» »

Sončna elektrarna?

Sončna elektrarna?

Magic1 ::

Seveda, še malo pa bomo šli nazaj v jame, ker večina ljudi itak ne rabi sodobnega lukuza... Če se eni mladi samski milenijci brez otrok ne predstavlajo imeti avto, še ne pomeni, da večini ni to nujna stvar (še posebno če nisi iz prestolnice). Še v Ljubljani ne pozam nikogar z otrokom, ki bi bil brez avta.
Keyboar warriors itak ne rabijo nikamor it z avtom, saj potujejo po svetu z svetlobno hitrostjo.
Kako se tovorni promet seli na železnico se pa jasno vidi s vsakoletnim porastom tovornega prometa na cestah.
Magic

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Magic1 ()

zmaugy ::

Nisem vedel, da so v jamah furali električne avtomobile. Človek pa res vsak dan izve kaj novega.
Glede tovornega prometa in železnic - skrajno butasto je, da trenutna infrastruktura in cene prevozov delajo transport celih šleperjev čez celo Evropo in še dlje smiseln. Ne morem se odločiti ali je to stvar enostavne neumnosti ali zgolj intelektualne lenobe človeške vrste.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: zmaugy ()

starfotr ::

Ne. 3000 l kurilca je ogromno energije. Pasivne hiše so "15 litrške", kar je mnogo manj od starih hiš. Vendar bi lahko namesto ogrevanja s TČ vseeno imeli drug vir. Naj bo to plin, kurilc, peleti, toplarna, drva.

Tteba sw je zavedat, da je izgub v elektro energetskem omrežju od oka 10 %, izkoristski pretvorbe topletne energije v elektriko same elektrarne so tudi zelo nizki. Torej, je bolje, da kuriš lokalno oziroma v toplarni ali skupni kotlovnici, kot pa v TEŠ ali NEK.

Tudi izkoristski PV so zelo nizki.

Unknown_001 ::

Magic1 je izjavil:


Keyboar warriors itak ne rabijo nikamor it z avtom, saj potujejo po svetu z svetlobno hitrostjo.


Kot zanimivost potem se pojavijo taki ekstremi...
https://www.artsy.net/article/artsy-edi...

Geek1 : Ej stari ka ti veš da obstaja tud real world?
Geek2 : No shit man. Dej mi link pošl.

al pa še boljš

Geek1 : Jo, ka lah sam pogledaš kako je vreme zuni?
Geek2 : Jaoooo ne morm. Gugl ne dela.
Wie nennt man einen Moderator mit der Hälfte des Gehirnis ?

Begabt

zmaugy ::

Ne vem na koga je to letelo, če je name, bolj v temo ne bi mogel brcniti.

sirotka ::

Je kdo dobil kakšen predračun od Petrola za solarno elektrarno? Zanimam se za manjšo izvedbo, saj imam novo peč na pelete, poraba je pod 4tone za slabih 400m2, tako da je ne bom še kmalu menjal, bi pa šel v to, da bi bil manj odvisen od nihanj elektrike. Me pa zanima glede cen, sem se na sejmu pogovarjal s prodajalcem in je rekel, da so na spletu zelo olepšani ceniki v teh zgodbah.

Petrol Slo ::

sirotka je izjavil:

Je kdo dobil kakšen predračun od Petrola za solarno elektrarno? Zanimam se za manjšo izvedbo, saj imam novo peč na pelete, poraba je pod 4tone za slabih 400m2, tako da je ne bom še kmalu menjal, bi pa šel v to, da bi bil manj odvisen od nihanj elektrike. Me pa zanima glede cen, sem se na sejmu pogovarjal s prodajalcem in je rekel, da so na spletu zelo olepšani ceniki v teh zgodbah.


Spoštovani,

na Petrolu za vsak objekt pripravimo individualno ponudbo za namestitev sončne elektrarne glede na podatke, ki jih dobimo od strank. Končna ponudba se pripravi po ogledu objekta, katerega obiščeta Petrolov predstavnik in pa izvajalec inštalacij. Zato se končna ponudba v večini primerov ne razlikuje od informativne, saj že v osnovni ponudbi poskušamo zajeti vse potrebne elemente ponudbe, zato je smiselno že na začetku podati čim bolj točne podatke.

