» »

Strošek hiše

Strošek hiše

1
2
3 4 5

nekikr ::

Bi rekel, da je za normalno hišo 100€/mesec dovolj. To je v 30 letih 36k€, kar pokrije streho, fasado, okna in še kaj.

Ne, ni tako. Inflacija ti v 30 letih pobere 2/3 zneska. Se pravi imaš maksimalno 12k našparanih. To je pa ravno za streho potem in nič več. Najbolje je, ker izven tega foruma ljudje niso finančni mojstri in doktorji vlaganja, da se postavi neka v redu zadeva, ki bo na dolgi rok dobra, nekaj let preden se pojavi potreba po vlaganju pa malo bolj aktivno šparaš za tisto. Da bi danes dajal na banko namenski mesečni depozit po 0% obrestni meri in izgubil 2/3 tega je absurd.

Utk ::

Potem je bolje tistih 100 evrov na mesec sproti zapravljat? A inflacija se ti pri dohodkih ne pozna? A je tistih 100 evrov mesečno za amortizacijo hiše z zakonom prepovedano vlagat v nek sklad?

feryz ::

Nas bajta košta, v primerjavi z blokom, ker je stroške, ki so enaki brez veze navajati (RTV, net, bla, bla), letno, 850 elektrika kot edini energent, 600 komunala in 500 zavarovanje in davek.
Se pravi okrog 160 evrov mesečno.

Sem pa hotel kupiti stanovanje v bloku, za renovacijo in prodajo, ker je lastnica šla nekam. Za dlje časa. Oz. za vedno. Trenutno občina poravnava račune, pavšal za eno osebo, 82 m2, strošek za plačilo od novembra do vključno aprila znaša 2.580 evrov. Kar odneslo me je. Cca 430 evrov mesečno za prazno lastniško stanovanje. Komu sploh lahko pogledaš v oči in prodaš taka jajca?

link_up ::

850 letno za elektriko je nic, ce je to edini energent. Bajta zagreta na 18C? Pri nas je na zalost samo elektrike, ki nic ne sluzi ogrevanju, 90e na mesec. Za povprecno hiso tam cca. 180 m2 bivalne povrsine je mesecno stroska 500e samo za tekoce stroske. Vse obnove, ki so zajete dolgorocno nanesejo okoli 400e(fasada, ograje, okolica) na mesec. Skupno torej v grobem 900e na mesec.
In and Out

kixs ::

Sem se pri sebi preveril... Y2Y je celotne elektrike 760€ - vkljucuje tudi ogrevanje s toplotno (cca 190m2 na 22-24stC). Dodatno porabim dve/tri sajtrge drv za kamin :lol: ki se res samo obcasno zakuri.

 x

x



Na letni ravni je se komunala cca 540€ in zavarovanje hise cca 240€. Koliko je davka pa nimam pri roki...

Prej v 3-sobnem stanovanju je bilo elektrike priblizno enako kot zdaj brez toplotne. Komunala je bila cca 800€, zavarovanja nisem imel, rez. sklad 240€, upravnik 120€ in ogrevanje cca 450€.

link_up ::

raje, kot zneske nalepi temp v hisi skozi zimo, ce je ogrevanje le na toplotno crpalko. Meni se pri nasih 24C nikakor ne izide brez pomoci peci.
In and Out

trancer01 ::

Jaz sem lani kupil štiri leta staro leseno hiško na podeželju; 97 m2 neto površine v pritličju in mansardi plus 50 m2 vkopana betonska klet. Obratovalni stroški same koče brez interneta in TV so pod 100 EUR na mesec; od tega je račun za elektriko 40-100 EUR v gospodinjstvu z dvema osebama, 20 EUR so komunalni stroški vključno z vodo in odvozom smeti, to je pa tudi to. Za internet in TV preko optike TS plačam še slabih 30 EUR mesečno, zavarovanje za kočo pa bom sklenil šele letos pri Generaliju in računam na letno premijo okoli 150 EUR. Ogrevanje koče je s toplotno črpalko zrak-voda, dodatno občasno vržem še kakšno poleno v kamin v dnevni sobi, pri čemer temperatura v bajti lahko kdaj naraste tudi preko 28 stopinj Celzija. Drva imam še od prejšnjega lastnika in me zaenkrat niso stala nič pa tudi sicer mislim, da bi bilo 100 EUR letno zanje za občasno kurjenje kamina vrh glave.

Je pa pri bajti tako. Osnovni obratovalni stroški so v manjših solidno izoliranih kočah lahko res nizki, vendar pa lahko za razne dodatke, ki jih v stanovanju ne potrebuješ, zmečeš še precej več denarja, kot si misliš. Nabava kosilnice, kose, raznih vrtnih pripomočkov za urejanje okolice in vrta. Potem so tu še morebitna gradbena dela za lepše urejeno okolico, kot so gradnje kakšnih škarp, nadstreškov za avto in teraso, potem razne izboljšave na sami koči in morebitnih pomožnih objektih itd. V bajto in okolico lahko zmečeš neomejene količine denarja, lahko pa tudi nič, kakor komu paše. Nujno ni nič, dokler stvar stoji in v osnovi služi svojemu namenu.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: trancer01 ()

kixs ::

link_up je izjavil:

raje, kot zneske nalepi temp v hisi skozi zimo, ce je ogrevanje le na toplotno crpalko. Meni se pri nasih 24C nikakor ne izide brez pomoci peci.


Kaj ti ne stima? Je premrzlo/pretoplo? Tako pac imamo.

Mato989 ::

zmaugy je izjavil:

Ganon je izjavil:

zmaugy je izjavil:

Zakaj voda, elektrika, ogrevanje, komunala? Vse to imaš tudi v bloku.


Imaš, ampak so zneski na položnicah precej nižji.

Življenje v stanovanju je veliko cenejše in udobnejše. Nimaš pa svoje parcele, po kateri bi prosto brkljal. Zame je tudi to plus.


