» »

Kaj storiti, če te ustavi inšpektor in zahteva račun?

Kaj storiti, če te ustavi inšpektor in zahteva račun?

Temo vidijo: vsi
««
«
1 / 8
»»

N0t0ri0us ::

Pozdrav.

V teh dneh se to veliko premleva in me res zanima ali moram pokazat račun inšpektorju. Zahteva lahko ampak je potem po vsej verjetnosti odvisno od moje "dobre" volje ali mu ga bom pokazal. Lahko se mu posmejem, se obrnem za 360° in odidem naprej. Kaj lahko stori v primeru, če bi me res ustavil? Namreč to kar sem napisal so le gostilniške debate v katere pa nisem najbolj prepričan.

Kdo ve točno kako je s tem?

LP

garamond ::

A parody of extremism is impossible to differentiate from sincere extremism.

koyotee ::

Je blo pa tut v prispevku, če traja več kot 4 sekunde, da ti izdajo račun, ti le tega ni potrebno čakati.
Rear DVD collector!
JTD power!
Coming soon: bigger E-penis & new internet friendzzz!

shinko ::

Kaj pa če mi je pijačo v gostilni celi čas plačeval kolega in zato nimam računa? Lahko to povem inšpektorju in me spusti?

da2sn2 ::

Te lahko inšpektor vklene, ali npr. fizično zadrži do prihoda policije če mu ne želiš pokazati računa? Kakšna pooblastila ima?

Virjan ::

To tudi meni ni jasn, ga pac ignoriras in gres...in kaj bo naredil, sel za tabo, se posebej, ce je inspektorica?

koyotee ::

A ko te policist ustavi ga tut ignoriras in gres naprej?
Rear DVD collector!
JTD power!
Coming soon: bigger E-penis & new internet friendzzz!

N0t0ri0us ::

Policist in inšpektor nimata enakih pooblastil in ravno zato sprašujem kaj lahko stori inšpektor v primeru, če mu ne želiš pokazat računa.

Zgodovina sprememb…

da2sn2 ::

Na tej strani piše:


23. člen
(nemoteno opravljanje nalog inšpekcijskega nadzora)

Zavezanec mora inšpektorju omogočiti nemoteno opravljanje nalog inšpekcijskega nadzora.

Če inšpektor pri opravljanju nalog inšpekcijskega nadzora naleti na fizični odpor ali če tak odpor pričakuje, lahko zahteva pomoč policije. Policisti nudijo pomoč inšpektorjem skladno z določbami zakona, ki ureja policijo.


Na prvi pogled izgleda, kot da inšpektor ne more nič, če policije v tistem trenutku ni zraven.

mihec87 ::

Če bo potrebno bojo pa pridobili še malo pooblastil zraven-podobno kot z redarji..

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: mihec87 ()

Pšenični ::

Problem zna bit, da greš v lokal na wc in potem te ustavi inšpektor.


Je bilo omenjeno v "Financah". Kaj potem naredit??

bambam20 ::

Pšenični je izjavil:

Problem zna bit, da greš v lokal na wc in potem te ustavi inšpektor.


Je bilo omenjeno v "Financah". Kaj potem naredit??



Greš mimo njega. Nima pooblastil, da te fizično pridrži. zdaj se boste pa "tresli" pred državnimi paraziti, ki cel life nič ne delajo.

fosil ::

Tukaj se meni postavi tudi vprašanje varstva zasebnosti.
Recimo, da si kupil kakšne delikatne stvari, ali pa recimo nakup v lekarni ali drogeriji.
Iz seznama zdravil na računu se da ugotovit katero bolezen imaš.
Je inšpektor res pooblaščen za vpogled v to?
Tako je!

Matako ::

No, _prejet_ račun je za razliko od plačilnih instrumentov dejansko tvoja lastnina (kartice niso - v dobrih starih časih je bilo to celo napisano na sami plastiki, za tiste, ki ne beremo pogodb, za keš se ve).

