» »

WhatsApp bo povsem brezplačen

WhatsApp bo povsem brezplačen

Jan Koum

Slo-Tech - Jan Koum, ustanovitelj storitve WhatsApp za hipno sporočanje na mobilnih napravah, je na münchenski konferenci DLD sporočil, da bo WhatsApp kmalu popolnoma brezplačen. Trenutno WhatsApp v polni obliki stane en dolar na leto, kar ni veliko, a ravno dovolj, da storitev ni brezplačna. Facebook je predlani za 19 milijard dolarjev kupil WhatsApp in že tedaj obljubil, da bo WhatsApp ostal samostojna storitev - dasi z večjo integracijo - in brez reklam. Za zdaj besedo drži.

Kako se bo torej WhatsApp financiral? Facebook ima sicer dovolj močno finančno zaledje, da bi lahko WhatsApp brez težav vzdrževal tudi z izgubo, a ga bo vseeno poizkusil monetizirati. Sporočili so, da bodo preizkusili orodja, ki bodo omogočila uporabo WhatsAppa za komunikacijo uporabnikov s podjetji in organizacijami, ki bi jim v zameno plačevala. Recimo, prek WhatsAppa bi lahko izvedeli podatke o zamujenem letu ali z banko preverili podrobnosti kakšne transakcije. Reklam pa naj še vedno ne bi bilo, bodo pa podjetja morda imela možnost kontaktirati uporabnike. Podrobnosti še niso znane, ker še niso sklenili nobenih trdnih dogovorov in ker koda še ni nared, je pa to dovolj, da bodo evropski varuhi zasebnosti dvignili obrvi, če bo WhatsApp preveč širokogrudno delil svojo zbirko osebnih podatkov naokoli.

29 komentarjev

Vlayke ::

WhatsApp je že ves čas povsem brezplačen.

V teoriji je veljalo, da naj bi bilo brezplačno prvo leto, potem pa bi moral plačevati tisto malenkost. V praksi pa je bilo vedno tako, da ko se je leto izteklo, si dobil obvestilo, da je brezplačno obdobje podaljšano za eno leto. Meni se je to pripetilo ene 3x.

FTad ::

Jaz pa nisem se niti enkrat dobil takega obvestila, niti ne vem, od kod bi mi lahko trgali tisti dolar.

ahac ::

Enako.
Whatsapp sigurno uporabljam že več kot 1 leto, ampak se ne spomnim, da bi kadarkoli plačal...
Sigurno pa ne decembra, ampak pri Payment info mi piše: Service expiration: Dec 21, 2016. :O
Slo-Tech Discord - https://discord.gg/ppCtzMW

Tody ::

Kumi čakam da bom z banko komuniciral preko whatsappa!

neres ::

Reklam pa naj še vedno ne bi bilo, bodo pa podjetja morda imela možnost kontaktirati uporabnike.

Hehe, ne bo reklam, samo "obvestila o novih ponudbah in akcijah".

BTW, če kdo išče prosto in šifrirano alternativo, naj bi bil Signal dokaj v redu. Je pa še vedno vezan na telefonsko številko, tako kot Whatsapp, tako da ni to klasičen IM ala Skype. Za slednje bi bil nadomestilo kakšen Tox, ki pa je še v razvoju.
Za Telegram pa obstajajo dvomi o kvaliteti šifriranja.

carota ::

neres je izjavil:


Za Telegram pa obstajajo dvomi o kvaliteti šifriranja.

Ponujali so nagrado tidtemu, ki bi uspel prebrati kriptirane podatke, pa je nihče ni dobil. Source pa je tudi na Githubu.

Masamune ::

Sam za hipno sporočanje uporabljiam Wiper. Žal ga (še) ni za windows mobile. iOS verzija ima celo nekaj dodatnih fukncij, zakari katerih uporabljam ta app privzeto. Dela odlično, ves čas dodajajo funkcije in popravljajo napake, žal pa ni tako razširjen kot WhatsApp. Slednje nisem nikoli uporabljal, tako da ne morem dati dobre primerjave.
lp, j

shadeX ::

Teh appov je danes že toliko, da je postalo že prav annoying in velik joke. 5 kolegov uporablja Line, 7 kolegov uporablja WeChat, 10 kolegov uporablja Kik, 15 kolegov uporablja Facebook Messenger, 25 kolegov uporablja Skype (ker je tudi za računalnike), 35 kolegov pa WhatsApp..

