» »

Kaj nam delate, slavisti(?)...

Kaj nam delate, slavisti(?)...

1
2
3

SimplyMiha ::

Imamo že "letalo".
letálo -a s (á) motorno zračno vozilo, težje od zraka: letalo se dviga, kroži, leti, pristane, vzleti; sestreliti sovražno letalo; povzpeti se v letalo; odpotovati z letalom; kabina, krila, rep letala; nosilnost letala; pilotiranje letala; posadka letala; potniki v letalu; prevoz z letalom / letalo bobni, brni v zraku / dvomotorno, dvosedežno letalo; izvidniška letala; jadralno letalo brez lastnega pogona, ki leti z izkoriščanjem zračnih tokov; motorno, nadzvočno, reakcijsko letalo; potniško letalo; šolsko letalo za praktični pouk letenja; športno, vojaško letalo; vodno letalo hidroplan; letalo na reaktivni pogon ? aer. amfibijsko letalo ki lahko vzleta, pristaja na kopnem ali na vodi; doseg letala največja razdalja, ki jo lahko preleti letalo brez pristanka; krilce letala; voj. lovsko letalo hitro in okretno letalo, namenjeno za boj s sovražnimi letali ?

Letalnik je popolnoma nepotreben.

m0LN4r ::

V madžarščini ni takih glupih izmišljotin, se najdejo, ampak ni tako grozno. Mislim ljudje jih dejansko uporabljajo od samega sebe, ne pa zato ker piše v kakem slovarju oz. so si jo izmislili, ker pač tko mora bit.
Če pač 99.9% ljudi reče dnevna soba, potem je bivalnica "trololo" beseda.
https://www.youtube.com/user/m0LN4r

Cervantes ::

biorudi je izjavil:

Od kod pa vlečete te lj-je pa nj-je? Zrakomljat? Kroglja? Ali če hočete Ljubljana, Kranj, Celje. 95% ljudi govori Lublana, Cele, Krajn.

Ja, tele lj-, nj-ji etc. So ostanki ilirskega gibanja, ki si je postavilo za cilj čim bolj približati slovanske jezike. In ker čirilica pozna te znake, smo nekaj tega fasali tudi mi.
In res, krajevna imena so slovenisti popačili do absurda.
Reče se Kran, ne Krajn!:))

Zgodovina sprememb…

PandaFlow2 ::

SimplyMiha je izjavil:

Imamo že "letalo".
letálo -a s (á) motorno zračno vozilo, težje od zraka: letalo se dviga, kroži, leti, pristane, vzleti; sestreliti sovražno letalo; povzpeti se v letalo; odpotovati z letalom; kabina, krila, rep letala; nosilnost letala; pilotiranje letala; posadka letala; potniki v letalu; prevoz z letalom / letalo bobni, brni v zraku / dvomotorno, dvosedežno letalo; izvidniška letala; jadralno letalo brez lastnega pogona, ki leti z izkoriščanjem zračnih tokov; motorno, nadzvočno, reakcijsko letalo; potniško letalo; šolsko letalo za praktični pouk letenja; športno, vojaško letalo; vodno letalo hidroplan; letalo na reaktivni pogon ? aer. amfibijsko letalo ki lahko vzleta, pristaja na kopnem ali na vodi; doseg letala največja razdalja, ki jo lahko preleti letalo brez pristanka; krilce letala; voj. lovsko letalo hitro in okretno letalo, namenjeno za boj s sovražnimi letali ?

Letalnik je popolnoma nepotreben.


Imaš tudi zrakoplove, ki so "lažji od zraka" - zračne ladje, balone, ipd.

Matako ::

Ja saj v tem je trik: zrakoplov je splošnejši izraz od "letalo". Čeprav ga kot vidimo ne uporablja niti definicija besede "letalo" v slovarju. ;)

Je pa zgornja definicija rahlo zmedena: začne s tem, da je letalo "motorno zračno vozilo"... nakar v nadaljevanju da primer "jadralnega letala brez lastnega pogona".

