» »

Consko talno ogrevanje

Consko talno ogrevanje

mirch ::

Torej razmišljamo ureditvi talnega ogrevanje v consko (le razmišljamo!), torej to pomeni da v določenih sobah bila "ogrevalna kača" regulirana s termostatom znotraj tiste sobe. Torej za vsako sobo katero želiš samostojno kontrolirati je potrebno montirati termostat ter ga povezati z ventilom na razdelilni veji. Ponavadi so to kakšne spalnice, kopalnice, kabineti, kjer je temperatura višja/nižja od običajne/prostorske povprečne ki je nastalvljena z glavnim termostatom.

Velikost hiše je ca. 150m2. Seveda je sedaj vprašanje če se slednje splača? Se da dejansko prišparat skozi leto dovolj s tem da je recimo v spalnici hladneje? Prinaša sploh kakšen bistveno večji luxus?

Razumem pri hišah večjih od 250m2, vendar pri manjših pa nekako ne pride do izraza, ali pač? Prosim Vas za vaše mnenje. HVALA!

matobeli ::

Itak, termostat v vsako sobo kjer se zadržujemo.

Prihranek bo sicer minimalen, bo pa udobje večje.

Vsaj za spalnico bi bilo obvezno.

K0l1br1 ::

Regulacija s termostatom je prepočasna. Primer: potreba po 2 stopinjah več, termostat začne spuščati več vode, pozna se ti čez pol dneva, takrat pa bi imel 1 stopinjo manj, termostat začen zapirati, pozna se ti čez pol dneva.

windigo ::

Največji problem, ki ti ga nobeni še tako pametni ventili ne morejo rešiti, je odzivni čas na talnem gretju. Če povečaš ali zmanjšaš pretoke, se bo kaj poznalo čez precej ur. Skratka zadeva ni uporabna, če ženo malo zazebe in bi si dvignila temperaturo v prostoru. Razen kot placebo, česar pa tudi ni za zanemariti (samo pazi, da termostat prikazuje nastavljeno temperaturo in ne dejanske) :).

Da bi v majhni hiši imel različne temperature, bo potrebno stalno in dosledno zapirati vrata, pa še tu verjetno lahko prideš na nekje največ od pol do dveh stopinj razlike (bolj je izolirana hiša, manjše bojo razlike). Še najbolj uporabno bi bilo to recimo, če bi del večje hiše ogreval samo občasno, recimo če se ti otroci vrnejo s študija samo za vikend in ti avtomatsko začneš greti v petek dopoldne in nehaš v nedeljo zjutraj.

Stanejo pa razne brezžične igračke danes tako malo, da ne boš obubožal, če se v to sam prepričaš.

matobeli ::

Sej ponoč maš zaprta vrata v spalnico?

Važno da ne prideš v 22stC spat in da se ne zbudiš v 16stC.

Imajo pa ene pametne naprave baje možnost da vkalkulirajo odzivnost sistema, toplotne izgube in zunajno temp., izračunajo in grejejo tolk da držijo nastavljeno.

nejcek74 ::

Seveda dela, sicer veliko pocasneje kot pri radiatorskem, vendar dela.
Lahko imas tudi samo 1 termostat, ostalo pa urejas na roko s pripiranjem ventilov na razdelilni veji. Rabis pa par tedno, da uredis, potem pa pustis pri miru. Tako smo mi imeli doma. Btw. v fotrovi hisi je vodni sistem talnega ogrevanja star kakih 35 let pa razen peci ni bilo nobenih popravil.

windigo ::

matobeli je izjavil:

Sej ponoč maš zaprta vrata v spalnico?

Važno da ne prideš v 22stC spat in da se ne zbudiš v 16stC.

Imajo pa ene pametne naprave baje možnost da vkalkulirajo odzivnost sistema, toplotne izgube in zunajno temp., izračunajo in grejejo tolk da držijo nastavljeno.

Kakšna vrata v hiši, ki je sicer lahko precej diht, morda pustiš odprta ponoči tudi recimo zaradi boljšega zraka.

