» »

Vaša obrestna mera za stanovanjski kredit?

Vaša obrestna mera za stanovanjski kredit?

««
15 / 24
»»

Ascendor ::

IgorCardanof je izjavil:


100%. Po podatkih banke Slovenija je 50% kreditojemalcev vzelo variabilno obrestno mero.

Bo pestro v prihodnjih letih.

Od kje pa ta podatek?

IgorCardanof ::

https://www.rtvslo.si/gospodarstvo/komu...


Najnovejši podatki Banke Slovenije kažejo, da so bančna posojila gospodinjstvom marca znašala 11,5 milijarde evrov. Od tega je bila večina ali za 7,6 milijarde evrov stanovanjskih posojil, polovica je bila danih po fiksni obrestni meri, 48 odstotkov pa je bilo danih po spremenljivi obrestni meri.
Retail investor, Simp, Crypto analyst, Cardano hejtr
Ne odgovarjam na DM.

matobeli ::

Uh oh. :))

Shegevara ::

Zanimiv bi bil še podatek kolikšna je povprečna vrednost glavnice pri fiksnih kreditih in pri variabilnih. Pa mediana let odplačevanja kredita fiksna vs. variabilna.

Se mi zdi da v povprečju ljudje vseeno niso taki hazarderji da bojo vzel 100k kredita na variabilno. Domnevam. Lahko da se motim.

Mato989 ::

Jaz mam variabilno 34k se za odplacat je pa se 25 let.... Bom videl verjetno bom 10k predcasno porinil na ostalihc24k pa tudi 2 ppstpv ne bo prevec vplivalo suma sumarum
Če sem pomagal, se priporočam za uporabo linka!
KUCOIN EXCHANGE link: https://www.kucoin.com/#/?r=E3I9Ij
BINANCE EXCHANGE link: https://www.binance.com/?ref=10161115

Ascendor ::

Mato989 je izjavil:

Jaz mam variabilno 34k se za odplacat je pa se 25 let.... Bom videl verjetno bom 10k predcasno porinil na ostalihc24k pa tudi 2 ppstpv ne bo prevec vplivalo suma sumarum

Zakaj bi imel za tako majhen znesek tako dolgo ročnost? Plačaš ogromno več obresti...

kriptobog ::

Ascendor je izjavil:

Mato989 je izjavil:

Jaz mam variabilno 34k se za odplacat je pa se 25 let.... Bom videl verjetno bom 10k predcasno porinil na ostalihc24k pa tudi 2 ppstpv ne bo prevec vplivalo suma sumarum

Zakaj bi imel za tako majhen znesek tako dolgo ročnost? Plačaš ogromno več obresti...


Zaradi prenizke plače verjetno. Če je plača dovolj visoka je pa to bedarija.

Mato989 ::

Ascendor je izjavil:

Mato989 je izjavil:

Jaz mam variabilno 34k se za odplacat je pa se 25 let.... Bom videl verjetno bom 10k predcasno porinil na ostalihc24k pa tudi 2 ppstpv ne bo prevec vplivalo suma sumarum

Zakaj bi imel za tako majhen znesek tako dolgo ročnost? Plačaš ogromno več obresti...


Ker sem takrat ko sem jemal kredit bil tisto leto pol leta na POLOVIČNEM DELOVNEM ČASU in glih tisti mesec ko bi moral dobit kredit so mi zjebali in je BS določila da morajo gledat povprečje za 1 leto nazaj ne 3 mesece... in mi je pol leta polovičke toliko zbilo povprečje da je bilo to vse kar sem lahko naredil...

No ali pa ne kupil fleta in zgubil 2k are.
Če sem pomagal, se priporočam za uporabo linka!
KUCOIN EXCHANGE link: https://www.kucoin.com/#/?r=E3I9Ij
BINANCE EXCHANGE link: https://www.binance.com/?ref=10161115

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: Mato989 ()

RockyS ::

Reprogramiraj kredit na 10-12 let, pa si zmagal, ne glede na obrestno mero. Če si lahko privoščiš. Drugače pa na 15-17 let in FOM.

