» »

Dohodnina 2018 - plačilo?

Dohodnina 2018 - plačilo?

Sheteentz ::

Prvič se mi je zgodilo, da bom glede na Informativni izračun dohodnine moral plačati državi premalo plačano dohodnino.

Zadnjih 15 minut guglam kako to naredim in ne najdem nič panetnega.

A sem glup do amena ali kaj?

kr3ten ::

To je kretensko do amena. Meni tudi ni nč jasn. Iz naslova plače se ti skozi leto odvaja s strani delodajalca točen procent glede na plačo, pol ti pa neki mutijo z preveč ali premalo plačane dohodnine ... Kr neki.

b4d ::

Poloznica je zraven izracuna...

kr3ten je izjavil:

To je kretensko do amena. Meni tudi ni nč jasn. Iz naslova plače se ti skozi leto odvaja s strani delodajalca točen procent glede na plačo, pol ti pa neki mutijo z preveč ali premalo plačane dohodnine ... Kr neki.

Pritozi se pristojnemu racunovodstvu.
b4d.sablun.org

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: b4d ()

Ganon ::

Si slep? Priložena je položnica.

krneki ::

Lah pa počakaš na izvršbo...imaš najmanj dela :))

Sheteentz ::

Aha, ok, položnica torej. Fizičnega obračuna še nisem odprl. Bivam namreč na drugem naslovu, kot je moj stalni, in sem do obračuna prišel preko edavki.durs.si.

Me pa čudi, da preko edavki ni moč najti tako osnovne informacije, kot je tale, ki jo iščem.

Trinitron ::

Seveda je možno tudi prek eDavkov:

1.) Klik v levem meniju na "Vpogledi"
2.) Klik na povezavo "Kartica zavezanca (odprte postavke)"
3.) spodaj pokljukaš "85 - Odločba o odmeri dohodnine ... (Leto 2018)"
4.) Klikneš "Pripravi plačilna navodila za označene"
5.) Klik na gumb "Pripravi UPN"

Preneseš UPN in lahko poskeniraš QR kodo (če uporabljaš mobilno banko) ali pa pretipkaš v spletno banko.

Zgodovina sprememb…

Daliborg ::

prvič se ti je zgodilo? Meni vsako leto pošljejo položnico zraven....nekaj delam narobe :(
Format life:
Warning all life will be erased!
Do you want to continue?(y/n) Y_

johanblond ::

Daliborg je izjavil:

prvič se ti je zgodilo? Meni vsako leto pošljejo položnico zraven....nekaj delam narobe :(

Če imaš za doplačat dohodnino, pomeni da ti trgajo premalo, posledično doplačaš na koncu leta. -> če pa to pogledaš skozi drugačne oči, te država brezplačno financira čez celo leto, samo na koncu moraš brezobrestno poravnat.

Če pa dobiš vrnjeno dohodnino, pomeni da ti vsak mesec trgajo preveč -> TI brezplačno financiraš državo čez celo leto, samo na koncu leta ti država vrne in to brez obresti.

Izberi, kaj ti je ljubše :-).

fikus_ ::

Saj ti lepo piše, akontacija dohodnine, sedaj je pa poračun. Brez veze se razburjat tu na forumu, pojdi raje to vprašat/povedat v računovodstvo v firmi.

krucymucy ::

kr3ten je izjavil:

To je kretensko do amena. Meni tudi ni nč jasn. Iz naslova plače se ti skozi leto odvaja s strani delodajalca točen procent glede na plačo, pol ti pa neki mutijo z preveč ali premalo plačane dohodnine ... Kr neki.

Stvari ki jih ne razumes so ponavadi take ja ...

Invictus ::

Stara fora delodajalcev.

Da glede na bruto plačo fiktivno dvignejo neto plačo, plačujejo nekaj manj akontacije dohodnine.

Se pa lahko tudi preprosto zgodi zaradi kakega izrednega dela, nadur, nagrad, da računovodstvo ne zna izračunati bruto zneska za celo leto in posledično odvaja manj akontacije.

In ja, še odgovor na tvoje vprašanje, si glup ;).
"Life is hard; it's even harder when you're stupid."

http://goo.gl/2YuS2x

Daliborg ::

Saj meni je tudi jasen postopek in razumem zakaj plačilo/vračilo ampak, kako nekateri to naredijo da vedno dobijo vračilo kljub temu da imajo dobre plače?
Format life:
Warning all life will be erased!
Do you want to continue?(y/n) Y_

stara mama ::

Nekateri se v glavi boljše počutijo, da vejo da bojo ob dohodnini dobili plačano.
Spet drugi pa jokajo in okoli razlagajo, kako visoke dohodnine morajo plačat in kaka baraba je država, ne da bi povedali kako so čez celo leto imeli višjo plačo na račun premalo prispevkov.