Več podrobnosti lahko najdete na naši spletni strani, kjer lahko oddate tudi povpraševanje in pripravili vam bomo informativno ponudbo.

V primeru dodatnih vprašanj se lahko na nas obrnete tudi preko sistema Povej Petrolu.

Katarina Grašič
Energetske rešitve za dom in poslovne uporabnike
Petrol d.d., Ljubljana

sirotka ::

Petrol Slo je izjavil:

sirotka je izjavil:

Je kdo dobil kakšen predračun od Petrola za solarno elektrarno? Zanimam se za manjšo izvedbo, saj imam novo peč na pelete, poraba je pod 4tone za slabih 400m2, tako da je ne bom še kmalu menjal, bi pa šel v to, da bi bil manj odvisen od nihanj elektrike. Me pa zanima glede cen, sem se na sejmu pogovarjal s prodajalcem in je rekel, da so na spletu zelo olepšani ceniki v teh zgodbah.


Spoštovani,

na Petrolu za vsak objekt pripravimo individualno ponudbo za namestitev sončne elektrarne glede na podatke, ki jih dobimo od strank. Končna ponudba se pripravi po ogledu objekta, katerega obiščeta Petrolov predstavnik in pa izvajalec inštalacij. Zato se končna ponudba v večini primerov ne razlikuje od informativne, saj že v osnovni ponudbi poskušamo zajeti vse potrebne elemente ponudbe, zato je smiselno že na začetku podati čim bolj točne podatke.

Več podrobnosti lahko najdete na naši spletni strani, kjer lahko oddate tudi povpraševanje in pripravili vam bomo informativno ponudbo.

V primeru dodatnih vprašanj se lahko na nas obrnete tudi preko sistema Povej Petrolu.

Katarina Grašič
Energetske rešitve za dom in poslovne uporabnike
Petrol d.d., Ljubljana


Hvala, bom oddal povpraševanje.

looser ::

No, zadeva je takšna, letos (2018) sončne elektrarne ne bomo dali montirat (morda 2019 ali 2020, ali pa kdaj, odvisno), čeprav imamo zdaj poln kaselc ponudb (in premalo pripravljenosti na kakšne popuste), toplotna pa seveda bo, ker je menda najbolj ustrezna in ekonomična za naše potrebe.

looser ::

katera sončna e. pa je takšna, v redu?
eni so sicer za ene 13-15kEUR rekli, da je srednjega razreda na 70m2, 11kW (peak), za kakšne posebne popuste ne jebejo niti 5%
vse obešajo na ekosklad.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: looser ()

sirotka ::

looser je izjavil:

katera sončna e. pa je takšna, v redu?
eni so sicer za ene 13-15kEUR rekli, da je srednjega razreda na 70m2, 11kW (peak), za kakšne posebne popuste ne jebejo niti 5%
vse obešajo na ekosklad.


Bom videl kakšno ponudbo dobim. Na spletu je mikavnih tistih 96€ mesečno na 7 let. Vse kar je več je že tako tako, dolg break even

looser ::

Si še dobil kaj pametnega?
Kakšno moč si že obetaš za (96€x12x7=) 8064€?
To je namreč skoraj pol manj, kot so hoteli ucepiti meni...

looser ::

tudi meni so dali takšno ponudbo za 4,4kW, izračunano izključno za samo-oskrbo, viški grejo brezplačno (!!) v omrežje...
menda država ne odkupuje več elektrike, ti ne vodi na nekem kontu, ki ga polniš ob soncu in porabljaš, ko sonca ni (ali ga je manj)...
tisto za 11kW je menda potem odveč, razliko podariš...

c3p0 ::

To je glavni point samooskrbe. Višek podariš ali zapraviš.

