» »

Pogajanja za plačo

Pogajanja za plačo

Temo vidijo: vsi
««
«
1 / 6
»»

KraitPay ::

Pozdravljeni,
Zanima me, kako pristopite do pogajanja pri recimo "novem" delodajalcu. Pred mano je zaključna faza, faza o nadomestilih in plači. Kako ste oz. želite, da bi kandidati pristopali k takšnim pogovorom? Trenutno sem z službo zadovoljen, kot tudi z delodajalcem, tako da se mi ne mudi ničesar menjevati. Ponudila se mi je priložnost na ketero sem se prijavil in njihov odogovor po 5tih razgovorih/testih je, da sem idealen kandidat.

Sledi še samo plača, kakšno naj bo moje izhodišče? Ne želim jm povedati trenutne plače, ker se pogovarjam o prihodnosti, ampak vseeno pa nebi želel zveneti kot egoist.

Likalnik ::

Živjo,

vprašali te bodo kakšno plačo imaš v mislih...in na to vprašanje moraš pač odgovoriti....da nekaj cincaš ne gre...jest rečem na svojo plačo še nekaj zraven...upoštevam lokacijo delovnega mesta, pozicijo delovnega mesta, samo delo in potem dodam še zraven. Sedaj je tako...ti imaš službo v kateri si zadovoljen....torej sedaj ti postavljaš pogoje...če te bodo želeli naj to plačajo...ne vem kateri branži si ampak mislim, da veš kako se plače gibljejo za tako delo....kar hočem povedati...imej v mislih, da ti postavljaš pogoje....na koncu oni iščejo kandidata...ti pa službo imaš....glej da greš na boljše in to je tudi boljša plača

Smurf ::

Ce imas ze sedaj zelo solidno placo, jim poves, da toliko zasluzis in je seveda logicno, da potrebujes boljse pogoje, da bos zamenjal sluzbo. Ce se ti zdi, da imas trenutno precej nizko placo in bi lahko dobil v novi sluzbi 50-100% visjo potem je verjetno bolj modro molcati in pustiti, da ti oni ponudijo prvi znesek (ki ga potem poskusis nekoliko dvigniti). Je pa malce butasto, ce bos po 5 razgovorih ugotovil, da sploh ne morejo ponuditi dovolj visoke place (jaz ponavadi takoj vprasam, o kaksnem rangu je govora). Mimogrede osebno bi se verjetno sedaj pogajal tudi o dnevih dopusta, ne zgolj o placi.

TheBlueOne ::

Povej, kaj bos delal in v kateri regiji in verjetno ti bo kdo povedal priblizno kaksen je rang plac na tem doticnem podrocju. Brez tega nimas neke podlage, da postavis maksimalno visino place. Klasicno kandidati praviloma povedo kaksno placo imajo na prejsnjem podjetju, ampak s kaksnim 10-20% pribitkom in pricakovanjem za se kaksen odstotek vec.

Drugace se mi ne zdi najbolj pametno biti petkrat na podjetju, ce ne ves vsaj priblizne place, ker na tej poziciji se lahko prelomi se tako obetaven postopek.

Sam tocno vem kaj hocem in podjetje od mene pred prvim razgovorom dobi kje je minimum, ki se lahko tudi poveca v primeru, da to opravicujejo okoliscine, ki niso bile znane v samem razpisu.

Invictus ::

Tole bluzenje kadrovske do konca razgovorov brez informacije o plačah je samo kraja časa kandidatom za zaposlitev.

Sam se pred informacijo o plači/tarifi ne pogovarjam o ničemer drugem.
"Life is hard; it's even harder when you're stupid."

http://goo.gl/2YuS2x

kingsix ::

Mene je kontaktiral gospod iz HR ene večjih IT firm v Slo. Hoteli so štartat. NET razvoj in so potrebovali enega, ki bi vse skupaj začel. To make a long story short: okvirne plače mi ni hotel povedat ne na prvem in ne na drugem razgovoru. Takrat sem mu jaz lepo povedal, da če on kontaktira nekoga, ki ima službo itd. in ga potrebuje, naj kar na začetku pove o kakšnem denarju je govora. A kaj bom, čakal na prvo plačilno listo, da bom izvedel plačo?

Smurf ::

Ne razumem kaj je sploh smisel v tem da skrivas placo. Ko sem v obratni vlogi (ko intervjujem), takoj na prvem razgovoru ze vprasam kaksno placo pricakuje kandidat.

Vazelin ::

Wtf 5 intervjujev. A to si se prijavil za CEO?

TheBlueOne ::

Smurf je izjavil:

Ne razumem kaj je sploh smisel v tem da skrivas placo. Ko sem v obratni vlogi (ko intervjujem), takoj na prvem razgovoru ze vprasam kaksno placo pricakuje kandidat.


To je zame ze prepozno.

Ker mi je kadrovanje v Sloveniji tuje sem radoveden koliko ljudi niti ne pride na razgovor, ce ne vedo v naprej kaksna priblizno bo placa? Mene je tu in tam zicalo kaksno podjetje iz Slovenije, ampak je se vsako prekinilo kontakt, ko sem vztrajal, da se razjasnijo te osnovne zadeve preden grem na pot.

Mi ni jasno, kaj sanjajo, ker za moj okus na tan nacin uspesno odfiltrirajo najboljse kadre, ker kdo, ki mu ni treba bo vzel dopust in imel stroske za to, da ga bodo potem morda razocarali z nekimi nesprejemljivimi pogoji.

Zgodovina sprememb…

KraitPay ::

Da odgovarjam po vrsti.

Štajerska, okolica CE je zaposlitev. Elektro stroke. Razvoj in programiranje PLCjev in projektiranje-Eplan.Nadzor dela itd. Toliko na kratko o delu. Je pa obseg delovnih nalog kar velik...