PrimoZ_ ::

RockyS je izjavil:

Reprogramiraj kredit na 10-12 let, pa si zmagal, ne glede na obrestno mero. Če si lahko privoščiš. Drugače pa na 15-17 let in FOM.


Če se da urediti z anexom za par stotakov. Nekatere banke so lesene in hočejo vse na novo, kar pa e potem toliko stroškov, da ni več računice.

Mato989 ::

PrimoZ_ je izjavil:

RockyS je izjavil:

Reprogramiraj kredit na 10-12 let, pa si zmagal, ne glede na obrestno mero. Če si lahko privoščiš. Drugače pa na 15-17 let in FOM.


Če se da urediti z anexom za par stotakov. Nekatere banke so lesene in hočejo vse na novo, kar pa e potem toliko stroškov, da ni več računice.


Nisem spremljal kako je pri NKBM ampak saj na nek način mi je to ok, ker lahko predčasno odplačujem x2 anuitete hkrati pa imam maneverski prostor če bo kriza.
Če sem pomagal, se priporočam za uporabo linka!
KUCOIN EXCHANGE link: https://www.kucoin.com/#/?r=E3I9Ij
BINANCE EXCHANGE link: https://www.binance.com/?ref=10161115

Likalnik ::

PrimoZ_ je izjavil:

RockyS je izjavil:

Reprogramiraj kredit na 10-12 let, pa si zmagal, ne glede na obrestno mero. Če si lahko privoščiš. Drugače pa na 15-17 let in FOM.


Če se da urediti z anexom za par stotakov. Nekatere banke so lesene in hočejo vse na novo, kar pa e potem toliko stroškov, da ni več računice.


recimo Gorenjska banka je cela lesena kar se tega tiče....lahko reprogramiraš...samo to v praksi pomeni, da moraš zapreti trenutni kredit in odpreti novi kredit ter s tem plačati vse nastale stroške pri tem....in ja na koncu ugotoviš, da sama obrestna mera ni tak baubau...in ne igra veliko vloge...ampak je odvisno od skupek dejavnikov kot so doba odplačevanja, višina zneska itd

Mato989 ::

Točno to ja... če bi lahko šel na banko in podpisal aneks za 100€ bom to storil... ampak to zapiranje pa nov kredit pa spet notar verjetno kr nekaj.
Če sem pomagal, se priporočam za uporabo linka!
KUCOIN EXCHANGE link: https://www.kucoin.com/#/?r=E3I9Ij
BINANCE EXCHANGE link: https://www.binance.com/?ref=10161115

pirlo ::

Mato989 je izjavil:

Točno to ja... če bi lahko šel na banko in podpisal aneks za 100€ bom to storil... ampak to zapiranje pa nov kredit pa spet notar verjetno kr nekaj.

Lahko. Jaz sem na SKBju podpisal aneks za znižanje obrestne mere. Rekla mi je da jih dosti hodi menjat na fiksno obrestno mero. Je pa 250e blo.

RockyS ::

Mato989 je izjavil:

PrimoZ_ je izjavil:

RockyS je izjavil:

Reprogramiraj kredit na 10-12 let, pa si zmagal, ne glede na obrestno mero. Če si lahko privoščiš. Drugače pa na 15-17 let in FOM.


Če se da urediti z anexom za par stotakov. Nekatere banke so lesene in hočejo vse na novo, kar pa e potem toliko stroškov, da ni več računice.


Nisem spremljal kako je pri NKBM ampak saj na nek način mi je to ok, ker lahko predčasno odplačujem x2 anuitete hkrati pa imam maneverski prostor če bo kriza.



