» »

Kako je IT služba v Avstriji?

Kako je IT služba v Avstriji?

1
2
3

Vazelin ::

kingsix je izjavil:

Nekateri vidite le denar, lol.

Ne... Bojda imejo res nore roke, pritiske s strani X raznih šefov, strank... Firma ma tud kar konkretne penale, če zgrešijo roke. Saj tudi to, da ti dajo v pogodbo, da moraš imet min. 25 nadur mesečno pove kar nekaj. V AT sicer so neki zakoni glede max nadur, ampak se to pač da tako ali drugače zaobiti. Skratka kolega je bil po 8 mesecih psihično čist zjeban in ni nek novinec... Je imel pred tem 10 let izkušenj in konkretnega dela. Zdaj ima dobro leto svoj SP in je walk in the part v primerjavi s tistim.

Jah če ponujajo 70 jurjev verjamem da ni walk in the park. Že vejo zakaj ponujajo tolk. Kaj pa če ta tvoj kolega ni bil tolk skilled in je za eno stvar rabu 2x več kot en drug? :)

kingsix ::

Ja ko se v roku slabega leta okrog njega menjalo skoraj 30 ljudi... Dvomim da je težava v njem hehe. Ja seveda, ponujajo 70k ker vejo, da je vse v piz*i in so zabredli.

Vazelin ::

kingsix: na koncu jim bo popravljal Invictus za 800 na dan:D

kingsix ::

Za vsaj toliko ja.. :d

Sparkxl ::

scipascapa je izjavil:

fak kakšne plače, pri nas pa moraš za 1000€ NETO že skoraj dr. programiranja.

Kam sendam vloge? Pa nemščino imam nekje za A1/A2 max nivo. Bolj sem ANG B1/B2 nivo in ITA A2


Nevem kak ti naj razložim, ampak če si tak na komot, da na forumih sprašuješ kam sendaš vloge, boš še dolgo pri nas delal za jurja

manta ::

Moja izkusnja je zaenkrat tudi vredu, predvsem nacin dela mi je vsec, nobenega norenja, vse se dela pocasi in s premislekom. No ce primerjam s prejsnjimi sluzbami v slo, se dela nekje na 70% tistega. Seveda pa tudi placa, ki je dober dvakratnik prejsnje, prinese precej k zadovoljstvu :)

FXMagic ::

A imajo avstrijci kaksno podobno stran kot bizi.si za podatke o delodajalcih? Sicer sem nasel nekaj strani (www.info-clipper.com..) ampak so placljive. Rabil bi predvsem za osnovne podatke o podjetju (št. zaposlenih...). http://www.kununu.com je sicer ok, ampak nima podatkov o podjetju.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: FXMagic ()

TheBlueOne ::

FXMagic je izjavil:

A imajo avstrijci kaksno podobno stran kot bizi.si za podatke o delodajalcih? Sicer sem nasel nekaj strani (www.info-clipper.com..) ampak so placljive. Rabil bi predvsem za osnovne podatke o podjetju (št. zaposlenih...). http://www.kununu.com je sicer ok, ampak nima podatkov o podjetju.


Te strani znajo biti zavajujoce, se posebej, ce ne geldas striktno v svoji branzi. Recimo, ce bos iskal kot ITjevec nekje, kjer je v glavnem proizvodnja in si ti suport, potem ti te ocene ne bodo ravno pomagale.

Mavrik ::

harmony je izjavil:

Cesa 60.000€ letno? Neto? Bruto? 60.000€ letno je to 12 plac ali 14?

Vse to je pomembno, ko navajate place v Avstriji.


Ko ljudje navedejo letno številko, potem mislijo celoten letni prihodek. Če je raztalan na 14 ali 12 kosov, nima neke veze a ne?
The truth is rarely pure and never simple.

FTad ::

kingsix je izjavil:

Nekateri vidite le denar, lol.

Ne... Bojda imejo res nore roke, pritiske s strani X raznih šefov, strank... Firma ma tud kar konkretne penale, če zgrešijo roke. Saj tudi to, da ti dajo v pogodbo, da moraš imet min. 25 nadur mesečno pove kar nekaj. V AT sicer so neki zakoni glede max nadur, ampak se to pač da tako ali drugače zaobiti. Skratka kolega je bil po 8 mesecih psihično čist zjeban in ni nek novinec... Je imel pred tem 10 let izkušenj in konkretnega dela. Zdaj ima dobro leto svoj SP in je walk in the part v primerjavi s tistim.


Ja to imajo pogosto the "all inclusive" pogodbe, kjer je osnovna placa vecja, moras imeti pa mesecno x nadur in sele, ko jih naredis vec kot x, potem se ti sele spet obracunajo.

Jaz imam v moji tako, da moras letno narediti 90ur nadur.

Invictus ::

FTad je izjavil:


Ja to imajo pogosto the "all inclusive" pogodbe, kjer je osnovna placa vecja, moras imeti pa mesecno x nadur in sele, ko jih naredis vec kot x, potem se ti sele spet obracunajo.

Jaz imam v moji tako, da moras letno narediti 90ur nadur.

A je to sploh legalno?

Obvezne nadure? V Sloveniji ali kje drugje?
"Life is hard; it's even harder when you're stupid."

http://goo.gl/2YuS2x

kingsix ::

Tukaj je govora o Avstriji.