Majnše podjetje, 20+ ljudi,prisotno že kar dober čas na trgu. Na razgovore hodil, ker me njihov razvoj zelo zanima.
Da bilo je 5 razgovorov. Dva splošna, o tem kaj sem in kaj delam in dva tehnična s preiskusom znanja in dokazovanjem prej omenjenega, plus psihološko testiranje.

Če je kdo iz podobne stroke, prosim za okvirno plačilo za prej omenjene naloge.

Sicer tukaj ni pomembno, ampak vseeno dodam, za tiste v javni upravi - stopnja izobrazbe VII\2.

Vazelin ::

Kaj vključuje psihološko testiranje?

TheBlueOne ::

KraitPay je izjavil:

Da odgovarjam po vrsti.

Štajerska, okolica CE je zaposlitev. Elektro stroke. Razvoj in programiranje PLCjev in projektiranje-Eplan.Nadzor dela itd. Toliko na kratko o delu. Je pa obseg delovnih nalog kar velik...

Majnše podjetje, 20+ ljudi,prisotno že kar dober čas na trgu. Na razgovore hodil, ker me njihov razvoj zelo zanima.
Da bilo je 5 razgovorov. Dva splošna, o tem kaj sem in kaj delam in dva tehnična s preiskusom znanja in dokazovanjem prej omenjenega, plus psihološko testiranje.

Če je kdo iz podobne stroke, prosim za okvirno plačilo za prej omenjene naloge.

Sicer tukaj ni pomembno, ampak vseeno dodam, za tiste v javni upravi - stopnja izobrazbe VII\2.


Moje podrocje, samo cez mejo in ti bom povedal, kaj lahko pricakujes, ce gres cez mejo in kaj menda najdes v Sloveniji. V Sloveniji je menda podobno kot bos pocel ti + vodenje projektov za pogajalsko izhodisce neto 1500€. To je bila informacija iz LJ.

Ce je veliko terenskega dela, potem ti iz prve lahko svetujem, da delas za tuje podjetje, ker glede na stroko se ti lahko zelo hitro zgodi, da bos dosti na terenu. Glede na stopnjo izobrazbe, ki nujno vazna samo v JS lahko cez mejo pricakujes osnovo nekje okoli 2000€ neto (+-300€) 14x osnovne place.

V nasi stroki je tudi zelo vazno, kako je placano delo, ko si pri strankah, koliko so placane nadure ipd., ker lahko neto mesecni izkupicek brez vecjih problemov tudi podvojijo. To moras nujno pokriti pri pogajanjih za placo, ker drugace je lahko tudi navidezno lepa placa na koncu po uri nizka. Te zadeve menda v Sloveniji niso nujno lepo urejene ali drugace povedano nadure se placujejo na roke, s slabo tarifo...

Mimogrede, pomanjaknje na tvojem podrocju je veliko in vedno vecje.

SmeskoSnezak ::

Vedno se , iz strani iskalnika, ki ima sluzbo, zacne pogajanje place z vsaj 1.6x ali pa celo bolje 1.8x prejsne. Ce te zelijo, te naj temu primerno placajo... se posebej pri "tako" iskanem kadru.
@ Pusti soncu v srce... @

ginekk ::

Kako vas bo firma cenila, če se niti sami ne znate. Če nimaš kaj izgubit začni pogajalsko izhodišče s trenutno plačo + vsaj 50%.
Zamisli si vse mogoče težave od vožnje na delo, do prehoda v novo službo, novih tečnih šefov itd... in za koliko bi bil pripravljen it v tveganje zamenjave okolja.

TheBlueOne ::

ginekk je izjavil:

Kako vas bo firma cenila, če se niti sami ne znate. Če nimaš kaj izgubit začni pogajalsko izhodišče s trenutno plačo + vsaj 50%.
Zamisli si vse mogoče težave od vožnje na delo, do prehoda v novo službo, novih tečnih šefov itd... in za koliko bi bil pripravljen it v tveganje zamenjave okolja.


Jaz deloma razumem, se posebej, ce je kdo lokacijsko omejen. Mene je zavrnilo 100% podjetij iz Slovenije, ki so me zicali, ko sem zahteval te osnovne podatke. Ocitno je se vedno dovolj velik pool, da moras narediti kompromis, ce si zelis izvedeti kaj vec.

Zgodovina sprememb…

__Devil__ ::

Jaz bi želel najti delo v Avstriji, najraje Lipnica. Plača je višja, nekaj pogovorne Nemščine že znam. Ima kdo kak predlog?

Meizu ::

Gastarbajter in piči.

Ne resno, ponajdeš na avstrijskem iskalniku željeno delo, kontaktiraš in čakaš na odgovor.

Se strinjam s tilkom glede osnovnih podatkov. Meni se tudi redno dogaja, da ljudje žicajo za delo tako, da v ponudbi praktično ne napišejo nič relevantnega.

Pol kile teksta, kako se mi splača tovrstno delo, kako imajo fajn pogoje, a ne duha ne sluha o dejanskih podatkih - s čim se ukvarjajo, v kakšnem trgu uspevajo, kako poteka delo, koliko ur, KAJ TRŽIJO. Potem pa kar takoj prešaltajo na idejo naj pošljem telefonsko številko, pa se dogovorimo o detajlih.

Sori, če že pišeš ponudbo jo spiši na tak način, da je meni takoj jasno s čim imam opravka. Na tak zahtevek sem tudi že prejel odgovore, da se jim ne da pisat, da je na telefonu lažje razložit, brez 100 podvprašanj...

Spiši brošuro, copy paste in od tam gremo dalje. Če že tu ne zmoreš neke organiziranosti, kaj bi se sploh pogovarjali dalje.

Smurf ::

TheBlueOne je izjavil:


To je zame ze prepozno.

