» »

Obdavčitev kriptovalute vprašanje

Obdavčitev kriptovalute vprašanje

kriptozeton ::

Pozdravljeni!

Mene pa zanima, kako je v primeru dolgoročne investicije v kriptovaluto vs. trgovanje. Za trgovanje vem da je treba plačati davek od dejavnosti. Mene pa zanima, če recimo kupim kriptovaluto in jo recimo po enem letu prodam. Lahko bi rekli da je šlo za investicijo, ali tudi tu plačaš kakšen davek. Koliko časa mora preteči, da FURS ne gleda kot na trgovanje ampak investicijo?
Pa še to, ali je razlika če kupiš recimo kriptovaluto na kriptoborzi ali kje drugje, tudi na to gledajo ali ne?

Hvala

jype ::

Kriptovalute se trenutno smatrajo kot premičnine. Če jih kupiš in prodaš kot fizična oseba je to torej enako, kot če kupiš bicikl in ga prodaš. Pri prodaji ne nastane davčna obveznost, razen v primeru, da vsak dan kupuješ in prodajaš bicikle.

Furbo ::

Ker smo v banana republiki, je to prepuščeno presoji birotatov.

Če boš naredil tako, kot si opisal, bo verjetno ok. Če bo transakcij veliko, bodo to ožigosali, kot delo na črno.

Jaz sem tudi investiral v neko zadevo, ko je prišel čas za prodajo, mi ni bilo do tega, da bi naložbo poceni prodal en firmi, ampak sem raje po več manjših kosih prodal več posameznikom in so mi že buzerirali.
i5-13600K, STRIX Z790-F, 32GB DDR5, 2TB Samsung 990PRO, Toughpower GF3 1000W
RTX3070, ALIENWARE AW3821DW, DELL U3014

giros ::

Na fursovi strani najdeš kar obsežen dokument tukaj. Zanimio je poglavje s primeri. Tako kot je že jype napisal, obdavčen si, če gre za dejavnost. Bistveno pri določanju ali gre za dejavnost je, koliko si trgoval. Dokument ne specificira kje furs potegne črto. Na nek način si pridržujejo pravico, da sami presodijo, kar so mi potrdili pred kratkim v telefonskem pogovoru. Najbolj varen si, če vseeno prijaviš dohodnino in pustiš njim, da se odločijo.

Odločitev je tvoja in dvomim da trejderji to počnejo. Razumel sem, da je zadeva za furs še v povojih. Sklepam, da ko se enkrat odločijo it ven iz povojev in začet komplicirat, boš dobil poziv in boš lahko prijavil za nazaj. V primeru takšne samoprijave so potem lahko obresti 3% na leto.


Zgoraj napisano velja, če si trgoval direktno s kriptoti. V primeru, da si trgoval preko kakšnega brokerja moraš prijavit za izvedene finančne inštrumente. Tvoj broker, v kolikor je EU, bo naznanil fursu, da si trgoval.

(not legal advice)

kriptozeton ::

giros je izjavil:

Odločitev je tvoja in dvomim da trejderji to počnejo. Razumel sem, da je zadeva za furs še v povojih. Sklepam, da ko se enkrat odločijo it ven iz povojev in začet komplicirat, boš dobil poziv in boš lahko prijavil za nazaj. V primeru takšne samoprijave so potem lahko obresti 3% na leto.


Zgoraj napisano velja, če si trgoval direktno s kriptoti. V primeru, da si trgoval preko kakšnega brokerja moraš prijavit za izvedene finančne inštrumente. Tvoj broker, v kolikor je EU, bo naznanil fursu, da si trgoval.

(not legal advice)


Ok ne razumem prav, si hotel povedat, da trejderji ne prijavljajo FURSU? Kaj si mislil s tem direktno s kriptoti? Torej borze kot je Binance kar avtomatično prijavi FURSU al kako?

kriptozeton ::

10. Mama, ki ni vešča trgovanja z virtualnimi valutami, naroči sinu, ki je tega vešč, naj ji za 1.000 € na borzi kupi virtualne valute kot naložbo. Sin slednje kupi v svojem imenu in za tuj račun. Pri tem tudi sam občasno, 80 dni v letu, vlaga v nakup virtualnih valut z namenom doseganja dobička na podlagi izkoriščanja kratkoročnih nihanj cen virtualnih valut na trgu. Izvede 700 naročil nakupov in prodaj v letu, povprečna vrednost njegovega portfelja je 30.000 €.
V obravnavanem primeru ne gre za opravljanje dejavnosti posredništva, saj sin nakupov in prodaj za tretje osebe ne izvaja trajno, kontinuirano, proti plačilu, .... Svoje storitve tudi ne ponuja na trgu. Prav tako sin ne opravlja dejavnosti trgovanja z virtualnimi valutami, ne glede na to, da sam v svojem imenu in za svoj račun opravi v davčnem letu večje število nakupov in prodaj virtualnih valut, vendar z njimi aktivno ne trguje, prav tako tega ne izvaja kontinuirano, kar se odraža v manjšem številu trgovalnih dni.

