» »

Življenje v večstanovanjski hiši

Življenje v večstanovanjski hiši

DePalmo ::

S punco se odločava o morebitnem nakupu stanovanja v večstanovanjski hiši. V tej hiši so tri stanovanja, eno stanovanje na nadstropje, vsako stanovanje ima svoj ločen vhod. Ker sva oba vajena da se živi v enostanovanjski hiši in da je parcela okoli pač samo tvoja, me zanima kakšno je življenje v večstanovanjskih hišah.

Nekaj osnov že vem in tudi vem kaj pričakovati, me pa zanima predvsem kakšne izkušnje imate drugi in če vam tak način življenja ustreza. Kako je naprimer potem z vzdrževalnimi deli okoli hiše (košnja trave, vzdrževanje okolice, ...), kako je z obnovo strehe, fasade, oken, napeljav, kako je z različnimi stroški okoli hiše, imate ločene kontejnerje za smeti? Kako se dogovorite kateri del parcele je samo tvoj? Ga ogradite? Kako je z naraščajem ki joka ponoči?

Vem da je pač to kakor komu paše in nekaterim ta način življenja ustreza. Meni osebno bi ustrezala hiša samo za naju, ampak se bojim da finance ne bojo zmožne tega, tako da gledava alternative.

#000000 ::

kupi celo hišo, če je keš, če ni se pač prilagodi, vse se da zmenit s sostanovalci, če se ne da, pač greš drugam

kuall ::

Eni naši sosedje so si delili večstanovanjsko hišo na 2 dela.
No ni se izšlo, kregal so se ali kaj. Je pa res , da so južnjaki, priseljenci, mogoče se bo dalo s kakšnimi SDS volilci bolje shajat, po moje ja. :D Ena družina je potem kupila svojo hišo v sosednji vasi, ena je pa ostala v bajti in je druga polovica zdej prazna najbrž.

Alec999 ::

Močno odsvetujem, slej ko prej se bosta morala seliti zaradi nevzdržnih pogojev.

siniša ::

Imamo, slabe izkušnje. Težko se je karkoli zmenit, glede delitev stroškov, vzd. del. in podobno. Nekateri pač imajo dobre izkušnje sploh če so nekje iste starosti se mal bolj razumejo...

hojnikb ::

pejt v najem za kak mesec ali dva :)
#brezpodpisa

MIHAc27 ::

Mi smo se v večstanovanjski hiši dobro počutili, ampak smo bili v najemu. Večina smo se itak vsak zase držal, občasno, da je bil kak direndaj (rojstni dan, kaka tekma) ampak 95% je bil nočni mir pa tudi dnevni spoštovan.

Glede stroškov, okolice.. po moje se je pred nakupom fino malce z sostanovalci dobit, in prej vse zmenit. Ideja z najemom za 1 mesec po moje sploh ni slaba.

D3m ::

DePalmo je izjavil:

S punco se odločava o morebitnem nakupu stanovanja v večstanovanjski hiši. V tej hiši so tri stanovanja, eno stanovanje na nadstropje, vsako stanovanje ima svoj ločen vhod. Ker sva oba vajena da se živi v enostanovanjski hiši in da je parcela okoli pač samo tvoja, me zanima kakšno je življenje v večstanovanjskih hišah.

Nekaj osnov že vem in tudi vem kaj pričakovati, me pa zanima predvsem kakšne izkušnje imate drugi in če vam tak način življenja ustreza. Kako je naprimer potem z vzdrževalnimi deli okoli hiše (košnja trave, vzdrževanje okolice, ...), kako je z obnovo strehe, fasade, oken, napeljav, kako je z različnimi stroški okoli hiše, imate ločene kontejnerje za smeti? Kako se dogovorite kateri del parcele je samo tvoj? Ga ogradite? Kako je z naraščajem ki joka ponoči?

Vem da je pač to kakor komu paše in nekaterim ta način življenja ustreza. Meni osebno bi ustrezala hiša samo za naju, ampak se bojim da finance ne bojo zmožne tega, tako da gledava alternative.


Prilagajanje.
|HP EliteBook|R5 6650U|

pi pawr ::

Je etažna lastnina vzpostavljena? Upravnik?

HappyPills ::

Sam tako živim, sicer sta v hiši 2 stanovanji. Nujno naj bo vse urejeno torej etažirano tudi okolica hiša da je jasna od koga je kaj super je, če je ločena tudi elektrika ter, če se da tudi voda in ogrevanje mi imamo svoje celo hišne številke torej za vsak vhod svojo. Fasada, streha in drugi temelji hiše so seveda skupni stroški.
Da se fino prišparat če si normalen in imaš lahko skupne smeti, skupen dostop do interneta, zavarovanje itd.
Vedno treba met v glavi, da pač nisi sam v hiši. Dojenček, ki joka sredi noči je pač dojenček, kaj boš zdaj, sej bo zrastel.

