» »

protiprašna mrežica za okno

protiprašna mrežica za okno

mulc007 ::

Nisem iz elektro stroke pa me zanima ali obstaja možnost da bi z mrežico in baterijo ustvaril magnet za prah?
Na primer hiša, ki se nahaja v prašnem okolju, med prezračevanjem absorbira prah. V mislih imam da bi se na okno dalo mrežico ki bi bila priklopljena na baterijo da bi mrežica med prezračevanjem privlačila prašne delce. Če je to možno potem bi bilo lahko okno odprto celi dan.
Če to ni možno potem bi prišel mogoče v poštev ionizator. Koliko je ta učinkovit za prezračevanje ne vem. Ne vem tudi če ionizator obstaja brez ventilatorja. Skupaj z ventilatorjem zaradi hitrosti pretoka zraka protiprašno mogoče ni dovolj učinkovit. Ali pa bi ionizator moral usmerit v mrežico nameščeno na oknu in bi s pihanjem v mrežico na njej ustvaril privlačne sile za prah. Podobno sem opazil na omari v katero sem imel usmerjen ionizator -omara je postala prašna in sem jo pogosto brisal.

IL_DIAVOLO ::

Komarnikov nimas gor?

mwaaa ::

Komarnik ima ravno toliko gosto tkanje, da se gor ujamejo razne smeti in da ne pride skozi vecji mrces.
Kaj še gostejšega pa bi bilo dobrodošlo, če kdo pozna. Ne rabi biti ravno na elektriki.
Sem že gledal, kaoo se drobne mušice gužvajo skozi luknjice. In verjetno bi gostejša mreža še več smeti ujela - prahu verjetno glih ne...
Se priporočam, ker bo trenutne zdelane treba počasi menjati

T743 ::

Pri komarnikih jaz ne opažam, da ni prahu, OK mogoče ga je manj ampak vseeno bi rabil že mikronske reže, prašaj kakšnega tiskarja da ti odreže kakšen kos sita za tisk, 150 mikronsko, ni pa to tako poceni...

          ::

Če bi si rad filtriral zunanji zrak, si omisli prezračevanje z rekuperacijo.

IL_DIAVOLO ::

mwaaa je izjavil:

Komarnik ima ravno toliko gosto tkanje, da se gor ujamejo razne smeti in da ne pride skozi vecji mrces.
Kaj še gostejšega pa bi bilo dobrodošlo, če kdo pozna. Ne rabi biti ravno na elektriki.
Sem že gledal, kaoo se drobne mušice gužvajo skozi luknjice. In verjetno bi gostejša mreža še več smeti ujela - prahu verjetno glih ne...
Se priporočam, ker bo trenutne zdelane treba počasi menjati


Meni je ta delal. Mojster obvlada.

Priporocam.

https://www.mojmojster.net/daniel_gajsek

Zgodovina sprememb…

DeeCoy ::

OFFTOPIC: Koliko računov maš ti človek??

mulc007 je izjavil:

Nisem iz elektro stroke pa me zanima ali obstaja možnost da bi z mrežico in baterijo ustvaril magnet za prah?
Na primer hiša, ki se nahaja v prašnem okolju, med prezračevanjem absorbira prah. V mislih imam da bi se na okno dalo mrežico ki bi bila priklopljena na baterijo da bi mrežica med prezračevanjem privlačila prašne delce. Če je to možno potem bi bilo lahko okno odprto celi dan.
Če to ni možno potem bi prišel mogoče v poštev ionizator. Koliko je ta učinkovit za prezračevanje ne vem. Ne vem tudi če ionizator obstaja brez ventilatorja. Skupaj z ventilatorjem zaradi hitrosti pretoka zraka protiprašno mogoče ni dovolj učinkovit. Ali pa bi ionizator moral usmerit v mrežico nameščeno na oknu in bi s pihanjem v mrežico na njej ustvaril privlačne sile za prah. Podobno sem opazil na omari v katero sem imel usmerjen ionizator -omara je postala prašna in sem jo pogosto brisal.#


mwaaa je izjavil:

