» »

Dohodnina

Dohodnina

billy ::

Meee je izjavil:

Pa a si poklical na FURS pa vpraša če se da kaj naredit? namesto da se tukaj kregate :D

Načeloma so kar prijazni, glede na tvoj izgovor (nisem prejel fizično pošte) bi morda ti lahko dali kak izredni rok za pritožbo ?

Js tudi delam pritožbe po prejetem izračunu, ker imam podobno situacijo (en od naju dela v tujini, dohodek izredno variira), je pa res da imam vse narejeno online..


Prvo sem pač vprašal tu, mogoče ima kdo kak "inside" info, tisto iz drugega foruma je že videt uporabno.
Potem sem vprašal znance, ki poznajo folk na davčnem, dobil eno telefonsko, tako da v ponedeljek pokličem gospo.

Razmišljam sem že, da bi si izmislil en "dohodek" v lanskem letu in naredil samoprijavo :) če upoštevam kazen in koliko bi dobil nazaj dohodnine, se mi celo to splača.

PS, jaz se ne kregam...

hipertija ::

Pokliči raje gospo danes, da ji petek popestriš, se bo fajn nasmejala po mojem :) pa še sodelavci, če rada čveka.
Prekle za kurnk

billy ::

Danes je ni v pisarni...

Tidule ::

Namesto da kličeš ne vem koga, ki ti ga je priporočil ne vem kdo in si domišljaš kake blazne veze imaš, raje pokliči kontaktni center FURS, ki ga jo imajo za točno takšna vprašanja in bi tam lahko dogovor dobil že dva ni nazaj, preden si začel jokat o poštarjih.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: Tidule ()

billy ::

Kje si dobil vtis o kakršnih koli vezah ali jokanju? Povedal sem situacijo, kot je bila, oz je. Če bi imel veze na FURS, potem sigurno ne bi tu pisal :)

billy ::

vv, baje se odda samo normalna davčna napoved, kot je že nekdo tu napisal.

Javim, če se bo razpletno pozitivno :)

Atrij ::

Če nisi prejel informativnega izračuna (FURS nima dokaza, da si ga, saj se že nekaj let informativni izračun ne vroča priporočeno), sam vložiš napoved. Skrajni rok je 31.7. V napovedi pa prepišeš podatke iz "neobstoječega" inforamtivnega izračuna ter vneseš vzdrževane družinske člane tako kot je za vaju najugodneje.

Lahko pa se vključiš še tožbo zoper poštarja :-(

dvihtelic ::

Pozdravljeni. Mi lahko kdo pomaga in sicer, dobili smo letni zaslužek, kjer si lahko izračunamo približno dohodnino. Nikjer ne najdem na testnem izračunu podstavke 1152 poslovna uspešnost. Ima kdo od vas in ve kam vpisati?

gruntfürmich ::

mislim da nekaj teh prihodkov ne gre pod dohodnino, čeprav so jo odvedli od bruto tega prihodka.
bom doma pogledal točno, ker si tudi sam delam izračune.
"Namreč, da gre ta družba počasi v norost in da je vse, kar mi gledamo,
visoko organizirana bebavost, do podrobnosti izdelana idiotija."
Psiholog HUBERT POŽARNIK, v Oni, o smiselnosti moderne družbe...

Zgodovina sprememb…

sparklyslo ::

dvihtelic je izjavil:

Pozdravljeni. Mi lahko kdo pomaga in sicer, dobili smo letni zaslužek, kjer si lahko izračunamo približno dohodnino. Nikjer ne najdem na testnem izračunu podstavke 1152 poslovna uspešnost. Ima kdo od vas in ve kam vpisati?


A ni za božičnico, poslovno uspešnost, 13. plačo... tale postavka?:
1111 Obdavčeni del za posl. usp.

bozicek ::

Ne vpišeš nikamor

https://edavki.durs.si/EdavkiPortal/ope...

Del plače za poslovno uspešnost v znesku, ki se ne všteva v davčno osnovo (REK-1 vrsta dohodka 1152)

Del plače iz uspešnosti poslovanja, ki se ne všteva v davčno osnovo (v letu 2017 ob izpolnjevanju vseh pogojev do 70 % PP) in se izplačilo prikaže z navedbo vrste dohodka 1152 se na letni ravni ne všteva v informativni izračun dohodnine. Plačnik davka tako tega dohodka ne prikaže v povzetku dohodkov. Ker se dohodek ne všteva v davčno osnovo se tudi pripadajoči prispevki za socialno varnost ne upoštevajo pri izračunu dohodnine na letni ravni.