Ampak vseeno je tu en primer, recimo 700 naročil nakupov in prodaj oni ne smatrajo kot dejavnost, prav tako tudi 80 trgovalnih dni.

xx23 ::

Nekje 100 dni in 1000 naročil letno je meja, čeprav ni nikjer točno definirana.

kriptozeton ::

Se nekaj me zanima, torej jaz ne bom opravljal dejavnosti, bolj kot dolgoročna investicija. Ali moram prijaviti FURSU že takoj ko kupim bitcoine ali potem ko jih prodam po nekaj letih?

PoznamArmina ::

Ali Bitcoin ATM ne pride v postev ?

kriptozeton ::

kriptozeton je izjavil:

Se nekaj me zanima, torej jaz ne bom opravljal dejavnosti, bolj kot dolgoročna investicija. Ali moram prijaviti FURSU že takoj ko kupim bitcoine ali potem ko jih prodam po nekaj letih?


Ve kdo?

PoznamArmina je izjavil:

Ali Bitcoin ATM ne pride v postev ?


Ampak verjetno ne moreš vzeti ravno za 5000 evrov ven iz atmja brez da bi se kdo vsedel nate?

Zgodovina sprememb…

gruntfürmich ::

kriptozeton je izjavil:

kriptozeton je izjavil:

Se nekaj me zanima, torej jaz ne bom opravljal dejavnosti, bolj kot dolgoročna investicija. Ali moram prijaviti FURSU že takoj ko kupim bitcoine ali potem ko jih prodam po nekaj letih?


Ve kdo?

takoj javi. da ne bodo na koncu umrli od smeha, ampak jim to tvojo humoresko doziraj počasi...
"Namreč, da gre ta družba počasi v norost in da je vse, kar mi gledamo,
visoko organizirana bebavost, do podrobnosti izdelana idiotija."
Psiholog HUBERT POŽARNIK, v Oni, o smiselnosti moderne družbe...

pravilaso ::

gruntfürmich je izjavil:

kriptozeton je izjavil:

kriptozeton je izjavil:

Se nekaj me zanima, torej jaz ne bom opravljal dejavnosti, bolj kot dolgoročna investicija. Ali moram prijaviti FURSU že takoj ko kupim bitcoine ali potem ko jih prodam po nekaj letih?


Ve kdo?

takoj javi. da ne bodo na koncu umrli od smeha, ampak jim to tvojo humoresko doziraj počasi...



Oh shit, nekdo je začel kupil v mania phase-u in hodlal do poda. Samo to lahko razberem iz tako frustriranega komentarja.

P.S: kriptozeton, če boš samo kupil in hodlal ni noben problem, ti javi ko boš pobral dobiček, če bo izguba ni treba :-D

jype ::

Dobiček ni obdavčen, če si samo kupil in prodal premičnino kot fizična oseba.

svecka ::

država glede da nima nadzora nad kriptovaluto (regulacijo) se nima kaj vtikat v kripto, če pa že hoče, pa lajko krije minuse ko je folk pridelal ko je vse strmoglavlo. Faking nateguni furs.

pravilaso ::

jype je izjavil:

Dobiček ni obdavčen, če si samo kupil in prodal premičnino kot fizična oseba.


Ni, je pa res da "če" ti bo padlo na TRR en dan 100 jurjev, bo sigurno banka že sama obvestila furs in bodo šli preverjat, tako da je bolje da kar sam prijaviš ko nameravaš dat na banko €.

svecka je izjavil:

država glede da nima nadzora nad kriptovaluto (regulacijo) se nima kaj vtikat v kripto, če pa že hoče, pa lajko krije minuse ko je folk pridelal ko je vse strmoglavlo. Faking nateguni furs.


Ja, ampak furs se lahko vtakne prav povsod. Takoj ko nekdo služi nekaj, so oni zraven. Zato pa je toliko slo podjetnikov preselilo sedež v druge države.