Mislim da je 100EUR + 50EUR stroškov za spremembo, tako je bilo decembra 2021. Ampak ja, pri 100EUR/mesec imaš kar precej prostora (napram reprogramiranju kredita na 10-15 let) če euribor poskoči.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: RockyS ()

Mato989 ::

RockyS je izjavil:

Mato989 je izjavil:

PrimoZ_ je izjavil:

RockyS je izjavil:

Reprogramiraj kredit na 10-12 let, pa si zmagal, ne glede na obrestno mero. Če si lahko privoščiš. Drugače pa na 15-17 let in FOM.


Če se da urediti z anexom za par stotakov. Nekatere banke so lesene in hočejo vse na novo, kar pa e potem toliko stroškov, da ni več računice.


Nisem spremljal kako je pri NKBM ampak saj na nek način mi je to ok, ker lahko predčasno odplačujem x2 anuitete hkrati pa imam maneverski prostor če bo kriza.



Mislim da je 100EUR + 50EUR stroškov za spremembo, tako je bilo decembra 2021. Ampak ja, pri 100EUR/mesec imaš kar precej prostora (napram reprogramiranju kredita na 10-15 let) če euribor poskoči.


No saj to glih gledam... če imam jaz zdaj anuiteto 137EUR na mesec ob prihodkih na TRR 1.400EUR + partnerka 800EUR tudi če se variabilna OM dvigne na 2% ne bo take sile... je treba bit previden in se zavarovat ne pa jamrat in jokat državi =)

No super, zagotovo se bom pozanimal glede fiksne, ampak zaenkrat je -0,3x% če bi mi dali fiksno 2% bi morda celo vzel, samo bomo vidli ker pribitek imam zdaj 2% na variabilno.
Če sem pomagal, se priporočam za uporabo linka!
KUCOIN EXCHANGE link: https://www.kucoin.com/#/?r=E3I9Ij
BINANCE EXCHANGE link: https://www.binance.com/?ref=10161115

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: Mato989 ()

Lonsarg ::

Menjava iz variabilne na fiksno vedno kratkorocno poslabsa stanje, ker v vsakem trenutku je logicno variabilna cenejsa.

Tak da za zamenjavo v fiksno je bolj ali manj ze prepozno. Razen ce je kredit res dolg 20 let+, potem se morda se vedno splaca.

Ashrack ::

Pa tudi pri fiksni obrestni meri ce hoces poplacati kredit prej, imas lahko penale, odvisno od banke. Tega pri spremenljivi obrestni meri ni.
....

Lonsarg ::

Ti penali so en tak mikro detajl gledano v sirsem kontekstu. Tak da ni za izpostvavljat, ne vem od kje vedno to ven privlecete ko res nima veliko veze za naso diskusijo, pa se odvisno je od pogojev banke, ni splosnega pravila sploh. Vpliv na koncni strosek pa je faktor 100 manjsi (oziroma celo nic za vecino ljudi, ker redko kdo celoto hkrati odplaca) kot je vpliv odlocitve variabilna vs fiksna.

Odlocitev variabilna fiksna gre ponavadi tako:
- ce je euribor zgodovinsko visok vzames variabilno
- ce je euribor zgodovinsko nizek in imas kredit do 10 let vzames variabilno
- ce je euribor zgodovinsko nizek in imas kredit 15+ let vzames fiksno

No to so pac robni pogoji oziroma splosne smernice za obicne ljudi. Če si pa spekulant pa itak sam se odlocis (glede na to kam mislis da bo sel euribor) in ne rabis smernic.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Lonsarg ()

blze ::

Zdravo.
Nisem pameten kako se odločit.
Sedaj imam spremenljivo 1.8% plus 3M euribor. Imam še 70.000€ kredita za odplačat in sicer še 13 let.
Sedaj lahko dobim FOM 2.0 za teh 13 let, imel pa bi stroške notarja za 300€.

Kaj narediti?
uživejte
blze

mr_chai ::

Vzam fiks. Boš lažje spal, itak bo ECB sam še višal.

OneYellow ::

Za 300 EUR stroška nimaš kaj razmišljat, da boš naslednjih 13 let miren, je premajhen strošek, da bi bil faktor pri tem, da se znebiš tveganja, sploh ker vemo kam gre Euribor. Obrok se ti zanemarljivo poveča zaradi povišanja OM iz trenutne 1,8 na fiksno 2,0.

