» »

Apple širi program neodvisnih servisov v Evropo

Apple širi program neodvisnih servisov v Evropo

Apple - Program, ki so ga lani poleti začeli v ZDA, obsega redno dobavljanje rezervnih delov, orodij in servisnih navodil neodvisnim servisnim podjetjem in posameznikom. Program za zdaj teče le za iPhone, ne pa tudi za iPade, Mace in Macbooke. Kot so sporočili iz Appla, bodo neuradna popravila svojih telefonov zdaj omogočili tudi v 32 državah stare celine in v Kanadi.

V resnici je za lanskoletno rojstvo programa zaslužna trajnostna ideja "pravice do lastnega popravila", katere uveljavitev uporabniki glasno zahtevajo prav v Kanadi in v EU. Evropska komisija je tako spomladi objavila načrte, po katerih bi jo v EU uzakonili že prihodnje leto. Zato je jasno, da je program neodvisnih servisov za Apple vmesna, manj škodljiva opcija, ki se ji je v ZDA v slabem letu dni doslej pridružilo 140 podjetij na 700 lokacijah.

Vključitev v program je brezplačna, serviserji morajo le opraviti posebno Applovo izobraževanje, podjetje pa nato prejme vse potrebno za izvajanje popravil, tako tistih v garanciji, kot zunaj nje. Dolžnost neodvisnih serviserjev je še, da stranke seznanijo z dejstvom ali bodo uporabili originalne Applove rezervne dele, pri čemer morajo zamenjane okvarjene komponente poslati nazaj v centralo podjetja, kjer jih bodisi obnovijo ali pa reciklirajo.

45 komentarjev

HotBurek ::

Zanima me, koliko epl plača za takle oglas?
root@debian:/# iptraf-ng
fatal: This program requires a screen size of at least 80 columns by 24 lines
Please resize your window

Gejspodar ::

Louis Rossmann ima informativne videe o tem programu na svojem yt kanalu.

Zadeva je implementirana samo zato, da se zadosti povpraševanju. PR stunt, kot pravi on.

DeeJay ::

Kul.
Najmanj 5 let podpore, neodvisni servisi, privatnost ... ni konkurence.
Sploh super se mi zdi nova funkcija v IOS 14, kjer ti bo pokazalo koliko časa so kateri appi uporablali mikrofon ali kamero, ter mini status ikonico, ko je eno ali drugo v uporabi.

Yohan del Sud ::

Tudi Apple ne more večno scat proti vetru. Neglede s kak močnim curkom.
www.strancar.com

zee ::

Koncno.
zee
Linux: Be Root, Windows: Re Boot
Giant Amazon and Google Compute Cloud in the Sky.

bobby ::

Kot je ze Gejspodar napisal, pesek v oci tsko da ne se pretiroma veselit.
Ce eksplicitno ne odgovorim osebam PNG ali PR,..I dont care about your opinion.

dexterboy ::

Kaj pa je potem fora, če je to rahlo pesek v oči?
Bodo imeli roko tudi nad rezervnimi deli?
Ali mogoče na dolgi rok "odfukavajo" hardware, da se posvetijo software-u in ponudbi vsebin?

Sem pogledal video v linku... owčke...:)) :)) :))
Ko ne gre več, ko se ustavi, RESET Vas spet v ritem spravi.

Zgodovina sprememb…

FastWIND ::

Dosti je kritiziranja... Kakšni pa so vaši predlogi servisiranja?

Killermode ::

FastWIND je izjavil:

Dosti je kritiziranja... Kakšni pa so vaši predlogi servisiranja?

Da apple in ostali zagotovi možnost nabave rezervnih delov(vsak čip posebej ne pa celotna vezja). Ne pa, da jih je treba h njim pošiljat na pregled in menjavo predno lahko poservisiraš stvari.

nekikr ::

Ja, točno tako. Naj bo procesor velik 10x10cm in na klik sistem, da ga lahko normalno zamenjaš, ko večkrat letno crkne!

