» »

Dedovanje nujnega deleža

Dedovanje nujnega deleža

1
2
»

solatko ::

Ziga Dolhar - Vsako premoženje, ki ti ne nosi dobička, pa ga moraš vzdževati, je zame ob prodaji sorodnikom, vredno 1€ in ne gre za darilo, temveč znižanje stroškov.
Tudi firme vredne nekaj mio€, se v določenih situacijah - negativno poslovanje - prodajo za simbolično 1 denarno enoto.

Po zakonskem določilu pogojev za razdedinjenje, otroka praktično, skoraj ne moreš razdedinit, še težje pa nečake in daljno sorodstvo, če svojih otrok nimaš ali so umrli brez potomcev.

Eno so pravne norme, drugo pa je moja želja, kako razdeliti moje premoženje po moji smrti.
Seveda bi mi vsak advokat lahko speljal tak postopek in bi zaščitil dediče vredne mojega premoženja, pred zakonskimi dediči, ki po mojem mnenju niso tega vredni.

Govorim o tem, kaj bi storil sam, če bi bil v situaciji, da se nekdo zanima za moje premoženje in kako bo prišel do njega ali dela le-tega, po moji smrti. Bodi prepričan, da bi našel način, kako zaščitiši vredne tega.

Enostavno po smrti nebi imel nihče kaj dedovati. Mrhovinarje na dveh nogah sovražim že od malega.
Delo krepa človeka

Tilen ::

GTX970 je izjavil:

Nujni delež je nad veljavno oporoko, ki jo naredi pokojni ?

Da. Enostavno ne moreš zahtevati, da po smrti en od tvojih otrok ne dobi nič. Mislim, lahko, vendar bo še vedno upravičen do nujnega deleža, razen v (po smrti dokazljivih) zelo ekstremnih primerih.
413120536c6f76656e696a612c20642e642e

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Tilen ()

solatko ::

Tilen - Preko advokatov - z lahkoto.
Delo krepa človeka

Tilen ::

Naj Žiga ali kdo drug pove, koliko od 100 primerov v morebitnem sporu ostane brez nujnega deleža. Sem prepričan, da manj kot 3.

Solatko, ti to iz izkušenj, da se tako z lahkoto izbija nujni delež?
413120536c6f76656e696a612c20642e642e

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Tilen ()

BigWhale ::

solatko je izjavil:

Za kakšno ceno kaj prodam in komu, je čisto moja stvar, vse bi bilo narejeno pri notarju, s predhodnim pregledom, glede opravilne sposobnosti, plačani bi bili davki na vrednost in FD.


Politike lincajo, ker kupujejo prepoceni ali pa predrago prodajajo, tebi se pa zdi, da lahko hiso prodas za en evro. :>

solatko je izjavil:

Človek, katerga žlahta zanima samo ob smrti in možnem dedovanju, ne zasluži nič od tega premoženja, na žalost pa mu zakon omogoča to anomalijo.


Zato ker se vcasih kak stars odloci, da mu en otrok ni vsec, ker je narobe parkiral avto in podrl loncek petunij pred vhodom. Pa se odloci, da ga bo 'razdedinil'.

Invictus ::

Nujnemu deležu je najlažje izogneš, če preprosto enemu ali več dedičem prodaš nepremičnine po redni ceni.

2% davka na promet nepremičnin je daleč manjši strošek kot 15% nujni delež in zafrkavanje z odvetniki ...
"Life is hard; it's even harder when you're stupid."

http://goo.gl/2YuS2x

Bakunin ::

eden izmed pogojev za "nujni delez" je da tudi si nepreskrbljen.

St235 ::

Enako kot je eden od pogojev zato, da se registriraš na tem forumu funkcionalna pismenost.

Oziroma z drugimi besedami bi bilo lepo če bi bilo res.

solatko je izjavil:

Ziga Dolhar - Vsako premoženje, ki ti ne nosi dobička, pa ga moraš vzdževati, je zame ob prodaji sorodnikom, vredno 1€ in ne gre za darilo, temveč znižanje stroškov.
Tudi firme vredne nekaj mio€, se v določenih situacijah - negativno poslovanje - prodajo za simbolično 1 denarno enoto.