Mr.B ::

Invictus je izjavil:

FTad je izjavil:


Ja to imajo pogosto the "all inclusive" pogodbe, kjer je osnovna placa vecja, moras imeti pa mesecno x nadur in sele, ko jih naredis vec kot x, potem se ti sele spet obracunajo.

Jaz imam v moji tako, da moras letno narediti 90ur nadur.

A je to sploh legalno?

Obvezne nadure? V Sloveniji ali kje drugje?

Je avtomaticno s kolektivno pogodbo in si v osnovi vec placan, ker se predvideva da je delo zahtevnejse itd....
France Rejects Genocide Accusations Against Israel in Gaza,
To accuse the Jewish state of genocide is to cross a moral threshold

TheBlueOne ::

FTad je izjavil:

kingsix je izjavil:

Nekateri vidite le denar, lol.

Ne... Bojda imejo res nore roke, pritiske s strani X raznih šefov, strank... Firma ma tud kar konkretne penale, če zgrešijo roke. Saj tudi to, da ti dajo v pogodbo, da moraš imet min. 25 nadur mesečno pove kar nekaj. V AT sicer so neki zakoni glede max nadur, ampak se to pač da tako ali drugače zaobiti. Skratka kolega je bil po 8 mesecih psihično čist zjeban in ni nek novinec... Je imel pred tem 10 let izkušenj in konkretnega dela. Zdaj ima dobro leto svoj SP in je walk in the part v primerjavi s tistim.


Ja to imajo pogosto the "all inclusive" pogodbe, kjer je osnovna placa vecja, moras imeti pa mesecno x nadur in sele, ko jih naredis vec kot x, potem se ti sele spet obracunajo.

Jaz imam v moji tako, da moras letno narediti 90ur nadur.


Obstajajo in so legalne. Praviloma jih imajo sefi, ker se pri navadnih delavcih ponavadi ne izplacajo in jih skoraj vsak zavrne. Za 25h mesecno se nisem slisal, pa sem videl ze kar dosti podjetij, je pa kar pogosto 10h ali 15h.

FTad ::

TheBlueOne je izjavil:

FTad je izjavil:

kingsix je izjavil:

Nekateri vidite le denar, lol.

Ne... Bojda imejo res nore roke, pritiske s strani X raznih šefov, strank... Firma ma tud kar konkretne penale, če zgrešijo roke. Saj tudi to, da ti dajo v pogodbo, da moraš imet min. 25 nadur mesečno pove kar nekaj. V AT sicer so neki zakoni glede max nadur, ampak se to pač da tako ali drugače zaobiti. Skratka kolega je bil po 8 mesecih psihično čist zjeban in ni nek novinec... Je imel pred tem 10 let izkušenj in konkretnega dela. Zdaj ima dobro leto svoj SP in je walk in the part v primerjavi s tistim.


Ja to imajo pogosto the "all inclusive" pogodbe, kjer je osnovna placa vecja, moras imeti pa mesecno x nadur in sele, ko jih naredis vec kot x, potem se ti sele spet obracunajo.

Jaz imam v moji tako, da moras letno narediti 90ur nadur.


Obstajajo in so legalne. Praviloma jih imajo sefi, ker se pri navadnih delavcih ponavadi ne izplacajo in jih skoraj vsak zavrne. Za 25h mesecno se nisem slisal, pa sem videl ze kar dosti podjetij, je pa kar pogosto 10h ali 15h.


Pri nas v firmi imajo, vsaj na IT oddelku, vsi na novo zaposleni tole "all inclusive" pogodbo. Neuradno to potem pomeni, da moram imeti na mesec 13.5ur. Kolikor so mi razlozili sodelavci, pa bi naj vsak imel letno 120nadur, ampak ker se ti 30ur prenese iz prejsnjega leta, tako pravzaprav rabis narediti samo 90ur nadur. Ja malo hecna logika. Sicer pa pa potem, ko rabis 90ur na letni ravni, je to na mesec le 7.5ur, kar pa ni tezko narediti.

Kar je se dodatno je, da vse kar je nad 10 ur nadur, je manj obdavceno, tako da pride potem se nekaj €€ dodatno na tvojo "all inclusive" placo.

Mr.B ::

Gre se zato, da imas recimo v it-ju zagotovo delo ponoci in v sobotah ter nedeljo... zato ti vpicijo povsalne nadure...
Problem je, kot sem se pogovarjsl, da ko prides cez doloceno kolicino ur, ti vpicijo 50% davek ob izplacilu. Sem pa prvo let v avstriji dobil za nadure ob obracunu 15 placo.
France Rejects Genocide Accusations Against Israel in Gaza,
To accuse the Jewish state of genocide is to cross a moral threshold

TheBlueOne ::

Mr.B je izjavil:

Gre se zato, da imas recimo v it-ju zagotovo delo ponoci in v sobotah ter nedeljo... zato ti vpicijo povsalne nadure...
Problem je, kot sem se pogovarjsl, da ko prides cez doloceno kolicino ur, ti vpicijo 50% davek ob izplacilu. Sem pa prvo let v avstriji dobil za nadure ob obracunu 15 placo.


Sicer nisem ekspert v davkih, ampak naj bi bilo tako.

V tistem mesecu si presegel dohodek, ki sorazmerno presega 60.000EUR, torej ca. 4300EUR Bruto. Vse nad tem se obdavci s 50%.

http://www.vknn.at/steuerklassen-in-oes...

