» »

Protestniki pomagajte, prosim! Pustite pri miru vnuka!

Protestniki pomagajte, prosim! Pustite pri miru vnuka!

AndrejO ::

Okapi je izjavil:

Zakaj se delaš bolj neumnega, kot bi bilo nujno potrebno? Merila za odvzem otrok staršem so bolj ali manj znana, in v glavnem dovolj stroga. Merila za odvzem otrok starim staršem ali drugim bližnjim sorodnikom bi morala biti ENAKA!

Ne delam se neumnega, samo ne enačim staršev s komerkoli drugim.

Za začetek se otroka staršem sme odvzeti, vsem ostalim pa se ga sme dati v rejništvo. Ali opaziš razliko? Starši imajo pravico vzgajati svoje otroke. V vseh ostlih primerih imajo otroci pravico dobiti čim boljše rejnike ali posvojitelje.

Od kje izhaja tvoje stališče, da so lahko stari starši ali drugi bližnji sorodniki avtomatično najboljša izbira komu oddati otroka, če si to že zgolj samo zaželijo? Od kje naj bi izhajala njihova pravica, da bi otroka sploh smeli zadržati, če si to že zgolj zaželijo?

perci ::

Andrej, Okapi hoče rečt, da bi morali dati otroka v primeru, da starši umrejo (ali zaradi bilo kakšnega drugega razloga ne morejo opravljati roditeljske pravice), v posvojitev najbližjemu krvnemu sorodniku. Potem to ni reja.

Na nek način moram reči, da se z njim strinjam.

SuperVeloce ::

Okapi je izjavil:

Zakaj se delaš bolj neumnega, kot bi bilo nujno potrebno? Merila za odvzem otrok staršem so bolj ali manj znana, in v glavnem dovolj stroga. Merila za odvzem otrok starim staršem ali drugim bližnjim sorodnikom bi morala biti ENAKA!

Kje pa piše, da niso enako stroga. Vendar spet pozabljaš, za to bi moral biti otrok posvojen. Ni bil pa niti v skrbništvu ali v rejništvu, ker za nič od tega še nista bila potrjena, kot primerna. Otrok ni bil njun, pa če se na glavo postaviš. V naslednjem šusu se vam bo zdelo normalno, da stari starši svoje sinove/hčere na silo učijo, kako se pravilno vzgaja vnuke in bodo odvzemali otroke, ker imajo enake pravice kot starši? Ko se bo kregalo zaradi prekomernega vtikanja v družino, bodo pa zahtevali delno skrbništvo, kot ločeni pari?

CSDju ni "tuje" dati otroka starim staršem, tako v rejništvo kot samo skrbništvo (teh slednjih poznam kar precej). Je pa res, da ne poznam osebno primera, kjer bi bil otrok posvojen s strani starih staršev.
ryzen 5900x, MSI 5700xt Gaming X, 2x16GB 3600CL16, 850evo+860qvo, Fractal Mini C

Zgodovina sprememb…

ZaphodBB ::


Kje pa piše, da niso enako stroga. Vendar spet pozabljaš, za to bi moral biti otrok posvojen. Ni bil pa niti v skrbništvu ali v rejništvu, ker za nič od tega še nista bila potrjena, kot primerna. Otrok ni bil njun, pa če se na glavo postaviš. V naslednjem šusu se vam bo zdelo normalno, da stari starši svoje sinove/hčere na silo učijo, kako se pravilno vzgaja in bodo odvzemali otroke, ker imajo enake pravice kot starši? Ko se bo kregalo zaradi prekomernega vtikanja v družino, bodo pa zahtevali delno skrbništvo, kot ločeni pari?

Kako sta bila otroka lahko tri mesece v njuni oskrbi, onadva pa nista skrbnika?

To je zajeb CSD.
"Naši dedje so se borili za to, da lahko odločamo
o lastni usodi - ne o usodi drugih ljudi." -jype

SuperVeloce ::

A tako, po tvoje bi moral CSD že prvi dan odvzeti otroka, čeprav so verjetno predvidevali iz preteklih primerov, da bosta otroka ostala pri starih starših? A misliš, da pa prej 3 mesece niso hoteli slišati ničesar o otrocih in jih ni zanimalo kaj se z njimi dogaja?

Torej ne zdi se ti normalno, da se odvzame otroka sorodnikom, ko se ugotovi, da le niso primerni... zdelo bi se ti pa normalno odvzeti otroka in kasneje ugotavljati (kar je brez vpletenosti otrok še težje), če sta dejansko sploh primerna in če je bil odvzem napaka?
ryzen 5900x, MSI 5700xt Gaming X, 2x16GB 3600CL16, 850evo+860qvo, Fractal Mini C

Zgodovina sprememb…

Mehmed ::

Andrej, izhaja iz tega, da je mnenje starsev nezmotljivo oz. sorodstvene vezi garant za uspeh.
Pac ne bi se odrekel kontroli nad otroci zaradi tako banalne stvari kot je njegova smrt.

ZaphodBB ::

A tako, po tvoje bi moral CSD že prvi dan odvzeti otroka, čeprav so verjetno predvidevali iz preteklih primerov, da bosta otroka ostala pri starih starših? A misliš, da pa prej 3 mesece niso hoteli slišati ničesar o otrocih in jih ni zanimalo kaj se z njimi dogaja?

