» »

Dedovanje nujnega deleža

Dedovanje nujnega deleža

«
1
2

Scorpio1911 ::

Po očetovi smrti sva z bratom dedovala oba po 1/6 hiše 4/6 pa je dobila mama. Zdaj pa bi rada mama predala svoj delež bratu prav tako pa bi se jaz odrekel moji 1/6 ter nujnemu deležu ki mi pripada po mami a le v primeru da bi moj sin ob primeru prodaje hiše bil upravičen do izplačila mojega deleža, je to možno in kako?
Prav tako pa me zanima gdo deduje po bratu, ki nima otrok ali posvojencev njegova žena pa ima sina iz prejšnega zakona, je do dediščine upravičen moj sin?

Furbo ::

Po bratu deduje njegova žena, ne pa tvoj sin.
i5-13600K, STRIX Z790-F, 32GB DDR5, 2TB Samsung 990PRO, Toughpower GF3 1000W
RTX3070, ALIENWARE AW3821DW, DELL U3014

Tilen ::

Prepiši svoj delež na sina, če želiš, da dobi po tebi, zakaj bi se odpovedal?
413120536c6f76656e696a612c20642e642e

...:TOMI:... ::

Če misliš prepustiti bratu hišo, mu jo prepusti. Kaj te skrbi, kaj bo dedoval tvoj sin? Naj si zasluži denar, ne pa čakati na neko dedovanje. Pa saj bo dedoval po tebi in po ženi, zakaj bi moral še po stricu?
Tomi

Magic1 ::

Wtf?!? Človek bi se odpovedal svojemu deležu, če bo brat uporabljal hišo. Tudi jaz ne vidim zakaj bi se odpovedal, če bo brat bajto prodal... Preprosta fair klauzula, če jo uporabljaš je tvoja, drugače dej del od prodaje. Seveda bi bila ta klauzula časovno omejena, ne moreš pričakovat, da bo to veljalo čez 40 let, ko bo bajta že parkrat popolnoma obnovljena. Po moje se da vse napisat, stopiti boš moral do kakšnega notarja.
Magic

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Magic1 ()

MIHAc27 ::

He,he zanimivo... Se pravi brat tvoj naj plačuje za celo hišo davek, jo vzdržuje...
ko pa proda bi pa tvoj sine lepo kasiral.

Če z hišo nočeš imeti nič jo podari/prepiši in poslovi od svojega dela.
Če pa želiš da nekoč od nje nekaj imate, lepo obdrži svoj delež. Saj ti ga ni treba uporabljati. Bo pa vsako leto nekaj davka.

Kolikor vem, sin ne more zahtevati nujnega deleža, če si se ti že prej odpovedal. Nujni delež bi sin lahko zahteval edino, če bi ti v oporoki zapisal, da naj po tvoji smrti brat dobi tvoj del hiše, sin se pa z tem seveda ne bi strinjal.

Invictus ::

Prodaj bratu svoj delež za neko normalno ceno, ne tržno, pa bo mir.

Potem imaš ti denar, ki ga lahko prihraniš za sina, tvoj brat pa hišo.

Lahko se odpoveš še dedovanju po mami, spet za neko odškodnino, ki naj bo normalna.

Če brat živi v bajti in noče nič slišati o ureditvi lastniških in dednih zadev, mu pa za svoj delež nabij najemnino.

Na koncu se izkaže da so lastništva teh šestin, tretjin in ne vem kakih drugih deležev nepremičnin samo breme, ki ga moraš nositi vsako leto zaradi celega kupa pošte z DURSa in plačevanja malih položnic.
"Life is hard; it's even harder when you're stupid."

http://goo.gl/2YuS2x

GregiB ::

Jaz bi se lotil zadeve takole... Mati naj naj bratu z izročilno pogodbo izroči svoj delež. Ostali potencialni dediči, torej ti, so sopodpisniki pogodbe. Kar pa se tiče tvojega deleža, ga preprosto obdrži, z bratom pa sklenita za tvoj delež najemno pogodbo za nedoločen čas, s klavzulo, da je najemnina enaka 0 € brat pa zato krije vse stroške, vezane na lastništvo hiše v celoti, torej tudi tvoj delež davka na nepremičnine.
Izročilne pogodbe, s katero bi brata zavezal ob prodaji sinu (ali tebi) plačati delež, ki ni več tvoj, si ne predstavljam. Sploh ne, če bi se do prodaje obrnila kakšna generacija ali dve...
You're not stuck in traffic.... You are the traffic!

