» »

Ali MacBook Pro 13 Retina ali ASUS?

Ali MacBook Pro 13 Retina ali ASUS?

««
«
1 / 6
»»

pomoc ::

Živjo,

kaj je po vašem mnenju bolje vzeti za grafično oblikovanje? Je MacBook Pro 13 Retina sploh primerljiv z Asusom ali ne, kajti resno razmišljam, da bi vzel MacBook-a. Programi, ki bi se uporabljali so, Adobe illustrator, Photoshop, Premiere tudi za malo bolj kompleksne stvari. Predvsem me zanima ali bi vse skupaj bolj tekoče teklo na MacBooku ali Asusu?

http://www.anni.si/trgovina/prenosni-ra...

http://www.epl.si/?id=1L2L16L75L9331E
  • spremenilo: pomoc ()

kmetek ::

http://www.comshop.si/shop/RaCunalniStv...

Vaša cena: 1.117,90 EUR
Spletna cena: 1.159,90 EUR
Dobavljivost: Ni na zalogi

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: kmetek ()

hojnikb ::

Asus pohrusta tega macbooka po dolgem in po črez. 2 vs 4 core..
#brezpodpisa

mgermo ::

Kako primerjati 2 notesnika, ki sta si kontra v vsem od velikosti in ločljivosti zaslona, tehnologiji trdega diska, teži,...

GabrieLeo ::

Če boš res uporabljal programe samo za vektorsko in bitno grafiko iz družine Adobe ti priporočam Macbooka. Na splošni je Macovo okolje bolj prilagojeno za programe takega kova in tudi probleme z rušenjem ima manj oz. sploh nima, da ne govorimo potem o hitrosti ter zanesljivosti delovanja. Iz osebnih izkušenj lahko povem. Pravtako za video obdelavo ter kakšne 3D programe. Samo za igre ni najbolj primeren, a še vedno zadosti dober.

pomoc ::

Zanimalo me je predvsem s tega vidika, ker ogromno oblikovalcev priporoča Apple, ki so sicer po specifikacijah marsikateri veliko slabši od drugih prenosnikov, ampak to še ne pomeni, da bi delali slabše. Saj vemo predvsem zaradi optimizacije......

@Conqueror po tem kar si napisal si torej za Macbooka ali kako? Kajti vse to kar si napisal govori v prid Macbook-a, če seveda izključimo velikost zaslona.

GGGGG ::

hojnikb je izjavil:

Asus pohrusta tega macbooka po dolgem in po črez. 2 vs 4 core..


Pohrusta v čem? V kvaliteti ekrana? V trajanju baterije? V teži in velikosti? V hitrosti diska?

Računalnika sta povsem različna. En je praktično desktop replacement s hitrim hardverom, drug je majhen in lahek prenosnik z 9+ urno avtonomijo.

Če boš računalnik prenašal naokoli je macbook očitna izbira. Ne samo zaradi avtonomije. Tudi trackpad je odličen, tako, da npr. ne rabiš miške, ohišje je res kvalitetno in trpežno itd.

Če bo večinoma na mizi, priklopljen na eksterni monitor pa ima Asus kar nekaj prednosti. Med drugim tudi 400€ nižjo ceno.

To, da je OSX boljši za delo z adobe programi je pa mit, ki se vleče še iz časov windows 95 ali še prej. Danes je praktično vseeno na kateri platformi delaš. Tako win kot osx imata nekaj posebnosti, vsak ima svoje slabosti in prednosti, pod črto pa si lahko na obeh enako produktiven.

pomoc ::

hojnikb je izjavil:

Asus pohrusta tega macbooka po dolgem in po črez. 2 vs 4 core..


No saj to sem pričakoval, da boste fani Asusa navijali za Asusa in fani Appla navijali za Aplle :). No saj trenutno sem tudi jaz še za Aususa, vendar me vedno bolj vleče k Macbooku.

pomoc ::

GGGGG je izjavil:

Če bo večinoma na mizi, priklopljen na eksterni monitor pa ima Asus kar nekaj prednosti. Med drugim tudi 400€ nižjo ceno.


Če smo čisto realni 90% ljudi ima na koncu prenosnik večinoma na mizi in ga bolj malo nosijo okoli, tako da bo pri meni tudi večina časa na mizi pa čeprav, lahko rečem, da ga bom dosti prenašal na okoli, vem, da na koncu bo pristal na mizi. Mogoče sem pozabil napisati, da pri Asusu bo cena prišla na okoli 1350€, ker bom obstoječi disk, ki je v Asusu takoj zamenjal z SSDjem.

Zanimalo bi me predvsem ali je zmožen Macbook prežvečiti recimo 200k velik fajl in obdelati full HD video...
Za video predvidevam, da bo 4 jedrni procesor veliko bolje opravil svoje delo......

GabrieLeo ::

Ja kar navadi se, da boš tukaj na slotechu pod vsako omembo Appla bil presran počez in po dolgem. Prečekiraj katerokoli novico o Applu pa boš videl pod komenti kok so namazani z vsemi žavbami PC svobodnjaki. Uporabljam oba okolja PC ter OS. PC imam za gaming ter mogoče kak program za 3d modeliranje ampak mi je res trikrat lažje z Adobe delati na Macbooku. Asus cilja na notranjost torej na moč, grafiko, procesor ne pa na kvaliteto ohišja, ekran, sestavo itd. Imel sem Asusa v dijaških letih in je bil to eden najslabših ekranov ever. Da ne omenjam o šlampastemu dobavitelju ki je nalimal nalepke čez angleško tipkovnico, ker je tipkal računalnik sicer slovensko :)). Iz moje strani gledano je velik plus pri Applu tudi to da so se zdaj malo spokali in končno naredili nov OS zastonj plus nekateri njihovi znani programi kakor so garageBand itd. so zdaj zastonj.

