» »

Strošek hiše

Strošek hiše

«
1
2 3
...
5

Vlayke ::

Zanima me ali bi lahko dobil neko uporabno številko, koliko te stane življenje v hiši, na mesec.
Kolega, s katerim sem govoril, je dejal, da kakorkoli obrneš, zadeva pride približno 2 dni dela/teden in 1000€/mesec.

Želel bi si informacije od ljudi, ki dejansko živijo v hišah in imajo izkušnjo s tem.

Če morda postavim osnovne gabarite:

    - Površina hiše - okoli 75 m2, s kletjo, pritličjem z garažo, prvim nadstropjem in podstreho.
    - Površina zemle - okoli 400 m2, od česar je približno 100 m2 asfaltirano/betonirano za kake dovoze, verande in podobno. Ostalo je zemlja, s travo, gredicami, drevesi...
    - Hiša ni nova, ampak je kakih 20 let stara.

Želel bi si neko idejo, koliko "rezervnega sklada" bi si moral človek dajat na stran vsak mesec, da ga ne presentijo zadeve, kot so obnova fasade, strehe, generalne prenove elektrike, vodovoda, plina,... Poleg tega pa še približni redni tekoči stroški, kamor bi vštel tako elektriko, vodo, ogrevanje, kot tudi potrebo po kosilnici, orodju za vrt in podobno.
Pač, vse kar potrebuješ, da je čez 10-20 let tvoja hiša videt spodobno vzdrževana in dostojna in ne kot da je že zdavnaj nekdo umrl in se je nihče ne dotakne.

Hvala za input :)

Utk ::

Stane kolk češ, da stane. Kosilnico imaš za 200 evrov in z njo lahko kosiš 20 let, lahko vsaka 3 leta kupiš novo baterijsko za jurja. Ali pa 2. Da ne naštevamo dalje.
Osnovno vzdrževanje sigurno ne pride jurja na mesec. Potem se bi bolj splačalo vsakih 20 let podret in postavit na novo.
Lahko pa vsak mesec zapraviš jurja, noben problem...

zasavc83 ::

Moja izkušnja, iz bloka v hišo. V bloku se vsi stroški investicij delijo, v hiši si sam za vse, vendar odločaš o vsem sam. Stroški so sigurno nekaj večji kot v bloku, a nimaš nekih skupnih obratovalnih stroškov in vsiljenih storitev (razkuževanje, delilniki toplote, čistilka, hišnik). Lahko pa nonstop nekaj investiraš in prenavljaš, stvar domišljije. Če ti je košnja trave, rezanje sadovnjaka, puljenje plevela, manjša obnovitvena dela v sprostitev in ne obremenitev je to win-win, če ne maraš delat, pa bolje ostati v bloku na kavču. Naučiš se pa lahko vsega, samo vprašanje lastnega interesa in poguma.

Še kar se financ tiče, mi mesečno nimamo jurja stroškov s kreditom vred, grejemo pa na mestni plin!

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: zasavc83 ()

chort ::

2 dni dela na teden? Brez rednega čiščenja (posesaš ko je usrano, zaradi psa torej na 2-3 dni, pomiješ...) imam dnevno 5 min z zalivanjem rož in vrta in prav toliko z drvi, zdej bo na dva tedna 1h košnje trave (1000m2), drva za sezono nasekam in zložim v 2 dneh, pa žlebove očistim enkrat na mesec, ker zbiram deževnico. Ja, popraviš kak šteker, potegneš kak kabel, odmašiš odtok. Res mi pa ni jasno kak park mora vzdrževat kolega da ima dela za 2 dni.
Še če vštejem vso zajebancijo ki je mogoče povezana s hišo (DIY home avtomtika, vremenska, server, kamere, internet dostop...) ne vem če pridem na 2 dni na mesec.

Vlayke ::

Hvala vsem za začetek debate.

Mogoče bi samo pojasnil en del, ki ne vem če je bil razumljen:

(zmišljujem si številke, ker v tem trenutku ne vem, kake so realne)
Če moram na 20 let zamenjat streho in je ta strošek 10.000 €, potem je to takoj 170 €/mesec.
Če moram na 30 let zamenjat fasado in pride to 15.000 €, potem je to dodatnih 42 €/mesec.
Če kurim na olje in s tem ogrevam vodo in me to pride 2.000 € na leto, potem je to še dodatnih 170 €/mesec

Nisem še zamenjal oken, nobenega serviserja poklical, ker mi je počila cev v prvem nadstropju in mi je voda dvignila parket v prvem nadstopju in v pritličju. Nisem popravil dimnika, ki se je sesedel... Nisem niti plačal elektrike ali odvoza smeti.
Pa sem že na skoraj 400 € / mesec.

Se razumemo zdej?

starfotr ::

Potem je tu še kredit za zemljišče, nepremičnino ipd.

Utk ::

Če moram na 20 let zamenjat streho in je ta strošek 10.000 EUR, potem je to takoj 170 EUR/mesec.
Če moram na 30 let zamenjat fasado in pride to 15.000 EUR, potem je to dodatnih 42 EUR/mesec.
Če kurim na olje in s tem ogrevam vodo in me to pride 2.000 EUR na leto, potem je to še dodatnih 170 EUR/mesec

Če moraš vsakih 40 let kompletno obnovit hišo (praktično podret), in stane to 150,000 jurjev, je to "samo" 300 evrov na mesec. Pa ni spet tako hudo, niti po 40 letih...
Ogrevanje stane največ 100 evrov na mesec. Če imaš tisto fasado, ki jo amortiziraš, še tolk manj. Če nimaš fasade, bo ogrevanja malo več, ampak bo fasada manj.
In smo komaj na 400 evrih.
Za streho si konkretno mimo vsekal, ne (samo) v oceni, ampak v deljenju na mesec...