Ker mi je kadrovanje v Sloveniji tuje sem radoveden koliko ljudi niti ne pride na razgovor, ce ne vedo v naprej kaksna priblizno bo placa? Mene je tu in tam zicalo kaksno podjetje iz Slovenije, ampak je se vsako prekinilo kontakt, ko sem vztrajal, da se razjasnijo te osnovne zadeve preden grem na pot.

Mi ni jasno, kaj sanjajo, ker za moj okus na tan nacin uspesno odfiltrirajo najboljse kadre, ker kdo, ki mu ni treba bo vzel dopust in imel stroske za to, da ga bodo potem morda razocarali z nekimi nesprejemljivimi pogoji.

Pri nas ni tega problema, ker gre za precej znano (high-tech) podjetje, kjer ponavadi ljudje (opraviceno) pricakujejo, da bo ponujena placa dovolj zanimiva (ce jih zanima se jim pa lahko ze takoj pove kaksni so razponi plac, ni neka skrivnost).

Meizu ::

Smurf je izjavil:

TheBlueOne je izjavil:


To je zame ze prepozno.

Ker mi je kadrovanje v Sloveniji tuje sem radoveden koliko ljudi niti ne pride na razgovor, ce ne vedo v naprej kaksna priblizno bo placa? Mene je tu in tam zicalo kaksno podjetje iz Slovenije, ampak je se vsako prekinilo kontakt, ko sem vztrajal, da se razjasnijo te osnovne zadeve preden grem na pot.

Mi ni jasno, kaj sanjajo, ker za moj okus na tan nacin uspesno odfiltrirajo najboljse kadre, ker kdo, ki mu ni treba bo vzel dopust in imel stroske za to, da ga bodo potem morda razocarali z nekimi nesprejemljivimi pogoji.

Pri nas ni tega problema, ker gre za precej znano (high-tech) podjetje, kjer ponavadi ljudje (opraviceno) pricakujejo, da bo ponujena placa dovolj zanimiva (ce jih zanima se jim pa lahko ze takoj pove kaksni so razponi plac, ni neka skrivnost).


Ampak to je neumnost. Fama ali ne fama, to je kot da prideš v trgovino (če obrnemo situacijo) in se o ceni pogovarjamo šele, ko prodajalec izdelek vrže na kaso.

Obstaja več socioloških tipov delavcev. Velika večina ne dela zato, ker je to njihovo sanjsko delo, temveč zaradi zaslužka in preživetja. Alora, povej mi številke stu bogu!

Tr0n ::

Meizu je izjavil:

Obstaja več socioloških tipov delavcev. Velika večina ne dela zato, ker je to njihovo sanjsko delo, temveč zaradi zaslužka in preživetja. Alora, povej mi številke stu bogu!

Ali pa ce spet obrnemo.

Ti pride nek iskalec zaposlitve in ga zanima samo placa. Kako dober delavec je? Ali bo naredil samo tisti minimum in nic drugega?

Kaj naredis s takim, ce si recimo v vlogi delodajalca? :) Ga zaposlis prej, kot pa nekoga, ki ga bolj podrobno zanima samo delo?

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: Tr0n ()

Meizu ::

Tr0n je izjavil:

Meizu je izjavil:

Obstaja več socioloških tipov delavcev. Velika večina ne dela zato, ker je to njihovo sanjsko delo, temveč zaradi zaslužka in preživetja. Alora, povej mi številke stu bogu!

Ali pa ce spet obrnemo.

Ti pride nek iskalec zaposlitve in ga zanima samo placa. Kako dober delavec je? Ali bo naredil samo tisti minimum in nic drugega?

Kaj naredis s takim, ce si recimo v vlogi delodajalca? :)


Normalno, da me zanima plača. Saj nisem Karitas. Delodajalec, tak psihološki ocenjevalec kot je, pa lahko ocenjuje karkoli. Jaz osebno ne bi ocenjeval človeka, ki vpraša najprej po višini plače kot avtomatskega jebivetra. Saj je vendar glih ta informacija ena taglavnih, ki jih želiš vedet.

Če spet obrnemo, kaj naj si iskalec misli o delodajalcu, ki plasira vse ostalo na mizo le plače ne? Da je firma škrta? Da želi izkoriščat? Da ubistvu nima keša, pa te želi najprej z attitudom kupit?

Edit: Da še to dodam - profesionalen odnos do dela in delanje s srcem sta dve različni, hkrati pa precej podobni stvari.

Osebno nimam problema s človekom, ki mi v fris reče, da ga to delo zanima zgolj zaradi zaslužka, vendar profesionalno opravlja svoje delo in ustreza vsem normam. Če le ne gre za nekega razvojnega vodjo, potem me njegovi interesi ne zanimajo kaj preveč. Je vsaj iskren. Večina ljudi bi raje po 12.00 popoldan šla ribe lovit, pa ne more, ker dela za dnar, s to razliko, da o tem molčijo.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Meizu ()

Tr0n ::

Meizu je izjavil:

Če spet obrnemo, kaj naj si iskalec misli o delodajalcu, ki plasira vse ostalo na mizo le plače ne? Da je firma škrta? Da želi izkoriščat? Da ubistvu nima keša, pa te želi najprej z attitudom kupit?

Kar zelim povedat je, da tako en kot drug ekstrem ni ok.

Seveda je placa pomemben del razgovora, mora pa iskalec zaposlitve pokazat tudi neko osnovno zanimanje za delo, ne samo placilo.

Meizu ::

Tr0n je izjavil:

Meizu je izjavil:

Če spet obrnemo, kaj naj si iskalec misli o delodajalcu, ki plasira vse ostalo na mizo le plače ne? Da je firma škrta? Da želi izkoriščat? Da ubistvu nima keša, pa te želi najprej z attitudom kupit?