Ampak lahko zadevo deloma dobis nazaj, ker to je anomalija, ker se nadure praviloma izplacujejo 2x na leto. Potem gres delat tako imenovan "Steuerausgleich", lahko online, lahko dobis samo dostop in ti pomaga AK... Tam ti nadure potem razdelijo cez vse dohodke in ti Avstrija vrne davke. Ce ti podjetje pri placi na uposteva "Pendlerpauschal", lahko dodadas tudi to, kakor tudi ostale olajsave. Razliko dobis izplacano na racun.

Ce tega se nisi pocel, potem ti bo verjetno koristila se informacija, da gre zadeve stimati za pet let nazaj. Nazaj lahko dobis kar nekaj kEUR.

Zgodovina sprememb…

FTad ::

TheBlueOne je izjavil:

Mr.B je izjavil:

Gre se zato, da imas recimo v it-ju zagotovo delo ponoci in v sobotah ter nedeljo... zato ti vpicijo povsalne nadure...
Problem je, kot sem se pogovarjsl, da ko prides cez doloceno kolicino ur, ti vpicijo 50% davek ob izplacilu. Sem pa prvo let v avstriji dobil za nadure ob obracunu 15 placo.


Sicer nisem ekspert v davkih, ampak naj bi bilo tako.

V tistem mesecu si presegel dohodek, ki sorazmerno presega 60.000EUR, torej ca. 4300EUR Bruto. Vse nad tem se obdavci s 50%.

http://www.vknn.at/steuerklassen-in-oes...

Ampak lahko zadevo deloma dobis nazaj, ker to je anomalija, ker se nadure praviloma izplacujejo 2x na leto. Potem gres delat tako imenovan "Steuerausgleich", lahko online, lahko dobis samo dostop in ti pomaga AK... Tam ti nadure potem razdelijo cez vse dohodke in ti Avstrija vrne davke. Ce ti podjetje pri placi na uposteva "Pendlerpauschal", lahko dodadas tudi to, kakor tudi ostale olajsave. Razliko dobis izplacano na racun.

Ce tega se nisi pocel, potem ti bo verjetno koristila se informacija, da gre zadeve stimati za pet let nazaj. Nazaj lahko dobis kar nekaj kEUR.


koliko nadur pa moras imeti, da pride lahko do te prerazpodelitve cez vse dohodke?

pendlerpauschal se ti lahko uposteva, ce si oddaljen dlje kot 16km od domacega naslova.

Mr.B ::

TheBlueOne je izjavil:

Mr.B je izjavil:

Gre se zato, da imas recimo v it-ju zagotovo delo ponoci in v sobotah ter nedeljo... zato ti vpicijo povsalne nadure...
Problem je, kot sem se pogovarjsl, da ko prides cez doloceno kolicino ur, ti vpicijo 50% davek ob izplacilu. Sem pa prvo let v avstriji dobil za nadure ob obracunu 15 placo.


Sicer nisem ekspert v davkih, ampak naj bi bilo tako.

V tistem mesecu si presegel dohodek, ki sorazmerno presega 60.000EUR, torej ca. 4300EUR Bruto. Vse nad tem se obdavci s 50%.

http://www.vknn.at/steuerklassen-in-oes...

Ampak lahko zadevo deloma dobis nazaj, ker to je anomalija, ker se nadure praviloma izplacujejo 2x na leto. Potem gres delat tako imenovan "Steuerausgleich", lahko online, lahko dobis samo dostop in ti pomaga AK... Tam ti nadure potem razdelijo cez vse dohodke in ti Avstrija vrne davke. Ce ti podjetje pri placi na uposteva "Pendlerpauschal", lahko dodadas tudi to, kakor tudi ostale olajsave. Razliko dobis izplacano na racun.

Ce tega se nisi pocel, potem ti bo verjetno koristila se informacija, da gre zadeve stimati za pet let nazaj. Nazaj lahko dobis kar nekaj kEUR.

Ne to se nanaša na izplačilo samih nadur.
France Rejects Genocide Accusations Against Israel in Gaza,
To accuse the Jewish state of genocide is to cross a moral threshold

TheBlueOne ::

@Ftad

Ni vazno koliko jih imas. Pac ce jih imas veliko obdavcenih po visji tarifi, kot bi bile, ce bi jih nakazovali mesecno je pac razlike vec. Ausgleich pojdi delati na vsak nacin, ker skoraj vedno dobis kaj nazaj. V ausgleich lahko das tudi kaksne bele plombe ipd.

Kar se tice pendlerpauschala nimas prav.

https://www.bmf.gv.at/steuern/arbeitneh...

Deli se na mali in veliki pavsal. Mali je, ce imas na voljo javni prevoz, kar avtomaticno odpade, ce imas recimo drseci delovnik ali pa se vozis.

Ce moras uporabljati svoj avto, potem ti upostevajo pavsal od 2km dalje. Poglej tabelo v linku.

@Mr.B, mi lahko das kaksen link, da si preberem, kaj imas v mislih.

Vse kar najdem je, kar poznam in sicer: "Bei Erträgen über 60.000 Euro behält das österreichische Finanzamt gar 50 % ein."