V sodobni NEH hiši se boš, če boš šel spat na 22stC in ugasnil gretje, zbudil nekje pri 21stC. V pasivni bo 21 še kakšen dan več. Te reči imajo verjetno res večji smisel v hiši, v kateri se lahko zbudiš na 16stC.

jb_j ::

windigo je izjavil:

Največji problem, ki ti ga nobeni še tako pametni ventili ne morejo rešiti, je odzivni čas na talnem gretju. Če povečaš ali zmanjšaš pretoke, se bo kaj poznalo čez precej ur. Skratka zadeva ni uporabna, če ženo malo zazebe in bi si dvignila temperaturo v prostoru. Razen kot placebo, česar pa tudi ni za zanemariti (samo pazi, da termostat prikazuje nastavljeno temperaturo in ne dejanske) :).

Da bi v majhni hiši imel različne temperature, bo potrebno stalno in dosledno zapirati vrata, pa še tu verjetno lahko prideš na nekje največ od pol do dveh stopinj razlike (bolj je izolirana hiša, manjše bojo razlike). Še najbolj uporabno bi bilo to recimo, če bi del večje hiše ogreval samo občasno, recimo če se ti otroci vrnejo s študija samo za vikend in ti avtomatsko začneš greti v petek dopoldne in nehaš v nedeljo zjutraj.

Stanejo pa razne brezžične igračke danes tako malo, da ne boš obubožal, če se v to sam prepričaš.


a ne morjo odzivni čas vprogramirat v pametne ventile?
mogoče bi bil dober en senzor temperature v prostoru, za boljše odzivne čase.

najbrž pa talno ogrevanje vgrajeno v beton rabi bolj ekstremne temperature, za hitro ogrevanje. najbrž dogrevanje ni tako potrebno kot pri klasičnih radiatorjih (ker najbrž beton deluje podobno kot keramika, ko se enkrat zagreje ogreva še nekaj časa.
najbrž je talno ogrevanje v betonski hiši nek zalogovnik za ogrevanje.

mogoče bi bilo dobro v vsaki hiši za pozimi imeti talno stalno ogrevanje, in dodatno z radiatorji za tiste malenkosti v par stopinjah, kot npr. v spalnici, ko je zvečer dobro za boljše spanje, da je par stopinj hladneje.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: jb_j ()

windigo ::

jb_j je izjavil:

a ne morjo odzivni čas vprogramirat v pametne ventile?

Še več, kolikor toliko pametni ventili s časom sami pogruntajo, kakšni so odzivni časi. Hitrih odzivov pa ti nobena pamet ne pričara.

jb_j je izjavil:

mogoče bi bil dober en senzor temperature v prostoru, za boljše odzivne čase.

Vsak prostor mora imeti svoj temperaturni senzor, da se ima sploh smisel igrati s takimi ventili.


jb_j je izjavil:

najbrž pa talno ogrevanje vgrajeno v beton rabi bolj ekstremne temperature, za hitro ogrevanje.

Aboslutno ne. Večina talnih oblog in morda tudi sam beton visokih temperatur in/ali velikih temperaturnih nihanj ne bi prenesla.

jb_j je izjavil:

mogoče bi bilo dobro v vsaki hiši za pozimi imeti talno stalno ogrevanje, in dodatno z radiatorji za tiste malenkosti v par stopinjah, kot npr. v spalnici, ko je zvečer dobro za boljše spanje, da je par stopinj hladneje.