Po zakonskem določilu pogojev za razdedinjenje, otroka praktično, skoraj ne moreš razdedinit, še težje pa nečake in daljno sorodstvo, če svojih otrok nimaš ali so umrli brez potomcev.

Eno so pravne norme, drugo pa je moja želja, kako razdeliti moje premoženje po moji smrti.
Seveda bi mi vsak advokat lahko speljal tak postopek in bi zaščitil dediče vredne mojega premoženja, pred zakonskimi dediči, ki po mojem mnenju niso tega vredni.

Govorim o tem, kaj bi storil sam, če bi bil v situaciji, da se nekdo zanima za moje premoženje in kako bo prišel do njega ali dela le-tega, po moji smrti. Bodi prepričan, da bi našel način, kako zaščitiši vredne tega.

Enostavno po smrti nebi imel nihče kaj dedovati. Mrhovinarje na dveh nogah sovražim že od malega.


Še dobro da tvoje mnenje in sklicevanje na lastno avtoriteto nima nič z dejanskim stanjem. Vsekakor pa zmaga definicija vrednosti premoženja. Kaj tako neumnega že dolgo ne. Prodaja nepremičnin po 1€ ne bi v dednem postopku zdržala niti do prve obravnave.

In ja, sem prepričan, da bodo tvoji namišljeni prijatelji brez težav sestavili navidezno državo v kateri boš lahko brez težav avtoritarno razdelil premoženje. Vsi ostali v realnem svetu pa se zavedamo, da nujni delež ni nekaj kar bi lahko nekomu odvzel na podlagi lastnih blodenj.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: St235 ()

solatko ::

Lakotnik29 - Ti kot pravniška avtoriteta foruma, bi moral vedet, da se to da, celo to se da, da tvoje premoženje - niti pare - ne dobijo otroci.
Nujni delež res težko odvzameš, vendar nujni delež od nič je še vedno nič, kako pa se znebiš premoženja, je pa v zgornjem stavku.

Pri prodaji za 1EUR se sicer plača davek 2%-ta prodajne vrednosti, za koliko pa dejansko prodaš svoje premoženje - lahko tudi 0.02EUR pa ne ugotavlja nihče.
Delo krepa človeka

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: solatko ()

Invictus ::

Bakunin je izjavil:

eden izmed pogojev za "nujni delez" je da tudi si nepreskrbljen.

Samo če si drugi dedni red.

Prvi dedni red je vedno upravičen.

solatko je izjavil:


Pri prodaji za 1EUR se sicer plača davek 2%-ta prodajne vrednosti, za koliko pa dejansko prodaš svoje premoženje - lahko tudi 0.02EUR pa ne ugotavlja nihče.

Pri prodaji nepremičlnine za 1 EUR te bo FURS obdavčil po GURSevi vrednosti.
"Life is hard; it's even harder when you're stupid."

http://goo.gl/2YuS2x

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Invictus ()

solatko ::

Invictus - Prodajna osnova se računa po prodajni vrednosti, pri darilih pa po GURS-ovi cenitvi + zapriseženem cenilcu - kupnina bo 0,02€, davek pa bo 2%-ta od prodajne cene nepremičnine, na tem območju (statistično povprečje sklenjenih kupoprodajnih pogodb), lahko tudi od 1mio€. Razlog take prodaje sploh ni pomemben (seveda če prodajaš svoje premoženje), kupec pa postane lastnik. Sam imam od kupca morda druge koristi, ki se ne merijo v denarju.
Lahko pa premoženje prodam za realno ceno in klošarjem razdelim denar - bodo dediči od njih zahtevali nujni delež?