Malcolm_Y ::

Jaz sem v stanovanju v bloku - ni ravno večstanovanjska hiša, je pa podobno.

In če bi si lahko privoščil, bi takoj šel v lastno hišo.

1. Nimaš dvorišča, na katerem si lahko postaviš žar in narediš kak piknik.
2. Po možnosti sosedi, ki jih boli briga, galamijo po dvorišču in na balkonih, da ob poletnih večerih še okna ne moreš odpreti. Predstavljaj si, da je sosed priseljen iz tujine, in se ob poletnih večerih na balkonu preko Sykpea pogovarja z domačimi. Veš kako preko Skypa govoriš malo/dosti glasneje, pa ponavljaš stavke, pa tako...?
3. Če si vajen solo hiše, ti bo šel na živce hrup - ne daj bog, da je kdo nad tabo. Naj te punca 15 minut po glavi tepe, pa oceni, če bi prenesel to vse življenje.
4. Lastno hišo lahko prepleskaš na vijolično, če ti tako paše, v večstanovanjski se lahko zgodi, da še cvetličnega lončka ne smeš meti na polici...

D3m ::

Lastno hišo lahko prepleskaš na vijolično, če ti tako paše


Ne moreš zaradi "lokacijske informacije".
|HP EliteBook|R5 6650U|

energetik ::

Malcolm_Y je izjavil:

Jaz sem v stanovanju v bloku - ni ravno večstanovanjska hiša, je pa podobno.

In če bi si lahko privoščil, bi takoj šel v lastno hišo.

1. Nimaš dvorišča, na katerem si lahko postaviš žar in narediš kak piknik.
2. Po možnosti sosedi, ki jih boli briga, galamijo po dvorišču in na balkonih, da ob poletnih večerih še okna ne moreš odpreti. Predstavljaj si, da je sosed priseljen iz tujine, in se ob poletnih večerih na balkonu preko Sykpea pogovarja z domačimi. Veš kako preko Skypa govoriš malo/dosti glasneje, pa ponavljaš stavke, pa tako...?
3. Če si vajen solo hiše, ti bo šel na živce hrup - ne daj bog, da je kdo nad tabo. Naj te punca 15 minut po glavi tepe, pa oceni, če bi prenesel to vse življenje.
4. Lastno hišo lahko prepleskaš na vijolično, če ti tako paše, v večstanovanjski se lahko zgodi, da še cvetličnega lončka ne smeš meti na polici...
+1
Sem živel v starejši večstanovanjski stavbi in potrjujem izkušnje. Predvsem hrup in smrad sta problem. Torej da ti nekdo ves čas koraka nad glavo, od spodaj basi od muzke. Kajenje pod oknom, na hodniku, vohaš kaj kuhajo sosedje itd.
Potem pa seveda še vse ostalo, da se je težko zmenit za skupno vzdrževanje itd. Sploh pa v taki bajti, kjer je 2-5 stanovanj, razen če imaš izredno srečo s sosedi.

Zdaj v svoji samostojni bajti je milina. Nad glavo v spalnici samo 30cm izolacije in nebo. Nobenega ki bi skakal po glavi.

simba89 ::

Dokler se razumeš s sosedi ni noben problem. Dovolj pa je, da imaš enega, ki zapenja.
Tako kot so rekli predhodniki. Toplo priporočam, da je urejena etažna lastnina, tudi upravnik pride prav (je res, da je strošek), ampak kje boste pa zbirali sredstva za rezervni sklad... Glede hrupa je tako, da malo je odvisno tudi, kako je zgrajena hiša. Trenutno živim v najemu v večstanovanjski hiši v srednjem štuku in ne slišim nobenega glasu od sosedov. V prejšnji se je pa vsak premik stola slišal.
Težave nastanejo ob sporih. Ponavad je tako, da najbolj glasni hočjo uveljavljat svoj prav in ne popustijo niti za milimeter.

Preveri tudi kako je s parkingom, to zna biti težava, če je avtov več kolikor je prostih parkirnih mest.
Skoraj boljše mi je pa bilo, ko sem bil v bloku, kot pa v večstanovanjski hiši

nekikr ::

Vem da je pač to kakor komu paše in nekaterim ta način življenja ustreza.

Nikomur to ne ustreza, se pa prilagodijo temu, če finance ne dopuščajo drugih možnosti.

me zanima kakšno je življenje v večstanovanjskih hišah.