Primerjava mesečne plače je itak največja oslarija ki se jo gremo pri nas, primerjat je treba letne bruto plače! (to zdaj lepo vidiš pri obračunu)

St235 ::

Daliborg je izjavil:

Saj meni je tudi jasen postopek in razumem zakaj plačilo/vračilo ampak, kako nekateri to naredijo da vedno dobijo vračilo kljub temu da imajo dobre plače?


simple, najlažje tako, da med letom ne upoštevaš olajšave za otroka.
Druga opcija je da težiš v računovodstvu da obračunajo višjo akontacijo. Tretja opcija je da daš odpoved in decembra ne delaš...

Se je pa za vprašat po duševnem zdravju, zakaj bi hotel brezobrestno kreditirat državo, če ni treba.

zavajon ::

Tisti, ki ima dobro plačo, lažje kreditira državo 8-)

St235 je izjavil:

Se je pa za vprašat po duševnem zdravju, zakaj bi hotel brezobrestno kreditirat državo, če ni treba.

Ampak takih, ki radi kreditirajo državo, je precej več kot tistih, ki raje dobivajo brezobrestni kredit. To sem ugotovil z anketami med sodelavci v več firmah v zadnjih desetletjih.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: zavajon ()

St235 ::

žalostno, ampak resnično.

Machete ::

Kot da tistih 100- 1000 eur in kdo ima od tega 'obresti' kaj spremeni v tvojem življenju..
LC1000|Asrock-H470PG|i7-10700K|2x16GB|RTX-3080 EAGLE|W10Pro
new Nintendo 2DS & 3DS XL|Galaxy S24+

stara mama ::

zavajon je izjavil:


Ampak takih, ki radi kreditirajo državo, je precej več kot tistih, ki raje dobivajo brezobrestni kredit. To sem ugotovil z anketami med sodelavci v več firmah v zadnjih desetletjih.

Ogromno jih vidiš po trgovinah, ko plačujejo s prednaloženimi trgovinskimi karticami.

Sicer je pa povprečnemu slovencu z depozitom na banki vseeno, ali njegov denar leži tam ali pri državi. Tisti zapufani se bolj sekirajo.

SonjaP ::

St235 je izjavil:

Druga opcija je da težiš v računovodstvu da obračunajo višjo akontacijo.


Kako se obračunava akontacija, je predpisano. V računovodstvu se ne "zmišljujejo fiktivne višje neto plače".

Pri nižjih plačah je možna višja splošna olajšava, kateri se lahko odpoveš in posledično plačuješ višjo akontacijo, potem pa pri obračunu dobiš nazaj.
Pri višjih plačah pa razlika običajno nastane zaradi regresa, kjer se dohodnina obračuna po povprečni stopnji, pri končnem obračunu pa se regres prišteje skupnim dohodkom in posledično obračuna po višji stopnji.
Več tukaj:
http://www.fu.gov.si/fileadmin/Internet...

Sheteentz ::

Trinitron je izjavil:

Seveda je možno tudi prek eDavkov:

1.) Klik v levem meniju na "Vpogledi"
2.) Klik na povezavo "Kartica zavezanca (odprte postavke)"
3.) spodaj pokljukaš "85 - Odločba o odmeri dohodnine ... (Leto 2018)"
4.) Klikneš "Pripravi plačilna navodila za označene"
5.) Klik na gumb "Pripravi UPN"

Preneseš UPN in lahko poskeniraš QR kodo (če uporabljaš mobilno banko) ali pa pretipkaš v spletno banko.


Trinitron, hvala, deluje.

GupeM ::

Jaz olajšave za otroka ne uveljavljam čez leto. Januarja lepo poračunam, kaj se bolj splača. Ali ga uveljavlja punca, ali jaz, ali pa vsak x oz. y mesecev. Letos je naneslo tako, da je vseeno, kdo bi ga uveljavljal.

Ta razlika za plačilo/vračilo ponavadi res nanese zaradi regresa, bo pa letos menda regres razbremenjen dohodnine, tako da do teh razlik ne bi smelo več prihajati, razen če bo regres višji od povprečne slovenske plače.