Po mojem je tisti, ki skrbi za otroka defacto skrbnik. Se ti ne zdi malo nenavadno, da so pustili otroka pri "nekih neznancih s katerimi otroka nimata nič"?

Torej ne zdi se ti normalno, da se odvzame otroka sorodnikom, ko se ugotovi, da le niso primerni... zdelo bi se ti pa normalno odvzeti otroka in kasneje ugotavljati (kar je brez vpletenosti otrok še težje), če sta dejansko sploh primerna in če je bil odvzem napaka?

To se zdi tebi, ki nimaš boljših argumentov kot kriljenje z rokami in izmišljevanje butastih stališč.
"Naši dedje so se borili za to, da lahko odločamo
o lastni usodi - ne o usodi drugih ljudi." -jype

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: ZaphodBB ()

SuperVeloce ::

Jaz nimam argumentov? Nabijaš z "nekimi neznanci", kar tukaj nima čisto nobene veze. Moti te, ker otroka nista bila odvzeta takoj, ampak šele po 3 mesecih, čeprav je jasno, da je primer tekel v smeri, da bi otroka ostala pri starih starših. In to te moti, ker niso šli "na polno" že od začetka?
ryzen 5900x, MSI 5700xt Gaming X, 2x16GB 3600CL16, 850evo+860qvo, Fractal Mini C

Zgodovina sprememb…

AndrejO ::

perci je izjavil:

Andrej, Okapi hoče rečt, da bi morali dati otroka v primeru, da starši umrejo (ali zaradi bilo kakšnega drugega razloga ne morejo opravljati roditeljske pravice), v posvojitev najbližjemu krvnemu sorodniku. Potem to ni reja.

Na nek način moram reči, da se z njim strinjam.

Jaz bi pa rad videl kakšen argument zakaj naj bi to bilo dobro ali sploh izvedljivo brez manjše katastrofe za vse preostale udeležene.

Argumenti proti so:
- Enako bližnjih krvnih sorodnikov je lahko veliko. Vsekakor več kot en, otrok pa je samo en. Pa tudi, če jih je več, kako se bi jih potem delilo? "Salomonsko" v biblijskem smislu?
- Posvojitev bližnjega sorodnika v ravni vrsti ter brata/sestre ni možna. Tudi zato ne, ker se s tem "pokvarijo" dedni redi, kar bi bil recept za neskončna pravdanja na sodiščih.
- Posvojitev pomeni, da posvojitelji prevzamejo vse dolžnosti in pravice, ki pripadajo staršem otroka. To vključuje tudi odločanje o otrokovem premoženju. Kako bo na to gledal preostanek "upravičencev do posvojitve", ki bi jih ustvarila realizacija vizije, da je takšna posvojitev pravilna in smiselna.

Rešitev je čisto enostavna. Rejnik je vsakdo, ki lahko izpolnjuje splošne pogoje za roditelja in izbere se tistega, ki bo za otroka najbolj primeren in koristen. Otrok ni lastnina ali dediščina o kateri se bi kregalo po sodiščih in pravico otroka do staršev niti pod razno ne morem razumeti, kot pravico bližnjega ali daljnega sorodstva, da z otrokom nekaj počno. To ni njihov otrok in to ni njihova lastnina in to ni nekaj, kar se bi delilo kot se deli njive in hiše.

That said, sorodniki, ki so bili del ožjega družinskega kroga so kot rejniki (če izpolnjujejo tudi druge splošne pogoje za opravljanje rejništva) verjetno dobra izbira, ker poleg vseh ostalih koristi otroku zagotovijo tudi to, da ostane v okolju, kjer je že bil in. To lahko ugotavlja CSD in na CSD (ki je izvršitelj dolžnosti države, da skrbi za interese otroka in ne za "lastninske interese" sorodnikov) je, da ugotovi, če je to možno. Če se pojavijo dvomi v pravilnost odločitve, potem se lahko zahteva nadzor njihovega dela, pa naj bodo to inšpekcije ali pa sodišča. Ne morejo pa kar enostavno postati posvojitelji iz zgoraj navedenih razlogov.

TL;DR: To, da si stari starši najamejo odvetnika in poskušajo (p)ostati stranka v postopku, ni nič napačnega. To je njihova pravica, ki jo lahko izkoristijo. To, da se rejnike plačuje, se mi zdi samoumevno, ker izvajajo javno službo. Vsakdo ima nad seboj tudi nekoga, ki lahko preverja pravilnost njegovih odločitev in jih, če je to potrebno, spremeni tam, kjer so bile slabe ali neskladne s predpisi.

Ne vem pa zakaj je nenadoma naokoli toliko strokovnjakov, ki imajo tako dober uvid v neko konretno zadevo, da si upajo trditi kdo ima v zadevi bolj ali manj prav.

poweroff ::

perci je izjavil:

Andrej, Okapi hoče rečt, da bi morali dati otroka v primeru, da starši umrejo (ali zaradi bilo kakšnega drugega razloga ne morejo opravljati roditeljske pravice), v posvojitev najbližjemu krvnemu sorodniku. Potem to ni reja.

Na nek način moram reči, da se z njim strinjam.

Tudi jaz se strinjam.