Kar zelim povedat je, da tako en kot drug ekstrem ni ok.

Seveda je placa pomemben del razgovora, mora pa iskalec zaposlitve pokazat tudi neko osnovno zanimanje za delo, ne samo placilo.


Valjda mora, ampak jaz ne vidim problema, da iskalca takoj na začetku zanima plača. Vsaka dejavnost mora imet svoj price tag. Brez tega se jaz sploh pogovarjat ne začnem, čeravno ni to moj prijatelj ali neka druga usluga. Pa ni to nič strašnega. Mogoče je to bolj pogosta praksa pri tistih, ki furamo SP ali neko drugo podjetje, ker realno nimamo časa cel teden razglabljat z nekom, da na koncu izvemo o kakšnem denarju je govora. Pač, optimizacija ampak to mora biti razumljivo obem stranem.

TheBlueOne ::

Tr0n je izjavil:

Meizu je izjavil:

Če spet obrnemo, kaj naj si iskalec misli o delodajalcu, ki plasira vse ostalo na mizo le plače ne? Da je firma škrta? Da želi izkoriščat? Da ubistvu nima keša, pa te želi najprej z attitudom kupit?

Kar zelim povedat je, da tako en kot drug ekstrem ni ok.

Seveda je placa pomemben del razgovora, mora pa iskalec zaposlitve pokazat tudi neko osnovno zanimanje za delo, ne samo placilo.


Oprosti, ampak to, da zelis vedeti za placo, preden se podas na pot ni noben ekstrem, je neka osnova.

Meizu ::

V nadaljevanju duha komentarja thetilka, točno to. Danes je nekako klasika, da naj bi se iskalec zaposlitve najprej fizično pripeljal na firmo, se pogovoril, čez 2 razgovora zvedel za plačo...

S čim točno naj bi iskalec zaposlitve to financiral? Potni stroški preko ZZZS?

Edit: Da sploh ne omenjam izkoriščanja delodajalcev, ki to namerno počnejo že zato, da niso njihove plače javno dostopne širši publiki pa jim ni treba toliko skrbet o tem, če bodo postavili kompetitivno urno postavko ali ne. Povprečni Janez pa naleti na nafuk, ker je pač pri iskanju zaposlitve našel prvo firmo, ki mu jo je priporočil Frane, pa nima sploh pojma, da dela za 20% pod zdravim povprečjem.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Meizu ()

Tr0n ::

Meizu je izjavil:

V nadaljevanju duha komentarja thetilka, točno to. Danes je nekako klasika, da naj bi se iskalec zaposlitve najprej fizično pripeljal na firmo, se pogovoril, čez 2 razgovora zvedel za plačo...

Ce je velik naval na neko mesto, se s tem vsaj malce filtrira resne iskalce od manj resnih. O placi se pa potem pogaja preko razgovorov. Ce na prvem razgovoru vprasas o placi in ne dobis odgovora, in ti je to prioriteta, potem pac ne gres vec na drugi razgovor. :)

Smurf ::

Meizu je izjavil:


Obstaja več socioloških tipov delavcev. Velika večina ne dela zato, ker je to njihovo sanjsko delo, temveč zaradi zaslužka in preživetja. Alora, povej mi številke stu bogu!

Tukaj je ta razlika. Pri nas poskusamo iti v to smer, da gre za sanjsko zaposlitev (oz. da ponudimo vec kot drugje), ter pobiramo tisti kader, ki je najboljsi (kar v bistvu pokrije ozek socioloski tip delavcev). Taki praviloma tudi poznajo kaksne so njihove cene na trgu.

TheBlueOne ::

Tr0n je izjavil:

Meizu je izjavil:

V nadaljevanju duha komentarja thetilka, točno to. Danes je nekako klasika, da naj bi se iskalec zaposlitve najprej fizično pripeljal na firmo, se pogovoril, čez 2 razgovora zvedel za plačo...

Ce je velik naval na neko mesto, se s tem vsaj malce filtrira resne iskalce od manj resnih. O placi se pa potem pogaja preko razgovorov. Ce na prvem razgovoru vprasas o placi in ne dobis odgovora, in ti je to prioriteta, potem pac ne gres vec na drugi razgovor. :)


Kakor sem omenil nekoliko prej, je zadrzevanje ustreznih informacij, kar okvirna placa na vsak nacin je odlicno odfiltriranje najboljsih kadrov. Ce mislis, da bo nekdo, ki zadeve obvlada in ima delo pristal na to, da bo sel za hec do morebitnih ponudnikov in izgubljal cas, potem zivis v iluziji. Najboljsa podjetja ne samo da razkrijejo te osnovne informacije, ampak tudi povrnejo stroske.
Ves, za tehnike ni samo Slovenija in tisti, ki "kradejo" premium kadre Slo podjetjem s tvojem razmiljanju se tega se kako zavedajo in dejansko izkoriscajo ta nacin razmisljanja, ki ga nosis.

Vsak po svoje, ampak ne se potem cudit, da je kadrovska slika kakersna je.

Zgodovina sprememb…

Meizu ::

Tr0n je izjavil:

Meizu je izjavil:

V nadaljevanju duha komentarja thetilka, točno to. Danes je nekako klasika, da naj bi se iskalec zaposlitve najprej fizično pripeljal na firmo, se pogovoril, čez 2 razgovora zvedel za plačo...