Komarnik ima ravno toliko gosto tkanje, da se gor ujamejo razne smeti in da ne pride skozi vecji mrces.
Kaj še gostejšega pa bi bilo dobrodošlo, če kdo pozna. Ne rabi biti ravno na elektriki.
Sem že gledal, kaoo se drobne mušice gužvajo skozi luknjice. In verjetno bi gostejša mreža še več smeti ujela - prahu verjetno glih ne...
Se priporočam, ker bo trenutne zdelane treba počasi menjati#

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: DeeCoy ()

tomaz- ::

Ne guglaj komarnikov, marveč mrežo za cvetni prah

111111111111 ::

Ne ga biksat, čez te mreže in komarnike, ne pride noben pretok zraka.

Lokalna rekuperacija hitro in učinkovito. Zvrtaš luknjo v steno in zmontiraš. Od tega bo kakšen efekt. cifra 700+ €

Malo si preberi: https://www.agregat.si/prezracevalni-si...

Magic1 ::

Edino prezračevalni sistem bo opravil to dobro.
Magic

matobeli ::

Točno tako, lahko načeloma daš sam ventilator z filtrom če je za rekuperator premalo €€.

Vzdevek ::

Kaj pa kaj takega? Klik
Jaz jo uporabljam zaradi cvetnega praha, je pa res, da skozenj pride bore malo svežega zraka.

Magic1 ::

Že pri komarniku na prepih gre komaj kaj zraka čez.
Magic

mwaaa ::

DeeCoy je izjavil:

OFFTOPIC: Koliko računov maš ti človek??

mulc007 je izjavil:

Nisem iz elektro stroke pa me zanima ali obstaja možnost da bi z mrežico in baterijo ustvaril magnet za prah?
Na primer hiša, ki se nahaja v prašnem okolju, med prezračevanjem absorbira prah. V mislih imam da bi se na okno dalo mrežico ki bi bila priklopljena na baterijo da bi mrežica med prezračevanjem privlačila prašne delce. Če je to možno potem bi bilo lahko okno odprto celi dan.
Če to ni možno potem bi prišel mogoče v poštev ionizator. Koliko je ta učinkovit za prezračevanje ne vem. Ne vem tudi če ionizator obstaja brez ventilatorja. Skupaj z ventilatorjem zaradi hitrosti pretoka zraka protiprašno mogoče ni dovolj učinkovit. Ali pa bi ionizator moral usmerit v mrežico nameščeno na oknu in bi s pihanjem v mrežico na njej ustvaril privlačne sile za prah. Podobno sem opazil na omari v katero sem imel usmerjen ionizator -omara je postala prašna in sem jo pogosto brisal.#


mwaaa je izjavil:

Komarnik ima ravno toliko gosto tkanje, da se gor ujamejo razne smeti in da ne pride skozi vecji mrces.
Kaj še gostejšega pa bi bilo dobrodošlo, če kdo pozna. Ne rabi biti ravno na elektriki.
Sem že gledal, kaoo se drobne mušice gužvajo skozi luknjice. In verjetno bi gostejša mreža še več smeti ujela - prahu verjetno glih ne...
Se priporočam, ker bo trenutne zdelane treba počasi menjati#


Tle sta vprašali dve različni osebi. OPja zanima elektro mrežica, jaz pa pravim, da bi že gostejši komarnik veliko naredil.

strumf666 ::

Proti prahu, ne kaj dosti, pretok zraka pa ubije že normalen komarnik, kot je že bilo napisano.
Member of OC-Lab Team
http://www.oc-lab.si/

mwaaa ::

strumf666 je izjavil:

...pretok zraka pa ubije že normalen komarnik, kot je že bilo napisano.


Ampak kako je to možno?

Magic1 ::

Sej če ubiješ pretok zraka, posledično tudi praha. Samo potem je vseeno, če zapreš okno.
Magic

IL_DIAVOLO ::

Nic ne ubija pretoka. To so neumnosti.

strumf666 ::

mwaaa je izjavil:

strumf666 je izjavil:

...pretok zraka pa ubije že normalen komarnik, kot je že bilo napisano.


