» »

Se delo v Avstriji dejansko sploh splača?

Se delo v Avstriji dejansko sploh splača?

1 2 3
4
»

Comandante ::

enemon je izjavil:

m0LN4r je izjavil:

Mislis na kaj takega?
https://www.bimmertoday.de/2022/03/14/e...

Verjetno. Odvisno od firme do firme.


To je udeležba v dobičku. Bolj sem mislil, da ti vodja postavi neke cilje in če jih izpolniš, dobiš eno ali dve plači bonusa.

Mi imamo fiksno placo in bonus, ce izpolnis cilje. Ampak bonusa je mislim da samo 1000€ na letnem nivoju, zaradi tega se nihce ne pretegne. Cilje naceloma tako izpolnis brez tezav, ce nisi totalni lenuh - so povsem realni.

So pa letos dali dolocenim, tudi meni, delnice od firme kot nagrado - v petmestnem znesku. Lepa gesta, motivira cloveka. Nisem pricakoval.

enemon ::

Comandante je izjavil:

enemon je izjavil:

m0LN4r je izjavil:

Mislis na kaj takega?
https://www.bimmertoday.de/2022/03/14/e...

Verjetno. Odvisno od firme do firme.


To je udeležba v dobičku. Bolj sem mislil, da ti vodja postavi neke cilje in če jih izpolniš, dobiš eno ali dve plači bonusa.

Mi imamo fiksno placo in bonus, ce izpolnis cilje. Ampak bonusa je mislim da samo 1000€ na letnem nivoju, zaradi tega se nihce ne pretegne. Cilje naceloma tako izpolnis brez tezav, ce nisi totalni lenuh - so povsem realni.

So pa letos dali dolocenim, tudi meni, delnice od firme kot nagrado - v petmestnem znesku. Lepa gesta, motivira cloveka. Nisem pricakoval.


Hvala za info ;)

Kaj pa variante, da Slovenci začnejo v neki slovenski podružnici, pa se potem prestavijo gor, je tega dosti?

Sparkxl ::

Za kaj takega še jaz nisem slišal, pa poznam ogromno ljudi na vseh možnih nivojih ki delajo gori.
Sem pa delal v eni taki firmi v slo, pa njim niti slučajno ni bilo v interesu da koga potegnejo gor in mu dajo avstrijsko plačo, če lahko delaš tu isto za štipendijo.

Pri fizično intenzivnih poklicih je ponavadi tako da šef reče janezu naj mu privleče še kakega.
Pri višjih pozicijah pa se enostavno prijaviš na oglas, ali pa če te kdo priporoči.

Comandante ::

Sparkxl je izjavil:

Za kaj takega še jaz nisem slišal, pa poznam ogromno ljudi na vseh možnih nivojih ki delajo gori.
Sem pa delal v eni taki firmi v slo, pa njim niti slučajno ni bilo v interesu da koga potegnejo gor in mu dajo avstrijsko plačo, če lahko delaš tu isto za štipendijo.

Pri fizično intenzivnih poklicih je ponavadi tako da šef reče janezu naj mu privleče še kakega.
Pri višjih pozicijah pa se enostavno prijaviš na oglas, ali pa če te kdo priporoči.

Jaz mam enake izkusnje. Podjetja, ki imajo podruznice tu, jih imajo ponavadi zato, ker pri nas inzenir dela za bistveno manj denarja. Po moje imas boljse sanse, ce se direktno gor prijavis.

Kar pogumno, Slovence imajo gori radi. Od vseh jugovicev najraje :))

Alayne ::

Meni se splaca.

Spadam v visoko obdavcen razred, tako da je doplačilo dohodnine v SLO minimalno. Uveljavljam otroske v AT (v SLO presegamo cenzus). Tudi familienbonus plus -dodatna olajsava.