Konstantno prilagajanje najmanjšemu skupnemu imenovalcu ali pa kreganje za vsako malenkost. Da boš magično dobil dve super družini, s katerima bi se ves čas veselo družil brez problemov je utopija.

Kako je naprimer potem z vzdrževalnimi deli okoli hiše (košnja trave, vzdrževanje okolice, ...), kako je z obnovo strehe, fasade, oken, napeljav, kako je z različnimi stroški okoli hiše, imate ločene kontejnerje za smeti? Kako se dogovorite kateri del parcele je samo tvoj? Ga ogradite? Kako je z naraščajem ki joka ponoči?

Takole je: kurčevo, kurčevo, kurčevo, kurčevo. Smeti imaš lahko ločene, če še niso. Preko sodišča. Ogradiš lahko samo kar je tvoje in da imajo drugi še vedno neomejen dostop. Naraščaj pač joka ponoči. Nekdo drug bo pa pral in sušil ko je poceni elektrika. Tretji ne more spati in bo gledal TV. Pod oknom ti bo pa veselo puhal cigaretni dim.

Blok ima svoje specifike, ampak tam je načeloma vsaj urejeno kaj je od koga in kako se delijo stroški, kar je srž premnogih problemov.

MadMax ::

Če nisi na vrhu ti skačejo po glavi, če si na vrhu pa ostale boli k. za streho dokler ne toči pri njih.
Ostale težave tudi tipično blokarske, ker ni nujno treba upravnika je to lahko sicer prednost (stroški), večkrat pa slabost (težje karkoli skupinsko uredit).
Sam sem sicer ex-blokar (iz takrat še normalnega! bloka), poznam pa tudi situacije takih "parstanovanjskih" in vse do dvojčkov, kjer je ločnica navpična.
Še v lastni hiši se dogajajo težave s sosedi in mejaši, a vrstni red gre le po črti od bloka do samostojne lastne hiše.

Dobro premisli, ni to kot nakup cenejšega rabljenega avta...
Stvari so preproste, le ljudje smo neverjetni mojstri, da jih zakompliciramo.

svecka ::

jaz sem vzel hišo na samem zaradi ljubega miru...sem prejt živel v bloku, kjer so stari prdeci še iz časa yugoslavije odločali kot šerifi in večina glasov zmaga, npr: sem želel postaviti na lastne stroške cisterno za vodo, da bomo imeli za vodo zalivat...vsi proti, ker pač bom v nov žleb zažagal (kljub temu, da bi vstavil ne lopute, ampak avtomatski odvajalnik vode s filtrom .
Drug primer: so mi hoteli naprtiti stroške beljena skupnih prostorov v nesorazmernem delu, ker pač: v pritličju je bolj umazano in bo treba 2x belit, zato plačaš 2x. Itd...skratka sosedje so kurac, ne da se znjimi nič zmenit, še posebej s starimi prdeci, k so dementni, zaradi njih plačujemo kazen, ker "ne potrebujemo dimnikarja, saj je nova peč". Najboljše so pa izjave: dokler bom jaz živ, ne bom dal niti centa za fasado. "Fasada" (omet) pa še iz leta 1975, ko se je blok zgradil.

Sam vzemi hišo nekje, kjer maš v bližini vso infrastrukturo(trgovine, zdravstveni dom, lekarna, vrtec, šola,..) da ne boš na stara leta obubožan, ko ne boš smel avto vozit, ko boš od najbližje trgovine 10km stran.

MIHAc27 ::

Še na eno zabavno zgodbico sem se spomnil.

Ko smo bili v večstanovanjski hiši (skupno 5 stanovanj) smo dobili tudi dojenčka. Pride po 1 mesecu patronažna prvič na obisk, itak pozvoni pri napačnih vratih pa ji soseda reče "Pri nas v hiši ni pa nobenih dojenčkov."

Po tistem sem se veliko manj sekiral, koliko se sliši dojenčka.

Se pa drugače strinjam z ostalimi. Na svojem si sam gospodar. Ampak če zaenkrat ni financ, bo moralo biti tudi to ok.

          ::

Živel cca. 10 let v hiši s petimi enotami. Nikoli nismo imeli nobenih problemov. S sosedi imaš ravno toliko odnosov, da se pozdraviš in kakšno rečeš. Res pa, da smo bili vsi uvidevni do drugih: nismo navijali glasne glasbe, redno čistili skupne dele ipd. Dogovorili smo se tudi za upravnika in sklad, iz katerega smo nato krili večje posege na hiši.
Po drugi strani pa poznem primer, kjer so znanci kupili hišo in jo bodo najbrž prodali, ker ne zdržijo več stalnih napadov soseda.