Zgodovina sprememb…

Mr.B ::

FTad je izjavil:

TheBlueOne je izjavil:

Mr.B je izjavil:

Gre se zato, da imas recimo v it-ju zagotovo delo ponoci in v sobotah ter nedeljo... zato ti vpicijo povsalne nadure...
Problem je, kot sem se pogovarjsl, da ko prides cez doloceno kolicino ur, ti vpicijo 50% davek ob izplacilu. Sem pa prvo let v avstriji dobil za nadure ob obracunu 15 placo.


Sicer nisem ekspert v davkih, ampak naj bi bilo tako.

V tistem mesecu si presegel dohodek, ki sorazmerno presega 60.000EUR, torej ca. 4300EUR Bruto. Vse nad tem se obdavci s 50%.

http://www.vknn.at/steuerklassen-in-oes...

Ampak lahko zadevo deloma dobis nazaj, ker to je anomalija, ker se nadure praviloma izplacujejo 2x na leto. Potem gres delat tako imenovan "Steuerausgleich", lahko online, lahko dobis samo dostop in ti pomaga AK... Tam ti nadure potem razdelijo cez vse dohodke in ti Avstrija vrne davke. Ce ti podjetje pri placi na uposteva "Pendlerpauschal", lahko dodadas tudi to, kakor tudi ostale olajsave. Razliko dobis izplacano na racun.

Ce tega se nisi pocel, potem ti bo verjetno koristila se informacija, da gre zadeve stimati za pet let nazaj. Nazaj lahko dobis kar nekaj kEUR.


koliko nadur pa moras imeti, da pride lahko do te prerazpodelitve cez vse dohodke?

pendlerpauschal se ti lahko uposteva, ce si oddaljen dlje kot 16km od domacega naslova.

pendlerpauschal : imaš velikega in malega. Veliki ti povrne kompletne stroške z zavarovanjem avta srednjega razreda v Avstriji. Če imaš javni prevoz, je potem avto bolj ali manj drag luxus, ker je rent a car cenejši, razen če imaš domotožje in se pelješ vsak vikend v Slovenijo.
France Rejects Genocide Accusations Against Israel in Gaza,
To accuse the Jewish state of genocide is to cross a moral threshold

TheBlueOne ::

Mr.B je izjavil:



pendlerpauschal se ti lahko uposteva, ce si oddaljen dlje kot 16km od domacega naslova.
pendlerpauschal : imaš velikega in malega. Veliki ti povrne kompletne stroške z zavarovanjem avta srednjega razreda v Avstriji. Če imaš javni prevoz, je potem avto bolj ali manj drag luxus, ker je rent a car cenejši, razen če imaš domotožje in se pelješ vsak vikend v Slovenijo.


To kolik vem pravtako ne drzi, ker ce pogledas tabelo, ki je v linku ti samo zmanjsa maso za obdavcitev za doloceno vsoto. Torej veliki, ce javni prevoz ni mozen:

https://www.bmf.gv.at/steuern/arbeitneh...

Entfernung Betrag/Monat ab 2014 Jahresbetrag ab 2014
bei mindestens 2 km bis 20 km 31,00 Euro 372,00 Euro
bei mehr als 20 km bis 40 km 123,00 Euro 1.476,00 Euro
bei mehr als 40 km bis 60 km 214,00 Euro 2.568,00 Euro
bei mehr als 60 km 306,00 Euro 3.672,00 Euro

Kjer moras upostevati, da to ni koliko dobis neto na racun ampak za koliko se ti zmanjsa masa za obdavcitev. Ce imas obdavcitev recimo 40% in si med 20 in 40km bos dobil 40% od 123EUR/mesec.

Zgodovina sprememb…

Dpool ::

Mavrik je izjavil:

harmony je izjavil:

Cesa 60.000€ letno? Neto? Bruto? 60.000€ letno je to 12 plac ali 14?

Vse to je pomembno, ko navajate place v Avstriji.


Ko ljudje navedejo letno številko, potem mislijo celoten letni prihodek. Če je raztalan na 14 ali 12 kosov, nima neke veze a ne?


Za ves ki iscete trenutno sluzbo v AUT - zgornji komentar je zelo pomemben. Kjer objavijo letne place, to morate deliti z 14, da dobite mesecno bruto placo.
Vcasih zna veliko pomeniti,.. saj to sta 2 mesecni placi zraven v bruto znesku je to 3000 pa na gor v AUT (torej 6000 odstet od letne brute place v tem primeru in potem primerjat s SLO letno bruto placo).

Primer, ce ponujajo 50.000EUR bruto letne place je to ekvivalent 42.800 EUR nasim placam. 40.000EUR bruto je ekvivalentno 34.300EUR nasim.

Seveda bodo se vedno visje place, ampak samo za headsup, ker zna narediti razliko tista 13 in 14.. ce ste v dobrih SLO firmah, pa itak dobite 13 in 14 tudi.

Smurf ::

scipascapa je izjavil:

fak kakšne plače, pri nas pa moraš za 1000EUR NETO že skoraj dr. programiranja.

Kam sendam vloge? Pa nemščino imam nekje za A1/A2 max nivo. Bolj sem ANG B1/B2 nivo in ITA A2

? Pri nas sploh ne dobis programerjev za 1000 NETO. Za ta denar dobis mogoce sila povprecnega novopecenega diplomanta z 0 izkusnjami.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Smurf ()

Vazelin ::

Smurf je izjavil:

scipascapa je izjavil:

fak kakšne plače, pri nas pa moraš za 1000EUR NETO že skoraj dr. programiranja.