Enak kader dobi v MB max 1300 eur. V LJ je kolegica dobila po veliko pregovarjanja začetno ponudbo 1500. Sedaj se dnevno vozi SLo b.- LJ. Torej več, kot jaz do Graza. Je pa res, da nismo IT, kjer zlato kar dežuje iz neba.

Služba omogoča do dva dni na teden delo od doma. Realno izkoristim mogoče enega. Mi pa zaenkrat šef nikoli ne komplicira. Če sem bolana, lahko ostanem do 3 dni doma brez obiska zdravnika, samo pokličem in javim, da me ne bo. Isto včeraj prehlajena hči ni bila za vrtec, sem ostala doma. Ko imaš otroke, je takšna fleksibilnost neprecenljiva. Nihče me ne kontrolira kaj delam in koliko delam. Ob koncu obdobja mora biti projekt uspešno zaključen. Imam drseči delovni čas, zato me gneča na cesti ne iztiri oz še bolje, peljem se, ko ni rush hour. Ko je avto na servisu, delam od doma.
Parking imam služben, ki se odbija od bruto plače.

Služba plačuje v drugi pokojninski steber (po nekaj letih je noter nekaj jurjev). Prav tako se mislim da se nekaj procentov bruto plače šteje k odpravnini. Če sorazmerno grem, mi tudi tu nekaj jurjev nanese.

Ja, lahko računaš te 'bonbončke' ali ne. Jaz dejansko rada vozim... muzika ali pa s kom poklepetaš pa je. Če te spravlja v stres, se pač ne lotiš tega.

Nekdo je napisal po 5ih letih. Dejansko ti po 15ih letih pripada njihova penzija. Malo odvisno od višine prispevkov. AMPAK oddelam 15 let in mi pripada skoraj dva jurja penzije, ko dosežem starostno mejo. To pa ni zanemarljivo. Zaenkrat mi je cilj nekaj prisparat in oddelat teh 15 let. Potem pa bomo videli za naprej. Mogoče pridem k Matotu na Ptuj :)

FireSnack ::

Poštar dostava paketi - Post AG Avstrija. Z dodatki in nadurami 2800€ neto. Letos se nam obeta 13., 14. in 15. plača ker smo preobremenjeni in ni poštarjev.
Preprodajalec NFT umetnin

Valvoline ::

FireSnack je izjavil:

Poštar dostava paketi - Post AG Avstrija. Z dodatki in nadurami 2800EUR neto. Letos se nam obeta 13., 14. in 15. plača ker smo preobremenjeni in ni poštarjev.

Hm, zanimivo. Po oglasih na FB in podobno post ag ponuja za avstrijske pogoje miloscino, 1600-1700e bruto za B, kakega stotaka vec za C. V bistvu so tam najslabse place v at podobno kot posta slovenije za slo. Kak si ti prilezel do 2k8 je zame pa tut ostale popolna misterija. Suslja se da veliko slovencev pa tudi balkanovicev zapusca sluzbe pri post ag zaradi mizernih plac.

Zgodovina sprememb…

FireSnack ::

Prej sem bil na Pošti Slovenije in res dobil bogih 1300€ neto.
Preprodajalec NFT umetnin

Valvoline ::

FireSnack je izjavil:

Prej sem bil na Pošti Slovenije in res dobil bogih 1300€ neto.

Ce si pr PS kasiral 1300 si bil na konju, vecina sluzi max 1000-1100 neto. Dober prijatelj dostavlja pakete za PS placa 800-900 neto plus malica. Iz PS kurirji,dostavljalci itn bezijo pri privatnikih (gls,dpd in podobno), mogoce majo mal vec dela zato pa zasluzijo 300-500e/vec na mesec.

Kripto mesi ::

Že 100x povedano, FireSnack je trol.

Sparkxl ::

Alayne je izjavil:

Meni se splaca.

Spadam v visoko obdavcen razred, tako da je doplačilo dohodnine v SLO minimalno. Uveljavljam otroske v AT (v SLO presegamo cenzus). Tudi familienbonus plus -dodatna olajsava.

