» »

Dohodnina

Dohodnina

Ladjar ::

Če bi vsi slovenci že pred rojstvom vedeli za vsa nakazila, stroške, SEPA, dohodnine in ostalo sranje, nas verjetno še toliko ne bi bilo kot nas je.

buttcrack ::

Kako najlažje spremenim TRR za nakazilo dohodnine?
Našli so mi en star glup varčevalni račun, ki je samo en plastificiran kartonček, rad pa bi dobil na N26.

Se to da preko edavki appa oz. preko neta s certifikatom?

UganiKdo ::

Da, preko edavkov lahko pošlješ zahtevo za spremembo TRR.

r00k ::

@UganiKdo lahko poveš malo bolj natačno kje ? Danes sem prvič odprl edavke in se ne znajdem nič.

Alayne ::

qwertyy je izjavil:

Včeraj sem dobil za plačat 250e dohodnine. Delam preko študentskega servisa, lani sem imel cca 7k prihodkov.

Spodaj v tekstu piše, da mi ni bila priznana splošna olajšava, ker me mama uveljavlja kot vzdrževanega družinskega člana.

Koliko je to pripomoglo k tako visokemu znesku? Bi v primeru, da bi imel splošno olajšavo sploh rabil kaj plačat?

Znesek se mi zdi absurden, za to moram namreč delat cel teden. Za povrh vsega me mama sploh "ne vzdržuje", ker vse stroške plačujem sam (tudi elektriko itd.)

Če prav razumem je to, da me še vedno uveljavlja dobro zanjo, a slabo zame?


Nekaj let nazaj sem bila v podobni situaciji. Vse se da vnaprej izračunat in potem posledično tako tudi uveljavljat. Z mamo sva uredili tako, da je bil izkupiček najboljši. Prijavi te lahko naprimer samo za nekaj mesecev na leto. Pri meni se je slo za 200 eur skupnp, pri njej cez 200 na mesec. Dajta se pogovorit kakšen sistem se vama bolj splača. Sicer pa, če so odnosi slabši bi pač mami pustila in plačala tistih 200 eur. Sej me je celo zivljenje hranila in še zdaj mi kako hrano iz vrta podeli...

Invictus ::

r00k je izjavil:

@UganiKdo lahko poveš malo bolj natačno kje ? Danes sem prvič odprl edavke in se ne znajdem nič.

RTFM...
"Life is hard; it's even harder when you're stupid."

http://goo.gl/2YuS2x

r00k ::

@Invictus
STFU...

UganiKdo ::

r00k je izjavil:

@UganiKdo lahko poveš malo bolj natačno kje ? Danes sem prvič odprl edavke in se ne znajdem nič.


Mislim, da ni posebnega obrazca ampak da oddaš kot lastni dokument (NF-LD) in notri napišeš izjavo, kam naj nakažejo.

Groot ::

UganiKdo je izjavil:

r00k je izjavil:

@UganiKdo lahko poveš malo bolj natačno kje ? Danes sem prvič odprl edavke in se ne znajdem nič.


Mislim, da ni posebnega obrazca ampak da oddaš kot lastni dokument (NF-LD) in notri napišeš izjavo, kam naj nakažejo.


Obstaja poseben obrazec, najdeš ga na internetu hitro. Ga pa res moraš potem oddati kot Lastni dokument.

UganiKdo ::

Če ni ločenega obrazca v e-davkih potem ustreza tudi zapis v wordu in ni potrebe po "obrazcu".

morosito ::

otrok rojen v slo..kaj lahko mati uveljavi olajšavo ki dela in živi v slo..če pa je partner ki je tujec in ne živi v slo...ki je registriral otroka za olajšavo v njegovi državi kamor dela in živi? otrok ima dvojno državljanstvo, trenutno pa uporablja slovenskega.

gruntfürmich ::

Ladjar je izjavil:

Država, država, država, država,država, kaj pa ČLOVEK?

država smo ljudje, ki smo se odločili da bomo živeli v civilizaciji.

kaj tebi tu ni jasno?

ti pa lahko odideš in živiš v divjini, če imaš to potrebo. ne vem zakaj je treba s to tvojo boleznijo druge buzurirat?
"Namreč, da gre ta družba počasi v norost in da je vse, kar mi gledamo,
visoko organizirana bebavost, do podrobnosti izdelana idiotija."
Psiholog HUBERT POŽARNIK, v Oni, o smiselnosti moderne družbe...

mcrastur ::

Nikjer ne opažam, da bi kdo referenciral kakšne člene pri izračunu, niti celovitih izračunov ne najdem.