Morda je tukaj problem, da imamo premalo podatkov. Po mojem mnenju bi bilo smiselno razmisliti o tem, da v podobnih primerih, ko gre ena stranka v postopku v javnost, v enem delu izgubi svojo zasebnost. In se objavi dokumentacija o njih.

Ali pa, da bi CSD pozval stare starše naj dovolijo objavo ključnih podatkov o njih (iz dokumentacije CSD).

Če se že pere umazano perilo, naj se opere cela žehta...
sudo poweroff

perci ::

Jaz bi pa rad videl kakšen argument zakaj naj bi to bilo dobro ali sploh izvedljivo brez manjše katastrofe za vse preostale udeležene.

Enak argument kot ta, da ob rojstvu staršem ne odvzamemo otrok, če niso "dolgoročno najbolj primerni".


Argumenti proti so:
- Enako bližnjih krvnih sorodnikov je lahko veliko. Vsekakor več kot en, otrok pa je samo en. Pa tudi, če jih je več, kako se bi jih potem delilo? "Salomonsko" v biblijskem smislu?

V takem primeru se naj pač gleda še kak drug kriterij, ne samo krvno sorodstvo. To je rešljiv problem.


- Posvojitev bližnjega sorodnika v ravni vrsti ter brata/sestre ni možna. Tudi zato ne, ker se s tem "pokvarijo" dedni redi, kar bi bil recept za neskončna pravdanja na sodiščih.

Je pač treba narediti neko izjemo za brate/sestre. To je rešljiv problem.

- Posvojitev pomeni, da posvojitelji prevzamejo vse dolžnosti in pravice, ki pripadajo staršem otroka. To vključuje tudi odločanje o otrokovem premoženju. Kako bo na to gledal preostanek "upravičencev do posvojitve", ki bi jih ustvarila realizacija vizije, da je takšna posvojitev pravilna in smiselna.

Starši ne morejo razpolagati s premoženjem svojih otrok brez soglasja CSD. Že danes.

Občutek imam, da iščeš neke navidezne probleme, ker ne želiš rešitve. Poznam ta modus operandi (iz državne uprave).

bleem ::

Jaz nevem kolko od vas ima otroke ... in stare starše. Ampak ravno sem se z mojim očetom včeraj pogovarjal, da na primer jaz in žena jutri umrema v prometni nesreči in dajo moje otroke, kar nekam v rejniško družino ter dedi in babi nevesta kje so vnukice.

In ker je res dosti z njimi in je naveza obojestrasnka .. je njegov odgovor bil v smislu Dresden 45 bi se ponovil 2016.

AndrejO ::

perci je izjavil:

Jaz bi pa rad videl kakšen argument zakaj naj bi to bilo dobro ali sploh izvedljivo brez manjše katastrofe za vse preostale udeležene.

Enak argument kot ta, da ob rojstvu staršem ne odvzamemo otrok, če niso "dolgoročno najbolj primerni".

Torej z ustavo opredeljana pravica staršev, ki jo Slovenija povzema iz Konvencije ZN o pravicah otrok. Ali je notri slučajno kaj napisanega o starih starših ali preostalem krvnem sorodstvu, ki bi tem podeljevalo neodtujljivo pravico do skrbi in vzgajanja lastnega otroka v skladu z lastnimi prepričanji?

Meniš, da je potrebno te dokumente dopolniti, da se ta pravica podeli razširjenim družinam?

perci je izjavil:


Argumenti proti so:
- Enako bližnjih krvnih sorodnikov je lahko veliko. Vsekakor več kot en, otrok pa je samo en. Pa tudi, če jih je več, kako se bi jih potem delilo? "Salomonsko" v biblijskem smislu?

V takem primeru se naj pač gleda še kak drug kriterij, ne samo krvno sorodstvo. To je rešljiv problem.

Najlažje rešljiv je tako, da se ga ne povzroči z dviganjem "krvnega sorodstva" nad ostale kriterije. Sorodstvene vezi so del večje slike, lahko pridonesejo pozitivno, lahko pa negativno in naj se še naprej presojajo tako, kot so se do sedaj: on their individual merit.

perci je izjavil:


- Posvojitev bližnjega sorodnika v ravni vrsti ter brata/sestre ni možna. Tudi zato ne, ker se s tem "pokvarijo" dedni redi, kar bi bil recept za neskončna pravdanja na sodiščih.

Je pač treba narediti neko izjemo za brate/sestre. To je rešljiv problem.

To ni rešljiv problem, temveč samo recept za serijsko štancanje vedno novih problemov, ki bodo zastrupili ne samo celotno razširjeno družino, temveč tudi vse otroke v njej.

perci je izjavil:


- Posvojitev pomeni, da posvojitelji prevzamejo vse dolžnosti in pravice, ki pripadajo staršem otroka. To vključuje tudi odločanje o otrokovem premoženju. Kako bo na to gledal preostanek "upravičencev do posvojitve", ki bi jih ustvarila realizacija vizije, da je takšna posvojitev pravilna in smiselna.

Starši ne morejo razpolagati s premoženjem svojih otrok brez soglasja CSD. Že danes.

Seveda lahko. Seveda so omejeni na to, da ga morajo uporabljati v otrokovo korist, kar je pa še vedno drugače, kot pa rejništvo, kjer je to neposredno dolžnost CSD in ne rejnikov.

perci je izjavil:

Občutek imam, da iščeš neke navidezne probleme, ker ne želiš rešitve. Poznam ta modus operandi (iz državne uprave).