Enak kader dobi v MB max 1300 eur. V LJ je kolegica dobila po veliko pregovarjanja začetno ponudbo 1500. Sedaj se dnevno vozi SLo b.- LJ. Torej več, kot jaz do Graza. Je pa res, da nismo IT, kjer zlato kar dežuje iz neba.

Služba omogoča do dva dni na teden delo od doma. Realno izkoristim mogoče enega. Mi pa zaenkrat šef nikoli ne komplicira. Če sem bolana, lahko ostanem do 3 dni doma brez obiska zdravnika, samo pokličem in javim, da me ne bo. Isto včeraj prehlajena hči ni bila za vrtec, sem ostala doma. Ko imaš otroke, je takšna fleksibilnost neprecenljiva. Nihče me ne kontrolira kaj delam in koliko delam. Ob koncu obdobja mora biti projekt uspešno zaključen. Imam drseči delovni čas, zato me gneča na cesti ne iztiri oz še bolje, peljem se, ko ni rush hour. Ko je avto na servisu, delam od doma.
Parking imam služben, ki se odbija od bruto plače.

Služba plačuje v drugi pokojninski steber (po nekaj letih je noter nekaj jurjev). Prav tako se mislim da se nekaj procentov bruto plače šteje k odpravnini. Če sorazmerno grem, mi tudi tu nekaj jurjev nanese.

Ja, lahko računaš te 'bonbončke' ali ne. Jaz dejansko rada vozim... muzika ali pa s kom poklepetaš pa je. Če te spravlja v stres, se pač ne lotiš tega.

Nekdo je napisal po 5ih letih. Dejansko ti po 15ih letih pripada njihova penzija. Malo odvisno od višine prispevkov. AMPAK oddelam 15 let in mi pripada skoraj dva jurja penzije, ko dosežem starostno mejo. To pa ni zanemarljivo. Zaenkrat mi je cilj nekaj prisparat in oddelat teh 15 let. Potem pa bomo videli za naprej. Mogoče pridem k Matotu na Ptuj :)


Fleksibilnost ja...svoje ure moram oddelati med 6 zjutraj in 10 večer. Seveda mora to bit prilagojeno dnevnim obveznostim. Home office izigravamo na polno. Uradno 2 dni na teden, v praksi imamo bolj 3. Če me malo vseka v nohtu na mezincu javim da bom delal od doma. Šefe v končni fazi boli kita, dokler je vse narejeno. Sami mimogrede se gredo isto igro. Svojega šefa ta teden sploh nisem videl ker dela od doma. Nekaj kiha ali kaj že mu je.

Sem pozabil ja na dodatno pokojninsko zavarovanje. Ob menjavi službe lahko dobiš ta denar izplačan. Sem dobil letos 2500€ za pretekla 4 leta. Padlo iz neba...neobdavčeno.
Danes smo dobili obvestilo da se nam plače po kolektivni pogodbi handwerk&gewerbe dvignejo skladno s pogajanji (letna infl. +0.5%) s 1.11. za 11.5%.
Koliko pa so vam v sloveniji sindikati kaj izpogajali?

Penzija je po 15 letih ja...kar me ne gane, ket mi še na kraj pameti ne pade da grem delat nazaj v slo.
Kdo je že rekel "slovenija je super za živet, ampak nočna mora za delat"? Se nebi mogel bolj strinjat

aborko ::

Ne rabi bit 15 let zgolj v At, glavno da skupaj zberes 15 let, npr At 10 let in npr. v slo 5 let.

zobnik ::

FireSnack je izjavil:

Prej sem bil na Pošti Slovenije in res dobil bogih 1300EUR neto.


