» »

Dedovanje Vprašanje?

Dedovanje Vprašanje?

1
2
»

ssokec ::

jl ::

Da ne odpiram nove teme, zanima me sledeče. Oče bi prodal stanovanje katerega je podedovala po starših, sklep od dedovanju je prejel pred 15 leti. Zanima me, kako se v tem primeru obračuna davek od kapitalskega dobička. Napovedana vrednost stanovanje pred 15 leti je bila 20k eur (oz 5M SIT) in od tega se je plačala sodna taksa okoli 400eur (100k SIT). Če prav razumem, če se sedaj stanovanje proda za 100k eur se plača dobiček od kapitala 5% (glede na to, da je poteklo 15 let) od 80k eur (razlika med napovedano vrednostjo in sedanjo).
Kar mi ne gre v račun, če bi npr takrat napovedano vrednost dali 5x višjo (in s tem zadeli trenutno vrednost), bi plačali takse 500k SIT oz 2k eur, sedaj pa bo davek od dobička 4k eur. Torej bi bilo v primeru dedovanja bolje pretiravati s ceno (če bi imel seveda kristalno kroglo in vedel, da bodo šle cene nepremičnine tako navzgor)...

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: jl ()

Beli_Zajcek ::

Oprostitev dohodnine od dobička iz kapitala:
Če posameznik prodaja stanovanje ali stanovanjsko hišo (ki ima največ dve stanovanji, s pripadajočim zemljiščem), kjer je imel stalno prebivališče in ga je imel v lasti ter je tam dejansko bival vsaj zadnja tri leta pred prodajo, je zavezanec samo za davek na promet nepremičnin (2 % davek), ne pa tudi za dohodnino od dobička iz kapitala.

Če bi imel kristalno kroglo pa bi lahko vložil v Apple/Google/insert_name, in bi se ti gladko fučkalo za davek od kapitalskega dobička za eno stanovanje.

Zgodovina sprememb…



Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Oporoka - dedovanje (strani: 1 2 3 )

Oddelek: Loža
13715637 (11914) sekvoja
»

Kdo plača pogreb? (strani: 1 2 3 )

Oddelek: Loža
13938417 (33170) Mehmed
»

Pravni nasvet (darilna pogodba)

Oddelek: Loža
448276 (7396) Gregor P
»

Dediščina in izkoriščevalski dedek (strani: 1 2 3 4 )

Oddelek: Loža
17734374 (29488) erkgheoruugh
»

Odpoved dedovanju (strani: 1 2 )

Oddelek: Loža
9331327 (29487) Okapi

Več podobnih tem