» »

Koliko so kaj vredni intelovi "Engineering Sample" procesorji

Koliko so kaj vredni intelovi "Engineering Sample" procesorji

krneki0001 ::

Koliko so vredni Intelovi xeoni z napisom confidential? Se jih sploh lahko prodaja? A ni to last Intela in se jih nebi smelo prodajat?

Recimo koliko bi bil vreden xeon E5-2628L V4 1.9GHZ, z 12 jedri in 24 nitmi ter porabo 75W?
Ali pa xeon E5-2683 V3 2.0GHZ in 14 jeder ter 28 niti, pa porabo 120W?

Ti proci delajo na X99 platah brez problemov.
Asrock X99 Extreme 4 | Intel E5-2683V4 ES | 64GB DDR4 2400MHz ECC |
Samsung 250GB M.2 | Asus 1070 TI | 850W Antec | LC Tank Buster
  • predlagal izbris: xandros ()

Furbo ::

A je tko težko na ebay pogledat?
i5-13600K, STRIX Z790-F, 32GB DDR5, 2TB Samsung 990PRO, Toughpower GF3 1000W
RTX3070, ALIENWARE AW3821DW, DELL U3014

krneki0001 ::

Na amazonu je najvišja cena za e5-2683 skoraj 3000€
https://www.amazon.de/intel-cm806440160...

na e-bayu od 300 do 1700€.

ali se to sme prodajat? uradno naj bi bili v lasti intela.

kakšno ceno za tak proc lahko postaviš v sloveniji.
Asrock X99 Extreme 4 | Intel E5-2683V4 ES | 64GB DDR4 2400MHz ECC |
Samsung 250GB M.2 | Asus 1070 TI | 850W Antec | LC Tank Buster

Zgodovina sprememb…

  • polepsal: AndrejO ()

Mohimm ::

Ali se to sme prodajat? Uradno naj bi bili v lasti Intela.

Si ga ti kupil od nekoga? Si ob nakupu dobil v podpis NDA/pogodbo? Potem poglej vanjo. Če je nisi, potem pravno-formalno ne vidim kje bi bil v prekršku... Lahko da je prejšnji lastnik, ampak to se tebe ne tiče...

Kakšno ceno za tak proc lahko postaviš v sloveniji.

Kot kupec bi osebno zanj ponudil ~50-200EUR(oz 10-20%, odvisno od cene) manj kot za isti retail procesor, ki je prestal QA, testing...

Razlog - loterija: lahko se sicer višje navija ipd., ampak Xeon-e ponavadi daš v workstation/server, in je navijanje brezpredmetno, precej bolj pomembna pa je stabilnost in poraba. Glede na pred-produkcijsko revizijo lahko vsebuje drugačno/debug mikrokodo, kakšne pred-produkcijske hrošče ali varnostne luknje (na procesorju je celoten IP stack z svojim OSom...), težave z gonilniki... Lahko pa "nategneš" kakega manj veščega entuziasta za večje denarje če se bo hvalil...

Sicer glede na to da je očitno že v lasti posameznika, je precej verjetno kak review sample oz 99.9% enak release...

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Mohimm ()

Dr_M ::

Lahko da je prejšnji lastnik, ampak to se tebe ne tiče...


A ce kupis ukraden avto...se to tebe ne tice?

Teh procesorjev se ne sme preprodajat, nisem pa se zasledil, da bi intel koga preganjal zaradi preprodaje, tko da naceloma nimas kaj skrbet.

Drugace pa, ebay avkcija, pa bos videl koliko je vreden.
The reason why most of society hates conservatives and
loves liberals is because conservatives hurt you with
the truth and liberals comfort you with lies.

blackbfm ::

Kot kupec bi osebno zanj ponudil ~50-200EUR(oz 10-20%, odvisno od cene) manj kot za isti retail procesor, ki je prestal QA, testing...

Razlog - loterija: lahko se sicer višje navija ipd., ampak Xeon-e ponavadi daš v workstation/server, in je navijanje brezpredmetno, precej bolj pomembna pa je stabilnost in poraba. Glede na pred-produkcijsko revizijo lahko vsebuje drugačno/debug mikrokodo, kakšne pred-produkcijske hrošče ali varnostne luknje (na procesorju je celoten IP stack z svojim OSom...), težave z gonilniki... Lahko pa "nategneš" kakega manj veščega entuziasta za večje denarje če se bo hvalil...


tebi stabilnost in varnost pomeni *samo* 50-200 eur?:)) tak proc je neuporaben za karkoli resnega

matobeli ::

Tak HW gre zbiralcem. Sem gledal youtub video (Linustechtips) kjer je imel prototip (serija nikoli izdana) edine intel dedicated grafične.