Nam so na razgovoru drugače povedal, pred parimi leti mal več kot 5 let nazaj, nekje dobrih 800 + malica 6 evrov. Iskal so za poštarja na motorju. Nas je blo na Čopovi v Ljubljani 100...Prevoz ne moreš štet....par let nazaj mi je en tle na žagi ponujal 700 neto, pa v lakirnici 680 neto, pač minimalna plača.
Najbolj odštekan razgovor je bil praktično nedaleč stran, ena proizvodnja v nastajanju za metke in delo z kislinami, kao da delaš 3 ure, greš dam, se vrneš nazaj in tako dalje. Ponujal 800 kr tko že z dodatki z nočno.
Pa tud razgvoro v proizvodnji peletov, kao da filaš vreče, mal špikaš in zlagaš na palete, plača nekje 800-900 z nočnimi. Sam mašine so glasne kot helikpter. Ne vem pa kak je če te srat prime, ker WC-ja tam ni blo....razen gozd. Pravli so mi da se prineseš s seboj za jest in ostalo... men so bli vsi te razgovori s slabimi del.pogoji in slabo plačo...v glavnem nič vredna delovna mesta, velik rizik na zdravje.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: zobnik ()

kamiKaZaA ::

zobnik je izjavil:

FireSnack je izjavil:

Prej sem bil na Pošti Slovenije in res dobil bogih 1300EUR neto.


Nam so na razgovoru drugače povedal, pred parimi leti mal več kot 5 let nazaj, nekje dobrih 800 + malica 6 evrov. Iskal so za poštarja na motorju. Nas je blo na Čopovi v Ljubljani 100...Prevoz ne moreš štet....par let nazaj mi je en tle na žagi ponujal 700 neto, pa v lakirnici 680 neto, pač minimalna plača.
Najbolj odštekan razgovor je bil praktično nedaleč stran, ena proizvodnja v nastajanju za metke in delo z kislinami, kao da delaš 3 ure, greš dam, se vrneš nazaj in tako dalje. Ponujal 800 kr tko že z dodatki z nočno.
Pa tud razgvoro v proizvodnji peletov, kao da filaš vreče, mal špikaš in zlagaš na palete, plača nekje 800-900 z nočnimi. Sam mašine so glasne kot helikpter. Ne vem pa kak je če te srat prime, ker WC-ja tam ni blo....razen gozd. Pravli so mi da se prineseš s seboj za jest in ostalo... men so bli vsi te razgovori s slabimi del.pogoji in slabo plačo...v glavnem nič vredna delovna mesta, velik rizik na zdravje.


FireSnack ne dela na pošti. Nima jahte, ne živi na otoku, nima ducata nepremičnin, nima polnih vreč kriptovalut, nima na TRR milijonov. FireSnack je...

Kripto mesi je izjavil:

Že 100x povedano, FireSnack je trol.

Mato989 ::

aborko je izjavil:

Ne rabi bit 15 let zgolj v At, glavno da skupaj zberes 15 let, npr At 10 let in npr. v slo 5 let.


Ja samo glavno vprašanje je kdaj dobiš od AT penzijo, ne tisto ko si delovno dobo iz AT preneseš v SLO

Kolikor sem razumel kolege ki so delali mix po tujini je tu razlika ali?
Če sem pomagal, se priporočam za uporabo linka!
KUCOIN EXCHANGE link: https://www.kucoin.com/#/?r=E3I9Ij
BINANCE EXCHANGE link: https://www.binance.com/?ref=10161115

Invictus ::

Nemcija ima ziher pogoj za dobivanje penzije 5 let dela tam. Potem ti pripada penzija 400 EUR.

Za Avstrijo se govori isto, nisem pa preverjal.