DeeJay ::

Killermode je izjavil:

FastWIND je izjavil:

Dosti je kritiziranja... Kakšni pa so vaši predlogi servisiranja?

Da apple in ostali zagotovi možnost nabave rezervnih delov(vsak čip posebej ne pa celotna vezja). Ne pa, da jih je treba h njim pošiljat na pregled in menjavo predno lahko poservisiraš stvari.

Sam zanima me, a samsung pa huawei majo to opcijo, da pri njih direktno lahko naročiš vsak delček posebi?

c3p0 ::

Trenutno na svojih vezjih Apple uporablja custom čipe tretjih proizvajalcev, ki jih noče prodajati posebaj, čeprav gre za vrednost "1$". Lahko pa kupiš celo matično za "1k$". Tu je problem.

Killermode ::

DeeJay je izjavil:

Killermode je izjavil:

FastWIND je izjavil:

Dosti je kritiziranja... Kakšni pa so vaši predlogi servisiranja?

Da apple in ostali zagotovi možnost nabave rezervnih delov(vsak čip posebej ne pa celotna vezja). Ne pa, da jih je treba h njim pošiljat na pregled in menjavo predno lahko poservisiraš stvari.

Sam zanima me, a samsung pa huawei majo to opcijo, da pri njih direktno lahko naročiš vsak delček posebi?

Nimajo, se pa da dobiti vsak delče posebej od tretjih proizvajalcev in se zaradi menjave sama naprava ne zaklene.

nekikr ::

c3p0 je izjavil:

Trenutno na svojih vezjih Apple uporablja custom čipe tretjih proizvajalcev, ki jih noče prodajati posebaj, čeprav gre za vrednost "1$". Lahko pa kupiš celo matično za "1k$". Tu je problem.

A Apple da je problem? Miško, pred mesecem dni mi je crknil pralni stroj. Zlomil se je magnetek/števec obratov na motorju. Gre za magnetek premera 4cm in debeline 1cm. Brez vezja. Brez elektronike. Brez kripto VR AI big data cloud sistema. Magnetek velikosti treh evro kovancev. Rešitev? Nadomestni del ne obstaja, potrebno je zamenjati cel motor. Motor, ki stane pol novega stroja. No, pa imamo novega, stari je pa na deponiji. Huduješ se, ker ti ne dovolijo, da bi state of the art čip sam odlotal in prilotal novega, ali še bolje, kar na klik naredil, medtem, ko enega jebenega magnetka ne moreš dobiti? Velja za vso industrijo in vse artikle. Apple ni tu nobena izjema, zgolj priljubljena tarča.

mtosev ::

Super za iPhone userje. Bo zdaj lažje in ceneje popravilo iphonov.
Core i9 10900X, ASUS Prime X299 Edition 30, 32GB 4x8 3600Mhz G.skill, CM H500M,
ASUS ROG Strix RTX 2080 Super, Samsung 970 PRO, UltraSharp UP3017, Win 11 Pro
moj oče darko 1960-2016, moj labradorec max 2002-2013

Gejspodar ::

nekikr je izjavil:

c3p0 je izjavil:

Trenutno na svojih vezjih Apple uporablja custom čipe tretjih proizvajalcev, ki jih noče prodajati posebaj, čeprav gre za vrednost "1$". Lahko pa kupiš celo matično za "1k$". Tu je problem.

A Apple da je problem? Miško, pred mesecem dni mi je crknil pralni stroj. Zlomil se je magnetek/števec obratov na motorju. Gre za magnetek premera 4cm in debeline 1cm. Brez vezja. Brez elektronike. Brez kripto VR AI big data cloud sistema. Magnetek velikosti treh evro kovancev. Rešitev? Nadomestni del ne obstaja, potrebno je zamenjati cel motor. Motor, ki stane pol novega stroja. No, pa imamo novega, stari je pa na deponiji. Huduješ se, ker ti ne dovolijo, da bi state of the art čip sam odlotal in prilotal novega, ali še bolje, kar na klik naredil, medtem, ko enega jebenega magnetka ne moreš dobiti? Velja za vso industrijo in vse artikle. Apple ni tu nobena izjema, zgolj priljubljena tarča.


