» »

Dedovanje in dolg državi

Dedovanje in dolg državi

shadeX ::

Čez vikend, smo s kolegi debatirali o eni zadevi, pri kateri sicer nismo prišli do konca, me pa zanima kako bi se situacija odvijala v določenem primeru.

Torej, enemu od kolegov je umrl še edini živeči starš in v lasti je imel stanovanje v katerem kolega (imenjmo ga Andrej) živi.

Andrej je dolžan državi približno toliko denarja kot je vredna nepremičnina, katero bo v kratkem podedoval.
Andrej, denarja državi noče vračati in želi nepremičnino takoj ko jo dobi v last prepisati na sorodnika in tako nepremičnino prodati.

Vprašanje:

Ali država nima nobenih varovalk v tem primeru, kot je npr. vpogled ali je lastnik nepremičnine kaj dolžan in to potem primerno temu zarubi? Ali je res tako enostavno, da bo lahko Andrej brez problema prepisal nepremičnino na sorodnika in jo nato prodal v svojem imenu ter pobasal denar?

Trenutno je nepremičnina pisana še vedno na starša, ki je pokojni. Verjetno, bo sedaj Andrej avtomatsko podedoval nepremičnino (kadar bo zapuščinska obravnava), in se tega tudi ne da ustaviti oz. ni druge možnosti, da gre nepremičnina na sorodnika brez da bi šla najprej na Andreja?

Invictus ::

Mrtev sorodnik težko podpiše darilno pogodbo...

Ampak, ko bo prodal, je treba pogodbo tako ali tako nesti na davčno, pa bo padel na radar in bo zadeva rešena...;).
"Life is hard; it's even harder when you're stupid."

http://goo.gl/2YuS2x

mmcmmc ::

Prvo bo morala zadeva iti na zapuščinsko obravnavo, preden bo sploh vpisan kot lastnik nepremičnine, ki bi jo prodajal/prepisoval.

McHusch ::

Razdelitev dediščine, kot se določi na zapuščinski razpravi, učinkuje takoj od trenutka smrti zapustnika. Torej če bo na zapuščini dobil hišo, se bo štelo, da je njen lastnik od smrti očeta.

Andrej se dediščini lahko odpove. V tem primeru ne bo dedoval ničesar, ampak bodo dedovali dediči 2. reda.

Če sorodnik hišo proda, ne more denarja kar dati Andreju, ampak mora biti v ozadju nek pravni posel (npr. darilna pogodba).

Dri3r ::

Vprašanje če država lahko Andreja kar tako zabriše na cesto in stanovanje proda, če bi Andrej v tem stanovanju živel..
dri3r

shadeX ::

Andrej nima namena živeti v tej nepremičnini, ampak želi zadevo prodati.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: shadeX ()

Invictus ::

Ne more...

Lahko pa mu davčno ne potrdi pogodbe, pa transakcije ne more speljati...

Država mu nepremičnino lahko proda na dražbi.

Drugo je seveda, če ima država že blokado na njegovih računih, kar ob znesku dolga tudi mislim, da jo ima.
"Life is hard; it's even harder when you're stupid."

http://goo.gl/2YuS2x

shadeX ::

Kot že rečeno, Andrej želi takoj prepisati nepremičnino na sorodnika, ta bi nepremičnino prodajal in ko bi zadevo prodal, bi sorodnik Andreja izplačal v gotovini ;((

Invictus ::

Lahko proba...

Ampak tudi taka transakcija gre čez davčno...
"Life is hard; it's even harder when you're stupid."

http://goo.gl/2YuS2x

Dri3r ::

Potem naj se nepremičnini odpove in upa na najbolje >:D šala..
Tukaj se bo treba obrniti na kakšnega pravnika kateri se na te zadeve spozna.. Vsekakor pa bo sorodnik imel še kar nekaj stroškov vezanih na "dobiček" od prodaje stanovanja..dohodnina,itd
dri3r

shadeX ::

Ampak tudi taka transakcija gre čez davčno...


O kateri transakciji govorimo? O dvigu denarja sorodnika? Mene bolj zanima tisti korak vmes, ko želi Andrej prepisati nepremičnino na sorodnika, praktično takoj ko postane lastnik. V tem času je že dolžan in ima premoženje s katerim bi poplačal dolg, ampak ravno temu se želi izogniti.