Jasno, pogoje za upokojiztev moras izpolnjevati.
"Life is hard; it's even harder when you're stupid."

http://goo.gl/2YuS2x

Sparkxl ::

Pred 65 ne dobiš nič, če to sprašuješ

Invictus ::

Si kje videl vprasanje?
"Life is hard; it's even harder when you're stupid."

http://goo.gl/2YuS2x

zobnik ::

Kolega je v Nemčiji, kot navaden delavec 1500 evrov z dodatki 1800 navedene plače so stare 1 leto oz. še pred inflacijo.
Pri nas je prej dobil 700 + malico + mal prevoza.
Pri nas trenutno večina išče kadra.
Ko pogledam njihove hiše 1-2-5km stran od sedeža firme (težko se bodo skril) je taka bajta stala 300.000 evrov+, da so jo zgradil, vse urejena okolica stane, asfalt in 2-3 dobri solidni avti, ampak delavca bi plačal minimalno. Nimam nič proti, lahko majo tud še en hišo poleg in ŽELIm jim tud nov avto za 50 jurjev....SEVEDA če delajo sami oz. so njihovi delavci primerno plačan. Ampak niso del.pogoji, delajo v nekakših halah vrjetno brez ogrevanja in vode,....te hale so zrastlte pred mojimi očmi, ko se voziš tam mim....zgledajo kot kakšni rastlinjaki...ne vem no bil sem na takih razgovrih in videl.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: zobnik ()

Mato989 ::

Invictus je izjavil:

Nemcija ima ziher pogoj za dobivanje penzije 5 let dela tam. Potem ti pripada penzija 400 EUR.

Za Avstrijo se govori isto, nisem pa preverjal.

Jasno, pogoje za upokojiztev moras izpolnjevati.


Ja to ravno sprašujem ja...

Ker kolega je delal 1 leto v UK (ko so bli še v EU) in si je potem nekak prenesel delovno dobo iz UK v SLO (pogovorno prenesel) ampak govoril mi je v smislu da se mu to šteje zdaj v SLO naprej... ampak to tudi pomeni da ko bo imel 40 let delovne ali 65 let ne bo dobival 30 funtov z UK penzije ker je tam 1 leto delal (primer govorim izmišljene cifre)

Torej za Nemčijo je 5 let... se pravi teoretično če delaš 5 let prijavljen v Nemškem podjetju in 35 let v SLO oz. si star 65 let dobiš od Nemčije 400EUR pa pač od Slovenije še nekaj...
Če sem pomagal, se priporočam za uporabo linka!
KUCOIN EXCHANGE link: https://www.kucoin.com/#/?r=E3I9Ij
BINANCE EXCHANGE link: https://www.binance.com/?ref=10161115

MasterTade ::

ne vem koliko ste stari ampak kdor je 20-30 ne vem če sploh lahko računa na penzijo
Mors omnia aequat

Sparkxl ::

Ja en nad tabo to sprašuje

tonttu ::

zobnik je izjavil:

Kolega je v Nemčiji, kot navaden delavec 1500 evrov z dodatki 1800 navedene plače so stare 1 leto oz. še pred inflacijo.
Pri nas je prej dobil 700 + malico + mal prevoza.

Kolega ti je verjetno pozabil omeniti da je v Nemciji dobil 1800eur z dodatki bruto, pri nas pa 700eur+malica+prevoz neto.

Zimonem ::

Bo kar neto

m0LN4r ::

1500 ali manj dobis, ce nimas cisto nobene kvalifikacije, glih tolko da dihas in znas prestaviti en karton.
https://www.youtube.com/user/m0LN4r

MasterTade ::

minimalno v nemčiji je zdaj 12EUR/uro
Mors omnia aequat

Zgodovina sprememb…

m0LN4r ::

Ja, zo je pri 170 urah 1500 netto, ce si porocen in ne placas cerkev.
https://www.youtube.com/user/m0LN4r

Zimonem ::

Ti sploh ni v Avstriji in si obdavčen.

enemon ::

Sparkxl je izjavil:

Za kaj takega še jaz nisem slišal, pa poznam ogromno ljudi na vseh možnih nivojih ki delajo gori.
Sem pa delal v eni taki firmi v slo, pa njim niti slučajno ni bilo v interesu da koga potegnejo gor in mu dajo avstrijsko plačo, če lahko delaš tu isto za štipendijo.