looser ::

razumem, ampak to je demotivator za to, da bi se sončne delale masovno.
vem za nekaj sončnih elektrarn na pol hektarjev in več, cele sončne MW elektrarne...
kako pa imajo tam rešeno?
baje, da sem zaj* in zamudil zlato dobo sončnih elektrarn...
ampak glede na neke analize, mi je vseeno predlagano 11kW (4kW je premalo)...
in potem je stroškov točno samo še priključnina in to je to.
in povrne se menda v 10-12 letih...
resno me srbi dlan...

starfotr ::

A veš kaj. Samooskrba bi bila, da te spodbujajo, da porabiš čim več, kar si proizvedeš. Torej, recimo, da bi bili pogojih taki, da ti odkupijo proizvedene kWh po ceni 2 centa, iz omrežja jih kupiš pa za npr. 20 centrov. Številke so karikirane, da se ne bo obesil na to. Skratka, morala bi biti tako usmerjena politika, da se ti ne bi splačako oddajat v omrežje in seveda ne kupovat iz omrežja. Hitro bi ugotovili, da je PV kar nekaj in hitro bi ugotoviki, da se ne izplača.

Torej, bi te spodbudili, da bi pral, likal, grel vodo ipd. takrat, ko sonce sveti in ti generira na polno. Ponoči, ko ni generiranja, pa pač ne bi rabil oziroma bi odkupil iz omrežja. Sedaj, pri klasičnem odjemu te motivirajo z VT in MT, da čim več porabiš ponoči in med vikendi. Ne pa tako, kot sonce sije. Celo mislim, da pri samooskrbi je ET.

Ker te nebuloze, ki se dogagjo sedaj, toplotna črpalka in brezplačen štrom iz Šoštanja in NEK, to ne bo šlo dolgo.

Višek sezone porabe je pozimi, ko si vsi grejejo riti.

looser ::

starfotr je izjavil:

Skratka, morala bi biti tako usmerjena politika, da se ti ne bi splačako oddajat v omrežje in seveda ne kupovat iz omrežja.

jaz sem pač takoj za to, ta-koj, če le obstaja smiselna rešitev.
morda enkrat bo, ampak zaenkrat še nismo tam.
ne vem, kako regulirajo poleti TEŠ, verjetno niso tumpeki tam in zmanjšajo dnevni output...
saj sem zasliševal možakarja, ali bo 1/4 dovolj pozimi pri 11 kW za dnevno TČ in ostalo porabo...
upam, da mi ne zameriš, če hočem podatke preveriti sam, mi pa tvoj srd vsekakor ostaja v zavesti.

no, glede na spodnji citat izgleda, je minimalna decembrska produkcija 1/4 maksimalne julijske, zelo dobro pa je od aprila do septembra...

Kaboom je izjavil:


Month Ed Em Hd Hm
1 7.59 235 1.65 51.2
2 13.10 366 2.83 79.3
3 17.80 553 4.07 126
4 20.20 606 4.76 143
5 22.70 705 5.43 168
6 23.30 700 5.70 171
MAX 7 24.70 766 6.06 188
8 22.60 702 5.58 173
9 18.70 560 4.40 132
10 12.90 399 2.97 92.0
11 7.47 224 1.68 50.3
MIN 12 5.93 184 1.30 40.2

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: looser ()

looser ::

Month	Ed			Em		Hd			Hm
1		7.59		235		1.65		51.2
2		13.10		366		2.83		79.3
3		17.80		553		4.07		126
4		20.20		606		4.76		143
5		22.70		705		5.43		168
6		23.30		700		5.70		171
MAX 7		24.70		766		6.06		188
8		22.60		702		5.58		173
9		18.70		560		4.40		132
10		12.90		399		2.97		92.0
11		7.47		224		1.68		50.3
MIN 12		5.93		184		1.30		40.2

looser ::

Nič, smo obupali nad to temo, smo kar naročili, montaža bo enkrat po novem letu.
Potem pa še ena tema za e-avto.
:-)

Black friday, očitno...