Npr. 122. člen ZDoh-2[1] navaja lestvice - iz tega raberem, da npr. za davčno osnovo 35.000€ sledi izračun:

do 8.500 je 16% -> 8.500 * 16% = 1.360€
od 8.500 do 25.000 je 26% -> 16.500 * 26% = 4.290€
od 25.000 do 50.000 je 33% -> 7.000 * 33% = 2.310€

Skupaj: 7.960€

Lahko še kdo naredi ta izračun, oz. kako si razlaga? Thx.

[1] http://www.pisrs.si/Pis.web/pregledPred...

GupeM ::

Od kod si dobil 7.000 v zadnji vrstici? Zadnja vrstica ni morala biti 10.000 x 33% (35.000 - 25.000).

mcrastur ::

Ok. Sem popravil. Načeloma pa potem, ta izračun drži?

mcrastur je izjavil:

Nikjer ne opažam, da bi kdo referenciral kakšne člene pri izračunu, niti celovitih izračunov ne najdem.

Npr. 122. člen ZDoh-2[1] navaja lestvice - iz tega raberem, da npr. za davčno osnovo 35.000EUR sledi izračun:

do 8.500 je 16% -> 8.500 * 16% = 1.360EUR
od 8.500 do 25.000 je 26% -> 16.500 * 26% = 4.290EUR
od 25.000 do 50.000 je 33% -> 10.000 * 33% = 3.300EUR

Skupaj: 8.950EUR

Lahko še kdo naredi ta izračun, oz. kako si razlaga? Thx.

[1] http://www.pisrs.si/Pis.web/pregledPred...

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: mcrastur ()

joze67 ::

Saj je tabela, navedena v zakonu, že samozadostna.
"Če znaša letna osnova v evrih od 25.000,00 do 50.000,00, znaša dohodnina v evrih 5.650,00 + 33% nad 25.000,00"
5.650 je vsota vseh prejšnjih stopničk, kar si sicer sam naračunal. In tako je (princip) že desetletja.

Tako da ja, ta izračun drži.

GupeM ::

Načeloma drži. Seveda moraš upoštevati, da regres in poslovna uspešnost ne gresta v dohodnino.

Ne vem pa, če so kakšni drugi dohodki obdavčeni kako drugače. Ta tabela velja za plače ipd. Kako je z raznimi podjemnimi pogodbami, honorarno zaposlitvijo, oddajo nepremičnine v najem, kmetijska dejavnost, ... To pa ne vem in se mi niti ne da študirat zaenkrat :D

UganiKdo ::

Odvisno, če dohodek sodi v dohodnino (podjemne, avtorske pogodbe...) potem pade v lestvico. Izjema se prihodki, ki imajo cedualrno ali končno obdavčitev (najemnine, normiranci...).

Torej v grobem, če ni eksplicitno določeno da ima končno obdavčitev (ali da je iz obdavčitve izvzet) potem zapade pod dohodnino,gre po enotni lestvici in se sešteva z ostalimi dohodki.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: UganiKdo ()

matobeli ::

A kdo ve kdaj bomo dobili vračilo tisti ki smo dali ugovor na izračun (zamudil rok za prijavo otrok)?

Povsod piše sam za tiste ki so redno oddajali oziroma niso vlagali pritožb.

smacker ::

Ko bojo obdelali vse pritožbe.

Horas ::

v roku 30dni ko sinoddal ugovor in potem v roku 30 dni izplačilo.
8700k+z390, 32gb 3600mhz, 1080ti, 700w gold, 512gb+2x250gb m.2 nvme + 2tb hdd

8500+b360, 32gb 2666mhz, rx 6600, 600w bronze, 512gb+250gb ssd m.2 + 2tb hdd

matobeli ::

Ugovor mi prikazuje kot uspešno obdelan, ampak nakazila še ni bilo. Oddan v začetku aprila, tko da se je 30+30 že kakšnih slabih 30+30dni nazaj izteklo.

smacker ::

30+30+karantena

Machete ::

matobeli je izjavil:

A kdo ve kdaj bomo dobili vračilo tisti ki smo dali ugovor na izračun (zamudil rok za prijavo otrok)?
Povsod piše sam za tiste ki so redno oddajali oziroma niso vlagali pritožb.


Ali do konca avgusta, če pa ne boš v večinskem svežnju pa do konca oktobra (zakonsko).
LC1000|Asrock-H470PG|i7-10700K|2x16GB|RTX-3080 EAGLE|W10Pro
new Nintendo 2DS & 3DS XL|Galaxy S24+

GupeM ::

matobeli je izjavil:

A kdo ve kdaj bomo dobili vračilo tisti ki smo dali ugovor na izračun (zamudil rok za prijavo otrok)?