Pri fizično intenzivnih poklicih je ponavadi tako da šef reče janezu naj mu privleče še kakega.
Pri višjih pozicijah pa se enostavno prijaviš na oglas, ali pa če te kdo priporoči.


Mislim, da Magna omogoča prehod gor tudi višjim profilom. Ne vem pa, kako imajo to urejeno, možno da preko internih razpisov.

IL_DIAVOLO ::

Interni razpisi, da noben ne ve, razen tistih v Avstriji.
Con il Milan nel cuore!
https://www.youtube.com/watch?v=fS58IQczWWE&ab_channel=MariusMotora
Forza ragazzi!

enemon ::

Če pogledaš na Linkedin, boš videl, da je nekaj takih, ki so začeli v slovenski Magni in nadaljevali v avstrijski.

Alayne ::

Glede pokojnine...
Doseci mores starost v tvoji glavni državi, kjer bos prejemal pokojnino. Torej 65 let trenutno. Avstrija ima sistem 45-65-80. Ce delas 15 let dobis pac delez svoje neto place v penziji oz minimalno penzijo (400 eur?). Ce delas polno delovno dobo, dobis 80% svoje neto plače. To je osnova, z drugim/tretjim stebrom pa lahko še zvišaš.

Razpisi za delovna mesta v javnih sluzbah so javni, podobno kot v SLO. Je pa res, da se velikokrat odprejo mesta in "vzporedna" napredovanja.
Trenutni šef me je direktno kontaktiral, ko se mi je pri prejšnjem pogodba iztekla, ker se mu ni dalo rekrutirat in je bil zadovoljen s tem kar od mene v drugi ekipi videl.

Mato989 ::

Alayne je izjavil:

Glede pokojnine...
Doseci mores starost v tvoji glavni državi, kjer bos prejemal pokojnino. Torej 65 let trenutno. Avstrija ima sistem 45-65-80. Ce delas 15 let dobis pac delez svoje neto place v penziji oz minimalno penzijo (400 eur?). Ce delas polno delovno dobo, dobis 80% svoje neto plače. To je osnova, z drugim/tretjim stebrom pa lahko še zvišaš.

Razpisi za delovna mesta v javnih sluzbah so javni, podobno kot v SLO. Je pa res, da se velikokrat odprejo mesta in "vzporedna" napredovanja.
Trenutni šef me je direktno kontaktiral, ko se mi je pri prejšnjem pogodba iztekla, ker se mu ni dalo rekrutirat in je bil zadovoljen s tem kar od mene v drugi ekipi videl.


Torej moraš v Avstriji delat 15 let da dobiš nakazilo iz Avstrijskega "ZPIZa" Če delaš manj si moraš torej (kot si je moj kolega z UK in Češke) prenest delovno dobo v SLO in se potem upošteva tukaj?
Če sem pomagal, se priporočam za uporabo linka!
KUCOIN EXCHANGE link: https://www.kucoin.com/#/?r=E3I9Ij
BINANCE EXCHANGE link: https://www.binance.com/?ref=10161115

Sparkxl ::

enemon je izjavil:

Sparkxl je izjavil:

Za kaj takega še jaz nisem slišal, pa poznam ogromno ljudi na vseh možnih nivojih ki delajo gori.
Sem pa delal v eni taki firmi v slo, pa njim niti slučajno ni bilo v interesu da koga potegnejo gor in mu dajo avstrijsko plačo, če lahko delaš tu isto za štipendijo.

Pri fizično intenzivnih poklicih je ponavadi tako da šef reče janezu naj mu privleče še kakega.
Pri višjih pozicijah pa se enostavno prijaviš na oglas, ali pa če te kdo priporoči.