Fifty6 ::

Jaz imam tri kolege ki so bili prej na win platformi in ker veliko oblikujejo so zamenjali na mac platformo, vsi so zelo zadovoljni, vendar ce zelis nekaj oblikovat nujno potrebujes se en vecji monitor. Potem pa imam dva se ko imata to samo zaradi sminke in ja to definitivno je in te vsak pogleda in ce si zelis tega si pac kupis to. Igre delajo tud tukaj je pa res da primarno ni narejen za igre. Kar se tice trackpada je res fenomenalen pa baterija je res velik plus. Eden od njiju ima prenosnika ze malo vec kot tri leta in zadeva res se vedno deluje brezihibno, medtem ko kak hp vemo kako zgleda po dveh letih. Ce imas se kaj od epla je potem fajn ko se ti v ekosistem vklopi vse. Tudi tukaj dva ine enojedrn procesor nemores primerjat saj sta dva povsem druga sistem, macos to jedro veliko drugace izkorisca kot windows.

Je pa potem druga zadeva, ali sploh rabis mac platformo? Ce bi rad igral le igre je verjetno asus veliko boljsa izbira, ce rabis samo windows programe verjetno tudi. Povrh vsega je se veliko cenejsi, uglavnem sam pri sebi poglej kaj rabis oziroma ce bimga rad se komu pokazal, kar bos kupil bos verjetno nakoncu zadovoljen. To da ti tukaj rece en asus al pa apl je zakon je bedarija, vsak je za svojo stvar dober:-)

Jaz se tudi sam pocasi selim na mac platformo ker sem se windowseu malo navelical iger ne igram, zadev sem imel ze veliko v roki in se mi zdijo res fajn.

pomoc ::

Fifty6 je izjavil:

Jaz imam tri kolege ki so bili prej na win platformi in ker veliko oblikujejo so zamenjali na mac platformo, vsi so zelo zadovoljni, vendar ce zelis nekaj oblikovat nujno potrebujes se en vecji monitor. Potem pa imam dva se ko imata to samo zaradi sminke in ja to definitivno je in te vsak pogleda in ce si zelis tega si pac kupis to. Igre delajo tud tukaj je pa res da primarno ni narejen za igre. Kar se tice trackpada je res fenomenalen pa baterija je res velik plus. Eden od njiju ima prenosnika ze malo vec kot tri leta in zadeva res se vedno deluje brezihibno, medtem ko kak hp vemo kako zgleda po dveh letih. Ce imas se kaj od epla je potem fajn ko se ti v ekosistem vklopi vse. Tudi tukaj dva ine enojedrn procesor nemores primerjat saj sta dva povsem druga sistem, macos to jedro veliko drugace izkorisca kot windows.

Je pa potem druga zadeva, ali sploh rabis mac platformo? Ce bi rad igral le igre je verjetno asus veliko boljsa izbira, ce rabis samo windows programe verjetno tudi. Povrh vsega je se veliko cenejsi, uglavnem sam pri sebi poglej kaj rabis oziroma ce bimga rad se komu pokazal, kar bos kupil bos verjetno nakoncu zadovoljen. To da ti tukaj rece en asus al pa apl je zakon je bedarija, vsak je za svojo stvar dober:-)

Jaz se tudi sam pocasi selim na mac platformo ker sem se windowseu malo navelical iger ne igram, zadev sem imel ze veliko v roki in se mi zdijo res fajn.


Igre pri meni sploh ne pridejo v poštev, jih nikoli nisem igral in jih tudi ne bom. Ampak vse prenosnike, ki sem jih pregledal Asus ponuja za primerno ceno največ, pa čeprav je tipično gamerski računalnik. Da bi zaradi šminke kupil Macbooka mi tudi ni pomembno. Mi pa recimo veliko pomeni, če je kvalitetno ohišje in ni ravno tista plastika, ki jo dobiš pri Asusu. Ampak na koncu smo spet tam, če bo vse veliko bolje teklo na Asusu potem bom pač vzel Asusa pa čeprav je izdelava in kvaliteta ohišja nekvalitetna.

GabrieLeo ::

Potem kaj še čakaš? :) malo se še pozanimaj naokoli, povprašaj malo v EPL štacuni (imaš v centru pa BTC ju dva) in ti bodo povedali čisto vse. Mogoče bi se lahko ozrl za kakšen letnik starejšo verzijo maca, ker tele Retine so zdajle drage predvsem zaradi ekrana in SSD ja.

pomoc ::

GabrieLeo je izjavil:

Potem kaj še čakaš? :) malo se še pozanimaj naokoli, povprašaj malo v EPL štacuni (imaš v centru pa BTC ju dva) in ti bodo povedali čisto vse. Mogoče bi se lahko ozrl za kakšen letnik starejšo verzijo maca, ker tele Retine so zdajle drage predvsem zaradi ekrana in SSD ja.


Stare verzije ne pridejo v poštev, to sem si že v samem začetku rekel. Sem pa že malo spraševal v Apple trgovinah in če sem iskren se prodajalcem bolj malo sanja ali bo prebavil Macbook vse zadeve ali ne. No so si pa vsi enotni da za oblikovalce 13 zaslon ni ravno primeren in tega se tudi sam zavedam.....

bluefish ::

GabrieLeo je izjavil:

Imel sem Asusa v dijaških letih in je bil to eden najslabših ekranov ever.
In koliko let nazaj je to bilo? Trenutni Asusovi modeli višjega cenovnega razreda so ko dan in noč v primerjavi z raznimi starimi skropucali.

