» »

Staro neobnovljeno ali staro obnovljeno hišo?

Staro neobnovljeno ali staro obnovljeno hišo?

«
1
2 3

PreviousUser ::

Gledam dve hiši, bolj za vikend, stari cca. 60 let.. Ena neobnovljena, a vseljiva za silo cca. 10.000 evrov. Druga obnovljena znotraj in inštalacije nove, cca. 50.000 evrov.

Prva sicer zgužvana med drugimi hišami, kar mi ni preveč všeč, druga bolj na samem.

Zanima me predvsem, ali prenova notranjosti in inštalacij upravičuje tako razliko v ceni? Ima pa druga, dražja hiša tudi precej večjo parcelo, a ker je to kmetijsko zemljišče, to ne nanese veliko. Pa prvi hiši bi moral tudi urediti notranji wc, zdaj je samo kopalnica.

jype ::

PreviousUser je izjavil:

Zanima me predvsem, ali prenova notranjosti in inštalacij upravičuje tako razliko v ceni?
Ja, jo, a le v primeru, da je bila prenovljena tako, kot bi jo ti prenovil.

m0LN4r ::

Ponavadi cenijo lastniki te "prenove" prek prevec, v resnici so vlozl neko vsoto recmo 10.000 pa bodo zato bajto prodajali za 30k vec, ker pac lahko na to struno spilajo.
https://www.youtube.com/user/m0LN4r

korenje3 ::

vikend za 10k€? v kateri vukojebini so take cene?
i9-12900k; 32GB DDR5-6000 CL36; Nvidia RTX 3080 ti;
Gigabyte Aorus z690 master; Be Quiet Dark Power 12 1000W

jocoj ::

lokacija?

zunno ::

Po vsej verjetnosti Prekmurje. Tam so nepremičnine precej cenejše kot drugje po Sloveniji.

bobby ::

Ce si ai zamislil opcijo samo med tema dvema, potem uno na samem. Ce imas oa sd tretjo opcijo, isci naprej, ki bo za 10k in na samem in sam obnovis. Ampak, da si zadas, kar je treba narest in se tega drziz ke r nasprotju bos kot moj fotr,.. Ze 20 let obnavla in iz brunarice je nastala bajta za zivet.
Bajto imas v Lj, na vikendu je VIKEND,.. lesena zafeva 5m*5m za relaksacijo in nic vec,.. Ne ne ravis elektrike za hladilnik, skoplji lukno v hosti pod smreko metr globoko pa bo per mrzu. Gaddemt.

Gledal sem mal naprej od Ptuja, na samem, 11k, ma milina ampak me je prehitwl SOSED! :)
Je obljubil mi cevale na moji bivsi bodoci vikendici :)
Ce eksplicitno ne odgovorim osebam PNG ali PR,..I dont care about your opinion.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: bobby ()

Pujsa ::

Samo tole bom nalepil in sodite sami. Tole sta stavbi dvojčici. Ena obnovljena v vsej svoji moderni lepoti, ena pa še razgaljena.


https://www.google.com/maps/@45.7866735...!3m6!1e1!3m4!1sp4um3fxUj8YctpJ2AB8n6A!2e0!7i13312!8i6656

Bogi kupec, ki bo mislil, da je kupil stavbo, zidano morda celo protipotresno in z dobro hidroizolacijo...
Uglavnm, naj ti predložijo slike gole neobnovljene stavbe, kjer boš kupoval. In slike med obnovo, da malo vidiš materiale in znamke, ki so jih izbirali...

Zgodovina sprememb…

  • spremenila: Pujsa ()

nsa_ag3nt ::

Pujsa
link ne dela (forum pokvari).
V tinyurl.com obliki.
https://tinyurl.com/y2289jgy
https://gizmodo.com/c/goodbye-big-five

IL_DIAVOLO ::

Najboljse da poiščeš bajto, ki je zaključena do 3.faze. Boš vsaj ziher kaj imaš.

stjan ::

Kupi zazidljivo parcelo, pa postavi nekaj po svojih željah, v skladu za zadnjimi standardi.
Stare bajte, posebej še ne vzdrževana je primerna samo za rušenje, vse ostalo je sranje. V bistvu moraš popraviti vse, samo stene ostanejo, kar je danes najmanjši strošek.
Pred nakupom preveri vso dokumentacijo, če ni hiša črnogradnja, itd.

bbbbbb2015 ::

PreviousUser je izjavil:

Gledam dve hiši, bolj za vikend, stari cca. 60 let.. Ena neobnovljena, a vseljiva za silo cca. 10.000 evrov. Druga obnovljena znotraj in inštalacije nove, cca. 50.000 evrov.