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: looser ()

looser ::

En idiot mi je razlagal, pa ga nisem resno jemal, da njegova SE 11kWp letno ustvari slabih 40000 kWh energije,
od tega pa sam menda porabi nekje 15000 kWh, 20000 kWh, če se res potrudi, ni pa znal bolj natančno povedati...
Kaj naj naredi z razliko 20-25000 kWh, ker je ne želi podarjati v sistem?

Unknown_001 ::

looser je izjavil:

En idiot mi je razlagal, pa ga nisem resno jemal, da njegova SE 11kWp letno ustvari slabih 40000 kWh energije,
od tega pa sam menda porabi nekje 15000 kWh, 20000 kWh, če se res potrudi, ni pa znal bolj natančno povedati...
Kaj naj naredi z razliko 20-25000 kWh, ker je ne želi podarjati v sistem?


Grow boxe ma v kleti FIX.
Wie nennt man einen Moderator mit der Hälfte des Gehirnis ?

Begabt

tigrr ::

Dnarja mu ne očitno manjka, avto nej na elektriko predela pa bo :)

starfotr ::

V celi živ. dobi baterije avta, pa čr se voziš veliko, boš porabil 2 keur štroma po današnjih cenah. Torej, absolutno premalo ti požre EV, da bi ga kupil.

c3p0 ::

looser je izjavil:

En idiot mi je razlagal, pa ga nisem resno jemal, da njegova SE 11kWp letno ustvari slabih 40000 kWh energije,
od tega pa sam menda porabi nekje 15000 kWh, 20000 kWh, če se res potrudi, ni pa znal bolj natančno povedati...
Kaj naj naredi z razliko 20-25000 kWh, ker je ne želi podarjati v sistem?


Na 1kW SE lahko računaš nekje 1150kWh letno. Torej kvasi neumnosti.

looser ::

Ja, ne vem, lej, don't decapitate the messenger...
Meni je tudi bila pravljica pa sem zavijal z očmi...
Sicer sva bila precej decembrsko razpoložena...

looser ::

Sem ga zdaj poklical, on ima malo večjo sončno elektrarno, ni ravno 11kWp :-)
Očitno sem jaz bolj praznoval...
Spet...

c3p0 ::

Nisem rekel, da ti kvasiš neumnosti... Je že veseli december? :)

Če ima večjo, potem verjetno prodaja elektriko in ne gre za samooskrbo.

bastadu ::

Tudi sam pogledujem v smeri investicije v PV za samooskrbo. Namreč ogrevamo se s TČ voda-voda in imamo zato porabo elektrike nekje 3x višjo od povprečnega gospodinjstva (v hiši sicer živimo 2 manjši družini/gospodinjstva, ogrevamo še steklenjak), torej okoli 15 MWh/letno. Žal imamo na južno strani strehe uporabnih le kakšnih 50-60m2 za namene PV modulov in zato bi bilo možno postaviti le nekje 6-7kWp elektrarno, ki bi proizvedla okoli 9 MWh/letno, kar pomeni pocenitev položnice za dobro polovico. Ali so v tem trenutku še kakšne boljše alternative za takšno investicijo? Vidim da so izkoristki PV modulv še dokaj slabi (okoli 20%), je na obzorju kakšen preboj v tej smeri? Kakšna oprema ima dober price/performance in katere opreme se izogibati?

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: bastadu ()

Kaboom ::

@bastadu:
Poglej po malo višjih modelih panelov. npr. Panasonic VBHN325SJ47 za €225 ima peak power 195W na 1m^2
Če pokriješ 55m^2 strehe, dobiš 10.5kWp elektrarno, ki ti kje na štajerskem z optimalnim naklonom in smeri proti jugu proizvede do 12MWh/leto (http://re.jrc.ec.europa.eu/pvgis/apps4/...
Če se zatakne - pritisni močneje. Če se zlomi - bil je skrajni čas za nakup novega.

