» »

Prve slike helikopterja SB-1

Prve slike helikopterja SB-1

Breaking Defense - Iz naveze Sikorsky-Boeing so nas osrečili s prvimi stvarnimi fotografijami naprednega večnamenskega helikopterja SB-1 s potisnim propelerjem.

V ZDA prehaja v višje obrate program za razvoj prihodnjih rotorskih zrakoplovov Ameriške vojske (Future Vertical Lift), s katerim želijo eventuelno zamenjati vse sedanje helikopterje od Apachev do Chinooka. Njegova uvertura je natečaj za zamenjavo večnamenskega helikopterja UH-60 Black Hawk, ki zdaj nosi ime Future Long-Range Assault Aircraft (FLRAA, izgovorjeno "flora"), pred tem pa je bil Joint Multi-Role Helicopter Program (JMR). Pred štirimi leti je vojska za razvoj prototipov izbrala dva glavna pogodbenika: Bell Helicopter in pa navezo Sikorsky-Boeing. Prvi nastopa z letalnikom V-280 Valor, konvertiplanom na osnovi V-22 Ospreyja; druga dva z letalnikom SB-1 Defiant.

SB-1, ki ga stilizirano pišejo tudi SB>1, je žirodin (gyrodyne): helikopter s potisnim propelerjem. Ker nima smernega vijaka, mu morata stabilnost zagotavljati dva koaksialna, kontrarotirajoča nosilna rotorja, podobno kot pri ruskem Ka-52. Potisni propeler mu omogoča višjo hitrost od tiste klasičnih helikopterjev, kar je vidno pri njegovem bratcu S-97 Raiderju, kandidatu za prihodnji izvidniški helikopter: ta doseže hitrost križarjenja okrog štiristo kilometrov na uro, medtem ko je denimo eksperimentalni RAH-66 Commanche zmogel 100 km/h manj. V primeri s tekmecem V-280 naj bi bil SB-1 sicer nekaj počasnejši, toda okretnejši.

Tako SB-1 kot S-97 izvirata is Sikorskyjevega projekta X2, s katerim so pred desetimi leti naposled dosegli zadovoljivo udejanjenje ideje žirodina z enim potisnim propelerjem. Z njo so se v družbi sicer ukvarjali že vsaj od sedemdesetih let prejšnjega stoletja s projektoma S-69 in XH-59, vendar so tedaj trčili ob nepremostljive probleme s tresljaji in preveliko porabo goriva. Šele po letu 2000 je tehnologija materialov prišla na raven, ko so te izzive premostili. Kljub temu tudi SB-1 čaka še dolga pot preizkušanja in odpravljanja tegob, saj je bil prvi polet napovedan za leto 2017, nato letošnje leto, pred tedni pa so ga bili primorani prestaviti na začetek 2019. Večanje velikosti in mase glede na konceptnega X2 ali lahkega S-97 je namreč veliko zahtevnejše, kot se zdi. Dejstvo, da smo prve fotografije dobili šele sedaj, pred tem pa buljili v narisano grafiko, je tudi pomenljivo.

To je za projekt problem, ker je Bellov V-280 med tem že nabral za dobro leto letalne prakse. Kljub temu zmagovalec še zdaleč ni odločen. Boeing in pa Sikorsky, ki je sedaj pod Lockheed Martinom, imata v ameriškem vojaškem in političnem vrhu precej večji vpliv, pa tudi sicer se Kopenska vojska še ni čisto otresla dvomov v konvertiplane. Mnogo zna biti odvisno od tega, kolikokrat bosta V-280 in V-22 pristajala na trdo, saj sleherno nesrečo Ospreyja mediji pograbijo kot vroče žemlje, čeprav Marinci pravijo, da je to primerjalno z drugimi helikopterji njihov najvarnejši zrakoplov. Vojska se sicer namerava odločiti nekje sredi prihodnjega desetletja in kakor kažejo govorice, se ne misli obotavljati, ker FLRAA potrebuje za predvideno prebijanje kompleksne protiletalske obrambe - Kitajcev in Rusov, se ve.

16 komentarjev

Barbarpapa2 ::

Pozdrav

Mislim, da se bi Nikolaj Kamov malo nasmehnil, če bi še bil živ :)...

Lp

Jože

dexterboy ::

Ali moram za ta frčaplan pisati Božičku ali Dedku Mrazu? 8-)
Mi je pa bil Osprey od nekdaj všeč, saj omogoča visoke potovalne hitrosti.
Ne vem, zakaj niso šli v koncept STOVL oz. v/STOL pri razvoju.
Nesreče se bodo pa vedno dogajale... tudi najboljšim :)
Ko ne gre več, ko se ustavi, RESET Vas spet v ritem spravi.

fikus_ ::

Airbus tudi dela na razvoju nekaj podobnega:

https://beam.land/aviation/airbus-appro...