Prva sicer zgužvana med drugimi hišami, kar mi ni preveč všeč, druga bolj na samem.

Zanima me predvsem, ali prenova notranjosti in inštalacij upravičuje tako razliko v ceni? Ima pa druga, dražja hiša tudi precej večjo parcelo, a ker je to kmetijsko zemljišče, to ne nanese veliko. Pa prvi hiši bi moral tudi urediti notranji wc, zdaj je samo kopalnica.


Po definiciji jemlješ nepremičnine, ki niso obnovljene. Sploh, če je prejšnji lastnik kakšen serijski "obnavljalec" nepremičnin in vikendov.

Videl sem eno "obnovljeno" kmetijo, kjer so na opečni zid privijačili gips plošče, malo popravili spoje in prebelili. Zgleda ko novo.

Novopečni lastnik mi je za tri leta kazal, kako je vlaga udarila iza, sneli so del gips plošč, zadaj pa dobesedno slama in kravji drek namazan, zid napokan, ker zgleda, da so hišo že prej prenavljali na slabih temeljih.

Prenova ponuja možnost, da nekdo na hitro prekrije napake pri gradnji. Ker enih stvari(ki se skrivajo za gips ploščo) sploh ne moreš videti, kupuješ mačka v žaklju.

Zgodovina sprememb…

bbbbbb2015 ::

m0LN4r je izjavil:

Ponavadi cenijo lastniki te "prenove" prek prevec, v resnici so vlozl neko vsoto recmo 10.000 pa bodo zato bajto prodajali za 30k vec, ker pac lahko na to struno spilajo.


Ker sem obnovil kar nekaj nepremičnin, ti iz prve roke povem, da če obnavljaš kot za sebe, je vedno problem, da vložiš prvovrstne materiale.

Imel sem primer, ko smo morali narediti cenitev zaradi banke. V etažo smo vložili preko 100.000 €, vse oblečno v kamen. Prišla je neka deklica, poslikala in napisala tako ceno, da so vsi zavijali z očmi.

Ceno je "primerjala" z eno drugo poslovno nepremičnino, staro 80+ let, na podstrešju so deske, ni betonske plošče.

Moja generalna izkušnja je, da če v nulo prenoviš, je zelo težko dobiti ta denar s prodajo nazaj. Eni kupujejo stare razpadle hiše, navijejo nekaj gips plošč, pod ploščami potegnejo elektriko, v dimnik vgradijo rostfrei tuljavo (da cela hiša ropota, ko se v peči zakuri). In potrošijo morda 30% materiala, ter z lastnimi delavci, potegnejo nek dobiček ven.

korenje3 ::

Pujsa je izjavil:

Samo tole bom nalepil in sodite sami. Tole sta stavbi dvojčici. Ena obnovljena v vsej svoji moderni lepoti, ena pa še razgaljena.


https://www.google.com/maps/@45.7866735...!3m6!1e1!3m4!1sp4um3fxUj8YctpJ2AB8n6A!2e0!7i13312!8i6656

Bogi kupec, ki bo mislil, da je kupil stavbo, zidano morda celo protipotresno in z dobro hidroizolacijo...
Uglavnm, naj ti predložijo slike gole neobnovljene stavbe, kjer boš kupoval. In slike med obnovo, da malo vidiš materiale in znamke, ki so jih izbirali...


ponavadi je še bolje kupiti tako nepremičnino po izjemno nizki ceni, kot neki na videz obnovljenega. Gradbeno dovoljenje je zagotovljeno, vsi komunalni priključki. Namreč na istem mestu lahko zgradiš objekt enake velikosti.
i9-12900k; 32GB DDR5-6000 CL36; Nvidia RTX 3080 ti;
Gigabyte Aorus z690 master; Be Quiet Dark Power 12 1000W

PreviousUser ::

bbbbbb2015 je izjavil:

m0LN4r je izjavil:

Ponavadi cenijo lastniki te "prenove" prek prevec, v resnici so vlozl neko vsoto recmo 10.000 pa bodo zato bajto prodajali za 30k vec, ker pac lahko na to struno spilajo.