Občutek imam, da nisi razmislil kakšne bi bile dejanske posledice postavljanja enega kriterija rejništva nad vse druge, da precenjuješ pomen sorodstvenih vezi in jih pri temu poskušaš enačiti s posebno in ločeno pravico staršev ter, kar tudi ni nepomembno, iščeš način kako zagovarjati nekaj, za kar ni videti, da bi imeli kakršnekoli pozitivne rezultate

Torej, kakšen je argument, da bi lahko bili bližnji sorodniki posvojitelji otroka? Samo to, da so sorodniki?

bleem je izjavil:

Jaz nevem kolko od vas ima otroke ... in stare starše. Ampak ravno sem se z mojim očetom včeraj pogovarjal, da na primer jaz in žena jutri umrema v prometni nesreči in dajo moje otroke, kar nekam v rejniško družino ter dedi in babi nevesta kje so vnukice.

In ker je res dosti z njimi in je naveza obojestrasnka .. je njegov odgovor bil v smislu Dresden 45 bi se ponovil 2016.

Za začetek je za rejništvu posebej in izrecno navedeno, da otrok ohrani stik z matično družino. To je bistvo rejništva.

V končnem izteku tvojega hipotetičnega primera bi otroci bili najverjetneje posvojeni s čemer bi dobili novega "atija in mamo", vajini starši pa bi lahko še naprej ostali v vlogi "dedijev in babic" tako, kakor da bi vidva še vedno bila živa.

CSD ima dolžnost omogočati te stike in prepoved pomeni, da je šlo nekaj drugega zelo, zelo narobe. Na kateri strani (na strani CSD ali na strani starih staršev) pa so pristojni ugotavljati in odločati tusti, ki imajo v rokah vse podatke.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: AndrejO ()

perci ::

Lej, Andrej - se bova strinjala, da se ne strinjava.

Moje osebno mnenje je, da je krvno sorodstvo zelo pomemben element. Ti se pač s tem ne strinjaš. V redu.

Vem pa, da bi se mojim staršem (pa tudi ženinim) podrl svet, če bi ob morebitni smrti naju z ženo, za mojega otroka skrbela tretja oseba v rejništvu. Vem tudi, da bi se podrl svet mojemu otroku.

CSD pa teh stvari nikoli ne bo mogel tako dobro presoditi, da bi ravnal v skladu z maksimo Konvencije ZN - torej, da se ravna v otrokovo največjo korist.

Invictus ::

Če bi se nekateri tukaj, ki slepo zagovarjajo pravilnost postopkov CSD (ki so seveda zapisani v zakonu !!!) postavili v kožo starih staršev, potem mogoče ne bi pisali neumnosti.

Kot sem že povedal, pa je dvom v strokovnost CSD povsem upravičen, sploh če si imel že kdaj opravka z njimi. Če ne plešeš tako kot oni hočejo, so te pripravljeni fajn zafrkniti.

Prioritete so pa sledeče, kar se otrok tiče in veljavnosti izjav ob "kršitvah" (velja bolj za ločence):

- mama
- stari starši po mamini strani
- dolgo nič
- oče otroka, če ga seveda sploh vprašajo

Lista teh bedarij je kar dolga, bila tudi pred kratkim po časopisih.
"Life is hard; it's even harder when you're stupid."

http://goo.gl/2YuS2x

AndrejO ::

perci je izjavil:

Lej, Andrej - se bova strinjala, da se ne strinjava.

Moje osebno mnenje je, da je krvno sorodstvo zelo pomemben element. Ti se pač s tem ne strinjaš. V redu.

Vem pa, da bi se mojim staršem (pa tudi ženinim) podrl svet, če bi ob morebitni smrti naju z ženo, za mojega otroka skrbela tretja oseba v rejništvu. Vem tudi, da bi se podrl svet mojemu otroku.

CSD pa teh stvari nikoli ne bo mogel tako dobro presoditi, da bi ravnal v skladu z maksimo Konvencije ZN - torej, da se ravna v otrokovo največjo korist.

Glede na to, kar CSD pravi, da počno (in kar pravijo, da je predpisano), je običajen (najpogostejši, "praviloma", "normalen", ...) primer točno ta, da otroci ostanejo v skrbi tistega dela družine, ki je bil že prej neposredno udeležen v skrbi za tega otroka. Dejansko naj bi se moralo dogajati nekaj zelo nepričakovanega, da bi se v takšnem primeru odločili za rejništvo pri nekom tretjem.

Maksima konvecije je, da so pravice otroka nad vsemi pravicami, razen pravic bioloških staršev. Ne vem zakaj se ta pravica bioloških staršev ne razširi na širšo družino, ampak nekaj verjetno bo na tem.

Zanimivo tudi, da posvojitve "vstran" k bratom in sestram staršev niso prepovedane. Ali si kdaj pomislil na dolgoročne koristi otroka, ki niso nujno enake temu, kar ti viiš kot njegovo današnjo in trenutno korist?

Kar se tiče sposobnosti in zmožnosti (to sta dve različni stvari) zaposlenih na CSD, da ustrezno in individualno presojajo vsak posamičen primer, pa se mi zdi prav in primerno, da se lahko zahteva nadzore, da se lahko sproži spore pred sodiščem in, da se lahko pokliče tudi koga tretjega, ki lahko bolj neobremenjeno (zaželjeno pa še vedno po strokovni plati) presoja pravilnost vsake sprejete odločitve.

perci ::

Kri ni voda. Seveda so izjeme od tega. Ampak so točno to - izjeme.