Pac-Man ::

dexterboy je izjavil:

Ne vem, zakaj niso šli v koncept STOVL oz. v/STOL pri razvoju.


So šli pri Bellu.

The ideal subject of totalitarian rule is not the convinced Nazi or
the convinced Communist, but people for whom the distinction between fact and
fiction and the distinction between true and false no longer exist.

Isotropic ::

baje ima heli dokaj omejene zmožnosti. za heavy lift naj bi bili boljši tilt-rotorji recimo.
je pa res bolj okreten, zato bo verjetno boljši od slednjih za kakšen gunship.

PrimozR ::

Kako se tile helikopterji izognejo prebijanju zvočnega zida z rotorjem na strani, ki se vrti naprej? Relativno počasno vrtenje glavnega rotorja? (pri SB-1 se mi to zdi precej realno, glede na velikost lopatic in glede na dva glavna rotorja - ne bi smelo biti težav z zagotavljanjem dovolj vzgona)

Pluser ::

Izgleda kot iz leta 1970-1980.

vostok_1 ::

Ne vem...nekaj me ne prepriča. Kaj točno...i can't point the finger at, ampak gut feeling.

Sicer pa Lockheed kupi Sikorsky, ker se bo izplačalo, ko bo nato podaljševal razvojni program in cuzal državo?
There will be chutes!
It came from the lab.
Like tears in rain. Time to die. v_1 2012-21

carota ::

Iz naveze Sikorsky-Boeing so nas osrečili

Aha, to je verjetno sarkazem, da nas vojska osreči z bojnim strojem, ne?

Aggressor ::

Je bil sarkazem, ampak ne zaradi "bojnega stroja", temveč tega, da so doslej leta in leta bluzili z grafikami.

Nekateri smo realisti in nimamo abotnega strahu pred orožjem. Tudi v bojnih strojih je lepota in predstavljajo napredek.
en CRISPR na dan odžene zdravnika stran

vostok_1 ::

Tko je. Bojni stroji so fascinantni in tudi potrebni.
There will be chutes!
It came from the lab.
Like tears in rain. Time to die. v_1 2012-21

opeter ::

Hmm ... to se mi je zdelo zanimivo:
(od 3:41 naprej)
Hrabri mišek (od 2015 nova serija!) -> http://tinyurl.com/na7r54l
18. november 2011 - Umrl je Mark Hall, "oče" Hrabrega miška
RTVSLO: http://tinyurl.com/74r9n7j

7982884e ::

Aggressor je izjavil:

Je bil sarkazem, ampak ne zaradi "bojnega stroja", temveč tega, da so doslej leta in leta bluzili z grafikami.

Nekateri smo realisti in nimamo abotnega strahu pred orožjem. Tudi v bojnih strojih je lepota in predstavljajo napredek.

fak, sele zdaj mi je kapnilo, od kje mi je ime Jurij Kristan bilo znano
no, fajn da te mamo! tvoje clanke sem vedno rade volje bral v Jokerju :)

opeter ::

Joj, pa res. Sploh nisem gledal up. imena "Aggressor". :)
Hrabri mišek (od 2015 nova serija!) -> http://tinyurl.com/na7r54l
18. november 2011 - Umrl je Mark Hall, "oče" Hrabrega miška
RTVSLO: http://tinyurl.com/74r9n7j

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: opeter ()

vostok_1 ::

opeter je izjavil:

Hmm ... to se mi je zdelo zanimivo:
(od 3:41 naprej)


Go to your room kid.


Že mamo V-22 osprey. Ni nadomestek helikopterja.
There will be chutes!
It came from the lab.
Like tears in rain. Time to die. v_1 2012-21

Aggressor ::

7982884e je izjavil:

fak, sele zdaj mi je kapnilo, od kje mi je ime Jurij Kristan bilo znano
no, fajn da te mamo! tvoje clanke sem vedno rade volje bral v Jokerju :)


Lepo slišat. :)
en CRISPR na dan odžene zdravnika stran


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Droni

Oddelek: Loža
232296 (418) stuhecd
»

Poletel prvi brezpilotni soborec

Oddelek: Novice / Znanost in tehnologija
3810802 (8700) gus5
»

Prve slike helikopterja SB-1

Oddelek: Novice / Znanost in tehnologija
166204 (3386) Aggressor
»

Dronom ugasnili kamere? (strani: 1 2 3 )

Oddelek: Loža
11427388 (21323) vostok_1
»

Kaj nam delate, slavisti(?)... (strani: 1 2 3 )

Oddelek: Loža
12433095 (29754) nejcek74

Več podobnih tem