Ker sem obnovil kar nekaj nepremičnin, ti iz prve roke povem, da če obnavljaš kot za sebe, je vedno problem, da vložiš prvovrstne materiale.

Imel sem primer, ko smo morali narediti cenitev zaradi banke. V etažo smo vložili preko 100.000 €, vse oblečno v kamen. Prišla je neka deklica, poslikala in napisala tako ceno, da so vsi zavijali z očmi.

Ceno je "primerjala" z eno drugo poslovno nepremičnino, staro 80+ let, na podstrešju so deske, ni betonske plošče.

Moja generalna izkušnja je, da če v nulo prenoviš, je zelo težko dobiti ta denar s prodajo nazaj. Eni kupujejo stare razpadle hiše, navijejo nekaj gips plošč, pod ploščami potegnejo elektriko, v dimnik vgradijo rostfrei tuljavo (da cela hiša ropota, ko se v peči zakuri). In potrošijo morda 30% materiala, ter z lastnimi delavci, potegnejo nek dobiček ven.


Ta je obnavljal za sebe, tako da predpostavljam, da je delal kvalitetno, ne vem pa ne.

Utk ::

Če boš obnavljal sam, dobesedno, kupi neobnovljeno, če ne, kupi obnovljeno ali prazno parcelo. Z obnovo z mojstri ni še nihče profita naredu.

Okapi ::

bobby je izjavil:

Ce si ai zamislil opcijo samo med tema dvema, potem uno na samem.
Tako je. Pri hiši je daleč najpomembnejša lokacija. Podrtijo na dobri lokaciji lahko vedno sčasoma obnoviš, odlična hiša na slabi lokaciji bo večno na slabi lokaciji.

nsa_ag3nt je izjavil:

Pujsa
link ne dela (forum pokvari).
V tinyurl.com obliki.
https://tinyurl.com/y2289jgy
Eks-kasarna na Blokah?

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Okapi ()

Pujsa ::

Pujsa je izjavil:

Samo tole bom nalepil in sodite sami. Tole sta stavbi dvojčici. Ena obnovljena v vsej svoji moderni lepoti, ena pa še razgaljena.


https://www.google.com/maps/@45.7866735...!3m6!1e1!3m4!1sp4um3fxUj8YctpJ2AB8n6A!2e0!7i13312!8i6656

Bogi kupec, ki bo mislil, da je kupil stavbo, zidano morda celo protipotresno in z dobro hidroizolacijo...
Uglavnm, naj ti predložijo slike gole neobnovljene stavbe, kjer boš kupoval. In slike med obnovo, da malo vidiš materiale in znamke, ki so jih izbirali...



popravljam linke:




Google maps:
https://tinyurl.com/yxphatcs

Zgodovina sprememb…

  • spremenila: Pujsa ()

Daliborg ::

Jaz bom tako rekel: Če se ti da je-bat po domače povedano potem idi v obnovo, moraš pa vedet da v ceno ni vračunan čas kupovanja po trgovinah in trošenje goriva ter živcev. In kot je bbbbbb2015 rekel ko obnavljaš zase si bolj pikolovski. Tako naprimer jaz enostavno NOČEM več zase polagati ploščic čeprav je vsem očem nevidno jaz točno vem kje so napake pa čeprav so pod omaro ali profil skrite (pikica fugirne manjka, za 2 mm delebejša fuga, ali zamaknjena ploščica, grobo narezana..). Kaj pa veš mogoče se je tako počutil kot jaz in je šel v prodajo :)), jaz svoje hiške še ne mislim prodati čeprav mi je vmes že parkrat prišlo na misel.