GregiB ::

Malo sem gledal po netu ROI, ki ga reklamirajo ob investiciji v sončno elektrarno za samooskrbo, pa mi številke ne gredo skupaj...
Torej, pišejo nekako v smislu
- povprečno SLO gospodinjstvo porabi na leto 4.500 kWh (naše cca. 5.500kWh, imamo dve ločeni bivalni enoti)
- Sončna elektrarna na kluč, ki zagotavlja letno cca 5.000 kWh energije stane cca. 10.000 EUR
- ROI je 10-12 let
- Prihranek na računu za elektriko je nekje 75%

Pa grem gledat, koliko v povprečju plačujem za elektriko na mesec... 65 EUR. 75% od 65EUR je 49EUR, torej bi bil to moj mesečni prihranek.
Torej, 10.000 EUR / 49EUR = 204 mesece oz. > 17 let.
Poleg tega nikjer nihče ne navaja, da je verjetno treba zadevo zavarovati, kar verjetno znese kakšnih 100EUR letno, kar ROI podaljša na 20,5 let.

Zdej pa ne vem, kje narobe računam... ali je pač oglaševanje zavajujoče?
You're not stuck in traffic.... You are the traffic!

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: GregiB ()

VaeVictis ::

Pa računaj še, da prispevki ti ostanejo in ti so kar dobršen del računa za elektriko.

Ti moraš odbiti samo porabljeno elektriko z davkom, brez prispevkov.

Samo na porabljeni elektriki je prihranek!

c3p0 ::

Zavarovanje je par €/mesec.

GregiB ::

VaeVictis je izjavil:

Pa računaj še, da prispevki ti ostanejo in ti so kar dobršen del računa za elektriko.

Ti moraš odbiti samo porabljeno elektriko z davkom, brez prispevkov.

Samo na porabljeni elektriki je prihranek!
Ja, ok, v prispevkih piše, da se račun zniža... Torej je ROI v tem primeru še daljši, ne?
You're not stuck in traffic.... You are the traffic!

bastadu ::

Cene elektrarn se gibljejo nekje od 1000-1500EUR na inštaliran kW (in s tisto za 1500EUR ne boš pridelal bistveno več kot s tisto za 1000EUR). 1kW ti da letno v povprečju ca. 1100-1200kWh, torej za 5.500kWh boš rabil nekje slabih 5kW inštalirane moči, kar pomeni, da bi za tvojo investicijo lahko prišel skozi tudi že za ca. 5kEUR, kar ti ROI glede na tvoje račune prepolovi, realno imaš še nekaj stroškov z vzdrževanjem elektrarne tako, da bolj verjetno je ROI okoli 10 let, če investiraš s kreditom pa še kakšno leto ali dve več ...

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: bastadu ()

bastadu ::

Še nekaj: razlika je lahko odvisna tudi od lokacije hiše in položaja strehe oz. panelov na strehi, če paneli niso idealno osončeni (obrnjeni na jug z naklonom ca. 30°), je lahko tudi zato ROI občutno višji, saj rabiš precej več panelov, da pridelaš dovolj za tvojo porabo ...

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: bastadu ()

GregiB ::

bastadu je izjavil:

za 5.500kWh boš rabil nekje slabih 5kW inštalirane moči, kar pomeni, da bi za tvojo investicijo lahko prišel skozi tudi že za ca. 5kEUR,
Aja? Jest sem pregledal več člankov in praktično vsi investicijo na ključ ocenjujejo precej višje, kot v temle članku npr.

Po teh podatkih se elektrarne začnejo šele pri 7,3K €, za 5.500 kWh pa bi bila cca 10K €. Od kod zdaj 5K €?
You're not stuck in traffic.... You are the traffic!

bastadu ::

Cene ne tej niti slučajno ne izgledajo realne, očitno kaki stari podatki, sem v preteklem mesecu dobil kar nekaj ponudb za 9kW elektrarno in čeprav se nisem odločil ravno za najcenejšega izvajalca je cena skupaj z subvencijo (180EUR/kW) bolj proti 10kEUR, stran pa navaja najnižjo ceno 9kW elektrarne 18kEUR ...