Kam sendam vloge? Pa nemščino imam nekje za A1/A2 max nivo. Bolj sem ANG B1/B2 nivo in ITA A2

? Pri nas sploh ne dobis programerjev za 1000 NETO. Za ta denar dobis mogoce sila povprecnega novopecenega diplomanta z 0 izkusnjami.

Pol pa najboljš, da se na SmartNinjo prijavim, dam 2 tečaja čez in imam 1000+ >:D

Dpool ::

@Smurf: Mogoce je kul, da se nekateri programerji res poceni prodajajo v SLO. Tako imamo ostali, ki zelimo visje place in nas ni strah to zahevati, vecjo sanso da dobimo tudi le-te, saj na ostalih 'varcujejo'. :D

Realno pod 1500 NETO je instant deny zame. Od 1500 naprej pa se ze pogajamo in pogovarjamo..

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Dpool ()

TheBlueOne ::

Dpool je izjavil:

Mavrik je izjavil:

harmony je izjavil:

Cesa 60.000€ letno? Neto? Bruto? 60.000€ letno je to 12 plac ali 14?

Vse to je pomembno, ko navajate place v Avstriji.


Ko ljudje navedejo letno številko, potem mislijo celoten letni prihodek. Če je raztalan na 14 ali 12 kosov, nima neke veze a ne?


Za ves ki iscete trenutno sluzbo v AUT - zgornji komentar je zelo pomemben. Kjer objavijo letne place, to morate deliti z 14, da dobite mesecno bruto placo.
Vcasih zna veliko pomeniti,.. saj to sta 2 mesecni placi zraven v bruto znesku je to 3000 pa na gor v AUT (torej 6000 odstet od letne brute place v tem primeru in potem primerjat s SLO letno bruto placo).

Primer, ce ponujajo 50.000EUR bruto letne place je to ekvivalent 42.800 EUR nasim placam. 40.000EUR bruto je ekvivalentno 34.300EUR nasim.

Seveda bodo se vedno visje place, ampak samo za headsup, ker zna narediti razliko tista 13 in 14.. ce ste v dobrih SLO firmah, pa itak dobite 13 in 14 tudi.


Ni ekvivalent, ker je zakonsko predpisano in vedno dobis 14 plac, pri marsikaterem podjetju pa jih dobis 15, kar se steje za priblizno isti bonus kot bozicnica v Sloveniji. Tako da po zakonu je pri nas 12 v at 14 plac, najboljse slo firme jih dajo recimo 13(pol za regres pol za bozicnico), najboljse avstrijske pa tudi 15 ali pa 16.

FTad ::

TheBlueOne je izjavil:

Mr.B je izjavil:



pendlerpauschal se ti lahko uposteva, ce si oddaljen dlje kot 16km od domacega naslova.
pendlerpauschal : imaš velikega in malega. Veliki ti povrne kompletne stroške z zavarovanjem avta srednjega razreda v Avstriji. Če imaš javni prevoz, je potem avto bolj ali manj drag luxus, ker je rent a car cenejši, razen če imaš domotožje in se pelješ vsak vikend v Slovenijo.


To kolik vem pravtako ne drzi, ker ce pogledas tabelo, ki je v linku ti samo zmanjsa maso za obdavcitev za doloceno vsoto. Torej veliki, ce javni prevoz ni mozen:

https://www.bmf.gv.at/steuern/arbeitneh...

Entfernung Betrag/Monat ab 2014 Jahresbetrag ab 2014
bei mindestens 2 km bis 20 km 31,00 Euro 372,00 Euro
bei mehr als 20 km bis 40 km 123,00 Euro 1.476,00 Euro
bei mehr als 40 km bis 60 km 214,00 Euro 2.568,00 Euro
bei mehr als 60 km 306,00 Euro 3.672,00 Euro

Kjer moras upostevati, da to ni koliko dobis neto na racun ampak za koliko se ti zmanjsa masa za obdavcitev. Ce imas obdavcitev recimo 40% in si med 20 in 40km bos dobil 40% od 123EUR/mesec.


Meni kalkulator zal izpise:

The use of the means of public transport is reasonable. Due to the distance of less than 20 km there is no entitlement to a commuter rate.

Vendar se ne bom vozil 1 uro v eno smer z javnim prevozom, namesto 15 z avtom.

TheBlueOne ::

Pri meni je bil vedno dovolj dober razlog, da imam drseci delovnik, teoreticno bi se lahko dogovorili za pripravljenost... So mi se povsod dali tavelik pavsal. Ce ga ne uveljavljas ze pri placi pojdi ausgleich narediti na Arbeiterkammer AK. Tam jim lahko razlozis kako je, oni pa ti bodo svetovali kaj storiti v tvojem primeru. V bistvu ti njihov "strokovnjak" pomaga vnesti podatke in te seveda na kaj opozori.

Se preden gres na AK bos potreboval elektronski dostop do teh davcnih zadev. To dobis, ce se prav spomnim na Finanzamtu.

Dpool ::

TheBlueOne je izjavil:

Dpool je izjavil:

Mavrik je izjavil:

harmony je izjavil:

Cesa 60.000€ letno? Neto? Bruto? 60.000€ letno je to 12 plac ali 14?

Vse to je pomembno, ko navajate place v Avstriji.