Pujsa je izjavil:

Samo tole bom nalepil in sodite sami. Tole sta stavbi dvojčici. Ena obnovljena v vsej svoji moderni lepoti, ena pa še razgaljena.


https://www.google.com/maps/@45.7866735...!3m6!1e1!3m4!1sp4um3fxUj8YctpJ2AB8n6A!2e0!7i13312!8i6656

Bogi kupec, ki bo mislil, da je kupil stavbo, zidano morda celo protipotresno in z dobro hidroizolacijo...
Uglavnm, naj ti predložijo slike gole neobnovljene stavbe, kjer boš kupoval. In slike med obnovo, da malo vidiš materiale in znamke, ki so jih izbirali...


S to stavbo pa ne vidim nič narobe, saj so cegli ne pa slama in glina s kamni, tako da se da še uporabit. ojačaš z novimi nosilnimi stenami/stebri, oblečeš v omet še prej povlečeš elektriko + vodo/kanalizacijo ter cevi za ogrevanje in je kot iz škatlice, hidroizolacija se dela okoli hiše in na strehi za ostalo poskrbi fasada. Skratka jaz se ne bi bal tega kupit.
lp.
Format life:
Warning all life will be erased!
Do you want to continue?(y/n) Y_

šernk ::

če dobiš podrtijo za 10k eur kupi pa obnovi sam, vsaj veš pol kaj imaš.

nekdo je rekel, da je danes najceneje postavit zidove, seveda je ampak pot do teh zidov pa ni poceni. Ubistvu je ceneje "obnovit" zid, tako da ga komplet zrušiš in narediš na novo, kot pa da iz nule začneš, ker preden naši malni premeljejo papirje...

če bi jst dobil bajto za 10k eur na meni zanimivi lokaciji kupim takoj pa se lotim obnavljat. Problem je da so take bajte na meni zanimivi lokaciji ali kozolci ali pa grajske hiše za 40k eur brez strehe.
In general, high velocity doesn't produce harmful injuries.
But what is dangerous is the high acceleration
or deceleration given at a certain time interval.

IL_DIAVOLO ::

korenje3 je izjavil:

Pujsa je izjavil:

Samo tole bom nalepil in sodite sami. Tole sta stavbi dvojčici. Ena obnovljena v vsej svoji moderni lepoti, ena pa še razgaljena.


https://www.google.com/maps/@45.7866735...!3m6!1e1!3m4!1sp4um3fxUj8YctpJ2AB8n6A!2e0!7i13312!8i6656

Bogi kupec, ki bo mislil, da je kupil stavbo, zidano morda celo protipotresno in z dobro hidroizolacijo...
Uglavnm, naj ti predložijo slike gole neobnovljene stavbe, kjer boš kupoval. In slike med obnovo, da malo vidiš materiale in znamke, ki so jih izbirali...


ponavadi je še bolje kupiti tako nepremičnino po izjemno nizki ceni, kot neki na videz obnovljenega. Gradbeno dovoljenje je zagotovljeno, vsi komunalni priključki. Namreč na istem mestu lahko zgradiš objekt enake velikosti.


In daš 10k za rušenje podrtije.

Pujsa ::

Daliborg je izjavil:


S to stavbo pa ne vidim nič narobe, saj so cegli ne pa slama in glina s kamni, tako da se da še uporabit. ojačaš z novimi nosilnimi stenami/stebri, oblečeš v omet še prej povlečeš elektriko + vodo/kanalizacijo ter cevi za ogrevanje in je kot iz škatlice, hidroizolacija se dela okoli hiše in na strehi za ostalo poskrbi fasada. Skratka jaz se ne bi bal tega kupit.
lp.


Pa so jo ojačali "z novimi nosilnimi stenami/stebri"?
Pa so naredili hitroizolacijo in drenažo pri tleh? Ko lepo naredijo, nič več ne veš. Postopka obnove pa prikladno verjetno nihče ni fotografiral.

Aja, pa srečno ob prvem večjem potresu!

