» »

Za Amazonom najuspešnejša božična nakupovalna sezona

Za Amazonom najuspešnejša božična nakupovalna sezona

Reuters - Božično-novoletna nakupovalna mrzlica se počasi umirja, vsaj kar se daril tiče, zato je čas za prve statistike. Spletni trgovski gigant Amazon je sporočil, da je bila letošnja nakupovalna sezona, ki je trajala od začetka novembra, daleč najuspešnejša v zgodovini. Z luksuzno storitvijo Amazon Prime so dostavili več kot milijardo izdelkov po vsem svetu, kar je petkrat več kot v enakem obdobju lani.

Najbolj zaželen izdelek je bil Echo Dot, ki so ga zelo hitro razprodali in ga kljub trudu niso uspeli imeti na zalogi v ustreznih količinah. Podobno velja za celo serijo Echo, saj sta šla za med tudi prenosni Tap in zvočnik Echo. Prodaja vseh je lansko presegla za devetkrat in če Echo naročite danes, ga boste prejeli šele po 26. januarju.

Zanimiva je tudi ostala statistika. Kar 72 odstotkov kupcev je uporabljalo mobilne naprave. Največ naročil so prejeli 19. decembra, največ dostav s Prime pa so izvedli 23. decembra - torej prav zadnji delovni dan pred božičem. V ZDA so sicer dostave potekale čist do božiča, torej do 24. decembra ob 24.00. Za vse te ogromne količine paketov je samo v ZDA skrbelo 200.000 zaposlenih, ki jim je pomagalo 45.000 robotov.

Precej drugačna pa je situacija v Nemčiji, ki je za Amazon drugi največji trg. Redno zaposlenih je 10.000 ljudi, še toliko pa jih vsako leto najamejo pred božično sezono. Tam se sindikat delavcev Verdi še vedno bori za boljšo kolektivno pogodbo, tako da niti letos ni šlo brez stavk. Vse od leta 2013 Verdi vsaj enkrat letno, najraje prav decembra, organizira stavke v Amazonovih nemških skladiščih in distribucijskih centrih. Tako je bilo tudi letos, ko se je najnovejša stavka začela v ponedeljek, 19. decembra, in trajala do 24. decembra v štirih centrih, drugod pa je bila krajša. Stavke se je udeležila manjšina zaposlenih, pravijo v Amazonu, in zagotavljajo, da težav z dostavo ni bilo, ker imajo v Evropi široko razvejano mrežo 29 centrov, ki lahko vskočijo in pomagajo.

Sindikat vztraja, da mora za zaposlene v Amazonu veljati kolektivna pogodba za dejavnost trgovine, medtem ko Amazon vztraja, da so zaposleni v logistični dejavnosti. Trenutno je minimalna plača v Amazonu 10 evrov na uro bruto, zaposleni pa imajo 28 dni dopusta (imeli so ga 29 dni, pa je Amazon letos en dan odškrnil). Amazon še dodaja, da so letos v Nemčiji številno rednih delovnih mest povečali za 800.

10 komentarjev

WyattEarp ::

Kako bomo echo dot prejeli po 26. 1. 2017... če piše amazon da ga ima na zalogi???
https://www.amazon.com/All-New-Amazon-E...
kr neki.
AMD Phenom II 1090T,ASUS M4A89GTD PRO/USB3,12 Gb RAM(2x4Gb,2x2Gb)-1.600Mhz,
GMC H70, Gigabyte R9 270X, Samsung 850 EVO 250GB,WD 2Tb(G),Scythe 700W, LG 23''.

Spajky ::

Ta "stroj" je samo še ena od mnogih nepotrebnih stvari mejd in Čajna (uporabno za izjeme) ... in izvor novih smeti ... just my 2c ...

Bolj ko stvari postajajo "pametne", bolj podpirajo razno lenobo ... zato je čedalje več "pametnih stvari" in več butljev .. by Design!