Toliko o SSKJ ipd.
/\/\.K.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Matako ()

SimplyMiha ::

Ja, počasi bo treba naredit racijo na slavističnem uradu (najbrž imajo enega?) in jim zaplenit travco.

noraguta ::

Ma trot je pa pika
Pust' ot pobyedy k pobyedye vyedyot!

SimplyMiha ::

Ne, tu dobesedni prevod nima veze. Trot je tole:
trot- čebelji samec
Trot - bajeslovno bitje v slovenski mitologiji
trot - prispodoba za omejenega in neumnega človeka

Trot @ Wikipedia
SSKJ pravi tole:
trót -a m (o??) 1. čebelji samec: trot se izleže iz neoplojenega jajčeca; troti in čebele; biti len kot trot zelo ? čeb. trot opraši matico 2. ekspr. kdor ne živi od lastnega dela, ampak na stroške drugega: tega trota ne bomo več redili / družbeni troti družbeni zajedavci, paraziti 3. ekspr. omejen, neumen človek: pusti tega trota, saj ne ve, kaj govori / kot psovka trot neumni ?

Beseda "trot" že ima druge pomene in je kot taka neprimerna za brezpilotska letala. Sploh pri tej besedi, ki ima tudi poniževalni pomen za osebo in lahko z nesrečno uporabo sproži tretjo svetovno vojno.

Takole PONS:
2. drone (male bee):
drone trot m


Drone postane trot šele, ko je govora o čebeljem samcu.

Zgodovina sprememb…

Okapi ::

V čem je razlika med letalom in letalnikom?
1) Letalo je tudi letalnik. Helikopter je tudi letalnik. Helikopter pa ni letalo.
2) Nikjer ne piše, da moramo imeti za eno stvar samo eno besedo. Obstajajo sopomenke in več kot jih je, bogatejši je jezik.

Je pa res, da to kakšen računalničar ali strojnik morda malo težje razume.>:D

O.

SimplyMiha ::

Helikopter je helikopter. Res ne rabi še ene besede več samo zanj.

Okapi ::

SimplyMiha je izjavil:

Ne, tu dobesedni prevod nima veze. Trot je tole:
To sicer ni nujno res, ker po eni razlagi angleški izraz drone za daljinsko vodena letala izvira prav iz povezave s čebelami.

In 1935, U.S. Adm. William H. Standley saw a British demonstration of the Royal Navy's new remote-control aircraft for target practice, the DH 82B Queen Bee. Back stateside, Standley charged Commander Delmer Fahrney with developing something similar for the Navy. "Fahrney adopted the name 'drone' to refer to these aircraft in homage to the Queen Bee," Mr. Zaloga wrote. The term fit, as a drone could only function when controlled by an operator on the ground or in a "mother" plane


Vendar to ni edina razlaga in nekateri pravijo, da drone izvira iz brenčanja (zaradi zvoka teh letalnikov).

drone 2
1. To make a continuous low dull humming sound:


Jaz recimo bi tem malim daljinsko vodenim frčeplanom z več rotorji zato rekel brenčači, ker točno to pravzaprav so.

SimplyMiha je izjavil:

Helikopter je helikopter. Res ne rabi še ene besede več samo zanj.
A si strojnik ali računalničar?:))

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Okapi ()

m0LN4r ::

*letofrčalnik it is
https://www.youtube.com/user/m0LN4r

joze67 ::

Cervantes je izjavil:


Če lahko vlečem paralele in je ležalnik reč, na kateri se leži, a je potemtakem letalnik zadeva, na kateri se leti?

In nabiralnik je stvar, na kateri se nekaj (prah?) nabira?

Napajalc ::

Kot abrveznik slovenskega jezika vidim LETALNIK kot glavno besedo za vse kar leti in je naredil človek. Naprimer: modelarski mitin letalnikov v Lescah, to pomeni da bo tam vsesort letalnikov, poleg bo tudi Janezek s svojim letečim likalnikom, ki na licu mesta ugotovmo, da se gre za helikopter-likalnik = letalnik.