Včasih so odnosi otrok do staršev pač taki, da starši enostavno nočejo, da bi kaj od njihovega truda, pristalo v rokah takih otrok.
Delo krepa človeka

St235 ::

solatko je izjavil:

Lakotnik29 - Ti kot pravniška avtoriteta foruma, bi moral vedet, da se to da, celo to se da, da tvoje premoženje - niti pare - ne dobijo otroci.
Nujni delež res težko odvzameš, vendar nujni delež od nič je še vedno nič, kako pa se znebiš premoženja, je pa v zgornjem stavku.

Pri prodaji za 1EUR se sicer plača davek 2%-ta prodajne vrednosti, za koliko pa dejansko prodaš svoje premoženje - lahko tudi 0.02EUR pa ne ugotavlja nihče.


Pogodba o prodaji nepremičnine za 1EUR zdrži točno do tiste sekunde, ko prvi dedič to omeni na zapuščinski razpravi. Edini način, da se izogneš dediščini je izročilna pogodba (rabiš soglasje dedičev) ali to, da ni nič za dedovat. Pri čemer imajo dediči, ki se čutijo oškodovane pri slednjem preverit vse posle za 10 let nazaj. In če se ugotovi prodaje po fiktivnih cenah so te pogodbe nične. Podobno se zgodi z darili, posojili in ne vem še čim.

Poleg zgoraj navedenih načinov je možnost, da se sklene tudi pogodba o dosmrtnem preživljanju. Tej je sicer mogoče oporekati (če se naprimer sklene tik pred smrtjo z namenom prikrajšanja nujnih dedičev) vendar težje kot fiktivnim poslom, ki jih omenjaš.

Torej ja, na dediščino se nedvomno da vplivat, samo ne s slaboumnimi definicijami, da je premoženje, ki ne prenaša dobička vredno 1EUR in fiktivnimi posli.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: St235 ()

Invictus ::

solatko je izjavil:

Invictus - Prodajna osnova se računa po prodajni vrednosti, pri darilih pa po GURS-ovi cenitvi + zapriseženem cenilcu - kupnina bo 0,02€, davek pa bo 2%-ta od prodajne cene nepremičnine, na tem območju (statistično povprečje sklenjenih kupoprodajnih pogodb), lahko tudi od 1mio€. Razlog take prodaje sploh ni pomemben (seveda če prodajaš svoje premoženje), kupec pa postane lastnik. Sam imam od kupca morda druge koristi, ki se ne merijo v denarju.

Ti pa zadnje čase nisi nardil kake transakcije z nepremičlnino?

Če je cena manjša za 20% od nekega povprečja transakcij, te FURS pokliče na obrazložitev, ali lepo udari davek po povprečju.

Ker tudi oni niso tako neumni ...
"Life is hard; it's even harder when you're stupid."

http://goo.gl/2YuS2x

St235 ::

solatko je izjavil:

Invictus - Prodajna osnova se računa po prodajni vrednosti, pri darilih pa po GURS-ovi cenitvi + zapriseženem cenilcu - kupnina bo 0,02€, davek pa bo 2%-ta od prodajne cene nepremičnine, na tem območju (statistično povprečje sklenjenih kupoprodajnih pogodb), lahko tudi od 1mio€. Razlog take prodaje sploh ni pomemben (seveda če prodajaš svoje premoženje), kupec pa postane lastnik. Sam imam od kupca morda druge koristi, ki se ne merijo v denarju.
Lahko pa premoženje prodam za realno ceno in klošarjem razdelim denar - bodo dediči od njih zahtevali nujni delež?

Včasih so odnosi otrok do staršev pač taki, da starši enostavno nočejo, da bi kaj od njihovega truda, pristalo v rokah takih otrok.


Sanja svinja kukuruz. Tudi pri prodajnih pogodbah se upošteva cenitev, če je vrednost predmeta fiktivna.