Ko ljudje navedejo letno številko, potem mislijo celoten letni prihodek. Če je raztalan na 14 ali 12 kosov, nima neke veze a ne?


Za ves ki iscete trenutno sluzbo v AUT - zgornji komentar je zelo pomemben. Kjer objavijo letne place, to morate deliti z 14, da dobite mesecno bruto placo.
Vcasih zna veliko pomeniti,.. saj to sta 2 mesecni placi zraven v bruto znesku je to 3000 pa na gor v AUT (torej 6000 odstet od letne brute place v tem primeru in potem primerjat s SLO letno bruto placo).

Primer, ce ponujajo 50.000EUR bruto letne place je to ekvivalent 42.800 EUR nasim placam. 40.000EUR bruto je ekvivalentno 34.300EUR nasim.

Seveda bodo se vedno visje place, ampak samo za headsup, ker zna narediti razliko tista 13 in 14.. ce ste v dobrih SLO firmah, pa itak dobite 13 in 14 tudi.


Ni ekvivalent, ker je zakonsko predpisano in vedno dobis 14 plac, pri marsikaterem podjetju pa jih dobis 15, kar se steje za priblizno isti bonus kot bozicnica v Sloveniji. Tako da po zakonu je pri nas 12 v at 14 plac, najboljse slo firme jih dajo recimo 13(pol za regres pol za bozicnico), najboljse avstrijske pa tudi 15 ali pa 16.


Jaz govorim za boljsa podjetja v SLO, torej ne tam kjer fantje govorij da imajo 1000 EUR neto z 10 let izkusenj. Tam imas normalne 13 in 14 place. Niso zakonsko predpisane, drzi. Ampak saj zato ravno izberes tega delodajalca, ki ti to ponudi.

Bonusi so nekaj drugo..to imas tudi v SLO podjetjih. Uspesnost ipd.

Razlike je pa res le to da je v AUT zakonsko predpisana 13 in 14. Pri nas je zaenkrat samo regres, pa se to ni nujno da je ena placa. Ampak kot pravim, v najboljsih firmah imas polne 13 in 14 place. Najboljse firme pa si poglej v tistem Manager clanku za TOP placana podjetja, na TOP 10 poznam iz lastnih izkusenj 2, kjer to drzi kar sem napisal.

TheBlueOne ::

@Dpool noces primerjati hrusk in jabolk, na koncu pa jih.

Ne mores predspotavit, da je v Sloveniji in Avstriji 14 plac kot pravilo pri boljsih podjetjih. Kakor ti pravim jih zna biti v Avstriji vec kot 14, kar vedno znova pozabis.

Pa nocem delat reklame za Avstrijo ali tujino, za moj okus je najboljse, ce ti ni treba nikamor, ampak trditi, da so place tam tam pa ne gre.

Skratka, ne gre primerjati najboljsih v Sloveniji s povprecnimi v Avstriji.

Neki zacetnik v tehniki, bo v Avstriji letno nekje med 35kEUR in 45kEUR bruto. Tisti izkuseni, ki niso najbolj motivirani bodo verjetno pri tridesetih med 50kEUR in 60kEUR, tisti tapridni, ki dejansko delajo za kariero pa znajo knipati 100kEUR.

Letno je letno, ce hoces priemrjati S Slovenijo si pac pristejes se tisti regres in bozicnico.

Ce si bos vzel cas lahko primerjas preko tega linka:

https://www.gehaltsrechner.gv.at/

Tu imas place gelde na vse parametre, od izobrazbe do regije, podrocja dela... Tu vidis povprecno visino, torej za nekega povprecnega Hansa.

Bi pa bil zelo vesel, se bi se dalo priti priblizno do avstrijskih plac v Sloveniji.

Zgodovina sprememb…

Smurf ::

Do omenjenih razponov se da priti, vendar moras biti ze kar top kader (v dobrem podjetju).

harmony ::

Neki zacetnik v tehniki, bo v Avstriji letno nekje med 35kEUR in 45kEUR bruto.
Kurca bo imel 45k. Ne nabijaj. V Avstriji sem pet let in sem sele na 50tki, pa imam za seboj 11 let IT izkusenj.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: harmony ()

kingsix ::

V 95% začetniki začnejo pri 1.860 - 2.393 bruto (torej 26k do 33k letni bruto).. Odvisno, če jih dajo v AT ali ST1.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: kingsix ()

TheBlueOne ::

harmony je izjavil:

Neki zacetnik v tehniki, bo v Avstriji letno nekje med 35kEUR in 45kEUR bruto.
Kurca bo imel 45k. Ne nabijaj. V Avstriji sem pet let in sem sele na 50tki, pa imam za seboj 11 let IT izkusenj.


Kaj ni minimum po kolektivni ca. 2450EUR 14x na leto? V kateri kolektivni pogodbi si? Ce se ne motim je to bil absolutni minimum v MettallKV za tehnicni kader vkljucno IT, kar nanese nekje ne 35.000EUR. Po tem sem predvideval spodnjo mejo. Lahko pa pogledas visine plac na linku, ki sem ga postal.

Ko berem forum in so nekateri kaj nasli, je ravno pred kratkim nekdo v startu presegel 50kEUR.

45000EUR je ca 3200EUR na leto, kar sem ze videl pri visje izobrazenih zacetnikih v tehnicnih vodah, zato sem dal mejo nekam tja.