Nikjer ni rekel, da je samo Apple problem. Vse je problematično kar se tiče popravljivosti oziroma dobavljivosti rezervnih delov.

Saj "afera" right-to-repair se je začela s traktorji in traktorskimi priključki ter drugo kmetijsko opremo.

Če se proizvajalce z zakonom prisili, da za svoje izdelke objavljajo datasheete in ne blokirajo dobave rezervnih delov "malim ljudem" je to zmaga za potrošnika - tega pa nočejo.

BUY, BREAK, BUY AGAIN, kakšno popravljanje neki, amirite?

opeter ::

Gejspodar je izjavil:

BUY, BREAK, BUY AGAIN, kakšno popravljanje neki, amirite?


Slejkoprej bo Planet Zemlja rekla svoje.
Hrabri mišek (od 2015 nova serija!) -> http://tinyurl.com/na7r54l
18. november 2011 - Umrl je Mark Hall, "oče" Hrabrega miška
RTVSLO: http://tinyurl.com/74r9n7j

          ::

mtosev je izjavil:

Super za iPhone userje. Bo zdaj lažje in ceneje popravilo iphonov.


Na ajfonih je cela širša žlahta in če je komu kaj šlo, je bila to baterija. Nazadnje sem popravil enega 6S. Vse kose dobiš na ebaju. Sicer pa tudi strošek menjave baterije na uradnem servisu ni bil pretiran, ampak mi je enostavneje sam zamenjati, kakor se voziti v Ljubljano.

s1m0n ::

@nekikr, smo imeli podoben problem... Magnet smo zalepili skupaj in je bilo nekaj let mir :) Magnet je dobesedno razneslo na 3 kose.

          ::

nekikr je izjavil:

c3p0 je izjavil:

Trenutno na svojih vezjih Apple uporablja custom čipe tretjih proizvajalcev, ki jih noče prodajati posebaj, čeprav gre za vrednost "1$". Lahko pa kupiš celo matično za "1k$". Tu je problem.

A Apple da je problem? Miško, pred mesecem dni mi je crknil pralni stroj. Zlomil se je magnetek/števec obratov na motorju. Gre za magnetek premera 4cm in debeline 1cm. Brez vezja. Brez elektronike. Brez kripto VR AI big data cloud sistema. Magnetek velikosti treh evro kovancev. Rešitev? Nadomestni del ne obstaja, potrebno je zamenjati cel motor. Motor, ki stane pol novega stroja. No, pa imamo novega, stari je pa na deponiji. Huduješ se, ker ti ne dovolijo, da bi state of the art čip sam odlotal in prilotal novega, ali še bolje, kar na klik naredil, medtem, ko enega jebenega magnetka ne moreš dobiti? Velja za vso industrijo in vse artikle. Apple ni tu nobena izjema, zgolj priljubljena tarča.


Katere znamke stroj pa je bil?

damirj79 ::

nekikr je izjavil:

c3p0 je izjavil:

Trenutno na svojih vezjih Apple uporablja custom čipe tretjih proizvajalcev, ki jih noče prodajati posebaj, čeprav gre za vrednost "1$". Lahko pa kupiš celo matično za "1k$". Tu je problem.

A Apple da je problem? Miško, pred mesecem dni mi je crknil pralni stroj. Zlomil se je magnetek/števec obratov na motorju. Gre za magnetek premera 4cm in debeline 1cm. Brez vezja. Brez elektronike. Brez kripto VR AI big data cloud sistema. Magnetek velikosti treh evro kovancev. Rešitev? Nadomestni del ne obstaja, potrebno je zamenjati cel motor. Motor, ki stane pol novega stroja. No, pa imamo novega, stari je pa na deponiji. Huduješ se, ker ti ne dovolijo, da bi state of the art čip sam odlotal in prilotal novega, ali še bolje, kar na klik naredil, medtem, ko enega jebenega magnetka ne moreš dobiti? Velja za vso industrijo in vse artikle. Apple ni tu nobena izjema, zgolj priljubljena tarča.