Lahko pa premoženje prodam za realno ceno in klošarjem razdelim denar - bodo dediči od njih zahtevali nujni delež?

jap, darilnim pogodbom se nedvomno lahko oporeka. Vprašanje uspeha v konkretnem primeru je sicer vprašljivo. V bolj realni situaciji, kjer starši denar podarijo enemu od dveh otrok pa to seveda ni trivialno.

solatko ::

Lakotnik29 - Seveda si ti eden redkih vsesplošnih pravnikov, ki lahko trdi, da prodaja za 1€, z plačanim 2%-nim davkom na vrednost (ne ceno), v vseh primerih potegne za seboj fiktivnost pogodb. Torej je fiktivna pogodba tudi če prodam hišo za 100k€, povprečna vrednost pa je 200k€ in bi mi to ceno morda tudi nekdo plačal.

Osebno lahko denar, ki sem ga zaslužil ali dobil s prodajo, vržem na cesto in ga pobere kdorkoli, lahko za svoj denar kupim sliko, nekega neznanega malarja in dam zanjo vse premoženje. Prodajalec - malar bo plačal davek na zaslužek, pogodba pa ni fiktivna, tudi če se vsa žlahta postavi na glavo. Bo ta slikar po moji smrti delil svoj denar z mojimi dediči?

Point je samo v tem, da moraš tak posel narediti s pomočjo odvetnika, overit pri notarju ni ni več hudiča, ki bi lahko posegel v to, če ima advokat in notar kopijo zdravniškega poročila o opravilni sposobnosti (sicer je možnost oporekanja takim prodajam preko norosti - opravilne nesposobnosti).
Delo krepa človeka

Oberyn ::

Po moje lahko človek, če je že tako pasji, vseeno pusti dediče praznih rok. Tako da, dokler je še živ in opravilno sposoben, vse svoje premoženje odproda po normalnih tržnih cenah tretjim osebam (pač na trgu) in ga tako pretopi v gotovino. Nato gotovino brez dokumentov in brez prič enostavno vtakne svojemu 'izbranemu' dediču v žep. Ko se potem preseli v večna lovišča, ni nobenih darilnih pogodb in megle z nerealnimi cenami, samo gotovine ni nikjer. Če je ta 'privat' dedič tiho in ne troši preko mere, kaj se pa sploh da narediti? Nič, premoženja ni, ker pokojnik ni izvolil povedati, v katero votlino ga je zakopal.

St235 ::

solatko je izjavil:

Lakotnik29 - Seveda si ti eden redkih vsesplošnih pravnikov, ki lahko trdi, da prodaja za 1EUR, z plačanim 2%-nim davkom na vrednost (ne ceno), v vseh primerih potegne za seboj fiktivnost pogodb. Torej je fiktivna pogodba tudi če prodam hišo za 100kEUR, povprečna vrednost pa je 200kEUR in bi mi to ceno morda tudi nekdo plačal.

Osebno lahko denar, ki sem ga zaslužil ali dobil s prodajo, vržem na cesto in ga pobere kdorkoli, lahko za svoj denar kupim sliko, nekega neznanega malarja in dam zanjo vse premoženje. Prodajalec - malar bo plačal davek na zaslužek, pogodba pa ni fiktivna, tudi če se vsa žlahta postavi na glavo. Bo ta slikar po moji smrti delil svoj denar z mojimi dediči?

Point je samo v tem, da moraš tak posel narediti s pomočjo odvetnika, overit pri notarju ni ni več hudiča, ki bi lahko posegel v to, če ima advokat in notar kopijo zdravniškega poročila o opravilni sposobnosti (sicer je možnost oporekanja takim prodajam preko norosti - opravilne nesposobnosti).


In ti si pač vsesplošno nepismen. Tako je življenje. Če bi prebral kar piše bi videl, da niti pod razno nisem edini, ki pravi, da pri prodaji nepremičnine za 1EUR FURS lahko zadevo obdavči po dejanski vrednostni. ravno tako če bi bil pismen bi videl nisem nikjer rekel, da ničesar ni mogoče prodat za 1EUR. Sem pa rekel, da če boš nepremičnino porodal enemu od svojih otrok za 1EUR, bo drugi tak posel brez večjih težav izpodbijal v dednem postopku. Ravno tako si si ravnokar zmislil, da je prodaja nepremičnine za 50% ocenjene vrednosti fiktiven posel.