Mislim, da Magna omogoča prehod gor tudi višjim profilom. Ne vem pa, kako imajo to urejeno, možno da preko internih razpisov.


Vem kako to v magni funkcionira. V 99% preko razpisov, ki večinoma niso interni. Ostalo pa če se kakemu šefu dopadeš, pa te on spravi na to delovno mesto

Alayne ::

Mato989 je izjavil:

Alayne je izjavil:

Glede pokojnine...
Doseci mores starost v tvoji glavni državi, kjer bos prejemal pokojnino. Torej 65 let trenutno. Avstrija ima sistem 45-65-80. Ce delas 15 let dobis pac delez svoje neto place v penziji oz minimalno penzijo (400 eur?). Ce delas polno delovno dobo, dobis 80% svoje neto plače. To je osnova, z drugim/tretjim stebrom pa lahko še zvišaš.

Razpisi za delovna mesta v javnih sluzbah so javni, podobno kot v SLO. Je pa res, da se velikokrat odprejo mesta in "vzporedna" napredovanja.
Trenutni šef me je direktno kontaktiral, ko se mi je pri prejšnjem pogodba iztekla, ker se mu ni dalo rekrutirat in je bil zadovoljen s tem kar od mene v drugi ekipi videl.


Torej moraš v Avstriji delat 15 let da dobiš nakazilo iz Avstrijskega "ZPIZa" Če delaš manj si moraš torej (kot si je moj kolega z UK in Češke) prenest delovno dobo v SLO in se potem upošteva tukaj?



Tako sem to razumela ja.

Če pa bi delal potem še 20 let v SLo in se tu upokojil pa tudi moraš prenest, ker je tu tvoja primarna država. Ampak ne smejo ti potem dat “slovenske” višine, ampak tisto osnovo avstrijsko plus nek % iz slovenije.
Če bi delal pa primarno v SLo in pa 5 let v avstriji, bi se ti pa samo delovna doba štela in bi še vedno bilo 60% osnove, kot imamo v SLO. V AT majo pa že v osnovi za polno delovno 80% osnove najboljših 18 let. Naj me kdo popravi, če se motim. Ko sem v kadrovski povprašala, so rekli, da potrebujem 15 let za ziher izplačilo iz AT, drugače se prenese samo delovno doba v drugo državo.

To je vse v optimalnem primeru, da do penzije pridem.

V vsakem primeru pa se mi trenutno tudi glede plače splača.

enemon ::

Sparkxl je izjavil:

enemon je izjavil:

Sparkxl je izjavil:

Za kaj takega še jaz nisem slišal, pa poznam ogromno ljudi na vseh možnih nivojih ki delajo gori.
Sem pa delal v eni taki firmi v slo, pa njim niti slučajno ni bilo v interesu da koga potegnejo gor in mu dajo avstrijsko plačo, če lahko delaš tu isto za štipendijo.

Pri fizično intenzivnih poklicih je ponavadi tako da šef reče janezu naj mu privleče še kakega.
Pri višjih pozicijah pa se enostavno prijaviš na oglas, ali pa če te kdo priporoči.


Mislim, da Magna omogoča prehod gor tudi višjim profilom. Ne vem pa, kako imajo to urejeno, možno da preko internih razpisov.


Vem kako to v magni funkcionira. V 99% preko razpisov, ki večinoma niso interni. Ostalo pa če se kakemu šefu dopadeš, pa te on spravi na to delovno mesto


Aja, zanimivo, sem imel občutek, da je več teh prehodov v Magni.

Mato989 ::

Alayne je izjavil:

Mato989 je izjavil:

Alayne je izjavil:

Glede pokojnine...
Doseci mores starost v tvoji glavni državi, kjer bos prejemal pokojnino. Torej 65 let trenutno. Avstrija ima sistem 45-65-80. Ce delas 15 let dobis pac delez svoje neto place v penziji oz minimalno penzijo (400 eur?). Ce delas polno delovno dobo, dobis 80% svoje neto plače. To je osnova, z drugim/tretjim stebrom pa lahko še zvišaš.