Phantomeye ::

SimplyMiha je izjavil:

Beseda "trot" že ima druge pomene in je kot taka neprimerna za brezpilotska letala. Sploh pri tej besedi, ki ima tudi poniževalni pomen za osebo in lahko z nesrečno uporabo sproži tretjo svetovno vojno.

Takole PONS:
2. drone (male bee):
drone trot m


Drone postane trot šele, ko je govora o čebeljem samcu.


Hja, idiot, imbécil, retard, moron, feeble-minded, itd. so bile nekoč veljavne besede v medicini (psihiatrija). Hočem povedat, da se ne spreminjajo zgolj besede, ampak tudi pomeni oz. besede dobijo nove rabe med običajnimi ljudmi.

Droni v znanstveni fantastiki velikokrat pomenijo nezemeljska bitja (ali samo-zavedajočo umetno inteligenco), ki so na najnižjem nivoju neke alienske kaste oz. piramide. Imajo dejansko samo eno funkcijo, da na ukaz nekoga z vrha, napadejo protagonista. Terminator je tudi drone, na nek način, in Borgi.

Zgodovina sprememb…

Vajenc ::

SimplyMiha je izjavil:

Beseda "trot" že ima druge pomene in je kot taka neprimerna za brezpilotska letala.

Terminološki slovar avtomatike reče dronu robotski trot.
Not only is there no God, but try finding a plumber on Sunday.
Woody Allen

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: Vajenc ()

Glugy ::

Za "drone" bi lepo imel "brezpilotnik" (glede na to da po besedi pilot veš da gre za leteče zadevce), za "quadcopterja" kot podpomenko pa "heksokopter" ali "kvadrokopter" ali "štirokopter".
Letalnik mi daje občutek da bolj opisuje primitivno verzijo letaleče naprave. Nekaj podobnega kot imamo pri planetih podobno besedo za pritlikave planete - planetoidi.
Ampak ja če se ne bo negoval jezika pa ga aktualiziral bomo tko k Filipinci...k skor ne znajo stavka izrečt brez da bi dodal vsaj eno angleško besedo.

one too many ::

Dvomim, da je kdo v službi zato, da si izmišljuje nove slovenske besede. Mnogo si jih verjetno izmisljijo novinarji. Če kaj, kvečjemu podajo mnenje ali je beseda tvorjena v skladu s slovenskim besedotvorjem.
Sicer pa imamo veliko novih besed, ki so danes povsem normalne. Kako se vam zdi kompjuter in kako računalnik? (OK, komp je sleng.) Ali naprimer grenivka proti grejpfrut? [Vir: http://www.mladina.si/120969/dr-marko-s...
Pozimi sem bral v Dnevnikovem Objektivu stare članke (~1920) in sem bil presenečen nad tujkami za izraze, za katere imamo danes lepe slovenske besede. Škoda ker se jih več ne spomnim.

Sicer meni letalnik ni preveč všeč, me pa ne bi motilo, če bi se uveljavil. Kvadrikopter mi tudi ni všeč, ker prvič marsikdo ne ve zakaj se gre in ker obstajo različni večkopterji. Mislim, prenosnik normalno uporabljamo, čeprav bi lahko beseda pomenila tudi prenosni radio.

Osebno sem pa zato, da kar čim več uporabljamo slovenske besede. Saj veste, porazdelitev in ne distribucija, kakovost in ne kvaliteta. Da ne rečem, da lahko vodi do napak, npr. probe -> proba, poskus, mercury (Hg) -> merkurij.

Okapi ::

Mnogo si jih verjetno izmisljijo novinarji.
Jaz sem recimo prvi začel uporabljati izraz igralnik za igralno konzolo, tam nekje okoli 1996. S tem da igralnik v slovenščini pomeni tudi tisti del orgel, na katerega se igra.

McAjvar ::

SimplyMiha je izjavil:

Helikopter je helikopter. Res ne rabi še ene besede več samo zanj.

Kakšno nadpomenko predlagaš za raznovrstne leteče naprave (baloni, helikopterji, letala)?
"[...] the advance of civilization is nothing
but an exercise in the limiting of privacy."
- Isaac Asimov

SimplyMiha ::

Leteča vozila.