Bi se pa zahvalil trenutni pernati vladi zaradi neuskladitve davčne lestvice in bom po grobem izračunu ob dobrih 300€
Darila letos samo za poredne

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: bozicek ()

gruntfürmich ::

dvihtelic je izjavil:

Pozdravljeni. Mi lahko kdo pomaga in sicer, dobili smo letni zaslužek, kjer si lahko izračunamo približno dohodnino. Nikjer ne najdem na testnem izračunu podstavke 1152 poslovna uspešnost. Ima kdo od vas in ve kam vpisati?

mi dobimo kot poslovno uspešnost znesek, ampak se ne šteje v dohodnino. ampak pri dohodnini nisem imel nikoli postavke '1152'!
"Namreč, da gre ta družba počasi v norost in da je vse, kar mi gledamo,
visoko organizirana bebavost, do podrobnosti izdelana idiotija."
Psiholog HUBERT POŽARNIK, v Oni, o smiselnosti moderne družbe...

dvihtelic ::

gruntfürmich je izjavil:

dvihtelic je izjavil:

Pozdravljeni. Mi lahko kdo pomaga in sicer, dobili smo letni zaslužek, kjer si lahko izračunamo približno dohodnino. Nikjer ne najdem na testnem izračunu podstavke 1152 poslovna uspešnost. Ima kdo od vas in ve kam vpisati?

mi dobimo kot poslovno uspešnost znesek, ampak se ne šteje v dohodnino. ampak pri dohodnini nisem imel nikoli postavke '1152'!

Ta postavka je na papirju, ki ga dobimo domov od firme .

GummyBear ::

Probavam opraviti testni izračun dohodnine.
Uporabil sem 3 različne kalkulatorje: eDavki.durs.si, Davkoplacevalci.com, Data.si
In vnesel sem podatke 3 oseb: svoje podatke, podatke očeta in podatke matere.

Pri očetu je izračun še najbolj realen oz. najmanj odstopanj med kalkulatorji.
Pri materi se kalkulatorja od eDavki in Davkoplacevalci ujemata, medtem ko kalkulator Data.si pokaže za 700€ več.
Pri mojih podatkih pa niti eden kalkulator ne kaže enako. Po prvem izračunu dobim vrnjeno 5 centov, po drugem moram plačati 70€, tretji kalkulator pa pravi, da bom moral plačati 900€.

Ne me je***! Ena plus ena je zmeraj bilo dva... in tako je do zdaj pokazal vsak kalkulator. Zakaj kalkulatorji dohodnine kažejo tako različne številke? Kateremu sedaj verjeti? Poleg tega vsi pravijo, da povprečna plača še ni znana in se podatki lahko razlikujejo (ta razlika je lahko 1 cent ali pa pol plače).

DamijanD ::

A pa je pomembno kaj ti pokaže kalkulator? Itak ti na koncu FURS reče koliko je treba plačat oz. koliko ti vrne...

Tidule ::

Tocno to, ne se matrat s stvarmi, ki so evidnetno prezahtevne za tvoj intelekt.

GummyBear ::

DamijanD je izjavil:

A pa je pomembno kaj ti pokaže kalkulator? Itak ti na koncu FURS reče koliko je treba plačat oz. koliko ti vrne...


Pomembno mi je samo ali bo spredaj plus ali minus - se pravi, ali bom dobil ali bom moral vrniti. Ampak te kalkulatorji kažejo take razlike, da niti predznak ni jasen.

bemfa ::

Pomembno da gledaš za pravo leto, e-davki so uradna stran, tako da bi se jaz na njih zanesel: https://edavki.durs.si/EdavkiPortal/Ope...
Double check s pomočjo tega: https://www.google.com/url?sa=t&rct=j&q...

aborko ::

Par dni nazaj sem v Avstriji dobil vrnjen del dohodnine za 2018,2019 ter 2020 skupaj z obrestmi (cca 2%), pri nas pozitivnih obresti preveč plačane dohodnine za preteklo leto ni ane?

DamijanD ::

ne mi kreditiramo državo zastonj

gruntfürmich ::

GummyBear je izjavil:

Probavam opraviti testni izračun dohodnine.
Uporabil sem 3 različne kalkulatorje: eDavki.durs.si, Davkoplacevalci.com, Data.si
In vnesel sem podatke 3 oseb: svoje podatke, podatke očeta in podatke matere.