In če bi imel zametek funkcionalne pismenosti bi si rajši prebral kaj govorimo namesto, da dalje stresaš idiotizme. Namreč vztrajno letaš kot kura brez glave in kot v vseh temah sestavljaš vedno bolj nore scenarije samo da upravičiš svoje blodnje. Vse samo zato, da svojim blodnjam daš nek zametek konteksta.

Ti lahko s svojim denarjem delaš kar hoče, ampak to ne pomeni, da temu ravnanju v dednem postopku nihče ne bo mogel oporekat. Nujni delež je zakonska pravica prvega dednega reda do katere so upravičeni po tvoji smrti. In za uveljavljanje te pravice imajo na voljo pravna sredstva, ki vključujejo tudi preverbo poslov, ki jih je pokojni sklepal pred smrtjo. In če se ugotovi, da so bili ti posli sklenjeni na način, da se favorizira enega od nujnih dedičev oziroma, da se enemu od dedičev omeji njegova pravica do nujnega deleža se takšni posli lahko razveljavijo.

Oberyn je izjavil:

Po moje lahko človek, če je že tako pasji, vseeno pusti dediče praznih rok. Tako da, dokler je še živ in opravilno sposoben, vse svoje premoženje odproda po normalnih tržnih cenah tretjim osebam (pač na trgu) in ga tako pretopi v gotovino. Nato gotovino brez dokumentov in brez prič enostavno vtakne svojemu 'izbranemu' dediču v žep. Ko se potem preseli v večna lovišča, ni nobenih darilnih pogodb in megle z nerealnimi cenami, samo gotovine ni nikjer. Če je ta 'privat' dedič tiho in ne troši preko mere, kaj se pa sploh da narediti? Nič, premoženja ni, ker pokojnik ni izvolil povedati, v katero votlino ga je zakopal.


Dandanes je presenetljivo težko povprečni osebi skrit kam je šlo 200k EUR.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: St235 ()

solatko ::

Lakotnik29 - Ti se imaš za pismenega, pa ti je vseeno ušlo, da se nepremičnina prodana za 0,02€ obdavči z 2%-ta vrednosti - lahko tudi od 1mio€ davčne osnove. Toliko, kar se tiče pismenosti.
Kam dam jaz kupnino, dokler sem živ, nikogar ne zanima, torej lahko dam vse tudi enemu otroku ali klošarju na cesti. Deduje se vedno tisto, kar ostane za menoj. Darila se odšteva ob delitvi premoženja na več dedičev. Če je premoženje razdeljeno, hranilna knjižica prazna, dedovanja ni, daril pa ni bilo še nikoli potrebno vračat samo od sebe.
Ob smrti se sestavi smrtovnica z opisom premoženja in številom dedičev, po možnosti z vsemi podatki, teh oseb. Če je premoženje 0, tudi smrtovnica ni potrebna in tudi do dednega postopka ne pride.
Morda lahko kak dedič sproži postopek, vendar ne vem, kdo bo odločil, kaj iz vseh daril, se deduje.

Zakaj bi sploh kdo kaj skrival?
Delo krepa človeka

St235 ::

Lakotnik29 - Ti se imaš za pismenega, pa ti je vseeno ušlo, da se nepremičnina prodana za 0,02EUR obdavči z 2%-ta vrednosti - lahko tudi od 1mioEUR davčne osnove. Toliko, kar se tiče pismenosti.
Bullshit, točno veš kako neumnost si poskusil prodat, pa se ven vlečeš.

daril pa ni bilo še nikoli potrebno vračat samo od sebe.

še nikoli ni bilo težav z dedovanjem kadar ni bilo spora. Dedovanje je problem samo kadar je spor in o tem je v temi govora če nisi dojel. Če se vsi dediči strinjajo z neko delitvijo se v to ne bo nihče vtikal, vse premoženje dobi papiga.