Jurja na mesec nikakor ni, je pa res, da marsikdo prvih 10-20 let ne da čisto nič not, potem je pa počasi treba marsikaj zamenjat, in en čas potem to res stane jurja na mesec, ali pa še več. Ampak na začetku tega ni, in enkrat je tega konec.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Utk ()

PrimoZ_ ::

Vlayke je izjavil:

Hvala vsem za začetek debate.

Mogoče bi samo pojasnil en del, ki ne vem če je bil razumljen:

(zmišljujem si številke, ker v tem trenutku ne vem, kake so realne)
Če moram na 20 let zamenjat streho in je ta strošek 10.000 €, potem je to takoj 170 €/mesec.
Če moram na 30 let zamenjat fasado in pride to 15.000 €, potem je to dodatnih 42 €/mesec.
Če kurim na olje in s tem ogrevam vodo in me to pride 2.000 € na leto, potem je to še dodatnih 170 €/mesec

Nisem še zamenjal oken, nobenega serviserja poklical, ker mi je počila cev v prvem nadstropju in mi je voda dvignila parket v prvem nadstopju in v pritličju. Nisem popravil dimnika, ki se je sesedel... Nisem niti plačal elektrike ali odvoza smeti.
Pa sem že na skoraj 400 € / mesec.

Se razumemo zdej?



To so vseeno prevelike številke oz. prepogoste menjave... Hiša staršev je sedajle stara 30 let.
Do sedaj je bilo menjnano:
- ploščice po celem kletnem delu in stopnišču, letos (samo zaradi naveličanosti izgleda, tiste rjavkaste ploščice iz 80ih začetka 90ih)
- okna, lansko leto
- centralna peč na drva za novo 2015
- kuhinja 2014

Za naslednjih 10 let ni predvidenega nobenega večjega posega več, razn če se bodo spravili menjat kopalnico, spet bolj zaradi izgleda.

keba ::

Če vzamemo neko obdobje 40 let pa kaj je potrebno v tem obdobju renovirat, menjat, pa če štejemo vse stroje kot je kosilnica, na vsakih 10 let recimo pralni stroj in vse kar spada zdraven pa tekoči stroški, pa zavarovanje hiše, pa davek na hišo.... pa če vse razdeliš na mesec te neka povprečna hiša sigurno košta 800 na mesec.

Sigurno se bo našel kakšen pametnjakovič ki bo rekel da njega pa pride 200 eur ali manj, samo se naj vpraša koliko stane pa dodatno njegovega sponzorja (starše, bogate tete, babice in podobno)

Utk ::

A v bloku pa ne rabiš pralnega stroja? Potem se naj spremeni naslov teme v "kolk stane življenje razen hrane, dopusta in avta"...

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Utk ()

keba ::

Kdo je pa rekel da ga ne rabis? Sej nikjer ne primerjamo strosek hise z blokom. Naslovnika teme je pac zanimalo koliko stane hisa. Pa tudi odvisno kaj vse šteješ v to.

Utk ::

Če vse šteješ, je lahko kolk češ. Nekdo pa s 400 evri penziona živi v hiši 40 let, pa tudi živi. Potem ne more bit jurja na mesec.

Vlayke ::

keba je izjavil:

Kdo je pa rekel da ga ne rabis? Sej nikjer ne primerjamo strosek hise z blokom. Naslovnika teme je pac zanimalo koliko stane hisa. Pa tudi odvisno kaj vse šteješ v to.

Absolutno.
Strošek stanovanja si znam zračunat, ker že celo življenje živim v stanovanjih. Sedaj pa se je pojavila debata o tem, potencialnem življenju v hiši in bi pač rad imel dober občutek o tem, kaj bi to finančno pomenilo.

Ne kupim argumentov v stilu "prvih 20 let ni treba nič, potem je več, za tem pa spet nič". To je točno tisto, čemur se želim izognit, ker na tak način kličeš k temu, da boš enkrat dobil ogromen strošek "od nikjer" okoli ušes in boš milo jokal, ko bo treba naenkrat par jurjev od nekje potegnit. Moj pristop je, da si raje naplaniram in našparam zadeve, v naprej, namesto da odplačujem kredite.
V svojem primeru od prej sem jasno napisal, da sem si cifre zmislil, ker nimam nekih idej, koliko res znašajo. Ravno zato pa želim upreči skupinsko modrost množic, da mi povedo, kaj res drži :)

Spiky28 ::

Ne pozabit na hrano, ki jo rabiš, da v hiši preživiš. To je lahko tudi +300€ na mesec na osebo, če ne kupuješ največjega šrota (predpostavljam, da hočeš zdravo in kvalitetno živet, če se že odločiš za hišo). Kje so še otroci, dober avto kot se spodobi, da ga parkiraš v garažo, če si jo že postavil..

showsover ::

Hisa je luksuz in delo, jasno, se posebej, ce nosis sam vse stroske!
Vse ima svoje prednosti in slabosti.