A naj sedaj jaz vso to kramo nalagam na telefon? Yeah right.

Hvala bogu za SMS-je.

blackbfm ::

Whatsapp mas tut na kompu preko brskalnika

Arctander ::

shadeX je izjavil:

Teh appov je danes že toliko, da je postalo že prav annoying in velik joke. 5 kolegov uporablja Line, 7 kolegov uporablja WeChat, 10 kolegov uporablja Kik, 15 kolegov uporablja Facebook Messenger, 25 kolegov uporablja Skype (ker je tudi za računalnike), 35 kolegov pa WhatsApp..

A naj sedaj jaz vso to kramo nalagam na telefon? Yeah right.

Hvala bogu za SMS-je.

Tole. Če mi kdo želi kaj sporočiti, naj uporabi mail/sms/klic. Da bom naložil zilijon IM appov, od katerih vsak želi kup pravic - ne, hvala.

Thuban ::

namestiš skype, če ga kdo noče uporabljat je to njegov problem.

kik? wechat? viber?....... are you serious?!
I'm sorry, Dave. I'm afraid I can't do that.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Thuban ()

MatH ::

Jst mam Viber, Skype in Whatsapp. Največ uporabljam slednjega. Viber lahko kliče vsako tel. številko kar je fajn če je treba koga poklicati iz tujine in maš wifi. Plačaš bistveno manj.
da bi se pa s pametnim telefonom omejeval na SMSe... :|
Edina stvar, ki na vseh računalnikih in telefonih dela tako kot mora, je macola.

PandaFlow2 ::

Thuban je izjavil:

namestiš skype, če ga kdo noče uporabljat je to njegov problem.


Skype ima problem v tem, da je aplikacija postala totalen bloatware odkar je vajeti v roke vzel Microsoft in je na dosti starejših/slabših mobilnih napravah user experience za navaden text IM katastrofalen.

Mavrik ::

PandaFlow2 je izjavil:

Thuban je izjavil:

namestiš skype, če ga kdo noče uporabljat je to njegov problem.


Skype ima problem v tem, da je aplikacija postala totalen bloatware odkar je vajeti v roke vzel Microsoft in je na dosti starejših/slabših mobilnih napravah user experience za navaden text IM katastrofalen.


Predvsem njihov "feature" kjer dobiš obvestila o pogovorih po večih dneh (in potem še enkrat po treh tednih :P ) je super. Jaz sem preprosto nehal prižigati Skype, je že boljše če ljudje mail pošljejo :(
The truth is rarely pure and never simple.

Tody ::

Men so skype blokiral :) Ne morem se prijavit ne morem zamenjat gesla... supporta v ameriko pa ne mislim klicat...

shadeX ::

Skype ima problem v tem, da je aplikacija postala totalen bloatware odkar je vajeti v roke vzel Microsoft in je na dosti starejših/slabših mobilnih napravah user experience za navaden text IM katastrofalen.


+1 za tole. Sem pa še vedno ovca in ga uporabljam. Ubistvu en in edini IM chat z možnostjo klicev, ki ga uporabljam povsod. Se pa popolnoma strinjam da je Skype postal katastrofa.

Egidij88 ::

Poleg tega, da imamo na voljo WhatsApp, Skype, Viber, FB Messenger, Tango itd... ko nekoga kaj rabiš bo pogledal sporočilo pa šele čez 5 ur ali še slabše - ima izklopljen prenos podatkov. :))

Večina je danes na Facebooku, Messenger pa je Facebook To Go, tako da to še najbolj štima.