Daliborg ::

Za tisto zadaj nevem, vem pa kako bi se jaz lotil te katera še ni narejena :) Zgledajo pa kar velike tako da verjetno kar pije denarja tole ko obnavljaš, še najmanjši strošek bi bil nove nosilne stebre in stene urediti, ter hidroizolacija. Že samo pleskanje znotraj + zunaj nanese več pomoje.
Format life:
Warning all life will be erased!
Do you want to continue?(y/n) Y_

solatko ::

Pujsa - Velike Bloke!
Delo krepa človeka

Invictus ::

Okapi je izjavil:

Tako je. Pri hiši je daleč najpomembnejša lokacija. Podrtijo na dobri lokaciji lahko vedno sčasoma obnoviš, odlična hiša na slabi lokaciji bo večno na slabi lokaciji.

Tole bo vedno držalo...

Trije pogoji pri nakupu nepremičnine so:

1. Lokacija
2. Lokacija
3. Lokacija

Vse ostalo se da popraviti...

Problem parcele plus novogradnja je predvsem v nedeterminiranosti upravnih postopkov...

Ko ne veš zakaj te bo tisti butasti uradnik na občini zajebaval zaradi gradbenega dovoljenja...
"Life is hard; it's even harder when you're stupid."

http://goo.gl/2YuS2x

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Invictus ()

borut_p ::

Za tako ceno je zadeva za podret in naredit nekaj svojega.

tony1 ::

Tako je, kupi tisto, ki ti je bolj všeč, ampak potem jo podri in naredi novo v istih gabaritih. 10x manj jebanja in zelo hitro tudi vsaj 2x manj stroškov...

Okapi ::

Eni kar nekaj na pamet nakladate. Ali je bolje (ceneje, hitreje) staro hišo podreti, ali obnoviti, je zelo odvisno od same hiše. Če so temelji in zidovi dobri, se jih ne splača podirati. Marsikatera 100+ let stara hiša ima še čisto dobre zidove, jih je neumno podirati.

Poleg tega lahko hišo obnavljaš, medtem ko živiš v njej. Sicer moraš k stroškom rušenja in zidave prišteti še strošek bivanja v drugi nepremičnini.

Utk ::

Rušenje te stane vsaj 15 jurjev, nov načrt, gradbeno dovoljenje, nadzornik in vse po spisku pa še vsaj 10. Obnavljaš lahko sam, počasi in po denarju, če ne spreminjaš mer ne rabiš nobenga papirja, gradil verjetno ne boš sam. Če pa boš plačal mojstre za vsak knauf, si pa hitro spet z obnovo na izgubi ali nuli.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Utk ()

tony1 ::

Okapi je izjavil:

Eni kar nekaj na pamet nakladate. Ali je bolje (ceneje, hitreje) staro hišo podreti, ali obnoviti, je zelo odvisno od same hiše. Če so temelji in zidovi dobri, se jih ne splača podirati. Marsikatera 100+ let stara hiša ima še čisto dobre zidove, jih je neumno podirati.

Poleg tega lahko hišo obnavljaš, medtem ko živiš v njej. Sicer moraš k stroškom rušenja in zidave prišteti še strošek bivanja v drugi nepremičnini.


Društvo teoretičara.

100 let staro bajto je veliko ceneje podreti, najhuje pa je, da v štartu investicije ne moreš dobro oceniti, koliko te bo ta stala da bo bajta fertik. 200k investicije hitro preraste v 500k, in najhuje, bajta še vedno ni fertik.

Nima hidroizolacije, nima temeljev, ima lesene stropove, niti na tleh nima zaresnih tlakov, nima venca, odprtine za okna ima premajhne in seveda moraš dimnik narediti na novo. Aja, vse štenge moraš podreti in narediti nove. Pa narediti kpl novo ostrešje. Tudi tlorisi so za današnje razmere popolnoma neuporabni.

Ne strinjam se niti z življenjem v njej in obnavljanjem. Ekonomsko je ceneje vzeti kredit, podreti staro bajto, narediti novo, se vseliti vanjo in odplačevati puf.

Invictus ::

Novo ni vedno boljše.

Te nove hiše z 25 cm betonskimi zidovi in 20 cm izolacije mi ne vzbujajo nekega zaupanja.

Stara hiša, če ima 50, 60 cm debele zidove, je že zdavnaj pasivna...

Pri starem imaš vedno skomine, ohraniti čim več. Ampak ponavadi je najbolje zadevo olupiti do konca in noter vgraditi kar ti je všeč in ti dopušča proračun.