Pri očetu je izračun še najbolj realen oz. najmanj odstopanj med kalkulatorji.
Pri materi se kalkulatorja od eDavki in Davkoplacevalci ujemata, medtem ko kalkulator Data.si pokaže za 700EUR več.
Pri mojih podatkih pa niti eden kalkulator ne kaže enako. Po prvem izračunu dobim vrnjeno 5 centov, po drugem moram plačati 70EUR, tretji kalkulator pa pravi, da bom moral plačati 900EUR.

Ne me je***! Ena plus ena je zmeraj bilo dva... in tako je do zdaj pokazal vsak kalkulator. Zakaj kalkulatorji dohodnine kažejo tako različne številke? Kateremu sedaj verjeti? Poleg tega vsi pravijo, da povprečna plača še ni znana in se podatki lahko razlikujejo (ta razlika je lahko 1 cent ali pa pol plače).

zajeb je morda na tvoji strani, ker ne veš koliko česa je treba vnesti v izračune. jst sem se marsikatero leto uštel, ker vsi dohodki ne gredo v kalkulator, čeprav je delodajalec odvedel dohodnino od njih. pa tudi regres se spreminja do koder gre v davčno osnovo. spreminja se tudi njihov strošek, ki je po navadi par eurov ali pa nič.
stari kalkulatorji tudi morda ne updejtajo zakona o odmeri dohodnine.

jst sem si naredil izračun v Excelu. ampak kot sem rekel, nekateri dohodki ne gredo noter ali pa gredo do določene vsote, ter vsake par let je drugačna formula.
tako da zna prihajati do odstopanj. ampak ko pa boš dobil izračun od države, pa si le nastavi formulo tako, da bo štimalo.
"Namreč, da gre ta družba počasi v norost in da je vse, kar mi gledamo,
visoko organizirana bebavost, do podrobnosti izdelana idiotija."
Psiholog HUBERT POŽARNIK, v Oni, o smiselnosti moderne družbe...

Zgodovina sprememb…

Čewap ::

Hej, mi letos prvič oddajamo napoved dohodnine, kjer uveljavljamo otroka za celo leto. Delamo razne kombinacije in je na koncu seštevek vedno isti (skupaj dobiva vrnjeno 500€). A ni ponavadi tako, da pri določenih kombinacijah mesecev uveljavljanja (recimo jaz 6 mesecev in žena 6 mesecev, jaz 9 mesecev, žena 3 mesece,...) skupni znesek vračila varira in si lahko tako izračunaš kako dobiti največ nazaj? A vpliva kaj na izračun višina plače oz. kdo ima večjo? A je treba biti še na kaj pozoren? Hvala za odgovore!

Lonsarg ::

Vpliva to na katerem delu dohodninske lestvice si: https://view.officeapps.live.com/op/vie... Ker olajšava najprej zbija višji del lestvice, če tistega zmanjka zbija iz nižjega. Tak da tudi če je plača različna, ampak celotna v istem delu lestvice, potem ni razlike.

Je pa to sila neumno, olajšave bi morale biti preprosto direktno v EUR in ne v obliki "olajšave na davek" in vsa kolobocija z izračuni bi odpadla. Ampak ja, birokrati pač.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Lonsarg ()

Tidule ::

Lonsarg je izjavil:

Vpliva to na katerem delu dohodninske lestvice si: https://view.officeapps.live.com/op/vie... Ker olajšava najprej zbija višji del lestvice, če tistega zmanjka zbija iz nižjega. Tak da tudi če je plača različna, ampak celotna v istem delu lestvice, potem ni razlike.

Je pa to sila neumno, olajšave bi morale biti preprosto direktno v EUR in ne v obliki "olajšave na davek" in vsa kolobocija z izračuni bi odpadla. Ampak ja, birokrati pač.

Si hotel rec bedaki, ki ne razumete kako se izracuna dohodnina? Ker tocno to o cemer blodis imamo. Fiksni znizanje dohodninske osnove za X Eur. Bolj enostaven dohodninski sistem tezko najdes.

Lonsarg ::

Nisem jaz tisti ki česa ne razume, je pa takih na tisoče drugih ljudi ja, pomoje točnega zneska koliko več neto bodo dobili vsaj 50% ljudi ni zmožna izračunat, vsaj 25% pa niti koncepta ne zastopi.