Ampak kako je to možno?

Če te zanima fizikalni razlog bo google zihr kaj našel; če pa ugibam, verjetno se zračni tok ob nitkah razcepi in potem spet združi za njimi, ampak pri tem izgubi precej hitrosti. Tako, da, kljub temu, da je mreža dokaj "prazna", precej bolj ovira pretok, kot izgleda.
Member of OC-Lab Team
http://www.oc-lab.si/

Zgodovina sprememb…

IL_DIAVOLO ::

Bmk za hitrost pretoka zraka, ce lahko imam okna odprta noc in dan.

Pozimi pa itak mrcesi ni in se jih da dol, kjer je problem vlaga.

Zgodovina sprememb…

Magic1 ::

Pozimi je problem vlaga??? Takrat je daleč najmanj vlage v zraku. Sam eni ne zračijo nikoli in imajo polno toplotnih mostov. Potem pa so problemi.
Drugače te pa pretok še kako zanima, če hočeš poleti kaj ohladiti čez noč. Lahko pa to opraviš s klimo in imaš 24/7 odprto okno z mrežico.
Magic

T743 ::

Komarniki so nekaj boljšega kot pravi IL DIAVOLO pozimi pa se vlaga ustvarja že z dihanjem, potenjem, kuhanjem, umivanjem itd, tudi plesen se začuda pojavlja največ preko zime pa se dobro ve da potrebuje poleg temperature tudi vlago.Če bi komarniki tako ovirali pretok zraka zakaj potem sploh vgraditi stekla?
Rekuperatorji so super glede prahu, ker imajo vgrajene filtre, samo cena je zelo navita, poleg tega se priporoča vsaj dva eden vpihuje drugi pa izpihuje pri čemer je bolje da sta v ločenih prostorih.(vsaj tako so mi svetovali na lunosu)

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: T743 ()

facepalm ::

T743 je izjavil:

Komarniki so nekaj boljšega kot pravi IL DIAVOLO pozimi pa se vlaga ustvarja že z dihanjem, potenjem, kuhanjem, umivanjem itd, tudi plesen se začuda pojavlja največ preko zime pa se dobro ve da potrebuje poleg temperature tudi vlago.Če bi komarniki tako ovirali pretok zraka zakaj potem sploh vgraditi stekla?
Rekuperatorji so super glede prahu, ker imajo vgrajene filtre, samo cena je zelo navita, poleg tega se priporoča vsaj dva eden vpihuje drugi pa izpihuje pri čemer je bolje da sta v ločenih prostorih.(vsaj tako so mi svetovali na lunosu)


A ni cela poanta rekuperatorjev, da se vpihani zrak segreje z izpihanim zrakom? Ce imamo 2 loceni enoti, kateri bi pihali vsaka v svojo smer (noter/ven), tega ucinka ni. Je potemtakem bolje kupiti 2 zracnika z ventilatorjem za 50€ :)

matobeli ::

Itak da je, na Lunosu pač hočjo več prodat ;)

Če bi vsem rekli da je dost zvrtat luknjo in obesit gor rekuperator po izbiri bi blo precej manj dela za njih, pri klima napravi je vsaj na zunanjo stran treba montirat, pa plin zrihtat

Aja, za poleti (noč) je pa itak neumnost da rekuperiraš energijo ki se ti zadržuje v bajti, torej ventilator.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: matobeli ()

T743 ::

Saj ne pihata konstantno v isto smer...se pa zunanji hrup zaradi izvrtine fi 200 tudi nekoliko poveča, jaz bom zato raje nabavil klimo za ceno enega rekuperatorja.Bo poleti še hladila pozimi pa razvlaževala, prah mi ne dela problemov, zunanja enota bo pa tudi skrita pred pogledi.
Za prah je pa verjetno res ventilator in dober filter povsem dovolj.

IL_DIAVOLO ::

Ne vem, ce ti je cisto jasno delovanje rekuperatorja.