Pa še ne rabiš se zafrkavati z občinarji okoli gradbenih dovoljenj.
"Life is hard; it's even harder when you're stupid."

http://goo.gl/2YuS2x

Utk ::

Če hočeš novo bajto narejeno po svoje, moraš staro normalno podret, ampak ne (predvsem) zato, ker se to bolj splača. Potem niti ne gledaš za nakup stare hiše, ki niso za podret, ker jih boš preplačal, za svoj namen.

Se pa pri nas pretirava. 100 let stare hiše, ki so bile bolj zložene iz kamenja kot pa nekaj zidane, še zmeraj stojijo, nekatere še ene razpoke nimajo, nove pa gradijo kot nuklearna zaklonišča na površini. Guess what, čez 100 let glih tako več ne bo nihče hotel živet v njih, grajene so pa za 300, najmanj. Za koga hudiča ne vem.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Utk ()

trancer01 ::

Invictus je izjavil:

Novo ni vedno boljše.

Te nove hiše z 25 cm betonskimi zidovi in 20 cm izolacije mi ne vzbujajo nekega zaupanja.

Stara hiša, če ima 50, 60 cm debele zidove, je že zdavnaj pasivna...

Pri starem imaš vedno skomine, ohraniti čim več. Ampak ponavadi je najbolje zadevo olupiti do konca in noter vgraditi kar ti je všeč in ti dopušča proračun.

Pa še ne rabiš se zafrkavati z občinarji okoli gradbenih dovoljenj.


Debelina sten s pasivnim standardom nima nobene veze. Stara bajta ima lahko tudi en meter debele stene pa ne bo niti P od nove pasivne bajte, če te stene nimajo konkretne izolacije, če niso vgrajena nova okna, če ostrešje ni ustrezno izolirano, če bajta ne dosega zrakotesnosti itd.. Je pa res, da pri obnovi stare bajte nimaš posla s pridobivanjem gradbenega dovoljenja.

energetik ::

Invictus je izjavil:

Novo ni vedno boljše.

Te nove hiše z 25 cm betonskimi zidovi in 20 cm izolacije mi ne vzbujajo nekega zaupanja.

Stara hiša, če ima 50, 60 cm debele zidove, je že zdavnaj pasivna...

Pri starem imaš vedno skomine, ohraniti čim več. Ampak ponavadi je najbolje zadevo olupiti do konca in noter vgraditi kar ti je všeč in ti dopušča proračun.

Pa še ne rabiš se zafrkavati z občinarji okoli gradbenih dovoljenj.
Dajno, to z zidovi si enkrat že pisal, in imaš totalno narobe..
Poleg tega - če staro olupiš in predelaš, boš prav tako zelo verjetno rabil GD. Že če povečaš okna, ker posegaš v nosilno konstrukcijo.
Prav tako stara nikoli ne bo potresno varna, hidroizolacijo pa lahko popolno poštimaš le s spodrezavanjem sten. Skratka, jaz bi se obnove stare bajte lotil le, če je to neka spomeniško zaščitena bajta, kjer imaš dejansko križev pot do novogradnje, ali pa če ima poštimano vsaj armiranobetonsko kletko, hidroizolacijo ter normalno velika in postavljena okna.
Vse drugo - bager + novogradnja. Prideš čez z enako ali celo manj denarja, pa je zadeva tako kot mora bit.

Utk ::

Če hočeš "popolno", potem res. Lahko pa kupiš staro hišo za 40, 50 jurjev, obnoviš za 30 in imaš za 70, 80 jurjev spodobno hišo. Ni popolna, je pa vseeno brez vlage, s centralno, itd. Za isti denar ne boš nove niti začel delat.

energetik ::

Zame je vsaj potresno varna konstrukcija osnova. To pomeni vertikalne AB vezi na vogalih in vmes.