Tilen ::

Kaj se zgodi, če ne plača? DURS bo seveda terjal lastnika.
413120536c6f76656e696a612c20642e642e

GregiB ::

Tilen je izjavil:

Kaj se zgodi, če ne plača? DURS bo seveda terjal lastnika.

Hja... v kolikor ni drugega dogovora, posatane najemna pogodba zaradi neizpolnjevanja obveznosti iz pogodbe nična, potem se pač predlaga nova, naprimer s profitno najemnino... Potem pa potrpežljivo (tudi če uporabnik ne podpiše) terjaš vsak mesec najemnino, neplačane pa kumuliraš z zakonskimi zamudnimi obrestmi. Najprej kar sam, potem preko odvetnika... Ko se dolg nateče do te mere, da začne ogrožati lastništvo celotne nepremičnine... hja, takrat pa zna počit...
You're not stuck in traffic.... You are the traffic!

Invictus ::

Hmmm, med brati se boš šel tožarit za nekaj kar bi precej elegantno lahko drugače rešil ...

Za izročilno pogodbo se morajo strinjati vsi dediči.

OP, fotr naj se za ustrezno odškodnino znebi vsega lastništva bajte. Najbolje kar kupoprodajna pogodba. Tako so zadeve najbolj elegantno rešene kar se denarja tiče ... Čeprav to stane notar + 2% davka državi.

Mir v familiji je več vreden kot pa nek drobiž za ureditev stanja.

Seveda je potem tukaj še vprašanje ali so OPu starši kaj pomagali pri reševanju njegovega stanovanjskega problema. Če so, potem je najbolj fer da se lastništvu hiše odpove in da bratu ves svoj delež. Tudi tisti ki se bo dedoval po mami ...
"Life is hard; it's even harder when you're stupid."

http://goo.gl/2YuS2x

Aston_11 ::

GregiB je izjavil:

v kolikor ni drugega dogovora, posatane najemna pogodba zaradi neizpolnjevanja obveznosti iz pogodbe nična


Premisli še enkrat, kaj si napisal.

GregiB ::

Aston_11 je izjavil:

GregiB je izjavil:

v kolikor ni drugega dogovora, posatane najemna pogodba zaradi neizpolnjevanja obveznosti iz pogodbe nična


Premisli še enkrat, kaj si napisal.


Ja, narobe... se posujem s pepelom... ničnost pogodbe pomeni nekaj drugega... Načeloma pa pogodba ponavadi preneha, če obveznosti ena od pogodbenih strank ne izpolnjuje, to se načeloma tudi zapiše (ali pač drugačen dogovor ob neizpolnjevanju obveznosti)...
You're not stuck in traffic.... You are the traffic!

reeves ::

OP, dokler si ti živ, tvoj sin ni upravičen do ničesar po tvoji mami. Lahko deduješ ti, ali pa se odrečeš

gapy01 ::

Pozdravljeni jaz bi pa imel eno vprašanje glede dediščine in sicer pred kratkim sem ugotovil da si je sestra prilastila babičino stanovanje in ga tudi prodala. Babica je še živa in je trenutno pri njej dediča po njeni smrti sva samo jaz in sestra zanima me ali v tem primeru lahko jaz kaj zahtevam od nje ali ne lp pozdrav.

Dejan_007 ::

Dokler je babica živa, sestra ne more prodati, brez njenega podpisa.

gapy01 ::

Dejan_007 je izjavil:

Dokler je babica živa, sestra ne more prodati, brez njenega podpisa.

hvala za odgovor ja to je res sam očititno si ga je pridobila glede na to da je ona njen skrbnik ker je ze nekaj časa babica bolana hvala še enkrat

SendID ::

gapy01 je izjavil:

Dejan_007 je izjavil:

Dokler je babica živa, sestra ne more prodati, brez njenega podpisa.

hvala za odgovor ja to je res sam očititno si ga je pridobila glede na to da je ona njen skrbnik ker je ze nekaj časa babica bolana hvala še enkrat


Mogoče pa sta sklenila pogodbo o dosmrtnem preživljanju. Lahko tudi brez tebe - tako tudi nujnega deleža ni.