Razdeli teh 300 EUR na 13 let, pa boš videl koliko se ti "poviša" obrok, če upoštevaš ta strošek. Potem pa vzemi npr. Euribor 2% (se pravi Om 3,8%) pa si izračunaj obrok. Pa je 2% Euribor čisto realna možnost, pa sem še konzervativen. :)

jabe ::

blze je izjavil:

Zdravo.
Nisem pameten kako se odločit.
Sedaj imam spremenljivo 1.8% plus 3M euribor. Imam še 70.000€ kredita za odplačat in sicer še 13 let.
Sedaj lahko dobim FOM 2.0 za teh 13 let, imel pa bi stroške notarja za 300€.

Kaj narediti?


Pri taki razliki fix brez razmisljanja.

kuglvinkl ::

Lonsarg je izjavil:

Ti penali so en tak mikro detajl gledano v sirsem kontekstu. Tak da ni za izpostvavljat, ne vem od kje vedno to ven privlecete ko res nima veliko veze za naso diskusijo, pa se odvisno je od pogojev banke, ni splosnega pravila sploh. Vpliv na koncni strosek pa je faktor 100 manjsi (oziroma celo nic za vecino ljudi, ker redko kdo celoto hkrati odplaca) kot je vpliv odlocitve variabilna vs fiksna.

Odlocitev variabilna fiksna gre ponavadi tako:
- ce je euribor zgodovinsko visok vzames variabilno
- ce je euribor zgodovinsko nizek in imas kredit do 10 let vzames variabilno
- ce je euribor zgodovinsko nizek in imas kredit 15+ let vzames fiksno

No to so pac robni pogoji oziroma splosne smernice za obicne ljudi. Če si pa spekulant pa itak sam se odlocis (glede na to kam mislis da bo sel euribor) in ne rabis smernic.


Tako je. Sam sem vzel 2015 variabilnega in lani jeseni presel na fiksno om. Z variabilno bi na koncu prihranil 8k (1.2% so ponujali), vendar izkljucno, ce bi euribor ostal 0. Kar pa vemo, da ni mogoce.
Your focus determines your reallity

Marjan77 ::

Na NLB mi nudijo za cca 180k € hipotekarnega kredita na 25 let fiksno OM 2,40. Pogoj je seveda odprtje paketa in življenjsko zavarovanje kredita.

Mnenja?

svecka ::

Življensko pri NLB je nateg + paket ki ti ga podturijo je nateg (pojdi na drugo banko in zvemi zavarovanje s padajočo vrednostjo, ki je cenejši), ker moraš vzeti največji bančni paket ki je cca 15 eur na mesec, seveda se pozanimaj, ker včasih se ga je dalo po 1 letu zamenjat na osnovni paket.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: svecka ()

Marjan77 ::

svecka je izjavil:

Življensko pri NLB je nateg + paket ki ti ga podturijo je nateg (pojdi na drugo banko in zvemi zavarovanje s padajočo vrednostjo, ki je cenejši), ker moraš vzeti največji bančni paket ki je cca 15 eur na mesec, seveda se pozanimaj, ker včasih se ga je dalo po 1 letu zamenjat na osnovni paket.


Hvala za odgovor.

Tudi tu gre namreč za življenjsko zavarovanje Vita odgovorna s padajočo vrednostjo. Glede paketa pa je tako. Če vzameš premium (14,20€/mesečno) so seveda pogoji boljši (mislim da tudi nižji stroški odobritve kredita). Če vzameš osnovnega (cca 5,50€/mesečno), potem je morda potrebno skleniti še kakšno nezgodno zavarovanje za cca 10€/mesec(ga lahko po kakšnem letu skenslaš). Skladi seveda odpadejo, mi ne pade na pamet. Ampak določeno kombinacijo teh produktov je treba "obkljukati", da se lahko izpogajaš na neko normalno OM. Seveda je boljše imeti OM za 0,3% višjo kot pa se zaklati z vsemi temi produkti, pa vendarle. Izbrati pa je treba seveda dobro kombinacijo teh produktov z neko normalno OM. Da je na koncu mesečna anuiteta z izbrano obrestno mero in dodatki normalna.
Mislim, da je možno po nekem času prekiniti tako nezgodno zavarovanje, kot tudi prehod iz premium na osnovni paket.