nejcek74 ::

mmm, whatsapp recimo v spaniji uporablja 70% mobilnih uporabnikov, viber pa je precej razsirjen na S in V Evrope. V bistvu sta oba primerljiva s klasicnimi sporocili v mobilni telefoniji; vezana sta na telefonsko stevilko in omogocata neproblematičen prenos fotk in kratkih video sporocil, ob zakupljenih podatkih pa ne prinasata nobenih dodatnih stroskov. Za razliko od Skypa sta uspela povozit tako SMSe kot MMSe in se pocasi prebijata na pogovore. Bomo videli kako bo slo :) Bom pa tko rekel, v zadnjem letu sem od sms-ov prejel samo se aktivacijske kode, obvestila o porabi na Visi in ene par reklamnih sporocil. Poslal pa zadnjic par sms-ov da se mi je pokvaril telefon in da na whatsapp nisem dosegljiv
evo ena statistika s stevilom uporabnikov

andromedar ::

Glede Skypa lahko samo potrdim napisano. Totalen bloatware. Android install je čez 100 MB! Kaj je te not? Spyware, ki špijonira za spywarom, ki špijonira za mano?

Zadnjič sem se mogel prijaviti, ker mi je potekel Skype credit in ga je bilo potrebno ponovno ativirat. Gesla ni sprejelo (pa ga vem). Moral sem si ponastavit geslo - pošljejo ti link na mail. Mail je rabil več kot 5 minut da je prispel do mene. Kliknem na link, pa je bil error 404 (this page can not be displayed). Si lahko zamisliš? Od microsofta? Mi je šlo na smeh. Ampak nesposobnosti od njih sem že navajen.
Ok, druga možnost je bila token, ki ga vneseš na spletno stran. Vnesem. Odgovor? "This token does not exist." (ali nekaj v tem smislu). Za kozlat.

Jaz enostavno nimam besed za kaj takega.

Na srečo sem skype moral uporabljat samo, ko sem bil na drugi strani planeta.
Eh?

carota ::

Skype ima ful dobro aplikacijo za Linux, ki je boljša od Win verzije v tem, da nima Boolywoodskih in ostalih Mojijev (ali kako se reče tistim reklamam za filme). Morda zato, ker je ostala pri verziji 4.

markezii ::

Whatsapp uporabljam že več kot 3 leta in lahko potrdim, da je celotno obdobje bil brezplačen. Nikol v tem obdobju nisem dobil kakega obvestila, da bi bilo potrebno aplikacijo plačati (čeprav bi jo, ker ga res veliko uporabljam).

Arctander je izjavil:

Tole. Če mi kdo želi kaj sporočiti, naj uporabi mail/sms/klic. Da bom naložil zilijon IM appov, od katerih vsak želi kup pravic - ne, hvala.

Sklepam, da tole govoriš za privat lajf komunikacijo? Ko se enkrat premakneš v poslovno komunikacijo s tujino ni možno več tako razmišljati, ker večina uporablja Skype.

Mavrik je izjavil:

Predvsem njihov "feature" kjer dobiš obvestila o pogovorih po večih dneh (in potem še enkrat po treh tednih :P ) je super.

Še bolj zabavno je, ko ti preko telefona ne sporoči, da so nova sporočila v "group chat". Android in iOS identičen problem. Ko greš ročno v skupino pa pokaže...go figure ;((

bambam20 ::

Thuban je izjavil:

namestiš skype, če ga kdo noče uporabljat je to njegov problem.
are you serious?!


Problem je, ker skype uporablja vedno manj folka. Sam sem se skypa znebil lani maja, ko mi je začel nenormlano kurit ram. tako, da za mene je skype preteklost. Za konferenčne videoklice s epa najde boljši program. Da ne omenjam slabega zvoka, štekanje .....

za mene je dovolj FB meseneger. Skoraj vsi ga imajo. To je to.

pirlo ::

carota je izjavil:

neres je izjavil:


Za Telegram pa obstajajo dvomi o kvaliteti šifriranja.

Ponujali so nagrado tidtemu, ki bi uspel prebrati kriptirane podatke, pa je nihče ni dobil. Source pa je tudi na Githubu.