Ce je velik naval na neko mesto, se s tem vsaj malce filtrira resne iskalce od manj resnih. O placi se pa potem pogaja preko razgovorov. Ce na prvem razgovoru vprasas o placi in ne dobis odgovora, in ti je to prioriteta, potem pac ne gres vec na drugi razgovor. :)


Vidiš tu se ne strinjava. Ravno nasprotno. Zame je firma, ki ne želi predhodno pred razgovorom najavit svojega plačnega stališča, neresna. Zakaj bi trošil svoj denar, da hodim od vrat do vrat zato, da potencialno dobim ponudbo, ki mi odgovarja ali ne in to ne glede na to, ali želim delo opravljati iz čistega veselja li zgolj iz zaslužka? Denar je vedno v ozadju, ne glede na tvoj status do nekega poklica. Vsaj jaz še nisem videl mehanika, ki bi imel odprto mehanično delavnico ter opravljal svoje delo zastonj, pa čeprav že 30 let sanja ta poklic.

Fer je, da v iskalniku zaposlitev vidiš predvideno izhodiščno plačo, da oceniš zase ali se ti sploh splača na razgovor.

Smurf je izjavil:

Meizu je izjavil:


Obstaja več socioloških tipov delavcev. Velika večina ne dela zato, ker je to njihovo sanjsko delo, temveč zaradi zaslužka in preživetja. Alora, povej mi številke stu bogu!

Tukaj je ta razlika. Pri nas poskusamo iti v to smer, da gre za sanjsko zaposlitev (oz. da ponudimo vec kot drugje), ter pobiramo tisti kader, ki je najboljsi (kar v bistvu pokrije ozek socioloski tip delavcev). Taki praviloma tudi poznajo kaksne so njihove cene na trgu.


Tudi tak niche lahko čisto normalno uspeva. Mimogrede, nekomu sanjska zaposlitev ni jamstvo, da gre tu za najboljši kader.

Ampak glede na to, da je to kar praksa velike večine firm, imamo seveda problem.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Meizu ()

Tr0n ::

Meizu je izjavil:

Zame je firma, ki ne želi predhodno pred razgovorom najavit svojega plačnega stališča, neresna.

Tudi prav.

Bom jaz sel na razgovor in si izpogajal dobro placo, ti pa dalje isci.:P

Meizu ::

Tr0n je izjavil:

Meizu je izjavil:

Zame je firma, ki ne želi predhodno pred razgovorom najavit svojega plačnega stališča, neresna.

Tudi prav.

Bom jaz sel na razgovor in si izpogajal dobro placo, ti pa dalje isci.:P


Voljno.

Tear_DR0P ::

vedno lahko vprašaš kakšna je njihova ponudba, podjetja ponavadi vedo koliko so pripravljena odšteti za določeno pozicijo - v obliki razreda (recimo od 4000-6000 EUR) Če tega niso pripravljeni vnaprej povedat, je to kr škoda zanje, al pa iščejo kader, ki ga ne bodo znali dovolj ceniti. Ampak pač .. če ne povejo, je to del pogajalske taktike in si na vrsti ti.

Na tvoji strani pa je, da imaš pripravljeno svojo številko, ali še bolje razred, v katerem se pogajaš. Ta številke imej podprte z razlogi zakaj se podjetju splača dati denar zate, kaj so rezultati, ki si jih že dosegel in kaj so rezultati, ki jih lahko dosežeš za to podjetje. Tako poveš zakaj misliš, da si določen znesek zaslužiš.

Pa potem je treba biti tudi pripravljen zavrniti prenizko ponudbo ali biti zavrnjen zaradi previsokih zahtev - večkrat sem bil zavrnjen, kot zavrnil :) ampak tudi če sem kdaj na kratki rok obžaloval, da kake pozicije nisem dobil, sem se potem potrudil, za boljši zaključek.
"Figures don't lie, but liars figure."
Samuel Clemens aka Mark Twain

Smurf ::

Meizu je izjavil:


Tudi tak niche lahko čisto normalno uspeva. Mimogrede, nekomu sanjska zaposlitev ni jamstvo, da gre tu za najboljši kader.

Ampak glede na to, da je to kar praksa velike večine firm, imamo seveda problem.

Jasno. Sanjska je za nek dolocen profil ljudi, ki ga targetiramo (no saj tudi sam sem eden izmed njih).

Meizu ::

Tear_DR0P je izjavil:

vedno lahko vprašaš kakšna je njihova ponudba, podjetja ponavadi vedo koliko so pripravljena odšteti za določeno pozicijo - v obliki razreda (recimo od 4000-6000 EUR) Če tega niso pripravljeni vnaprej povedat, je to kr škoda zanje, al pa iščejo kader, ki ga ne bodo znali dovolj ceniti. Ampak pač .. če ne povejo, je to del pogajalske taktike in si na vrsti ti.

Na tvoji strani pa je, da imaš pripravljeno svojo številko, ali še bolje razred, v katerem se pogajaš. Ta številke imej podprte z razlogi zakaj se podjetju splača dati denar zate, kaj so rezultati, ki si jih že dosegel in kaj so rezultati, ki jih lahko dosežeš za to podjetje. Tako poveš zakaj misliš, da si določen znesek zaslužiš.

Pa potem je treba biti tudi pripravljen zavrniti prenizko ponudbo ali biti zavrnjen zaradi previsokih zahtev - večkrat sem bil zavrnjen, kot zavrnil :) ampak tudi če sem kdaj na kratki rok obžaloval, da kake pozicije nisem dobil, sem se potem potrudil, za boljši zaključek.


Saj niti ne rabiš vedet vseh teh cifer (pa čeprav je definitivno dobro zate, da jih), važno je, da firme jasno povedo že na samem začetku, kaj te pri njih čaka. In čisto po domače, če ti pri tisti cifri špila, ti pač špila. Čisto realno - briga me, kakšno sanjsko delo imam lahko pri tebi, če mi boš po 2h tednih "pogajanj" predlagal 700/mesec, ker kao več trenutno ne gre. Če se zavedam svojih sposobnosti in moje realne cene bom takšno ponudbo za delo zavrnil že v začetku, ko bom oglas za delo našel v oglasniku, sebi pa prišparal 2 tedna ter ravno toliko potnih stroškov. Delodajalcu pa tudi.