BlaY0 ::

Stari starši lahko dajo vlogo za posvojitev otrok tako kot kdor koli drug. Se mi zdi da CSD to da so sorodniki kar upoštevaj. Če pa niso primerni pa pač niso primerni. Se mi zdi da direkten prenos skrbniških pravic po trenutni zakonodaji ni možen.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: BlaY0 ()

AndrejO ::

perci je izjavil:

Kri ni voda. Seveda so izjeme od tega. Ampak so točno to - izjeme.

To ne pomeni, da je "kri" najbolj primerna za ugotavljanje kaj storiti, ko otrok ostane brez staršev. Pravice staršev so edine, ki dosežejo pravice otroka, vse ostale so jim podrejene. Krvno sorodstvo ni jamstvo za nič in zato iz tega tudi ne morejo izhajati pravice, ki bi presegale pravice otroka.

Invictus ::

Stari starši ne morejo posvojiti vnukov. Je bilo tukaj že razloženo zakaj ...

Lahko jih pa dobijo v rejo ...
"Life is hard; it's even harder when you're stupid."

http://goo.gl/2YuS2x

BlaY0 ::

OK, potem pa to. V štartu imajo torej možnost da postanejo rejniki. Ka j je s tem narobe?

nejcek74 ::

Meni so trije stari starsi umrli do moje polnoletnosti. Jebat ga, starost. Po logiki nekaterih bi vmes moral iti se enkrat na posvajanje (ce bi bila opisana situacija. Da ne govorimo o tem, da so prav vsi imeli neko vmesno obdobje, ko je bilo za njih treba intenzivno skrbeti.

Invictus ::

AndrejO je izjavil:

Krvno sorodstvo ni jamstvo za nič in zato iz tega tudi ne morejo izhajati pravice, ki bi presegale pravice otroka.

Po zakonu ne, je pa povsem naravno da sorodniki poskrbijo za svoje "mladiče". V rejništvo gredo lahko še vedno, če sorodniki niso sposobni poskrbeti zanje.

BlaY0 je izjavil:

OK, potem pa to. V štartu imajo torej možnost da postanejo rejniki. Ka j je s tem narobe?

Nič. Saj to poskušamo nekaterim dopovedati že od začetka ...
"Life is hard; it's even harder when you're stupid."

http://goo.gl/2YuS2x

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Invictus ()

BlaY0 ::

Amapak če nisi primeren pač nisi primeren.

ZaphodBB ::

Amapak če nisi primeren pač nisi primeren.

Ampak, da se na bazi manjšine uničuje večino je pa tudi debilizem kaj ne?
"Naši dedje so se borili za to, da lahko odločamo
o lastni usodi - ne o usodi drugih ljudi." -jype

BlaY0 ::

Invictus je izjavil:


Po zakonu ne, je pa povsem naravno da sorodniki poskrbijo za svoje "mladiče". V rejništvo gredo lahko še vedno, če sorodniki niso sposobni poskrbeti zanje.

A potem bi ti uzakonil, da sorodniki posvojijo sleš dobijo v rejo sirote, razen če tega sami nočejo?

ZaphodBB je izjavil:

Amapak če nisi primeren pač nisi primeren.

Ampak, da se na bazi manjšine uničuje večino je pa tudi debilizem kaj ne?

Ne razumem. Raja je v večini. Torej naj raja odloča?

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: BlaY0 ()

AndrejO ::

Invictus je izjavil:

AndrejO je izjavil:

Krvno sorodstvo ni jamstvo za nič in zato iz tega tudi ne morejo izhajati pravice, ki bi presegale pravice otroka.

Po zakonu ne, je pa povsem naravno da sorodniki poskrbijo za svoje "mladiče". V rejništvo gredo lahko še vedno, če sorodniki niso sposobni poskrbeti zanje.

Nekaj mi pravi, da je temu praviloma tako in CSD tega ne spreminja temveč pomaga pri tranziciji. Isti občutek mi tudi pravi, da za to ni potrebno uvajati nekih novih pravil ali spreminjati obstoječih, ker ta že vključujejo presojo kaj je za otroka najboljše. Nadalje pa si mislim, da so tisti sorodniki, ki so bili že v preteklosti dovolj prisotni v otrokovem življenju in so predstavljali pozitiven vpliv, tako premočno dobra izbira, da je lažje z njimi urediti, da izpolnijo pogoje za rejništvo, kot pa karkoli drugega.

Seveda pa sprejemam možnost, da je CSD v konkretnem primeru naredil napako. Da pa se to ugotovi, pa ni potrebna "medijska obdelava", ampak presoja po vseh uzancah, po katerih je to odločitev možno presoditi.

ZaphodBB ::

Ne razumem. Raja je v večini. Torej naj raja odloča?

Zato ker je manjšina sorodnikov nesposobna poskrbeti za sirote je imeti ureditev, kjer je večina izključena krivična.
"Naši dedje so se borili za to, da lahko odločamo
o lastni usodi - ne o usodi drugih ljudi." -jype

BlaY0 ::

ZaphodBB je izjavil:

Ne razumem. Raja je v večini. Torej naj raja odloča?

