» »

Sladkor je strup?

Sladkor je strup?

«
1
2 3
...
5

elomat ::

Ali je sladkor res tihi ubijalec, kot pisejo nekateri znanstveniki s podrocja prehrane?


Sam.opazam da sem s sladkorjem zasvojen odkar sem.nehal kaditi: crna cokolada z lesniki, sladka.kava, nutella, torte, kremsnite...ni konca temu, pa nisem debel, a ob vsaki stresni situaciji posegam po sladkorju, po vsakem obroku obvezno sladka kava ipd.
In imam tezave, mislim da s kislino, zdi se mi da ne ucinkuje dobro name sladkor.

Kaksen dober dokumentarni film ali kaj.podobnega da me odvrne od te razvade? Kaksna studija,knjiga v slovenskem jeziku?

cekr ::

Navadi se piti kofe brez sladkorja. En čas bo čudno, potem bo pa šlo.
Črna čokolada je manjši problem kot mlečna. Nutella in podoben shit je pa že druga zgodba.
Najhujši problem so pa sladke pijače. S temi najhitreje profitiraš kilograme in še kaj.

V vsakem primeru je pa bolje kakšna čokoladica kot pa čiki.
Sinclair ZX Spectrum [Zilog Z80A - 3.5 MHz, 48kB, dvojni kasetofon,
TV-OUT, radirke, Sinclair-Basic], Sinclair ZX-81 [Z80A, 3.25MHZ, 1kB]

kuall ::

Ti kr trebuh pove, če ga znaš poslušat, da se zanič počutiš potem ko to ješ.
Rezerviraj na 1x na teden to sranje. Je pa s tem zasvojenih plno ljudi, mogoče 50%.

harvey ::

Tole je recimo zanimiv film o sladkih pasteh
https://www.rtvslo.si/kultura/film/doku...

Problem sladkorja je tudi v tem, da praktično ni industrijsko pripravljenega izdelka, ki ne bi vseboval sladkorja oz. famoznega glukozno-fruktoznega sirupa. Tako da celokupna količina zaužitega sladkorja v takšni ali drugačni obliki hitro doseže ali preseže neke še sprejemljive vnose.
Ar scáth a chéile a mhaireann na daoine.
------

elomat ::

Pozabil sem se na sladke pijace, pa tudi sadni jogurti, sladke skute s sadjem...vse to je vecinoma en sam sladkor.

Mislim da miram najti nek substitut neko drugo stvar, zasno elektr cigarete dokler tudi s tem ne neham.

Tribal ::

Najhuje je pri otrocih, ker vsa hrana ki je ciljana za otroke je polna sladkorja. Včasih se vprašaš ali namerno ciljajo že na otroke. Sam opažam pri tamalima, da se moramo za kaj zdravega včasih prav skregati in posiliti da pojesta. Dokler sladkor pa gre v slast vedno. In na koncu se počutiš kot slab starš ko gledaš, da skoraj vse kar dajo otroci v usta vsebuje sladkor.

TheBlueOne ::

Glede na situacijo okoli mene, kjer imam v mislih, da vecina starejsih trpi zaradi prekomerne teze, diabetes tipa dvs strmo narasca, gede na to, da je znano, da ima sladkor se mnoge druge slabe lastnosti, bi lahko sladkor dali ob bok cigaretom. Je pa treba upostevati, da v primerjavi z uzivanjem sladkorja kadi mali odstotek in bi iz tega naslova verjetno bilo treba nanj polagati vec pozornosti ali pa vsaj primerjalno s protikadilsko propagando.

@tribal, na to temo so kar zanimivi clanki. Poglej CT, kjer primarjajo kako na mozgane deluje kokain v primerjavi s sladkorjem. Zanimivo branje je se manipulacija s sladkorjem. Za res male otroke, na katere vse deluje mnogo bolj radikalno lahko deluje ze duda pomocena v sladko vodo.

Tilen ::

elomat je izjavil:

Ali je sladkor res tihi ubijalec, kot pisejo nekateri znanstveniki s podrocja prehrane?