Invictus ::

Tr0n je izjavil:


Seveda je placa pomemben del razgovora, mora pa iskalec zaposlitve pokazat tudi neko osnovno zanimanje za delo, ne samo placilo.

Dajmo že nehat bluzit o zanimanju za delo...

Vsaj v naši branži, večina ljudi dela s tehnologijami, ki so jim všeč. Vsaj tisti, ki relativno dobro služijo...

Zato je plača na prvem mestu... Če nočejo povedati, je to njihov blef. Da dobijo strokovnjaka za bakšiš. Dostikrat vedno obstaja kak tak "idiot"... Ali pa preprosto ne znajo izračunati letnega stroška zaposlenega... Kar je bistveno bolj verjetno >:D.

Na drugem mestu je organizacija dela. Če na razgovoru ne uspejo/nočejo povedati kako si organizirajo delo, firma že ne more biti veliko vredna oz. napredna.

Zame je na tretjem mestu oprema. Res ne mislim delati na predpotopni opremi zaradi katere bi trpelo moje delo...

Prostori in možnost remote dela četrta alineja...

Na petem mestu vprašaš, če je tvoj bodoči šef prisoten na razgovoru. Dostikrat ni.

Ostalo, kot so zastonj kava, sadje, druženje (spet kradejo moj prosti čas), masaže (zadnji job post za job na FB Slo Developers, čakam samo še na Handentlasung...) so za firmo poceni bonbončki, ki vsem znižujejo plačo. Meni za to dol vidi, bi pa danes pričakoval, da je firma sposobna fliknit tistih 200EUR/mesec za take zadeve...
"Life is hard; it's even harder when you're stupid."

http://goo.gl/2YuS2x

Zgodovina sprememb…

  • predlagal izbris: Tear_DR0P ()

Tear_DR0P ::

Meizu je izjavil:

In čisto po domače, če ti pri tisti cifri špila, ti pač špila. Čisto realno - briga me, kakšno sanjsko delo imam lahko pri tebi, če mi boš po 2h tednih "pogajanj" predlagal 700/mesec, ker kao več trenutno ne gre.


point je, da ti lahko firmi ponudis tudi visjo cifro, kot so jo oni pricakovali placat, pa ti jih vcasih uspe prepricati. Je pa res, da ocitno govorimo o dveh razlicnih razredih .. eni navzdol, drugi pa navzgor.
"Figures don't lie, but liars figure."
Samuel Clemens aka Mark Twain

ramiz?! ::

A to šele zdej ugotavljate, da slovenska podjetja sploh ne znajo iskat kadrov, po tem ko sam to pišem že več let ... katerikoli tuji portal pogledaš, skoraj pri vsakem oglasu je napisana okvirna plača, če ne mesečna, pa letna ...

Sej lahko bi postopke iskanja novih kadrov še bolj razdelal v detajle, pa so po osebnih izkušnjah in pričevanjih znancev, na tako mizernem nivoju, da raje ne...

Da napišem samo primer: Razpisano prosto delovno mesto, navedene neke splošne zahteve, glede plače piše: dobro plačilo / plača po dogovoru / konkurenčna plača ... izbran si na razgovor, prideš tja, preverjajo te na vse načine, govora o plači seveda ni ... potem izveš, da je bil to šele prvi krog, ker prej tega nikjer niso omenili in če se odločijo zate, bo sledil še praktičen test v 2. krogu razgovorov ... nato čez 2 tedna prideš na ponoven razgovor, spet opraviš ok in ti rečejo, da si v ožjem krogu in da te bodo obvestili ... nato čez en teden spet prideš na razgovor in nato ti človek čisto na koncu pove neko nedostojno številko, ki naj bi bila tvoja mesečna plača in ob tem jamra, da več ne gre itd. itd .... s tem je človek vrgel stran 1 mesec svojega in tvojega časa, da se je igral HR specialista...
Never regret anything, there's always a reason things happen.

tony1 ::

Vseeno mu je, njega 15. čaka plača, pa če pripelje kaakovosten kader ali ne :)

ramiz?! ::

tony1 je izjavil:

Vseeno mu je, njega 15. čaka plača, pa če pripelje kaakovosten kader ali ne :)

Ja sej to razumem, samo smešno mi je, kako radi ljudje bentijo na "neoliberalizmom" in gonjo za dobičkom, pa se zatika že pri iskanju kakovostnih kadrov in učinkovitostjo teh postopkov, ki bi sploh omogočil nek normalen trg konkurence
Never regret anything, there's always a reason things happen.

Tr0n ::

Invictus je izjavil:

Zato je plača na prvem mestu... Če nočejo povedati, je to njihov blef.

Nismo se razumeli. Placa je pomemben podatek.

Ampak ne bom avtomatsko ignoriral firme, ce v oglasu ne napise izhodiscne place. Bom vseeno sel na razgovor pa se sam zmenil.

Zakaj bi si zaprl vrata se preden sploh vem, kaj je za njimi? :) Na tak nacin sem si nasel trenutno zaposlitev, in ni mi zal.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: Tr0n ()

TheBlueOne ::

Tr0n je izjavil:

Invictus je izjavil:

Zato je plača na prvem mestu... Če nočejo povedati, je to njihov blef.

Nismo se razumeli. Placa je pomemben podatek.

Ampak ne bom avtomatsko ignoriral firme, ce v oglasu ne napise izhodiscne place. Bom vseeno sel na razgovor pa se sam zmenil.

Zakaj bi si zaprl vrata se preden sploh vem, kaj je za njimi? :) Na tak nacin sem si nasel trenutno zaposlitev, in ni mi zal.