V prejšnji hiši sem imel kombinacijo talno plus še radiatorji, večinoma zaradi ženskih kapric (kaj pa če me bo zeblo?). Zdaj imam samo talno. Radiatorji po mojih izkušnjah ne prinesejo nobene prednosti, precej pa lahko podražijo vse skupaj (poleg radiatorjev in dodatne napeljave je dražja še kompleksnejša regulacija in pa drugačne zahteve za vir toplote).

jb_j ::

in mogoče bi blo dobr, da se za talno ogrevanje hiše in blokov uporablja v zimskih časih temperaturo pod zemljo, in nekaj malga za dogrevanje (toplarne in podobne zadeve) na recimo 16-18stopinj,

in potem radiatorji, ki dogrevajo prostore,stanovanja za tistih 6-8stopinj.

npr.......
samo to so le iluzije nekega klošarskega pjanca brez izobrazbe, brez potrdila o umski uravnovešenosti.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: jb_j ()

windigo ::

jb_j je izjavil:

in potem radiatorji, ki dogrevajo prostore,stanovanja za tistih 6-8stopinj.

Razen, če imaš res zelo visoke toplotne izgube povsod, boš težko držal tako temperaturno razliko med prostori. Toplota prehaja tudi med prostori v hiši, notranje stene so navadno neizolirane, notranja vrata vse prej kot diht (in prav je tako), če so sploh zaprta, ...

Ko sem stanoval v novejšem bloku, sem imel samo eno zunanjo steno v stanovanju, pa še ta je bila obrnjena na jug. Ob zaprtih vseh radiatorjih sem pogosto zračil tudi zato, da sem temperaturo spravil pod 23stC. Skratka nobenih vrat ali česa takega, samo stene do sosedov in do ogrevanega hodnika + sončni dobitek so bile večino časa zadosti za toplo stanovanje. Škoda, da je bilo še v času pred delilniki :)

Barbarpapa2 ::

Pozdrav

V hiši imamo consko talno gretje s termostatskimi glavami na razdelilcu gretja. Zadeva je izvedena tako, da so tipala temperature na povratnih vodih, deluje pa tako, da čim manjša je razlika med vhodno in izhodno temperaturo vode v zanki, tem bolj je ventil zaprt. Odzivni čas sistema je res nekaj ur (velika termična vztrajnost) ampak deluje B.P. Za hitro dogrevanje (in ogrevanje v prehodnem obdobju) pa uporabljamo invertersko klimo.

LP

Jože

jb_j ::

windigo je izjavil:

jb_j je izjavil:

in potem radiatorji, ki dogrevajo prostore,stanovanja za tistih 6-8stopinj.

Razen, če imaš res zelo visoke toplotne izgube povsod, boš težko držal tako temperaturno razliko med prostori. Toplota prehaja tudi med prostori v hiši, notranje stene so navadno neizolirane, notranja vrata vse prej kot diht (in prav je tako), če so sploh zaprta, ...

Ko sem stanoval v novejšem bloku, sem imel samo eno zunanjo steno v stanovanju, pa še ta je bila obrnjena na jug. Ob zaprtih vseh radiatorjih sem pogosto zračil tudi zato, da sem temperaturo spravil pod 23stC. Skratka nobenih vrat ali česa takega, samo stene do sosedov in do ogrevanega hodnika + sončni dobitek so bile večino časa zadosti za toplo stanovanje. Škoda, da je bilo še v času pred delilniki :)



sigurno, da so toplotne izgube visoke,

samo so najbrž s talno-betonskim ogrevanjem veliko nižje kot pri ogrevanjih z radiatorji,
že doma v hiši se pozna kot prasica razlika med jeklenimi radiatorji in pločevinastimi.

windigo ::

jb_j je izjavil:

samo so najbrž s talno-betonskim ogrevanjem veliko nižje kot pri ogrevanjih z radiatorji,
že doma v hiši se pozna kot prasica razlika med jeklenimi radiatorji in pločevinastimi.

Toplotne izgube so enake. Toplotna moč jeklenih in pločevinastih radiatorjev pa se lahko ob podobni velikosti precej razlikuje.

jb_j ::

windigo je izjavil:

jb_j je izjavil:

samo so najbrž s talno-betonskim ogrevanjem veliko nižje kot pri ogrevanjih z radiatorji,
že doma v hiši se pozna kot prasica razlika med jeklenimi radiatorji in pločevinastimi.