Sam plačam v hiši manj za ogrevanje kot sem plačeval v bloku (neizoliran blok, stara plinska peč, radiatorji proti izolirana fasada, moderna plinska peč in talno gretje, ogrevanje vode na sonce, sobna peč na drva za največji prostor v hiši). Elektrika itak ni kaj pretirano odvisna od tega ali si v hiši ali stanovanju, enako voda (pri vodi se da celo prihranit v hiši, če res hočeš - deževnica za splakovanje WCjev). Komunala pa je cenjša v bloku, ampak se mi zdi da je to precej zanemarljivo.


Spet en pametnjakovič ki primerja najslabše v bloku vs najboljše v hiši =) Verjetno je tudi letnik bloka in hiše tam ene 30 let razlike minimum...

Kakorkoli pa obrnemo na koncu je povprečno stanovanje cenejše od povprečne hiše... je pa zato tudi povprečno stanovanje dosti manjše od povprečne hiše.

Lahko pa ti jaz OP povem, da imaš zamišljeno enako kot delam jaz... sicer sem lastnik 2 sobnega stanovanja ampak za večino elektronskih naprav sem si nastavil neke amortizacijsko-varčevalne dobe in dajem na stran tako da po X letih imam našparano za vsako elektronsko napravo (bojler, štedilnik, hladilnik) vsaj 2/3 zneska...
Če sem pomagal, se priporočam za uporabo linka!
KUCOIN EXCHANGE link: https://www.kucoin.com/#/?r=E3I9Ij
BINANCE EXCHANGE link: https://www.binance.com/?ref=10161115

zmaugy ::

Razlika je manj kot deset let med blokom in hišo, je pa hiša malo modernizirana. Ker če bi hotel na bloku narediti isto, bi moral požreti odiranje s strani pohlepnega upravnika, večno usklajevanje s solastniki, na koncu si pa še vedno v faking bloku, kjer imaš socilaistične rastline, ki nikoli niso ničesar naredili in se jim zdi nezaslišano narediti nekaj kot je treba in bi kupovali najslabše, plačevali za vsak drek upravnika kot da je zlat in ki izglasujejo v 21 stoletju novo streho iz salonitk (seveda ne azbestnih, mi smo sofisticirani).
Sem pa na hiši menjal streho, dobil 50 let garancije, plačal dvakrat več kot je bilo tisto sranje iz salonitk na faking bloku, ampak ne bom hodil gledat po vsaki toči ali vetru, če je še vse gor in brez lukenj.
Biseri...
PS: MENSA klub ST, obvoz. ŠIC! Ne zanimajo me vaše neštetokrat reciklirane
neumnosti.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: zmaugy ()

trancer01 ::

No, pri bajti je varčevanje na 30 in več let smiselno samo, če pri tem upoštevaš še inflacijo in varčuješ vsako leto ustrezno višje zneske. V nasprotnem primeru ti inflacija požre večino privarčevanega. Zato je bolj smiselno namesto klasičnega varčevanja v banki vlagati v bolj donosne naložbe, kot so delnice, obveznice itd.. V mojem primeru pričakujem, da bo betonska kritina zdržala okoli 50 let, ker je bila ob izgradnji vgrajena zelo kakovostna. To pa tudi pomeni, da je jaz najverjetneje ne bom nikoli menjal oz. bom prej vse skupaj prodal in šel v penziji ali v dom ali pa, če bom sploh še živ, nekam v tople kraje. Z generalno obnovo ali rušenjem in novogradnjo pa se bo lahko ukvarjal naslednji lastnik.

aborko ::

Ne, ni tako. Inflacija ti v 30 letih pobere 2/3 zneska. Se pravi imaš maksimalno 12k našparanih.

Tole res drži? Malo veliko se mi zdi, inflacija za zadnje desetletje je ~10%, glede na izračun tule: https://www.stat.si/PreracuniNew/sl-SI
Pa še to se res opazno dražijo storitve, recimo kaki izdelki, kjer z napredkom raste stopnja avtomatizacije se lahko tudi pocenijo skozi čas. Ne vem kako je z gradbenim materialom, ampak na pamet bi rekel da cene le tega rastejo počasneje od inflacije.

Mato989 ::

zmaugy je izjavil:

Razlika je manj kot deset let med blokom in hišo, je pa hiša malo modernizirana. Ker če bi hotel na bloku narediti isto, bi moral požreti odiranje s strani pohlepnega upravnika, večno usklajevanje s solastniki, na koncu si pa še vedno v faking bloku, kjer imaš socilaistične rastline, ki nikoli niso ničesar naredili in se jim zdi nezaslišano narediti nekaj kot je treba in bi kupovali najslabše, plačevali za vsak drek upravnika kot da je zlat in ki izglasujejo v 21 stoletju novo streho iz salonitk (seveda ne azbestnih, mi smo sofisticirani).
Sem pa na hiši menjal streho, dobil 50 let garancije, plačal dvakrat več kot je bilo tisto sranje iz salonitk na faking bloku, ampak ne bom hodil gledat po vsaki toči ali vetru, če je še vse gor in brez lukenj.


Prvo vprašanje je, ali tisto kar bi želel nardit sploh je potrebno ali je le želja.

Mi upravnika ne plačujemo kot da je zlat, ker imaš ob možnosti aktivnega sodelovanja sam predložit ponudbe ipd... hkrati pa pogledam vsako položnico in mu gnjavim za vsak cent... naj ga obrazloži in to dobro.

Dejstvo pa je, da je hiša dražja kot blok... ko potegneš skup vse nakupe... ampak imaš pa običajno vsaj 2,5-3x več kvadrature in par 100m2 več zelenice... ampak na rok 50 let, prihraniš v stanovanju dosti več kot v hiši.