Obrestne mere pa rastejo kar noro, do konca leta bodo po napovedih skočile sigurno za 40-50%.

svecka ::

zivljensko zavarovanje je pri nekaterih kreditihih pogodbah zapisano v pogodbo, da v primeru prekinitve ti zvisajo obrestno mero.

Marjan77 ::

Razumem. Življenjsko zavarovanje za primer smrti s padajočo stopnjo bi tako ali tako sklenil na polni znesek kredita in ga nimam namena prekinjati. Tako pač je. To zavarovanje mislim da večina tudi sklene.
Govorim pa o prekinitvi nezgodnega zavarovanja, ki je eden izmed produktov za znižanje obrestne mere. Kot tudi menjava paketov. To se oboje da prekiniti/menjati.

velikBrokoli ::

Je kdo tukaj lastnik enoosebnega d.o.o.ja in je vzel kredit? Zanima me, če banke upoštevajo izplačilo dobička, ali se zapičijo samo v plačo :)

NovakJ ::

Imam dve opciji na mizi, katero bi vi izbrali:

Variabilna 0.9% + 3M Euribor -25 let brez dodatnih pogojev razen zavarovanja stanovanja
Fiksna 2,6% na 29 let + Stanovanjsko zavarovanje in življensko zavarovanje

Jaz se nagibam na fiksno moti me tako dolga odplačilna doba ampak zaradi kreditne sposobnosti ne gre drugače.

Lep pozdrav

velikBrokoli ::

Glede na to, da se Euribor dviguje, bi jaz raje vzel fiksno.. 2.6% je še vedno zelo ugodno.

Likalnik ::

tako je 2,6% je še vedno zelo dobro...imam kredit z fiksno 2,6%...trenutno ga odplačujem cca 5 let...v teh "boljših" časih sem ga hotel reprogramirati...pa so mi ponudili 1,5% pa sem mi z vsemi stroški za zaprtje in odprtje novega kredita na koncu ni izplačalo..
tako, da ja tudi jaz bi fiksno vzel

kriptobog ::

Likalnik je izjavil:

tako je 2,6% je še vedno zelo dobro...imam kredit z fiksno 2,6%...trenutno ga odplačujem cca 5 let...v teh "boljših" časih sem ga hotel reprogramirati...pa so mi ponudili 1,5% pa sem mi z vsemi stroški za zaprtje in odprtje novega kredita na koncu ni izplačalo..
tako, da ja tudi jaz bi fiksno vzel


Kaka leva banka pa je to? Aneks za spremembo obrestne mere je 200-250€, odvisno od banke.

NovakJ ::

Življensko zavarovanje je od Generalija
https://www.unicreditbank.si/content/da...
Pozna kdo je zadeva vredu?

kriptobog ::

NovakJ je izjavil:

Življensko zavarovanje je od Generalija
https://www.unicreditbank.si/content/da...
Pozna kdo je zadeva vredu?


ZA zavarovanje se dogovori direktno pri zavarovlanici oz. agentu. Preko banke ne dobiš tako dobre cene...

pwn3rrr ::

NovakJ je izjavil:

Imam dve opciji na mizi, katero bi vi izbrali:

Variabilna 0.9% + 3M Euribor -25 let brez dodatnih pogojev razen zavarovanja stanovanja
Fiksna 2,6% na 29 let + Stanovanjsko zavarovanje in življensko zavarovanje

Jaz se nagibam na fiksno moti me tako dolga odplačilna doba ampak zaradi kreditne sposobnosti ne gre drugače.