Kar pomeni, da lahko prosto razpolagaš z njim. Primer: lahko ga deponiraš v trgovini v priročno posodo tam. Hej, nisi ga vrgel stran - samo spravil si ga tja. Tam ga _hraniš_, tako kot veleva zakon.

Inšpektorja potem prijazno napotiš do koša in mu rečeš, da ima tvoje dovoljenje, da ga vzame. Si celo tako dober, da mu ga podariš.

Ostalo je njegov problem. Saj menda se bo že znašel.
/\/\.K.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Matako ()

Ales ::

N0t0ri0us je izjavil:

... Namreč to kar sem napisal so le gostilniške debate v katere pa nisem najbolj prepričan. ...

Hvale vredno, da si se skušal ustrezno izobraziti in posledično kar se da ustrezno ravnati, če bi do srečanja z inšpektorjem prišlo.

Na Slo-techu boš, kot lahko vidiš, deležen čisto resnih odgovorov od množice personae (koyotee je kot kaže svetla izjema) in drugih resnih avtoritet, tako da boš na svoje dosedanje gostilniške debate hitro pozabil in boš lahko brez skrbi pričakoval morebitno srečanje z uradno osebo.

:))

V glavnem, če te ustavi inšpektor lepo normalno sodeluješ in poveš, kako je bilo. Če si slučajno šel samo na stranišče v gostilni, pač to poveš. Če je (oz. še bo) pijačo plačal kolega, to poveš. Enako lahko prideš iz trgovine in pojasniš, da nisi ničesar kupil. Če boš ob tem imel polne vrečke stvari, boš moral biti malo bolj prepričljiv, sicer pa ne vidim razloga, zakaj ne bi lepo po pravici povedal, če je pač tako. To so čisto normalne situacije.

Drugače pa si shranite račun. Ne vidim razloga, zakaj ga ne bi.

šernk ::

koyotee je izjavil:

Je blo pa tut v prispevku, če traja več kot 4 sekunde, da ti izdajo račun, ti le tega ni potrebno čakati.


link do zakona? karkoli?

ker jaz sem pogosto po 4ih sekundah že skoraj pri avtu. enostavno se mi za štruco kruha ne da čakat računa, sploh če pripravim drobiž v naprej.
In general, high velocity doesn't produce harmful injuries.
But what is dangerous is the high acceleration
or deceleration given at a certain time interval.

Smurf ::

Ce bi kupil struco kruho in ne bi vzel racuna pri tem pa bi me dobil inspektor, bi mu rekel, da sem jo ukradel. Kaj bo pa potem naredil :)?

IL_DIAVOLO ::

Ne delaj se korenjaka in mu pokazi ta list papirja.

Je pa nekaj zanimivo...danes mi je na posti ena govorila, da danes noben ne jemlje racuna. Folk se ocitno zelo upira temu zakonu oz. kljubuje.

Matako ::

No INAL, ampak prepoznam pa sumljivo zakonodajo s pol riti, ko jo srečam.

Prvič, zamisel, da se teži naključnim strankam z namenom, da bodo zastonj opravljale storitev nadzora trgovcev je milo rečeno... kratko-potezna. Enkrat ko si vklopil razum in zahteval račun si opravil vse in še več. Zakaj bi moral sedaj zastonj opravljati še dodatno stroritev arhivarja papirnatih izpiskov? In to ravno zdaj, ko je bil menda vzpostavljen elektronski sistem spremljanja le-teh? Komu na čast? Kaj imaš sploh z vsem skupaj - če inšpektorju kaj ni jasno, naj se _najprej_ pogovori s trgovcem in intervjuja njega. On je tisti z največ informacij, gnjavlenje strank je trkanje na napačna vrata.

Naj uvedejo ugodnosti za hranjenje računov v smislu davčnih olajšav namesto retardiranih iger na srečo iz proračuna pa bo bistveno več učinka.