Zato me čudi, da v takih primerih ne bi bilo varovalk (ko se gre za večje zneske), da bi se lastnika preverilo in ustavilo postopek, če so kakšni nepoplačani dolgovi.

gendale2018 ::

zakaj ni starš ko je bil še živ kolegu 'podaril' nepremičnino?
ja sam mali poštar, kurac mi je oštar
čuvajte se žene, bit ćete jebene

xxxul ::

kot so ti že napisali, Andrej podeduje, ko pa hoče prodat, gre čez davčno, za odmero davka in takrat bo davčna ugotovila da je dolžan, in bo zahtevala poplačilo preden dovoli vpis novega lastnika.
Kot že rečeno, Andrej želi takoj prepisati nepremičnino na sorodnika,

nagruntajte gdo je/so naslednji dedič če se Andrej odpove;
če je ta isti sorodnik v dednem redu, se verjetno lahko kaj družinsko zmenijo; ampak potem lahko novi dediči "pozabijo" da so se sploh kej zmenl in je Andrej v p****

Andrej najbolje da se "pozabi" vpisati v ZK, in pocaka da davcni dolg po 10 letih zastara...

mmcmmc ::

gendale2018 je izjavil:

zakaj ni starš ko je bil še živ kolegu 'podaril' nepremičnino?


Ker verjetno ni načrtoval, da bo tako hitro umrl?

Dri3r ::

Varianta: Andrej podeduje nepremičnino in tam prijavi stalno bivališče, da ga država ne more deložirati. Stanovanje oddaja za cca 400€ mesečno in s tem denarjem plačuje dolg. Po cca 30 letih je dolg odplačan in stanovanje ostane Andreju.
dri3r

mlamat ::

Google is your friend:

Upnik lahko odstop od dediščine izpodbija

Upnik lahko takšno dejanje izpodbija skladno z določbo 255. člena Obligacijskega zakonika (OZ), ki določa, da lahko vsak upnik, čigar terjatev je zapadla v plačilo, izpodbija pravno dejanje svojega dolžnika, ki je bilo storjeno v škodo upnikov. Šteje se, da je bilo pravno dejanje storjeno v škodo upnikov, če zaradi njega dolžnik nima dovolj sredstev za izpolnitev upnikove terjatve. S pravnim dejanjem je mišljena tudi opustitev, zaradi katere je dolžnik izgubil kakšno premoženjsko pravico, v konkretnem primeru je to izjava o odstopu dednega deleža.

gendale2018 ::

normalno da boš če si dolžnik delal v škodo upnikov, njihova škoda je tvoj profit
ja sam mali poštar, kurac mi je oštar
čuvajte se žene, bit ćete jebene

mlamat ::

Jaz se ne spoznam na pravo, vendar vseeno mislim, da ne more vsak malinovec okoli prinesti države. Pomoje na davčni vsak dan naletijo na kakšnega takšnega pametnjakoviča.

gendale2018 ::

ne more, to je res
ja sam mali poštar, kurac mi je oštar
čuvajte se žene, bit ćete jebene

shadeX ::

@mlamat

Mislim, da se "ne more" odpovedati dediščini, ker je edini dedič, sam pa nima potomcev ali kogarkoli, ki bi lahko dedovali po njemu. Te opcije zato niti ni imel v mislih.

Varianta: Andrej podeduje nepremičnino in tam prijavi stalno bivališče,


On že ima tam stalno bivališče, ampak istočasno ima že ima streho nad glavo drugje (ni lastnik).

Pomoje na davčni vsak dan naletijo na kakšnega takšnega pametnjakoviča.


Zato tudi sprašujem.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: shadeX ()

mlamat ::

Torej je zadeva zaključena. Za dedovanje mora mimo davčne, če pa ni lastnik pa ne ne more podarjati ali prodajati drugemu.

shadeX ::

Smiselno ja. Tnx.

Mehmed ::

shadeX je izjavil:


Ali država nima nobenih varovalk v tem primeru, kot je npr. vpogled ali je lastnik nepremičnine kaj dolžan in to potem primerno temu zarubi? Ali je res tako enostavno, da bo lahko Andrej brez problema prepisal nepremičnino na sorodnika in jo nato prodal v svojem imenu ter pobasal denar?