Mehmed ::

gapy01 je izjavil:

Pozdravljeni jaz bi pa imel eno vprašanje glede dediščine in sicer pred kratkim sem ugotovil da si je sestra prilastila babičino stanovanje in ga tudi prodala. Babica je še živa in je trenutno pri njej dediča po njeni smrti sva samo jaz in sestra zanima me ali v tem primeru lahko jaz kaj zahtevam od nje ali ne lp pozdrav.


Ce je babica podarila njej stanovanje in ga je potem prodala, bi se to upostevalo pri dedovanju pa bi bil njen del manjsi.
Ce sta sklenile pogodbo o prezivljanju je pa odvisno kok dolgo babica zivi pa a sestra izpolnjuje svoje obveznosti.

Tilen ::

Velika verjetnost je, da bo sestra s to pogodbo šla še v minus. Razen, če je babičino premoženje res veliko. Nekateri so hudo bolani in kljub temu zelo dolgo (in drago) živijo.
413120536c6f76656e696a612c20642e642e

MadMicka ::

Vseeno ali je babica prodala stanovanje in dala denar tvoji sestri, ali pa je stanovanje podarila sestri in ga je sestra prodala, velja, da se lahko ta znesek pri dedovanju vračuna v njen dedni delež.

Izjeme sicer so, kot npr. če bi sklenila pogodbo o dosmrtnem preživljanju, vendar ne verjamem, da se je to zgodilo, saj se običajno v takšnem primeru dogovori dosmrtna pravica bivanja, to pa pomeni, da se tako stanovanje le stežka proda.

V vsakem primeru, ko bo prišlo do dedovanja, če ne bo pametnega dogovora s sestro, vzami odvetnika. Čeprav, če so vajini starši oz. sin ali hči babice še živi, potem tako ali tako nista vidva s sestro dediča.

Tilen ::

V vsakem primeru, ko bo prišlo do dedovanja, če ne bo pametnega dogovora s sestro, vzami odvetnika. Čeprav, če so vajini starši oz. sin ali hči babice še živi, potem tako ali tako nista vidva s sestro dediča.


Babica lahko seveda delež zapusti tudi vnuku. Recimo sinu 50%, vnuku 50%. Zakaj pa ne?
413120536c6f76656e696a612c20642e642e

MadMicka ::

Mislim, možnosti je cel kup. Verjetno so starši pokojni, če pravi, da sta dediča samo on in sestra. Če pa bi šlo za oporočno dedovanje, pa lahko uveljavlja vračunanje v okviru nujnega deleža. Naštel sem zgolj najbolj običajne oz. verjetne možnosti.

GregiB ::

Hja, primer je opisan zelo površno. Če je prav razumeti, sta gapy01 in njegova sestra edina dediča prvega dednega reda po (še živi) babici.
Kako je potekalo "prilaščanje" stanovanja, pa ni jasno. V kolikor je babica podarila stanovanje sestri, bi se po mojem mnenju od darilne pogodbe smelo na zapuščinski razpravi terjati nujni delež, torej polovico dediščine, ki bi jo bil gapy01 deležen, v kolikor do daritve ne bi prišlo. To bi ob enake dednem deležu ("na pol") znašalo 25% vrednosti stanovanja. Predvidevam pa, da bi oz. bo sestra v tem primeru dokazovala "pasivo dediščine", torej njene stroške, ki jih je utrpela zaradi skrbi za babico.
Druga varianta pa je ta, da je stanovanje (ob morebitni pomoči sestre) prodala babica sama, denar pa enostavno podarila oz. dala sestri. Tu pa bo zadeva prekleto težka. Namreč, vprašanje, če je denarni tok in namen daritve jasen in dokumentiran. V kolikor je babica npr. denar enostavno dvignila in ga dala sestri v roke, menim, da je "lost case"...
Osebno bi se z babico in sestro pogovoril, kako si zadevo predstavljata, če je to mogoče... In če babica reče, da ne želi, da po njej deduje gapy01, ne vem, zakaj se to ne bi spoštovalo... it is her money... no?
You're not stuck in traffic.... You are the traffic!