Ne. Ubija le v prekomernih količinah, tako kot voda.
413120536c6f76656e696a612c20642e642e

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Tilen ()

jype ::

Tribal je izjavil:

Sam opažam pri tamalima, da se moramo za kaj zdravega včasih prav skregati in posiliti da pojesta.
Če otrok ne naučiš, da je vsa hrana sladka, potem ne odrastejo v odvisnike od sladkorja.

Magic1 ::

Sladkor je strup, tako kot je tudi katerakoli druga stvar. Vse je v količinah, ki jih poješ. Zdravstvo priporoča pri odrasli osebi do 25g sladkorja na dan, pri otrocih 2-3x več.Problem današnjega časa je, da je sladkor dodan morsikje, kjer ni potreben in ga zato pojemo več kot je priporočeno.
Če spiješ pol litra sadnega soka, je to 50g sladkorja. Doza za dva dni! Sadni jogurt pol litra je 70g. Pri eni sladici si takoj čez dnevno porcijo, kava 10g....
Zakaj je tihi ubijalec? Zato ker večina ljudi poje x kratnik priporočljivega vnosa in s časom ima zloraba posledice. Imate na embalačah količino vsebovanega sladkorja. Zračunajte si vsaj na palec.
Magic

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Magic1 ()

737 ::

Elomat, mogoče ti manjka kroma. Trgovina Norma občasno organizira testiranja za vitamine in minerale.

Tole te bo streznilo:

TheBlueOne ::

Sladkorja se ne da primerjati z vodo, ces da je vse v velikih kolicinah strup, ker povzroca odvisnot in diabetes, ki sta povezani s pocasnim povecevanjem in zamegljenim obcutkom o tem, kaksen vnos je varen.

Za moje telo je sladkor kot droga 1:1 z marihuano, kjer ima marihuna veliko manj slabih strani. :) Razen, da si potem zelim se sladkor.... ;( . Sladkarije so zato pri hisi samo zelo obcasno.

D3m ::

Mleko je tihi ubijalec.
Partnerka je tihi ubijalec.
Služba je tihi ubijalec.
Plača je tihi ubijalec.
Računi so tihi ubijalec.
Država je tihi ubijalec.
Otroci so tihi ubijalec.
...
..
.

Najbolje, da kar uzakonimo samomor, kot pravico, da se ne bomo sekirali preveč :D

elomat je izjavil:

Ali je sladkor res tihi ubijalec, kot pisejo nekateri znanstveniki s podrocja prehrane?


Sam.opazam da sem s sladkorjem zasvojen odkar sem.nehal kaditi: crna cokolada z lesniki, sladka.kava, nutella, torte, kremsnite...ni konca temu, pa nisem debel, a ob vsaki stresni situaciji posegam po sladkorju, po vsakem obroku obvezno sladka kava ipd.
In imam tezave, mislim da s kislino, zdi se mi da ne ucinkuje dobro name sladkor.

Kaksen dober dokumentarni film ali kaj.podobnega da me odvrne od te razvade? Kaksna studija,knjiga v slovenskem jeziku?


Si kdaj poslušal sobotno prilogo na Radio SLO.

Najprej je bilo rdeče meso tihi ubijalec, čez kako leto so obrnili ploščo in je rdeče meso zdravo.

Me zanima kolikokrat bo rdeče meso strupeno in zdravo.....odvisno od trendov.

lp.
|HP EliteBook|R5 6650U|

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: D3m ()

gruntfürmich ::

vse je v glavi.

in ne zvračat krivde na druge če nimate nič v njej (glavi) in vas vsak nategne; tudi s sladkimi stvarmi. ker za take bo poskrbela naravna pozitivna selekcija, še prej pa korporacije.

in pa btw, izogibajte se umetnih sladil bolj kot sladkorja; ker po njih postanete zelo lačni.
"Namreč, da gre ta družba počasi v norost in da je vse, kar mi gledamo,
visoko organizirana bebavost, do podrobnosti izdelana idiotija."
Psiholog HUBERT POŽARNIK, v Oni, o smiselnosti moderne družbe...