In seveda bi lahko bilo bolj enostavna, tako kot sem predlagal, fiksno znižanje davka direktno namesto znižanja osnove. Pač v tem primeru bi taka direktna davčna olajšava 100EUR pomenila da dobiš 100EUR več neto, neodvisno od tega kje v lestvici si, ne odvisno od tega kater starš prijavi itd.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Lonsarg ()

Tidule ::

Pa seveda fiksen davek ne glede na to kdo kaj zasluži, ker drugače je prekomplicirano za računat? In potem taki bedaki razlagajo, da razumejo dohodnino...

Lonsarg ::

To je vse case-by-case, nekaj je komplicirat z lestvico kjer so vecje razlike v zneskih in ima to nek namen, nekaj pa komplicirati kjer je par 10€ razlike, torej pri olajsavah na otroke itd.

Ja debirokratizacija pomeni da so sem pa tja kake formule drugacne in kdo pridobi kdo izgubi, ampak dokler je to drobiz je neumno komplicirat.

Tidule ::

Čisto nekaj drugega pa je delat bedaka iz sebe s komentiranjem teme, ki je ne razumeš. Kakorkoli zadevo obračaš bo vedno treba imet osnove funkcionalne pismenosti in tega z jokanjem ne boš pridobil.

Utk ::

Ja, sej najbrž ne bi bil problem naredit, uzakonit, da se dohodnina družini odmeri v enem šusu, da se seštejejo dohodki in olajšave, in dobi potem vsak pol ali pa po neki formuli. Potem bi bilo vseeno kdo koliko časa uveljavlja enega ali več otrok. Ampak kaj ko ljudje so velikokrat taki, da hočejo imet "svoje" do centa kolk jim pripada in ločeno od partnerja. Potem je pač treba delat tako kot je.

Lonsarg ::

Ce bi bil znesek fiksen potem bi lahko tudi moznost tega kdo koga pise kot vzdrzevanega odstranili, pac avtomatizem da gre vsakemu starsu pol.

@Tidule, jaz nisem tisti ki joka, ampak tisti ki hoce ostalim ki jokajo pomagat. Ti pa tisti ki opravicujes zabirokratiziranost drzave.

matobeli ::

Utk je izjavil:

JAmpak kaj ko ljudje so velikokrat taki, da hočejo imet "svoje"


Za 99.9 ljudi bi bilo čisto dobro tako kot si predlagal, za ostale je pa še vedno napoved/ugovor na voljo.
Da mora pa vsak ki ima froca vsako leto oddajat nek brezvezen dokument je pa samo birokratski nesmisel.

Mato989 ::

Najboljše bi bilo, če ne bi nihče rabil oddajat nič, ker bi vse olajšave skenslali in naredili dohodnino flat rate 10% do 2x povprečne plače in konec... nad 2x povprečne plače pa avtomatsko 30%-35% (če že mora bit neka progresija)

Pa bi zadeve rešili hkrati pa skenslat vse doklade, olajšave itd...
Če sem pomagal, se priporočam za uporabo linka!
KUCOIN EXCHANGE link: https://www.kucoin.com/#/?r=E3I9Ij
BINANCE EXCHANGE link: https://www.binance.com/?ref=10161115

Zgodovina sprememb…

  • predlagalo izbris: pingme ()

matobeli ::

Čist fino je da dobiš olajšavo za otroke. To je stimulacija da imajo uspešni več otrok.

Lonsarg ::

Ja dejansko je za ukinit razne otroške dodatke in subvencije vrtcev in podobno in bi moral biti edini denar ki ga dobiš za otroka preko zmanjšanja davka pri plači.

Seveda primerno večji, da ti pokrije tudi vrtec v celoti, torej cirka 600EUR na otroka per mesec direktne neto olajšave. Pol se bo pa marsikomu splačalo delat tudi za minimalca.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Lonsarg ()

feryz ::

gruntfürmich je izjavil:

dvihtelic je izjavil:

Pozdravljeni. Mi lahko kdo pomaga in sicer, dobili smo letni zaslužek, kjer si lahko izračunamo približno dohodnino. Nikjer ne najdem na testnem izračunu podstavke 1152 poslovna uspešnost. Ima kdo od vas in ve kam vpisati?

mi dobimo kot poslovno uspešnost znesek, ampak se ne šteje v dohodnino. ampak pri dohodnini nisem imel nikoli postavke '1152'!
Seveda pade poslovna uspešnost pod dohodnino.
Ampak mora biti izplačilo temu primerno. Miloščina res ne gre.

D3m ::

Mehhhhh.