Mavrik ::

Ej ena malo bolj pomembna stvar kot pa procesorji in vse ostalo:

Zavedaj se da ima rMBP 13 v resnici po defaultu efektivno resolucijo 1280x800 - to pomeni da imaš na zaslonu hudo malo placa, ko se ti enkrat požene Photoshop s svojimi toolbari. Za kakršnokoli resno delo si tako potem splaniraj še, da kupiš dodaten monitor z vsaj 1920 resolucijo in pač potrebne adapterje za Apple prenosnike.
Ta situacija se sicer da omilit tako, da nastaviš efektivno resolucijo na 1440x900, samo potem pa hitrost delovanja OS X opazno upade.
The truth is rarely pure and never simple.

pomoc ::

bluefish je izjavil:

GabrieLeo je izjavil:

Imel sem Asusa v dijaških letih in je bil to eden najslabših ekranov ever.
In koliko let nazaj je to bilo? Trenutni Asusovi modeli višjega cenovnega razreda so ko dan in noč v primerjavi z raznimi starimi skropucali.


To je že res, ampak primerjat jih moraš z današnjo konkurenco, tukaj pa ravno ne blestijo v izdelavi, ampak še 1x povdarjam, da pri njih odtehta dober hardware.

techfreak :) ::

GabrieLeo je izjavil:

Ja kar navadi se, da boš tukaj na slotechu pod vsako omembo Appla bil presran počez in po dolgem.

Kaj si pa pričakoval ko pišeš bedarije kot:

GabrieLeo je izjavil:

Na splošni je Macovo okolje bolj prilagojeno za programe takega kova in tudi probleme z rušenjem ima manj oz. sploh nima, da ne govorimo potem o hitrosti ter zanesljivosti delovanja.

Mac OS ni nič bolj prilagojen za to kot Windows, tudi pri Adobe so povedali da je enako optimizirano za obe platformi (z minimalno prednostnjo Windowsa), po hitrosti in zanesljivosti sta pa primerljiva.

Sem pa že malo spraševal v Apple trgovinah in če sem iskren se prodajalcem bolj malo sanja ali bo prebavil Macbook vse zadeve ali ne.

Po mojih izkušnjah se jim bolj malo sanja o čemer koli (vprašam za ceno MBA z 8GB RAMa in reče da bo pogledal ker ni prepričan če je sploh obstaja ;((), ampak možno da sem naletel na napačnega prodajalca.

Če imaš možnost malenkost počakati, lahko pogledaš še za Asus ZenBook Infinity serijo ultrabookov, pred kratkim so izdali UX301 (tanjši, 2560x1440 resolucija) in UX302 (1920x1080, boljša grafična).

s1m0n ::

GabrieLeo je izjavil:

Imel sem Asusa v dijaških letih in je bil to eden najslabših ekranov ever.


Kaj pa vem kakšen model si ti imel, jaz sem imel in še imam 7 let starega ASUSa, ki je v tistih časih prišel preračunanih 1400€ zaslon poseka še zdaj vse kar je pod 1k€ kar se tiče vidnih kotov, barv le v resoluciji je zadaj! Odvisno od modela nek 500€ prenosnik ne bo imel kvalitetnega zaslona.

GGGGG ::

Če smo čisto realni 90% ljudi ima na koncu prenosnik večinoma na mizi in ga bolj malo nosijo okoli, tako da bo pri meni tudi večina časa na mizi pa čeprav, lahko rečem, da ga bom dosti prenašal na okoli, vem, da na koncu bo pristal na mizi.


Ne vem kako prenosnike uprablja večina. Jaz ga zelo veliko prenašam okoli, zato si kupim čim lažjega in takšnega z dolgo avtonomijo. Če bi prenosnik nosil samo 1x na dan v pisarno in domov naprimer, bi vzel nekaj takšnega kot je ta Asus.

Zanimalo bi me predvsem ali je zmožen Macbook prežvečiti recimo 200k velik fajl in obdelati full HD video...


Prežvečil bo marsikaj. Računalnik je vse prej kot počasen. Pogooglaj malo benchmarke.

Imel sem Asusa v dijaških letih in je bil to eden najslabših ekranov ever.


A lahko daš še kak bolj butast primer. Govorimo o konkretnem modelu Asusa, ki ima full HD ekran z IPS matriko. Tudi ohišje je aluminijasto in tako dalje.

Razlika je v tem, da je MBP res kvaliteten in kompakten. Unibody naredi svoje. Ima pa to tudi svojo ceno.

pomoc ::

techfreak :) je izjavil:

Mac OS ni nič bolj prilagojen za to kot Windows, tudi pri Adobe so povedali da je enako optimizirano za obe platformi (z minimalno prednostnjo Windowsa), po hitrosti in zanesljivosti sta pa primerljiva.


Jaz mislim, da to vseeno ne drži, kajti večina grafičnih oblikovalcev je na Macbookih, ki so recimo veliko slabši po specifikacijah in zadeve laufajo tako kot morajo. Tukaj si moramo mislim, da na koncu vsi priznati, da je temu res tako in nisem zagovornik Appla niti Asusa samo realno gledam sliko.

Čisto en navaden primer iMaca, ki nima ravno briljantno specifikacijo vendar preverjeno v živo programi laufajo res hitro.

iMac
2.9GHz quad-core Intel Core i5 with 6MB shared L3 cache
8 GB
1 TB
1920 x 1080
NVIDIA GeForce GT 750M with 1GB video memory

Pa ima na koncu recimo slabšo specifikacijo kot Asus, ki ga imam ogledanega, ampak tukaj skoraj z zagotovostjo trdim, da bo zadeva laufala veliko hitreje na iMacu.

Mavrik ::

Kot lastnik tako Windows sistema, kot MacBooka ti lahko s prve roke povem, da razlike med Windowsi in OS X kar se tiče hitrosti in dela ni. Ne vem kdo ti daje to napačno "realno sliko".

Pa to, da so vsi oblikovalci na Macih tudi ni res :)

Anyway, kot ti je nekdo že predlagal, poglej še v smeri ZenBook serije, ki ti da na 13" zelo dober zaslon, ki je bistveno pomembnejši kot pa procesorji in RAMi pri grafičnem delu. Zenbooki so dejanko primerljivi z Maci, ne to kar si ti polinkal.