Utk ::

Jaz bi štartal s tem, da hiša za postavit stane 150 jurjev in da je za 40, 50 let dobra. To je osnovna amortizacija. Tolk dajaš lahko na stran vsak mesec in boš zmeraj imel za obnovo ali postavit novo, niti ni to nek strašen znesek, ker je doba zelo dolga. Kolk stane kuhinja, dnevna soba itd., pa nihče ne more rečt. Nekdo zamenja po 10ih letih in da 15 jurjev, drug kupi 3x cenejšo in jo ima 30 let.

PrimoZ_ ::

Vlayke je izjavil:

keba je izjavil:

Kdo je pa rekel da ga ne rabis? Sej nikjer ne primerjamo strosek hise z blokom. Naslovnika teme je pac zanimalo koliko stane hisa. Pa tudi odvisno kaj vse šteješ v to.

Absolutno.
Strošek stanovanja si znam zračunat, ker že celo življenje živim v stanovanjih. Sedaj pa se je pojavila debata o tem, potencialnem življenju v hiši in bi pač rad imel dober občutek o tem, kaj bi to finančno pomenilo.

Ne kupim argumentov v stilu "prvih 20 let ni treba nič, potem je več, za tem pa spet nič". To je točno tisto, čemur se želim izognit, ker na tak način kličeš k temu, da boš enkrat dobil ogromen strošek "od nikjer" okoli ušes in boš milo jokal, ko bo treba naenkrat par jurjev od nekje potegnit. Moj pristop je, da si raje naplaniram in našparam zadeve, v naprej, namesto da odplačujem kredite.
V svojem primeru od prej sem jasno napisal, da sem si cifre zmislil, ker nimam nekih idej, koliko res znašajo. Ravno zato pa želim upreči skupinsko modrost množic, da mi povedo, kaj res drži :)


Par postov nazaj sem ti napisal kaj so menjal starši v 30ih letih.
Cen nisem pisal, ker po pravici rečeno jih ne vem in pa cenovni razpon je enostavno prevelik... Npr. lahko kupiš kuhinjo za 5k€ ali pa 15k€, isto okna, peč, ...

Utk ::

Ne kupim argumentov v stilu "prvih 20 let ni treba nič, potem je več, za tem pa spet nič". To je točno tisto, čemur se želim izognit, ker na tak način kličeš k temu, da boš enkrat dobil ogromen strošek "od nikjer" okoli ušes in boš milo jokal, ko bo treba naenkrat par jurjev od nekje potegni

Jebiga, tako je. A boš vsako leto 50 strešnikov zamenjal? Pa eno okno? To ne gre. Ko je nekaj za zamenjat, gre hitro 5 do 10 jurjev. Ko ni treba nič, pač ni treba nič, nekaj varčevat pa zmeraj moraš. Če ti v dobrih časih nič ne ostaja, potem hiša sigurno ni zate. "Par jurjev" ni nič.
Itak pa za vsako stvar veš kdaj bo. Okna ne crknejo čez noč. Če nimaš denarja, so zmeraj še za par let dobra. Za streho tudi vidiš par let prej, da bo počasi treba nekaj naredit.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Utk ()

IL_DIAVOLO ::

Odvisno koliko si pripravljen delat. Zastonj ogrevanje, zastonj topla voda, lastna voda, to je ze kar lepa cifra, ce moras vse to placat.

Z vzdrzevanjem bajte nekih hudih stroškov ni.

deleted ::

Imaš 2 tipa ljudi.

Imam kolega, ki je naredil romanje stanovanje - hiša - stanovanje. Zaradi nekih romantičnih predstav in predvsem zaradi žene sta vmes kupila hišo. On je bil vajen življenja v 2-sobnem, v katerem je živel v otroštvu. Pravi, da je hiša en sam strošek in delo. V bloku imaš vse narejeno tip-top. Stroški so znani, vzdrževanje minimalno in to je to, več ne nucaš.

Imaš pa ljudi, kot sem sam, ki ves čas radi nekaj prčkajo. Meni je hiša majka, za vsa dela znam večinoma poskrbet sam. Pridem iz službe in grem direkt k hišnim opravilom/projektom. Kakorkoli obrnem pa bi v bloku prihranili, hiša je pač dosti dražja opcija.

PrimoZ_ ::

Ko sem jaz kupoval stanovanje/hišo, sem šel gledat tudi kar precej hiš zgrajenih konec 60ih, prva leta 70ih, ki so imela še prvo streho, prva okna, prvo fasado, prva električna napelja,a vodovodna napeljava, original parket, ...
Seveda ni bilo po zadnji modi, je bilo pa še povsem bivalno.