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: bastadu ()

mn ::

Stvar je v tem, da se cena na inštaliran kW močno spreminja glede na inštalirano moč. Cena panelov je v investiciji manjši delež. Cena papirologije je recimo enaka, cena raznih razsmernikov je sicer nekoliko nižja pri nižji moči, ampak definitivno ne linearno, potem sama montaža tudi ni toliko razlike v ceni ali montiraš 11kw ali 5kw. Zato se ti drastično spreminja ROI.

Kar se pa tiče položaja strehe, pa sploh menda ni toliko problem. Strošek innvesticije se menda dvigne kakih 10%, če je streha izrazito slabo postavljena.

Ko sem se pred kratkim zanimal, je bil nek "rule of thumb", da je investicija v sončno elektrarno smiselna, če imaš mesečne položnice za elektriko tam okoli 100 EUR. Drugače ne.

Če si pa resen, pa naredi okvirno ponudno pri kakem podjetju ki se ukvarja z postavitvami. Oziroma vsaj oni naj ti povedo koliko bi računali. Pa potem sam izračunavaj naprej. Stvari se spreminjajo in stari podatki hitro postanejo nepravilni.

bastadu ::

mn je izjavil:

Kar se pa tiče položaja strehe, pa sploh menda ni toliko problem. Strošek innvesticije se menda dvigne kakih 10%, če je streha izrazito slabo postavljena.

Tole pa težko verjamem, kakšen vir?

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: bastadu ()

ToniT ::

Primer izračuna:
Informativna cena elektrarne brez DDV 13.725,91 EUR
Popust za takojšnje plačilo 5 % 686,30 EUR
DDV 9,5% 1.238,76 EUR
Informativna cena elektrarne z DDV 14.278,38 EUR
Nepovratna finančna spodbuda Eko sklada 1.944,00 EUR
Vaša informativna cena elektrarne z DDV, upoštevanim
popustom in nepovratno finančno spodbudo 12.334,38 EUR

Informativni strošek oskrbe z električno energijo in predvideni prihranki
Ocena trenutnega letnega stroška za oskrbo z električno energijo 1.479,35 EUR
Ocena predvidenega letnega stroška za oskrbo z električno energijo po izgradnji elektrarne
202,35 EUR
Ocena predvidenega letnega prihranka za oskrbo z električno energijo po izgradnji elektrarne
1.277,00 EUR
Ocena predvidenega prihranka v življenjski dobi elektrarne
(30 let)
38.310,00 EUR
Enostavna doba vračanja investicije
9,66 let

GregiB ::

ToniT je izjavil:

Informativni strošek oskrbe z električno energijo in predvideni prihranki
Ocena trenutnega letnega stroška za oskrbo z električno energijo 1.479,35 EUR
Ocena predvidenega letnega stroška za oskrbo z električno energijo po izgradnji elektrarne
202,35 EUR
Ocena predvidenega letnega prihranka za oskrbo z električno energijo po izgradnji elektrarne
1.277,00 EUR
Ocena predvidenega prihranka v življenjski dobi elektrarne
(30 let)
38.310,00 EUR
Enostavna doba vračanja investicije
9,66 let

Torej se meni niti pod razno ne splača, glede na to, da imam letni strošek elektrike 760€.

Je pa mala napaka v izračunu, manjka namreč diskontirana vrednost prihrankov, torej NSV prihranka je verjetno nižja... Je pa res tudi to, da ne vemo, kam gredo cene energentov v prihodnosti
You're not stuck in traffic.... You are the traffic!

bastadu ::

ToniT je izjavil:

Primer izračuna:
Informativna cena elektrarne brez DDV 13.725,91 EUR
Popust za takojšnje plačilo 5 % 686,30 EUR
DDV 9,5% 1.238,76 EUR
Informativna cena elektrarne z DDV 14.278,38 EUR
Nepovratna finančna spodbuda Eko sklada 1.944,00 EUR
Vaša informativna cena elektrarne z DDV, upoštevanim
popustom in nepovratno finančno spodbudo 12.334,38 EUR

Informativni strošek oskrbe z električno energijo in predvideni prihranki
Ocena trenutnega letnega stroška za oskrbo z električno energijo 1.479,35 EUR
Ocena predvidenega letnega stroška za oskrbo z električno energijo po izgradnji elektrarne
202,35 EUR
Ocena predvidenega letnega prihranka za oskrbo z električno energijo po izgradnji elektrarne
1.277,00 EUR
Ocena predvidenega prihranka v življenjski dobi elektrarne
(30 let)
38.310,00 EUR
Enostavna doba vračanja investicije
9,66 let

Tole sklepam da je izračun za 11kW elektrarno ...