Morda lahko kak dedič sproži postopek, vendar ne vem, kdo bo odločil, kaj iz vseh daril, se deduje.

Prva pametna stvar, ki si jo povedal.

Drugače pa je sodišče tisto, ki presodi katera darila je potrebno vrnit, da se zagotovi nujni delež, ki pripada dediču, če pride do sodnega spora. Osnoven princip je da se vrača darila kronološko.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: St235 ()

solatko ::

Kaj pa v primeru, da vse pred smrtjo prodam za simbolični znesek, cerkvi, gasilcem, balinarskemu društvu...... Lahko gre tudi za enega otroka, ki je starše zanemaril, za njih pa so skrbeli drugi. Verjetno je poleg razdedinjenja (kar je izredno težko dosečt), še kak drug legalni način, da tak sin ne dobi nič.
Delo krepa človeka

St235 ::

Kot že rečeno, če pokojnik pred smrtjo sklepa pravne posle z namenom, da se prepreči izplačilo nujnega deleža dedičem je takšne posle mogoče izpodbijat. Kaj in kako v konkretnem primeru je stvar sodnega postopka. V primeru kot, ga ti opisuješ je to težje kot na primer kadar bi pokojnik vse za simbolični znesek prodal enemu od dedičev, ravno tako pomemben faktor igra kdaj se to zgodi. Pač ni isto, če je premoženje prodal nekemu društvu 20 let nazaj ali 2 dni pred smrtjo itd. Se pa posle lahko razveljavi samo v obsegu potrebnem za izplačilo nujnega deleža.

Glede legalnih načinov sem ti pa tudi že povedal. Eno je izročilna pogodba, drugo je pogodba o preživljanju. Prvo zahteva soglasje, drugo pa je še vedno možno spodbijat na sodišču. Tretje je to kar ti opisuješ, torej, da se znebiš vsega premoženja. Samo kot že nekajkrat rečeno to mora bit narejeno na način, da ni možno oporekat pravni veljavi posla. Vsake mahinacije z ceno in podobni štosi so samo rdeča zastavica, da se taki zadevi še toliko bolj oporeka. Ravno tako so pod drobnogledom vsi posli, ki jih je sklenil z ostalimi dediči.

Ziga Dolhar ::

solatko je izjavil:

Kaj pa v primeru, da vse pred smrtjo prodam za simbolični znesek, cerkvi, gasilcem, balinarskemu društvu...... Lahko gre tudi za enega otroka, ki je starše zanemaril, za njih pa so skrbeli drugi. Verjetno je poleg razdedinjenja (kar je izredno težko dosečt), še kak drug legalni način, da tak sin ne dobi nič.


Taka darila bo tretjim osebam pametno dati vsaj 1 leto pred svojo smrtjo. (Plan accordingly!) V nasprotnem primeru se bodo vštevala v vrednost zapuščine, in po potrebi tudi vračala.

Poleg razdedinjenja pride v poštev še institut dedne nevrednosti po 126. členu:

Nevreden je, da deduje, tako na podlagi zakona, kot na podlagi oporoke, in da karkoli dobi na podlagi oporoke:

1. kdor je z naklepom vzel ali poskusil vzeti življenje zapustniku;

2. kdor je s silo ali grožnjo prisilil zapustnika ali ga z zvijačo pripravil do tega, da je napravil ali preklical oporoko ali kakšno določilo v oporoki, ali mu preprečil to storiti;

3. kdor je uničil ali skril zapustnikovo oporoko z namenom, da bi preprečil izpolnitev zapustnikove poslednje volje, kakor tudi, kdor je ponaredil zapustnikovo oporoko;

4. kdor se je huje pregrešil zoper dolžnost preživljati zapustnika, ki ga je bil po zakonu dolžan preživljati, kakor tudi, kdor ni hotel dati zapustniku potrebne pomoči.
https://dolhar.si/

Zgodovina sprememb…

Oberyn ::

Ziga Dolhar je izjavil:

Taka darila bo tretjim osebam pametno dati vsaj 1 leto pred svojo smrtjo. (Plan accordingly!) V nasprotnem primeru se bodo vštevala v vrednost zapuščine, in po potrebi tudi vračala.