FURS je tisti dobri "slabi" prijatelj, ki bo zraven samo ko videl da služiš veliko denarja :D

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: pravilaso ()

jype ::

pravilaso je izjavil:

Ni, je pa res da "če" ti bo padlo na TRR en dan 100 jurjev, bo sigurno banka že sama obvestila furs in bodo šli preverjat, tako da je bolje da kar sam prijaviš ko nameravaš dat na banko €.
Prijaviš? Kako pa to storiš? Dobro je, da imaš spravljeno ustrezno dokumentacijo, če te pozovejo, da predložiš dokaze o viru prihodka (to bo zahteval urad za preprečevanje pranja denarja, ne FURS). Prihodka od prodaje kriptovalut FURSu ni treba prijavljati, če ne gre za prihodek od dejavnosti.

pravilaso je izjavil:

Ja, ampak furs se lahko vtakne prav povsod.
Motiš se.

pravilaso je izjavil:

FURS je tisti dobri "slabi" prijatelj, ki bo zraven samo ko videl da služiš veliko denarja :D
Motiš se.

ice queen ::

Jaz nisem še nikoli prijavila dobička, pa si 3x na leto izplačam na svoj trr. Se pa ne smatram za nekoga, ki bi opravljal dejavnost.
Mnenje pravnika: https://medium.com/@IvoGrlica/ali-so-do...

pravilaso ::

jype je izjavil:

pravilaso je izjavil:

Ni, je pa res da "če" ti bo padlo na TRR en dan 100 jurjev, bo sigurno banka že sama obvestila furs in bodo šli preverjat, tako da je bolje da kar sam prijaviš ko nameravaš dat na banko €.
Prijaviš? Kako pa to storiš? Dobro je, da imaš spravljeno ustrezno dokumentacijo, če te pozovejo, da predložiš dokaze o viru prihodka (to bo zahteval urad za preprečevanje pranja denarja, ne FURS). Prihodka od prodaje kriptovalut FURSu ni treba prijavljati, če ne gre za prihodek od dejavnosti.

pravilaso je izjavil:

Ja, ampak furs se lahko vtakne prav povsod.
Motiš se.

pravilaso je izjavil:

FURS je tisti dobri "slabi" prijatelj, ki bo zraven samo ko videl da služiš veliko denarja :D
Motiš se.


Več kot očitno še nisi prejel 15.000€ na TRR ali več, kajti ob takšni vsoti banka kar sama javi organom. Odvisno pa je, koliko se jim da usrati nate. Probaj prodati na bolhi 5 dragih sedežnih garnitur na enkrat, boš videl, da te bodo vprašali kje si jih dobil, pa čeprav si jih imel že 100 let v hiši spravljene.

jype ::

pravilaso je izjavil:

ob takšni vsoti banka kar sama javi organom. Odvisno pa je, koliko se jim da usrati nate. Probaj prodati na bolhi 5 dragih sedežnih garnitur na enkrat, boš videl, da te bodo vprašali kje si jih dobil, pa čeprav si jih imel že 100 let v hiši spravljene.
Več kot očitno nimaš pojma, o čem govoriš. Ne le, da mora banka to javiti po zakonodaji o preprečevanju pranja denarja, pa ne FURSu, ki za to ni pristojen, mnoge druge državne službe vsako transakcijo avtomatično obdelajo ne glede na njeno višino, drži pa, da FURS ne preverja, koliko časa so sedežne garniture spravljene v hiši, še posebej, če za vsako posebej nisi pridobil davčne številke, kot bi moral.

Cubaka ::

Kaj pa v primeru da si leta 2017 trejdal dokaj aktivno (še vedno kot hobi poleg službe ampak preko 100 dni v letu, kar je preko enega od pogojev) in so bli kriptožetoni vredni x, zdaj pa so vredni x/10 (rip). V vmesnem času si nisi izplačal ničesar na račun in že 2 leti ne trejdaš nič.
Se to še vedno šteje kot dejavnost iz leta 2017 čeprav si takrat nisi izplačal evra (rip again).
Kaj se zgodi če gre bitcoin $2kk po kosu (haha) in se npr. prijavi davčno rezidenstvo v neki davčno ugodni eu državi, in se tam izplača, si še kaj dolžan tukaj?
Dobr thread za daydreaming na gnil dan


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Etoro in Edavki (strani: 1 2 3 4 5 )

Oddelek: Loža
23784115 (1898) wajdouc
»

Kriptovalute v Sloveniji

Oddelek: Kriptovalute in blockchain
3310315 (1509) Mana
»

Obdavčitev kripovalut - kako spraviti na minimum? (strani: 1 2 3 417 18 19 20 )

Oddelek: Kriptovalute in blockchain
993167950 (78436) CaqKa
»

Furs deluje protizakonito ? AIRBNB in davki (strani: 1 2 3 47 8 9 10 )

Oddelek: Loža
45193275 (43515) RockyS
»

Kako FURS in ATVP regulirata kriptožetone in kriptovalute (strani: 1 2 3 48 9 10 11 )

Oddelek: Novice / Kriptovalute
507147365 (111511) Aquafriend

Več podobnih tem