Naslednji?

Phantomeye ::

SimplyMiha je izjavil:

Leteča vozila.

Naslednji?


To ni beseda.

SimplyMiha ::

Je ne rabimo.

Smisel jezika je komunikacija. Izumljanje novih besed je samo beganje.

Zgodovina sprememb…

McAjvar ::

SimplyMiha je izjavil:

Je ne rabimo.

Ker?

SimplyMiha je izjavil:

Izumljanje novih besed je samo beganje.

Zakaj?

Pomembna je tudi učinkovita komunikacija. Kratka in jedrnata. Kombinacije več besed, kjer bi zadoščala ena sama, to niso. Saj nismo enti.
"[...] the advance of civilization is nothing
but an exercise in the limiting of privacy."
- Isaac Asimov

SimplyMiha ::

Potem bi se ti raje piflal na milijone besed, po eno ali več za vsako malenkost, čeprav jih boš večino rabil največkrat enkrat na desetletje?

Učinkovita komunikacija se ne obremenjuje z redkimi besedami, ki se jih da zlahka nadomestiti z lepo in jasno razumljivi besednimi zvezami. A boš ti inozemcu razlagal pomen besede, ob kateri je samo nevedno izbuljil?

Zgodovina sprememb…

bili_39a ::

Lepa prložnost, da damo uraden pomen uveljavljenemu 'frčoplanu'.
Resno.

McAjvar ::

SimplyMiha je izjavil:

Potem bi se ti raje piflal na milijone besed, po eno ali več za vsako malenkost, čeprav jih boš večino rabil največkrat enkrat na desetletje?

Učinkovita komunikacija se ne obremenjuje z redkimi besedami, ki se jih da zlahka nadomestiti z lepo in jasno razumljivi besednimi zvezami. A boš ti inozemcu razlagal pomen besede, ob kateri je samo nevedno izbuljil?

A ti vedno rad takole pretiravaš?
"[...] the advance of civilization is nothing
but an exercise in the limiting of privacy."
- Isaac Asimov

SimplyMiha ::

Nič ne pretiravam. Opravka imam z različnimi skupinami, katerih besedišča se razlikujejo, in je prava muka spremljati komunikacijo med njimi. Zato ostajajo znotraj svojih "kulturnih mehurjev".

Zgodovina sprememb…

Mare2 ::

McAjvar je izjavil:

SimplyMiha je izjavil:

Helikopter je helikopter. Res ne rabi še ene besede več samo zanj.

Kakšno nadpomenko predlagaš za raznovrstne leteče naprave (baloni, helikopterji, letala)?


Zračno vozilo. :)
Zračno vozilo (5)

aeroplán -a m (ȃ) raba peša motorno zračno vozilo, težje od zraka; letalo: aeroplan se dvigne, kroži; dvomotorni aeroplan; ropot aeroplana ♪
avión -a m (ọ̑) motorno zračno vozilo, težje od zraka; letalo: avion kroži, pristane; sestrelili so več sovražnih avionov; odleteti z avionom; dvomotorni avion ♪
helikópter -ja m (ọ́) motorno zračno vozilo brez kril, z velikim propelerjem na vrhu: ponesrečenca so rešili z ledenika s helikopterjem; vojaški helikopter; pilot helikopterja ♪
letálo -a s (á) motorno zračno vozilo, težje od zraka: letalo se dviga, kroži, leti, pristane, vzleti; sestreliti sovražno letalo; povzpeti se v letalo; odpotovati z letalom; kabina, krila, rep letala; nosilnost letala; pilotiranje letala; posadka letala; potniki v letalu; prevoz z letalom / letalo bobni, brni v zraku / dvomotorno, dvosedežno letalo; izvidniška letala; jadralno letalo brez lastnega pogona, ki leti z izkoriščanjem zračnih tokov; motorno, nadzvočno, reakcijsko letalo; potniško letalo; šolsko letalo za praktični pouk letenja; športno, vojaško letalo; vodno letalo hidroplan; letalo na reaktivni pogon ♦ aer. amfibijsk o letalo ki lahko vzleta, pristaja na kopnem ali na vodi; doseg letala največja razdalja, ki jo lahko preleti letalo brez pristanka; krilce letala; voj. lovsko letalo hitro in okretno letalo, namenjeno za boj s sovražnimi letali ♪


Všeč mi je hrvaška beseda međunožno guralo. :)
http://bit.ly/Navodilo123 Podpora za N26 Mastercard za Slovenijo

McAjvar ::

Lej, napisal si:
Helikopter je helikopter. Res ne rabi še ene besede več samo zanj.