Ok no kompliciraš lih malo.
Magnetek 40x10mm:
https://www.aliexpress.com/i/4000555078...

Ok sej verjamem, da ni točno tak, bi pa opravil nalogo itak je tam samo zato, da šteje obrate motorja.

MrStein ::

          je izjavil:

mtosev je izjavil:

Super za iPhone userje. Bo zdaj lažje in ceneje popravilo iphonov.


Na ajfonih je cela širša žlahta in če je komu kaj šlo, je bila to baterija.

Zlom ekrana je baje tudi pogosta poškodba.
Motiti se je človeško.
Motiti se pogosto je neumno.
Vztrajati pri zmoti je... oh, pozdravljen!

techfreak :) ::

damirj79 je izjavil:

Ok sej verjamem, da ni točno tak, bi pa opravil nalogo itak je tam samo zato, da šteje obrate motorja.
Problem je da ti serviser tega ne bo menjal, vecina ljudi se pa ne bo spuscala v popravilo. Poleg tega nobeden ne bo cakal 1 mesec brez pralnega stroja, da zadeva pride iz Kitajske.

Zimonem ::

techfreak :) je izjavil:

damirj79 je izjavil:

Ok sej verjamem, da ni točno tak, bi pa opravil nalogo itak je tam samo zato, da šteje obrate motorja.
Problem je da ti serviser tega ne bo menjal, vecina ljudi se pa ne bo spuscala v popravilo. Poleg tega nobeden ne bo cakal 1 mesec brez pralnega stroja, da zadeva pride iz Kitajske.

Uradni. Zato se pa borijo za pravico do popravila. Ne pa, da se naprava dobesedno zaklene, če ni uradno servisiranja.

          ::

MrStein je izjavil:

          je izjavil:

mtosev je izjavil:

Super za iPhone userje. Bo zdaj lažje in ceneje popravilo iphonov.


Na ajfonih je cela širša žlahta in če je komu kaj šlo, je bila to baterija.

Zlom ekrana je baje tudi pogosta poškodba.


Nisem še imel primera, sem pa pomagal nekomu drugemu pri menjavi.

nekikr ::

Katere znamke stroj pa je bil?

Panasonic.

Ok sej verjamem, da ni točno tak, bi pa opravil nalogo itak je tam samo zato, da šteje obrate motorja.

Ne, niti približno ni tak in niti slučajno ne paše nikamor :)

c3p0 ::

nekikr je izjavil:


A Apple da je problem? Miško, pred mesecem dni mi je crknil pralni stroj. Zlomil se je magnetek/števec obratov na motorju. Gre za magnetek premera 4cm in debeline 1cm. Brez vezja. Brez elektronike. Brez kripto VR AI big data cloud sistema. Magnetek velikosti treh evro kovancev. Rešitev? Nadomestni del ne obstaja, potrebno je zamenjati cel motor. Motor, ki stane pol novega stroja. No, pa imamo novega, stari je pa na deponiji. Huduješ se, ker ti ne dovolijo, da bi state of the art čip sam odlotal in prilotal novega, ali še bolje, kar na klik naredil, medtem, ko enega jebenega magnetka ne moreš dobiti? Velja za vso industrijo in vse artikle. Apple ni tu nobena izjema, zgolj priljubljena tarča.


Ne gre za state of the art čip, Piki, ampak en preprosti kontrolerček, ravno v tem je catch.

Sicer je tvoj argument v whatabout stilu, a tak magnetek z nekaj iznajdljivosti gotovo kje dobiš, daš izdelat. Ne gre za neko nišno napravo, ampak nekaj kar se vgrajuje v tisoče izdelkov.
Verjetno ti je serviser to vse diagnoziral in nato tudi nabavil, vemo kako operirajo: menjuj dele dokler ne deluje. Tudi meni je želel uturit za 300€ nove elektronike, pa sem nato rešil sam za 7€.