Zgodovina sprememb…

Magic1 ::

Sej je preprosto. Vsaka stvar je "tihi ubijalec", če pretiravaš. Hkrati je pa zdrava v normalnih količinah. Zdaj je samo odvisno iz kakšnih količin izhajaš in lahko rečeš oboje pa imaš prav.
Magic

nevone ::

Either we will eat the Space or Space will eat us.

pegasus ::

Pri teh debatah se mi še najbolj "common sense" pristop zdi tale: skozi zgodovino, kakih 50k let nazaj, kaj smo največ jedli? Na tako hrano se je naš sistem privadil skozi evolucijo. Rekel bi, da je bil med na jedilniku največ nekajkrat na leto.
Sladkor je na naše mize prišel šele v času renesanse. To je premalo časa, da bi se nanj lahko privadili v takih količinah, kot ga uživamo danes. In vse, kar je prekomerno nekemu naravnemu povprečju, ima potencialne neželene posledice.

Drug vidik je skozi življensko filozofijo ... na koncu vsi umremo. Hočemo torej trpeti to življenje maksimalno dolgo? Ali se po rimsko zabavati dokler se da in potem asap umreti, ker se nam ne zdi smiselno trpeti? Odločitev vsakega posameznika.

kingsix ::

Ne jem sladkorja, bele moke oz. kruha itd. že cca 9 let. Pa ne le zaradi zdravja, ampak zaradi počutja. Tu pa tam seveda kaj pojem, ampak to je manj kot 1x na mesec v povprečju.
Seveda vsak takoj reče uh brez sladkega pa ne gre, treba uživat v življenju. Seveda ti ljudje ne vedo, da ko enkrat prenehaš s sladkorjem ti le ta vevč ne predstavlja nekega užitka. Enostavno se ti več ne lušta.

Karlos ::

Kaj ješ za malico med službenim časom?

kingsix je izjavil:

Ne jem sladkorja, bele moke oz. kruha itd. že cca 9 let. Pa ne le zaradi zdravja, ampak zaradi počutja. Tu pa tam seveda kaj pojem, ampak to je manj kot 1x na mesec v povprečju.
Seveda vsak takoj reče uh brez sladkega pa ne gre, treba uživat v življenju. Seveda ti ljudje ne vedo, da ko enkrat prenehaš s sladkorjem ti le ta vevč ne predstavlja nekega užitka. Enostavno se ti več ne lušta.
Sai Baba: "Dam vam to, kar hočete, da boste hoteli to, kar vam želim dati."

jype ::

Karlos je izjavil:

Kaj ješ za malico med službenim časom?
Glaž bučnga ola spije.

Tr0n ::

Imamo kar nekaj sodelavcev, ki jedo zelo zelo malo sladkorja (sadje zelo poredko, kruha sploh ne, zgolj zivalsko mascobo in proteine, zelenjavo, kaksne pirine testenine ipd.) in so veliko bolj zdravi, imajo vec energije in se na splosno boljse pocutijo.

Blagor jim, jaz poskusam, pa mi ne uspe. :)

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: Tr0n ()

kingsix ::

Danes imam dve piščančji bedri, kos svijnske pečenke in zelenjavo (korenje, brokoli, ohrovt itd.).
Bo ok?

Seveda tako prehranejvanje zahteva več priprave (kuhanja), saj razni senviči, kosmiči, štručke odpadejo.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: kingsix ()

tikitoki ::

elomat je izjavil:

Ali je sladkor res tihi ubijalec, kot pisejo nekateri znanstveniki s podrocja prehrane?


Sam.opazam da sem s sladkorjem zasvojen odkar sem.nehal kaditi: crna cokolada z lesniki, sladka.kava, nutella, torte, kremsnite...ni konca temu, pa nisem debel, a ob vsaki stresni situaciji posegam po sladkorju, po vsakem obroku obvezno sladka kava ipd.
In imam tezave, mislim da s kislino, zdi se mi da ne ucinkuje dobro name sladkor.

Kaksen dober dokumentarni film ali kaj.podobnega da me odvrne od te razvade? Kaksna studija,knjiga v slovenskem jeziku?