Ne gre za še eno besedo za helikopter. Napisal si tudi, da nove besede ne rabimo, da je izumljanje novih besed samo beganje in omenjal neki piflanje milijonov besed. Zanima me, kakšno besedo (zaželjena je ena), torej predlagaš kot nadpomenko letečim napravam. In če meniš, da je ne potrebujemo, me zanima, zakaj ne. Oziroma kakšna avtoriteta si, da lahko upravičeno diktiraš drugim, kaj se potrebuje in česa ne?

Se pravi, zanima me argument, zakaj si proti. In v kakšnem primeru bi bil za vpeljavo nove besede v naš jezik?

@Mare2:
Ali lahko sedaj še z eno besedo, ki pomeni isto (mimogrede, međunožno guralo guralo sta dve besedi)? In da hkrati vključuje še ostale leteče naprave (baloni, "droni", "quadcopterji", ...).
"[...] the advance of civilization is nothing
but an exercise in the limiting of privacy."
- Isaac Asimov

ahac ::

Pomembna je tudi učinkovita komunikacija. Kratka in jedrnata. Kombinacije več besed, kjer bi zadoščala ena sama, to niso. Saj nismo enti.

Po tej logiki je kitajska pisava najbolj učinkovita: kratka in jedrnata. Kombinacije več črk, kjer bi zadoščala ena sama, to niso... :P
Slo-Tech Discord - https://discord.gg/ppCtzMW

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: ahac ()

SimplyMiha ::

McAjvar je izjavil:

Lej, napisal si:
Helikopter je helikopter. Res ne rabi še ene besede več samo zanj.

Ne gre za še eno besedo za helikopter. Napisal si tudi, da nove besede ne rabimo, da je izumljanje novih besed samo beganje in omenjal neki piflanje milijonov besed. Zanima me, kakšno besedo (zaželjena je ena), torej predlagaš kot nadpomenko letečim napravam. In če meniš, da je ne potrebujemo, me zanima, zakaj ne. Oziroma kakšna avtoriteta si, da lahko upravičeno diktiraš drugim, kaj se potrebuje in česa ne?

Se pravi, zanima me argument, zakaj si proti. In v kakšnem primeru bi bil za vpeljavo nove besede v naš jezik?

@Mare2:
Ali lahko sedaj še z eno besedo, ki pomeni isto (mimogrede, međunožno guralo guralo sta dve besedi)? In da hkrati vključuje še ostale leteče naprave (baloni, "droni", "quadcopterji", ...).

Kakšna avtoriteta pa si TI, da bi brez veze uvajal nove besede?

Na srečo odločamo mi, katere besede uporabljamo.

Zgodovina sprememb…

Mare2 ::

SimplyMiha je izjavil:


Kakšna avtoriteta pa si TI, da bi brez veze uvajal nove besede?

Na srečo odločamo mi, katere besede uporabljamo.

SimplyMiha tole si lepo napisal. Odločamo mi, ne on. :)
http://bit.ly/Navodilo123 Podpora za N26 Mastercard za Slovenijo

SimplyMiha ::

helikópter -ja m (o??) motorno zračno vozilo brez kril, z velikim propelerjem na vrhu: ponesrečenca so rešili z ledenika s helikopterjem; vojaški helikopter; pilot helikopterja ?


Zračno vozilo.

thramos ::

SimplyMiha je izjavil:

Na srečo odločamo mi, katere besede uporabljamo.


Zakaj pa uporabljaš toliko redkih besed, namesto jasno razumljivih več besednih zvez?