Zato ker je manjšina sorodnikov nesposobna poskrbeti za sirote je imeti ureditev, kjer je večina izključena krivična.

Izključena iz česa? Iz sistema odločanja? Nič drugače ni kot pri vsem ostalem. Nič bolj _krivično_. Kot sem že napisal... predlagaj kumu Vladi, bo on vse zrihtal, če ne bo pa na pomoč poklical šefa Saleta. Pomagaj Zevnikovi da vloži nov predlog zakonika kjer bo to možno. Ali Pa Möderndorferja nažicaj da dopolni svoj predlog zakona...

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: BlaY0 ()

AndrejO ::

ZaphodBB je izjavil:

Ne razumem. Raja je v večini. Torej naj raja odloča?

Zato ker je manjšina sorodnikov nesposobna poskrbeti za sirote je imeti ureditev, kjer je večina izključena krivična.

Sam bi rekel, da ni še nihče predstavil dokaza, da bi bila večina starih staršev dolgoročno ustrezno poskrbeti za otroke svojih otrok.

Glede na to, da se gre tokrat dobesedno za otroke, bi si mislil, da je potreben najprej argument v smeri, da so stari starši (ali pa sorodniki v splošnem) privzeto optimalna izbira, namesto trenutnega stališča, da so sorodniki samo eni izmed potencialnih rejnikov ali posvojiteljev, če izpolnjujejo splošne kriterije za rejništvo/posvojitev.

Ravno tako si mislim, da so sorodniki tako ali tako v neprimerno boljšem položaju za rejnika, kot pa kdorkoli drug, kadar lahko zagotovijo, da otrok ostane v istem okolju in, da se bi pri preverjanju podatkov verjetno izkazalo, da večina otrok ostane ravno pri sorodnikih in to s pomočjo CSD.

krneki0001 ::

Moja tamala je bila 3 leta vsak delovni dan pri babici. Z njo je še vedno vsak dan par ur. In recimo da se meni kaj zgodi, bi bilo po tvoje bolje, da tamalo dajo v rejništvo nekam drugam in ne k babici.

ZaphodBB ::

Sam bi rekel, da ni še nihče predstavil dokaza, da bi bila večina starih staršev dolgoročno ustrezno poskrbeti za otroke svojih otrok.

Jaz bi pa rekel, da se sprenevedaš. Ponavadi je na nekomu, ki nekaj trdi, da dokaže - ne pa na drugih, da ovržejo njegovo trditev.
"Naši dedje so se borili za to, da lahko odločamo
o lastni usodi - ne o usodi drugih ljudi." -jype

BlaY0 ::

krneki0001 je izjavil:

Moja tamala je bila 3 leta vsak delovni dan pri babici. Z njo je še vedno vsak dan par ur. In recimo da se meni kaj zgodi, bi bilo po tvoje bolje, da tamalo dajo v rejništvo nekam drugam in ne k babici.

Ne trdi tega. Po moje bi CSD presodil, da je več kot primerna za rejo.

ZaphodBB je izjavil:

Sam bi rekel, da ni še nihče predstavil dokaza, da bi bila večina starih staršev dolgoročno ustrezno poskrbeti za otroke svojih otrok.

Jaz bi pa rekel, da se sprenevedaš. Ponavadi je na nekomu, ki nekaj trdi, da dokaže - ne pa na drugih, da ovržejo njegovo trditev.

Saj ti tudi nekaj trdiš.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: BlaY0 ()

ZaphodBB ::

Saj ti tudi nekaj trdiš.

Moja trditev je podprta z deset tisočletji prakse.
"Naši dedje so se borili za to, da lahko odločamo
o lastni usodi - ne o usodi drugih ljudi." -jype

Invictus ::

AndrejO je izjavil:


Sam bi rekel, da ni še nihče predstavil dokaza, da bi bila večina starih staršev dolgoročno ustrezno poskrbeti za otroke svojih otrok.

Tudi dokaza da večina starih staršev NI primerna za dolgoročno vzgojo svojih vnukov, ni tukaj nihče predstavil...
"Life is hard; it's even harder when you're stupid."

http://goo.gl/2YuS2x

BlaY0 ::

ZaphodBB je izjavil:

Saj ti tudi nekaj trdiš.

Moja trditev je podprta z deset tisočletji prakse.

Torej je treba uzakonit, da se froca dvakrat fejst okol kepe, če kaj narobe naredi, ker se je to prakticiralo 10k let? Pa da se recimo brat in sestra lahko poročita, to se je tudi več kot 5k let dogajalo...

Lee Lemon ::

perci je izjavil:

Kri ni voda. Seveda so izjeme od tega. Ampak so točno to - izjeme.

Presenečen bi bil, koliko je teh izjem. In prav zato imamo centre za socialno delo, da preverijo stanje.
In.. ljudje smo presneto dobri igralci zato so nekatere odločitve lahko navidez povsem nesmiselne.

Imo, premalo poznamo stvari in kot so že nekateri rekli, preveč smo "pametni" kjer ni treba.

BlaY0 ::

Invictus je izjavil:


Tudi dokaza da večina starih staršev NI primerna za dolgoročno vzgojo svojih vnukov, ni tukaj nihče predstavil...