Tu seveda štejem predvsem potrebo po orodju za urejanje okolice in dejstvu da medtem ko je na moje stanovanje padlo cca. 1.200EUR plačila za menjavo strehe bloka, pade na nekoga v hiši komot tudi 5-10k... enako velja za fasado, okna itd...
Če sem pomagal, se priporočam za uporabo linka!
KUCOIN EXCHANGE link: https://www.kucoin.com/#/?r=E3I9Ij
BINANCE EXCHANGE link: https://www.binance.com/?ref=10161115

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: Mato989 ()

zmaugy ::

Če kupiš solidno novogradnjo, boš morda enkrat menjal streho. Žlebove vprašanje če sploh kdaj.
Je pa res, da so ljudje ponavadi bolj pedantni pri hiši kot v bloku in tudi zato jih stane več. Ampak to je prostovoljno.
Kljub temu lahko pri hiši uživaš na travniku in dejstvu, da ne poslušaš soseda kako prdi v školjko ipd., tudi če ne daš okrog zlatih vrtnih palčkov...>:D
Biseri...
PS: MENSA klub ST, obvoz. ŠIC! Ne zanimajo me vaše neštetokrat reciklirane
neumnosti.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: zmaugy ()

Likalnik ::

Jaz imam fiksnih mesecnih stroskov s hiso 265EUR ( tu notri je zavarovanje, zemljisce, elektrika, kurjava, komunala, tv/internet) .....to so stroski ki so vedno prisotni...vse ostalo lahko kombiniras.
Menjal sem okna, fasado, streho, komplet vodovod in elektriko....in predpostavljam, ce se ne bo kaj hudega naredilo, da tega ne bom v svojem zivljenju vec kupoval.
Res pa je, da imas veliko dela in stroskov z vzdrzevanjem in urejanjem okolice....stroski tega so pa zopet odvisni od vsakega posameznika posebej....bos imel robotka za 2000EUR, da ti kosi travo...ali pa 10let staro kosilnico...
Vedno je delo pri hisi...sedaj grem travo kosit pa temelje za tendo betonirat.....lahko bi bil pa v blok... bi si pa zdej tv prizgal...alpa bi druzino peljal v Citypark...

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: Likalnik ()

MadMicka ::

Mesečni stroški pri trikrat večji površini v bajti kot v bloku so glih ene dvakrat nižji.

Mato989 ::

zmaugy je izjavil:

Če kupiš solidno novogradnjo, boš morda enkrat menjal streho. Žlebove vprašanje če sploh kdaj.
Je pa res, da so ljudje ponavadi bolj pedantni pri hiši kot v bloku in tudi zato jih stane več. Ampak to je prostovoljno.
Kljub temu lahko pri hiši uživaš na travniku in dejstvu, da ne poslušaš soseda kako prdi v školjko ipd., tudi če ne daš okrog zlatih vrtnih palčkov...>:D


Če kupiš solidno novogradnjo si že po defoltu v minusu napram novogradnji bloka... vsaj v VEČINI Slovenije...

Nisem namreč še videl novogradenj hiš, ki bi imele manj kot 120m2 kvadrature (tu štejem not vse od kleti do garaže če obstaja) in so zato že v osnovi toliko dražje od nakupa nekega povprečnega 50-65m2 stanovanja da ti razlika praktično doživljensko krije stroške upravljanja in rezervnega sklada ter fasade, strehe itd. v bloku napram bajti... ker govorimo o rangu 60-100k razlike.

Jaz sem v bloku zelo pedanten, uredil sem centralno IKT omarico nad štokom v kmnaufu ki je razvejana v vse sobe in štekari kot treba itd... je pa res, da ne rabim rezat drevja in kosit trave ipd... ampak je to urejeno za nekaj 10 evrov letno.
Če sem pomagal, se priporočam za uporabo linka!
KUCOIN EXCHANGE link: https://www.kucoin.com/#/?r=E3I9Ij
BINANCE EXCHANGE link: https://www.binance.com/?ref=10161115

zmaugy ::

Likalnik je izjavil:

Jaz imam fiksnih mesecnih stroskov s hiso 265EUR ( tu notri je zavarovanje, zemljisce, elektrika, kurjava, komunala, tv/internet) .....to so stroski ki so vedno prisotni...vse ostalo lahko kombiniras.
Menjal sem okna, fasado, streho, komplet vodovod in elektriko....in predpostavljam, ce se ne bo kaj hudega naredilo, da tega ne bom v svojem zivljenju vec kupoval.
Res pa je, da imas veliko dela in stroskov z vzdrzevanjem in urejanjem okolice....stroski tega so pa zopet odvisni od vsakega posameznika posebej....bos imel robotka za 2000EUR, da ti kosi travo...ali pa 10let staro kosilnico...
Vedno je delo pri hisi...sedaj grem travo kosit pa temelje za tendo betonirat.....lahko bi bil pa v blok... bi si pa zdej tv prizgal...alpa bi druzino peljal v Citypark...


25 let stara kosilnica pri meni. Dela BP. Mi na misel ne pride kupovati kakšno novo, ki bi crknila čez 5 let.
Biseri...
PS: MENSA klub ST, obvoz. ŠIC! Ne zanimajo me vaše neštetokrat reciklirane
neumnosti.

Likalnik ::

Ja se strinjam...tudi moja ima 15let...ampak kar sem hotel povedati je, da se vsak lahko preserava in kupuje stvari za v hiso in si s tem visa stroske....res pa je da doloceni fiksni stroski so + delo katerega moras vloziti, da hisa in okolica izgledata urejeno....tako pozimi kot poleti.
Ko pa enkrat vse skupaj obnovis pa naceloma teh stroskov ne bi smel vec imeti...bodo otroci potem menjali....itak te pa kredit spremlja 20let...in kaj potem, ko je kredita konec....spet jovo na novo.

stratosD ::

v kraju kjer živim pridejo stroški ogrevanja za 75m2 stanovanja v bloku VEČ kot dam sam za ogrevanje 150m2 vrstne bajte....pa so mile zime na Obali.
če seštejem znesek ki ga isto stanovanje vplačuje v rezervni sklad/upravnik - mislim da komot menjam okna in še kaj vsakih 10 let.