Tilen ::

In če babica reče, da ne želi, da po njej deduje gapy01, ne vem, zakaj se to ne bi spoštovalo

Zato, ker gapy01 hoče nujni delež, ki mu pripada in ne želi, da ga sestra pred babičino smrtjo ogoljufa.
413120536c6f76656e696a612c20642e642e

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Tilen ()

GregiB ::

Tilen je izjavil:

Zato, ker gapy01 hoče nujni delež, ki mu pripada in ne želi, da ga sestra pred babičino smrtjo ogoljufa.
Tudi prav... ampak Tilen... ne poznamo okoliščin. Če so takšne, da babica pri polni zavesti in razumu želi, da vse podeduje sestra, ni govora o goljufiji, ali pač? Nekako je "ogoljufanje starejših" postal že kar nekakšen default pri vseh zgodbah o dedovanju, ki pa so si ponavadi zelo različne... Sicer pa... se zna zgoditi, da v dedni masi ne bo ničesar... pa mu bo pač od tistega pripadla dediščina...
You're not stuck in traffic.... You are the traffic!

Alamar ::

Kje najhitreje in najbolj natančno izvedeti, ali bo zapuščinska razprava oziroma ali je kaj premoženja (dolgov) za podedovat? Predvidevam na okrajnem sodišču stalnega bivališča? Ali si lahko pokojnikova sestra na kakršenkoli način brez pooblastila prisvoji potencialen denar z računa, kljub temu, da je še živ pokojnikov otrok (edini sorodnik prvega dednega reda) s katerim pokojnik 30 let ni imel stikov?

trololo2 ::

Tilen je izjavil:

Zato, ker gapy01 hoče nujni delež, ki mu pripada in ne želi, da ga sestra pred babičino smrtjo ogoljufa.


Zanimiva izbira besed. Če predpostavim da gapy01 z babico nima kakršnega koli stika, torej tudi ne skrbi zanjo ipd. je vprašanje kdo tu koga hoče oguljufati. Z moralnega vidika seveda.

Aston_11 ::

Nič mu ne pripada, dokler je babica živa. Nič. Nula. Nada.

Tilen ::

Njegovi sestri tudi ne. Samo zato, ker skrbi za babico, ji ona ni dolžna dati ničesar.


trololo2 je izjavil:

Tilen je izjavil:

Zato, ker gapy01 hoče nujni delež, ki mu pripada in ne želi, da ga sestra pred babičino smrtjo ogoljufa.


Zanimiva izbira besed. Če predpostavim da gapy01 z babico nima kakršnega koli stika, torej tudi ne skrbi zanjo ipd. je vprašanje kdo tu koga hoče oguljufati. Z moralnega vidika seveda.


Moralni vidik ponavadi ne igra vloge, ko pride vmes denar. Žal.

GregiB je izjavil:

Če so takšne, da babica pri polni zavesti in razumu želi, da vse podeduje sestra, ni govora o goljufiji, ali pač?


Deduje se samo po smrti in gapy01 je skoraj v vsakem primeru upravičen do nujnega deleža. Tudi, če babica pri polni zavesti napiše, da mora vse dobiti sestra in še eksplicitno zahteva, da gapy01 ne sme dobiti nič, je to po smrti prepozno in seveda ne bo veljalo. V primeru, da v dedni masi ni nič, pač dobi nujni delež od nič, torej nič.

OP očitno vidi, da se prazni dedna masa in pakira na sestro pred babičino smrtjo. Tukaj boš se moral pogovoriti, drugače lahko res ostaneš skoraj brez vsega. V bistvu si že kar precej v težavah, če je babica res prodala stanovanje in denarja več nima, ker ti ga sestra najverjetneje ne bo hotela dati.

Predlagam, da se istočasno pogovorite vsi skupaj, čeprav ne bo lahko. Na koncu se zna zgoditi, da bo babica bolj modra od sestre in boš nekaj dobil.