Ampak ja, ker ti nisi dobil dela, se zdaj nihče ne sme jezit nad Applom.

nekikr ::

Jaz sem stroj sam razstavil in našel napako (kar ni težko, če v motorju rožlja polomljen magnet). Nikjer na tujih spletnih straneh z rezervnimi deli tega dela ni, na exploded sliki stroja ga tudi ni, da bi ga naročil, dva uradna servisa sta povedala enako: menjava celega motorja. Torej ni šans, da ga kje dobiš/kupiš. Lahko ga daš pa narediti, seveda, ampak je ceneje, če kupiš 20 strojev.

Lahko se jezimo nad Applom, ampak tu gre za integrirana vezja, kjer enostavno ne moreš, fizično, menjati komponent. Boš odlotal procesor in novega zavaril na vseh 1500 konektorjev? Ti ja, si le ST forumaš, ostala populacija pa pač ne. Hočem reči, da je na drugih področjih možen ogromen napredek, tu pa miniaturizacija ne dopušča kakšnih večjih DIY posegov.

NubCake ::

nekikr je izjavil:

Lahko se jezimo nad Applom, ampak tu gre za integrirana vezja, kjer enostavno ne moreš, fizično, menjati komponent. Boš odlotal procesor in novega zavaril na vseh 1500 konektorjev? Ti ja, si le ST forumaš, ostala populacija pa pač ne. Hočem reči, da je na drugih področjih možen ogromen napredek, tu pa miniaturizacija ne dopušča kakšnih večjih DIY posegov.

Kaj pa če ti hočejo zaračunat skoraj 500$, ker konektor ni prav priključen v baterijo na laptopu?

nekikr ::

V bistvu bi moral poklicati policijo, če je res. Čeprav tale video smrdi do neba. Če je prenosnik nov potem imaš garancijo. Da se pa po treh letih sname kabel? Ne.

NubCake ::

nekikr je izjavil:

V bistvu bi moral poklicati policijo, če je res. Čeprav tale video smrdi do neba. Če je prenosnik nov potem imaš garancijo. Da se pa po treh letih sname kabel? Ne.

kaj pa tale, ki je še hujši? (=

hojnikb ::

In other apple news, facebookov SDK je pobil precej appov, ki sedaj nočejo delat (kot recimo viber, facebook, instagram itd)...
https://9to5mac.com/2020/07/10/app-cras...
#brezpodpisa

Zimonem ::

Ta nekikrjeva zgodba je za lase privlečena. Seveda se dobi magnet fi 40x10.

nekikr ::

Daj si ti poglej kakšen magnet je na motorju preden se delaš pametnega.

 Tehnološko čudo

Tehnološko čudo

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: nekikr ()

Zimonem ::

Tvoj problem če zavajaš.
Zlomil se je magnetek/števec obratov na motorju. Gre za magnetek premera 4cm in debeline 1cm.
ne gre za magnetek ampak brizgano plastiko z magnetnimi dipoli.
Ok od Apple uporabnikov se ne pričakuje vsaj osnoven poznavanje fizike.

nekikr ::

Glej, na servisu so tako rekli (ne pričakujem, da mi do atoma natančno razložijo za kaj se gre, ker me niti ne zanima), sama stvar pa pač ne izgleda vrhunec tehnološkega razvoja. Ne vem pa kako je sestavljen motor pralnega stroja, priznam. Najbrž sem totalni kreten v primerjavi s tabo, štručko.
Se tebi zdi tale "brizgana plastika z magnetnimi dipoli" kaj bolj zahtevna zadeva kot to kar sem napisal? Da gre za mini zadevo neznatne vrednosti zaradi katere moraš menjati celotni stroj ker se je ne da kupiti posebej? To zdaj spremeni celotno zadevo in je logično, da se tega ne da kupiti?

Zimonem ::

Se tebi zdi tale "brizgana plastika z magnetnimi dipoli" kaj bolj zahtevna zadeva kot to kar sem napisal?