Toplotne izgube so enake. Toplotna moč jeklenih in pločevinastih radiatorjev pa se lahko ob podobni velikosti precej razlikuje.


imaš prav. le ogrevanje je boljše.

če pa vzameš vse skupaj, ima ogrevanje z boljšim izkoristkom, na nek način nižjo izgubo.
na to sem se tudi nanašal.

mi moraš opravičt za neko posploševanje, ker sem že mal nažgan, ker mam rojstn dan.
sem pa sicer skor vsak dan v takšnem stanju, žal, a bo, veliko bolje.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: jb_j ()

windigo ::

jb_j je izjavil:

če pa vzameš vse skupaj, ima ogrevanje z boljšim izkoristkom, na nek način nižjo izgubo.
na to sem se tudi nanašal.

Izkoristki so lahko boljši kvečjemu pri viru ogrevanja, tam je nekaj razlik, plinski kondenzacijski kotli imajo boljše izkoristke, če grejejo na nižje temperature. Toplotne črpalke imajo višje izkoristke pri nižjih temperaturah vode. Za nižje temperature ogrevalnega medija pa rabiš močnejša grelna telesa, da dosežeš željeno temperaturo v prostoru.

Talno pripomore k boljšim izkoristkom zaradi svoje večje moči grelnega telesa (celotne površine tal), ker lahko s tem uporabljaš TČ ali kondenzacijski plinski kotel (vsi sodobni so taki), ki pa ob dobrem izkoristku dasta od sebe precej nižje temperature ogrevalnega medija, kot jih lahko dajo drugi viri toplote.

jb_j ::

windigo je izjavil:

jb_j je izjavil:

če pa vzameš vse skupaj, ima ogrevanje z boljšim izkoristkom, na nek način nižjo izgubo.
na to sem se tudi nanašal.

Izkoristki so lahko boljši kvečjemu pri viru ogrevanja, tam je nekaj razlik, plinski kondenzacijski kotli imajo boljše izkoristke, če grejejo na nižje temperature. Toplotne črpalke imajo višje izkoristke pri nižjih temperaturah vode. Za nižje temperature ogrevalnega medija pa rabiš močnejša grelna telesa, da dosežeš željeno temperaturo v prostoru.

Talno pripomore k boljšim izkoristkom zaradi svoje večje moči grelnega telesa (celotne površine tal), ker lahko s tem uporabljaš TČ ali kondenzacijski plinski kotel (vsi sodobni so taki), ki pa ob dobrem izkoristku dasta od sebe precej nižje temperature ogrevalnega medija, kot jih lahko dajo drugi viri toplote.


ja imaš prav.

samo če imaš talno betonsko ogrevanje, in če imaš še zalogovnik.

imaš nekakšen dvojni zalogovnik. pri segrevanju in ogrevanju.

in so najbrž ogrevalni izkoristki veliko boljši. aja, da maš še TČ je pa najbrž cela zmaga.

in bi blo zanimiv primerjat ogrevanje hiše, brez vseh teh neumnosti, in da imaš vse te neumnosti.

in pol bi lahko primerjal še izolirano in neizolirano hišo.

Mavrik ::

mirch je izjavil:


Velikost hiše je ca. 150m2. Seveda je sedaj vprašanje če se slednje splača? Se da dejansko prišparat skozi leto dovolj s tem da je recimo v spalnici hladneje? Prinaša sploh kakšen bistveno večji luxus?

Razumem pri hišah večjih od 250m2, vendar pri manjših pa nekako ne pride do izraza, ali pač? Prosim Vas za vaše mnenje. HVALA!


Jaz mam tole v cca. 100m2 stanovanju in je vredu. Ne prišparaš verjetno nič, prav tako imajo vsi prav da traja kar nekaj ur da se temperatura spremeni. Nama pa omogoča to, da imava spalnico hladnejšo od dnevne sobe in pisarno toplejšo od ostalih prostorov in IMO je za udobje to precej pomembno.
The truth is rarely pure and never simple.

jb_j ::

jb_j je izjavil:

windigo je izjavil:

jb_j je izjavil:

če pa vzameš vse skupaj, ima ogrevanje z boljšim izkoristkom, na nek način nižjo izgubo.
na to sem se tudi nanašal.