GregiB je izjavil:

Je pa res tudi to, da ne vemo, kam gredo cene energentov v prihodnosti

Cene elektrike na dolgi rok navzdol sem prepričan da ne bodo šle, še posebej ko bodo EV vozila začela prevladovati ... V kolikor gredo bistveno navzgor pomeni, da se ti bo izplačala še prej kot po trenutnih izračunih ...

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: bastadu ()

ToniT ::

Res je... Gre za 11kW elektrarno...

mn ::

bastadu je izjavil:

mn je izjavil:

Kar se pa tiče položaja strehe, pa sploh menda ni toliko problem. Strošek innvesticije se menda dvigne kakih 10%, če je streha izrazito slabo postavljena.

Tole pa težko verjamem, kakšen vir?


Vir je izobraževalno-promocijski event, organiziran s strani prodajalca, združen z mojim slabim spominom za številke. Pa bodi pozoren, investicija se poveča za tolikšen procent, izgube so seveda višje.

Ideja je pa, da dimenzioniraš elektrarno recimo za 11kWp, namečeš pa več kot za 11kWp panelov na streho. Torej doplačaš zgolj panele + montažo.

Bi pa tudi mene zanimalo drugo mnenje, ravno zato mi je ostalo v spominu ker se mi je zdelo neverjetrno, nisem pa šel preverjat, ker 1. imam streho obrnjeno proti jugu in 2. premajhno porabo da bi se investicija izplačala. Mogoče kdaj v prihodnosti, če bom preuredil ogrevanje na elektriko.

louser ::

GregiB je izjavil:

ToniT je izjavil:

Informativni strošek oskrbe z električno energijo in predvideni prihranki
Ocena trenutnega letnega stroška za oskrbo z električno energijo 1.479,35 EUR
Ocena predvidenega letnega stroška za oskrbo z električno energijo po izgradnji elektrarne
202,35 EUR
Ocena predvidenega letnega prihranka za oskrbo z električno energijo po izgradnji elektrarne
1.277,00 EUR
Ocena predvidenega prihranka v življenjski dobi elektrarne
(30 let)
38.310,00 EUR
Enostavna doba vračanja investicije
9,66 let

Torej se meni niti pod razno ne splača, glede na to, da imam letni strošek elektrike 760€.

Je pa mala napaka v izračunu, manjka namreč diskontirana vrednost prihrankov, torej NSV prihranka je verjetno nižja... Je pa res tudi to, da ne vemo, kam gredo cene energentov v prihodnosti

Če imaš gor obešeno celotno porabo s strani storitve (SP), gre gladko skozi. Zakaj se energija porablja, ne preverjajo.

janipapillon ::

bastadu je izjavil:

Tudi sam pogledujem v smeri investicije v PV za samooskrbo. Namreč ogrevamo se s TČ voda-voda in imamo zato porabo elektrike nekje 3x višjo od povprečnega gospodinjstva (v hiši sicer živimo 2 manjši družini/gospodinjstva, ogrevamo še steklenjak), torej okoli 15 MWh/letno. Žal imamo na južno strani strehe uporabnih le kakšnih 50-60m2 za namene PV modulov in zato bi bilo možno postaviti le nekje 6-7kWp elektrarno, ki bi proizvedla okoli 9 MWh/letno, kar pomeni pocenitev položnice za dobro polovico. Ali so v tem trenutku še kakšne boljše alternative za takšno investicijo? Vidim da so izkoristki PV modulv še dokaj slabi (okoli 20%), je na obzorju kakšen preboj v tej smeri? Kakšna oprema ima dober price/performance in katere opreme se izogibati?