Contra

Zlomil se je magnetek/števec obratov na motorju. Gre za magnetek premera 4cm in debeline 1cm.


Ja za isto reč gre.

nekikr ::

Ja, sigurno sem tudi kakšno vejico kje pozabil. Ponovno: torej trdiš, da je ta zadeva tako tehnološko čudo in tako komplicirana, da je logično, da se je ne da kupiti?

Zimonem ::

nekikr je izjavil:

Ja, sigurno sem tudi kakšno vejico kje pozabil. Ponovno: torej trdiš, da je ta zadeva tako tehnološko čudo in tako komplicirana, da je logično, da se je ne da kupiti?

Na ampak da se jo da zamenjat. In zaradi tega stroj ne bo softwersko bricknil. Kot se je to dogajalo na Applovih produktih in John deere traktorjih.

nekikr ::

Ne da se je zamenjat, ker je ne moreš kupiti. Boš razumel zdaj?

Zimonem ::

Preberi za kaj se gre da se zamenjat. Pri applu se ni dalo zamenjat. Če ti ne najdeš.... Tvoj problem ampak imaš pravico popravit. In pralni stroj ne bricka. Če si dal iPhonu drug zaslon je po nadgradnji te zadevo naredil neuporabno. Ali te istyle plačuje za trapanje .

nekikr ::

Mogoce bi moral pa ti prebrati zakaj se je sploh slo in zakaj sem privlekel pralni stroj v debato. Bo slo?

Boobiz ::

Pa ni problem samo to, da ti računajo 1k$ namesto 1$. Pri delih, ki pa pridejo posebaj pa kakor razumem, servisi nimajo pravice na zalogo nabavljati zadev, ampak vedno sproti apple dobavi samo to kar rabijo.

Kdo bo pa čakal 2 mesca in več na popravilo ene malenkosti? Plačal mastno, pa na koncu še factory reset fasal na napravi.

Pesek v oči in PR stunt. Ampak doseže svoj efekt, ker več kot 5 sekund ponavadi ljudje ne namenijo raziskavi tega.
I'm drunk, what's your excuse?

c3p0 ::

nekikr je izjavil:


Lahko se jezimo nad Applom, ampak tu gre za integrirana vezja, kjer enostavno ne moreš, fizično, menjati komponent. Boš odlotal procesor in novega zavaril na vseh 1500 konektorjev? Ti ja, si le ST forumaš, ostala populacija pa pač ne. Hočem reči, da je na drugih področjih možen ogromen napredek, tu pa miniaturizacija ne dopušča kakšnih večjih DIY posegov.


Gre za majhne neodvisne serviserje, ki zdaj ne morejo zamenjat enostavnega dela, čeprav imajo opremo in znanje za BGA reball vsakega procesorja. Konkretno pa gre za majhen čip ISL9240, ki ga za Apple dela Intersil. Tega bi lahko zamenjal vsak, z osnovno opremo. A ne more, ker ga ne more nikjer kupiti.

nekikr ::

Ja, saj pravim, da je jeba. Na vseh področjih in vseh artiklih. Ni to problem Appla, to je problem vseh izdelkov. Od enega čipa pa do magnetka pralnega stroja ;)


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Apple širi program neodvisnih servisov v Evropo

Oddelek: Novice / Ostale najave
457545 (4447) nekikr
»

Garancija, 45 dni, nov izdelek (strani: 1 2 3 4 5 )

Oddelek: Pomoč in nasveti
22639296 (14821) Furbo
»

Večina proizvajalcev garancijo nepošteno omejuje (strani: 1 2 3 )

Oddelek: Novice / Ostale najave
13622501 (17192) St235
»

Evropski parlament za izdelke z daljšo življenjsko dobo (strani: 1 2 3 4 5 )

Oddelek: Novice / Industrijska lastnina
20271234 (65864) nurmaln
»

Raspberry Pi Zero pošel že prvi dan (strani: 1 2 )

Oddelek: Novice / Procesorji
5021978 (17431) antireal

Več podobnih tem