Ful drago.

Procev je verjetno veliko več takih, cena je lahko malo nižja od tiste iz ebaya, ker ti ni potrebno plačati paypal in ebay provizije. Mogoče dobiš koga ki ga zanima in bo zadovoljen ker bo nižja cena proca in poštnine.

Bo pa verjetno zrajalo preden te pravi kupec najde.

dolenc ::

Tega dobiš koker češ, greš na aliexpress, vtipkaš "engineering sample", se stalno prodajajo. Fora je, da so to pač procesorji, še v razvoju, slabši steppingi, v primerjavi s končnim produktom. Običajno se to odraža v nižjem clocku, ravno tako je težava s podporo pri platah.

Uglavnem gre za slabše procesorje, oz še nedozorele varjante. Edina prednost, ki jo imajo, je lahko cena. In res so kakšni xeoni, na "eksotičnih" socketih čisto pocen.

Mohimm ::

Dr_M je izjavil:


A ce kupis ukraden avto...se to tebe ne tice?


Kolikor sem seznanjen, zakonsko gledano (če nisi zavestno vedel da kupuješ ukradeno robo) nisi odgovoren če kupiš predhodno ukraden rabljen predmet (verjetno finančno ne dobiš povrnjeno 0 če ga vrnejo prvotnemu lastniku). Pred sodiščem AFAIK nisi nič kriv (še enkrat: nisem odvetnik). Zato pa se shranjuje prt-screene iz bolha transakcij :)

Kako je engineering sample prišel iz tovarne je sicer druga debata. Če že primerjamo; avtomobilska industrija vse prototipe uniči, da v izobraževanje gasilcem, NCAP testom,...

tebi stabilnost in varnost pomeni *samo* 50-200 eur?

Če kupujem rabljen proc za 300€ (zgoraj omenjena min-cena na ebayu), potem ja. Proc je skoraj gotovo identičen končni verziji... Recimo za domač workstation bi bil pripravljen sprejeti tveganje če dobim proc ~20% ceneje. Če mi GCC deluje hitreje, ob tem da se 2x na leto sesuje ko v prostem času hackam kernel, bi požrl. Za omenjeno max ceno (3k) pa bi tako gledal nove Threadriper/Epyc sisteme...

Če postavljaš server/workstation za resno delo in 99.9% uptime potem verjetno kupuješ zgolj zadeve ki so šle čez ves QC in preverjeno delujejo.


@OP Kot torej omenja matobeli, dobiš kolikor bo pripravljen plačati kupec. Samo najdi pravega navdušenca in ga podkuriš z dejstvom da dobi ekskluzivo :)

krneki0001 ::

Mam dva primerka E5-2683 V3 in dva E5-2628L V4, ter enega E5-2650L V4. Vsi so stestirani in delujejo brez problemov, pa ker mislim dva obdržat, bi ostale prodal ali zamenjal še za kako x99 plato, samo ne vem kok naj ceno postavim, da bo sprejemljivo za "slovenski" trg.
Asrock X99 Extreme 4 | Intel E5-2683V4 ES | 64GB DDR4 2400MHz ECC |
Samsung 250GB M.2 | Asus 1070 TI | 850W Antec | LC Tank Buster

tiborrr ::

krneki0001 je izjavil:

Koliko so vredni Intelovi xeoni z napisom confidential? Se jih sploh lahko prodaja? A ni to last Intela in se jih nebi smelo prodajat?

Recimo koliko bi bil vreden xeon E5-2628L V4 1.9GHZ, z 12 jedri in 24 nitmi ter porabo 75W?
Ali pa xeon E5-2683 V3 2.0GHZ in 14 jeder ter 28 niti, pa porabo 120W?

Ti proci delajo na X99 platah brez problemov.

Preprodaja teh je prepovedana. ES procesorji so v lastni Intel-a in jih ima pravico vpoklicati nazaj kadarkoli v roku x-let (odvisno od modela, ponavadi je 5 let).