Prevec sladkorja je skodljivo. WHO priporoca 25 g dnevno. V eni povprecni 100g cokoladi ga je ze 50 g. Pa debelost ni edini problem. Ce pojes veliko sladkorja je nemogoce, da bi imel zdravo in uravnotezeno prehrano. Je energetsko prevec bogat in ne vsebuje mikrohranil, vlaken,... oz. povedano drugace, ce dobis polovico potreb po energiji iz sladkorja, definitivno ne pojes dovolj druge hrane, da bi si zagotovil dovolj vitaminov, mineralov,...

Pa to je sam en izmed problemov prevelikih kolicin sladkorja.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: tikitoki ()

Tomas 33 ::

Sicer delno off topic ampak vseeno, malo statistike iz knjige, ki jo trenutno berem. Mislim, da je za leto 2014.

Vojne: 120k mrtvih
Umori: 500k mrtvih
Samomori: 800k mrtvih
Posledice sladkorja : 2,5M mrtvih

Terororizem slabih 8k mrtvih.


Komentar avtorja: Coca Cola je veliko bolj nevarna kot Al kaida :)

njyngs ::

Priporočam ogled dokumentarca Fed Up.

Phantomeye ::

elomat je izjavil:

Ali je sladkor res tihi ubijalec, kot pisejo nekateri znanstveniki s podrocja prehrane?


Sam.opazam da sem s sladkorjem zasvojen odkar sem.nehal kaditi: crna cokolada z lesniki, sladka.kava, nutella, torte, kremsnite...ni konca temu, pa nisem debel, a ob vsaki stresni situaciji posegam po sladkorju, po vsakem obroku obvezno sladka kava ipd.
In imam tezave, mislim da s kislino, zdi se mi da ne ucinkuje dobro name sladkor.

Kaksen dober dokumentarni film ali kaj.podobnega da me odvrne od te razvade? Kaksna studija,knjiga v slovenskem jeziku?


Sej si bivši kadilec, daj skupaj 1+1... Nehaš na enak način - zmanjšaš ali prekineš dovajanje v telo.

dejstvo pa je, zamenjal si eno odvisnost za drugo.

NikolormousB ::

Ali je sladkor res tihi ubijalec, kot pisejo nekateri znanstveniki s podrocja prehrane?


Treba je definirati "sladkor".

Rafinirani sladkorji (tisti, ki jih dodaš hrani z žlico ali tisti, ki so že dodani k hrani v tovarni) so po definiciji junk food. Vsebujejo izključno eno makrohranilo, brez mikrohranil (vitamini, minerali, fitokemikalije...). Še posebej neugodna je kombinacija z velikimi količinami maščob, kot je to v raznih sladicah.

Po drugi strani lahko sladkorja, ki je naravno prisoten v sadju in zelenjavi poješ praktično poljubne količine brez negativnih posledic, prej obratno. Vlaknine v sadju upočasnijo absorbcijo sladkorja, koncentracija sladkorja pa je v sadju običajno relativno nizka. Poleg tega v sadju in zelenjavi dobiš hkrati še druge hranilne snovi, ki jih telo potrebuje.

Sicer sladkor ni strup, ni droga ampak je enostavno snov, ki jo naše telo potrebuje za osnovno delovanje. Celice v telesu "kurijo" glukozo in naši možgani so sprogramirani tako, da nas "nagradijo", ko uživamo za nas optimalna živila. Problem je, ker je evolucija počasnejša od razvoja prehrambene industrije, ki izkorišča človekove naravne težnje in prodaja hrano, ki je bistveno bolj okusna in kalorično bolj bogata kot karkoli, kar najdemo v naravi.

crna cokolada z lesniki, sladka.kava, nutella, torte, kremsnite


Pri teh živilih je običajno več kalorij iz maščobe, kot iz sladkorja, razen sladkane kave, pa še v kavi lahko hitro prevagajo maščobe, če piješ s smetano.

Če se misliš lotiti zdrave prehrane je prvi korak ta, da se čim bolj izogibaš predelanim živilom. 80% narediš s tem, da črtaš vse, kar pride v vrečki ali drugi embalaži.

Magic1 ::

Popolnoma ukinitev sladkorja tudi ni dobra. Jaz ga pojem relativno malo, samo opažam da ob večjih intelektualnih obremenitvah poveča želja po sladkih stvareh. Se je pa potreba zadržat, ker rabiš bar gramov sladkorja, pojest pa ni problema par deset gramov.
Magic

NikolormousB ::

V takem primeru je veliko boljše, da poješ par pomaranč ali banan, kot par žlic sladkorja.