Samo zato, ker sestra 5,10 ali več let pred babičino smrtjo skrbi zanjo, se ti ni potrebno ničemur odpovedovati.
413120536c6f76656e696a612c20642e642e

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Tilen ()

Furbo ::

Alamar je izjavil:

Kje najhitreje in najbolj natančno izvedeti, ali bo zapuščinska razprava oziroma ali je kaj premoženja (dolgov) za podedovat? Predvidevam na okrajnem sodišču stalnega bivališča? Ali si lahko pokojnikova sestra na kakršenkoli način brez pooblastila prisvoji potencialen denar z računa, kljub temu, da je še živ pokojnikov otrok (edini sorodnik prvega dednega reda) s katerim pokojnik 30 let ni imel stikov?


Banka takoj zablokira račun.
i5-13600K, STRIX Z790-F, 32GB DDR5, 2TB Samsung 990PRO, Toughpower GF3 1000W
RTX3070, ALIENWARE AW3821DW, DELL U3014

Alamar ::

To mi je jasno. Zanima me, kje in kako priti do informacije, ali je na računu kaj denarja. Predvidevam, da se to izve na sodišču potem, ko sodišče pridobi te informacije in to verjetno kar traja. Koliko časa v povprečju traja, da do tega pride? Se na kakršenkoli način da to prej zvedeti? Npr. z mrliškim listom in identifikacijo direktno na banki?

Tilen ::

Dolgovi se ne dedujejo, če presegajo vrednost premoženja.
413120536c6f76656e696a612c20642e642e

sandmat ::

Tilen je izjavil:

Njegovi sestri tudi ne. Samo zato, ker skrbi za babico, ji ona ni dolžna dati ničesar.


trololo2 je izjavil:

Tilen je izjavil:

Zato, ker gapy01 hoče nujni delež, ki mu pripada in ne želi, da ga sestra pred babičino smrtjo ogoljufa.


Zanimiva izbira besed. Če predpostavim da gapy01 z babico nima kakršnega koli stika, torej tudi ne skrbi zanjo ipd. je vprašanje kdo tu koga hoče oguljufati. Z moralnega vidika seveda.


Moralni vidik ponavadi ne igra vloge, ko pride vmes denar. Žal.

GregiB je izjavil:

Če so takšne, da babica pri polni zavesti in razumu želi, da vse podeduje sestra, ni govora o goljufiji, ali pač?


Deduje se samo po smrti in gapy01 je skoraj v vsakem primeru upravičen do nujnega deleža. Tudi, če babica pri polni zavesti napiše, da mora vse dobiti sestra in še eksplicitno zahteva, da gapy01 ne sme dobiti nič, je to po smrti prepozno in seveda ne bo veljalo. V primeru, da v dedni masi ni nič, pač dobi nujni delež od nič, torej nič.

OP očitno vidi, da se prazni dedna masa in pakira na sestro pred babičino smrtjo. Tukaj boš se moral pogovoriti, drugače lahko res ostaneš skoraj brez vsega. V bistvu si že kar precej v težavah, če je babica res prodala stanovanje in denarja več nima, ker ti ga sestra najverjetneje ne bo hotela dati.

Predlagam, da se istočasno pogovorite vsi skupaj, čeprav ne bo lahko. Na koncu se zna zgoditi, da bo babica bolj modra od sestre in boš nekaj dobil.

Samo zato, ker sestra 5,10 ali več let pred babičino smrtjo skrbi zanjo, se ti ni potrebno ničemur odpovedovati.


se mi zdi, da ti vidiš to zgodbo drugače od vseh ostalih v tej temi. Tudi moje mnenje je, da tale "modrost" o kateri govoriš bolj nakazuje na lušt kot pa karkoli drugega. Če sestra skrbi za babico in je babica prodala svoje premoženje ter ga posledično porablja za lastno vzdrževanje pri sestri, je to njena osebna odločitev.

long story short: NIHČE ti ni nič dolžan. Prej kot se sprijazniš s tem, prej nehaš krivit okolico za svoj položaj v njej. če nisi pripravljen skrbet za babico, zakaj te skrbi nujni delež?

Tilen ::

Modrost sem mislil v smislu, da bi babica spoznala, da vseeno ni prav, da OP-jevi sestri zapusti vse. Tudi, če sedaj skrbi za njo. 30 let nazaj so mogoče vsi skupaj praznovali rojstni dan in se imeli fino. Ne pravim, da je kdo komu kaj dolžan zapustiti.