Teh čipov je drugače malo morje, zato tudi vsi low clock čipi niso vredni kaj prida denarja. Večina teh je stara zaloga od velikih OEMov, kjer dobijo te čipe za dizajn svojih strežnikov in delovnih postaj.
Don't test the captain's validity or his vulnerability!

Vanadium ::

Imam I7-875k ES če kdo kupi :D tibor ima pa mojega bivšega I5-750 ES ;)

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: Vanadium ()

tiborrr ::

Tako je, vključno s plato :)
Don't test the captain's validity or his vulnerability!

Vanadium ::

Nisi nič poročal kok se je kaj navilo :)

tryhard ::

Dr_M je izjavil:

Lahko da je prejšnji lastnik, ampak to se tebe ne tiče...


A ce kupis ukraden avto...se to tebe ne tice?

Teh procesorjev se ne sme preprodajat, nisem pa se zasledil, da bi intel koga preganjal zaradi preprodaje, tko da naceloma nimas kaj skrbet.

Drugace pa, ebay avkcija, pa bos videl koliko je vreden.

Saj ga prvotni lastnik ni ukradel.

AndrejO ::

tryhard je izjavil:

Dr_M je izjavil:

Lahko da je prejšnji lastnik, ampak to se tebe ne tiče...


A ce kupis ukraden avto...se to tebe ne tice?

Teh procesorjev se ne sme preprodajat, nisem pa se zasledil, da bi intel koga preganjal zaradi preprodaje, tko da naceloma nimas kaj skrbet.

Drugace pa, ebay avkcija, pa bos videl koliko je vreden.

Saj ga prvotni lastnik ni ukradel.

Če ti jaz posodim svoj čoln, ti pa ga prodaš naprej pod pretvezo, da je tvoja lastnina, je to tatvina ali kaj drugega?

tryhard ::

Ukradel ga je zgolj prvi oziroma kršil pogoje uporabe, za kar drugi ni in ne nore biti kriv.
Nekako tako, kot če jaz ti jaz podarim cvek pod pogojem, da ga ne zabiješ v steno ali prodaš. Ti ga prodaš tretji osebi, ki ga zabije v steno. Kako je sedaj tretja oseba kriva, da si ti kršil pogoje uporabe?
Pa prosim brez devilnih vzporednic.
Preganja se po navadi v takih prinerih zgolj tiste, ki so te samplinge prodali in ne tiste, ki so jih kupili. Pa še to ne nujno vedno uspešno.
Z licencami je nekako tako, da jih v določenih primerih ne bi smel prodati naprej. Nemška sodišča so ugotovila, da jih lahko kljub pogojem uporabe, a le v isti količini. Pri tem mora prvotni prodajalec vseeno nuditi podporo (?).

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: tryhard ()

AndrejO ::

tryhard je izjavil:

Ukradel ga je zgolj prvi oziroma kršil pogoje uporabe, za kar drugi ni in ne nore biti kriv.

Hej, ti si dobesedno napisal "Saj ga prvotni lastnik ni ukradel."

tryhard je izjavil:

Preganja se po navadi v takih prinerih zgolj tiste, ki so te samplinge prodali in ne tiste, ki so jih kupili. Pa še to ne nujno vedno uspešno.

Intelu za te stvari očitno že leta dol visi, zato ne preganja nikogar in nikjer. Če želiš splošen odogovor za Slovenijo (in še marsikje drugje), pa velja, da če si kupil ukradeno stvar, se ti jo odvzame, ti pa lahko kupnino terjaš nazaj od prodajalca.

Razumljivo, da Intel ne pošilja naokoli svojih policistov, da bi ljudem kukali v ohišja in preverjali kakšen točno "Intel Inside" jim notri deluje, če sploh.

tryhard je izjavil:

Z licencami je nekako tako, da jih v določenih primerih ne bi smel prodati naprej. Nemška sodišča so ugotovila, da jih lahko kljub pogojem uporabe, a le v isti količini. Pri tem mora prvotni prodajalec vseeno nuditi podporo (?).

Pravice potrošnikov so le malo drugačne, kot pa pogodbene obveznosti med enakovrednimi poslovnimi partnerji. Intelom in Foxconnom, recimo.

kixs ::

Mene bi pa zanimal Intel P3-S 1.4GHz ES.

tryhard ::

Hej, ti si dobesedno napisal "Saj ga prvotni lastnik ni ukradel."