Če pa pač hočeš meti Maca pa kupi Maca no :)
The truth is rarely pure and never simple.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Mavrik ()

GGGGG ::

Na istem hardveru bo zadeva tekla praktično enako hitro. Uporabljam tako win kot osx okolja in podoben software na obeh. Razlika lahko nastane predvsem zaradi navajenosti na nek sistem oz. workflow, ki ga ta sistem diktira.

Gavran ::

13 col ekran za grafično obdelavo? Resno?
Bodimo strpni do virusov. Tudi virusi gripe, prehlada in AIDSa morajo živeti.

GGGGG ::

13 ali 15", oboje je premajhno in zahteva soliden zunanji ekran.

pomoc ::

Ok, dejmo zdej povzetek naresti

MacBook pro

2.4GHz dual-core Intel Core i5
8GB 1600MHz DDR3L
256GB flash pomnilnika
Intel Iris Graphics

Asus

Intel Core™ i7 procesor i7-4700HQ (2.4-3.4 GHz,)
ram 8 GB DDR3, trdi disk 1TB 5.400 obr/min
NVIDIA GeForce GT 750M 4GB VRAM, DVDRW SM

Se pravi po videnih specifikacijah bo zadeva z zagotovostjo veliko hitreje delala na Asusu, je tako ali ni?

GGGGG je izjavil:

13 ali 15", oboje je premajhno in zahteva soliden zunanji ekran.


Točno to si tudi sam govorim

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: pomoc ()

Mavrik ::

Zakaj konstantno ignoriraš zaslon (velikost IN resolucijo), ki je bistveno bolj pomemben kot karkoli v tistem topicu?

Pa ne, sistem s 5400 rpm diskom ne bo deloval hitreje od sistema s SSDjem.
The truth is rarely pure and never simple.

pomoc ::

Mavrik je izjavil:

Zakaj konstantno ignoriraš zaslon (velikost IN resolucijo), ki je bistveno bolj pomemben kot karkoli v tistem topicu?


Kaj zdej želiš povedati? Si na strani Maca ali Asusa? Želiš povedati, da ima Asus boljši zaslon kot Mac ali kako? Aha, sem videl tvoj zgornji post glede resolucije ja, ampak mi ni ravno čisto jasno zakaj bi imel Mac po defaultu efektivno resolucijo 1280x800?

Mavrik je izjavil:

Pa ne, sistem s 5400 rpm diskom ne bo deloval hitreje od sistema s SSDjem.


Spet pozabil napisati. V Asusu bo SSD disk in ne navaden HDD.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: pomoc ()

blindb ::

Ravno ta teden sem narocil mbp 13 retina, 8GB ram, 256 ssd, Iris,... po 15 letih uporabe Windows-ev, grem se malo na OSX. Seveda, v službi ostajam na Windows okolju.

Zakaj? Gledal sem Asus, Macbook Proj, Macbook Air, HP Elitebook, Samsung serijo 5 in 9,... Po kompatibilnosti bi se mi najbolj splačalo vzeti Samsunga (galaxy s2, tv,...). Po testiranjih sem se odločil za MBP zaradi zaslona in kvalitete izdelave. Sodelavec ima Air-a ze cca 4 leta in se vedno nobenega "lufta" pri tecajih zaslona... Pri ostalih, ki sem jih gledal, sem to opazil ze pri razstavljenih modelih v trgovinah (predvsem Samsung). Pri zaslonu sem pa primarno gledal uporabo za fotke, videe,...

Ker vsi tezijo, da potrebujes zraven se en dodaten monitor (kar ga bos itak v vsakem primeru (karkoli vzameš), jaz sem vzel Dell UltraSharp U2412M.

Je pa (po moje) malo brez veze spraševati take zadeve tu na slo-techu, ker bo vedno 100 argumentov zakaj vzeti enega in zakaj raje drugega. Vzemi kar se tebi zdi najboljše. Če ti pa ne bo ql, ga pa vrni (mislim da je 8 dni rok za vračilo brez nekih razlag) pa potem vzemi drugega :)

Glede hardware specs se pa ne obremenjuj preveč, oba sta čisto dovolj zmogljiva.
Mislim da bi morali uvesti davek na idiotizem.

bluefish ::

blindb je izjavil:

Če ti pa ne bo ql, ga pa vrni (mislim da je 8 dni rok za vračilo brez nekih razlag) pa potem vzemi drugega
Ne, 8-dnevni rok ne obstaja. Ob nakupu prek spleta lahko v 15 dneh odstopiš od pogodbe (seveda so spet določeni pogoji glede uporabe izdelka). V fizičnih trgovinah pa je vse odvisno od dobre volje trgovca.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: bluefish ()

blindb ::

Pri npr. Mimovrste mislim da je nek rok vracila "with no questions asked". Al tega ni več?
Mislim da bi morali uvesti davek na idiotizem.

kmetek ::

Sure da, pa škatlo in vse papirje stran vrž pa probaj vrniti....izdelek moraš vrniti čim bolj tip top, da se ga sploh lahko proda naprej. Pri nas je glupa zakonodaja, ki to dopušča.
Mar bi bil nek % odbitka, da se pokrijejo vsi stroški in izguba prodaje "manjvrednega izdelka" kasneje. Newegg ima nekaj takega.

Nummy ::

Mavrik je izjavil:

Kot lastnik tako Windows sistema, kot MacBooka ti lahko s prve roke povem, da razlike med Windowsi in OS X kar se tiče hitrosti in dela ni. Ne vem kdo ti daje to napačno "realno sliko".

Pa to, da so vsi oblikovalci na Macih tudi ni res :)

Anyway, kot ti je nekdo že predlagal, poglej še v smeri ZenBook serije, ki ti da na 13" zelo dober zaslon, ki je bistveno pomembnejši kot pa procesorji in RAMi pri grafičnem delu. Zenbooki so dejanko primerljivi z Maci, ne to kar si ti polinkal.