Blazz ::

hojnikb je izjavil:

pejt v najem za kak mesec ali dva :)


noben ti ne ponuja najema za mesec ali dva... poleg tega v 2 mescih nauš nč ugotovu.....

Badwolff ::

Mi smo v 4 stanovanjski hiši.
Spodnji sosed občasno oddaja preko airbnb, nikoli nismo imeli problemov, v bistvu še vem ne, če je kdo tam.
Drug sosed oddaja na dolgi rok. Tudi brez problemov.
Mal se zatika, pri večjih obnovitvenih delih, ker sosed, ki oddaja, ni za stvar. Ampak mamo se par let časa, se bomo že zmenili.
Vodo imamo skupno, zaenkrat še noben ni kompliciran. Elektriko in plin vsak svoje, tudi peč je v vsakem stanovanju.
Zakaj bi smeti imel svoje res ne štekam.
V glavnem, ni vse tako črno.

DePalmo ::

Vsem se lepo zahvaljujem za odgovore in mnenja!

Torej kot sem predvideval, lahko imaš srečo, lahko pa pač ne. Kolikor sem zvedel, se dotična stanovanja tudi oddajajo in bi lahko šla v najem. Ampak je vsaj eno stanovanje prazna (razen kopalnice), in ne veš kdo se lahko vseli nad ali pod tabo naslednji mesec. Torej bi bolj malo zvedel za dolgoročno.

Po pravici ne vem če je etažna lastnina, sklepam da je. Upravnik pa tudi ni nikjer omenjen, to sklepam da mora biti kakšno podjetje z licenco?

Če se že odločiva za to, se bo o tem seveda pozanimalo, da nebo potem še kakšnih nepotrebnih presenečenj. Je še kaj takega na kar bi morala paziti?

Lonsarg ::

Etažno lastnino, lastnike, morebitne plombe, itd se vidi online v e-zemljiški knjigi.

Rešitev za izognitev večine težav je striktna etažna lastnina v kateri ni skoraj nič deljenih prostorov ki so lahko jabolko spora pač pa je vse etažirano, vsak kos dvorišča in travnika. In ne, v marsikateri večstanovanjski to še ni.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Lonsarg ()

HappyPills ::

Ter možnost ločitve štroma, vode, telekomunikacij. Pač za vsak slučaj, če tak pride. Parking je tudi zelo pomembno, da je lastniški, torej da se ve kje parkiraš svoj avto.

Malcolm_Y ::

HappyPills je izjavil:

Ter možnost ločitve štroma, vode, telekomunikacij. Pač za vsak slučaj, če tak pride. Parking je tudi zelo pomembno, da je lastniški, torej da se ve kje parkiraš svoj avto.
Parking, ja, zelo pomembno. Se priseli familija z 2 avtoma + službenim, pa si v r*ti.

Zgodovina sprememb…

Magic1 ::

Kako je pa kaj s predpisi? Dosti enotanovanjskih hiš je bilo predelano v večstanovanjska brez ustreznih papirjev. Etažna lastnina je nekako urejena(ker to kot zgleda gre, kljub uradni enostanovanjski hiši) in enote se prosto prodajajo.
Magic

Lonsarg ::

Se je ze zgodilo da je kak sosed prijavil in je folk fasal izselitveni nalog oziroma nalog za predelavo v enostanovanjsko. Skratka ne kupovat brez tip-top papirjev.

l0wc4 ::

Jaz sem bil 25 let v bloku z 40+ stanovanji. Izkušnje odlične, pač včasih je malo glasno ampak večeri in noči so povsem normalne. Zadnjih 20 let pa po večstanovanjskih hišah, tja do 6 stanovanj. Izkušnje enake kot v bloku, s sosedi smo se vedno vse zmenili, tako z najemniki kot z lastniki. Sosedje so bili popolnoma pisana druščina; slovenci, srbi, bosanci, američani in francozi. Vse je šlo in nobene slabe izkušnje. Nikoli nisem živel v hiši in me tudi ne vleče živet v hišo. Verjetno je nekaj odvisno od sreče, nekaj pa tudi od tebe samega, kako imaš porihtane stvari v glavi.

energetik ::

Seveda odvisno od sreče, še bolj pa od posameznega človeka, koliko ga kaj moti. Naju pač izjemno moti npr. cigaretni dim, kar vidim da je prej pravilo kot izjema, torej da ti nekdo kadi pod oknom, pod balkonom.
Meni tudi izjemno najeda topotanje nad glavo, štemanje nekje v bloku ali basi iz zvočnikov preko stene/tal.

