» »

kako se izogniti sladkorju? in ali so nadomestki OK?

kako se izogniti sladkorju? in ali so nadomestki OK?

odgovornost ::

Torej imam problem, ker bi rad izločil sladkor iz svoje prehrane. Tako ali tako nisem ravno nek ljubitelj sladke hrane ali pijače.
Zato se mi raznim slaščicam, sladkim pijačam, vodam ni tezko upreti. Razen fanta - njo si privoščim parkrat na mesec - še za fanto sem razmisljal da bi vzel tisto sugar free. Ali je za zdravje vseeno boljše popiti navadno fanto ali tisto "sugarfree" varianto?

Včeraj sem videl v trgovini neko vodo Dana z izvlečkom koprive in limete. Med sestavinami je bil zabeležen tudi sladkor.
Z veseljem bi tako vodo pil, samo če notri porinejo sladkor je lahko še tako zdrava tisti sladkor izniči vse...
Ista zadeva pri navadnem jogurtu - zakaj zaboga je tam notri dodan sladkor? Ali pa recimo kečap in podobne zadeve..

Trudim se jesti čimveč osnovnih živil - sadje, zelenjava, večino hrane si pripravim sam...
Bi pa rad imel moznost da grem v trgovino si nabavim hrano za katero sem 100% da nima dodanega sladkorja.

Kateri so kakšni taki izdelki, ki ne vsebujejo dodanega sladkorja, torej razne omake, jogurti, kosmiči ipd.?

Ganon ::

odgovornost je izjavil:

Ista zadeva pri navadnem jogurtu - zakaj zaboga je tam notri dodan sladkor?


Če na deklaraciji piše, da izdelek vsebuje sladkor, ne pomeni, da je bil le-ta dodan. Navaden jogurt vsebuje sladkor, ker mleko vsebuje naravno prisoten sladkor.

damirj79 ::

odgovornost je izjavil:


Ista zadeva pri navadnem jogurtu - zakaj zaboga je tam notri dodan sladkor? Ali pa recimo kečap in podobne zadeve..


Kečap brez sladkorja pač ni kečap, je paradižnikova mezga :)

STASI ::

Ganon je izjavil:

odgovornost je izjavil:

Ista zadeva pri navadnem jogurtu - zakaj zaboga je tam notri dodan sladkor?


Če na deklaraciji piše, da izdelek vsebuje sladkor, ne pomeni, da je bil le-ta dodan. Navaden jogurt vsebuje sladkor, ker mleko vsebuje naravno prisoten sladkor.

Tole ne bo držalo.

Tule sem kopiral sestavine enega izmed jogurtov Slim Vital:
jogurt, sadni pripravek 15% (40% sadja, (sok pomaranč in ananasa, mangova kaša, bananina kaša, sok pasijonke), fruktozni sirup, sladkor, aroma, barvilo: beta ka roten), modificiran škrob, gostilo pektin, dodatek Slim&Fit (L-karnitin, koenc i m Q10).

Vse kar je tu deklarirano pomeni da je dodano v jogurt. Če piše sladkor, to pomeni da so ga dodali. To ne pomeni da vsebuje naravno prisotne sladkorje.
Ganon ali si ti mislil tabelco hranilne vrednosti?

Sladkor je dodan v hrano zaradi okusa, barve, teksture, fermentacije, namesto konzervansa, všečnosti hrane....
"WAR IS PEACE, FREEDOM IS SLAVERY, IGNORANCE IS STRENGTH"

abcčdefghijklmnoprsštuvzž

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: STASI ()

odgovornost ::

to sem tudi jaz mislil, da je pač sladkor napisan ker je ze del hrane (recimo sadja - fruktoza) ampak ne, če piše na deklaraciji je bil dodan kasneje....

Se tudi zavedam da je sladkor dodan zaradi okusa, teksture ipd... Ampak mi je za okus praktično vseeno oziroma bi rad se pač navadil na hrano brez dodanega sladkorja. Ali recimo obstaja kakšna specializirana trgovina, ki zadosti nam izbirčnežem? kot recimo so zadnje čase se pojavila zero-waste trgovine.

Ne iščem bio/eko... samo brez dodanega sladkorja. naj bo naravni notri me ne moti

jype ::

Saj imaš cel kup jogurtov, ki nimajo dodanega sladkorja. Reče se jim "navadni".

Da je sladkor nevaren ali škodljiv je tudi neumnost, ker ni. Zgolj pretiravanje s sladkorjem je škodljivo, se pa strinjam, da ga že dolgo tlačijo povsod, čeprav za to ni nobene smiselne potrebe.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: jype ()

Ganon ::

STASI je izjavil:

Ganon je izjavil:

odgovornost je izjavil:

Ista zadeva pri navadnem jogurtu - zakaj zaboga je tam notri dodan sladkor?