Drugič, pravilo je polno raznih ad-hoc definicij. Hranjenje, metanje stran, meje lokala, predaja osebne lastnine (računa), ugotavljanje poteka dogajanja... tipično se takim zakonom s toliko prostimi konci interpretacij izogiba.

Mar je inkasantstvo po 40 ojrov res vredno vse te drame? Nekega velikega polnjenja proračuna od tega ne bo - končno inšpektorska ura tudi nekaj stane.
/\/\.K.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Matako ()

koyotee ::

šernk je izjavil:

koyotee je izjavil:

Je blo pa tut v prispevku, če traja več kot 4 sekunde, da ti izdajo račun, ti le tega ni potrebno čakati.


link do zakona? karkoli?

ker jaz sem pogosto po 4ih sekundah že skoraj pri avtu. enostavno se mi za štruco kruha ne da čakat računa, sploh če pripravim drobiž v naprej.


Bom poiskal v arhivu rtvslo, je blo par dni nazaj.
Rear DVD collector!
JTD power!
Coming soon: bigger E-penis & new internet friendzzz!

Netrunner ::

Če te ustavijo ko odhajaš iz bara, rečeš da nisi nič pil. Če pa te ustavijo pred trgovino in da ga slučajno nimaš pa rečeš da si ukradel :)

bobby ::

Kaj ti pa inspektor lahko naredi?
Nic. Pridrzat te ne sme, legitimirat te ne sme, ce se obrnes za 180 stopinj (in ne 360!!!) gres v drugo stran in to je to, ce nimas racuna zaradi bilokerega zakona ali pa se naredis bumbarja in ga "ne vidis".
V republiki Sloveniji sta za red zadolzena samo policija in vojska (beri ustavo RS). Inspektor lahko samo poda ovadbo na policijo za neznanim storilcem ki ja dne,....
Ko smo ze na tem, tudi redarji niso v tem sklopu.
Pa zakon gor al pa dol, bodo mogli se malo ustavo popravit. Naj me kdo popravi, ce je pravnika oz je vsaj prebral ustavo RS.
Ce eksplicitno ne odgovorim osebam PNG ali PR,..I dont care about your opinion.

darkolord ::

V republiki Sloveniji sta za red zadolzena samo policija in vojska (beri ustavo RS). I
V ustavi ne piše tega.

K0K0 ::

A je res tko težko vzet račun ?
Meni se ta ureditev dopade. Do zdej je veliko strank težilo, da naj naredim brez računa, da bo brez ddv in ceneje za njih... Po eni strani je logično, ker za njih to ni predstavljalo nobenega rizika. Če bi bil zunaj inšpektor bi najebal samo trgovec. Če se ne motim je bla kazen tudi če izdaš račun pa ga stranka ne odnese iz trgovine.
Pri nas je blo tega full in sem sam čakov kdaj bo prišel kak inšpektor in nam napisal kazen, ker nismo stranke prisili da odnese račun iz trgovine. Zdej vsi vzamejo račun, tko da imam eno skrb manj :)

Sicer pa mi je kolega iz Hrvaške pripovedoval, da so pri njih po uvedbi davčnih blagajn inšpektorji čakali pred trgovino in čekirali če imajo ljudje račune. Verjetno bo pri nas podobno.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: K0K0 ()

SG_101 ::

Zakon o finančni upravi, 14. člen:

14. člen
(pooblastila uradnih oseb)
(1) Pri opravljanju nalog finančne uprave uradna oseba:
1. ugotavlja identiteto osebe in status zavezanca,
2. zbira in pridobiva obvestila ter podatke,
3. zahteva predložitev podatkov, listin in dokumentov in drugih zapisov ter zavaruje podatke,
4. uporablja tehnične pripomočke za fotografiranje ali snemanje,
5. odvzame in pregleduje vzorce blaga,
6. ugotavlja namensko uporabo označenih energentov in vsebnosti sredstev za označevanje energentov,
7. zaseže listine, dokumente, nosilce zbirk podatkov in druge stvari,
8. vstopa na zemljišča, v prostore in objekte ter jih pregleda,
9. pregleduje naprave, blago in druge stvari,
10. ustavi prevozna sredstva,
11. pregleduje in preiskuje prevozna ter prenosna sredstva,
12. opravi varnostni pregled,
13. pregleduje osebe,
14. uporablja prisilna sredstva,
15. prepove opravljanje dejavnosti in zapečati poslovne prostore, poslovne knjige in drugo dokumentacijo,
16. uporabi tehnično opremo, službene pse, službena vozila s prednostjo,
17. zadrži kršitelja,
18. opravlja druga dejanja, ki so v skladu z namenom opravljanja nalog finančne uprave.

(2) Inšpektor pri izvajanju nalog izvršuje pooblastila iz 1. do 18. točke prejšnjega odstavka.
(3) Carinik in preiskovalec pri izvajanju nalog izvršujeta pooblastila iz 1. do 18. točke prvega odstavka tega člena.
(4) Kontrolor pri izvajanju nalog izvršuje pooblastila iz 1. do 9. točke in 18. točke prvega odstavka tega člena.
(5) Izterjevalec pri izvajanju nalog izvršuje pooblastila iz 1. do 4. točke, 7. do 9. točke in 18. točke prvega odstavka tega člena.

Yohan del Sud ::

Torej možen scenarij:
Yohan (ali pač kaki drugi slovencelj) gre jutri v hoferja, kupi en kečap, na blagajni dobi račun, prečekira, če je vse ok in ga odvrže v koš. Večina štacun ima enega noter in enega zunaj za te primere. Če ga odvržem v notranjosti štacune, lahko pobožam ovčarja med tem, ko mi inšpektor šari po prostati? In zato plačam 40 eur? :))
www.strancar.com

darkolord ::

Tako je.

Mehmed ::

Ni cisto tako.
Ne bo ti preiskal prostate za racun ampak samo vprasal po njem.

Thuban ::

kako pa inšpektor dokaže da to kar sem kupil sem res kupil v tej trgovini?

sem kupil 1 liter mleka v planet tušu, šel v supernovo in pred merkatorjem/šparom počakal prijatelja. Medtem me inšpektor začne zajebavat za račun. kaj zdaj?

jaz sem račun imel zakonsko do izhoda iz trgovine, nato sem ga vrgel v smeti kot dovoljuje zakon. razložite.
I'm sorry, Dave. I'm afraid I can't do that.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Thuban ()

jalovec09 ::

Smurf je izjavil:

Ce bi kupil struco kruho in ne bi vzel racuna pri tem pa bi me dobil inspektor, bi mu rekel, da sem jo ukradel. Kaj bo pa potem naredil :)?


Nazaj v trgovino po kopijo računa.

Mehmed ::

Thuban je izjavil:

kako pa inšpektor dokaže da to kar sem kupil sem res kupil v tej trgovini?


Verjetno se postavi na tak kraj, da te vidi mimo blagajne it. Dvomim da bodo stali pred trgovino pa ustavljali ljudi na slepo.

Thuban ::

mimo blagajne? torej v kavarni vstaneš in greš.. kako je on kaj videl?


recimo da sem se samo vsedel in natakarci rekel da ne bom spil nič, da bi samo posedel 5 minut in nato grem. Kaj zdaj?
Bo šel inšpektor z mano na wc in analiziral urin da bo videl da nimam kofeina v krvi?
I'm sorry, Dave. I'm afraid I can't do that.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Thuban ()

SeMiNeSanja ::

Že res, da ima inšpektor oz. 'kontrolor' FURS-a določena pooblastila, vendar pa bi bilo dobro še vedeti, v katerih primerih jih sme uporabiti!