V samostojni bajti tega po defoltu pač ni in jaz sem zdaj v bajti precej bolj sproščen, vredna je bila vsakega €.

telexdell ::

energetik je izjavil:

Seveda odvisno od sreče, še bolj pa od posameznega človeka, koliko ga kaj moti. Naju pač izjemno moti npr. cigaretni dim, kar vidim da je prej pravilo kot izjema, torej da ti nekdo kadi pod oknom, pod balkonom.
Meni tudi izjemno najeda topotanje nad glavo, štemanje nekje v bloku ali basi iz zvočnikov preko stene/tal.

V samostojni bajti tega po defoltu pač ni in jaz sem zdaj v bajti precej bolj sproščen, vredna je bila vsakega €.


Pol pa sin zraste, si ustvari družino, začne kaditi in si urejati stanovanje v mansardi. Pol pa je ta cigaretni dim čisto drugačen, štemanje ni tako močno, vnuki nežno stopicajo po moji glavi in "tuc" "tuc" iz zvočnikov je kot Avsenikova Golica. >:D
Precej je treba vedeti, preden opaziš, kako malo veš.

energetik ::

A to ti iz svojih izkušenj?
Če bo moj začel kaditi, bi to pomenilo totalni fejl moje vzgoje...
Naša bajta je itak premajhna, da bi si otroc uredili zraven stanovanje. ;)

Okapi ::

Jaz sem dobil policijo na vrata, ko smo imeli žurko v samostojni hiši (so sosedje klicali), v bloku nikoli, pa smo imeli bolj glasne zabave.

Spori med sosednjimi lastniki samostojnih hiš so pogosto hujši od sporov sosedov v bloku.

Imam znanca, ki je večino življenja živel v bloku. Potem je kupil hišo in ugotavlja, da je glede hrupa sosedov slabše, kot je bilo v bloku.

Nedavno je na Facebooku en drug znanec objavil fotko trimetrskega zidu, ki ga je njegov sosed zgradil, ker ga je motil dim iz zidanega vrtnega žara.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Okapi ()

floyd1 ::

Spori med sosednjimi lastniki samostojnih hiš so pogosto hujši od sporov sosedov v bloku.

Z veseljem preberem večino tvojega doprinosa k forumu, ker so ti prispevki praktično brez izjeme nek "glas razuma", a tu se ne morem strinjat s tabo. Če v sosednji hiši nekdo nabija glasbo, štema, kriči, ima 5 glasnih psov, je vseeno bolje, kot če je to v sosednjem stanovanju. Stvari je treba ocenjevat z "istimi vatli". Se pa seveda strinjam, da na psihiče lahko naletiš povsod. Da pa bi bili "blokovci" generalno bolj kultivirani, se ne morem strinjat. Po mojih dosedanjih izkušnjah prej obratno.
Mi imamo na srečo super sosede, v 8 letih se nismo uspeli še z nikomer "ruknit". Niti malo.

Mato989 ::

floyd1 je izjavil:

Spori med sosednjimi lastniki samostojnih hiš so pogosto hujši od sporov sosedov v bloku.

Z veseljem preberem večino tvojega doprinosa k forumu, ker so ti prispevki praktično brez izjeme nek "glas razuma", a tu se ne morem strinjat s tabo. Če v sosednji hiši nekdo nabija glasbo, štema, kriči, ima 5 glasnih psov, je vseeno bolje, kot če je to v sosednjem stanovanju. Stvari je treba ocenjevat z "istimi vatli". Se pa seveda strinjam, da na psihiče lahko naletiš povsod. Da pa bi bili "blokovci" generalno bolj kultivirani, se ne morem strinjat. Po mojih dosedanjih izkušnjah prej obratno.
Mi imamo na srečo super sosede, v 8 letih se nismo uspeli še z nikomer "ruknit". Niti malo.


Seveda je huje ampak bistvo je to, da v bloku VEČINA ljudi ve, da ne bo nabijala glasbo medtem ko oni v hišah mislijo da je to pravica ker je zemlja njihova... tu je velika razlika, tako kot opazim VELIKO razliko kako hodijo blokovci po stanovanju, ko pa pride kdo ki je od nekdaj živel v hiši v blok pa hodi kot faking dinozaver... nimajo tistega light touch hoje... ker vedno smatrajo da tako pač to je.
Če sem pomagal, se priporočam za uporabo linka!
KUCOIN EXCHANGE link: https://www.kucoin.com/#/?r=E3I9Ij
BINANCE EXCHANGE link: https://www.binance.com/?ref=10161115

Okapi ::

floyd1 je izjavil:

Spori med sosednjimi lastniki samostojnih hiš so pogosto hujši od sporov sosedov v bloku.

