» »

Linux Lubuntu - pomoč pri inštalaciji dmsetup

Linux Lubuntu - pomoč pri inštalaciji dmsetup

SkyEye90 ::

Pozdravljeni, sem nov v Linuxu in zato prosim za pomoč.

Naložil sem Lubuntu 16.04.1 LTS amd64 in za delovanje enega programa, katerega sem inštaliral, potrebujem še dmsetup.
Tega naj bi lahko naložil preko Programskega središča Lubuntu, a ne gre. Ko odprem središče in dodam nek program v košarico, je v košarici z možnostjo namestitve viden le, če nimam vklopljenega naprednega načina, dmsetup inštaler pa je viden le v naprednem načinu. Ko ga dodam v košarico, je košarica prazna. Enako je z ostalimi porogrami - Programsko središče Lubundu v naprednem načinu ne deluje.

 napredni nacin

napredni nacin


 kosarica

kosarica



Na spletu sem našel navodila ročne inštalacije za dmsetup preko LX terminala: sudo apt-get install dmsetup
Napiše mi naslednje:

 terminal

terminal



Kako lahko naložim dmsetup? Preko terminala bi ga mogoče najprej moral z nekje downloadati?
Prosim vas za pomoč.

kow ::

1) morda se paket drugace imenuje.
2) morda paketa ni v repozitorijih, ki jih uporablja instaler.

doctor78 ::

sudo apt-get update
sudo apt-get install dmsetup

Prvo vrstico si izvedel pred drugo?

zee ::

Poisci ustrezen paket: sudo apt-cache search dmsetup

Nato samo namesti paket, ki ti ga vrne zgornji ukaz.
zee
Linux: Be Root, Windows: Re Boot
Giant Amazon and Google Compute Cloud in the Sky.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: zee ()

SkyEye90 ::

@doctor78
Sem poskusil, vedar je problem isti (glej spodnjo sliko, že prva ukazna vrstica ima neke napake med updajti, druga vrstica pa enako kot prej ne naloži dmsetup.

@zee
ko vpišem ukaz, se ne zdodi nič.

 screen

screen



Še kakšna ideja?

hojnikb ::

sj so ti ze povedal; zadebe ni v repotu, tako da bo treba dodat repo, kjer je ta paket ali si ga bos mogu pa sam prevedit.
#brezpodpisa

janezvalva ::

Ribič ::

Čudno se mi tole zdi, da dmsetup že ni priložen v distribuciji.
Pa tisti update ti je očitno spodletel, mar ne vidiš vrstic, ki se začnejo s črko "E"? Poskusi vajo ponoviti.
Sicer pa priporočam, da si za delo oz. iskanje programov s ukazno vrstico inštaliraš program "aptitude".

sudo apt-get update
sudo apt-get install aptitude
aptitude search dmsetup

kow ::

Prvo zlistaj vse repozitorije, da vidimo kaksne so privzete nastavitve.

Ozric ::

Preglej repote etc/apt/sources.list in preberi si tole https://help.ubuntu.com/community/Repos... ali pa potegni dol .deb fajl, kot že omenjeno

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Ozric ()

SkyEye90 ::

Hvala za nasvete, poskusim jutri, ker sem trenutno odsoten. Sporočim, če deluje.

SkyEye90 ::

Problem rešen z inštalacijo Lubuntu 16.10 (prej 16.04). Dmsetup je tukaj očitno že inšaliran, ker željen program deluje brez napak.
Ta Lubuntu pa ima tudi prenovljen software center, tako da tukaj dmsetup-a preko centra ne najde več in nima opcije naprednega načina.

Hvala vsem za pomoč in uporabne povezave, sem shranil.

Ozric ::

SkyEye90 je izjavil:

Problem rešen z inštalacijo Lubuntu 16.10 (prej 16.04). Dmsetup je tukaj očitno že inšaliran, ker željen program deluje brez napak.
Ta Lubuntu pa ima tudi prenovljen software center, tako da tukaj dmsetup-a preko centra ne najde več in nima opcije naprednega načina.

Hvala vsem za pomoč in uporabne povezave, sem shranil.


Za kateri program pa gre, če ni skrivnost? ;)

SkyEye90 ::

Veracrypt

Ribič ::

Če želiš v linux-u odpirati šifrirane veracrypt particije, kontenerje oz. datoteke, potem lahko to storiš že z obstoječim programom cryptsetup, rabiš pa vsaj verzijo 1.7.0 - Ubuntu 16.10 jo ima.