Za 30 jurjev iz stare bajte ne boš naredil spodobne hiše. Spodobna bajta je zame taka, ki ima vsaj termopan okna z 2 tesnili, vsaj ene 5-8cm izolacije na fasadi, izolirano podstreho, potegnjen 3-žilni štrom z ozemljitvijo ter vodovod, ki ga ne bo prežrlo v naslednjih 5 letih...
Stara bajta o katerih teče beseda nima nič od tega, to pa stane malce več kot le 30k€. Dodaš še prenovo kuhinje, kopalnice. Če imaš srečo samo brušenje in kitanje sten ter brušenje in lakiranje starega parketa. 60k€ ti ne uide, za to ceno pa imaš narejeno rušenje, projekt in na novo pozidano s streho vred.

Utk ::

Za 20 do 30 jurjev lahko obnoviš streho, elektriko, vodovod, okna, porihtaš stene, tla, izoliraš med stropi, lahko tudi izolacijo z notranje strani. Ja, še zmeraj je stara hiša, ampak vsaj tako dobra kot večina v katerih ljudje danes živijo, in verjetno v kateri si ti živel pred to novo. To je še zmeraj denar za katerga ne dobiš niti boljšega stanovanja v bloku.
Vseeno bi rad videl predračun za rušenje, nove temelje s hidroizolacijo kot se spodobi in narejeno tako kot si ti napisal, z okni, fasado itd za 60 jurjev. Ker če imaš samo stene za 60 jurjev, potem pri novi bajti glih tako rabiš še enih 60 jurjev, da narediš tisto kar naj bi pri stari.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Utk ()

energetik ::

Napisal sem pozidano do strehe + streha, brez nadaljevanja. Odvisno od zahtevnosti in cene projekta, komunalca, izkopa+utrjevanja.

20-30k€ za obnovo, odvisno kaj vračunaš. Že fasada z izolacijo te pride za manjšo bajto 10k€. Menjava oken ni samo to, dodaj police notri in zunaj, špalete. Notranja izolacija je fejl, sploh pri samostojni bajti, kjer imaš vse možnosti da porihtaš od zunaj. Streha spet odvisno, ali samo menjava kritine + letev, ali je potrebna tudi menjava špirovcev. Hidroiolacijo si pa kar izpustil, da ne rečem potresne varnosti.

Utk ::

Fasada z izolacijo se ne stari bajti ne izplača, nikoli. Sej se ne niti na novi, ampak če se že dela, boš na novo itak dal. Potem odpadejo tudi podrobnosti okoli oken, in se jih samo zamenja za navadna dvoslojna kot so bila zmeraj do zdaj dovolj dobra. Izolacija znotraj je čisto vredu, sploh pri starih hišah brez betonske plošče se jo še lažje naredi. Samo prav mora bit narejena. Hidroizolacijo se reši tako kot se da rešit, odvisno od terena itd., niso vse stare hiše vlažne, sploh če je pritličje vsaj malo nad tlemi. Če je preživela bajta 50, 70, 100 let, je dovolj potresno varna.
Če hočeš vse to in imaš denar za to, pa itak ni debate, da je nova hiša boljša. To se da naredit za vse skupaj 60,70 jurjev. Kaj pa dobiš za ta denar pri "novi" hiši? Še pametnega stanovanja ne.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Utk ()

trancer01 ::

Da se fasada z izolacijo ne izplača niti na novi hiši, ni res. Tudi, če bi bilo res, je ne smeš zgraditi brez izolacije, ker tako določa gradbeni zakon.

Utk ::

Če nova hiša z izolacijo porabi baje 300 evrov elektrike za TČ, in pustimo vse ostalo enako, odstranimo samo izolacijo iz fasade, kolikšna bo poraba? 500? Kdaj se to izplača?

Urbano#Desno ::

Nikoli :)

Podobno kot so pri blokih v Ljubljani ljudje plačevali €2K - 3k za izolacijo (po stanovanju), da imajo sedaj €30 manjše stroške 4-5 mesecev na leto. Folku pač matematika ne špila 'samo da se špara pa naj stane kar hoče'

IL_DIAVOLO ::

Za 50-60k imaš na območju Ptuja kar nekaj bajt, ki so bile adaptirane in so vseljive takoj oz. postaviš not svojo opremo in si gotov. Imaš pa seveda lokacije, kjer dobiš za 50k podrtijo, ki je samo za podret. In to samo 20 km stran. Ne vem sicer, zakaj je temu tako.