Mam pa kar nekaj frendov ki so zaradi sosedov v blokih/stolpnicah prodali tam stanovanje in šli drugam živet...in imam tudi druge frende ki so v svojih blokih zadovoljni - tako da je to precej relativno. V glavnem so zadovoljni tisti v enotah z 6 ali manj stanovanji - tisti v večjih enotah/stolpnicah pa pretežno jamrajo...

aborko ::

Meni je po 20ih letih motor se delal bp, a je ohisje kosilnice pregnilo, a to imaš alu varianto?
Kar odneslo me je. Cca 430 evrov mesečno za prazno lastniško stanovanje. Komu sploh lahko pogledaš v oči in prodaš taka jajca?

Pri več stanovanjih sem že videl zelo požrešne upravnike, tako da so mesečni stroški presegli 300€. Pri večjih investicijah (streha, fasada) se muti na polno in večina ljudi se kar sprijazni, da tako pač je. Ni pa povsod tako seveda in je v povprečju stanovanje res cenejše od hiše (bi bilo malo čudno, če temu ne bi bilo tako).
Drugače je pa pri hiši, kjer si za vse sam, poiščeš najbolj optimalno varianto, dosti bolj se lahko znajdeš in marsikej sam narediš, če ravno nimaš 2 levih rok. Lep primer je ravno TČ, ki jo je Fery zrihtal za drobiž, no sicer mora še vsaj 10-15 let delati preden si zasluži pohvalo, tako kot kosilnica :)

feryz ::

Kakšne 25 let stare kosilnice neki? Pri nas se kosilniček dnevno dopoldne sprehaja naokrog in prideš na pokošeno. Trava skupaj z robotkom skrbi sama zase.
Sem pa ravno čez vikend šenkal obe, nitkarco in rotacijsko, oba Brigsa, oz. zamenjal za šteko pira. Zraven sem dal še olje za mešanico in kanto bencina. Ne bom več vohal hlapov in poslušal ropotanja. Po novem je vse na baterije, nitkarca, robotska, motorka. Ostalo orodje pa tako ali tako že od prej. Cirkular, vbodna, fleks, štemarca itd, itd. Kabli so pase, razen do polnilca.

Drugače grem raje gredo opazovat in utrgat kaj zase. Če mi je dolgčas. Letos so babe itak poživinile. Vsajenega je toliko, da se ti zmeša. Če bo pa še kaj za pobrat, toliko bolje.
V bloku je to malo težje.

WhiteAngel ::

MadMicka je izjavil:

Mesečni stroški pri trikrat večji površini v bajti kot v bloku so glih ene dvakrat nižji.


+1

Predvsem mi je v bajti pomembno, da sam odločam, kdaj se bo kaj delalo. Lahko kupiš čip šit PVC okna, lahko daš neko alu-les drago sceno. Lahko narediš bože frčad in strešnih oken, lahko samo zamenjaš kritino in toplotno izolacijo. Lahko imaš olje, plin, TČ, drva? Lahko daš betonsko ograjo, lahko ne daš nič, lahko daš živo mejo, lahko daš Kočevar ograjo. Lahko imaš električno kosilnico za 250 EUR 20 let, lahko menjaš vsake par let baterijsko. Lahko imaš bazen ali pa ne. Garažo z električnimi vrati ali nadstrešek? Za pozimi ogrevano dvorišče ali rolbo ali samo lopato? Tako, kot si narediš, tako boš imel.

Je pa tako, da je bil v zadnjih 30 letih ogromen preskok, kar se izolacije tiče. Če daš 15cm izolacije danes na fasado, je ne boš več menjal. Sploh. Mogoče jo boš prebarval čez 20 let, kar je majhen strošek v primerjavi s polaganjem izolacije. Isto je s streho - če boš naredil danes zračni kanal in spodaj dobro izolacijo, potem boš čez 40, 50 let zamenjal samo kritino. Okna danes so tudi dan in noč v primerjavi s tistimi iz 80-ih in čez 20 let jih ne boš menjal, ker slabo tesnijo.

Mato989 ::

WhiteAngel je izjavil:

MadMicka je izjavil:

Mesečni stroški pri trikrat večji površini v bajti kot v bloku so glih ene dvakrat nižji.


+1

Predvsem mi je v bajti pomembno, da sam odločam, kdaj se bo kaj delalo. Lahko kupiš čip šit PVC okna, lahko daš neko alu-les drago sceno. Lahko narediš bože frčad in strešnih oken, lahko samo zamenjaš kritino in toplotno izolacijo. Lahko imaš olje, plin, TČ, drva? Lahko daš betonsko ograjo, lahko ne daš nič, lahko daš živo mejo, lahko daš Kočevar ograjo. Lahko imaš električno kosilnico za 250 EUR 20 let, lahko menjaš vsake par let baterijsko. Lahko imaš bazen ali pa ne. Garažo z električnimi vrati ali nadstrešek? Za pozimi ogrevano dvorišče ali rolbo ali samo lopato? Tako, kot si narediš, tako boš imel.

Je pa tako, da je bil v zadnjih 30 letih ogromen preskok, kar se izolacije tiče. Če daš 15cm izolacije danes na fasado, je ne boš več menjal. Sploh. Mogoče jo boš prebarval čez 20 let, kar je majhen strošek v primerjavi s polaganjem izolacije. Isto je s streho - če boš naredil danes zračni kanal in spodaj dobro izolacijo, potem boš čez 40, 50 let zamenjal samo kritino. Okna danes so tudi dan in noč v primerjavi s tistimi iz 80-ih in čez 20 let jih ne boš menjal, ker slabo tesnijo.