Če nisi pripravljen skrbet za babico, zakaj te skrbi nujni delež?

Zato, ker je do njega upravičen.
413120536c6f76656e696a612c20642e642e

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Tilen ()

Furbo ::

Alamar je izjavil:

To mi je jasno. Zanima me, kje in kako priti do informacije, ali je na računu kaj denarja. Predvidevam, da se to izve na sodišču potem, ko sodišče pridobi te informacije in to verjetno kar traja. Koliko časa v povprečju traja, da do tega pride? Se na kakršenkoli način da to prej zvedeti? Npr. z mrliškim listom in identifikacijo direktno na banki?


Boš zvedel na zapuščinski razpravi.
i5-13600K, STRIX Z790-F, 32GB DDR5, 2TB Samsung 990PRO, Toughpower GF3 1000W
RTX3070, ALIENWARE AW3821DW, DELL U3014

solatko ::

Tilen - Na podlagi česa je upravičen do česarkoli babičinega premoženja, dokler je ta še živa?
Upravičen je do nujnega deleža, ob dedovanju, seveda če bo kaj dedovati. Sicer pa lahko babica denar dvigne in ga izroči prvemu klošarju, kateri pride mimo, dokler ima opravilno sposobnost.

Najbolj se za dedne deleže bori žlahta, od katere pokojnik ni imel nič ali pa celo škodo.

Ob takih priložnostih se najbolj pokaže moralna izprijenost ljudi.
Delo krepa človeka

Tilen ::

Solatko, smo že povedali, da dokler je živa, lahko počne kar želi. Pravica do nujnega deleža nastopi ob smrti. Ostalo moraliziranje je odveč.

Sestra lahko recimo denar jutri izgubi in v primeru tragedije se bo obrnila na gapy01. Že večkrat videno. Potem so ta isti užaljeni, ker niso deležni bratskega razumevanja. Potrebno je misliti vnaprej. Danes ti 5000 eur mogoče ogromno pomeni, čez 20 let bo le še sitnica, odnosi bodo pa uničeni za vedno.
413120536c6f76656e696a612c20642e642e

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Tilen ()

sandmat ::

Tilen je izjavil:

Solatko, smo že povedali, da dokler je živa, lahko počne kar želi. Pravica do nujnega deleža nastopi ob smrti. Ostalo moraliziranje je odveč.


seveda, ampak če je babica porabila svoje premoženje za lastno vzdrževanje (glede na to, da živi pri sestri, verjetno pomeni, da ni več sposobna živet sama v lastnem stanovanju), je nujni delež lahko 1/4 * 0 in s tem ni nič narobe.

večkrat sem sam zasledil, da se ravno folk, ki ni pripravljen poskrbet za svojo družino, obeša na nujni delež in ne obratno.

Invictus ::

Tilen je izjavil:

Dolgovi se ne dedujejo, če presegajo vrednost premoženja.

Seveda potem dediči ne dobijo nič ...

Da ne bo kdo narobe mislil ...

solatko je izjavil:


Najbolj se za dedne deleže bori žlahta, od katere pokojnik ni imel nič ali pa celo škodo.

Ob takih priložnostih se najbolj pokaže moralna izprijenost ljudi.

Definitivno.

Šel skozi to ...
"Life is hard; it's even harder when you're stupid."

http://goo.gl/2YuS2x

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Invictus ()

Tilen ::

Nujni delež si predstavljajte kot regres. Za to se ni treba nič boriti, ker ti pripada. Ne glede na to ali v podjetju delaš dobro, ali slabo.

Tisti, ki se počutite oškodovane, ker je nekdo po smrti samo zahteval to, kar mu pripada, se raje zamislite.
413120536c6f76656e696a612c20642e642e

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Tilen ()

sandmat ::

Mislim, da ne zastopiš, da je nujni delež procent (1/2 od 1/n) premoženja. Če je premoženje 0, je račun trivialen. Če se tvoji starši odločijo zapit vse svoje premoženje, je to njihova odločitev in ni nikakor odvisna od tvoje želje po nujnem deležu. Nič ti ne pripada razen tisto, kar sam ustvariš. Ostalo je posledica situacije (t.j. premoženja tvojih staršev, katerim si bil rojen in so v dobri veri nekaj ustvarili ter slednjega niso porabili do zadnjega centa).