Če na deklaraciji piše, da izdelek vsebuje sladkor, ne pomeni, da je bil le-ta dodan. Navaden jogurt vsebuje sladkor, ker mleko vsebuje naravno prisoten sladkor.

Tole ne bo držalo.

Tule sem kopiral sestavine enega izmed jogurtov Slim Vital:
jogurt, sadni pripravek 15% (40% sadja, (sok pomaranč in ananasa, mangova kaša, bananina kaša, sok pasijonke), fruktozni sirup, sladkor, aroma, barvilo: beta ka roten), modificiran škrob, gostilo pektin, dodatek Slim&Fit (L-karnitin, koenc i m Q10).

Vse kar je tu deklarirano pomeni da je dodano v jogurt. Če piše sladkor, to pomeni da so ga dodali. To ne pomeni da vsebuje naravno prisotne sladkorje.
Ganon ali si ti mislil tabelco hranilne vrednosti?

Sladkor je dodan v hrano zaradi okusa, barve, teksture, fermentacije, namesto konzervansa, všečnosti hrane....


Človek je govoril o navadnem jogurtu, ne o sadnih jogurtih. Prebral je, da vsebuje nekaj gramov sladkorja in očitno misli, da so ga toliko dodali. Kar seveda ni res.

odgovornost ::

torej navadni tekoči jogurt (zadnje čase pijem tiste alpske ki imajo nekaj več maščobe) so čisto OK in nimajo dodanega sladkorja? in je tisti sladkor zapisan med sestavinami izključno sladkor prisoten v mleku?

Ganon ::

Drži. Naravno prisoten sladkor. Če imaš pri roki mleko, preveri hranilne vrednosti. Skoraj 5g sladkorja na 100 ml.

starfotr ::

1. Bodi zmeren.
2. Nadomestki niso ok, za nobeno stvar, tudi za sladkor ne.

fikus_ ::

Od Zelene doline borovničev in malinov tekoči jogurt nimata dodanega sladkorja, je pa dražji od podobnega z dodanim sladkorjem!
Če boš kupoval pred pripravljene zadeve, boš težko našel kaj brez dodanega sladkorja. Tako da kupuj osnovne sestavine in sam kuhaj.

Ganon ::

fikus_ je izjavil:

Od Zelene doline borovničev in malinov tekoči jogurt nimata dodanega sladkorja, je pa dražji od podobnega z dodanim sladkorjem!


Dobri so, jih večkrat kupim.

Jure14 ::

Pij vodo iz pipe, pa navadni jogurt.
Al si ga pa sam naredi iz mleka pa tiste gobe.

Kupuj na eko tržnici al pa od preverjenih lokalcev.

Machete ::

Skuhaj slive, naredi marmelado. (Letos je žal izjemno slaba bera sadja).
Marmelado daj v jogurt. Rezultat je sadni jogurt. Res da je sladkor v domači marmeladi, vednar vsej kemije in barve ni zraven.


A sem uganil igro? :D
LC1000|Asrock-H470PG|i7-10700K|2x16GB|RTX-3080 EAGLE|W10Pro
new Nintendo 2DS & 3DS XL|Galaxy S24+

fikus_ ::

Sedaj ko je sezona sadja, samo zmiksaš sadje in ga daš v jogurt.

odgovornost ::

kaj pa zmrznjeno sadje? je to OK? ali so tudi tam dodane kake zadeve

jype ::

odgovornost je izjavil:

kaj pa zmrznjeno sadje? je to OK? ali so tudi tam dodane kake zadeve
Skrinja ni sama ničesar dodala. Če ti nisi cukral, preden si dal v skrinjo, potem ni nič dodanega cukra.

fikus_ ::

Preberi deklaracijo. Kakšna jabolka in hruške znajo biti obdelana s citronsko kislino, da ne porjavijo.

damirj79 ::

Zmrznjeno ne porjavi en lep čas. Sploh pa če si kupil sveže sadje ali pa svoje domače nabrano sadje, verjetno veš ali si kaj dodajal ali ne preden si dal v skrinjo? Ali pač?

odgovornost ::

ja itak da vem hehe... samo tako na hitro sem pomislil da dosti te zmrznjene zelenjave in sadja kupim nikoli pa nisem gledal deklaracije

jype ::

Deklaracijo moraš vedno pogledat, pa še če jo, je majhna možnost, da so se na njej zlagali. Na koncu boš največ naredil, če se ne sekiraš zaradi cukra, ampak se samo izogibaš procesirani hrani (ki ji skoraj vedno dodajo obscene količine reči, ki jih nima nobenega smisla tlačit v usta, vključno s preveč sladkorji).