Čakam na priliv julija tako, kot vedno.
|HP EliteBook|R5 6650U|

Twixz ::

"posebna osebna olajšava do dopolnjenega 29. leta starosti za dohodke iz delovnega razmerja"

A je to kak posebni zakon sprejet?
Ker namreč sem mislil, da je bilo lani krivo ko so mi v službi zaj*bali z nadurami in dodatki in sem moral doplačat, letos pa kar 300€ dobim nazaj..

anketar ::

ja, mladi do 29 leta so dobil še dodatno olajšavo v višini 1.3k za cel let (zaposlen) oz. sorazmerno

Twixz ::

anketar je izjavil:

ja, mladi do 29 leta so dobil še dodatno olajšavo v višini 1.3k za cel let (zaposlen) oz. sorazmerno


Brez olajšave (na hitro zračunano) bi dobil pa 20€ nazaj...

velikBrokoli ::

Golob rešuje mlade :)

Ganon ::

Saj si lahko sami izračunate že mnogo prej ...

anketar ::

Twixz je izjavil:

anketar je izjavil:

ja, mladi do 29 leta so dobil še dodatno olajšavo v višini 1.3k za cel let (zaposlen) oz. sorazmerno


Brez olajšave (na hitro zračunano) bi dobil pa 20€ nazaj...


spet odvisno v katerem doh. razredu si, glede na to da je to slo-tech verjetno ne delaš za minimalc

billy ::

billy je izjavil:

ksz...

imam neprijetno situacijo.

Otroka nisem prijavil v začetku leta, ker čakam na podatke otrokove mame, da potem izračunava koliko mesecev se komu splača imeti otroka v olajšavi.
Letos informativenga izračuna v fizični obliki nisem prejel, ker so bile neke težave s poštarjem, in je veliko pošte kar zmanjkalo in med to pošto je očitno bil tudi ta izračun.

Zdaj je seveda že mimo tisti rok za ugovor, ker sem tudi že dobil nekaj od FURSa vrnjeno (seveda bistveno premalo, kot če bi uveljavljal otroka).

So sploh kakšne šanse za še kakšen ugovor/ponoven preračun. Če bi recimo dobil kak "dokaz", da poštar ni dostavil informativnega izračuna ali kaj tretjega?


Da povem epilog tega. Sploh ni bilo problema, kot so eni tu pisali in pametovali, lepo se da klasično vlogo, kjer se "opiše" situacijo in jo potem oni brez problema obdelajo.

Torej konec dober, kmalu torej pride na račun nekaj tisočakov, ki bi jih drugače zaplenil cesar ;)

matobeli ::

Nekaj tisočakov?

Recordman ::

Letos me je v informativnem izračunu pričakalo presenečenje:
splošna olajšava v višini slabih 23k (triindvajset tisoč!). Nič jasno8-O
Izračun sem dobil zaradi izplačila edinega dohodka v višina 1k, kjer ni bila obračunana akontacija, torej je pod črto nula. Ampak tisto splošno olajšavo ne vem od kje so potegnili?

delavec44 ::

Manj dohodkov imaš višjo olajšavo dobiš. Za reveže pod minimalcem.

Recordman ::

Aha vse jasno, sem sel preverit pravila za izracun splosne olajsave. Dejansko ti pri nicnem zasluzku pripada skoraj 24k olajsave.

Mato989 ::

Recordman je izjavil:

Aha vse jasno, sem sel preverit pravila za izracun splosne olajsave. Dejansko ti pri nicnem zasluzku pripada skoraj 24k olajsave.


In kaj ti to pomaga drugače? Če ni zaslužka lol?
Če sem pomagal, se priporočam za uporabo linka!
KUCOIN EXCHANGE link: https://www.kucoin.com/#/?r=E3I9Ij
BINANCE EXCHANGE link: https://www.binance.com/?ref=10161115

Kanban ::

Kaj neki, na svoji FB strani (Levica) lahko napišeš, da imajo tisti brez kakršnih koli dohodkov kar 24k olajšave! /s

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: Kanban ()

billy ::

matobeli je izjavil:

Nekaj tisočakov?


Nekaj ja, zaradi favšije nisem napisal točnega zneska.


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

FURS: vzdrževani družinski člani

Oddelek: Loža
223586 (2523) buttcrack
»

Dohodnina 2018 - plačilo?

Oddelek: Loža
435385 (3607) XLapse
»

Dohodnina / vzdrževani družinski člani

Oddelek: Loža
346592 (4231) harvey
»

dohodnina vprašanje

Oddelek: Loža
143819 (3272) smacker
»

Davčna olajšava - član družine

Oddelek: Loža
195508 (4753) harmony

Več podobnih tem