Če pa pač hočeš meti Maca pa kupi Maca no :)

Delam z adobovimi programi na obeh platformah oz. sem do še pred kratkim na windows, pa sem presedlal na polno na mac-a oz. hackintosha trenutno.
Sama integracija adobe programov Z Os je na macu veliko boljša.
Driverji so bolj stabilni, več RAM-a je na voljo programom, saj sistem požre le 300-700MB in nič več. Vse ostalo je free za tvojo uporabo. Mac sicer cache-ira na veliko, vendar ko recimo photoshop nuca RAM, ga ta tudi dobi. Prav tako 10.9 mac-i skrčijo podatke v RAM, tako da lahko v enako količino spraviš 125-150% več podatkov, kot na windows mašini.
Poleg vsega naštetega, na mac-u nimaš bloatware-a od driverjev, razen tistih kar jih sam ročno gor mečeš (miška, tipkovnica,...) pa še to so driverji zelo kompaktni in majhni. Na koncu pa ti lahko še dodam, da imaš na windows zelo zbugane wacom driverje, zaradi interference samega sistema (ja windows-i na polno kvarijo uporabnost wacom tablic zaradi vgrajenega prepoznavanja pisave in podobnih reči). Tudi color management je na mac-u boljši, saj enkrat določiš in če recimo v programu overridaš profil, sistem ne vsiljuje sistemskega. Na windows mašini, če overridaš profil recimo v photoshop-u ti potem windows včasih povozi profil s svojim in ko daš ven produkcijsko zadevo na koncu ugotoviš da je namesto custom profila embeddal v file sistemski profil in naročnik ni ravno vesel... Naj pa tudi omenimn, da v tanovih winsih so tudi zelo preveč zakomplicirali s temi profili.

avtorju tem: če ne rabiš prenosnika in če delaš veliko z adobe programi in si lastiš tudi wacom tablico ti vsekakor priporočam iMac-a.
Če pa nujno rabiš prenosnik, pa vseeno premisli. mac prenosniki imajo manjšo resolucijo in večina samo dvojedrne procesorje, kar lahko kar upočasni zadevo na koncu, veliko pa jih tudi nima ločene grafike ampak integrirano v proc-u.
Če rabiš samo računalnik nositi naokoli, bi ti bolj svetoval nakup najboljšega modela iMac mini, kjer dobiš 4-jedrni i7, lahko ga opremiš z 16GB RAM-a in 1TB fusion diskom. Resda ima samo intel HD4000 grafiko, ampak kolikor sem bral sev photoshop-u in illustratorju odnese super. Računalnik je dovolj majhen, da ga preprosto spraviš v nahrbtnik in ga neseš s seboj.
Če pa rabiš stacionarno workstation mašino in bolj resno delaš v tem, pa vsekakor iMac pro-ja. Zdele decembra pridejo novi ven, ki bodo tudi dovolj majhni za prenašati s sabo. So pa dragi, saj se začne šele pri 4000$.

Nummy ::

GGGGG je izjavil:

Na istem hardveru bo zadeva tekla praktično enako hitro. Uporabljam tako win kot osx okolja in podoben software na obeh. Razlika lahko nastane predvsem zaradi navajenosti na nek sistem oz. workflow, ki ga ta sistem diktira.

Ni res.
Sam imam 4 jedrnega i5 in 8GB RAM-a.
Na win8 mi photoshop dela počasneje kot na 10.9 OS X, (pa še ta je hackintosh).

Dejansko ima photoshop na windows mašini leokoli 7,1GB RAM-a na voljo, pa potem tu zraven računaš še kak program (chrome,...) in imaš na voljo le okoli 6GB. Poleg vsega naštetega ima očitno tanov photoshop CC bug na win8, ker ne zmore uporabljati celotnega procesorja, ampak uporablja samo 50%. Teče sicer na vseh 4 jedrih, ampak skupna obremenitev na procesorju ne preseže 50%. Windowsi so naštimani, da adjustajo befto performance programom, pa še vedno ne zmore uporabiti celotnega procesorja. Posledično vse stvari delajo zelo počasi, še posebi ko prideš na malo več layer-jev ali resolucijo.
Na OS X, imam na voljo 7,7GB RAM-a, od tega odštejem še druge programe mi ostane okoli 7GB, v kar pa lahko OS X spravi skoraj 11GB podatkov zaradi kompresije, ki jo uporablja tanov 10.9.
Photoshop CC uporablja celoten procesor in zadeva laufa veliko hitreje kot na win8. Da ne omenjam še bugov glede wacom tablic in ostalih stvari, ki so prisotni na windows platformi...

Trenutno je mac superioren proti windows mašini za delo z adobe programi in na enakem hardware-ju bo mac hitrejši.

bluefish ::

Nummy je izjavil:

Driverji so bolj stabilni, več RAM-a je na voljo programom, saj sistem požre le 300-700MB in nič več. Vse ostalo je free za tvojo uporabo. Mac sicer cache-ira na veliko, vendar ko recimo photoshop nuca RAM, ga ta tudi dobi. Prav tako 10.9 mac-i skrčijo podatke v RAM, tako da lahko v enako količino spraviš 125-150% več podatkov, kot na windows mašini.
Poleg vsega naštetega, na mac-u nimaš bloatware-a od driverjev, razen tistih kar jih sam ročno gor mečeš (miška, tipkovnica,...) pa še to so driverji zelo kompaktni in majhni. Na koncu pa ti lahko še dodam, da imaš na windows zelo zbugane wacom driverje, zaradi interference samega sistema (ja windows-i na polno kvarijo uporabnost wacom tablic zaradi vgrajenega prepoznavanja pisave in podobnih reči).
Tudi Windows že od Viste dalje, resneje pa od 7, prav lepo prerazporeja RAM in ga dodeljuje aplikacijam.
Glede Wacoma pa na te težave še nisem naletel - niti v PS niti v Autodesk SketchBooku. Možno sicer, da zato, ker imam že od vsega začetka izklopljeno prepoznavanje pisave in druge s tablet PC-ji povezane smeti.