Z veseljem preberem večino tvojega doprinosa k forumu, ker so ti prispevki praktično brez izjeme nek "glas razuma", a tu se ne morem strinjat s tabo. Če v sosednji hiši nekdo nabija glasbo, štema, kriči, ima 5 glasnih psov, je vseeno bolje, kot če je to v sosednjem stanovanju. Stvari je treba ocenjevat z "istimi vatli". Se pa seveda strinjam, da na psihiče lahko naletiš povsod. Da pa bi bili "blokovci" generalno bolj kultivirani, se ne morem strinjat. Po mojih dosedanjih izkušnjah prej obratno.
Mi imamo na srečo super sosede, v 8 letih se nismo uspeli še z nikomer "ruknit". Niti malo.

Pozorno beri;) Nisem napisal, da je hrup hujši, hujši so spori med sosedi. V bloku se pač ljudje načeloma zavedajo, da niso sami, lastniki hiš (ne vsi, seveda) pa so prepričani, da imajo pravico živeti, kot da so edini na svetu. Na eni strani se jim zdi, da je njihova pravica v nedeljo zjutraj ropotati s kosilnico, na drugi strani pa, da je ob desetih zvečer popolna tišina. In če ni tako, je takoj kreg s sosedi.

Sem popolnoma prepričan, da če bi šli delati raziskavo, bi ugotovili, da na sodiščih pristane veliko več sosedskih sporov med lastniki hiš kot med lastniki stanovanj.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Okapi ()

inferno666 ::

Jaz če primerjam sobote in nedelje med stanovanjem in vikendom, lahko potrdim da je v bloku več mira čez vikend :).

floyd1 ::

inferno666 je izjavil:

Jaz če primerjam sobote in nedelje med stanovanjem in vikendom, lahko potrdim da je v bloku več mira čez vikend :).

To je logično. Ko smo še stanovali v bloku smo ob lepem, toplem vremenu večino vikendov kam "odleteli" iz stanovanja. Npr. na deželo, na vikendico ;), kjer je pač pol posledično bil malo večji trušč.

floyd1 ::

Okapi je izjavil:

floyd1 je izjavil:

Spori med sosednjimi lastniki samostojnih hiš so pogosto hujši od sporov sosedov v bloku.

Z veseljem preberem večino tvojega doprinosa k forumu, ker so ti prispevki praktično brez izjeme nek "glas razuma", a tu se ne morem strinjat s tabo. Če v sosednji hiši nekdo nabija glasbo, štema, kriči, ima 5 glasnih psov, je vseeno bolje, kot če je to v sosednjem stanovanju. Stvari je treba ocenjevat z "istimi vatli". Se pa seveda strinjam, da na psihiče lahko naletiš povsod. Da pa bi bili "blokovci" generalno bolj kultivirani, se ne morem strinjat. Po mojih dosedanjih izkušnjah prej obratno.
Mi imamo na srečo super sosede, v 8 letih se nismo uspeli še z nikomer "ruknit". Niti malo.

Pozorno beri;) Nisem napisal, da je hrup hujši, hujši so spori med sosedi. V bloku se pač ljudje načeloma zavedajo, da niso sami, lastniki hiš (ne vsi, seveda) pa so prepričani, da imajo pravico živeti, kot da so edini na svetu. Na eni strani se jim zdi, da je njihova pravica v nedeljo zjutraj ropotati s kosilnico, na drugi strani pa, da je ob desetih zvečer popolna tišina. In če ni tako, je takoj kreg s sosedi.

Sem popolnoma prepričan, da če bi šli delati raziskavo, bi ugotovili, da na sodiščih pristane veliko več sosedskih sporov med lastniki hiš kot med lastniki stanovanj.

Možno, ampak to s sodišči so potem že res hudi pacienti. In tega po mojem vseeno ni toliko, kot včasih zgleda (mediji… ). Jaz imam precej drugačne izkušnje. 20 let sem živel v hiši staršev in v celi ulici ni nikoli bilo nekih blaznih sporov. Nekaj negodovanja tu in tam že, a to je bilo vse. 20 hiš, zdaj že kakih 30 familij. Vem, da je mnogo premajhen vzorec a vendar sem v naslednjih 16 letih živel na treh lokacijah v blokih in povsod srečal vsaj nekaj "na smrt" skreganih ljudi. Včasih se je zdelo upravičeno, včasih popolnoma brez veze. Tudi namernega nagajanja je bilo precej več. Zadnja leta smo ponovno v hiši in smo cool z vsemi sosedi. Pa nismo ravno ob 22.00 v postelji in smo precejkrat tudi razmeroma glasni (obiski). Ampak se res vse pomenimo.