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: jype ()

fikus_ ::

Pišem za jabolka in hruške, ker nekatere vrste hitro porjavijo in je citronska kislina zaščita pred porjavitvijo (oksidacijo) pred zamrzovanjem.

3p ::

starfotr je izjavil:

2. Nadomestki niso ok, za nobeno stvar, tudi za sladkor ne.


Svašta. To je kar nekaj na pamet.

-Nadomestek za azbest (vstavi sam) je recimo zelo ok.
-Nadomestki za sladkor so predvidoma varni. Ugibam, da niso bolj škodljivi od prekomernih količin sladkorja.
-Nič od tega ne bi smelo skrbeti slovencev, ki spijemo v povprečju 10l dokazanega karcinogena (alkohol) letno.

---
Izogibanje sladkorju je tudi nek prehrambno-religiozni fundamentalizem. Vsi primati žrejo tudi denimo sadje. Sadje vsebuje sladkor. V zmernih količinah ni nič bolj škodljiv kot večina druge hrane.

Ales ::

Folk se skuša izogibati sladkorju ravno zato, da bi porabo spravil nazaj v meje zmerne količine.

Pač smatrajo, da se sladkor v prehrambenih izdelkih preveč uporablja in da je zato potrebno paziti, sicer si hitro čez meje zmernega.

Po mojem imajo prav.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Ales ()

techuser ::

Sladkor je povsod. Samo da v zelenjavi v zanemarljivih deležih nekje 1-3%. Drugače pa jaz nadomeščam vse sladke stvari z naravno hrano. Imaš oreške in semena povsod imaš nekje 4% sladkorja pa je vseeno sladko. Imaš maslo, ki nima nič sladkorja pa je vseeno sladek okus. Potem imaš mleko ali skuto pa si narediš štruklje in dodaš zabelo z maslom in drobtinami. Vse se da nadomestiti z naravnimi stvarmi. Sadje, ki ima najmanj sladkorja so jagode, potem imaš avokado in recimo borovnice v majhnih količinah. Nadomestki so vsi zanič, vse sprobano.. Ksilitol mogoče je še najboljša varianta pa še tega moraš dat res malo, tako da bolje da vedno nadomeščaš z oreščki. Recimo sezamovo, lešnikovo maslo, mandljevo in arašidovo maslo je odlična izbira za nadomestek običajnega sladkorja. Imaš pa tudi možnost, da si vedno narediš pecivo brez sladkorja. Potem pa je še čokolada. Jaz kupujem Belgina 85%, 11% sladkorja pa vzameš nekaj koščkov in dobiš vse kar potrebujem. Nekaj časa traja, ko se pa navadiš na tako hrano, sploh nočeš več nazaj na sladkano.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: techuser ()

starfotr ::

3p je izjavil:

starfotr je izjavil:

2. Nadomestki niso ok, za nobeno stvar, tudi za sladkor ne.


Svašta. To je kar nekaj na pamet.

-Nadomestek za azbest (vstavi sam) je recimo zelo ok.
-Nadomestki za sladkor so predvidoma varni. Ugibam, da niso bolj škodljivi od prekomernih količin sladkorja.
-Nič od tega ne bi smelo skrbeti slovencev, ki spijemo v povprečju 10l dokazanega karcinogena (alkohol) letno.

---
Izogibanje sladkorju je tudi nek prehrambno-religiozni fundamentalizem. Vsi primati žrejo tudi denimo sadje. Sadje vsebuje sladkor. V zmernih količinah ni nič bolj škodljiv kot večina druge hrane.


Ni materiala, ki bi imel boljše lastnosti, kot azbest. Je strupen, škodljiv, vendar to je njegova edina slaba lastnost.

Nazaj k hrani.

Če se fokusiramo na sladkor, je mnogo bolje, da poješ eno enoto sladkorja, kot pa eno enoto umetnih sladil, nadomestkov sladkorja. Je prvotna sestavina mnogo manj škodljiva, kot vsi nadomestki.

Torej, če prevedem, bolje navaden cuker, kot natren/stevia ipd.

tikitoki ::

Ganon je izjavil:

Drži. Naravno prisoten sladkor. Če imaš pri roki mleko, preveri hranilne vrednosti. Skoraj 5g sladkorja na 100 ml.


Ne, ni res. Ce je naveden pod sestavinami, je dodan. Te je ze nekdo opozoril in imel prav.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: tikitoki ()

jocoj ::

Nisem še zasledil, da bi čisto navaden jogurt imel dodan sladkor pod sestavinami. Lahko podaš primer.

jype ::

starfotr je izjavil:

Ni materiala, ki bi imel boljše lastnosti, kot azbest.
Aerogel je boljši!