Hahahahaha, ravno to je IRONIČNO, da glih delo OKROG hiše, narekuje kdaj se ga opravlja (košnja, obrezovanje drevja, ipd...) namesto obratno... v bloku nikoli ne delam nič dokler sam ne odločim, medtem ko me vikend od staršev skoz narekuje tempo opravljanja opravil v okolici bajte in tudi na bajti...
Če sem pomagal, se priporočam za uporabo linka!
KUCOIN EXCHANGE link: https://www.kucoin.com/#/?r=E3I9Ij
BINANCE EXCHANGE link: https://www.binance.com/?ref=10161115

WhiteAngel ::

Mato989 je izjavil:


Hahahahaha, ravno to je IRONIČNO, da glih delo OKROG hiše, narekuje kdaj se ga opravlja (košnja, obrezovanje drevja, ipd...) namesto obratno... v bloku nikoli ne delam nič dokler sam ne odločim, medtem ko me vikend od staršev skoz narekuje tempo opravljanja opravil v okolici bajte in tudi na bajti...


Še dobro, če ne bi zgnil. Starše je treba ubogat in jim pomagat :P

nekikr ::

Utk je izjavil:

Potem je bolje tistih 100 evrov na mesec sproti zapravljat? A inflacija se ti pri dohodkih ne pozna? A je tistih 100 evrov mesečno za amortizacijo hiše z zakonom prepovedano vlagat v nek sklad?

1. Ja, bolje je večino zapraviti, en del pa prihraniti za kratko in srednjeročne zadeve. Nikakor za dolgoročne, se pravi tiste, ki te čakajo čez 30 let. Inflacija je gonilo kapitalizma, mimogrede. Se pravi preprosto povedano: če ne boš zapravil, bo tvoj denar manj vreden in se ga ne splača šparat.
2. Seveda se pozna inflacija pri prihodkih. Zato je pa neumno danes dati 50EUR na stran, da ti prav pridejo čez 30 let, če pa takrat ne bodo vredni 50EUR ampak 15EUR. Nekaj let prej, odvisno za kakšno investicijo se gre, začneš šparati. Nikakor pa 30 let prej, če nisi ravno forumski vseznalec, doktor bančništva.
3. Seveda lahko vložiš v sklad. Ampak moraš vedeti, da smo samo anonimni forumaši tule mojstri vsega, multimilijarderji, playboyi in večkratni doktorji vsega, ter seveda, večkratni Nobelovi nagrajenci. Raja zunaj tega foruma pa ni taka. Super sklad izpred desetletja, ki je obljubljal hude zaslužke je bil tale. Poznam jih nekaj, ki so vložili sem. In če so pred 12 leti vložili 100 enot, koliko jih imajo danes? Ta "srečni" 50, ostali pa 20. Ja, saj vem, kreteni nepoučeni, v Bitcoin bi morali dati!

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: nekikr ()

WizzardOfOZ ::

feryz je izjavil:

Kakšne 25 let stare kosilnice neki? Pri nas se kosilniček dnevno dopoldne sprehaja naokrog in prideš na pokošeno. Trava skupaj z robotkom skrbi sama zase.


Pri nas tudi. Štorinožna kosilnica. Več njih. Vse počistijo in je stalno nizka trava, pa še na leto da vsaka po enega jagenjčka.

Utk ::

nekikr je izjavil:

Utk je izjavil:

Potem je bolje tistih 100 evrov na mesec sproti zapravljat? A inflacija se ti pri dohodkih ne pozna? A je tistih 100 evrov mesečno za amortizacijo hiše z zakonom prepovedano vlagat v nek sklad?

1. Ja, bolje je večino zapraviti, en del pa prihraniti za kratko in srednjeročne zadeve. Nikakor za dolgoročne, se pravi tiste, ki te čakajo čez 30 let. Inflacija je gonilo kapitalizma, mimogrede. Se pravi preprosto povedano: če ne boš zapravil, bo tvoj denar manj vreden in se ga ne splača šparat.
2. Seveda se pozna inflacija pri prihodkih. Zato je pa neumno danes dati 50EUR na stran, da ti prav pridejo čez 30 let, če pa takrat ne bodo vredni 50EUR ampak 15EUR. Nekaj let prej, odvisno za kakšno investicijo se gre, začneš šparati. Nikakor pa 30 let prej, če nisi ravno forumski vseznalec, doktor bančništva.
3. Seveda lahko vložiš v sklad. Ampak moraš vedeti, da smo samo anonimni forumaši tule mojstri vsega, multimilijarderji, playboyi in večkratni doktorji vsega, ter seveda, večkratni Nobelovi nagrajenci. Raja zunaj tega foruma pa ni taka. Super sklad izpred desetletja, ki je obljubljal hude zaslužke je bil tale. Poznam jih nekaj, ki so vložili sem. In če so pred 12 leti vložili 100 enot, koliko jih imajo danes? Ta "srečni" 50, ostali pa 20. Ja, saj vem, kreteni nepoučeni, v Bitcoin bi morali dati!

Če imaš stalno nek prihranek, recimo dajaš nek delež plače na stran, ker ne zapraviš, v denarju, delnicah, karkoli, razen sami nepremičnini, nikjer ne piše od kdaj je ta denar. Komot čez 30 let rečeš, da si tisto prišparal v zadnjih petih, če se boš zato kaj bolje počutil, si pa s prihranki izpred petih let kupoval hrano in ne s trenutno plačo. Če imaš neke normalne prihodke, ti stalno nekaj ostaja. Do res kakšne večje investicije.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Utk ()

trancer01 ::

Utk, to je tipično razmišljanje finančno nerazgledanega človeka.

Utk ::

Finančno razgledani sproti vse zapravijo, če treba ali ne?

trancer01 ::

To je neustrezno vprašanje.

Utk ::

Kot vsako, na katerega ni pametnega odgovora, če moraš upoštevat in ne bit v nasprotju s tistim, kar si malo prej napisal...

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Utk ()

trancer01 ::

OK, pameten odgovor bi bil potem, da se poduči o časovni dimenziji denarja in potem ne boš več postavljal takšnih vprašanj.