Tako da če ne loviš zadnjih energetskih prihrankov in modnih trednov lahko hišo obnoviš enkrat ne generacijo.

kixs ::

Res je, hisa je velik strosek, ce hoces imeti urejeno in ne znas ali nimas casa delat kaj sam.

svecka ::

1000€ sigurno ne, se pa številka giblje tam okrog 500€ (če računaš obnovo strehe in fasade). 1000€ bi jaz rekel, če si lena rit in drugim plačuješ, da ti kosijo travo, obrezujejo živo mejo, rihtajo vrt itd.

sniff ::

OP problem maš, ker si dosti splošno postavil vprašanje, na katerega je težko odgovorit. Razlika je ali greš v novo hišo ali "podrtijo" ki jo boš moral v 2 letih sanirat, koliko zemlje je okoli in kaj je na zemlji za prčkat (trava, vrt, tlakovci, sadovnjak,...) Jasno pa je da hiša terja veliko več dela kot stanovanje, kjer si z delom omejen na notranjosti tvojega bivalnega dela, kare je pa izven tega doplačajo sosedi. Notranja ureditev za razliko od ogrevanja ni kaj dosti drugače, kot pri stanovanju (kuhinja je kuhinja in spalnica spalnica). Obratovalni stroški so vezani na porabo, tehnologijo in stanje hiše (energetska učinkovitost) ter lokacijo. Že vodovod, pa snaga sta (v LJ) na ravni 40EUR, elektrka 50EUR, ogrevanje je pa tako odvisno od stanja hiše, željenega udobja in tehnologije da ti podajanje kakršne koli cene nima smisla.

drugače pa poglej tukaj in ostalih sorodnih temah za občutek stroška obnove https://www.podsvojostreho.net/forum/sh...

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: sniff ()

zmaugy ::

Vlayke je izjavil:

Hvala vsem za začetek debate.

Mogoče bi samo pojasnil en del, ki ne vem če je bil razumljen:

(zmišljujem si številke, ker v tem trenutku ne vem, kake so realne)
Če moram na 20 let zamenjat streho in je ta strošek 10.000 €, potem je to takoj 170 €/mesec.
Če moram na 30 let zamenjat fasado in pride to 15.000 €, potem je to dodatnih 42 €/mesec.
Če kurim na olje in s tem ogrevam vodo in me to pride 2.000 € na leto, potem je to še dodatnih 170 €/mesec

Nisem še zamenjal oken, nobenega serviserja poklical, ker mi je počila cev v prvem nadstropju in mi je voda dvignila parket v prvem nadstopju in v pritličju. Nisem popravil dimnika, ki se je sesedel... Nisem niti plačal elektrike ali odvoza smeti.
Pa sem že na skoraj 400 € / mesec.

Se razumemo zdej?


Streho zamenjal pred 10 leti, mislim da je garancija 50 let ali nekaj takšnega. Zakaj bi menjaval fasado na 30 let?
Vse kar obnavljaš v hiši, moraš tudi v bloku počet, morda je strošek nekoliko manjši pri strehi in fasadi, ampak po drugi strani pa ne pozabi da te lahko okrade upravnik tako vsak mesec, kot pri investicijah kot da na koncu gre v stečaj, ti ukrade rezervni sklad in ne plačuje položnic in jih moraš še enkrat plačat.
Ne vem odkod bi rabil toliko investirat pri hiši, če seveda ne gre za podrtijo, ki jo je najprej treba usposobit, da bo normalno bivalna in ne bo vsepovsod nekaj narobe.
Biseri...
PS: MENSA klub ST, obvoz. ŠIC! Ne zanimajo me vaše neštetokrat reciklirane
neumnosti.

Kvinta ::

- Površina hiše - okoli 75 m2, s kletjo, pritličjem z garažo, prvim nadstropjem in podstreho.


Oprosti brez zamere samo kaka hiša je to cirka 75m2 komplet to je bolj al ne 3 sobno stanovanje.
A.C.A.B

saule ::

Vlayke je izjavil:


Če moram na 20 let zamenjat streho in je ta strošek 10.000 €, potem je to takoj 170 €/mesec.


To si zračunou po občutku kolk bo inflacija čez 20 let? Če danes začneš na stran dajat 41,6€ + inflacija prideš čez 20 let na takratnih 10k. Je pa res da je streha ponavadi precej več ko 10k.

keba ::

Streho se menja na kakšnih 40-50 let, storšek strehe je od 8k do 30k, odvisno od velikosti strehe, kakšno kritino daješ, koliko kačk in podobnega imaš, če moraš zdraven menjat ali vgradit še strešna okna, ali moraš menjat kaj ostrešja še, koliko jo izoliraš, koliko te izvajalci nategnejo in podobno.

In tako je za vsako stvar, razpon je tako velik da tukaj ne boš našel točne številke, ki bo veljala za tebe. Je pa povprečje za povprečno 160m2 hišo s povprečnimi željami nekje 800 eur mesec. lahko je pa tudi 300 ali pa 3000.

killzone ::

OP podal ti bom lastne stroške katere si skozi vodim v excelu. Letos Julija bo dve leti, kar bova ženo v Marlesovi montažni hiši 140m2.

Stroški na mesec:
- Telekom 75€
- Elektrika 55€ (Komplet elektrika z ogrevanjem hiše in sanitarne vode.
- Vodovod 20€
- Kanalizacija 16€
- Smetarina 18€
- Zav. Hiše 27€
Skupaj cca: 211€

Hipotekarna kredita
- Unicredit 28.000€, 271€/mes do Leta 2026 za zemljišče
- Intesa sanpaolo 135.000€, 715€ do leta 2038 za hišo

Z ženo sva imela 20.000€ lastnih sredsev ostalo so pomagali starši. Trenutno ocenjujem, da je celotna investicija nekje na 220.000€ in nekje bo potrebnih še 20.000€ za dokočno ureditev okolice (Nadstrešek z lopo, asfalt, terasa, škarpe, alu ograja...