Ganon ::

tikitoki je izjavil:

Ganon je izjavil:

Drži. Naravno prisoten sladkor. Če imaš pri roki mleko, preveri hranilne vrednosti. Skoraj 5g sladkorja na 100 ml.


Ne, ni res. Ce je naveden pod sestavinami, je dodan. Te je ze nekdo opozoril in imel prav.


Najdi mi popolnoma navaden jogurt, ki ima dodan sladkor. Čakam.

IL_DIAVOLO ::

Jaz si kupujem grski jogurt iz lidla, 2% fat. Creamy je prevec masten. Kosmiče pa priporočam tudi iz lidla, tisti ta modri. Rumeni so pregrobo zmleti.

Gazirano pijačo in sladkarije vezi v koš. Jej sadje, ki ima naraven sladkor. In pij vodo ali homemade limonado.

Glede omak. Najboljše da kupis 10 kil paradajza in paprike in si s kuhas ajvar. Bolj bio omake ne bos nasel.

Zgodovina sprememb…

PARTyZAN ::

Ketchup brez sladkorja dobiš, in je OK, ko se navadiš da je sicer nekoliko manj sladek, kljub temu, da vsebuje sladila. Pri nas največkrat vidim Felix brand: https://www.austriansupermarket.com/fel...

tikitoki ::

Ganon je izjavil:

tikitoki je izjavil:

Ganon je izjavil:

Drži. Naravno prisoten sladkor. Če imaš pri roki mleko, preveri hranilne vrednosti. Skoraj 5g sladkorja na 100 ml.


Ne, ni res. Ce je naveden pod sestavinami, je dodan. Te je ze nekdo opozoril in imel prav.


Najdi mi popolnoma navaden jogurt, ki ima dodan sladkor. Čakam.


Pojdi si prebrati zakonodajo, ki ureja deklaracije in ti bo mogoce postalo jasno. TVoje vprasanje pa je samo preusmerjanje in ni vredno odgovora.

Spajky ::

Hrana ubija ! (ministrstvo opozarja), "What the Health" - dok. YT 1,5h slo-subs
http://alturl.com/4hb27
"Bluzim na forumu, torej sem !" (še živ ) ...

Ganon ::

tikitoki je izjavil:

Ganon je izjavil:

tikitoki je izjavil:

Ganon je izjavil:

Drži. Naravno prisoten sladkor. Če imaš pri roki mleko, preveri hranilne vrednosti. Skoraj 5g sladkorja na 100 ml.


Ne, ni res. Ce je naveden pod sestavinami, je dodan. Te je ze nekdo opozoril in imel prav.


Najdi mi popolnoma navaden jogurt, ki ima dodan sladkor. Čakam.


Pojdi si prebrati zakonodajo, ki ureja deklaracije in ti bo mogoce postalo jasno. TVoje vprasanje pa je samo preusmerjanje in ni vredno odgovora.


Če kdo tukaj preusmerja in se izogiba odgovoru, si to izključno ti. Avtor teme je večkrat omenil navadni jogurt in vsakič sem mu odgovoril za navadni jogurt. Opažam, da ima ogromno ljudi težave z bralnim razumevanjem in ti si žal eden izmed njih.

louser ::

https://trgovina.mercator.si/market/izd...
Jaz pod sestavinami ne vidim sladkorja kot sladkorja aka saharoze.
Vidim ga pa pod hranilne vrednosti pod Sladkorji, kjer je mišljena laktoza in njena hranilna vrednost.
Milk Carbohydrate Chemistry
Milk contains approximately 4.9% carbohydrate that is predominately lactose with trace amounts of monosaccharides and oligosaccharides. Lactose is a disaccharide of glucose and galactose

jocoj ::

Itak, da nima navaden jogurt dodanega sladkorja, ne vem od kje mu ta ideja.

greatdrakon ::

če koga zanima nekaj o alkoholnih sladkorjih

bistvo: "There is no way to cheat desserts. I don't recommend any sugar substitutes. As much as high glucose levels are detrimental, the body can actually handle real sugar better than it can any of the manufactured or isolated substitutes."

Zgodovina sprememb…



Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

100% sok pomaranča

Oddelek: Loža
111645 (1169) tikitoki
»

dodatki v prehrani (strani: 1 2 )

Oddelek: Loža
6212075 (10703) tikitoki
»

Sladkor (strani: 1 2 3 )

Oddelek: Loža
11025538 (21523) FiReFTW
»

Preveč sladkorja v sadnih jogurtih? (strani: 1 2 )

Oddelek: Loža
6713385 (11339) loveJDM

Nelogično navajanje vsebnosti sladkorja (strani: 1 2 3 )

Oddelek: Loža
10430199 (27858) dzinks63

Več podobnih tem