Mato989 ::

Ja, šparat na trr za čez 30 let je res bv... ampak za čez 5 let pač ne... in v rang 3-7 let padejo bolj ali manj vse elektronske zadeve, od pečic, dalje... torej ni slabo 2/3 amortizirat na 5-6 let... da potem takoj menjaš, tako delam jaz...
Če sem pomagal, se priporočam za uporabo linka!
KUCOIN EXCHANGE link: https://www.kucoin.com/#/?r=E3I9Ij
BINANCE EXCHANGE link: https://www.binance.com/?ref=10161115

Utk ::

Moje osnovno vprašanje je bilo, kaj točno je narobe s tem, da 100 evrov na mesec daš v sklad, in boš v nekaj letih imel dovolj za vsako popravilo na hiši. Ker je prišel en in povedal, da je to brez veze, ker ti ga itak požre inflacija. Prvič, ni nujno, če je v skladu, drugič, 100 evrov na mesec ti mora itak ostat, če hočeš živet v hiši, in tretjič, a boš res lahko v par letih prišparal za streho, če ti prej v 25 letih ni uspelo, inflacija gor al dol.

energetik ::

Vlayke je izjavil:

Zanima me ali bi lahko dobil neko uporabno številko, koliko te stane življenje v hiši, na mesec.
Kolega, s katerim sem govoril, je dejal, da kakorkoli obrneš, zadeva pride približno 2 dni dela/teden in 1000€/mesec.

Želel bi si informacije od ljudi, ki dejansko živijo v hišah in imajo izkušnjo s tem.

Če morda postavim osnovne gabarite:

    - Površina hiše - okoli 75 m2, s kletjo, pritličjem z garažo, prvim nadstropjem in podstreho.
    - Površina zemle - okoli 400 m2, od česar je približno 100 m2 asfaltirano/betonirano za kake dovoze, verande in podobno. Ostalo je zemlja, s travo, gredicami, drevesi...
    - Hiša ni nova, ampak je kakih 20 let stara.

Želel bi si neko idejo, koliko "rezervnega sklada" bi si moral človek dajat na stran vsak mesec, da ga ne presentijo zadeve, kot so obnova fasade, strehe, generalne prenove elektrike, vodovoda, plina,... Poleg tega pa še približni redni tekoči stroški, kamor bi vštel tako elektriko, vodo, ogrevanje, kot tudi potrebo po kosilnici, orodju za vrt in podobno.
Pač, vse kar potrebuješ, da je čez 10-20 let tvoja hiša videt spodobno vzdrževana in dostojna in ne kot da je že zdavnaj nekdo umrl in se je nihče ne dotakne.

Hvala za input :)
Še moji podatki:
Neto 135m2, parcela mini 350m2.
Štrom = 78€/mesec (tuki notr je vse, ogrevanje, SV, hlajenje, kuhanje). Drugega vira ni, samo TČ.
NUSZ ~10€/mesec
Zavarovanje ~ 12€/mesec
Voda+kanal ~55€/mesec

Vse drugo je brez veze pisati, ker imaš iste stvari tudi v bloku (net, smeti, rtv...). Nas pridejo komplet tekoči in nujni stroški nekje povprečno 220€ mesečno.

Druga stvar je "rezervni sklad" za bajto. Tukaj je ogromno odvisno od stanja in starosti hiše. Naša je nova, dobro izolirana, betonski strešniki. Računam, da bodo bistvene stvari držale vsaj 30-50 let. Glede strehe bo potrebno menjati zgolj strešnike in morda sekundarno kritino. Suho ostrešje za šalo zdrži 100let. To je pod 10k.
Fasada bi morala zdržati skoraj neomejeno, če ne pridejo kakšne mravlje v stiropor :D, zgolj barvanje pa je v rangu jurčka, dveh. Morda bodo potrebna menjave okna čez kakih 30let (so lesena, trojna šipa). To pa je to. Sama hiša kot hiša bo verjetno uporabna vsaj 100 let, saj je notri železja kot v bunkerju, betonirana komplet mansarda, odlično izvedena hidroizolacija povsod. Torej če se bo kdo od otrok ali vnukov lotil komplet prenove, jo lahko naredi praktično novo brez hudih stroškov. Če se bajto notri oskube do nekje 4. g.f, pride vse komplet novo ~45k€. Ampak tukaj so tudi tisti v blokih na istem.

Prej pričakujem, da bo crknila TČ, če bo zdržala 15let, bo zmaga. To pride nova nekih 4-5k€.
Kako bo pa z vodovodom in napeljavami, pa nimam pojma. Alumplast ima neko predvideno življ. dobo 50 let. Vinil/ploščice/kopalnico/kuhinjo pričakujem da ne bomo menjavali vsaj dokler se otroci ne odselijo, vsaj 20 let.

Čez 30 let bom star 70let... Do takrat pričakujem morda menjavo TČ, kopalnice, kuhinje, talnih oblog. Ostalo bodo verjetno delali otroci, če bodo hoteli. Torej za to moram pa šparati nekje 50€/mesec. Skratka jaz ne vidim, da bi bilo življenje v hiši dražje kot v bloku, kvečjemu cenejše.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: energetik ()

Mato989 ::

Utk je izjavil:

Moje osnovno vprašanje je bilo, kaj točno je narobe s tem, da 100 evrov na mesec daš v sklad, in boš v nekaj letih imel dovolj za vsako popravilo na hiši. Ker je prišel en in povedal, da je to brez veze, ker ti ga itak požre inflacija. Prvič, ni nujno, če je v skladu, drugič, 100 evrov na mesec ti mora itak ostat, če hočeš živet v hiši, in tretjič, a boš res lahko v par letih prišparal za streho, če ti prej v 25 letih ni uspelo, inflacija gor al dol.


Ja se strinjam s tabo... načelno, samo jaz ne bi dajal v sklad, ampak bi enostavno kupoval ETF World Index ali pa ETF od MSCI zadev al kaj že je na mesečni bazi...
Če sem pomagal, se priporočam za uporabo linka!
KUCOIN EXCHANGE link: https://www.kucoin.com/#/?r=E3I9Ij
BINANCE EXCHANGE link: https://www.binance.com/?ref=10161115

Utk ::

ETF je glih tako sklad, kaj pa je drugega?

trancer01 ::

Pri varčevanju je predvsem važno, da denar nalagaš tako, da se vsaj efekt inflacije na dolgi rok izniči. Pri trenutnih obrestnih merah torej nima smisla varčevati na bankah; so pa seveda na voljo ostale možnosti.