Klko vem je problem Telegrama v tem, da nima vklopljenega "secure chata" privzeto.

blue ::

Kvaliteta glasovnih klicev je vrhunska!
Če je možno uporabljam whatsapp za glasovne klice. (upam, da kmalu dobimo "HD klice")
Edini problem je prehod med LTE in wlan in obratno.

flameir ::

Res je, da malo smetimo, ampak mene tudi zanima, kaj je s tem skypom?!? Spomnim se, da sem na stari Nokii N95 uporabljal Skype, ki je delal kot urca. Tudi na PCju je na W xp tekel gladko, brez zatikanj, ni imel reklam, na zaslonu sem dejansko imel napisanega veliko teksta.

Kaj od tega je ostalo sedaj? Nič.

Aplikacija za PC je, oprostite izrazu, najvecjo sranje od aplikacije, kar sem jih videl. Toliko miljonov uporabnikov, oglasi v aplikaciji - oni pa ne morejo osnovnih zadev porihtat? Ne razumem kako lahko iz delujočega appa tak drek narediš? Kako?

Da o appu za android ne govorim. Sploh ne vem, kdaj sem prijavlen, kdaj ne. Včasih se kar sam prijavi. Sporočila osvežuje več 10 minut, med samim osveževanjem ne moraš scrollat gor in dol, ker ti neprestano samodejno zascrolla dol. Šteka tudi, da ne gocorim o tem, da telefon ob 15minutni uporabi postane pečica, na kateri bi lahko jajce spekel.


Tako strašno mi gre na živce, sploh v zadnjih dneh, da sem že hotel vprašat na slotechu, a mislijo kaj porihtat to ali ne?

Žal večina ljudi, s katerimi sem v kontaktu uporablja skype, tako da se ga losat ne morem. Sicer pa uporabljam whatsapp že tri leta, pa nisem plačal niti centa. Škoda edino, da so se prodali. Ampak kdo bi jik zameril za tak denar? :D Telegram se mi pa zdi, da se pri naprednih uporabnikih kar širi. Ga uporabljam tudi sam, ko sem jim napisal mail, so mi zagotovili, da je ena izmed prioritet tudi glasovno sporočanje, sicer pa je sam app odličen, tako android/iOS/brskalnik/PC.

Malo sem nakladal, ampak resno mi požira živce skype in upam, da bodo zadevo kar se da hitro uštimali, ali pa da jih bo povozil kak drug app.

bambam20 ::

Skypu se je zgodil Microsoft.

MatH ::

Čitno že uresničujejo obljubljeno:
Service expiration Lifetime 8-)

Edina stvar, ki na vseh računalnikih in telefonih dela tako kot mora, je macola.

BigWhale ::

Skype ze od samega zacetka ni ravno biser med programi.

smihael ::

carota je izjavil:

Skype ima ful dobro aplikacijo za Linux, ki je boljša od Win verzije v tem, da nima Boolywoodskih in ostalih Mojijev (ali kako se reče tistim reklamam za filme). Morda zato, ker je ostala pri verziji 4.


:)) +1, edino kar moti je da group video chata ne mores met. drugace pa telgegram ftw ;) edini od appov ki brez problema dela na vseh ž-njh platformah, ker je open source, kar pomeni da se ga z malenkost napora da sportat, ce slucajno ni supporta. mi je pa skoda, da se takrat xampp-jabber ni prijel (hangouts je zaprl protokol, facebook messenger prav tako ponuja samo fallback podporo ce se prek jabber protokola dostopa nanj).


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

EU: Facebook je glede prevzema WhatsAppa zavajal

Oddelek: Novice / Tožbe
227228 (6025) čuhalev
»

WhatsApp bo delil uporabniške podatke s Facebookom in pripeljal oglaševalce

Oddelek: Novice / Zasebnost
2713648 (11032) slitkx
»

WhatsApp prispel na Windows in OS X

Oddelek: Novice / Omrežja / internet
53848 (538) poweroff
»

WhatsApp sklenil partnerstvo z WhisperSystems za šifriranje sporočil

Oddelek: Novice / Varnost
98782 (1231) Jst
»

Facebook za 19 milijard dolarjev kupil WhatsApp

Oddelek: Novice / Nakupi / združitve / propadi
4419969 (17436) Matevz96

Več podobnih tem