» »

G-programiranje(CNC)

G-programiranje(CNC)

zigy12 ::

Pozdravljeni!
Sem nov v strojni stroki vendar bi se rad naučil programirat CNC stroje. Zanima me kako naj začnem in ce obstaja kakšna skripta v slo jeziku, ki bi mi pomagala pri osnovah

LP Ziga

petrus ::

Robert Balažic - Programiranje CNC-strojev: Učbenik
(na povezavi boš videl v katerih knjižnicah imajo, verjetno tudi v tvoji)

Za uvod bo pa dovolj: PROGRAMIRANJE_CNC_STROJEV.pdf
stati inu obstati

zigy12 ::

petrus je izjavil:

Robert Balažic - Programiranje CNC-strojev: Učbenik
(na povezavi boš videl v katerih knjižnicah imajo, verjetno tudi v tvoji)

Za uvod bo pa dovolj: PROGRAMIRANJE_CNC_STROJEV.pdf


Hvala za odgovor bom pogledal

GrimReaper ::

To skripto sem pregledal, ampak nekako ne vidim smisla da bi se nekdo to učil.
Ko sem sam hodil v šolo, me take stvari takrat niso zanimale in so precej suhoparne dokler nimaš stroja dejansko pred sabo.
Prvi problem pri CNC programiranju je, da so CNC stroji zelo dragi in ti znanje, ki ga boš dobil iz skript nič ne pomaga, ker sam ga ne boš mogel nikoli kupit.
Se pravi je prvi korak, da najdeš firmo kjer so v orodjarni pripravljeni nekoga učit. Tja je še najlažje prit, ko imate na šoli obvezno prakso.
Potem na tečaj programiranja greš ponavadi, ko si enkrat zaposlen, in ne kot dijak/študent, tako da mislim da je še najlažje dobit znanje, če te pač en programer uči.

V orodjarstvu je itak važna samo praksa, seveda je pa zelo važna samoiniciativa, veselje do dela, še najbolj pa hitrost, ker v orodjarstvu je čas zelo pomemben.
Sam sem na žalost dobil takega operaterja, enkrat bo mogoče tudi programer (ni ravno bistre sorte), pa je že po naravi počasen, ter vse mu je treba z roko kazati. Tak človek imo nima kaj iskat v orodjarstvu.
7600X | Noctua NH-D15 | ASUS STRIX X670E-F | G.Skill 6000 CL30
Palit GameRock 4080 | Be Quiet 802 | ASUS Strix 1000W

Zgodovina sprememb…

fraising ::

Pa kdo sploh dela še kaj posebnega z kodo? Kakšni mini popravki, dodatki.. to je to. Rajši se nauči Unigraphics ali Creo.

Er333 ::

fraising je izjavil:

Pa kdo sploh dela še kaj posebnega z kodo? Kakšni mini popravki, dodatki.. to je to. Rajši se nauči Unigraphics ali Creo.

Vse se dela s kodo, je pa odvisno kdo. Button pusherji kot jim pravijo američani sigurno ne, samostojni orodjarji pa.
Ko delam program kjer se dela več kosov hkrati, naredim program za en kos v SolidCamu, potem pa na roke predelam kodo še na G55, G56 in G57, da vsako posamezno orodje vsak kos obdela sproti.
Hkrati na koncu vrinem še M09, da se voda izklopi prej, da me ne zmoči, ko na hitro odprem vrata, itd. itd.
Tudi pred vrezovanjem navojev se pogosto vrine M00, da se spiha slepe luknje, da se zaradi špen ne polomi navojni sveder.
Komplet programa res noben ne dela več na roke, ampak G kodo pa vsi moramo še vedno poznat v nulo.

fraising ::

To, ko prestavljaš nule, dodajaš kakšne M0 ali podobno to so malenkosti.To se en ko se hitro uči navadi v enem tednu. Vse drugo je bolj pomembno kot pa to. Se pa strinjam, da so to osnove.

GrimReaper ::

Er333 je izjavil:

Ko delam program kjer se dela več kosov hkrati, naredim program za en kos v SolidCamu, potem pa na roke predelam kodo še na G55, G56 in G57, da vsako posamezno orodje vsak kos obdela sproti.
Hkrati na koncu vrinem še M09, da se voda izklopi prej, da me ne zmoči, ko na hitro odprem vrata, itd. itd.
Tudi pred vrezovanjem navojev se pogosto vrine M00, da se spiha slepe luknje, da se zaradi špen ne polomi navojni sveder.
Komplet programa res noben ne dela več na roke, ampak G kodo pa vsi moramo še vedno poznat v nulo.

Sam imam za žično erozijo narejene glavne programe (pa tudi te mi je za osnovo naredil DCAM, potem sem pa samo uredil, da sem dodal še rotacijo in razne malenkosti) za 2-4 kos, čeprav že 2 naenkrat se daje gor samo parkrat na leto, 3 do sedaj še nismo dali. Se pa zaradi nepogoste uporabe potem večkrat pozabi brisati M00 iz podprogramov (oz. komplet odreze mostičkov) in zjutraj žica stoji pri mostičkih prvega programa.
Ne vem kdaj so nazadnje (sicer ne verjamem da sploh kdaj) delali G kodo povsem iz nule, ker to je časovno res potratno ter zahteva tolk znanja in pameti kot je ljudje v orodjarni s 4. do največ 6/1 stopnjo (danes ima to večina programerjev) preprosto nimajo.
Nikakor pa ni res da moraš G kodo poznat v nulo, sam imam itak 90% znanja napisanega na računalniku v Word in Excel fajlih, da probam zdaj napisat M in G kode katere poznam na pamet:
M00/M01, M30/M02, M99, M50/M60 (to pozna vsak, ki dela na žici), G92, G00, G90/G91, G40/G41/G42. Ampak to rabiš samo tolk, da ko v beležnici odpreš NC program, da približno veš kaj gledaš, in da veš na katerem mestu je treba kakšno malenkost popravit. Sam recimo se še največ ročno ukvarjam s programirno ravnino in urejam I in J, ker program ne izpiše pravilno NC kode. Pa vrstico G92 moram vstavit na začetek, če je nula na središču kosa.

G koda je danes še najmanj pomembna, ker to ti itak izpljune program. Največ časa preživiš v skicirki, urejanju modelov, izdelavi kakšne risbe (sam odkar imamo urejeno konstrukcijo še največ za prebijanje lukenj). Sam uporabljam SW in Creo.
7600X | Noctua NH-D15 | ASUS STRIX X670E-F | G.Skill 6000 CL30
Palit GameRock 4080 | Be Quiet 802 | ASUS Strix 1000W

Zgodovina sprememb…

HotBurek ::

Tule je dobra video predstavitev, kako sprogramirati CNC za 3 premike (kvadrat, trikotnik, krog).

Basic CNC
root@debian:/# iptraf-ng
fatal: This program requires a screen size of at least 80 columns by 24 lines
Please resize your window


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Raspberry Pi z 10 milijoni prodanih enot ruši rekorde

Oddelek: Novice / Procesorji
4712264 (9610) TESKAn
»

Trk orodij na CNC strojih

Oddelek: Elektrotehnika in elektronika
61216 (911) Hebel
»

CNC programiranje

Oddelek: Programiranje
116181 (4524) integral15
»

Kaj s CNC znanjem?

Oddelek: Loža
4817118 (14924) Isotropic
»

Linux CNC

Oddelek: Operacijski sistemi
213567 (2900) brez-imenko

Več podobnih tem