Imam pa tudi jaz raje, da mi na koncu leta vrnejo tistih 200 €, kot pa da jih moram jaz plačati. Obresti od teh 200 € ne bom imel veliko, če pa jih država čez leto unovči za kaj pametnega in se jim zadeva povrne, pa hvala bogu. Važno, da na koncu dobim teh 200 €.

gruntfürmich ::

SonjaP je izjavil:

Kako se obračunava akontacija, je predpisano. V računovodstvu se ne "zmišljujejo fiktivne višje neto plače".
tudi meni so pojasnili da si obračunavanja dohodnine in prispevkov ne moreš kar poljubno zmišljevati, zato pa nekateri pademo pod doplačilo...
"Namreč, da gre ta družba počasi v norost in da je vse, kar mi gledamo,
visoko organizirana bebavost, do podrobnosti izdelana idiotija."
Psiholog HUBERT POŽARNIK, v Oni, o smiselnosti moderne družbe...

St235 ::

SonjaP je izjavil:

St235 je izjavil:

Druga opcija je da težiš v računovodstvu da obračunajo višjo akontacijo.


Kako se obračunava akontacija, je predpisano. V računovodstvu se ne "zmišljujejo fiktivne višje neto plače".

Pri nižjih plačah je možna višja splošna olajšava, kateri se lahko odpoveš in posledično plačuješ višjo akontacijo, potem pa pri obračunu dobiš nazaj.
Pri višjih plačah pa razlika običajno nastane zaradi regresa, kjer se dohodnina obračuna po povprečni stopnji, pri končnem obračunu pa se regres prišteje skupnim dohodkom in posledično obračuna po višji stopnji.
Več tukaj:
http://www.fu.gov.si/fileadmin/Internet...


Malo bo treba ponovit matematiko. Višja akontacijo pomeni NIŽJO (in ne višjo) neto plačo. Teoretično bi lahko neto višal s tem, da bi plačevali nižjo akontacijo kot da gre za letne dohodke pod 10k.

Predpisane so stopnje in računovodstvo lahko obračuna višjo akontacijo. Teoretično je to sicer kršitev zakona o dohodnini ampak se v njo ne bo nihče vtikal, ker FURS dobi svoje. Seveda pa nobeno resno računovodstvo tega ne bo šlo delat. V manjših kolektivih take stvari niso nič nemogočega, vendar striktno na zahtevo delavca, ker drugače imajo lahko resno sranje.

Zaradi regresa nastanejo manjše razlike, predvsem pa na njih posameznik ne more vplivat. Kot rečeno posameznik najlažje vpliva na akontacijo z olajšavo za vzdrževane družinske člane.

podrobno na to temo:
https://www.taxin.si/DomovStoritvedav%C...

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: St235 ()

hipertija ::

Pri meni plačujejo preveč, pa me zanima, kdaj bi lahko dobil vrnjeno? Sem si izračunal nekaj več kot 600€ vračanja.

St235 ::

Pa saj si dobil odmero dohodnine za 2018 pa lahko vidiš točno kakšna je situacija. Nakazano naj bi bilo pa maja (če ne boš podal ugovora).

Invictus ::

GupeM je izjavil:

Jaz olajšave za otroka ne uveljavljam čez leto. Januarja lepo poračunam, kaj se bolj splača. Ali ga uveljavlja punca, ali jaz, ali pa vsak x oz. y mesecev. Letos je naneslo tako, da je vseeno, kdo bi ga uveljavljal.

Včasih, ko so bile pogodbe o zaposlitvi še v neto zneskih, so delodajalci olajšave za otroke izkoristili za znižanje bruto plače :D.

Suma sumarum je bil zaposleni z otroci cenejši za podjetje, kot nekdo brez otrok.
"Life is hard; it's even harder when you're stupid."

http://goo.gl/2YuS2x

nekikr ::

Daliborg je izjavil:

Saj meni je tudi jasen postopek in razumem zakaj plačilo/vračilo ampak, kako nekateri to naredijo da vedno dobijo vračilo kljub temu da imajo dobre plače?

Mene pogreje, če moram še kaj dodatno plačati poleg vsega, kar že plačujem, zato sem fulJ pameten in sem računovodkinji že davno nazaj rekel, da naj odvaja toliko več, da bom sigurno dobil kaj nazaj. Brezobrestno kreditiranje države se temu reče. Ampak za skupno dobro, pa naj bo :D

St235 ::

Invictus je izjavil:

GupeM je izjavil:

Jaz olajšave za otroka ne uveljavljam čez leto. Januarja lepo poračunam, kaj se bolj splača. Ali ga uveljavlja punca, ali jaz, ali pa vsak x oz. y mesecev. Letos je naneslo tako, da je vseeno, kdo bi ga uveljavljal.