Nujni delež bo kmalu kot regres ja, ker država v roku leta ne bo več imela financ za izplačilo slednjega ;)

Tilen ::

Zelo površno bereš. Že zdavnaj smo napisali, da je nujni delež od nič točno nič. Po smrti ti nujni delež pripada, pred smrtjo pa ne obstaja.

Mimogrede, država nima nič z mojim regresom. Preko davka, ki mi ga vzame, mogoče napaja tvojega.
413120536c6f76656e696a612c20642e642e

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Tilen ()

sandmat ::

Tilen, a lahko prosim nehaš smetit po tej temi z nekim besom, ki je popolnoma napačno usmerjen? Jaz te ne napadam, prosim, da ti tudi mene ne.

V kolikor zaradi lastne situacije gledaš na stvari drugače, je to tvoja osebna odločitev, nihče ti ne vsiljuje ničesar drugega. Ne moreš vsiljevat lastne morale (e.g. https://slo-tech.com/forum/t603007/p457... drugim.

Ne mislim se s tabo prerekat več in se ne bom več vtikal v to temo, ker je nesmiselno. Mislim pa, da je smiselno, če ti
že zaradi nivoja pogovora, v katerega si zapeljal to temo, narediš isto.

Tilen ::

Jaz nisem nič besen. Besni ste tisti, ki nočete doumeti, da nekomu po smrti nujni delež enostavno pripada, tudi če se ostali dediči postavijo na glavo. Razen v res dokazljivih ekstremnih primerih, kar odrekanje prostovoljne oskrbe babice žal ni.

Nisi na pravem forumu, če misliš da bomo vsi pihali v en rog in samo prikimavali. Tvoj prispevek v tej temi ne prinaša ničesar novega, kar ne bi že omenili. Moral sem te popraviti glede regresa, ker ga država zasebnemu sektorju ne izplačuje, temveč se v celoti financira iz lastnih sredstev. Nikomur ne vsiljujem nobene morale, je pa res, da marsikomu moj pogled na dedovanje ni povšeči. Takle mamo, ti se lahko komot odpoveš nujnemu deležu. Pa brez zamere.
413120536c6f76656e696a612c20642e642e

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Tilen ()

sandmat ::

V primeru OPa ne obstaja nikakršen delež in ima babica vso pravico prodat stanovanje in delat z denarjem kar hoče. OPa pa skrbi, kaj bo z denarjem, ki sploh ni njegov. Od tam naprej pa si ti edini v tej temi, ki vztrajno trdiš, da se moramo ostali zamislit nad našim razmišljanjem.

Glede regresa sem precej prepričan, da prispevam v davčno blagajno sorazmerno velik delež in če te zanimajo podrobnosti, se oglasi pri meni, ti jih bom rade volje pokazal. Država je veliko več kot javni sektor (morda je težko razumet, a tudi zasebni sektor je država), če si se počutil poklicanega izliti svoj žolč čez javni sektor, bi to lahko storil v kateri drugi temi in ne v tej, ki nima nobene veze s tem. Poleg tega si le-ti regres vlekel v to temo.

Prosim brez nadaljnjih napadov in power roleplayinga o tem, kaj jaz pričakujem o pihanju v rog. Nisva skupaj ovc pasla, da bova na tem nivoju diskutirala. Razmisli malo o resnični težavi, ki te vodi, da tako reagiraš na forumu. Ni nobene potrebe po tem v nedeljo zjutraj.

Tilen ::

V primeru OPa ne obstaja nikakršen delež in ima babica vso pravico prodat stanovanje in delat z denarjem kar hoče.

Res je.

OPa pa skrbi, kaj bo z denarjem, ki sploh ni njegov.