Ce te prav razumem bi on izigraval upnika z darilom sorodniku, placal davek na to, potem se enega ob prodaji na koncu pa vzel kar pac ostane v gotovini. Mogoce drzava nima lih real time varovalk samo temu tudi ne bi rekel ravno enostavno pa brez problemov.

shadeX ::

Tako je. Ampak sem trenutno že izvedel, da je starš napisal oporoko in Andreja izvzel iz nje, torej bo stanovanje dedovala neka tretja oseba.

Ampak potem smo verjetno spet pri linku, ki ga je prilepil @mlamat (Upnik lahko odstop od dediščine izpodbija)?

Invictus ::

Dri3r je izjavil:

Varianta: Andrej podeduje nepremičnino in tam prijavi stalno bivališče, da ga država ne more deložirati. Stanovanje oddaja za cca 400€ mesečno in s tem denarjem plačuje dolg. Po cca 30 letih je dolg odplačan in stanovanje ostane Andreju.

V tem primeru je varen vsaj za 5 let, če se bo prav pritoževal... Mogoče še dlje...
"Life is hard; it's even harder when you're stupid."

http://goo.gl/2YuS2x

shadeX ::

Dejmo razčistit še to možnost. Če Andrej živi v tej nepremičnini (in je hkrati lastnik), a ga lahko država kljub dolgu vrže na cesto ter si prilasti stanovanje (s katerim bi poplačala Andrejev dolg)?

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: shadeX ()

McHusch ::

shadeX je izjavil:

Tako je. Ampak sem trenutno že izvedel, da je starš napisal oporoko in Andreja izvzel iz nje, torej bo stanovanje dedovala neka tretja oseba.

Ampak potem smo verjetno spet pri linku, ki ga je prilepil @mlamat (Upnik lahko odstop od dediščine izpodbija)?


Andrej bo vseeno dobil 1/2 stanovanja (nujni delež). Ker pogoji za razdedinjenje so zelo zelo strogi in lahko pozabiš na njih.

shadeX ::

Jaz sem mislil (seveda se lahko motim - imam slabe informacije na tem področju), da ti nujni delež pripada če ga zahtevaš, ne pa kar avtomatsko? (Andrej ga seveda ne bi zahteval).

McHusch ::

To pa imaš prav, mora ga zahtevati. Ampak potem spet pridemo do tega, da je to dejanje, ki ga je storil z namenom oškodovanja upnikov. Naj 1) Andrej plača, kar je dolžan; 2) gre k odvetniku.

Invictus ::

shadeX je izjavil:

Dejmo razčistit še to možnost. Če Andrej živi v tej nepremičnini (in je hkrati lastnik), a ga lahko država kljub dolgu vrže na cesto ter si prilasti stanovanje (s katerim bi poplačala Andrejev dolg)?

Ja, dajmo razčistiti...

Država ga ne bo vrgla na cesto in si prilastila stanovanja.

Preprosto bo šla v izvršbo in stanovanje prodala na dražbi. Preko sodišča...

Ven ga bo potem metal novi lastnik...
"Life is hard; it's even harder when you're stupid."

http://goo.gl/2YuS2x

shadeX ::

Mislim da je sedaj vse jasno :D hvala

Mehmed ::

shadeX je izjavil:

Jaz sem mislil (seveda se lahko motim - imam slabe informacije na tem področju), da ti nujni delež pripada če ga zahtevaš, ne pa kar avtomatsko? (Andrej ga seveda ne bi zahteval).

Andrej drugace deluje kot tip cloveka ki bi rekel dedicu ej kok mi das na roko, da ti ne vzamem pol nepremicnine prek nujnega deleza. ;)


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Dedovanje Vprašanje? (strani: 1 2 )

Oddelek: Loža
527426 (4596) Beli_Zajcek
»

Rubež in osebni stečaj (strani: 1 2 )

Oddelek: Loža
5110100 (8133) Zmajc
»

Dedovanje nujnega deleža (strani: 1 2 )

Oddelek: Loža
7621326 (18577) Ziga Dolhar
»

Pravni nasvet (darilna pogodba)

Oddelek: Loža
448269 (7389) Gregor P
»

Odpoved dedovanju (strani: 1 2 )

Oddelek: Loža
9331321 (29481) Okapi

Več podobnih tem