Včasih, ko so bile pogodbe o zaposlitvi še v neto zneskih, so delodajalci olajšave za otroke izkoristili za znižanje bruto plače :D.

Suma sumarum je bil zaposleni z otroci cenejši za podjetje, kot nekdo brez otrok.


Spet nakladaš. Podjetje sme otroke upoštevat pri olajšavi samo in le na podlagi pisnega navodila zaposlenega.

To kar opisuješ je pač goljufija, ki bi jo sankcioniralo vsako delovno sodišče.

Invictus ::

Kot da ne vem tega...

Saj so te vedno vprašali, ali ti otroke upoštevajo pri dohodnini...

In to se je dogajalo kar že leta nazaj. O delovnih sodiščih pa ne bi... 15-20 let nazaj blazno neučinkovita, poleg tega zaposleni niso imeli toliko znanja o teh mahinacijah in na sploh o delovni zakonodaji.

Ampak za kake delavce v proizvodnji ali pri kakem obrtniku, se ne bi čudil, če to še laufa...
"Life is hard; it's even harder when you're stupid."

http://goo.gl/2YuS2x

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Invictus ()

St235 ::

Pol pa svizec Invictusa zavije v folijo...

Invictus ::

Lakotnik je pa svizec :|.
"Life is hard; it's even harder when you're stupid."

http://goo.gl/2YuS2x

xx23 ::

Lanski "problem" je bil nov izračun dodatne splošne olajšave, ki jo dobijo tisti, ki so zaslužili med 11.166,37 EUR in 13.316,83 EUR. Tisti, ki so zaslužili malo več, pa te olajšave nimajo, med letom pa so jo dobili priznano pri plači, če se zaslužili manj kot 1.109,73 EUR. Tako je imel lahko nekdo približno enako plačo v 2017 in 2018, a je imel v 2018 zaradi te olajšave precej manj akontacije med letom, na koncu pa mora sedaj precej več za doplačat, če je presegel 13.316,83 EUR.

AnjaNja ::

In dejstvo, da je šla plača gor, olajšava pa že tri leta ne.

Dve opciji sta, podpišeš izjavo, da ne želiš korist dodatne splošne olajšave. To pomeni, da bo delodajalec odvajal višjo akontacijo dohodnine, ti pa boš tekom leta prejemal nekoliko nižjo plačo in boš konec leta (no aprila-junija) dobil nekaj vrnjeno nazaj. Sam od sebe delodajalec pač ne sme tega storit.

Druga opcija je, da pri mili volji nehate jamrat in skakat v luft in si tekom leta nekaj privarčujete. (tisto, kar bi v prvem odstavku recimo dobili povrnjeno zaradi preveč zaračunane in posledično tudi nižjega dohodka).

Dohodninska lestvica je, kakršna je. V programih je vnešena s strani programerjev, ne izmišljuje si jo računovodstvo, čeprav mora vseeno peš preverit, če zadeve štimajo. Z letom 2019 pa slavni regres ne bo šel v dohodnino. Ker navadno je ravno regres tisti, ki poruši sistem.

XLapse ::

seveda ne bo problem če iz NKBM nakažem vračilo dohodnine 1.8k na Intesa kjer mam v bistvu TRR.. Valda mi ne bodo še 1x računali lol?

tako je da sm na NKBM vzel predplačniško pa nkbm mi kr en račun odpru wtf? in zdej bodo tam nakazali dohodnino, srsly!!!

AnjaNja je izjavil:


Dohodninska lestvica je, kakršna je.

ni konec sveta , vsaj zame k nism uradno zaposlen. za vas pa nevem točno samo meni se ne zdi konec sveta
alien technology

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: XLapse ()

St235 ::

tako je da sm na NKBM vzel predplačniško pa nkbm mi kr en račun odpru wtf? in zdej bodo tam nakazali dohodnino, srsly!!!

nakaže se na zadnji TRR v Sloveniji (če ga imaš), razen če sporočiš drug račun.

seveda ne bo problem če iz NKBM nakažem vračilo dohodnine 1.8k na Intesa kjer mam v bistvu TRR.. Valda mi ne bodo še 1x računali lol?

ne, tega ne bodo šteli kot prihodek.

nsa_ag3nt ::

Kako izgleda stanje dohodnine v Slo (furs), če si davčni rezident v Slo in delaš v Eu ?
primer1: delo 1 leto v AT, plača 1615 neto
primer2: delo 1 leto v DE, plača 2040 neto.
Nič vzdrževanih članov, otrok.