Aquafriend ::

Sladkor zasvoji. Zato se mu ljudje tezko uprejo, ce so ze navajeni dobit svojo dozo. Naredite si smoothie. Dobra alternativa predelanemu sladkorju.

kingsix ::

Naćeloma je uživanje sladkih pomaranč/banan skoraj enako kot uživanje sladkorja.
Dobiš sicer nekaj mineralov/vitaminov, ampak ne bog-ve-kaj.

Veliko boljša je za to zelenjava.

Aquafriend ::

Ne ni res. Predelan sladkor ni isto kot fruktoza

Sadni sladkor je dost bolj zdrav kot namizni sladkor. Nima tako velikega vpliva na inzulin.

Zgodovina sprememb…

kingsix ::

Odvisno koliko je zraven vlaknin.

Banana ima od OH nekje 50/50 glucose/fructose..Pa splošno so banane, k ijih jemo danes čisto nekaj drugega kot so bile prvotno. Je daleč od izvirnega sadeža.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: kingsix ()

Aquafriend ::

Sadni sladkor je slajsi od namiznega in ima nizji glikemicni indeks od namiznega. Jej sadje na katerega je tvoje telo prilagojeno.

Zgodovina sprememb…

kingsix ::

Nima nižjega, sadni sladkor nima glikemičnega indexa. Lakho še ti pa razložim kako se le-ta prebavlja in boš hitro videl, da je sadni sladkor v večjih količinah zelo nezdrav.
Prav sadni sladkor je problem, glukoza/sukroza niti ne toliko.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: kingsix ()

Aquafriend ::

Ima. Bistveno nizji glikemicni indeks od industrijskega!

NikolormousB ::

Naćeloma je uživanje sladkih pomaranč/banan skoraj enako kot uživanje sladkorja.


Ne ni.

Sadje ima bistveno nižjo kalorično vrednost na težo in na volumen. Če poješ 1 banano, se vsaj malo nasitiš. Če poješ 2 žlici sladkorja, dobiš v telo enako kalorij, pa nobenega občutka sitosti.

Poleg tega vlaknine upočasnijo absorbcijo sladkorja v kri. V sadju je ogromno vlaknin.

Veliko boljša je za to zelenjava.


Zelenjava običajno vsebuje zelo malo sladkorja, zato je za boost energije praktično neuporabna. Nisem še videl človeka, ki bi med maratonom grizel papriko ali bučko, med tem ko so banane in pomaranče prisotne na vsaki postaji.

Lakho še ti pa razložim kako se le-ta prebavlja in boš hitro videl, da je sadni sladkor v večjih količinah zelo nezdrav.


Definiraj "velike količine". V praksi s sadjem težko dosežeš te velike količine, ki bi preobremenile jetra. Enkrat smo že računali, da fizično praktično ni mogoče pojesti dovolj lubenice (ki ima velik odstotek fruktoze), da jetra ne bi mogla sproti presnavljati fruktoze.

harvey ::

pegasus je izjavil:

Pri teh debatah se mi še najbolj "common sense" pristop zdi tale: skozi zgodovino, kakih 50k let nazaj, kaj smo največ jedli? Na tako hrano se je naš sistem privadil skozi evolucijo. Rekel bi, da je bil med na jedilniku največ nekajkrat na leto.
Sladkor je na naše mize prišel šele v času renesanse. To je premalo časa, da bi se nanj lahko privadili v takih količinah, kot ga uživamo danes. In vse, kar je prekomerno nekemu naravnemu povprečju, ima potencialne neželene posledice.

Drug vidik je skozi življensko filozofijo ... na koncu vsi umremo. Hočemo torej trpeti to življenje maksimalno dolgo? Ali se po rimsko zabavati dokler se da in potem asap umreti, ker se nam ne zdi smiselno trpeti? Odločitev vsakega posameznika.