Zakaj eni vztrajno ponavljate, da je 20% izkoristek slab in pričakujete nek preboj?
Ste šli kdaj skalkulirat kako slab/dober(?) je izkoristek hidroelektrarne? Ne vem, le pomisel. Pojdite računat potencialno energije vode v reki in pogledat kaj in s kakšnim vložkom potegnemo ven. Ali pa bolje, pokukat v naravo, kako fantastičen je ta 20% izkoristek napram fotosintezi; obsevanje hektara gozda, da približno 7 m3 lesa/leto ...

janipapillon ::

bastadu je izjavil:


Cene elektrike na dolgi rok navzdol sem prepričan da ne bodo šle, še posebej ko bodo EV vozila začela prevladovati ... V kolikor gredo bistveno navzgor pomeni, da se ti bo izplačala še prej kot po trenutnih izračunih ...

Meni je abnormalno, da za ta plemeniti vir energije, ki nam goni vso elektroniko; varčno razsvetljavo v ne majhni hiški, računalnike, hladilnik v katerega lahko zleze ornk dedc, žehte za 4, en del kuhanja ... 100 dni/leto jutranje ogrevanje avta, ki stoji zunaj (800 m nadmorske v.), da ta energija stane na mesec tok, kot kdo v Ljubljani da za 10 kofetkov.
Ja normalno bi bilo pričakovat podražitev.

Magic1 ::

ČHE ima izkoristek čez 70%, v kar je vključeno še izgube pri črpanju navzgor. Lahko se predpostavi, da je izkoristek hidro okoli 85%.
Magic

fikus_ ::

ČHE Avče izkoristek 77%

Kaboom ::

Izkoristek je seveda vedno pomemben - ampak v primeru fotovoltaike je vam osebno pomemben samo v primeru, ko imate omejeno površino za inštalacijo panelov. Kar jo ima verjetno večina... Dejstvo je, da ima tradicionalni solarni panel (poli/mono-kristalni) fizikalno omejitev izkoristka sončeve energije 33,7% in za navadnega smrtnika bo to zgornja meja dokler ne bo nove tehnologije, ki bo praktična za splošno rabo.
Efficiency-geeki si naj pogledajo ta graf, kjer je fotovoltaika predstavljena s 15% izkoristka. Danes je na voljo 20% izkoristek vsakemu navadnemu smrtniku. NASA se lahko igra že z 29%. Torej smo dejansko pri 86% izkoristku fizikalne omejitve obstoječe tehnologije. Tukaj še zgodovina solarnih panelov - vmes so še druge tehnologije s tudi 42% izkoristki...

Vam bolj pomemben podatek je seveda izkoristek vaših €GBP$. To pravite vam eni prodajajo bučke pri izračunu, da se investicija povrne v šestih letih ampak da je bolj realno v desetih. Zelo malo investicij je tako 100%, da vam vsakih 10 let povrnejo 100% vrednost investicije. Danes dajejo že 30 letno garancijo na efektivnost za panele... Sonce bo tam še vsaj 30 let in vi boste rabli elektriko še kakih 30 let? Cena energentov bo v splošnem šla še samo navzgor?

Ceno €/MWh pri velikih igralcih (državah oz. elektro distributerjih) za različne vire energije pa si poglejte tukaj.
Če se zatakne - pritisni močneje. Če se zlomi - bil je skrajni čas za nakup novega.


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Fotovoltaika je udarila ob zid - Od 1. marca ne priklapljajo novih fotovoltaik (strani: 1 2 3 429 30 31 32 )

Oddelek: Loža
1587139301 (25025) gaoZjQP
»

Soncna elektrarna (strani: 1 2 3 )

Oddelek: Loža
10328226 (25777) Kaboom
»

Elektrika in avto in to (strani: 1 2 )

Oddelek: Loža
677211 (5992) looser
»

Solarna energija:ali se splača investirat?

Oddelek: Znanost in tehnologija
4713940 (11537) bili_39a

Več podobnih tem