Izkoristki so lahko boljši kvečjemu pri viru ogrevanja, tam je nekaj razlik, plinski kondenzacijski kotli imajo boljše izkoristke, če grejejo na nižje temperature. Toplotne črpalke imajo višje izkoristke pri nižjih temperaturah vode. Za nižje temperature ogrevalnega medija pa rabiš močnejša grelna telesa, da dosežeš željeno temperaturo v prostoru.

Talno pripomore k boljšim izkoristkom zaradi svoje večje moči grelnega telesa (celotne površine tal), ker lahko s tem uporabljaš TČ ali kondenzacijski plinski kotel (vsi sodobni so taki), ki pa ob dobrem izkoristku dasta od sebe precej nižje temperature ogrevalnega medija, kot jih lahko dajo drugi viri toplote.


ja imaš prav.

samo če imaš talno betonsko ogrevanje, in če imaš še zalogovnik.

imaš nekakšen dvojni zalogovnik. pri segrevanju in ogrevanju.

in so najbrž ogrevalni izkoristki veliko boljši. aja, da maš še TČ je pa najbrž cela zmaga.

in bi blo zanimiv primerjat ogrevanje hiše, brez vseh teh neumnosti, in da imaš vse te neumnosti.

in pol bi lahko primerjal še izolirano in neizolirano hišo.


aja pa tudi najbrž je dobro, da je takšno talno-betonsko ogrevanje, res "centralno" oz. sredinsko,
ne pa na robu hiše, bloka........

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: jb_j ()

mirch ::

Jaz mam tole v cca. 100m2 stanovanju in je vredu. Ne prišparaš verjetno nič, prav tako imajo vsi prav da traja kar nekaj ur da se temperatura spremeni. Nama pa omogoča to, da imava spalnico hladnejšo od dnevne sobe in pisarno toplejšo od ostalih prostorov in IMO je za udobje to precej pomembno.


Naceloma se da to doseci z preprostim nastavljanjem ventilov, kjer se vidi pretok. Spalnica je tako ali tako vedno hladnejsa. Edino prednost ki jo vidim tu je mogoce prehodna obdobja, kjer so temperature iz dneva v dan drugacne ... tukaj termostat drzi doloceno vrednost, medtem ko bo ventil ohranjal le odprto/priprto razliko med glavnim termostatom. Z conskim ogrevanjem se verjetno tudi boljse iznici pomikanje sonca skozi dan, sploh ce je hisa celi dan na soncu.

Naceloma termostat skupaj z ventil ni tako dragi vlozek, vendar ce bom ze montiral termostat si bom montiral termostat z WLANom oz. da je dosegljiv preko mreze. Sploh zanimiv zna biti NEST, kjer s pomocjo AI in zunanje temperature ustvarita "profil" zelja uporabnika, kateri se verjetno najbolj ustreza uporabniku sploh ko se termostat nauci uporabnika (ca. po letu dni verjetno najboljnatancno). Seveda pa je tu spet googlov datalogging :D

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: mirch ()


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Toplotna črpalka katero izbrati (strani: 1 2 3 475 76 77 78 )

Oddelek: Loža
3858557145 (7646) edi123
»

Ogrevanje sanitarne vode (strani: 1 2 )

Oddelek: Loža
9029118 (15828) energetik
»

Talno ogrevanje - da ali ne (strani: 1 2 )

Oddelek: Loža
8538895 (11966) urosh
»

Ogrevanje hiše s toplotno črpalko? (strani: 1 2 3 4 5 6 7 8 )

Oddelek: Loža
382154617 (121441) Zvezdica27
»

ogrevanje hiše s termostatskimi ventili

Oddelek: Loža
4821288 (13133) vinetu

Več podobnih tem