Utk ::

Nihče ni reku, da ne smeš dat v sklad. In tako kot so trenutno obresti na banki ničelne, tudi inflacija ni bogve kaj.

trancer01 ::

Inflacija v gradbeni dejavnosti je bila v zadnjih letih kar konkretna, prav tako v rasti cen nepremičnin.

sass628 ::

Bo treba mal bolj definirat. Mam občutek da se tu primerjajo stroški 50-80m2 stanovanja s 150-200m2 hišo, kar pač nikakor ne gre skupaj.

Kakorkoli...tudi če so stroški hiše višji od stroškov stanovanja, mi prostor, ki ga nudi hiša veliko več pomeni. To da lahko omogočim vsem bodočim otrokom vsakemu svojo sobo in da z ženo ne spiva na kavču v dnevni samo zato ker sva omejena s prostorom je zame luksuz katerega z veseljem plačam.

Če bi bil sam, pa bi bila že 30m2 garsonjera dovolj.

Utk ::

trancer01 je izjavil:

Inflacija v gradbeni dejavnosti je bila v zadnjih letih kar konkretna, prav tako v rasti cen nepremičnin.

Ko smo pred 10 leti prekrivali streho na hiši, je bil račun praktično enak kot lani na podobni hiši od nekoga drugega. Material ima praktično isto ceno, kaj boljšega se je tudi pocenilo. Recimo vinil pred 10 leti je bil kar drag, zdaj imaš tudi cenejšega. Strešnik stane isto, kubik smreke, laminat, parket, okna tudi. Plače so šle pa gor, gradbincem in nam.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Utk ()

profii ::

Razlika v strošku je največ v tem da v stanovanju je površina strehe na lastnika nekaj kvadratnih metrov, v hiši je pa cela streha na eni denarnici. Enako je z fasado, dovozno potjo, dvoriščem... Pri hiši ti dodatne stroške predstavljajo ograje, škarpe, zelenice, in pa razni luksuzi kot so bazeni. Na 30 do 40 let je treba v vsakem primeru zamenjat kopalnico, kuhinjo, posodbit inštalacije,... neglede ali je blok ali pa hiša. V bloku so manjše toplotne izgube, ker ima vsak ponavadi samo eno zunanjo steno, pri hiši imaš vse 4.

Tisti, ki pravijo, da ne vlagajo v hišo nič, pač samo čepijo na investiciji (vrjetno svojih prednikov) dokler se streha ne sesuje.

IL_DIAVOLO ::

Nor je tisti, ki vlaga v bajto ki je pisana na nekoga drugega. Cista zguba denarja.

Likalnik ::

energetik je izjavil:

Vlayke je izjavil:

Zanima me ali bi lahko dobil neko uporabno številko, koliko te stane življenje v hiši, na mesec.
Kolega, s katerim sem govoril, je dejal, da kakorkoli obrneš, zadeva pride približno 2 dni dela/teden in 1000€/mesec.

Želel bi si informacije od ljudi, ki dejansko živijo v hišah in imajo izkušnjo s tem.

Če morda postavim osnovne gabarite:

    - Površina hiše - okoli 75 m2, s kletjo, pritličjem z garažo, prvim nadstropjem in podstreho.
    - Površina zemle - okoli 400 m2, od česar je približno 100 m2 asfaltirano/betonirano za kake dovoze, verande in podobno. Ostalo je zemlja, s travo, gredicami, drevesi...
    - Hiša ni nova, ampak je kakih 20 let stara.

Želel bi si neko idejo, koliko "rezervnega sklada" bi si moral človek dajat na stran vsak mesec, da ga ne presentijo zadeve, kot so obnova fasade, strehe, generalne prenove elektrike, vodovoda, plina,... Poleg tega pa še približni redni tekoči stroški, kamor bi vštel tako elektriko, vodo, ogrevanje, kot tudi potrebo po kosilnici, orodju za vrt in podobno.
Pač, vse kar potrebuješ, da je čez 10-20 let tvoja hiša videt spodobno vzdrževana in dostojna in ne kot da je že zdavnaj nekdo umrl in se je nihče ne dotakne.

Hvala za input :)
Še moji podatki:
Neto 135m2, parcela mini 350m2.
Štrom = 78€/mesec (tuki notr je vse, ogrevanje, SV, hlajenje, kuhanje). Drugega vira ni, samo TČ.
NUSZ ~10€/mesec
Zavarovanje ~ 12€/mesec
Voda+kanal ~55€/mesec

Vse drugo je brez veze pisati, ker imaš iste stvari tudi v bloku (net, smeti, rtv...). Nas pridejo komplet tekoči in nujni stroški nekje povprečno 220€ mesečno.

Druga stvar je "rezervni sklad" za bajto. Tukaj je ogromno odvisno od stanja in starosti hiše. Naša je nova, dobro izolirana, betonski strešniki. Računam, da bodo bistvene stvari držale vsaj 30-50 let. Glede strehe bo potrebno menjati zgolj strešnike in morda sekundarno kritino. Suho ostrešje za šalo zdrži 100let. To je pod 10k.
Fasada bi morala zdržati skoraj neomejeno, če ne pridejo kakšne mravlje v stiropor :D, zgolj barvanje pa je v rangu jurčka, dveh. Morda bodo potrebna menjave okna čez kakih 30let (so lesena, trojna šipa). To pa je to. Sama hiša kot hiša bo verjetno uporabna vsaj 100 let, saj je notri železja kot v bunkerju, betonirana komplet mansarda, odlično izvedena hidroizolacija povsod. Torej če se bo kdo od otrok ali vnukov lotil komplet prenove, jo lahko naredi praktično novo brez hudih stroškov. Če se bajto notri oskube do nekje 4. g.f, pride vse komplet novo ~45k€. Ampak tukaj so tudi tisti v blokih na istem.