Ja, ker ga ni ukradel, ampak dobil pod določenimi pogoji.
Če ga je že ukradel je mišljeno, da je kršil pogoje pogodbe in ne, da ga je dobesedno iz fabrike maznil.

Tiste, ki so jih čist zares maznili v takem smislu, kot đankiji avtoradije, verjamem, da za njimi tekajo palicaji s svojimi tonfami.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: tryhard ()

AndrejO ::

tryhard je izjavil:

Hej, ti si dobesedno napisal "Saj ga prvotni lastnik ni ukradel."

Ja, ker ga ni ukradel, ampak dobil pod določenimi pogoji.
Če ga je že ukradel je mišljeno, da je kršil pogoje pogodbe in ne, da ga je dobesedno iz fabrike maznil.

Tiste, ki so jih čist zares maznili v takem smislu, kot đankiji avtoradije, verjamem, da za njimi tekajo palicaji s svojimi tonfami.

Hja, povedal si marsikaj, ampak še vedno ne vem, katero besedo bi ti uporabil, če bi mi posodil čoln, jaz pa ga bi pod pretvezo, da je moj, preprosto prodal.

Bi to tudi bila zgolj in samo kršitev pogodbe?

tryhard ::

Podaril, pod pogoji, da ga ne smeš prodati.

AndrejO ::

ES procesorje Intel posoja, ne podarja in vprašal sem te, katero besedo bi uporabil, če bi prodal tvoj čoln, ki si mi ga posodil?

antrim ::

matobeli je izjavil:

... edine intel dedicated grafične.

Mogoče narobe berem oz. je nerodno napisano, ampak to ne drži. Intel je že imel dedicated grafično - i740. Sem jo imel svoj čas v mašini.

ES smo si pa včasih precej podajali večji partnerji. Običajno se je na kak kos pozabilo in tega ni nikoli nihče zahteval nazaj ali kaj kompliciral okrog tega.

tryhard ::

AndrejO je izjavil:

ES procesorje Intel posoja, ne podarja in vprašal sem te, katero besedo bi uporabil, če bi prodal tvoj čoln, ki si mi ga posodil?

Ti ga posodiš torej meni, jaz ga prodam naprej svojemu kupcu, ki ga je kupil v dobri veri, da sem jaz lastnik. Kako boš preganjal mojega kupca, ne vem. Vsekakor lahko preganjaš mene.

AndrejO ::

tryhard je izjavil:

AndrejO je izjavil:

ES procesorje Intel posoja, ne podarja in vprašal sem te, katero besedo bi uporabil, če bi prodal tvoj čoln, ki si mi ga posodil?

Ti ga posodiš torej meni, jaz ga prodam naprej svojemu kupcu, ki ga je kupil v dobri veri, da sem jaz lastnik. Kako boš preganjal mojega kupca, ne vem. Vsekakor lahko preganjaš mene.

In kot sem že nekaj časa nazaj napisal, nihče ne bo preganjal tebe, lahko pa dejanski lastnik zahteva in v zahtevku tudi uspe (po pravni poti, seveda), da stvar vrneš, ne glede na to, da si jo "pošteno kupil".

Odškodnino oziroma kupinino pa lahko potem sam terjaš nazaj od tatu.

Edina razlika med čolnom in ES procesorjem je ta, da Intel-u očitno dol visi za te primerke, ker nisem slišal, da bi jih kadarkoli od kogarkoli dejansko zahteval nazaj, potem ko so produkcijski primerki enkrat že zunaj. Ljudjem za čolne običajno ne visi dol.

Furbo ::

Jasno. Le zakaj bi hoteli neke zbugane beta verzije procesorjev nazaj? Lahko se le smejejo tistim, ki to vgrajujejo v svoje mašine.
i5-13600K, STRIX Z790-F, 32GB DDR5, 2TB Samsung 990PRO, Toughpower GF3 1000W
RTX3070, ALIENWARE AW3821DW, DELL U3014

krneki0001 ::

Za domačo uporabo nisem opazil nobenih problemov. Recimo 12 jedrnik (24 niti) na max 65W porabe. Rabiš več za domačo uporabo (če ne igraš iger), uporabljaš pa virtualke in s tem več sistemov hkrati?

Pros:
o Non-K processors are unlocked so they can be overclocked if desired.
o More features available than standard production variants.