Povsod piše sam za tiste ki so redno oddajali oziroma niso vlagali pritožb.

Jaz bi ukinil možnost ugovora, če nisi do časa oddal prijave otrok. Zakaj potem sploh imamo določen rok za prijavo? Bo pač država obdržala ta višek.

matobeli ::

Se strinjam, država točno ve da imam otroke in višino prilivov. Naj nama s partnerko avtomatsko upošteva 50/50 pa bo mir.

St235 ::

Abosolutno. Ampak samo pod pogojem da potem ni možnosti pritoževanja tudi kadar je taka delitev v tvojo škodo.

Pač tipično jamranje slovencelnov, ki jih mora država peljat za rokico, da si slučajno noht ne zlomijo.

Normalne države lahko z dohodninsko politiko in olajšavami umerjajo celotno družbo, pri nas je pa jamranje že če si mora bogi slovenček izračunat kako uveljavljat otroke za olajšavo.

Zgodovina sprememb…

  • predlagalo izbris: matobeli ()

GupeM ::

matobeli je izjavil:

Se strinjam, država točno ve da imam otroke in višino prilivov. Naj nama s partnerko avtomatsko upošteva 50/50 pa bo mir.

No, to je druga, verjetno še boljša opcija. Če ne oddaš pravočasno, naj upoštevajo 50:50. To z ugovorom je pa najbolj debilno, kar je možno.

bigbada ::

 dohodnina

dohodnina



Mi lahko kdo razloži kaj to pomeni? To sem danes dobil od kadrovske/računvodstv, to je za prejšno leto. To pomeni da aprila/maja ko dobivamo dohodnino bom dobil 1.068€ ali narobe to razumem?

simpatija ::

Toliko dohodnine si plačal v lanskem letu vnaprej. Čez leto se namreš dohodnino plačuje kot nekakšen mesečni pavšal glede na predvidene mesečne dohodke.

Konec leta pa furs pogleda vse tvoje letne dohodke in na letnem nivoju izračuna, koliko dohodnine moraš plačati. Če izračunajo več kot teh 1068, potem moraš še kaj doplačati, če pa manj, pa dobiš nazaj, kolikor si preplačal.

buttcrack ::

To zmeči v info izračun dohodnine pa ti bo vrglo ven koliko bo

GupeM ::

Če nisi imel nobenih drugih obdavčljivih prihodkov, naj bi dobil vrnjeno okrog 475 eur.

donvito ::

bigbada je izjavil:

 dohodnina

dohodnina



Mi lahko kdo razloži kaj to pomeni? To sem danes dobil od kadrovske/računvodstv, to je za prejšno leto. To pomeni da aprila/maja ko dobivamo dohodnino bom dobil 1.068€ ali narobe to razumem?

GupeM ::

donvito je izjavil:

bigbada je izjavil:

 dohodnina

dohodnina



Mi lahko kdo razloži kaj to pomeni? To sem danes dobil od kadrovske/računvodstv, to je za prejšno leto. To pomeni da aprila/maja ko dobivamo dohodnino bom dobil 1.068€ ali narobe to razumem?


Narobe. Regres ne šteje v dohodnino.

donvito ::

Imaš prav, če ne gre, potem dobi: Vrnjeno dobite 475,55
https://www.minimax.si/blog-spremenjena...

HitraSperma ::

Se bolj splaca otroke uveljaviti na letni ravni ali na mesečni, oziroma je vseeno?
fgdsfjk

delavec44 ::

V kolikor nočeš kreditirat države, na mesečni. Sam znesek je pa na koncu enak.

GupeM ::

donvito je izjavil:

Imaš prav, če ne gre, potem dobi: Vrnjeno dobite 475,55
https://www.minimax.si/blog-spremenjena...

To sem pa napisal točno en post pred tvojim :)

donvito ::

Sem opazil, si pa navedel netočen znesek, zato sem prilepil, enim se gre tudi za cente. >:D

Akira_ ::

Februarja sem v roku oddala ugovor zoper informativni izračun dohodnine in sicer sem uveljavljala vzdrževanje otroka, pa še do danes nisem prejela ne odgovora ne vračila denarja.
Do kdaj naj bi sicer to sprocesirali ? Baje so vračali višek dohodnine že konec julija, torej je bil nek zajeb pri meni ali pač ?