"Zaradi nekaj naključnih okoliščin, ki vplivajo na ugoden izid, odločamo mi, katere jezikovne enote iz glasov za označevanje pojmov delamo, da so pripomoček pri opravilu". ;((

SimplyMiha ::

Pretiravam pa jaz. Svašta.

thramos ::

Ne bit tako pust in kratek, ter uporabljat redkih besed ... Kdo si bo vse to zapomnil? Lepše je, pa vse skupine bomo razumele:

"Pa jaz nečemu dajem večji pomen kot ga ima v resnici. Svašta."

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: thramos ()

francek1 ::

Letalnik ne pove nič; je daljinsko voden ali ne; je helikopter tudi letalnik? Kaj pa quadcopter? Štirikopter bi bilo bolj pravilno.
Kdor se je že rodil učen se lahko reži...

Spajky ::

SimplyMiha je izjavil:

Helikopter je helikopter. Res ne rabi še ene besede več samo zanj.
Kako da ne, ZRAKOMLAT ! :))
"Bluzim na forumu, torej sem !" (še živ ) ...

SimplyMiha ::

Zrakomlat bi lahko bilo karkoli drugega. Recimo vetrna turbina. Ali pa kompresijska črpalka. Pa to.

McAjvar ::

SimplyMiha je izjavil:

Kakšna avtoriteta pa si TI, da bi brez veze uvajal nove besede?

Lahko me citiraš, kje sem zahteval brezzvezno uvedbo novih besed. Hkrati te prosim za razlago, kdaj je uvedba nove besede brezzvezna in kdaj ne. Oziroma lahko to razložiš vsaj za nesrečno besedo iz te teme: letalnik.

ahac je izjavil:

Pomembna je tudi učinkovita komunikacija. Kratka in jedrnata. Kombinacije več besed, kjer bi zadoščala ena sama, to niso. Saj nismo enti.

Po tej logiki je kitajska pisava najbolj učinkovita: kratka in jedrnata. Kombinacije več črk, kjer bi zadoščala ena sama, to niso... :P

Razen da pismenke niso črke in da je tam še kup drugih pravil, ki jih je treba upoštevati za razumevanje. Ampak saj to veš in le trolaš.
"[...] the advance of civilization is nothing
but an exercise in the limiting of privacy."
- Isaac Asimov

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: McAjvar ()

SimplyMiha ::

Brezvezna je, ker beseda še ni uveljavljena in bi jo bilo treba cele generacije učiti v šole, preden bi se sploh prijela, medtem ko že imamo povsem solidno alternativo, ki se že dosti uporablja.

boha ::

nove besede, to je v redu. v joker stilu, še boljše. nobeden se pa ne obregne ob dejstvo kako neumno slovnico imamo. res zakaj je bilo tega treba? vsi teli snovalci slo jezika so imeli resen občutek manjvrednosti. dejmo zakomplicirat zadevo v nulo, zato da bomo pokazali svetu, da smo sicer hlapčevski, a vseeno sofisticiran narod. pfuj banda, od trubarja dalje.

McAjvar ::

@SimplyMiha
Wait, what? Ker neka nova beseda še ni uveljavljena, je brezzvezna? Resno? Jezik je drugače živa tvorba. Besede pridejo, se spreminjajo, odidejo. Ne delaj iz tega problema, kjer ga ni.

Tvoj predlog, zračno (oziroma leteče) vozilo, je po tvoji razlagi tudi slab. SSKJ za vozilo pravi, da je to prevozno sredstvo. Zakaj vpeljati besedo vozilo, če smo pa imeli že povsem solidno alternativo? Zakaj ne bi uporabili izraza zračno/leteče prevozno sredstvo? Ki po mojem mnenju tudi sicer slabo opiše skupino naprav, ki jo želijo zajeti snovalci letalnika.
"[...] the advance of civilization is nothing
but an exercise in the limiting of privacy."
- Isaac Asimov

SimplyMiha ::

Ampak ti bi sprejel "letalnik". Kar je, po mojem skromnem mnenju, skrajno butasta izbira, ker ne pove nič o predmetu kot to, da leti. Za to pa že imamo letalo. Za drone še nimamo besede (trot je tudi butasta izbira), zato se uporabljamo "brezpilotno letalo", ko se piše o ameriških demokratskih dronih.