Razpisi za delovna mesta v javnih sluzbah so javni, podobno kot v SLO. Je pa res, da se velikokrat odprejo mesta in "vzporedna" napredovanja.
Trenutni šef me je direktno kontaktiral, ko se mi je pri prejšnjem pogodba iztekla, ker se mu ni dalo rekrutirat in je bil zadovoljen s tem kar od mene v drugi ekipi videl.


Torej moraš v Avstriji delat 15 let da dobiš nakazilo iz Avstrijskega "ZPIZa" Če delaš manj si moraš torej (kot si je moj kolega z UK in Češke) prenest delovno dobo v SLO in se potem upošteva tukaj?



Tako sem to razumela ja.

Če pa bi delal potem še 20 let v SLo in se tu upokojil pa tudi moraš prenest, ker je tu tvoja primarna država. Ampak ne smejo ti potem dat “slovenske” višine, ampak tisto osnovo avstrijsko plus nek % iz slovenije.
Če bi delal pa primarno v SLo in pa 5 let v avstriji, bi se ti pa samo delovna doba štela in bi še vedno bilo 60% osnove, kot imamo v SLO. V AT majo pa že v osnovi za polno delovno 80% osnove najboljših 18 let. Naj me kdo popravi, če se motim. Ko sem v kadrovski povprašala, so rekli, da potrebujem 15 let za ziher izplačilo iz AT, drugače se prenese samo delovno doba v drugo državo.

To je vse v optimalnem primeru, da do penzije pridem.

V vsakem primeru pa se mi trenutno tudi glede plače splača.


Vse mi je logično, edino ono glede tega da če delaš v Avstriji 15 let v Slo pa pol 20 ali 25 da moraš prenest... po moji logiki bi v tem primeru moral dobit pokojnino z 2 držav =)
Če sem pomagal, se priporočam za uporabo linka!
KUCOIN EXCHANGE link: https://www.kucoin.com/#/?r=E3I9Ij
BINANCE EXCHANGE link: https://www.binance.com/?ref=10161115

Sparkxl ::

Vprašanje kako se to z leti spreminja. Moj foter je 10 let delal gori in za to dobiva penzijo nakazila iz avstrije

aborko ::

Nic se ne spreminja, tako je še tudi sedaj. Za At penzijo in za slo penzijo je pogoj min 15 let delovne dobe. Ce si leta zbiral v obeh drzavah, dobis obe penziji. Ni to samo da se ti leta prenesejo iz at prenesejo v slo, ampak se leta iz slo prenesejo tudi v At.

Seveda ne rabim pisati da je placa v At ponavadi dosti visja, je skupna visina obeh penzij nizja, kot ce bi teh 15 let zbral le v At in dobival samo njihovo penzijo.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: aborko ()

enemon ::

Fantje, ki delate v Avstriji - ste na začetku delali bolj pri dnu v kakšnih manj uglednih poklicih in nato postopoma napredovali ali pa ste že na začetku dobili pozicijo, primerno vaši izobrazbi in izkušnjam?
1 2 3
4
»


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Zakaj je Avstrija tako uspesna? (strani: 1 2 3 4 5 6 7 8 )

Oddelek: Loža
35435855 (25858) feryz
»

Obdavčitev dela v Avstriji (strani: 1 2 3 417 18 19 20 )

Oddelek: Loža
978218392 (88951) kamiKaZaA

Sava Kranj ponuja za delavce 800 evrov bruto (strani: 1 2 3 )

Oddelek: Loža
12321330 (18057) BigWhale
»

Stroski delodajalca za tehnike Slo vs Aut (strani: 1 2 3 )

Oddelek: Loža
12530851 (27826) Matko

Več podobnih tem