Glukozno fruktozni sirup so tehnološko dodelali (Japonci) šele v 60 letih prejšnjega stoletja. Razmah rabe je pa skoraj takšen kot plastika.
Ar scáth a chéile a mhaireann na daoine.
------

kingsix ::

Ponovno - ni problem glikemični index. Problem sladkorja oz bolj high-fructose corn sirupa je v tem, da ima veliko fruktoze - sadnega sladkorja in to uničuje zdravje ljudi bistveno bolj kot sama glukoza.

Aquafriend ::

Ja je skodljiv ce pojes 2 kg sadja. Ne poznam primera da bi komu pasalo pojest toliko sadja. Saj bi se slabo pocutil. Men zadostuje 1 jabuk ali 2. Ne pa 1 kg. Sej ti telo pove da ti ne pase. Pri industrijskem pa telo ne pove nic.

gruntfürmich ::

moja punca ko poje nekaj sladkega ji takoj dvigne energijo, kot da bi dobila kratek šus včasih...
"Namreč, da gre ta družba počasi v norost in da je vse, kar mi gledamo,
visoko organizirana bebavost, do podrobnosti izdelana idiotija."
Psiholog HUBERT POŽARNIK, v Oni, o smiselnosti moderne družbe...

harvey ::

kingsix je izjavil:

Ponovno - ni problem glikemični index. Problem sladkorja oz bolj high-fructose corn sirupa je v tem, da ima veliko fruktoze - sadnega sladkorja in to uničuje zdravje ljudi bistveno bolj kot sama glukoza.

Problem je, da gre to za rafinirane izdelke. Če poješ eno pomarančo imaš le to vezano zadevo in poleg še polno balasta. Bistvena razlika z vidika farmakokinetike.

gruntfürmich je izjavil:

moja punca ko poje nekaj sladkega ji takoj dvigne energijo, kot da bi dobila kratek šus včasih...
Zaužitje sladkorja je po analogija s pečjo, nekaj podobnega kot bi dal v peč trske. Hitro zagori in bolj malo drži:)
Ar scáth a chéile a mhaireann na daoine.
------

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: harvey ()

Aquafriend ::

Sladkor je vir energije. Seveda dvigne energijo zelo hitro absorbira v telo. Zato je boljse pojest sadje ali suho sadje namest sladkarij.

Invictus ::

Aquafriend je izjavil:

Ne ni res. Predelan sladkor ni isto kot fruktoza

Sadni sladkor je dost bolj zdrav kot namizni sladkor. Nima tako velikega vpliva na inzulin.

Telo vse sladkorje predela v glukozo.

Tako da je čisto vseeno v kaki obliki ali kake druge kompleksnejše sladkorje uživaš. Nobena varianta sladkorja ni bolj zdrava od druge.

BTW, tudi škrob se predela v sladkor...
"Life is hard; it's even harder when you're stupid."

http://goo.gl/2YuS2x

kingsix ::

NikolormousB je izjavil:

Naćeloma je uživanje sladkih pomaranč/banan skoraj enako kot uživanje sladkorja.


Ne ni.

Sadje ima bistveno nižjo kalorično vrednost na težo in na volumen. Če poješ 1 banano, se vsaj malo nasitiš. Če poješ 2 žlici sladkorja, dobiš v telo enako kalorij, pa nobenega občutka sitosti.

Poleg tega vlaknine upočasnijo absorbcijo sladkorja v kri. V sadju je ogromno vlaknin.

Veliko boljša je za to zelenjava.


Zelenjava običajno vsebuje zelo malo sladkorja, zato je za boost energije praktično neuporabna. Nisem še videl človeka, ki bi med maratonom grizel papriko ali bučko, med tem ko so banane in pomaranče prisotne na vsaki postaji.

Lakho še ti pa razložim kako se le-ta prebavlja in boš hitro videl, da je sadni sladkor v večjih količinah zelo nezdrav.


Definiraj "velike količine". V praksi s sadjem težko dosežeš te velike količine, ki bi preobremenile jetra. Enkrat smo že računali, da fizično praktično ni mogoče pojesti dovolj lubenice (ki ima velik odstotek fruktoze), da jetra ne bi mogla sproti presnavljati fruktoze.