Mavrik ::

pomoc je izjavil:

Mavrik je izjavil:

Zakaj konstantno ignoriraš zaslon (velikost IN resolucijo), ki je bistveno bolj pomemben kot karkoli v tistem topicu?


Kaj zdej želiš povedati? Si na strani Maca ali Asusa? Želiš povedati, da ima Asus boljši zaslon kot Mac ali kako? Aha, sem videl tvoj zgornji post glede resolucije ja, ampak mi ni ravno čisto jasno zakaj bi imel Mac po defaultu efektivno resolucijo 1280x800?


Zato ker OS X "fejka" resolucijo in ti na 2560x1600 zaslonu podvaja velikosti elementov - e.g. ko aplikacija reče OSu "izriši 1 px široko črto" bo OS X zrisal 2px široko. Ko aplikacija vpraša "ej kako širok je zaslon?" OS X vrne "1280" ne "2560" kot je dejanska resolucija. Recimo isto je na mojem MBPju 15.4, kjer imam (kljub 2880x1800 zaslonu) privzeto 1440x900 "efektivno" resolucijo in mi Eclipse, Photoshop in ostala orodja zgledajo in pustijo enako placa kot če bi mel katerikoli drugi prenosnik s 1440x900 ločljivostjo (jasno... tekst je bistveno ostrejši).

Kaj to v praksi pomeni? Ker so vse vrstice, pisave, dock, predali z orodji v Photoshopu, etc. statične širine, imaš dejansko fizično na zaslonu precej malo placa kljub veliki "retina" resoluciji. Posledično ti bodo resen kos že tako majhnega zaslona zasedale orodne vrstice, OS X dock, etc. Vse to se sicer da skriti, samo res ne poznam nobenega napol resnega designerja (ali kakršnega koli drugega profesionalca) ki bi delal na tako majhni resoluciji.

Kar se pa tiče na kateri "strani" sem? Men je vseeno, ti primerjaš dva popolnoma različniva prenosnika. Ekvivalent po kvaliteti izdelave, ceni in zmogljivosti je ASUSova Zenbook serija, ne to kar si polinkal. Očitno je, da želiš meti japko, pač kupi japko.

Nummy je izjavil:


Delam z adobovimi programi na obeh platformah oz. sem do ĹĄe pred kratkim na windows, pa sem presedlal na polno na mac-a oz. hackintosha trenutno.
Sama integracija adobe programov Z Os je na macu veliko boljĹĄa.
Driverji so bolj stabilni, veÄ RAM-a je na voljo programom, saj sistem poĹžre le 300-700MB in niÄ veÄ. Vse ostalo je free za tvojo uporabo. Mac sicer cache-ira na veliko, vendar ko recimo photoshop nuca RAM, ga ta tudi dobi. Prav tako 10.9 mac-i skrÄijo podatke v RAM, tako da lahko v enako koliÄino spraviĹĄ 125-150% veÄ podatkov, kot na windows maĹĄini.
Poleg vsega naĹĄtetega, na mac-u nimaĹĄ bloatware-a od driverjev, razen tistih kar jih sam roÄno gor meÄeĹĄ (miĹĄka, tipkovnica,...) pa ĹĄe to so driverji zelo kompaktni in majhni. Na koncu pa ti lahko ĹĄe dodam, da imaĹĄ na windows zelo zbugane wacom driverje, zaradi interference samega sistema (ja windows-i na polno kvarijo uporabnost wacom tablic zaradi vgrajenega prepoznavanja pisave in podobnih reÄi). Tudi color management je na mac-u boljĹĄi, saj enkrat doloÄiĹĄ in Äe recimo v programu overridaĹĄ profil, sistem ne vsiljuje sistemskega. Na windows maĹĄini, Äe overridaĹĄ profil recimo v photoshop-u ti potem windows vÄasih povozi profil s svojim in ko daĹĄ ven produkcijsko zadevo na koncu ugotoviĹĄ da je namesto custom profila embeddal v file sistemski profil in naroÄnik ni ravno vesel... Naj pa tudi omenimn, da v tanovih winsih so tudi zelo preveÄ zakomplicirali s temi profili.

avtorju tem: Äe ne rabiĹĄ prenosnika in Äe delaĹĄ veliko z adobe programi in si lastiĹĄ tudi wacom tablico ti vsekakor priporoÄam iMac-a.
Äe pa nujno rabiĹĄ prenosnik, pa vseeno premisli. mac prenosniki imajo manjĹĄo resolucijo in veÄina samo dvojedrne procesorje, kar lahko kar upoÄasni zadevo na koncu, veliko pa jih tudi nima loÄene grafike ampak integrirano v proc-u.
Äe rabiĹĄ samo raÄunalnik nositi naokoli, bi ti bolj svetoval nakup najboljĹĄega modela iMac mini, kjer dobiĹĄ 4-jedrni i7, lahko ga opremiĹĄ z 16GB RAM-a in 1TB fusion diskom. Resda ima samo intel HD4000 grafiko, ampak kolikor sem bral sev photoshop-u in illustratorju odnese super. RaÄunalnik je dovolj majhen, da ga preprosto spraviĹĄ v nahrbtnik in ga neseĹĄ s seboj.
Äe pa rabiĹĄ stacionarno workstation maĹĄino in bolj resno delaĹĄ v tem, pa vsekakor iMac pro-ja. Zdele decembra pridejo novi ven, ki bodo tudi dovolj majhni za prenaĹĄati s sabo. So pa dragi, saj se zaÄne ĹĄele pri 4000$.