Zgodovina sprememb…

kingsix ::

Veliko začetnikov dajo v AT skupino kjer je minimum 1860EUR. 2393EUR je minimum za ST1:

Allgemeine Tätigkeiten (AT):
Allgemeine administrative, kaufmännische, technische sowie einfache IKTTätigkeiten.
? Hardware-Installation/-Support
? Help-Desk/Support
? Operating
? Arbeitsvorbereitung
? Sekretariat/Büroorganisation
? Sachbearbeitung: Verwaltung/Finanz/Personal/Haus
? Buchhaltung
? Kostenrechnung/Fakturierung
? Personalstelle/Gehaltsverrechnung
? Assistenz: Servicemanagement, Marketing, Schulung, Einkauf, Verkauf, Personal, Recht
? Training
? Webdesign
? Einfache Software-Implementierung
? Tele-Sales


Spezielle Tätigkeiten (ST1):
Spezielle administrative, kaufmännische, technische sowie IKT-Tätigkeiten
(IKT = Informations- und Kommunikationstechnologie), welche einer
Qualifikation und/oder Verantwortung bedürfen und selbständig ausgeführt werden.
? IKT-Tätigkeiten mit fachspezifisch-berufsbildender Ausbildung (Berufsbildende Höhere Schule, Fachhochschule, Universität) oder eine
dieser Ausbildung entsprechenden Praxis, soweit sie keine einfachen IKT-Tätigkeiten im Sinne der Allgemeinen Tätigkeiten darstellen
? Softwareentwicklung
? Anwendungsbetreuung/Systembetreuung/IKT-Support mit höherer Komplexität
? Systemoperating
? Sachbearbeitung: Verwaltung/Finanz/Personal/Haus/Einkauf und Verkauf
? Assistenz-Geschäftsführung



-Webdesign
-Einfache Software-Implementierung
....a bo začetnik s faxa delal kaj drugega? Ne.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: kingsix ()

TheBlueOne ::

Ja kot tehnicni kader razumem nekaj kakor je pri tej kolektivni st1. V metalurski je bilo malo boljse palcano.

Vazelin ::

A 3k neto je dosegljivo enemu povprečnemu ITjevcu v AT?

kingsix ::

NE. Dosegljivo mu je 2k neto oz malo nad tem. (IMO)

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: kingsix ()

TheBlueOne ::

Vazelin je izjavil:

A 3k neto je dosegljivo enemu povprečnemu ITjevcu v AT?


Kaj je povprecen ITjevec? 3000€ 14x bo tezka.

Vazelin ::

Zanima me, če lahko nek povprečen ITjevec, ki ima pri nas, kaj jaz vem, 1400 neto, dobi v AT 3000 eur? Nekaj v tem smislu.

Kaj je povprecen ITjevec? -> mislim da se jim reče code monkey :)

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: Vazelin ()

kingsix ::

Ponovno: NE. ni šans. Niti v sanjah.
3k neto je cca 5100EUR bruto.

Seveda tukaj govorimo o normalnem delovnem času, kar je 38,5h tedensko in ne z X nadurami.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: kingsix ()

TheBlueOne ::

Vazelin je izjavil:

Zanima me, če lahko nek povprečen ITjevec, ki ima pri nas, kaj jaz vem, 1400 neto, dobi v AT 3000 eur? Nekaj v tem smislu.


Kaj dela povprecni ITjevec?:) Jaz bi ocenil, da bo taksen imel v Avstriji 2100€ 12x + 2x 2250€.

To, da bi delal kot nek admin in vlekel 3000€ neto ne verjamem. Ce programiras kaksne specificne zadeve in te nujno potrebujejo v kaksni korporaciji bi ti znalo uspeti ampak zelo malo verjetno iz prve.

harmony ::

Vazelin je izjavil:

Zanima me, če lahko nek povprečen ITjevec, ki ima pri nas, kaj jaz vem, 1400 neto, dobi v AT 3000 eur? Nekaj v tem smislu.

Kaj je povprecen ITjevec? -> mislim da se jim reče code monkey :)

Pazi. 1400€ x 12 je Slovenija
Tako, da cirka 2700€ neto x 12 bi lahko dobil v Avstriji. Ne pa x 14.

Dpool ::

Se strinjam z ostalimi, povprecen programer ne dobi 3000 EUR, niti v AUT. Povprecni programer v AUT dobi cca 2500 NETO mesecno. Zacetnik cca 2000 NETO mesecno. Senior pa je nad 2500, lahko seze precej visoko. Nato sledijo Arhitekt / Lead / Manager pozicije. In ne, ni nujno enacit te stopnje po letih izkusnje.. ponavadi je premosorazmerno, itak pa vemo da vcasih temu ni tako.. meri se tukaj seveda znanje in delivery.
Tako je bilo v AUT podjetju kjer sem jaz delal. Mislim, da je dokaj pododbno drugod.

V SLO bi rad da postane standard za programerja (vsaj toliko bi jaz pricakoval) nekaj kot cca 1200-1500 NETO za zacetnika... cca 1600-1800 za povprecnega (normal level) in nad 2000 za Senior. Seveda si zelim da bomo kdaj tudi konkurirali direktno AUT placam .. saj ze pri tem 'mojem standardu'smo nazaj dobrih 800 EUR NETO na mesec, kar je vec kot 50%.