Če bodoči pokojnik 2 meseca pred smrtjo proda svojo bajto tretji osebi za normalno tržno ceno, davki so plačani, kupnina nakazana na bančni račun, zadeva vpisana v zemljiško knjigo, kupnina pozneje dvignjena z bančnega računa v gotovini in je zdaj neznano kje - kaj pa potem? Menda se ne zapleni tretji osebi zakonito kupljena in plačana bajta (v kateri že živi), da bi se podelila dedičem, ta bi bila pa vseeno malo močna.

Furbo ::

Saj to je lahko reči in planirati ko si mlad. Ko si pa star, boš pa bolj stežka si prodal bajto izpod riti, dvignil keš in ga dal nekomu na zaupanje. Kje boš pa živel? Iz česa? Kako veš, da te ta krasna oseba, ki te spodbuja, da daj vse njemu, ne bo potem takoj pozabila?

Nekaj je fantaziranje pred dremežem, nekaj pa realnost.
i5-13600K, STRIX Z790-F, 32GB DDR5, 2TB Samsung 990PRO, Toughpower GF3 1000W
RTX3070, ALIENWARE AW3821DW, DELL U3014

Oberyn ::

Furbo, mene to zanima čisto samo iz gole radovednosti, torej a je tak plan sploh možen. Plus, nekateri umrejo tudi mladi in celo zdravi. Smrt je končno lahko tudi planirana ali kako drugače pričakovana, ko je človek še pri močeh. Osebno sem pa zaenkrat še čisto zadovoljen s svojim dedičem, to ti je pravo zlato dete.

St235 ::

Oberyn je izjavil:

Ziga Dolhar je izjavil:

Taka darila bo tretjim osebam pametno dati vsaj 1 leto pred svojo smrtjo. (Plan accordingly!) V nasprotnem primeru se bodo vštevala v vrednost zapuščine, in po potrebi tudi vračala.

Če bodoči pokojnik 2 meseca pred smrtjo proda svojo bajto tretji osebi za normalno tržno ceno, davki so plačani, kupnina nakazana na bančni račun, zadeva vpisana v zemljiško knjigo, kupnina pozneje dvignjena z bančnega računa v gotovini in je zdaj neznano kje - kaj pa potem? Menda se ne zapleni tretji osebi zakonito kupljena in plačana bajta (v kateri že živi), da bi se podelila dedičem, ta bi bila pa vseeno malo močna.


Ne, žiga je govoril o darilni pogodbi.

Če pravni posel sam po sebi ni sporen (hiša prodana po tržni ceni (oziroma približku lete), prodajalcu ni odvzeta opravilna spsoobnost, kupnina je plačana...) potem ni problema in se ugotavlja kam je izginil denar.

Ziga Dolhar ::

Kakor je Lakotnik29 rekel. Ni vsako preoblikovanje premoženja sporno - npr. prodaja hiše po tržni ceni, ki jo imenjaš. To velja tudi na splošno, npr. pri izpodbijanju dolžnikovih dejanj pred stečajem ali v stečajnem postopku.
https://dolhar.si/
1
2
»


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Dedovanje - pomoč (strani: 1 2 )

Oddelek: Loža
8110780 (7283) Mato989
»

Pravni nasvet (darilna pogodba)

Oddelek: Loža
448266 (7386) Gregor P
»

Dediščina in izkoriščevalski dedek (strani: 1 2 3 4 )

Oddelek: Loža
17734347 (29461) erkgheoruugh
»

Odpoved dedovanju (strani: 1 2 )

Oddelek: Loža
9331317 (29477) Okapi
»

dedovanje - nujni delež

Oddelek: Loža
4210409 (9363) MadMicka

Več podobnih tem