Kupuj, kupuj ... do nezavesti .. :)) ..
"Bluzim na forumu, torej sem !" (še živ ) ...

mtosev ::

kul novica za amazon.
Core i9 10900X, ASUS Prime X299 Edition 30, 32GB 4x8 3600Mhz G.skill, CM H500M,
ASUS ROG Strix RTX 2080 Super, Samsung 970 PRO, UltraSharp UP3017, Win 11 Pro
moj oče darko 1960-2016, moj labradorec max 2002-2013

Markoff ::

Tale komad je kar primeren za to novico:

Antifašizem je danes poslednje pribežališče ničvredneža, je ideologija ničesar
in neizprosen boj proti neobstoječemu sovražniku - v zameno za državni denar
in neprofitno najemno stanovanje v središču Ljubljane. -- Tomaž Štih, 2021

carota ::

Weird Al Yankovic pa je pel nekaj v smislu: "If money can't buy me happiness, I guess I will have to rent it." :D

gruntfürmich ::

jp. dokler bomo besno napukovali bedarije, bodo delavčki najebali...
"Namreč, da gre ta družba počasi v norost in da je vse, kar mi gledamo,
visoko organizirana bebavost, do podrobnosti izdelana idiotija."
Psiholog HUBERT POŽARNIK, v Oni, o smiselnosti moderne družbe...

carota ::

gruntfürmich je izjavil:

jp. dokler bomo besno napukovali bedarije, bodo delavčki najebali...

Res, moramo nehat kupovat, da bodo šli na zaslužen dopust na zavod za zaposlovanje.

gruntfürmich ::

vsak ima proste roke pri tem koga bo podpiral. če imate radi takega ki maltretira delavce zato da imate 0,5€ nižje cene je to pač tako, ker si vi maltretirani hlapci ne morete privoščiti dražjega.
"Namreč, da gre ta družba počasi v norost in da je vse, kar mi gledamo,
visoko organizirana bebavost, do podrobnosti izdelana idiotija."
Psiholog HUBERT POŽARNIK, v Oni, o smiselnosti moderne družbe...

carota ::

gruntfürmich je izjavil:

vsak ima proste roke pri tem koga bo podpiral. če imate radi takega ki maltretira delavce zato da imate 0,5€ nižje cene je to pač tako, ker si vi maltretirani hlapci ne morete privoščiti dražjega.

Yawn ... če se zgodi, da kdo koga maltratira, se to konča na sodišču. Če se kdo počuti izkoriščanega in premalo plačanega, naj najde boljšo službo. Če nima boljše službe, pomeni, da je to njegov max kar je vreden in se nima kaj pritoževati, saj gre lahko samo na slabše.

Mr.B ::

Cene V Avstriji so tam tam glede cen, ki jih ponuja Amazon.de. PRav tako moras paziti, od kje je... Pa ne pozabi prime/ne-prime itd... Cene se pa izmenjavajo na dnevnem nivoju..... Tako da je izbira no ali mi dostavi v fotel, ali pa moram iti v trgovino ali čakati da prodajalec dobi, in potem iti iskat tja.... No stvar lagodnosti... Sem pa že plačal par evrov več na Amazonu, in to zgolj zato, ker bi moral čakati, ali pa se mi ni dalo dve uri fiakat po mestu, da sem prišparal par evrov.
Tipičen primer je bil monitor S27d850T, na amazonu je stal 444 €, pri lokalcu 401 € + 9€ dostava. Potem pa je žez dbva dneva na amazonu 419 free shipping... Pač počakaš in spremljaš, če ravno danes sedaj takoj ne potrebuješ...
France Rejects Genocide Accusations Against Israel in Gaza,
To accuse the Jewish state of genocide is to cross a moral threshold


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Božič spet prinaša stavke v nemškem Amazonu

Oddelek: Novice / Rezultati
259046 (6911) freezby
»

Bliža se božič in s tem stavke v Amazonu

Oddelek: Novice / Ostale najave
217095 (5061) [D]emon
»

Nov božič, nova stavka v nemškem Amazonu (strani: 1 2 )

Oddelek: Novice / Rezultati
5127789 (25390) AndrejO
»

Nemški Amazon bo za praznike podvojil število zaposlenih

Oddelek: Novice / Ostale najave
1321632 (18842) Markoff
»

Enotedenska stavka v nemškem Amazonu podaljšana do božiča

Oddelek: Novice / Ostale najave
1312950 (10934) jype

Več podobnih tem