Invictus ::

Utk je izjavil:

Če nova hiša z izolacijo porabi baje 300 evrov elektrike za TČ, in pustimo vse ostalo enako, odstranimo samo izolacijo iz fasade, kolikšna bo poraba? 500? Kdaj se to izplača?

V Nemčiji so naredili izračun, da se pri debelini zidu nad 35 cm izolacija ne splača več, ker ni dolgoročno nobenega prihranka.

Ampak v Slo ne znamo izračunati ROI investicije.

300 EUR nihče ne porabi celo zimo za TČ. Ne verjamem nobenemu, dokler ne vidim celotne finančne konstrukcije, hiše. Poleg tega ima dosti folka, ki tako malo pokuri, dodaten kamin na drva v dnevni...
"Life is hard; it's even harder when you're stupid."

http://goo.gl/2YuS2x

Utk ::

Ja, včasih je poraba 300 evrov, včasih se pa prihrani 600 na leto z malo izolacije (kar nujno pomeni da poraba ni ravno 300 evrov), odvisno kaj hočeš dosečt.
Če je poraba bistveno večja, potem so pa že drva z zalogovnikom cenejša, in spet ne rabiš neke strašne izolacije. Za 500 evrov drv v pritlični hiši boš zelo težko porabil.

gruntfürmich ::

tudi jaz se zadnje čase poigravam z zamislijo o vikendu, a večinoma gledam bajte za vseliti.
namreč ni mi v veselje se 1 leto matrat z mojstri, pokurit ogromno časa in živcev, narediti to kar ti je ušeč in za to pokurit 3× preveč denarja...
zato pa gledam da je zadeva vseljiva in bo takšna še nadaljnih 20 let, da prinesem samo ležalnik in da imam na skrbi samo da zaklenem za sabo...
ter seveda lokacija na samem. absolutno. in velika parcela. ter ne preveč daleč od glavnega bivališča :D
"Namreč, da gre ta družba počasi v norost in da je vse, kar mi gledamo,
visoko organizirana bebavost, do podrobnosti izdelana idiotija."
Psiholog HUBERT POŽARNIK, v Oni, o smiselnosti moderne družbe...

Zgodovina sprememb…

Okapi ::

Urbano#Desno je izjavil:

Nikoli :)

Podobno kot so pri blokih v Ljubljani ljudje plačevali €2K - 3k za izolacijo (po stanovanju), da imajo sedaj €30 manjše stroške 4-5 mesecev na leto. Folku pač matematika ne špila 'samo da se špara pa naj stane kar hoče'

Matematika pravi, da to sicer ni najbolj dobičkonosna naložba, je pa vseeno precej bolje kot varčevanje na banki. Povrne se v kakšnih 15 letih.

Utk ::

Ja, čez 20 bo pa treba delat fasado na novo, ker bo ta stiropor začel odpadat. Jaka matematika.

Invictus ::

Ni treba čakat 15 let.

V Ljubljani je precej blokov, ki jim izolacija odstopa že po 2 letih, ker je bila napačno narejena.

Pa tudi precej privat hiš je z istim problemom. Sam pri privat bajtah se hitro popravi, da sosedje ne bi videli...
"Life is hard; it's even harder when you're stupid."

http://goo.gl/2YuS2x

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Invictus ()

Okapi ::

Utk je izjavil:

Ja, čez 20 bo pa treba delat fasado na novo, ker bo ta stiropor začel odpadat. Jaka matematika.
Če se investicija povrne v 15 letih, imaš potem še vedno 5 let manjših stroškov, tudi če moraš po 20 letih vajo ponoviti.
«
1
2 3


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Fasada (strani: 1 2 3 )

Oddelek: Loža
13129976 (1537) zpza
»

Gradnja hiše (strani: 1 2 3 )

Oddelek: Loža
14241475 (10942) edi123
»

Nakup hiše (strani: 1 2 3 4 5 6 )

Oddelek: Loža
27152808 (28073) Matejjjjj
»

Ogrevanje v neizolirani hiši (strani: 1 2 3 )

Oddelek: Loža
14042496 (34478) kixs
»

Izolacija stene z notranje strani

Oddelek: Loža
3812853 (11387) kljuc

Več podobnih tem