Za odklepanje particije na disku:
# cryptsetup open --type tcrypt --veracrypt /dev/sdXY vcrypt
# mount /dev/mapper/vcrypt /mnt/disk

Sedaj kopiraš datoteke v ali iz folderja /mnt/disk, nato pa zapreš particijo:
# umount /mnt/disk
# cryptsetup close vcrypt

Za datoteke:
# losetup /dev/loop0 trezor.hc
# cryptsetup open --type tcrypt --veracrypt /dev/loop0 vcrypt
# mount /dev/mapper/vcrypt /mnt/disk

Sedaj kopiraš datoteke... nato pa datoteko nazaj zakleneš:
# umount /mnt/disk
# cryptsetup close vcrypt
# losetup -d /dev/loop0

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Ribič ()

SkyEye90 ::

Potrebujem ga za odklep USB ključka, bom preveril, hvala.
V primeru, da ne zakleneš nazaj in USB vzameš iz PCja, bodo datoteke ostale gor ali bodo pokvarjene?

Ribič ::

Tole kar sem objavil je bolj za napredne uporabnike, saj je treba znati delati z ukazno vrstico (npr. vedeti je treba, da znak "#" na začetku vsakega ukaza pomeni, da jih izvajamo kot uporabnik root). Linux je poln takšnih skrivnosti in presenečenj, če veš kaj in kje iskati ;)

Glede zaklepanja stvari je tako. Zaklene se praviloma zato, da pravilno onesposobiš vso konfiguracijo oz. sistemske procese, ki ti omogočajo dešifriranje vsebine. Npr. v drugem primeru najprej odprem datoteko v napravi loop0, kar pomeni, da se vsebina datoteke preslika na block napravo /dev/loop0. Nato omenjeno napravo odprem kot šifrirano vsebino s pomočjo programa cryptsetup, dešifrirana vsebina pa se preslika preko device mapperja (dm-crypt) v datoteko /dev/mapper/vcrypt. Sedaj pa je treba datoteko še "natakniti" na nek folder. V primeru, da vsebuje veljaven datotečni sistem, se s pomočjo ukaza "mount" njegova datotečna vsebina vsmeri v folder /mnt/disk. Tu noter lahko sedaj poljubno manipuliraš vsebino šifrirane datoteke.

Po končanem delu pa je stvar treba praviloma zapreti v obratnem vrstnem redu. Najprej sprostiš datotečni sistem, ki v svoj dnevnik zapiše, da je vse vredu, nato prekličeš oz. onesposobiš preslikavo šifrirane vsebine in na koncu še sprostiš loop napravo. Če USB ključ iztakneš, potem se tole verjetno ne izvede in v sitemu lahko ostanejo kakšni preostanki, ki ti znajo naslednjič nagajati (do reboot-a seveda). Poleg tega pa datotečni sistem v svojem dnevniku nima zapisanega uspešnega odklopa. V primeru, da imaš prižgan še caching, se ti podatki v napravo zapisujejo z zakasnitvijo - če ključ iztakneš preden se to zgodi, si lahko ob podatke.

Nevem, jaz sem vedno zaprl vse po predpisanem postopku, pa še nikoli nisem imel težav. Res pa je, da ti program Veracrypt verjetno vse tole naredi avtomatsko, zato se ti tega ni treba učiti na pamet. Če si pa zagnan, kot sem npr. jaz, potem je pa ukazna vrstica tudi zate :)

lp

SkyEye90 ::

Uf, postopek je kar..jaz bi se zgubil (;
Zaenkrat (sploh, ker sem v Linuxu nov) se bom držal programov, ki olajšajo tole pisanje. Se pa bom poglobil, ko bo kakšen problem in ko bo potreba pri uporabi terminala, takrat pa se sigurno spet obrnem na pomoč, če se bo kje zataknilo. Še enkrat hvala :)

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: SkyEye90 ()

diler515 ::

odvisno od file systema / nastavitev, če sistem zakapira da gre za napravo, ki jo boš mogoče ven potegnil kadar češ in piše na njo direktno bi v teoriji moralo delat tudi če ga kar ven potegneš, če hočeš bit pa zihr imaš pa (tko kot na windowsih) možnost eject (pri kdeju samo desni klik na napravo in klikneš pa je, zdj glede na to da je gnome debilen ne bi bil presenečen da tega ni), oziroma iz ugazne vrstice sync, umount /pot/do/mesta/kjer_je_naprava_mountana, cryptsetup closse ime_naprave_ki_si_ga_izbral_ko_si_jo_odprl, eject /dev/tvojusbkljucek

načeloma bi te moralo samo vprašat za geslo ko ga vtakneš in dat možnost za eject ko si končal brez da čaraš po command linu, samo glede na to da govorimo o ubuntuju pa gnomu.......


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
!

[(K)Ubuntu] Vprašanja in težave (strani: 1 2 3 419 20 21 22 )

Oddelek: Operacijski sistemi
1066315884 (1396) polozweii
»

[UBUNTU SERVER 10.04] Grub se ne postavi

Oddelek: Operacijski sistemi
478839 (8051) Icematxyz
»

Clonezilla: težave s rekonstrukcijo slike diska

Oddelek: Pomoč in nasveti
462576 (2063) misek
»

[Linux] loop naprava in virtualni disk

Oddelek: Operacijski sistemi
161421 (1224) poweroff
»

Slo-techov linux

Oddelek: Operacijski sistemi
161459 (1131) pobcc

Več podobnih tem