» »

Zakaj odpirate okna?

Zakaj odpirate okna?

1
2
»

Looooooka ::

Pet minut nazaj sem cvrl ribe.
Napa gor al pa dol...z odprtim oknom je hitreje :)

Furbo ::

Potem pa zmanjka elektrike in si v riti.
i5-13600K, STRIX Z790-F, 32GB DDR5, 2TB Samsung 990PRO, Toughpower GF3 1000W
RTX3070, ALIENWARE AW3821DW, DELL U3014

gzibret ::

Izbrisani - offtopic ste. O (ne)kvalitetah slovenskega visokega šolstva razpravljajte v svoji temi. Tole je tema o (ne)vlogi oken pri prezračevanju prostorov.
Vse je za neki dobr!

Assass1n ::

Jaz odprem, ker je slab zrak, kej smrdi, ali pa je vroče. Poleti sem zvečer luftal vsak dan, ker je baje pametno. Sedaj pozimi pa odprem vrata spalnice za 5min pa računalniške sobe za 5min zvečer, da se ravno ne zadušim.
še ko je na tv-ju moder ekran me `pr src stisne

Engineer_ ::

Nikec3 je izjavil:

Na faksu delamo neko raziskavo, zato me zanima preprosto vprašanje, zakaj v večini primerov odpirate okna? Na prvi pogled se vprašanje mogoče zdi neumno, ampak vas vseeno prosim, da pred odgovorom dobro premislite. Je to zaradi občutka slabega zraka, neprimerne temperature, zaradi vonjav, mogoče radi poslušate zvoke od zunaj, imate radi prepih, neprimerna vlažnost... Kateri razlogi so najpomembnejši, kaj se vam zdi manj pomembno?


si naštel že sam vse odgovore, ki bi ti jih naštel jaz. Preprosto zaradi slabega zraka.

Sicer pa naredi anketo.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: Engineer_ ()

k--p ::

Alternativni razlogi:
- spustiš ven mrčes (muhe, čebele, ose itd...)
- spustiš mačko ven (npr. pritličje)
- greš ven skozi okno
- spustiš not osebo, ki jo prikrivaš

einstein :P ::

Nikec3 je izjavil:

Na faksu delamo neko raziskavo, zato me zanima preprosto vprašanje, zakaj v večini primerov odpirate okna? Na prvi pogled se vprašanje mogoče zdi neumno, ampak vas vseeno prosim, da pred odgovorom dobro premislite. Je to zaradi občutka slabega zraka, neprimerne temperature, zaradi vonjav, mogoče radi poslušate zvoke od zunaj, imate radi prepih, neprimerna vlažnost... Kateri razlogi so najpomembnejši, kaj se vam zdi manj pomembno?


V veliki večini jih odpiram zato, ker je prevroče. Včasih pa tudi, če je že zanič zrak - pač na toliko in toliko časa je dobro malo prezračiti.

Ko sem bil pa še manjši pa zato, da sem noter pa ven lezel ;)
STAY OUT OF MY TERRITORY!

Zgodovina sprememb…

fujtajksel ::

Nikec3 je izjavil:

...V današnjih časih je v novejših hišah prezračevanje velikokrat urejeno avtomatsko, tako da lahko ljudje s svojimi posegi v sistem kvečjemu poslabšujejo stanje. ...


To je problematičen pogled. Pri avtomatizaciji so "netehniški vidiki" pomembnejši kot si kdo včasih predstavlja. Tudi če narediš "optimalno" rešitev, ti to mogoče ne bo prineslo uspeha, če o tem ne prepričaš uporabnika ali vsaj naročnika (v hišah so to tipično iste osebe). In slednje velja tudi v primeru, da je le-ta očitno neumen oz se obnaša neracionalno. Včasih ga lahko prepričaš, da spremeni navade, včasih moraš znat avtomatiko prilagodit njegovim razvadam. Neka optimalnost prezračevanja in stroški izvedbe niso vedno pomembnejši od tega, kar ljudje pravzaprav hočejo.
Visoko avtomatizirane zadeve je pogosto precej težko prepričat, da bi delale malo drugače, kot so sprogramirane, če je to potrebno zaradi trenutnega navdiha ali trajne spremembe delovanja v nekih razmerah.
Npr. pri avtomobilskih klimah... Vsi taboljši avti imajo avtomatske klime, ampak marsikakšna od teh spravi uporabnika kdaj ob živce zaradi določenih omejitev v programu, ki jih pri ročni v prejšnjem avtu ni bilo (npr noče zjutraj razvlaževat če je pod 5 stopinj).
Še en real-life primer iz našega bloka... Prezračevanje kopalnic vodi avtomatski sistem, ki je očitno malo zblojen, pa ga zaradi okoliščin obče nejebice nihče ni uštimal v 30 letih.

micka15 ::

zato ker ce so dovolj casa zaprta ma zrak nek čuden vonj

pa ko/če je prevroče (sosedje so mal zmešani in majo radiatorje zgleda do konca odprte in se greje čez stene tud če mam jst zaprte)

jebiveter2 ::

jebiveter2
Koliko BS v enem sporočilu:

Izključno tvoje nerelevantno mnenje.

Če imaš v prostoru 24/7 80% vlage je razvlaževalnik smotrna zadeva.Seveda pa je smotrno odpraviti povod za vlago (če se da) in ne samo odpravljati posledic.

Prostor s 80% vlage ni primeren za bivanje.

Hkrati pa si v celoti zgrešil point mojega odgovora.

Če imaš stalen dotok svežega zraka in odvzem starega zraka v prostoru ne more biti zatohlo.

1. Ni stalen
2. Toplotni izmenjevalec, ki izmenjuje tudi vlago povzroča to zatohlost.
3. Toplotne izmenjevalce je treba redno čistiti

Prezračevanje z rekuperaotojem je 24/7 v pogonu, izvedba je odvisna od konkretne situacije.

Ne, ni. Ravno zaradi varčevanja z energijo.

Enako velja za okna in njih odpiranje.

Kar sploh nima veze.

Kako imaš lahko vpih noter in hkrati nadtlak :P ?

Use your brains.

Topel zrak se dviga v tla, da da :)).

Aha. A sem kaj takega omenjal ?
Nisem. Tako, da se ni treba nekaj smehljati, če ne razumeš napisanega.

Nikec3 ::

Evo, sedaj pa še kratka anketa:

http://www.mojaanketa.si/anketa/4121076...

Za vsako rešeno anketo se že v naprej zahvaljujem.
@WarpedOne o Elonu Musku:
"ST inteligenca serijskemu izdelovalcu "čudežev" očita pomanjkanje inteligence"
1
2
»


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Prezračevanje novogradnja (strani: 1 2 3 4 5 6 7 )

Oddelek: Loža
34865329 (5526) edi123
»

Plesen na stenah (strani: 1 2 3 4 )

Oddelek: Loža
17346091 (24566) Matejjjjj
»

protiprašna mrežica za okno

Oddelek: Elektrotehnika in elektronika
423172 (2368)          
»

Rekuperator

Oddelek: Loža
3514110 (11309) ela94
»

Sušenje perila v kleti

Oddelek: Loža
4911435 (7326) Jakka

Več podobnih tem