T743 ::

Ne vem če se razumemo povsem, zelo verjetno se ne. 8-)

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: T743 ()

IL_DIAVOLO ::

Potem pa razlozi, da bomo razumeli tvoje razumevanje rekuperatorja.

mwaaa ::

facepalm je izjavil:

T743 je izjavil:

Komarniki so nekaj boljšega kot pravi IL DIAVOLO pozimi pa se vlaga ustvarja že z dihanjem, potenjem, kuhanjem, umivanjem itd, tudi plesen se začuda pojavlja največ preko zime pa se dobro ve da potrebuje poleg temperature tudi vlago.Če bi komarniki tako ovirali pretok zraka zakaj potem sploh vgraditi stekla?
Rekuperatorji so super glede prahu, ker imajo vgrajene filtre, samo cena je zelo navita, poleg tega se priporoča vsaj dva eden vpihuje drugi pa izpihuje pri čemer je bolje da sta v ločenih prostorih.(vsaj tako so mi svetovali na lunosu)


A ni cela poanta rekuperatorjev, da se vpihani zrak segreje z izpihanim zrakom? Ce imamo 2 loceni enoti, kateri bi pihali vsaka v svojo smer (noter/ven), tega ucinka ni. Je potemtakem bolje kupiti 2 zracnika z ventilatorjem za 50EUR :)


Lahko tole kdo z razlago potrdi ali ovrže? Kar je napisal epecar, je sicer dost logično, ampak...?

Namreč tudi meni je bilo svetovano, da rabim dve enoti in celo taki, da bosta komunicirali med sabo, kar še bolj podraži. Zakaj bi rabli komunicirat?

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: mwaaa ()

matobeli ::

Ja zakaj, da vesta kdaj mora katera vlečt in druga puhat. >:D

Pri teh sistemih se gre zato da ustvariš izmenični "prepih" in dejansko menjaš celoten luft na relaciji celega stanovanja.

Če me spomin ne vara imaš rekuperator 1 ki sesa in drug piha, po x časa pa sinhrono obrneta. Tako začne rekuperator 1, ki se je prej samo hladil, gret svoja rebra z izpihovanjem notranjega zraka in rekuperator 2 preko ogretih reber vpihovat ogrevan zrak notri v prostor.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: matobeli ()

facepalm ::

That makes sense:)

111111111111 ::

Jaz se še nisem poglobil. Imam pa zvrtani 2 luknji v spodnjem nadstropju. Za lokalna rekuperatorja.

matobeli ::

Jaz še čakam na klimatsko napravo in rekupeator v eni kišti za normalen dnar :D

T743 ::

Il diavolo:ne vem zakaj bi ti moral kaj dokazovati? ampak naj bo saj ni ravno ne vem kakšna znanost. Satovje se segreva z izstopnim zrakom in toploto nato oddaja vstopnemu zraku. Drugo ime obrazloži vse - reče se mu tudi izmenjevalec toplote toplejšemu mediju energijo odvzame in jo vrača hladnejsemu.

          ::

Če je možnost, je bolje vgraditi centralni prezračevalni sistem z rekuperacijo. Ta deluje tako, da iz "umazanih" sob (kuhinje, kopalnice, ...) izsesava zrak, v "čiste" sobe pa vpihava svež zrak. Sam rekuperator je narejen tako, da zrak, ki potuje iz hiše, greje tistega, ki v hišo vstopa. Mogoč je tudi način delovanja brez rekuperacije, kar pomeni da se prostori samo zračijo brez izmenjave toplote. Ta način se uporablja npr. poleti, da se ponoči prostori hladijo s hladnejšim zunanjim zrakom.
Tak način zahteva postavitev centralne prezračevalne naprave, katera velikost je odvisna od njene kapacitete ter napeljavo prezračevalnih vodov v vse prostore. To so običajno fleksibilne cevi premera okoli 85mm, za posamezen prostor se uporabi ena ali več takih cevi. V obstoječih objekti je vgradnja pogosto (pre)komplicirana, zato so na voljo sistemi tipa Lunos. Ti delujejo tako, kot je bilo razloženo zgoraj: ko sesajo zrak iz prostorov, grejejo notranjo strukturo z veliko toplotno kapaciteto. Čez čas se tok zraka obrne in zrak, ki prihaja od zunaj, se ob pretoku skozi to strukturo segreje. Priporoča se vgradnja dveh takih naprav, ki delujeta izmenično: stalno ena sesa in druga dovaja zrak, po nekaj časa pa se postopek obrne. Zato tudi komunikacijska povezava med njima.