Celo življenje sem z starši živel v hiši, hiša je stara 30 let. Pred nekaj leti sta starša obnovila fasado cca 10.000€ in streho cca 12.000. Drugih stroškov v vseh teh letih ni bilo. Strošek ogrevanja je v hiši staršev kuri se na olje je cca 1200€. Oče razmišlja o TČ investicija s povratnimi sredstvi bo okoli 7000€. Predviden ROI bo 8-9 let.

Pri hiši nisem ravno šparal s cenenimi materiali in so se kar vgrajevali kakovostni materiali. Tako, da ocenjujem, da ne bo nobenih večji stroškov s hišo vsaj cca 35-40let. Občutek, da si v lastni hiši je neprecenljiv. Z ženo sva bila skupaj 2,5 leti v najemniškem stanovaju 60m2, kjer sva imela večje stroške caa 80€ na mesec predvsem na račun ogrevanja z plinom. Tako, da kar se tiče stroškov hiše, če odštejem kredit so sedaj manjši.

PrimoZ_ ::

To sta pa dobila pocni parcelo in hišo.
Ko sem jaz gledal za okolico Kranja je bilo 500m^2 parcele + dovoljenja + komunalni pispevek takoj 90k€, preden sploh karkoli postaviš gori.

jypeepyj ::

Ja, sam sem tudi marles gledal, tisti renderji so kar lepi. Kako si zadovoljen z build kvaliteto? So delali izkušeni majstri al sami študenti tuja delovna sila?
Kje pa si postavil? - ne rabiš točno povedat, lahko rečeš 20 min od Lj ali 10km JV od domžal, štekam tudi če ne želiš odgovort.

Vlayke ::

Kvinta je izjavil:

- Površina hiše - okoli 75 m2, s kletjo, pritličjem z garažo, prvim nadstropjem in podstreho.


Oprosti brez zamere samo kaka hiša je to cirka 75m2 komplet to je bolj al ne 3 sobno stanovanje.


Piše površina hiše, se pravi zemljišča, na katerem hiša stoji. Posledično toliko na etažo.

kixs ::

Nekateri dajete cene obnove brez okvirov. Obnova streha - koliko kvadratov in kaj vse - celotno ostresje s tramovi in izolacijo, podeskanje in kritina, ali samo kritina in podeskanje, itd... Izolacija, kvadratura, samo fasada ali tudi skatla... spet velika razlika.

Pri mali hiski so ti stroski "precej" mali. Ni veliko oken, mala povrsina fasade in tudi mala streha... seveda je pa vse relativno.

Vlayke ::

killzone je izjavil:

OP podal ti bom lastne stroške katere si skozi vodim v excelu. Letos Julija bo dve leti, kar bova ženo v Marlesovi montažni hiši 140m2.

Stroški na mesec:
- Telekom 75€
- Elektrika 55€ (Komplet elektrika z ogrevanjem hiše in sanitarne vode.
- Vodovod 20€
- Kanalizacija 16€
- Smetarina 18€
- Zav. Hiše 27€
Skupaj cca: 211€

Hipotekarna kredita
- Unicredit 28.000€, 271€/mes do Leta 2026 za zemljišče
- Intesa sanpaolo 135.000€, 715€ do leta 2038 za hišo

Z ženo sva imela 20.000€ lastnih sredsev ostalo so pomagali starši. Trenutno ocenjujem, da je celotna investicija nekje na 220.000€ in nekje bo potrebnih še 20.000€ za dokočno ureditev okolice (Nadstrešek z lopo, asfalt, terasa, škarpe, alu ograja...

Celo življenje sem z starši živel v hiši, hiša je stara 30 let. Pred nekaj leti sta starša obnovila fasado cca 10.000€ in streho cca 12.000. Drugih stroškov v vseh teh letih ni bilo. Strošek ogrevanja je v hiši staršev kuri se na olje je cca 1200€. Oče razmišlja o TČ investicija s povratnimi sredstvi bo okoli 7000€. Predviden ROI bo 8-9 let.

Pri hiši nisem ravno šparal s cenenimi materiali in so se kar vgrajevali kakovostni materiali. Tako, da ocenjujem, da ne bo nobenih večji stroškov s hišo vsaj cca 35-40let. Občutek, da si v lastni hiši je neprecenljiv. Z ženo sva bila skupaj 2,5 leti v najemniškem stanovaju 60m2, kjer sva imela večje stroške caa 80€ na mesec predvsem na račun ogrevanja z plinom. Tako, da kar se tiče stroškov hiše, če odštejem kredit so sedaj manjši.


Super, to je približno v smeri, ki me zanima.
Voda, elektrika ali podobno niso bili obnavljani v tem času? Kaka večja dela z vrtom, ograjo, tlakovanjem česa,... pojma nimam? :-)

killzone ::

Ne rabim nič skrivat. Hiša stoji v Sveti Trojci 15 min vzhodno od MB. Vzhodni del slo je kar se tiče parcel je zelo ugoden, čeprav mi tle vsi pravijo, da sva dala veliko za parcelo :). Od kod prihajam Krško so parcele na malo boljših lokacijah na 50-60k za 500-600m2. Da o Lj sploh ne govorim, ko so cene 300€ m2.