Lep pozdrav

Saj pri FOM lahko brezplačno dodatno odplačaš do 10k€ letno in si s tem nižaš mesečno anuiteto ali pa skrajšuješ dobo odplačevanja. Verjetno je tako pri vseh bankah ali pa vsaj pri večini.

NovakJ ::

Ampak banka pogujuje obrestno mero s tem da vzamem zavarovanje pri njih.

Glede predčasnega odplačevanja, obstaja kje kak kalkulator kjer bi se videlo vpliv na dolžino kredita če naprimer vsak mesec plačam 100 eur več. Razmišljam namreč da če se samo zmanšuje doba odplačevanja se kaj veliko na plačanih obrestih ne pozna, saj se proti koncu kredita itak plačuje večinoma glavnico.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: NovakJ ()

l0g1t3ch ::

NovakJ je izjavil:

Ampak banka pogujuje obrestno mero s tem da vzamem zavarovanje pri njih.

Glede predčasnega odplačevanja, obstaja kje kak kalkulator kjer bi se videlo vpliv na dolžino kredita če naprimer vsak mesec plačam 100 eur več. Razmišljam namreč da če se samo zmanšuje doba odplačevanja se kaj veliko na plačanih obrestih ne pozna, saj se proti koncu kredita itak plačuje večinoma glavnico.


https://www.zps.si/index.php/component/...

Konec leta poplačaj tistih par tisočakov viška, če boš mel eure.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: l0g1t3ch ()

maticb492 ::

NovakJ je izjavil:

Ampak banka pogujuje obrestno mero s tem da vzamem zavarovanje pri njih.

Glede predčasnega odplačevanja, obstaja kje kak kalkulator kjer bi se videlo vpliv na dolžino kredita če naprimer vsak mesec plačam 100 eur več. Razmišljam namreč da če se samo zmanšuje doba odplačevanja se kaj veliko na plačanih obrestih ne pozna, saj se proti koncu kredita itak plačuje večinoma glavnico.



To moraš ti vprašat na banki oz. pogledati pogodbo, brezveze tu sprašuješ ali uporabljaš kalkulatorje, če ne veš kako sploh oni računajo.

Tisto da najprej plačuješ obresti potem pa glavnico je ilegalno AFAIK, to so bili stari krediti. Zdaj ne smejo več tega delat. Vsak obrok imaš določen delež glavnice in obersti, ki se proporcionalno niža (ker recimo zadnji mesec imaš obresti samo na par sto evrov)

V DH mobile appu je to dokaj jasno, ker mi vedno kaže glavnico, na prelomu mesca mi prišteje obresti, in potem ko gre trajnik skozi vse skupaj odbije, tako da lahko še točno vidiš koliko obresti ti je prištelo vsak mesec.
X670 Gaming X, R9 7900X, 64GB, EVGA RTX 3090 XC3, HX1000

tomaz_1980 ::

kriptobog je izjavil:

NovakJ je izjavil:

Življensko zavarovanje je od Generalija
https://www.unicreditbank.si/content/da...
Pozna kdo je zadeva vredu?


ZA zavarovanje se dogovori direktno pri zavarovlanici oz. agentu. Preko banke ne dobiš tako dobre cene...


Kako banke, ki "pogojujejo" boljšo obrestno mero z življenjskim zavarovanjem, odreagirajo, če imaš zavarovanje sklenjeno, že preden si vzel kredit? Recimo, da to zavarovanje v primeru smrti še vedno krije moj dolg banki, ampak je pa sklenjeno pri zavarovalnici, s katero banka ne sodeluje.

NovakJ ::

Verjetno ti rečejo da zapri zavarovanje in ga vzami pri njih.

maticb492 ::

Meni so zahtevali 2 zavarovanja (stanovanjsko in življensko), pa smo se zmenili da mi potem samo stanovanjsko dajo (življensko pa drugje), in DH sodeluje z zav. Sava, tako da je bilo konkurenčno oz. par evrov ceneje bi skozi prišel drugje, kar je irelevantno glede na to da bi drugače dvignili za 1% obresti.