          ::

T743 je izjavil:

tudi plesen se začuda pojavlja največ preko zime pa se dobro ve da potrebuje poleg temperature tudi vlago.


Razlog za plesen so slabo izolirane stene, ki so pozimi tudi znotraj stanovanja hladne. Zaradi vlažnega zraka v prostoru se ob stiku s hladno steno kondenzira vlaga iz zraka in tako na steni ustvari pogoje za nastanek plesni.

T743 je izjavil:

Če bi komarniki tako ovirali pretok zraka zakaj potem sploh vgraditi stekla?


Poglej si komarnik pobliže in ugotovil boš, da mrežica komarnika zmanjša površino odprtine okna za 3/4. Prostori se skozi komarnike še vedno zračijo, le precej manj kakor skozi okna brez komarnikov.

T743 ::

Ok samo to še vedno pomeni da pozimi vlaga je...kar se nekaterim zdi neverjetno, kot tudi to da zrak skozi komarnik ne prehaja.

Daliborg ::

Je vlaga pozimi, če ne drugega se kondenz nabira na oknu zaradi razlike v temperaturi? Ali jaz kaj narobe razumem?

Sicer sem pa že sam razmišljal kupit nek filter + ventilator z regulatrojem in senzorjem za dovod svežega zraka v stanovanju. Predvsem za poletje ker ne bi rad uporabljal klime zaradi otrok niti pa bi rad da so mi okna in vrata na stežaj odprta sploh zaradi mrčesa.
Bolj ali manj se nagibam DIY rešitvi, ne mislim reklamirati tukaj ampak mislim, da sem že prišel k ideji kako narediti za ugoden denar.
Glede OP-ove ideje pa me zanima ali ni prah v stanovanju večina od človeške kože?
Format life:
Warning all life will be erased!
Do you want to continue?(y/n) Y_

          ::

Daliborg je izjavil:

Je vlaga pozimi, če ne drugega se kondenz nabira na oknu zaradi razlike v temperaturi? Ali jaz kaj narobe razumem?

Toplejši zrak lahko vsebuje več vlage kot hladnejši. Ko topel zrak pride v stik s hladno površino se ohladi in ker ne more več vsebovati toliko vlage kot prej, se vlaga iz zraka izloči - kondenzira.

Daliborg je izjavil:

Sicer sem pa že sam razmišljal kupit nek filter + ventilator z regulatrojem in senzorjem za dovod svežega zraka v stanovanju. Predvsem za poletje ker ne bi rad uporabljal klime zaradi otrok niti pa bi rad da so mi okna in vrata na stežaj odprta sploh zaradi mrčesa.
Bolj ali manj se nagibam DIY rešitvi, ne mislim reklamirati tukaj ampak mislim, da sem že prišel k ideji kako narediti za ugoden denar.
Glede OP-ove ideje pa me zanima ali ni prah v stanovanju večina od človeške kože?


Za poletje so komarji daleč najcenejša rešitev. Po možnosti jih daš na različne strani stavbe in tako povečaš pretok. Prah pa v stanovanje prihaja od vsega: tekstila, kože, gradbenih materialov, ... Mi stanovanja nikoli ne zračimo z odpiranjem oken (uporabljamo prezračevanje z rekuperacijo z vsemi filtri), pa je v stanovanju ravno toliko prahu kot ga je bilo prej, ko smo imeli samo komarnike.