Npr. policaj ima pooblastilo za uporabo strelnega orožja, nikakor pa ne sme kar tako streljati okoli sebe, ko se mu to zahoče.

Kako je potem to z pooblastili dacarjev? Te res sme kar tako ustaviti in nadlegovati? Pri nas obstoj 'utemeljenega suma' ni potreben, da lahko nadlegujejo ljudi kar tako, dokler ne najdejo enega, ki ga lahko oskubijo, ker zločinec na blagajni ni vzel računa?

Thuban ::

ali obstaja pravna podlaga da bi odprl popoldanski s.p. in inšpektorju izdal račun za opravljen pregled?

Če gre proč brez da bi ta račun vzel pa ga prijavim da računa ni vzel in naj si napieš kazen 40 EUR.
I'm sorry, Dave. I'm afraid I can't do that.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Thuban ()

kikibeck ::

mene pa bolj zanima koliko je kaksen kolega od onih gori na oblasti pokasial za celotno infrastruturo :p

Mehmed ::

Thuban je izjavil:

mimo blagajne? torej v kavarni vstaneš in greš.. kako je on kaj videl?


Sej scenarijev kako zakomplicirat zadevo je nesteto. Samo ce se lahko postavi nekam, kjer ima pregled nad dogajanjem pa se vtika v folk za katere je preprican, se mi zdi to najbolj enostaven in verjeten pristop.
Lahko seveda tudi na slepo ustavljajo ljudi samo zakaj bi? Sej ni da jim primanjkuje zrtev ali pa kej, da bi si rabli komplicirat lajf.

Thuban ::

ti govoriš kot da so inšpektorji neki izobraženi, inteligentni ljudje. Kaj pa če ni?

Pač v primeru ki sem ti ga dal te ima pravico zajebavat. Kakšno moč imamo, da se branimo?

dodatno:
Z globo 40 eurov se kaznuje za prekršek kupec blaga oziroma prejemnik storitve, če ne prevzame in zadrži računa neposredno po odhodu iz poslovnega prostora oziroma ga na zahtevo ne predloži pooblaščeni osebi (drugi odstavek 12. člena).

kaj je poslovni prostor merkator centra? celoten kompleks ali pa samo trgovina merkator znotraj merkator centra?
I'm sorry, Dave. I'm afraid I can't do that.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Thuban ()

garamond ::

Pričakoval bi, da bi inšpektorji pregledovali račune tam, kjer je to smiselno - tam, kjer se nekdo dejansko lahko izogne plačilu DDV (in ne vzame računa, ker sploh ni izdan). Poslovni center Merkatorja nekako ni tak kraj.
A parody of extremism is impossible to differentiate from sincere extremism.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: garamond ()

Thuban ::

ni važno kaj ti pričakuješ. zakon pravi drugače.
I'm sorry, Dave. I'm afraid I can't do that.

Mehmed ::

Thuban je izjavil:

Kakšno moč imamo, da se branimo?


V primeru, ki si ga opisal, bi si on moral dejansko v celoti izmisliti prekrsek. Od tega da si nekaj placal, dobil racun in on to videl.
Dejansko bi tole lazje resil sebi v prid kot ce si policaj izmisli, da si prevozil rdeco luc. Ker ni samo tvoja beseda proti njegovi ampak bi tu moral obstajati racun, ki ga ni.
To plus mala verjetnost, da bi sel kdo ljudem iz dolgcasa podtikat prekrske bi moralo pomiriti vecino ljudi.
Mislm, sej je neokusno kar so si zmislili, samo ni pa za paniko zganjat.

garamond ::

Thuban je izjavil:

ni važno kaj ti pričakuješ. zakon pravi drugače.
Hja, ti pričakuješ "zajebavanje". Smo pač različni.
A parody of extremism is impossible to differentiate from sincere extremism.