Cons:
o Are not "legally" available to the general population.
o No warranty and support is provided.
Asrock X99 Extreme 4 | Intel E5-2683V4 ES | 64GB DDR4 2400MHz ECC |
Samsung 250GB M.2 | Asus 1070 TI | 850W Antec | LC Tank Buster

Zgodovina sprememb…

kixs ::

https://communities.intel.com/thread/11...

it is not illegal, you can always purchase one of them, is just that we do not recommend to do that, since that type of processors were manufactured for testing purposes, there are no warranty on them and some of them might not work properly.

Furbo ::

Oh ne, kaj bodo pa zdaj vsi svetohlinci porekli?
i5-13600K, STRIX Z790-F, 32GB DDR5, 2TB Samsung 990PRO, Toughpower GF3 1000W
RTX3070, ALIENWARE AW3821DW, DELL U3014

Jarno ::

https://www.intel.com/content/www/us/en...

    Are not for sale or resale.


Mislim, malce dvoumno s strani Intela.
#65W!

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Jarno ()

kixs ::

Verjetno je problem le dokler se procesor se razvija in so razni OEM pod NDA. Ko je enkrat produkt na policah, so ti proci bolj kot ne svoje poslanstvo koncali.

krneki0001 ::

A mi lahko kdo pove kaj bi to lahko bil za en procesor.


Normalno deluje na 1500MHz, če ga pustiš v idle, pade na 800MHz, ob obremnitvi pa gre na 2300MHz. Ne vem, če ima grafiko vgrajeno, ker nimam take plate, da bi sprobal,...
CPUZ ga označi kot 12 jedrnega I7, HWinfo ga označi kot xeon 1500. Je pa definitivno xeon E5-26xx V4 procesorja, ker je Broadwell EP.

Kaj bi to bil za en proc?
Asrock X99 Extreme 4 | Intel E5-2683V4 ES | 64GB DDR4 2400MHz ECC |
Samsung 250GB M.2 | Asus 1070 TI | 850W Antec | LC Tank Buster

klinker ::

matobeli ::

A na samem procu pa nič ne piše?

krneki0001 ::

Klinke, ni ta proc, ker ta je 75W, moj je pa 65W.


Na samem procu piše samo Intel Confidential, 1.5GHz in QHV8
Asrock X99 Extreme 4 | Intel E5-2683V4 ES | 64GB DDR4 2400MHz ECC |
Samsung 250GB M.2 | Asus 1070 TI | 850W Antec | LC Tank Buster

krneki0001 ::

A bi lahko bil to kak testni model xeona, nekaj med E5-26xx in D15xx. Ima jedra, frekvence in porabo kot D15xx, cache pa še od E5-26xx, ker potem so ga zmanjšali na teh procih.

Cel računalnik (supermicro plata X10SRA-F, ta proc, 16GB rama, 250GB NVMe, 1070TI) ima ob normalnem delovanju porabo med 48 in 50W (brskanje po netu, pisanje dokumentov,.... - sedaj ko to pišem imam odprtih nekje 10 zavihkov, par programov in je poraba 49.1W), ob obremenitvi procesorja na 100% in 2.3GHz pride nekje na 90W (rudarjenje na cpu), ob polni obremenitvi dodatno še grafične (rudarjenje na CPU in GPU), vse do konca obremenjeno, je pa poraba cele mašine med 258 in 260W. (do sedaj takega šparovca še nisem imel, vse je šlo konkretno čez 400W)
Asrock X99 Extreme 4 | Intel E5-2683V4 ES | 64GB DDR4 2400MHz ECC |
Samsung 250GB M.2 | Asus 1070 TI | 850W Antec | LC Tank Buster


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Slo-Tech 3D Team: Cinebench R15 Extreme

Oddelek: Navijanje
212185 (828) m0LN4r
»

Pomanjkanje Intelovih procesorjev se stopnjuje (strani: 1 2 )

Oddelek: Novice / Procesorji
6616920 (12780) gendale2018
»

a lahko dva i9 9900k povežeš v en sistem?

Oddelek: Pomoč in nasveti
303667 (1761) dottor
»

Vaš WinRar rezultat (strani: 1 2 )

Oddelek: Strojna oprema
596992 (4944) opeter
»

Render workstation konfiguracija (strani: 1 2 3 )

Oddelek: Kaj kupiti
12417435 (11975) Machete

Več podobnih tem