Build kvaliteta, če mene vprašaš najboljša. Marles ima tradicijo in znanje. Sem se pa odločal Marles ali Lumar. Za Marles sem se na koncu odločil, ker je ugodnješi pa Lumar je ustanovil bivši direktor Marlesa in tak tak so vse skopiral od Marlesa in uporabljajo celo Marlesova okna, kar ima Lumar boljše je samo marketing. Kar se tiče monterjev, Marles ima večinoma zunanje ekipe-podizvajalce, ki izvajajo montažo. Bila je mešana ekipa slo vodja nekaj Slovencev ostalo pa seveda tuja južna delovna sila. So bile napake, ni hiše na kateri se ne zgodijo napake. Sam sem vsakodnevno vršil nadzor in smo sproti reševali težave (treba je biti kar zatežen. Veliko je odvisno tudi od samega Marlesovega vodja gradbišča.

;-) ::

240m2 klet, peitlicje, mansarda.

Stroske v hisi imamo enake kot smo imeli v bloku 75m2 stanovanje. Mesečni seveda. Smo na deželi.

Parcela 18arov. Kosim 5 arov vsak teden (zelim lepo travo) in preostanek vsakih 14 dni z noži do tal.

Bencin, kemikalije za zatiranje trave ob mejah itd. 30€ mesecno ali manj.

Samo življenje ko vse orodje, stroje imas ni hudo in stroškovno stresno, ampak smo se v fazi urejanja dvorisca in okolice tako da ja, kolega ima prav 1000€ mesečno. Ampak s temi 1000€ mesečno gradimo teraso, robnike, dejansko nekaj skos gradimo, drugače položnice in samo vzdrževanje parcele mogoče 100€ več kot v bloku.

Za kosilnice smo zapravili 3k eur. Traktorska, navadna na potisk ter flaksarca.

Odvisno kako štekeš stroške, kako gledaš na njih itd. Ampak ko imaš vse doma in okolico ter hiso urejeno je le malce vec kot blok.

killzone ::

Vlayke je izjavil:

killzone je izjavil:

OP podal ti bom lastne stroške katere si skozi vodim v excelu. Letos Julija bo dve leti, kar bova ženo v Marlesovi montažni hiši 140m2.

Stroški na mesec:
- Telekom 75EUR
- Elektrika 55EUR (Komplet elektrika z ogrevanjem hiše in sanitarne vode.
- Vodovod 20EUR
- Kanalizacija 16EUR
- Smetarina 18EUR
- Zav. Hiše 27EUR
Skupaj cca: 211EUR

Hipotekarna kredita
- Unicredit 28.000EUR, 271EUR/mes do Leta 2026 za zemljišče
- Intesa sanpaolo 135.000EUR, 715EUR do leta 2038 za hišo

Z ženo sva imela 20.000EUR lastnih sredsev ostalo so pomagali starši. Trenutno ocenjujem, da je celotna investicija nekje na 220.000EUR in nekje bo potrebnih še 20.000EUR za dokočno ureditev okolice (Nadstrešek z lopo, asfalt, terasa, škarpe, alu ograja...

Celo življenje sem z starši živel v hiši, hiša je stara 30 let. Pred nekaj leti sta starša obnovila fasado cca 10.000EUR in streho cca 12.000. Drugih stroškov v vseh teh letih ni bilo. Strošek ogrevanja je v hiši staršev kuri se na olje je cca 1200EUR. Oče razmišlja o TČ investicija s povratnimi sredstvi bo okoli 7000EUR. Predviden ROI bo 8-9 let.

Pri hiši nisem ravno šparal s cenenimi materiali in so se kar vgrajevali kakovostni materiali. Tako, da ocenjujem, da ne bo nobenih večji stroškov s hišo vsaj cca 35-40let. Občutek, da si v lastni hiši je neprecenljiv. Z ženo sva bila skupaj 2,5 leti v najemniškem stanovaju 60m2, kjer sva imela večje stroške caa 80EUR na mesec predvsem na račun ogrevanja z plinom. Tako, da kar se tiče stroškov hiše, če odštejem kredit so sedaj manjši.


Super, to je približno v smeri, ki me zanima.
Voda, elektrika ali podobno niso bili obnavljani v tem času? Kaka večja dela z vrtom, ograjo, tlakovanjem česa,... pojma nimam? :-)


Kar se tiče inštalacij niso bile nič obnovljene pred 30 leti so bili standardi kar se tiče tega že dovolj visoki, da te zadeve zdržijo. Ima pa fotr 100m2 vrta, ki mu je v hobi. Tle pa ti ne znam povedati stroškov pač koliko si jih sam narediš, kakšna orodja kupuješ itd... :).
No pozabil sem še dodati, da se je obnavljajla tudi terasa cca 5kEUR, letos sta menjala kuhinjo, prebrusila parket zamenjala vse štoke in vrata, zamenjala ploščice, spalnico kar je bilo cca 15kEUR. Mi je pa mama rekla, da so njene kolegice v zadnjih parih letih, vsi so gradili hiše okoli 1990 dosti obnovjali hiše. Odvisno od žepa ampak eni so vložili tudi po 50-60kEURv obnove (razni bazeni itd..). Čisto odvisno spet od prihodkov in želja posameznika.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: killzone ()

WizzardOfOZ ::

Vlayke je izjavil:

Zanima me ali bi lahko dobil neko uporabno številko, koliko te stane življenje v hiši, na mesec.
Kolega, s katerim sem govoril, je dejal, da kakorkoli obrneš, zadeva pride približno 2 dni dela/teden in 1000EUR/mesec.