Fantje pri kreditih je zelo personalizirano vse. Jaz ko sem vzemal zdaj manjši kredit za avto, ker sem normiranc, nismo delali vse po točno določenih obrazcih, saj so prilagodljivi in če grem jaz in nekdo izmed vas jutri na banko po ponudbo za isti znesek ni nujno da dobiva isto ponudbo (razen če so manjši zneski, tam je za vse isto). Meni so še pogledali celotno izpostavljenost, ker imam že stanovanjski kredit in je potem šla potrditev kredita iz regionalnega na nacionalni nivo, tako da je še dlje trajalo in pogoje so mi spremenili.

Osnove lahko tu preberete, drugače pa kličite na banko in sprašujete, saj so zato tam :)
X670 Gaming X, R9 7900X, 64GB, EVGA RTX 3090 XC3, HX1000

NovakJ ::

Tole imajo napisano glede predčasnega plačila.

Kreditojemalec lahko kadarkoli, delno ali v celoti, izpolni svoje obveznosti po kreditni pogodbi za
nepremičnino in predčasno odplača kredit s pripadajočimi obrestmi.
V tem primeru je kreditojemalec upravičen do zmanjšanja skupnih stroškov kredita v delu, ki ga
sestavljajo obresti in stroški preostalega obdobja trajanja kreditne pogodbe za nepremičnino, tako da se
od zneska sedanje (diskontirane) vrednosti obveznosti predčasnega odplačila kredita odšteje sedanja
(valorizirana) vrednost pogodbenih obresti, vključno z morebitnimi stroški, ki bi tekle od dneva
predčasnega odplačila kredita do dneva zapadlosti plačila po kreditni pogodbi za nepremičnino, če so
bile pogodbene obresti in stroški za to obdobje že obračunani in zajeti v plačila, ki jih je plačal
kreditojemalec.


Če prav razumem če dolgujem banki še 1000EUR glavnice in 100EUR obresti.
Jaz predčasno odplačam 100EUR, se mi tudi dolgovane obresti zmanšajo na 90EUR?

maticb492 ::

NovakJ je izjavil:

...
Če prav razumem če dolgujem banki še 1000EUR glavnice in 100EUR obresti.
Jaz predčasno odplačam 100EUR, se mi tudi dolgovane obresti zmanšajo na 90EUR?



Banki dolguješ samo glavnico. Obresti se vsak mesec dodajo na glavnico (stari krediti niso nujno bili tako)

Če sem dolžen danes 120 jurjev in imam 1% obrestne mere je to 1200EUR / 12 mesecev = 100EUR na mesec. Če odplačaš 50 jurjev, si dolžan samo še 50 jurjev, tako da naslednji mesec bodo obresti samo 50EUR. (izračun je približek, niso točno takšne cifre)

Višina nadomestil, ki vam jih kreditodajalec sme zaračunati za predčasno odplačilo kredita, je zakonsko omejena. Pri kreditih s spremenljivo obrestno mero je predčasno odplačilo kredita za kreditojemalca brezplačno, pri kreditih s fiksno obrestno mero pa vam lahko dajalec kredita zaračuna nadomestilo. Zakon določa, da slednje ne sme biti večje od enega (1) odstotka vrednosti predčasno odplačane glavnice, če je do načrtovanega odplačila kredita ostalo še več kot eno leto (npr. če je vrednost glavnice, ki ste jo odplačali 10.000 evrov, nadomestilo ne sme presegati 100 evrov) oz. ne več kot 0,5 odstotka, če je do odplačila ostalo leto ali manj.

Dajalec kredita vam mora obračun predčasnega odplačila kredita zagotoviti v pisni in razumljivi obliki.


S tem da ko bi nakazal teh 50 jurjev, bi ti zaračunali maksimalno 500EUR stroškov.