Joj ti si že v drugi temi večkrat dokazal da nimaš pojma o čem govoriš in da boš si zmišljeval karkoli, kar bo dokazalo da je Apple superioren.

Vsi v tej temi: Poslušate Nummya na lastno škodo. Ne da se mi zdaj razlagati zakaj je nakladanje o razliki v porabi rama med OS X 10.9 in Win 8.1 zelo kreativno prirejanje resnice, da pokaže razliko v prid njemu priljubljeni firmi, kjer te razlike ni.
The truth is rarely pure and never simple.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Mavrik ()

Fifty6 ::

pomoc je izjavil:

GabrieLeo je izjavil:

Potem kaj še čakaš? :) malo se še pozanimaj naokoli, povprašaj malo v EPL štacuni (imaš v centru pa BTC ju dva) in ti bodo povedali čisto vse. Mogoče bi se lahko ozrl za kakšen letnik starejšo verzijo maca, ker tele Retine so zdajle drage predvsem zaradi ekrana in SSD ja.


Stare verzije ne pridejo v poštev, to sem si že v samem začetku rekel. Sem pa že malo spraševal v Apple trgovinah in če sem iskren se prodajalcem bolj malo sanja ali bo prebavil Macbook vse zadeve ali ne. No so si pa vsi enotni da za oblikovalce 13 zaslon ni ravno primeren in tega se tudi sam zavedam.....


lej ti bom jz predlagal sledeči nasvet, glede windows zadev in kako bo stvar delala boš iz tega foruma izvedel definitivno največ, kar se tiče pa apple zadev pa se prijavi na tale forum: www.jabuk.si in napiši temo in mislim da boš dobil dobre oziroma zzelo točne podakte ali bo stvar delovala ali ne.

Pa še nekaj težko primerjaš specifikacije enega ali drugega ker sta dva povsem različna OSa, čeprav ravno to dela ves folk. Ni vedno vse v specifikacijah ampak kako dejansko zadeva deluje v praksi. Pa če se imaš dost cajta odločat ti priporočam še obisk kake trgovine in zadeve mal preizkusi. Mogoče ima celo bigbang razstavljena oba prenosnika.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Fifty6 ()

pomoc ::

Fifty6 je izjavil:

lej ti bom jz predlagal sledeči nasvet, glede windows zadev in kako bo stvar delala boš iz tega foruma izvedel definitivno največ, kar se tiče pa apple zadev pa se prijavi na tale forum: www.jabuk.si in napiši temo in mislim da boš dobil dobre oziroma zzelo točne podakte ali bo stvar delovala ali ne.


To da vprašam za nasvet na zgoraj omenjenem forumu se mi zdi, da že vnaprej vemo kakšen bo odgovor, glede na to da je forum namenjen Applu. Tako da se mi zdi, da bom bolj relevantne informacije vseeno dobil na tem forumu.

fightfight4 ::

Macbook.

Zgodovina sprememb…

  • predlagalo izbris: GGGGG ()

pomoc ::

Po drugi strani bom pa takole povedal. Vsi, ki zagovarjate da zadeva v Windows okolju deluje enako z istim hardwarom na OS X, zakaj bi potem za prenosnik dajal 1300EUR, če pa si lahko kupim primerljiv prenosnik MacBook pro-ju, recimo kakšno Toshibo, Hp.....in bo za njega dal 600-700EUR?

Kajti prenosniki s tole specifikacijo: 2.4GHz dual-core Intel Core i5, 8GB 1600MHz DDR3L, 128GB flash pomnilnika in integrirano kartico stane ne več kot 700EUR.

Pa ne me zdaj narobe razumeti, da navijam za Appla, ampak po napisanem naj bi bilo točno tako kot sem napisal.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: pomoc ()

Fifty6 ::

pomoc je izjavil:

Fifty6 je izjavil:

lej ti bom jz predlagal sledeči nasvet, glede windows zadev in kako bo stvar delala boš iz tega foruma izvedel definitivno največ, kar se tiče pa apple zadev pa se prijavi na tale forum: www.jabuk.si in napiši temo in mislim da boš dobil dobre oziroma zzelo točne podakte ali bo stvar delovala ali ne.


To da vprašam za nasvet na zgoraj omenjenem forumu se mi zdi, da že vnaprej vemo kakšen bo odgovor, glede na to da je forum namenjen Applu. Tako da se mi zdi, da bom bolj relevantne informacije vseeno dobil na tem forumu.


To imaš definitivno prav, na slo techu boš dobil odgovor da je asus zakon tam da je macbook, sam glede na to da mislim da si nekje gor spraševal ali bi ta konfiguracija pri macbooku prebavila določene stvari pa tam uprašaj ali bi jih prebavila ali ne oziroma kakšne so slabosti ali prednosti. Nisem ti hotel rečt da tam uprašaš kaj kupit ampak samo uprašaj za izkušnje uporabnikov ali zadeva za katere ti rabiš deluje tako kot more ali je mogoče recimo prešvoh.

bluefish ::

Ampak tisti za 700EUR bo imel temu primerno (ne)kvaliteten zaslon. To pa je tisto, kar bi ti moralo biti najbolj pomembno in kar tekom te teme zanemarjaš.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: bluefish ()

M-XXXX ::

bluefish je izjavil:

Ampak tisti za 700EUR bo imel temu primerno (ne)kvaliteten zaslon. To pa je tisto, kar bi ti moralo biti najbolj pomembno in kar tekom te teme zanemarjaš.

Ampak delovala bosta pa vseeno isto (ajde rečmo +-5% gor dol)...

bluefish ::

To itak. Samo če se greš neko vsaj napol resno grafično oblikovanje, je pač pomemben tudi zaslon.

pomoc ::

bluefish je izjavil:

Ampak tisti za 700EUR bo imel temu primerno (ne)kvaliteten zaslon. To pa je tisto, kar bi ti moralo biti najbolj pomembno in kar tekom te teme zanemarjaš.