Želel bi si informacije od ljudi, ki dejansko živijo v hišah in imajo izkušnjo s tem.

Če morda postavim osnovne gabarite:
- Površina hiše - okoli 75 m2, s kletjo, pritličjem z garažo, prvim nadstropjem in podstreho.
- Površina zemle - okoli 400 m2, od česar je približno 100 m2 asfaltirano/betonirano za kake dovoze, verande in podobno. Ostalo je zemlja, s travo, gredicami, drevesi...
...


Midva imava 70 let staro hišo z dvemi stanovanji, vsako tam okoli 85 kvadratov in 400m vrta okoli hiše. Hišo sva kompletno obnovila leta 2007 in porabila takrat okoli 60k evrov za obnovo in kompletno novo tudi notranjo opremo.

- položnice (voda, elektrka, komunala, zemljišče, ....) v povprečju nekje okoli 100EUR na mesec (interneta in mobitelov ni zraven, ker to ni strošek hiše)
- ogrevanje 1000EUR na leto, če kuriš drva in moraš drva kupovat
- zavarovanje okoli 400EUR na leto
Skupaj nekje 2600EUR na leto.

Potem je pa še redno vzdrževanje, štrihanje sten, kako škarpo narediš,... To je pa potem še od nekaj 10 pa do nekaj 100EUR na mesec.

Če se znaš malo obrnt in nimaš dveh levih rok, pa da se lotiš sam vzdrževanja in popravljanja, prideš lahko zelo poceni skozi. Recimo štrihanje fasade ene stranice bajte stane okol 600EUR, barva te pa pride manj kot 100EUR. Če se malo znajdeš, lahko pobarvaš sam in si prišparal 500EUR, si pa zabil en cel dan (ali več) za štrihanje.
Sam sem recimo vso elektriko in vodo sam napeljal, tako da sem plačal samo material. Pa orodje sem si kupil, tako da ga še vedno imam, če še kaj dodajava, spreminjava,.... Knauf sva tudi sama polagala, lesen strop, laminat, ploščice,... To vse sama delava. Že zato, da se malo premigaš po osmih urah sedenja za računalnikom v službi.

Zgodovina sprememb…

Vlayke ::

Hvala lepa vsem.
Neka slika se počasi sestavlja. Očitno se kolega ni pretirano motil, je pa morda malenkost navzgor zaokrožil.

Iz tega kar je bilo zapisano tu (seveda z variacijami), se da sklepat, da je tam okoli 300-400 EUR/mesec fiksnih stroškov (voda, elektrika, ogrevanje, komunala,...). Potem pa (če si želiš sproti šparat, za situacije, ko rabiš, da ne iščeš po denarnici vsega v kosu takrat) še ene 500 EUR, da se ti nabere fond za redno vzdrževanje, razne prenove, sanacije okvar, kako izboljšavo in podobno.

Dejansko je čez prst videt občutno dražje, kot v bloku, vendar pa, če si tak tip, verjamem da ugodnosti odtehtajo tudi ta strošek. Moraš pa verjetno biti sposoben planirat, da te kaka zadeva ne "preseneti".

Utk ::

To niso stroški. Če hočeš imet neko fensi teraso in imaš denar, si jo pri hiši narediš, če nočeš ali ne moreš, si pač ne. V bloku si ne moreš. Pika.
To je kot da bi rekel, da je bazen strošek pri bajti. Ni, če si ga ne postaviš. Nikjer ne piše, da si ga moraš.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Utk ()

zmaugy ::

Vlayke je izjavil:

Hvala lepa vsem.
Neka slika se počasi sestavlja. Očitno se kolega ni pretirano motil, je pa morda malenkost navzgor zaokrožil.

Iz tega kar je bilo zapisano tu (seveda z variacijami), se da sklepat, da je tam okoli 300-400 EUR/mesec fiksnih stroškov (voda, elektrika, ogrevanje, komunala,...). Potem pa (če si želiš sproti šparat, za situacije, ko rabiš, da ne iščeš po denarnici vsega v kosu takrat) še ene 500 EUR, da se ti nabere fond za redno vzdrževanje, razne prenove, sanacije okvar, kako izboljšavo in podobno.

Dejansko je čez prst videt občutno dražje, kot v bloku, vendar pa, če si tak tip, verjamem da ugodnosti odtehtajo tudi ta strošek. Moraš pa verjetno biti sposoben planirat, da te kaka zadeva ne "preseneti".


Zakaj voda, elektrika, ogrevanje, komunala? Vse to imaš tudi v bloku.
Biseri...
PS: MENSA klub ST, obvoz. ŠIC! Ne zanimajo me vaše neštetokrat reciklirane
neumnosti.

c3p0 ::

Ni nobenih 500€/mesec za fond, kdo bi potem še imel hišo? Razno škodo krije zavarovalnica, seveda odvisno od zav. police.

Ogrevanje v 140m2 (neto) bajti plačujem kot v kakšnem manjšem stanovanju (okoli 450€/leto).

V bloku vsak mesec vplačuješ v nek sklad, nato pa upravljalec najame prijateljskega izvajalca po premium ceni, da si lahko še dodatno 20% vtakne v žep. Vem kako operirajo.

Ganon ::

zmaugy je izjavil:

Zakaj voda, elektrika, ogrevanje, komunala? Vse to imaš tudi v bloku.


Imaš, ampak so zneski na položnicah precej nižji.