Niti nihče tega noče, ker vsi vemo, da jih je večina primernih. Samo tebe očitno moti nekaj drugega?

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: BlaY0 ()

AndrejO ::

krneki0001 je izjavil:

Moja tamala je bila 3 leta vsak delovni dan pri babici. Z njo je še vedno vsak dan par ur. In recimo da se meni kaj zgodi, bi bilo po tvoje bolje, da tamalo dajo v rejništvo nekam drugam in ne k babici.

Ne. Po moje bi bilo bolje, da CSD ugotovi, če je tvoja babica dolgoročno dobra rejnica in, če je, se uredi papirje za rejništvo. Če pa ne, pa se računa na njeno pomoč v korist otroka, da bo lahko tvoja tamala dobila nadomestne starše, tvoja babica pa bo lahko še naprej ostala predvsem in najbolj babica.

Se ti ne zdi, da bi to bilo najboljše za tvojo tamalo?

Invictus ::

BlaY0 je izjavil:

krneki0001 je izjavil:

Moja tamala je bila 3 leta vsak delovni dan pri babici. Z njo je še vedno vsak dan par ur. In recimo da se meni kaj zgodi, bi bilo po tvoje bolje, da tamalo dajo v rejništvo nekam drugam in ne k babici.

Ne trdi tega. Po moje bi CSD presodil, da je več kot primerna za rejo.

Za to pa ne bi dal roke v ogenj ...

Je preveč nekih skritih interesov ... Staršev pa seveda ni nikjer, ker so mrtvi ...
"Life is hard; it's even harder when you're stupid."

http://goo.gl/2YuS2x

VaeVictis ::

Malo hudičevega odvetnika...

Verjetno nihče ne ve, zakaj je moški ubil svojo partnerico?

Morda pa so bili razlogi v slabi vzgoji otrok, oz. še kaj hujšega in ti razlogi celo naučeni celo od starih staršev...

Morda pa zato hoče, da gredo otroci v rejo!?

Zakaj se avtomatično predvideva, da so stari starši in partnerka svetniki, ki lahko nabolje poskrbijo za te dva otroka...

ps: Še vedno se pa sprašujem, zakaj nimamo neodvisnega mediatorja, ki gleda realno situacijo in ne bere samo črk na papirju primera (zakaj ne pogleda situacije v praksi in govori z vsemi vpletenimi, zakaj to delo opravlja samo CSD?)?

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: VaeVictis ()

AndrejO ::

ZaphodBB je izjavil:

Sam bi rekel, da ni še nihče predstavil dokaza, da bi bila večina starih staršev dolgoročno ustrezno poskrbeti za otroke svojih otrok.

Jaz bi pa rekel, da se sprenevedaš. Ponavadi je na nekomu, ki nekaj trdi, da dokaže - ne pa na drugih, da ovržejo njegovo trditev.

Povzemam standarde, ki so jih v zadnjih 50 letih postavili ljudje, ki jim priznam, da vedo o teh zadevah neskončno več, kot pa jaz. Seveda vedno obstaja možnost, da so se zmotili in, da so vsa dejanja in predpisi, ki temeljijo na njihovih argumentih, dejansko napačni. Ampak, da sprejemem to napačno bo vsaj meni potrebno več kot pa napisati "kri ni voda".

Invictus ::

VaeVictis je izjavil:


ps: Še vedno se pa sprašujem, zakaj nimamo neodvisnega mediatorja, ki gleda realno situacijo in ne bere samo črk na papirju primera (zakaj ne pogleda situacije v praksi in govori z vsemi vpletenimi, zakaj to delo opravlja samo CSD?)?

To neodvisno mediatorstvo bi moralo biti sodišče. Ki pa seveda upošteva mnenje CSD kot edino zveličavno. Ker imamo v Sloveniji črkobralno sodstvo. In ker se vsak sodnik boji svojih odločitev, ker bi vedno lahko našli napako v odločanju v tej kloaki kontradiktornih zakonov in predpisov. Zato se pač obesijo na nek uraden dokument inštitucije, ki je potem izgovor in prenesejo odgovornost. O tem je pisal že BMZ.

Tako so pa inštitucije postavljene v vlogo policija, tožnika, sodnika in izvršitelja. Kar na dolgi rok ni dobro, ker odpre cel kup opcij za zlorabe, sploh v zadnjem času, ko je vsak beden dokument skrit zaradi varstva osebnih podatkov. Taka inštitucija je CSD, pa tudi FURS ... Skoraj nimaš možnosti pritožbe ...
"Life is hard; it's even harder when you're stupid."

http://goo.gl/2YuS2x

Lee Lemon ::

krneki0001 je izjavil:

Moja tamala je bila 3 leta vsak delovni dan pri babici. Z njo je še vedno vsak dan par ur. In recimo da se meni kaj zgodi, bi bilo po tvoje bolje, da tamalo dajo v rejništvo nekam drugam in ne k babici.

V kolikor ima babica po tvoji smrti že diagnosticirano dimenco, levkemijo, itd. bi bilo res bolje, da vnukinjo dajo v rejništvo. Vidiš, "življenje" lahko hitro stvari zakomplicira.

Sicer pa se strinjam z AndrejO.