Alien123 ::

Jaz pa imam v trenutnem bloku lep mir, kot tudi v hiši pri naših.
Ampak, ko pa sem bil v drugem bloku v najemu, pa je bilo opasno. Zgornji je ob vikendih vedno nabijal muziko, me ne bi motilo, če ne bi konstantno poslušal en in isti komad. Spodnja soseda, pa je že trkala ob 22.10 da bo poklicala policijo, ker smo preglasni, čeprav ni bilo muzike razen normalnega pogovora. Pa velikokrat je trkala z metlo v strop. Res pa je, da je blok iz časov komunizma in se res vse sliši..
Zdaj že živim od novembra v lastnem stanovanju v novejšem bloku, na vrhu, spodnje sosede še sploh nisem spoznal.

buttcrack ::

Tisti, ki nimamo težav s sosedi smo večinoma flegmatiki.
Mene osebno marsikaj kdaj zmoti, ampak je čez par minut mimo in se ne sikiram več.
Skor 30 let živel v hiši na vasi in je s sosedi nikoli problemov, kar me je res motilo je bilo zvonenje cerkva in občasen smrad gnojenja, v flatu pa pač občasno kdo kadi na stopnišču ali balkonu in mal zasmrdi... Žal se pa ne gnojenju ne kurjenju biomase ne ogneš v centru mesta, ne robu vasi... Life goes on. Več škode si narediš da se žreš vsak dan kot da se sprijazniš.

svecka ::

pri določenih sosedih ne moreš bit flegmatik, še posebej, ko grozi da te bo ubil ali tvojo familijo. Taki pacenti so povsod najdejo. Ali pa se prereka in dela dramo zaradi 10m2 zemlje in se gre tožarit, kljub temu da mu je geodet jasno povedal kje je meja. Na sodišču pa tako dramo dela, da se dosebedno po kleh meče in joka...čisti pacienti.

Alien123 ::

svecka je izjavil:

pri določenih sosedih ne moreš bit flegmatik, še posebej, ko grozi da te bo ubil ali tvojo familijo. Taki pacenti so povsod najdejo. Ali pa se prereka in dela dramo zaradi 10m2 zemlje in se gre tožarit, kljub temu da mu je geodet jasno povedal kje je meja. Na sodišču pa tako dramo dela, da se dosebedno po kleh meče in joka...čisti pacienti.


Najboljši je znanec, ko mu v istem vhodu živi shizofrenik. Mu kliče policijo vsake tolko, ker on v stanovanju sliši njega, da mu nekaj govori, čeprav je med njima še eno nadstropje.

telexdell ::

svecka je izjavil:

pri določenih sosedih ne moreš bit flegmatik, še posebej, ko grozi da te bo ubil ali tvojo familijo. Taki pacenti so povsod najdejo. Ali pa se prereka in dela dramo zaradi 10m2 zemlje in se gre tožarit, kljub temu da mu je geodet jasno povedal kje je meja. Na sodišču pa tako dramo dela, da se dosebedno po kleh meče in joka...čisti pacienti.

Pacienti so povsod. Žena je otroštvo preživela v bloku, jaz v hiši, kjer sva sedaj oba. V njenem bloku je nek sosed na stopnišču iklal drugega soseda, pa je bil prej iz pripora doma, kot pa oklani iz bolnišnice (niso bili na mestu vsi klikeri). Od takrat je vse strah kdaj se bodo klikeri spet premaknili in bo na vrsti kak drug sosed v bloku. Mi pa s sosedi že skoraj 30 let organiziramo poletne piknike, božična druženja in celoletne debate "s pivom ob plotu" Tak da...

Je pa (že pokojni) sosed imel rad peteline. Imel je tam 5..6 tistih cvergolov (mini peteliniov). So se začeli dreti ob dveh ponoči in je kikiriki sinfonija trajala do poznega jutra. Ke je bil kurnik pod oknom moje spalnice niso pomagala nobena okna, nobeni čepki, nič od nič... Pa se donjegove smrti niti enkrat nisva sprla. So pa mladi takoj po pogrebu naredili obaro iz petelionov, saj so motili tudi nje.

PS- @energetik- lahko sae še tako trudiš z vzgojo pa ne moreš vedno povsem zatreti uporništva mladih, kateri želijo stvari urejati drugače od staršev. Enim to uspe, drugi pa z leti stopijo v čevlje staršev...
Precej je treba vedeti, preden opaziš, kako malo veš.