Življenje v stanovanju je veliko cenejše in udobnejše. Nimaš pa svoje parcele, po kateri bi prosto brkljal. Zame je tudi to plus.

Vlayke ::

c3p0 je izjavil:

Ni nobenih 500€/mesec za fond, kdo bi potem še imel hišo? Razno škodo krije zavarovalnica, seveda odvisno od zav. police.

Ogrevanje v 140m2 (neto) bajti plačujem kot v kakšnem manjšem stanovanju (okoli 450€/leto).

V bloku vsak mesec vplačuješ v nek sklad, nato pa upravljalec najame prijateljskega izvajalca po premium ceni, da si lahko še dodatno 20% vtakne v žep. Vem kako operirajo.


Lahko imaš svoj fond, lahko pa probaš spacat vse naenkrat, ko se pojavi potreba po veliki zadevi. Ne vem za ostale, ampak zase vem, da 10.000 EUR ne najdem iz danes na jutri, pa tudi malo več (veliko več) kot pol leta moram šparat, da jih dobim na kup. Kreditov se mi pa tudi ne da jemat. Raje počasi dajem na stran, da bom imel na voljo, ker vem, da bo enkrat treba. To ni vprašanje "če" ampak "ko". Tako da vprašanje fonda ni ali je ali pa ga ni. Kar se mene tiče je. Vprašanje je samo koliko velik je.

Kar se pa tiče zadev v bloku, je pa izjemno odvisno koliko se stanovalci sami angažirajo in se znajo med sabo zmenit. V življenju sem živel že v ene štirih in so bile stvari zelo različne. Od tega, da je zadeve v celoti prevzemal upravnik, do tega, da so stanovalci naredili svoj načrt prenove, poiskali izvajalce in pridobili ponudbe in je upravnik samo nadzoroval dela. Stvari so zelo redko črno bele.

zmaugy ::

Ganon je izjavil:

zmaugy je izjavil:

Zakaj voda, elektrika, ogrevanje, komunala? Vse to imaš tudi v bloku.


Imaš, ampak so zneski na položnicah precej nižji.

Življenje v stanovanju je veliko cenejše in udobnejše. Nimaš pa svoje parcele, po kateri bi prosto brkljal. Zame je tudi to plus.


Sam plačam v hiši manj za ogrevanje kot sem plačeval v bloku (neizoliran blok, stara plinska peč, radiatorji proti izolirana fasada, moderna plinska peč in talno gretje, ogrevanje vode na sonce, sobna peč na drva za največji prostor v hiši). Elektrika itak ni kaj pretirano odvisna od tega ali si v hiši ali stanovanju, enako voda (pri vodi se da celo prihranit v hiši, če res hočeš - deževnica za splakovanje WCjev). Komunala pa je cenjša v bloku, ampak se mi zdi da je to precej zanemarljivo.
Biseri...
PS: MENSA klub ST, obvoz. ŠIC! Ne zanimajo me vaše neštetokrat reciklirane
neumnosti.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: zmaugy ()

Utk ::

Kolk lahko dajaš na stran, tolk daš na stran. Ko se ti nabere 10-20 jurjev, se nimaš v hiši več česa bat. Če je to nikoli, potem hiša najbrž ni prava stvar.

c3p0 ::

Fond je pametno imet, vrsta namenskega varčevanja. Približno veš kako dolgo bodo zdržala okna in vrata (enako za blok), streha, fasada in lahko primerno planiraš. Bi rekel, da je za normalno hišo 100€/mesec dovolj. To je v 30 letih 36k€, kar pokrije streho, fasado, okna in še kaj.

Če se stanovalci organizirajo, odlično. Kar poznam primerov, se niso. Večinoma starejši ljudje, vsak pameten za 3, na koncu pa skrajno naivni in podpišejo vse, kar jim uglajen upravnik ponudi.

kixs ::

Vcasih, ko niso dajali izolativne fasade, je danes to velik strosek in jo je na dolgi rok prakticno pametno zamenjat/dodat. Ce to ze imas, potem cez 30 let nimas kaj delat. Fasado edino prebarvas. Ce se kje poskoduje, pa je boljse sproti popravljat.

Je pa tezko biti pameten pri starih hisah. Imas staro recimo 35 let... gres obnovit vse glavne dele in upas, da bo mir vsaj za 40 let.

zasavc83 ::

Če razmišljaš tako racionalno, potem hiša ni prava izbira. Bolje ostati v svoji sobi pri starših.

kixs ::

Je pa dobra ideja narediti tak izracun. Dejstvo je, da ima vsak drugacne ideje in zahteve - en bo sel nekaj obnavljat, drugemu bo dobro se za deset+ let.
«
1
2 3
...
5


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Nakup hiše (strani: 1 2 3 4 5 6 )

Oddelek: Loža
27153559 (28824) Matejjjjj
»

Vsi, ki ste gradili hiše - se je splačalo? (strani: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 )

Oddelek: Loža
43275002 (60801) damirj79
»

Stroški življenja v hiši (strani: 1 2 3 )

Oddelek: Loža
13520463 (16190) energetik
»

Življenski stroški (strani: 1 2 3 411 12 13 14 )

Oddelek: Loža
691117325 (100206) Mato989
»

Najem stanovanja, blok vs hiša? (strani: 1 2 )

Oddelek: Loža
8621850 (16698) BorutO

Več podobnih tem