Tudi to je res, zato smo mu, če si pozorno prebral, svetovali pogovor z vsemi tremi skupaj. Denar ni niti sestrin, tudi če bo skrbela za babico do konca njenih dni, ji babica pred smrtjo ne rabi dati ničesar. Seveda ni nič narobe, če babica pred smrtjo razdeli premoženje tako, da vse odda/podari sestri, vendar ni tudi nič narobe, če OP na takšno dejanje poda svoje mnenje vpričo vseh prisotnih ter se poskuša pogovoriti. Mogoče bi OP sedaj skrbel za babico, čeprav je prej 10 let ni videl, sedaj pa sestra tega ne želi omogočiti. Ne vemo. Najlažje je s prstom pokazati na OP-a, ki sedaj hoče "izsiliti" nek denar.


Država je veliko več kot javni sektor, ...

Naša država super funkcionira. Imamo za uporabnike praktično zastonj zdravstvo, šolstvo. Mokre sanje nekaterih drugih držav.
413120536c6f76656e696a612c20642e642e

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Tilen ()

solatko ::

Če bi imel sam premoženje in nekaj otrok, od katerih eden, tako po obnašanju do mene, kot do drugih samo meni jasnih vzrokov, nebi hotel prepustiti del svojega premoženja po smrti, bi naredil vse, da ta sicer enako moj otrok, kot drugi, nebi dobil nič, tudi nujnega deleža ne. Enostavno bi svoje deleže dobili z odkupom za 1€ in ob smrti bi lahko dobil nujni delež od n X 1€ premoženja.

Za kakšno ceno kaj prodam in komu, je čisto moja stvar, vse bi bilo narejeno pri notarju, s predhodnim pregledom, glede opravilne sposobnosti, plačani bi bili davki na vrednost in FD.

Človek, katerga žlahta zanima samo ob smrti in možnem dedovanju, ne zasluži nič od tega premoženja, na žalost pa mu zakon omogoča to anomalijo.

Zakon gleda skozi vrednost v €, sam pa bi gledal predvsem na vrednote in obnašanje do mene, živega lastnika premoženja. Po moji sodbi nevrednim ne pripada nič, tudi dolgovi ne.
Delo krepa človeka

GTX970 ::

Nujni delež je nad veljavno oporoko, ki jo naredi pokojni ?

Ziga Dolhar ::

solatko je izjavil:

Če bi imel sam premoženje in nekaj otrok, od katerih eden, tako po obnašanju do mene, kot do drugih samo meni jasnih vzrokov, nebi hotel prepustiti del svojega premoženja po smrti, bi naredil vse, da ta sicer enako moj otrok, kot drugi, nebi dobil nič, tudi nujnega deleža ne. Enostavno bi svoje deleže dobili z odkupom za 1€ in ob smrti bi lahko dobil nujni delež od n X 1€ premoženja.

Za kakšno ceno kaj prodam in komu, je čisto moja stvar, vse bi bilo narejeno pri notarju, s predhodnim pregledom, glede opravilne sposobnosti, plačani bi bili davki na vrednost in FD.

Človek, katerga žlahta zanima samo ob smrti in možnem dedovanju, ne zasluži nič od tega premoženja, na žalost pa mu zakon omogoča to anomalijo.

Zakon gleda skozi vrednost v €, sam pa bi gledal predvsem na vrednote in obnašanje do mene, živega lastnika premoženja. Po moji sodbi nevrednim ne pripada nič, tudi dolgovi ne.


Toplo priporočam, da si vseeno prebereš določbe Zakona o dedovanju o darilih, njihovem vračunavanju v dedni delež in vračanju.

("Prodaja" premoženja za 1 EUR je "prodaja", kolikor gre za premoženje vrednosti 1 EUR, v preostanku gre za darilo. Da bi ti uspelo kar želiš, bi moral zelo skrbno zadostiti pogojem za razdedinjenje.)
https://dolhar.si/
«
1
2


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Dedovanje - pomoč (strani: 1 2 )

Oddelek: Loža
8110794 (7297) Mato989
»

Pravni nasvet (darilna pogodba)

Oddelek: Loža
448269 (7389) Gregor P
»

Dediščina in izkoriščevalski dedek (strani: 1 2 3 4 )

Oddelek: Loža
17734367 (29481) erkgheoruugh
»

Odpoved dedovanju (strani: 1 2 )

Oddelek: Loža
9331321 (29481) Okapi
»

dedovanje - nujni delež

Oddelek: Loža
4210410 (9364) MadMicka

Več podobnih tem