Phantomeye ::

SimplyMiha je izjavil:

Ampak ti bi sprejel "letalnik". Kar je, po mojem skromnem mnenju, skrajno butasta izbira, ker ne pove nič o predmetu kot to, da leti. Za to pa že imamo letalo. Za drone še nimamo besede (trot je tudi butasta izbira), zato se uporabljamo "brezpilotno letalo", ko se piše o ameriških demokratskih dronih.


Samostalniki običajno ne opisujejo predmeta.

Knjiga ne opisuje skupka listov (list - kaj je list), ki so zvezani skupaj. Veš, da je knjiga skupek listov, ker si se naučil prepisati pomen besedi knjiga, oziroma je nekdo pokazal na knjigo in rekel 'to je knjiga'.

Tako, da prosim. Nikar s forami, da neka beseda ni okej, ker ne pojasni, kaj nekaj je. Pogledaš letalnik, rečeš evo to letalnik - imaš povezavo med samostalnikom in predmetom.

Mare2 ::

Tole me spominja na vijoličaste krave Milka. Mami ni hčerke nikoli peljala na kako kmetijo, pa ji je kot kravo pokazala Milko. :)
http://bit.ly/Navodilo123 Podpora za N26 Mastercard za Slovenijo

McAjvar ::

SimplyMiha je izjavil:

Ampak ti bi sprejel "letalnik". Kar je, po mojem skromnem mnenju, skrajno butasta izbira, ker ne pove nič o predmetu kot to, da leti. Za to pa že imamo letalo. Za drone še nimamo besede (trot je tudi butasta izbira), zato se uporabljamo "brezpilotno letalo", ko se piše o ameriških demokratskih dronih.

Bi, v pomanjkanju boljših predlogov. In to, da leti, je po mojem skromnem mnenju tudi vse, kar rabi povedati, lepo z eno besedo. Letečih naprav, s piloti ali brez, imamo že toliko vrst, da je res nenavadno, da nimamo ene besede, ki bi vse te naprave opisala.

Ne, letalo ni (več) primerna beseda za opis vseh naprav. Letalnik lepo opiše tudi helikopterje, cepeline ter balone, leteče krožnike ali druge naprave, ki na tak ali drugačen način letijo. Saj je letalo čedna beseda, ki smo je navajeni, vendar si ljudje ob tej besedi praviloma predstavljajo neko napravo s trupom in krili ter motorji (ali zelo dolgimi krili v primeru jadralnih). Opisuje torej neko specifično skupino letečih strojev in še zdaleč ne vseh.
"[...] the advance of civilization is nothing
but an exercise in the limiting of privacy."
- Isaac Asimov

SimplyMiha ::

Dajva se igrat eno igrico, ok...?

Naprava za kukanje? Kukalo.
Pripravek za sladkanje? Sladilo.
Naprava za precejanje? Cedilo.

Naprava za letenje je...?

Zgodovina sprememb…

Heisenberg ::

SimplyMiha je izjavil:

Dajva se igrat eno igrico, ok...?

Naprava za kukanje? Kukalo.
Pripravek za sladkanje? Sladilo.
Naprava za precejanje? Cedilo.

Naprava za letenje je...?



...LETILO ?
1
2
3


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Poletel prvi brezpilotni soborec

Oddelek: Novice / Znanost in tehnologija
3810691 (8589) gus5
»

Stroga regulacija letalnikov v Sloveniji (strani: 1 2 3 4 5 )

Oddelek: Novice / Znanost in tehnologija
23169485 (40964) JeBelaCesta
»

Vrste letal

Oddelek: Loža
162006 (1859) jype
»

Dronom ugasnili kamere? (strani: 1 2 3 )

Oddelek: Loža
11427202 (21137) vostok_1
»

ZDA regulirajo brezpilotne zrakoplove

Oddelek: Novice / Znanost in tehnologija
4114711 (11063) Mare2

Več podobnih tem