Pa jebemu mater, enostavno ne morem drugače napisat! Vedno lahko zadevo priklopiš na zunanji zaslon, procesorja, grafične itd..pa v prenosniku ne moreš zamenjati, je tako?

Madonca kaj mi pomaga top zaslon, če pa mi srce računalnika ne dela tako kot mora, se strinjaš?

Mavrik ::

pomoc je izjavil:

Po drugi strani bom pa takole povedal. Vsi, ki zagovarjate da zadeva v Windows okolju deluje enako z istim hardwarom na OS X, zakaj bi potem za prenosnik dajal 1300EUR, če pa si lahko kupim primerljiv prenosnik MacBook pro-ju, recimo kakšno Toshibo, Hp.....in bo za njega dal 600-700EUR?

Kajti prenosniki s tole specifikacijo: 2.4GHz dual-core Intel Core i5, 8GB 1600MHz DDR3L, 128GB flash pomnilnika in integrirano kartico stane ne več kot 700EUR.

Pa ne me zdaj narobe razumeti, da navijam za Appla, ampak po napisanem naj bi bilo točno tako kot sem napisal.


Ne ni tako, a spet poslušaš Applovce preveč?

Razlika je čist simpl: za 600-700EUR pač ne boš dobil primerljivega prenosnika MacBookom. Primerljivi prenosniki stanejo približno isto, ne pa 500e manj.
The truth is rarely pure and never simple.

bluefish ::

pomoc je izjavil:

Pa jebemu mater, enostavno ne morem drugače napisat! Vedno lahko zadevo priklopiš na zunanji zaslon, procesorja, grafične itd..pa v prenosniku ne moreš zamenjati, je tako?

Madonca kaj mi pomaga top zaslon, če pa mi srce računalnika ne dela tako kot mora, se strinjaš?
Potem pa res sploh ne vem, čemu služi ta tema. Pač kupi najcenejši prenosnik s kar se da top specifikacijami. Izbira je ogromna.

pomoc ::

Mavrik je izjavil:

pomoc je izjavil:

Po drugi strani bom pa takole povedal. Vsi, ki zagovarjate da zadeva v Windows okolju deluje enako z istim hardwarom na OS X, zakaj bi potem za prenosnik dajal 1300EUR, če pa si lahko kupim primerljiv prenosnik MacBook pro-ju, recimo kakšno Toshibo, Hp.....in bo za njega dal 600-700EUR?

Kajti prenosniki s tole specifikacijo: 2.4GHz dual-core Intel Core i5, 8GB 1600MHz DDR3L, 128GB flash pomnilnika in integrirano kartico stane ne več kot 700EUR.

Pa ne me zdaj narobe razumeti, da navijam za Appla, ampak po napisanem naj bi bilo točno tako kot sem napisal.


Ne ni tako, a spet poslušaš Applovce preveč?

Razlika je čist simpl: za 600-700EUR pač ne boš dobil primerljivega prenosnika MacBookom. Primerljivi prenosniki stanejo približno isto, ne pa 500e manj.


Ja tole pa ne bo držalo. En navaden dvojedrni i5, 8gb rama in en ssd-jček, ki ga naknadno vgradiš te pride cca. vse skupaj 700€, če te pride. Že res, da zaslon ne bo tako kvaliteten, ampak čakaj, tukaj potem govorimo praktično o 800€ razlike. Za ta denar kupim vrhunski sekundarni zaslon.

pomoc ::

Dejmo zdej ne gledat kvalitete izdelave računalnika ampak samo jedro računalnik, kaj je notri in pa resolucijo zaslona.
Me ne zanima ali je računalnik velik kot mobitel ali pa velik kot televizija.

Vse kar me zanima je to, da specifikacija in zaslon MacBooka je tak kot je in specifikacija in zaslon ASUSA je tak kot je. Kaj bo boljše in hitreje delalo, to je vse kar me zanima?

Lahko rečemo tudi tako, da damo vse lastnosti računalnikov v neko tretje enako ohišje z različnima operacijskima sistemoma, kaj bo zdaj bolje delalo?

pomoc ::

Fifty6 je izjavil:

To imaš definitivno prav, na slo techu boš dobil odgovor da je asus zakon tam da je macbook, sam glede na to da mislim da si nekje gor spraševal ali bi ta konfiguracija pri macbooku prebavila določene stvari pa tam uprašaj ali bi jih prebavila ali ne oziroma kakšne so slabosti ali prednosti. Nisem ti hotel rečt da tam uprašaš kaj kupit ampak samo uprašaj za izkušnje uporabnikov ali zadeva za katere ti rabiš deluje tako kot more ali je mogoče recimo prešvoh.


Imaš prav, bom še tam malo povprašal....čeprav mene vseeno zanima ali bi hitreje vse skupaj teklo na Asusu ali ne bi bilo ravno velike razlike....
««
«
1 / 6
»»


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Je Apple res kisknil z novimi MacBook Proji? (strani: 1 2 3 4 5 6 7 )

Oddelek: Loža
34276308 (61294) c3p0
»

Dell XPS 13 ali 15 (strani: 1 2 )

Oddelek: Kaj kupiti
6910545 (6805) Mavrik
»

Apple novosti: 12-palčni MacBook, Apple Watch in kopica drugih izboljšav (strani: 1 2 3 4 5 6 7 8 )

Oddelek: Novice / Apple iPhone/iPad/iPod
390119610 (97303) opeter
»

MacBook Pro 13 Retina - zmogljivost

Oddelek: Kaj kupiti
204462 (3786) mrkć_majstor
»

Novosti z Applove predstavitve (strani: 1 2 )

Oddelek: Novice / Apple iPhone/iPad/iPod
5630042 (25991) PrimozR

Več podobnih tem