Nevem pa koliksne razlike so med IT in Programerji v placah.

Mr.B ::

TheBlueOne je izjavil:

Mr.B je izjavil:



pendlerpauschal se ti lahko uposteva, ce si oddaljen dlje kot 16km od domacega naslova.
pendlerpauschal : imaš velikega in malega. Veliki ti povrne kompletne stroške z zavarovanjem avta srednjega razreda v Avstriji. Če imaš javni prevoz, je potem avto bolj ali manj drag luxus, ker je rent a car cenejši, razen če imaš domotožje in se pelješ vsak vikend v Slovenijo.


To kolik vem pravtako ne drzi, ker ce pogledas tabelo, ki je v linku ti samo zmanjsa maso za obdavcitev za doloceno vsoto. Torej veliki, ce javni prevoz ni mozen:

https://www.bmf.gv.at/steuern/arbeitneh...

Entfernung Betrag/Monat ab 2014 Jahresbetrag ab 2014
bei mindestens 2 km bis 20 km 31,00 Euro 372,00 Euro
bei mehr als 20 km bis 40 km 123,00 Euro 1.476,00 Euro
bei mehr als 40 km bis 60 km 214,00 Euro 2.568,00 Euro
bei mehr als 60 km 306,00 Euro 3.672,00 Euro

Kjer moras upostevati, da to ni koliko dobis neto na racun ampak za koliko se ti zmanjsa masa za obdavcitev. Ce imas obdavcitev recimo 40% in si med 20 in 40km bos dobil 40% od 123EUR/mesec.

Torej 123EUR/mesec * 12 mesecev ?

FTad je izjavil:

TheBlueOne je izjavil:

Mr.B je izjavil:



pendlerpauschal se ti lahko uposteva, ce si oddaljen dlje kot 16km od domacega naslova.
pendlerpauschal : imaš velikega in malega. Veliki ti povrne kompletne stroške z zavarovanjem avta srednjega razreda v Avstriji. Če imaš javni prevoz, je potem avto bolj ali manj drag luxus, ker je rent a car cenejši, razen če imaš domotožje in se pelješ vsak vikend v Slovenijo.


To kolik vem pravtako ne drzi, ker ce pogledas tabelo, ki je v linku ti samo zmanjsa maso za obdavcitev za doloceno vsoto. Torej veliki, ce javni prevoz ni mozen:

https://www.bmf.gv.at/steuern/arbeitneh...

Entfernung Betrag/Monat ab 2014 Jahresbetrag ab 2014
bei mindestens 2 km bis 20 km 31,00 Euro 372,00 Euro
bei mehr als 20 km bis 40 km 123,00 Euro 1.476,00 Euro
bei mehr als 40 km bis 60 km 214,00 Euro 2.568,00 Euro
bei mehr als 60 km 306,00 Euro 3.672,00 Euro

Kjer moras upostevati, da to ni koliko dobis neto na racun ampak za koliko se ti zmanjsa masa za obdavcitev. Ce imas obdavcitev recimo 40% in si med 20 in 40km bos dobil 40% od 123EUR/mesec.


Meni kalkulator zal izpise:

The use of the means of public transport is reasonable. Due to the distance of less than 20 km there is no entitlement to a commuter rate.

Vendar se ne bom vozil 1 uro v eno smer z javnim prevozom, namesto 15 z avtom.

Ja ampak ima sede# in mizo, kjer na dan lahko dodatno odeelam najmanj 1h naduro.
France Rejects Genocide Accusations Against Israel in Gaza,
To accuse the Jewish state of genocide is to cross a moral threshold

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Mr.B ()

kingsix ::

Dpool je izjavil:

Povprecni programer v AUT dobi cca 2500 NETO mesecno. Zacetnik cca 2000 NETO mesecno.


Javi katere firme to plačujejo..

Dpool ::

@kingsix: Sem ti poslal ZS za podjetje, kjer sem delal v AUT.

FTad ::

kingsix je izjavil:

Ponovno: NE. ni šans. Niti v sanjah.
3k neto je cca 5100EUR bruto.

Seveda tukaj govorimo o normalnem delovnem času, kar je 38,5h tedensko in ne z X nadurami.


5k bruto imajo npr sap experti npr v BW modulu. Sicer moras pa res potem obvladati svoje podrocje.

TheBlueOne ::

Mr.B je izjavil:


Torej 123EUR/mesec * 12 mesecev ?


Da, pri tej kolimetrini 123€ olajsave na mesec. Recimo, da je to neto kaksne 50€ vec place na isti bruto.
1
2
3


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Vlada znižuje povračilo stroskov prevoza na delo (strani: 1 2 3 4 5 6 )

Oddelek: Problemi človeštva
26548190 (16412) Wrop
»

Obdavčitev dela v Avstriji (strani: 1 2 3 417 18 19 20 )

Oddelek: Loža
978216412 (86971) kamiKaZaA

Sava Kranj ponuja za delavce 800 evrov bruto (strani: 1 2 3 )

Oddelek: Loža
12320998 (17725) BigWhale
»

DOHODNINA 2017, inženirji potegnili kratko... (strani: 1 2 3 )

Oddelek: Problemi človeštva
10527922 (21903) St235
»

Stroski delodajalca za tehnike Slo vs Aut (strani: 1 2 3 )

Oddelek: Loža
12530498 (27473) Matko

Več podobnih tem