Looooooka ::

Tole sicer nima veze s tem primerom ampak....
CSD si že 30 let zasluži čistko.
Ne bi bilo najslabše če bi lepo odpustili vse nad 35 in pustili samo mlad kader. Jih majo in tireveži ne morejo spremeniti ničesar, kerstaragarda še zmeraj dela sranje.
Rejništvo, ki se ga financira s strani države je treba pa prepovedat. Nadzor trenutnih rejniških družin bi morala prevzeti neka tretja organizacija, vmes mal povprašat danes odrasle osebe o izkušnjah in kazensko ovadit vse, ki so otroke uporabljali za delovno silo(in ooh ja nekateri so jih. Sicer so temu rekli zdravo kmečko delo, ki krepi duha in naredi poštenega človeka, ampak danes bi temu prej rekli legalizirano suženjstvo, subvencionirano iz našega žepa).

Looooooka ::

Za tiste, ki mato tok proti starim staršem.
Če so vaši dementni še ne pomeni, da so dementni vsi. Plus veliko jih je še relativno "mladih". 50-60 let. Ko jih bo začelo vkrižu špikat bodo vnuki že sami v šolo hodili s par kilskimi torbami.

Kar se tiče tega primera panekaj smrdi. V vseh primerih se na tv takoj pove, da je fotr pijanec, da so družino obravnavali zaradi nasilništva, suma pedofilije in ne vem česa vse....v tem primeru, kjer pa stara starša sprašujeta, zakaj sta neprimerna in s tem odpirata vrata za pojasnitev, je pa razlog preveč osebne narave. Pa koga oni jebejo v glavo?
Fotr je morilec, mama je mrtva in zdej bo slabo izpadlo, če bodi objavili, da dedka sumijo popivanja?

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: Looooooka ()

Okapi ::

AndrejO je izjavil:

Od kje izhaja tvoje stališče, da so lahko stari starši ali drugi bližnji sorodniki avtomatično najboljša izbira komu oddati otroka, če si to že zgolj samo zaželijo? Od kje naj bi izhajala njihova pravica, da bi otroka sploh smeli zadržati, če si to že zgolj zaželijo?
Iz naravnega ustroja človeške družbe, v kateri družina ni samo starši + otroki, ampak tudi stari starši, tete, strice ... Družina ima (oziroma bi morala imeti) več "pravice" do svojih otrok kot država. Če staršev ni več, njihovo vlogo (z vsemi pravicami in dolžnostmi) prevzame naslednji v družinski liniji (konkretno stari starši). Vsaka drugačna rešitev IMHO pomeni nedopustno (in nepotrebno) vmešavanja države v zasebne zadeve posamezne družine.

AndrejO ::

Okapi je izjavil:

AndrejO je izjavil:

Od kje izhaja tvoje stališče, da so lahko stari starši ali drugi bližnji sorodniki avtomatično najboljša izbira komu oddati otroka, če si to že zgolj samo zaželijo? Od kje naj bi izhajala njihova pravica, da bi otroka sploh smeli zadržati, če si to že zgolj zaželijo?
Iz naravnega ustroja človeške družbe, v kateri družina ni samo starši + otroki, ampak tudi stari starši, tete, strice ... Družina ima (oziroma bi morala imeti) več "pravice" do svojih otrok kot država. Če staršev ni več, njihovo vlogo (z vsemi pravicami in dolžnostmi) prevzame naslednji v družinski liniji (konkretno stari starši). Vsaka drugačna rešitev IMHO pomeni nedopustno (in nepotrebno) vmešavanja države v zasebne zadeve posamezne družine.

Trenuten standard ravnanja predpisan s konvencijami je ta, da pravice staršev dosegajo pravice otroka. Če pa staršev več ni, potem država nima "pravice" do otrok, temveč dolžnost, da jim zagotovi najboljše možne pogoje za rast. To lahko pomeni, da ugotovi, da je najprimernejše okolje za to pri komu iz razširjene družine, lahko pa tudi ni. Če naj se resnično gleda samo in zgolj na koristi otroka in, če se to lahko spregleda (pa še to ne vedno), kadar je govora o bioloških starših, potem bi vsaka drugačna rešitev pomenila, da se ne zadovoljuje potrebe otroka, temveč potrebe nekoga drugega.

Okapi ::

Ne vem zakaj se ta pravica bioloških staršev ne razširi na širšo družino, ampak nekaj verjetno bo na tem.
V vseh družbah, kjer se država pretirano ne vmešava v zasebne zadeve ljudi, je to samo po sebi razumljivo. Za sirote poskrbijo sorodniki. Država naj se vmeša šele v primeru, da sorodniki ne morejo ali nočejo skrbeti zanje.

Ampak država se zelo rada vmešava v zasebno življenje ljudi in "skrb za otroka" je zelo priročen izgovor za takšno vmešavanje.

BlaY0 ::

Okapi je izjavil:

Iz naravnega ustroja človeške družbe, v kateri družina ni samo starši + otroki, ampak tudi stari starši, tete, strice ... Družina ima (oziroma bi morala imeti) več "pravice" do svojih otrok kot država...

Saj ima več "pravic" ampak šele potem, ko se presodi otrokova korist.


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Sledenje lastnega otroka (strani: 1 2 3 4 )

Oddelek: Pomoč in nasveti
19024496 (19704) stalker

glasni sosedje - kaj narediti (strani: 1 2 )

Oddelek: Loža
9023510 (20241) BigWhale

Več podobnih tem