GupeM ::

Ne vem sicer kako je z ugovori, ampak enkrat sem imel situacijo, kjer sem moral sam oddati vlogo. Vrnjeno sem dobil zelo pozno. Se ne spomnim točno, ali je bilo nakazilo med božičem in novim letom, ali pa sem med božičem in novim letom dobil le odločno, potem pa čez cca 1 mesec še nakazilo. Mislim, da to, drugo.

Sicer pa bi jaz to možnost onemogočil. Če do roka ne moreš oddati vloge za vzdrževane družinske člane, pač ta možnost gre. Bi se vsi potrudili in do časa oddali vlogo za uveljavljanje družinskih članov.

Akira_ ::

Hvala za odgovor, kljub moraliziranju :)

P.S. letos se nam je prvič pripetilo da smo to urejali naknadno zato tudi vprašam kdaj bo sedaj vrnjeno, ker s tem nimam izkušenj.

buttcrack ::

A ni najbolj enostavno na FURS klicat, kjer bodo točne informacije, po vsej verjetnosti celo brez moraliziranja.
Na forumu dobiš nekaj na pol in še nepotreben dodatek :)

Machete ::

Akira_ je izjavil:

Hvala za odgovor, kljub moraliziranju :)

P.S. letos se nam je prvič pripetilo da smo to urejali naknadno zato tudi vprašam kdaj bo sedaj vrnjeno, ker s tem nimam izkušenj.


Do konca oktobra je zakonski rok. Relax.
LC1000|Asrock-H470PG|i7-10700K|2x16GB|RTX-3080 EAGLE|W10Pro
new Nintendo 2DS & 3DS XL|Galaxy S24+

Invictus ::

Take pritožbe se nekako izvedejo v oktobru... Pač spet si padla v vrsto, kjer mora nekdo pogledati papirje in dati štempelj, da je O.K.

Ne vem, zakaj si folk ne da v koledar takih dogodkov in čakajo do konca roka.

Kot za letni obračun pri s.p. Vsi divje delajo zadnji teden marca, potem se pa čudijo zakaj dobijo denar šele oktobra...
"Life is hard; it's even harder when you're stupid."

http://goo.gl/2YuS2x

Akira_ ::

Hvala vsem :)

val46 ::

Čakaj, kako si ti lahko februarja podala ugovor na dohodnino? Na podlagi česa? Ker ugovor lahko podaš, ko dobiš informativni izračun dohodnine, tega pa še nikdar nisem ne videl, ne slišal, da ga kdo kdaj dobi februarja meseca.

Si morda mislila, da si v roku uveljavljala vzdrževane družinske člane? Ker za tisto je rok bil 5.februar ja. Ampak to pomeni, da nisi podala nobenega ugovora, ampak samo vlogo za uveljavljanje olajšave za otroka. In če je tako, pa da do sedaj še nisi prejela odločbe o dohodnini, se pozanimaj na DURS. Ker v kolikor nisi prejela avtomatske odločbe, je tvoja dolžnost, da jo moraš sama podati in poslati na DURS. Do kdaj je rok za to narediti, pa ne vem iz glave, rabil pa tega tudi nisem še nikdar, tako da o tej zadevi nimam izkušenj.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: val46 ()

Kumbaja ::

Rok je 31.7. Tako da ce res sploh se nisi dobila informativnega izracuna moras to nujno cim prej resit.

zobzazob ::

Zdravo.

Kdo mi lahko pomaga pri izračunu dohodnine.
Če na letni ravni padem v drugi razred (neto letna davčna osnova od 8500€ do 25000€), ali pomeni, da če sem med letom kdaj padel v višji razred (zaradi nagrade) dobim dohodnino plačano takrat za tretji razred nazaj ali ne? Če je nagrada takšna da padem še v četrti razred, dobim nazaj dohodnino plačano za 3. in 4. razred?

Hvala.

MadMicka ::

Narobe si predstavljaš dohodninske razrede. Zadeva je zelo preprosta. Več kot zaslužiš, več ti ostane. Na koncu leta se sešteje, koliko so dobil in od tega plačaš davek. Do tega in tega zneska oz. zasluška plačaš toliko in toliko, kar je preko, plačaš še toliko in toliko.


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

FURS: vzdrževani družinski člani

Oddelek: Loža
223564 (2501) buttcrack
»

Dohodnina 2018 - plačilo?

Oddelek: Loža
435343 (3565) XLapse
»

Dohodnina / vzdrževani družinski člani

Oddelek: Loža
346567 (4206) harvey
»

dohodnina vprašanje

Oddelek: Loža
143794 (3247) smacker
»

Davčna olajšava - član družine

Oddelek: Loža
195490 (4735) harmony

Več podobnih tem