T743 ::

Komarnike imamo tudi pri nas,okna so zato lahko odprta kadar hočemo niti ne nujno na stežaj ampak na kip, po menjavi oken se je v določenih prostorih z veliko zunanjimi stenami pojavil tudi kondenz pozimi, zato sem tudi iskal rešitev pri Lunos-u, vendar kot smo že ugotovili znajo tržiti svoje izdelke čez mejo zdravega razuma, zato bo klima v mojem primeru boljša rešitev.(razvlaževanje,ter tudi manjša luknja v fasadi)
Glede komarnikov sem tudi že napisal, da ne opažam manj prahu, nisem povsem siguren v to, da zmanjšajo površino okna za 3/4, ker bi po moji logiki v prostor zato prišlo tudi toliko manj svetlobe, kar pa sigurno ne drži, prej bi rekel da so tam nekje kot senčilne mreže, ki zmanjšajo jakost svetlobe tam do max 30% ali pa še toliko ne. Če gledaš okno od daleč so v bistvu skoraj neopazni.
Doseči malo oz. nič prahu v stanovanju je pomoje misija nemogoče, saj bi ga morali spremeniti v operacijsko sobo oz. ustvariti nadtlak, da bi preprečili vdor prahu od zunaj, ter uporabljati HEPA filtre, ki bi iz zraku odstranjevali delce, ki nastanejo od nas samih(koža, prhljaj, domače živali, cvetni prah, ostanki hrane, odmrli deli rastlin ipd)ali pa jih prinesemo s sabo na oblačilih in obutvi.
Pri Lunosu oz. podobni samogradnji vidim oviro poleg cene tudi v veliki luknji, ki jo je potrebno izvrtati skozi steno neglede na uporabo izmenjevalca ali ne, kar je še en razlog več za klimo, ki v bistvu zrak tudi filtrira in bi po tej logiki moralo biti tudi prahu manj.

          ::

Klima in prezračevalni sistem sta dve popolnoma različni zadevi. Na prah ne vpliva nobena od teh zadev. Vlage se boš pozimi najceneje in najučinkoviteje znebil z rednim prezračevanjem stanovanja. Ko se stuširaš, prezračiš kopalnico. Enako kuhinjo po kuhanju.
Kondenz se ti pojavlja zaradi slabe izolacije sten in prevelike vlage v stanovanju. Pri starih oknih tega ni bilo, ker niso tesnila.

Magic1 ::

Kako mislite vlago zmanjševati pozimi s klimo? A boste hladili s klimo in hkrati greli z ostalimi viri?
Pozimi zelo enostavno zmanjšuješ vlago tako, da dovedeš zrak od zunaj. Če je zunaj tempertura pod 10°C, to avtomatično pomeni, da bo tak zrak segret na 23˘C imel relativno vlažnost pod 50%.
Pozimi je večji problem pri konstantnem prezračevanju, da je vlažnost prenizka (pod 30%). Seveda imaš lahko ob kakšnih zelo izrazitih toplotnih mostovih težave z plesnijo tudi ob idealni vlažnosti.
Magic

          ::

Magic1 je izjavil:

Kako mislite vlago zmanjševati pozimi s klimo? A boste hladili s klimo in hkrati greli z ostalimi viri?


Nekatere klime izmenično grejejo in hladijo prostor ter s tem sušijo zrak. Zadeva je energetsko potratna.

Magic1 je izjavil:

Pozimi je večji problem pri konstantnem prezračevanju, da je vlažnost prenizka (pod 30%). Seveda imaš lahko ob kakšnih zelo izrazitih toplotnih mostovih težave z plesnijo tudi ob idealni vlažnosti.


Slabo zračenje prostora + slaba izolacija = kondenz na stenah => nastanek plesni


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Poceni in dober rekuperator (strani: 1 2 3 4 5 6 )

Oddelek: Loža
28675616 (3467) barracuda
»

Prezračevanje novogradnja (strani: 1 2 3 4 5 6 7 )

Oddelek: Loža
34865121 (5318) edi123
»

Prisilno prezračevanje stanovanja (lokalni prezračevalni sistem)

Oddelek: Loža
3210970 (9690) fosil
»

Rekuperator

Oddelek: Loža
3514094 (11293) ela94
»

Zakaj odpirate okna? (strani: 1 2 )

Oddelek: Znanost in tehnologija
609658 (7427) Nikec3

Več podobnih tem