Prej pričakujem, da bo crknila TČ, če bo zdržala 15let, bo zmaga. To pride nova nekih 4-5k€.
Kako bo pa z vodovodom in napeljavami, pa nimam pojma. Alumplast ima neko predvideno življ. dobo 50 let. Vinil/ploščice/kopalnico/kuhinjo pričakujem da ne bomo menjavali vsaj dokler se otroci ne odselijo, vsaj 20 let.

Čez 30 let bom star 70let... Do takrat pričakujem morda menjavo TČ, kopalnice, kuhinje, talnih oblog. Ostalo bodo verjetno delali otroci, če bodo hoteli. Torej za to moram pa šparati nekje 50€/mesec. Skratka jaz ne vidim, da bi bilo življenje v hiši dražje kot v bloku, kvečjemu cenejše.


Kakšno zavarovanje pa imaš to...da plačuješ 12€ na mesec...se pravi 144€ na leto....ti plačaš za stanovanje/hišo nižje zavarovanje kot jaz za avtomobil....katerega imam samo osnovno zavarovanje...brez dodatkov......ko se ti bo pa na hiši kaj nepričakovanega zgodilo pa ko boš dobil drobiž nazaj od zavarovalnice...bo pa spet hudo...pa po televiziji kako smo ostali brez vsega...zavarovanja pač nismo imeli oziroma bolj bogo....važno, da je polni kasko in 900€ zavarovanje na leto za novi Clio...pa smo zmagal.

energetik ::

profii je izjavil:

Razlika v strošku je največ v tem da v stanovanju je površina strehe na lastnika nekaj kvadratnih metrov, v hiši je pa cela streha na eni denarnici. Enako je z fasado, dovozno potjo, dvoriščem... Pri hiši ti dodatne stroške predstavljajo ograje, škarpe, zelenice, in pa razni luksuzi kot so bazeni. Na 30 do 40 let je treba v vsakem primeru zamenjat kopalnico, kuhinjo, posodbit inštalacije,... neglede ali je blok ali pa hiša. V bloku so manjše toplotne izgube, ker ima vsak ponavadi samo eno zunanjo steno, pri hiši imaš vse 4.
Tudi streha je N-krat manjša kot v bloku. Pa N-krat lažje in zato ceneje je zamenjat cegle na hiši, kjer rabijo samo motorizirano lestev, kot na vrh bloka z 10 štuki. Ograja okrog bajte ni nujna. Živa meja zraste sama. Zelenica strošek??

Tisti, ki pravijo, da ne vlagajo v hišo nič, pač samo čepijo na investiciji (vrjetno svojih prednikov) dokler se streha ne sesuje.
Ali pa imamo novogradnjo, kjer ne vem kam točno bi kaj vlagali naslednjih 20, 30 let? Za urejat okolico imam akumulatorsko kosilnico za 200EUR, ki bo držala nekje vsaj 5 let, pa el. škarje za živo mejo za 50EUR. Aja pa metlo za dvorišče.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: energetik ()

trancer01 ::

Utk je izjavil:

trancer01 je izjavil:

Inflacija v gradbeni dejavnosti je bila v zadnjih letih kar konkretna, prav tako v rasti cen nepremičnin.

Ko smo pred 10 leti prekrivali streho na hiši, je bil račun praktično enak kot lani na podobni hiši od nekoga drugega. Material ima praktično isto ceno, kaj boljšega se je tudi pocenilo. Recimo vinil pred 10 leti je bil kar drag, zdaj imaš tudi cenejšega. Strešnik stane isto, kubik smreke, laminat, parket, okna tudi. Plače so šle pa gor, gradbincem in nam.


Hvala za info. Morda bo zdaj podobno kot na Japonskem tudi v EU sledilo dolgotrajno obdobje stagflacije ali celo deflacije. V tem primeru je seveda tudi dolgoročno varčevanje na banki lahko čisto OK.

energetik ::

Likalnik je izjavil:

Kakšno zavarovanje pa imaš to...da plačuješ 12€ na mesec...se pravi 144€ na leto....ti plačaš za stanovanje/hišo nižje zavarovanje kot jaz za avtomobil....katerega imam samo osnovno zavarovanje...brez dodatkov......ko se ti bo pa na hiši kaj nepričakovanega zgodilo pa ko boš dobil drobiž nazaj od zavarovalnice...bo pa spet hudo...pa po televiziji kako smo ostali brez vsega...zavarovanja pač nismo imeli oziroma bolj bogo....važno, da je polni kasko in 900€ zavarovanje na leto za novi Clio...pa smo zmagal.
Sori zmotil sem se, sem šel zdaj natančno gledat in je 19€/mesec. Pač komplet zavarovanje, ni pa potresa in indirektnega udara strele. Je pa npr. kraja TČ in ostalih pritiklin. Generali.

;-) ::

No za tak denar pa že :) za isto cifro imam jaz potres zravn.

ZV 140.000€
Osnova (pozar in indirekten udar)
Stekla,
Potres,
Indirekten udar,
Izliv vode,
Teraso,lope,
Skratka polno kritje. Opremo imam samo na 40.000 ZV.
1
2
3 4 5


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Nakup hiše (strani: 1 2 3 4 5 6 )

Oddelek: Loža
27153919 (29184) Matejjjjj
»

Vsi, ki ste gradili hiše - se je splačalo? (strani: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 )

Oddelek: Loža
43275634 (61433) damirj79
»

Stroški življenja v hiši (strani: 1 2 3 )

Oddelek: Loža
13520643 (16370) energetik
»

Življenski stroški (strani: 1 2 3 411 12 13 14 )

Oddelek: Loža
691118048 (100929) Mato989
»

Najem stanovanja, blok vs hiša? (strani: 1 2 )

Oddelek: Loža
8621913 (16761) BorutO

Več podobnih tem