FTad ::

Eno vprašanje za intermezzo. Ko ste se vselili v novo stanovanje/stanovanjsko hiso, ste se šli predstaviti sosedom (vsaj v istem nadstropju), da ste novi? Ce ja, ste tudi kak welcome gift prinesli?

Badwolff ::

Men so rekli, da se v Ljubljani tone dela. Smo se kr vselii in pol počasi spoznali.

njyngs ::

FTad je izjavil:

Eno vprašanje za intermezzo. Ko ste se vselili v novo stanovanje/stanovanjsko hiso, ste se šli predstaviti sosedom (vsaj v istem nadstropju), da ste novi? Ce ja, ste tudi kak welcome gift prinesli?

Sem bil na obeh straneh in nikoli nobenega predstavljanja/daril. Vse skupaj je v blokih čisto pasivno iz razloga, ker se ljudje dokaj dosti menjujejo. Moraš imet kar srečo, da imaš za sosede dejanske lastnike stanovanj. Še večjo srečo, da so približno tvojih let, da dobiš še kakšno družbo.

MIHAc27 ::

Badwolff je izjavil:

Men so rekli, da se v Ljubljani tone dela. Smo se kr vselii in pol počasi spoznali.

To se strinjam. Z enimi se več vidiš, z drugimi tudi nič.

Se pa ne strinjam, da je fino lastnike imeti za sosede (če si v najemu). 2x imel pa... ni to, to. Se vseeno počutiš nadziran. Vsaj mi smo se.
Prva lastnica je celo spraševala, če znam kosit travo. Bi jo z veseljem, pa travnika nismo smeli uporabljati. Zakaj bi potem kosil?

Pri drugih smo se nekaj sporekli. Ok problem tudi rešili... potem pa komentar, zakaj se žena izogiba stiku. Finta je pa bila, da je pač prišel naraščaj, in je začela po drugi poti hodit okoli hiše z vozičkom, ker ji je bilo lažje. Izpadlo je pa, kot da nalašč gre okoli, sam da ni treba pozdravit.

Sedajšnji lastnik živi par km stran. Dovolj blizu, da hitro pride, če je kaj treba, a dovolj daleč, da ga nimaš skoz na očeh.

floyd1 ::

FTad je izjavil:

Eno vprašanje za intermezzo. Ko ste se vselili v novo stanovanje/stanovanjsko hiso, ste se šli predstaviti sosedom (vsaj v istem nadstropju), da ste novi? Ce ja, ste tudi kak welcome gift prinesli?

Že pred nakupom sva večkrat šla pogledat hišo. Sama. Da malo vidiš, kje imaš ob katerem delu dneva sonce, kako je tam s hrupom, prometom, da malo spoznaš sosede. In se jim predstaviš kot potencialni kupec ter malo povprašaš.
In nič ni narobe, če si prijazen. V nekih normalnih mejah seveda.

Darilo sem nesel le 2x spodnjim sosedom v bloku. Po dveh malo bolj glasnih zabavah (enkrat je bilo itak novo leto), ker so bili ok in niso nikoli težili. Seveda pa sem jim takrat to tudi vnaprej povedal.

Drugače smo zabave imeli bolj na vikendu, na samem, edini "sosed" je bilo pokopališče. Tam se ni nikoli nihče pritoževal, bi pa bilo toliko bolj zajeb**o, če bi se :)).

buttcrack ::

Maš modele, ki v bloku živijo od kar je zgrajen in misli da ga je sam zgradil. Mi ki smo flat kupili smo pa kr neki. Kao da tisti ki je živel tam pred nami ni ničesar plačal. Kao ta parking je moj ker sem jaz bla bla bla... To smo mi sami naredili, ko tebe še ni bilo...
Vprašam, če je tudi sam vse plačal, pa itak da ne, da je šlo iz rezervnega, mu razložim da je to potem isto pa nekaterim itak ne prebije... Pač pustiš pa naj živi svoje veselje...


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Prestavitev starega elektro stevca iz ene pozicije na drugo

Oddelek: Loža
385905 (4710) St235
»

Večstanovanjska stavba - razmišljanje (strani: 1 2 3 4 )

Oddelek: Loža
17821912 (15681) matobeli
»

Vsi, ki ste gradili hiše - se je splačalo? (strani: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 )

Oddelek: Loža
43277403 (63202) damirj79
»

Najem stanovanja, blok vs hiša? (strani: 1 2 )

Oddelek: Loža
8622135 (16983) BorutO
»

Prepoved kajenja doma (strani: 1 2 3 4 )

Oddelek: Problemi človeštva
17916769 (12214) bluefish

Več podobnih tem