Govorima o dveh različnih stvareh. Jaz govorim glede sladkorja iz banan z vidika koliko "sladkorja" zaužiješ. Ni debata o energiji etc.
"Velike količine" fruktoze pa kot sem napisal dobimo s sladkorjem/HFCS. Banano sem pa dal kot primer sadja, ki vsebuje veliko glukoze in fruktoze.

NikolormousB ::

Ponovno - ni problem glikemični index. Problem sladkorja oz bolj high-fructose corn sirupa je v tem, da ima veliko fruktoze - sadnega sladkorja in to uničuje zdravje ljudi bistveno bolj kot sama glukoza.


Ni res.

High fructose corn syrup sicer obstaja v različnih mešanicah, ampak najbolj pogoste so tiste, ki vsebujejo 55% fruktoze. To je manj, kot jo vsebuje veliko sadja.

Navaden namizni sladkor vsebuje 50% glukoze in 50% fruktoze.

HFCS ni problematičen zaradi fruktoze, ampak zaradi velikih količin v katerih se po nepotrebnem dodaja hrani in pijači.

Invictus ::

Aquafriend je izjavil:

Sladkor je vir energije. Seveda dvigne energijo zelo hitro absorbira v telo. Zato je boljse pojest sadje ali suho sadje namest sladkarij.

Brez zveze.

Važna je samo količina sladkorja, ki jo poješ. Ni važno v kaki obliki.
"Life is hard; it's even harder when you're stupid."

http://goo.gl/2YuS2x

NikolormousB ::

Aquafriend je izjavil:

Ja je skodljiv ce pojes 2 kg sadja. Ne poznam primera da bi komu pasalo pojest toliko sadja. Saj bi se slabo pocutil. Men zadostuje 1 jabuk ali 2. Ne pa 1 kg. Sej ti telo pove da ti ne pase. Pri industrijskem pa telo ne pove nic.


Kaj je škodljivega? Jaz sem v obdobjih, ko sem veliko treniral jedel smutije iz kile banan, pa kakšno jabolko sem dal zraven, korenček itd. 2 litra smutija za zajtrk.

Aquafriend ::

Invictus je izjavil:

Aquafriend je izjavil:

Ne ni res. Predelan sladkor ni isto kot fruktoza

Sadni sladkor je dost bolj zdrav kot namizni sladkor. Nima tako velikega vpliva na inzulin.

Telo vse sladkorje predela v glukozo.

Tako da je čisto vseeno v kaki obliki ali kake druge kompleksnejše sladkorje uživaš. Nobena varianta sladkorja ni bolj zdrava od druge.

BTW, tudi škrob se predela v sladkor...
Seveda je razlika. Fruktoza ali sadni sladkor sodi med enostavne sladkorje. Telo dost lazje predela enostavni sladkor od industrijskega. '
Telo takšne ogljikove hidrate sprejme dobro. Težava nastopi, ko vmes poseže človek in fruktozo »pridela« iz drugih virov. Takšna fruktoza lahko postane vzrok za nastanek številnih bolezni.'

harvey ::

Telo vse sladkorje predela v glukozo.
Tako da je čisto vseeno v kaki obliki ali kake druge kompleksnejše sladkorje uživaš. Nobena varianta sladkorja ni bolj zdrava od druge.
BTW, tudi škrob se predela v sladkor...

Seveda, ko stradaš se tudi beljakovine predelajo v glukozo. Možgani so sila izbirčni, kaj nucajo kot vir.
Ar scáth a chéile a mhaireann na daoine.
------
«
1
2 3
...
5


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Davek na sladko, ste kaj veseli?! (strani: 1 2 3 4 5 6 )

Oddelek: Loža
25136107 (29374) Raptor F16
»

dodatki v prehrani (strani: 1 2 )

Oddelek: Loža
6212075 (10703) tikitoki
»

Sladkor (strani: 1 2 3 )

Oddelek: Loža
11025539 (21524) FiReFTW
»

Preveč sladkorja v sadnih jogurtih? (strani: 1 2 )

Oddelek: Loža
6713387 (11341) loveJDM

Nelogično navajanje vsebnosti sladkorja (strani: 1 2 3 )

Oddelek: Loža
10430199 (27858) dzinks63

Več podobnih tem