Thuban ::

seveda pričakujem zajebavanje, saj imamo upravka z uradniki države.
I'm sorry, Dave. I'm afraid I can't do that.

Tilen ::

Preden se sekirate, bo potrebno najti enega (1), ki mu je bila izdana globa. Do takrat, se ne sekirajte. Za marsikateri prekršek obstajajo kazni in še nikoli niso bile izrečene. Jaz samo čakam, da se pojavi nekdo, ki bo dobil globo. Me res zanima, če bom imel kaj sreče v naslednje pol leta ali dveh.
413120536c6f76656e696a612c20642e642e

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Tilen ()

Thuban ::

seveda, ker je slab čas za to. počakaj da se lotijo branjevke hodit po trgih s svežo solato.

bo moral inšpektor prekleto dobro dokazat da sem to solato kupil pri tej branjevki in ne pri sosednji in račun odvrgel izven njenega poslovnega prostora, torej ko sem odkorakal od njenega štanta do sosednjega.
I'm sorry, Dave. I'm afraid I can't do that.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Thuban ()

Tilen ::

Branjevke, ki prodajajo samo svežo solato, ne potrebujejo davčne blagajne.
413120536c6f76656e696a612c20642e642e

Thuban ::

seveda potrebujejo, če izdajajo račune.

celo šole potrebujejo davčne blagajne, če delajo bazarje.

http://www.24ur.com/novice/slovenija/ra...

aja saj res, lahko rečem da sem za kavo dal prostovoljni prispevek, je bila izdana brez računa.
hvala, si mi dal dobro idejo.
I'm sorry, Dave. I'm afraid I can't do that.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Thuban ()

Tilen ::

Če branjevka ne predeluje pridelka, ne potrebuje niti S.P. Za prodajo solate ne potrebuješ S.P. Kako potem izdaš račun z davčno blagajno? Takšnih podrobnosti res ne poznam.
413120536c6f76656e696a612c20642e642e

Thuban ::

saj si rešil stvar. furs šolam svetuje da namesto računov prosijo za prostovoljne prispevke.

torej če nimam računa sem dal prostovoljni prispevek in to je to.
I'm sorry, Dave. I'm afraid I can't do that.

Tilen ::

Odlično! :)
413120536c6f76656e696a612c20642e642e

K0K0 ::

recimo da sem se samo vsedel in natakarci rekel da ne bom spil nič, da bi samo posedel 5 minut in nato grem. Kaj zdaj?

Tipa za sosednjo mizo bo vprašal, kaj si spil. Če bo rekel da nič bo šel naprej. Če bo rekel da si imel kavo se zna zakomplicirat.
Sigurno ne bodo stali na ulici in ustavljali naključne mimoidoče. Šov bo na kavo in če bo videl da nisi vzel računa boš dobil 40€.
Al pa bo šel na kavo in opazoval trgovino čez cesto.


ali obstaja pravna podlaga da bi odprl popoldanski s.p. in inšpektorju izdal račun za opravljen pregled?
Če gre proč brez da bi ta račun vzel pa ga prijavim da računa ni vzel in naj si napieš kazen 40 EUR.

Sigurno ne, ker potem bi lahko tudi policajem računal :)
««
«
1 / 8
»»


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

FURS Preveri račun (strani: 1 2 3 414 15 16 17 )

Oddelek: Pomoč in nasveti
813163696 (47946) PINki
»

Davčna blagajna za društvo (strani: 1 2 )

Oddelek: Loža
6223117 (7481) Kosek1
»

Ima FURS prav? (strani: 1 2 )

Oddelek: Loža
8610875 (7768) AndrejO

Davčne blagajne (strani: 1 2 3 4 5 6 7 )

Oddelek: Programska oprema
34873468 (64532) Mavrik
»

bar/gostilna možno plačilo edino in samo z gotovino? (strani: 1 2 )

Oddelek: Loža
7316124 (13903) Pithlit

Več podobnih tem