S tem razmiljanjem se ti zna zgoditi, da bos zagonil polovico dopusta, da bos kofetkal po podjetjih, kjer ti bo hitro jasno, da brezveze kuris bencin in cas. Je pa verjetno skoraj vsak zacel kot ti, potem pa enkrat cas postane predragocen za te vrste kockanja.

Meizu ::

Tear_DR0P je izjavil:

Meizu je izjavil:

In čisto po domače, če ti pri tisti cifri špila, ti pač špila. Čisto realno - briga me, kakšno sanjsko delo imam lahko pri tebi, če mi boš po 2h tednih "pogajanj" predlagal 700/mesec, ker kao več trenutno ne gre.


point je, da ti lahko firmi ponudis tudi visjo cifro, kot so jo oni pricakovali placat, pa ti jih vcasih uspe prepricati. Je pa res, da ocitno govorimo o dveh razlicnih razredih .. eni navzdol, drugi pa navzgor.


Valjda, ampak o tem se pač pogajaš na razgovorih ne?

Če firma jasno napiše v oglasnik, da je okvirna plača za x delo 1000eur neto je jasno da:

1. manj pač ne bo in veš vsaj približno kaj pričakuješ
2. odmisliš možnost, da se boš pogajal za 3000eur, ker je pač najverjetneje nerealno
3. če so tvoja pričaokvanja nerealno oddaljena od izhodišča firme takoj veš, da tam pač ne boš iskal zaposlitve

AndyS ::

Ni problem, da delodajalec noče povedati kakšna je plača, ampak to, da noče že na začetku kupiti mačka v žaklju, ki se ga ne more rešiti 3 ali 6 mesecev.
Pri nas že v oglasih in tudi na prvem pogovoru damo na mizo INTERVAL plače za predvideno delovno mesto. Če tu pridemo skupaj, nadaljujemo. Končna ponudba se da po ustreznem testiranju, ki je ponavadi 4-8 urna naloga in jo kandidat lahko reši v poljubnem terminu v poljubnem času na poljubni lokaciji.
Se pa pri nas večkrat zgodi, da kakor, da pride kandidat s ponudbo na mizo, kandidat ne ve kakšno plačo si želi.

Se pa v zgornji debati malo meša plača za freelancerje in zaposlene. Pri freelancerju delodajalec manj tvega in je zato hiring flow lahko krajši in hitrejši. Freelancer mora tudi ponavadi sam postaviti svojo ceno, saj gre za poslovno sodelovanje - sledijo pogajanja.

Najhitrejši hiring flow pa je posledica zelo dobrega priporočila kakšne zaupanja vredne osebe, kjer se včasih hire-a tudi brez testa.

Invictus ::

Tudi pri freelancerjih delodajalec "tvega", saj je običajni odpovedni rok 30 dni.

Cifre so pa precej večje...

To je samo zabloda slovenskih neukih Janezov, da freelancer je pa z lahkoto odpuščen.

Delodajalec se mora še vedno držati pogodbe.
"Life is hard; it's even harder when you're stupid."

http://goo.gl/2YuS2x

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Invictus ()

pdor23 ::

Smurf je izjavil:

Meizu je izjavil:


Tudi tak niche lahko čisto normalno uspeva. Mimogrede, nekomu sanjska zaposlitev ni jamstvo, da gre tu za najboljši kader.

Ampak glede na to, da je to kar praksa velike večine firm, imamo seveda problem.

Jasno. Sanjska je za nek dolocen profil ljudi, ki ga targetiramo (no saj tudi sam sem eden izmed njih).


Smurf, me zanima kako se "spoprijemate" trenutno z oblikami zaposlitve, predvsem imam v mislih ko zaposleni želi preiti oziroma se zaposliti z normiranim s.p.-jem? V našem trenutnem podjetju je to kar pereča tema...

Meizu ::

pdor23 je izjavil:

Smurf je izjavil:

Meizu je izjavil:


Tudi tak niche lahko čisto normalno uspeva. Mimogrede, nekomu sanjska zaposlitev ni jamstvo, da gre tu za najboljši kader.

Ampak glede na to, da je to kar praksa velike večine firm, imamo seveda problem.

Jasno. Sanjska je za nek dolocen profil ljudi, ki ga targetiramo (no saj tudi sam sem eden izmed njih).


Smurf, me zanima kako se "spoprijemate" trenutno z oblikami zaposlitve, predvsem imam v mislih ko zaposleni želi preiti oziroma se zaposliti z normiranim s.p.-jem? V našem trenutnem podjetju je to kar pereča tema...


Za delodajalca je to dvorezen meč. Prvo zato, ker si pogodbenik in odvisno od pogodbe sestaviš urnik dela in vse ostale zahteve.

Po drugi strani je za delodajalca bolje, ker se ne rabi ubadat z dopusti in ostalim. Tako na grobo.

Za delavca, če mu je interes delati na večih projektih je ta sistem odličen, po drugi strani se pa človek vpraša kaj je narobe z zaposlitvijo + popoldanc.

Smurf ::

pdor23 je izjavil:


Smurf, me zanima kako se "spoprijemate" trenutno z oblikami zaposlitve, predvsem imam v mislih ko zaposleni želi preiti oziroma se zaposliti z normiranim s.p.-jem? V našem trenutnem podjetju je to kar pereča tema...

Ne zelimo imeti normiranih s.p-jev zaradi dveh vzrokov. Ena je, da je podjetje precej pod davcnim drobnogledom in nocemo posegati v to sivo cono. Druga je, da se je izkazalo, da je med zaposlenimi vecja pripadnost podjetju, ce so tam tudi redno zaposlen, kot ce si na normiranem s.pju. Ce ze, gremo v kontra smer, imamo nekaj zunanjih izvajalceh, ki jih pocasi integriramo v podjetje (spreminjamo iz d.o.o-ja in s.p-jev v zaposlene pri nas).