Torej v tem primeru bi potem približno prepolovil dobo odplačevanja (če si imel še 10 let bi jih mel malo približno 5)


Mogoče zako bolj preprosto:

če danes dobim 100 jurjev kredita na 2,45 % fiksno, so obresti + stroški 27,452EUR.
Če ga jutri odplačam mi lahko po zakonu zaračunajo samo 1%, torej 101,000EUR. Prišparal sem 27,452EUR (kar bi bile obresti če bi odplačeval po program) - 1000EUR = 26,452EUR.
X670 Gaming X, R9 7900X, 64GB, EVGA RTX 3090 XC3, HX1000

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: maticb492 ()

permit ::

NovakJ je izjavil:

Imam dve opciji na mizi, katero bi vi izbrali:

Variabilna 0.9% + 3M Euribor -25 let brez dodatnih pogojev razen zavarovanja stanovanja
Fiksna 2,6% na 29 let + Stanovanjsko zavarovanje in življensko zavarovanje

Jaz se nagibam na fiksno moti me tako dolga odplačilna doba ampak zaradi kreditne sposobnosti ne gre drugače.

Lep pozdrav


Katera banka trenutno nudi tako ugodne OM?

NovakJ ::

maticb492 hvala za tole razlago sedaj mi je jasno in si bom tudi sam znal zračunat.

Drugače varibalina je SKB, fiksna je Unicredit.

Tody ::

En pogled na vso to zadevo je da se trenutno bolj splača zadolževat kot pa šparat. Fiksna obrestna mera ti da en fiksen parameter. Kjer dobis dobrino zdaj plačas pa jo čez čas. Če bi šparal da bi ta denar bil na banki bi lahko veliko izgubil zaradi inflacije. Če znas ekstra denar vložiti v nekaj kar prinaša večje obresti kot jih imas za kredit se ne splača prej odplačati kredita. V času 1.5 fix obrestnih mer to ni bilo težko

kriptobog ::

Tody je izjavil:

En pogled na vso to zadevo je da se trenutno bolj splača zadolževat kot pa šparat. Fiksna obrestna mera ti da en fiksen parameter. Kjer dobis dobrino zdaj plačas pa jo čez čas. Če bi šparal da bi ta denar bil na banki bi lahko veliko izgubil zaradi inflacije. Če znas ekstra denar vložiti v nekaj kar prinaša večje obresti kot jih imas za kredit se ne splača prej odplačati kredita. V času 1.5 fix obrestnih mer to ni bilo težko


Tocno to. Mi bo pocasi zal, da sem predcasno poplacal.

maticb492 ::

No, to je spet odvisno. Če imaš na varčevalnem računu dovolj za odplačat kredit, ampak nisi risk-taker, torej tega na varčevalnem računu ne boš investiral, potem je boljše kredit odplačat. Če pa misliš, da imaš stabilno službo in to vsoto investiraš (seveda si pustiš par mescev rezerve v primeru izgube službe), potem se ti pa ne splača odplačat kredita.

Ampak bi rekel da za večino je še vedno boljše odplačat, ker eno je matematika, drugo je pa počutje ob tem ko nimaš več kredita.
X670 Gaming X, R9 7900X, 64GB, EVGA RTX 3090 XC3, HX1000
««
15 / 24
»»


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Stanovanjski kredit (strani: 1 2 3 443 44 45 46 )

Oddelek: Loža
2254376775 (3376) OZZY
»

Vzeti stanovanjski kredit s fiksno ali spremenljivo obrestno mero? (strani: 1 2 3 4 5 6 )

Oddelek: Loža
29465200 (11548) Lonsarg
»

Stanovanjski kredit in katero obresto mero? (strani: 1 2 )

Oddelek: Loža
6019568 (11231) gansta
»

Nakup stanovanja howto manual (odločanje, krediti, obrestne mere, zanke, napake)

Oddelek: Loža
4713244 (6008) Invictus
»

Stanovanjski kredit kje najugodnejša obrestna mera? (strani: 1 2 )

Oddelek: Loža
5911626 (8999) Invictus

Več podobnih tem