Če prav razumem vso to kolobocijo prvo plačaš dohodnino v AT/DE, nato še v Slo furs nekaj računa (koliko) ?
https://gizmodo.com/c/goodbye-big-five

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: nsa_ag3nt ()

Longinus ::

Za primer 1
Pri placi 1650 neto + pendler pauschale bo dohodnina nekje 1400 do 1600 evrov
wir sind die herscher,wir sind die sklaven
wir sind uber all, wir sind nirgends
wir sind die herscher der purpurnen fluse

nsa_ag3nt ::

Če se malo poigram z AT/slo kalkulatorjem dohodnine.

AT https://bruttonetto.arbeiterkammer.at/ 1650 netto je 2250 bruto (s to cifro operira furs),


2250 bruto vnesem v Slo http://www.adecco.si/izracun-place/
piše na
Akontacija dohodnine razred 27,00% 325,40 EUR
če to pomnožim z 12 (za celo leto) in odštejem od "Lohnsteuer" (v desnem stolpcu) dobim pomoje to famozno razliko med At in Slo doh lestvico (3.904,8 - 2.907,10 = 997,7).



Na https://edavki.durs.si/EdavkiPortal/Ope...
Napoved za odmero dohodnine 2018 -> "Dodatni podatki o dohodkih, prejetih iz tujine"

pa ne vem kaj vnesti v polje "oznaka dohodka", da bo šel "Testni izračun dohodnine" skozi.
https://gizmodo.com/c/goodbye-big-five

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: nsa_ag3nt ()

zavtom ::

Jaz sem 10.4.2019 podal ugovor na informativni izračun. Kakšna ideja koliko časa traja da naši mlini ugovor obdrlajo in se odzovejo.

lukamagic ::

Če sem si prav zapomnil bodo odločbe poslane konec julija.. Tudi sam čakam.

zavtom ::

lukamagic je izjavil:

Če sem si prav zapomnil bodo odločbe poslane konec julija.. Tudi sam čakam.


Hvala!

nsa_ag3nt ::

Če citiram sam sebe od https://slo-tech.com/forum/t743685/p638...

Za primer2 dobim vesoljske številke razlike
prvo pretvorba neto v bruto https://www.brutto-netto-rechner.info ( 2.695,00 bruto vs 2040 neto) -> Lohnsteuer: 1.363,92
Tu sem edino spremenil "In der Kirche?" ja nein*

http://www.adecco.si/izracun-place/ -> 2695 bruto
Akontacija dohodnine razred 34,00% 427,69 EUR -> (za 12 mesecev) *12 = 5.132,28
razlika: 3.768,36 (5.132,28 - 1.363,92 )


končni netto letni izkupiček z odšteto Slo dohodninsko razliko primer 1 (AT): 21.932,4
končni netto letni izkupiček z odšteto Slo dohodninsko razliko primer 2 (DE): 20.715,47
sklep: končna netto letna razlika z odšteto Slo dohodninsko razliko je v tem primeru v prid AT za 1.216,93 eur.


Ker je v DE dohodninska lestvica postavljena še višje kot v AT je Slo dohodninska razlika toliko večja.
https://gizmodo.com/c/goodbye-big-five

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: nsa_ag3nt ()

XLapse ::

včeraj mi je en distributer ZDA spet fakal za davčne podatke, lani ko so spraševali, tega ni blo pa me zanima wtf je to.

Torej imaš foreign tax id kar je moja davčna slovenska, to ok, date of birth in potem REFERENCE NUMBER: Pa kaj za vraga je to zdej? Jaz sm kr dal spet davčno in je šlo skozi.

Za slovenijo piše 5%, ampak to edino če dosti zaslužiš, recimo da my withholdajo 5%, je dovolj da dam od distributerja dokaze al more bit prav od IRS ZDA potrdilo za odbitek tujega davka?
alien technology


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Dohodnina (strani: 1 2 3 4 5 6 )

Oddelek: Loža
28442604 (2051) feryz
»

Dohodninske zadeve, akontacija zakonodaja

Oddelek: Loža
253057 (2282) GupeM
»

CSD in njegov najnovejši neoliberalistični prispevek družbi (strani: 1 2 )

Oddelek: Loža
8720747 (18754) Invictus
»

[Delovna razmerja]Neto znesek na pogodbi za redno delovno razmerje za nedolocen cas (strani: 1 2 )

Oddelek: Loža
7422105 (19558) St235
»

Dohodnina 2007 - Nateg? (strani: 1 2 3 4 )

Oddelek: Loža
17012904 (8806) Ziga Dolhar

Več podobnih tem