Da jih ohranimo kljub temu, da nimajo normiranega s.p-ja pa pripomore verjetno to, da so place se zmeraj dobre, da je delo zanimivo (in tezko dobis kaj primerljivega v blizini), lahko dobijo delez v podjetju, itd.

Po drugi strani, bi pa lagal, ce bi rekel, da tudi sam se nikoli nisem razmislal o tem, da bi enkrat sel na s.p.

Meizu ::

Smurf je izjavil:

pdor23 je izjavil:


Smurf, me zanima kako se "spoprijemate" trenutno z oblikami zaposlitve, predvsem imam v mislih ko zaposleni želi preiti oziroma se zaposliti z normiranim s.p.-jem? V našem trenutnem podjetju je to kar pereča tema...

Ne zelimo imeti normiranih s.p-jev zaradi dveh vzrokov. Ena je, da je podjetje precej pod davcnim drobnogledom in nocemo posegati v to sivo cono. Druga je, da se je izkazalo, da je med zaposlenimi vecja pripadnost podjetju, ce so tam tudi redno zaposlen, kot ce si na normiranem s.pju. Ce ze, gremo v kontra smer, imamo nekaj zunanjih izvajalceh, ki jih pocasi integriramo v podjetje (spreminjamo iz d.o.o-ja in s.p-jev v zaposlene pri nas).

Da jih ohranimo kljub temu, da nimajo normiranega s.p-ja pa pripomore verjetno to, da so place se zmeraj dobre, da je delo zanimivo (in tezko dobis kaj primerljivega v blizini), lahko dobijo delez v podjetju, itd.

Po drugi strani, bi pa lagal, ce bi rekel, da tudi sam se nikoli nisem razmislal o tem, da bi enkrat sel na s.p.


Čisto resno, kaj točno bi z s.pjem profitiral? Prispevki so praktično isti, no pri spju se starta z de minimis prispevkom. Ubadat se rabiš še z računovodjo zaradi informativnih izračunov ter preverjanja dohodninskega cenzusa, poleg tega si rabiš še odmerjat dohodnino, ter vsako leto delat davčno napoved.

Če si pri nekomu zaposlen + lavfaš popoldanski sp (ponavadi greš v sp zadeve ker jih rabiš - torej da imaš še neko obstransko dejavnost/projekte) imaš praktično isto reč z manj dela pa ok tistih 70eur/mesec ali kolikor že stane.

Sam sem SP ampak ne zato, ker ga hočem ampak ker ga potrebujem, ker narava mojega dela ni usmerjena k le enemu delodajalcu. Sem že preračunaval kako se delodajalcu splača ali ne splača it na te fore... Ja, če greš v mučke in tam nakladaš neke stroške, ki niso obdavčeni (razni potni stroški ipd.) potem se da kaj zmotat, po legalni poti pa tistih par 10€ definitivno ne upraviči vse te zajebancije ki jo imaš, da lavfaš SP. Vključno z izstavljanji računov firmam ter arhiviranje itd.

TheBlueOne ::

@Meizu, kot S.P. lahko postavis svojo ceno in ce se uspes prodati se ti lahko izplaca. Nekateri imajo dober posel kje v tujini nekaj let in zakljucijo. Urne postavke za tehnike gredo tja do 200€, ce imas kaj specificnega in so verjetno v povprecju nekje pri slabe 100€ v tujini. Za isti neto si lahko tudi pol leta doma. Skratka odvisno od okoliscin.

pdor23 ::

Smurf je izjavil:

pdor23 je izjavil:


Smurf, me zanima kako se "spoprijemate" trenutno z oblikami zaposlitve, predvsem imam v mislih ko zaposleni želi preiti oziroma se zaposliti z normiranim s.p.-jem? V našem trenutnem podjetju je to kar pereča tema...

Ne zelimo imeti normiranih s.p-jev zaradi dveh vzrokov. Ena je, da je podjetje precej pod davcnim drobnogledom in nocemo posegati v to sivo cono. Druga je, da se je izkazalo, da je med zaposlenimi vecja pripadnost podjetju, ce so tam tudi redno zaposlen, kot ce si na normiranem s.pju. Ce ze, gremo v kontra smer, imamo nekaj zunanjih izvajalceh, ki jih pocasi integriramo v podjetje (spreminjamo iz d.o.o-ja in s.p-jev v zaposlene pri nas).

Da jih ohranimo kljub temu, da nimajo normiranega s.p-ja pa pripomore verjetno to, da so place se zmeraj dobre, da je delo zanimivo (in tezko dobis kaj primerljivega v blizini), lahko dobijo delez v podjetju, itd.

Po drugi strani, bi pa lagal, ce bi rekel, da tudi sam se nikoli nisem razmislal o tem, da bi enkrat sel na s.p.


Se podpišem pod tvoj post, razen s to razliko, da jih nam ne uspe spreminjati iz s.p. v redno ampak obratno, torej nam tudi odidejo, pripadnost/lojalnost kakorkoli se neha pri 2x višjem netu, oziroma eden zaposleni ni kot razloga navedel višji neto, ampak da bo lahko več časa doma z družino. Kakorkoli, bomo videli kaj bo prinesla prihodnost oziroma nova vlada...
««
«
1 / 6
»»


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Plače v javni upravi (strani: 1 2 3 4 5 6 7 8 )

Oddelek: Loža
35549200 (30976) feryz
»

Prevoz na delo - delitev stroškov (strani: 1 2 3 )

Oddelek: Loža
11613590 (10268) solatko
»

Kako izbrati koga odpustiti? (strani: 1 2 3 4 )

Oddelek: Loža
16837719 (30524) Invictus

Več podobnih tem