» »

Avtorska pogodba, naročnik iz tujine (ZDA)

Avtorska pogodba, naročnik iz tujine (ZDA)

stalker ::

Z naročnikom iz ZDA sem se dogovoril za nekaj manjših projektov (tehnično risanje) in prišel do sklepa, da bi bila najboljša avtorska pogodba. Na FURS-u sem se že oglasil in so mi sporočili, kako je s plačilom davka in obveznosti.

1) Moram biti pri pisanju avtorske pogodbe na kaj še posebej pozoren? Za vzorec bi vzel primer 1 ali primer 2 pogodbo.

2) Jo moram overit? Kako je z reševanjem morebitnih nejasnosti? Omenim naslov kakšnega sodišča?

3) Kako mi on najlažje (najceneje) nakaže denar? PayPal si pobere 4,5% od nakazila, kako je pri nakazilu na TRR iz ZDA? Plača on kakšno provizijo?

AC_DC ::

Boš lahko prepričal naročnika, kljub temu da boš uporabil avtorsko pogodbo (dvomim da jo poznajo v zda) ?


kako je pri nakazilu na TRR iz ZDA? Plača on kakšno provizijo?

Bank wire transfer, kakšnih 20-30 usd stane prenos.

Invictus ::

Američani (in tudi ostali tujci) imajo najraje,da imaš pravno osebo. Se pravi s.p. ali d.o.o. Ne pozabi da moraš biti zavezanec za DDV. Vsaj atipični.

Alternativno se lahko zmeniš da ti pošljejo ček in narediš samoprijavo. Samo bo težko. Lahko pa vprašaš.

Še najbolje pa bo, če račun izstavijo kakemu kolegu, ki ima s.p.
"Life is hard; it's even harder when you're stupid."

http://goo.gl/2YuS2x

Mavrik ::

Invictus, ne bluzi.

stalker: Ko sem jaz to nazadnje počel je bilo tako, da si pač oddal tisti en obrazec v Sloveniji in si dobil potem s FURSa navodila kako plačaš prispevke (sklepam da so ti to povedali). Kar se vsebine pogodbe tiče si ti ne upam svetovati, ker nisem pravnik - verjetno se ti splača plačati kako uro svetovanja za tole.

Kar se pa tiče nakazila - direktno nakazilo je večinoma vsem najlažje. Stalo te bo cca. 30EUR za stroške, to pa je bolj ali manj to.
The truth is rarely pure and never simple.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Mavrik ()

Invictus ::

Ne bluzim, take so moje izkušnje.
"Life is hard; it's even harder when you're stupid."

http://goo.gl/2YuS2x

stalker ::

Na FURSu so mi vse razložili, kako je s samoprijavo, tako da glede plačila davkov ni problema.
Invictus, račun moram jaz izstavit, ne on. SP bi bil idealen ampak se mi zaenkrat še ne izplača, ker bom imel mesečno premale dohodke. Omenil sem mu ta "copyright contract" in je bil za, samo mu moram izstaviti račun. Lahko bi mi tudi nakazal direkt na PP brez računa, ampak se gre za malo večji znesek, zato bom raje legalno uredil in šel tudi do kakega pravnika.
Kako je pa s temi freelancer stranmi? Bi bilo to tudi primerno zame, njega in FURS?

Invictus ::

Saj ravno zato rabiš pravno osebo. Zasebnik ne more in ne sme izdajati računov.

S.P. lahko odpreš za en mesec, izstaviš račun, zapreš. Narediš obračun bilance in pošlješ FURSu.

Ko dobiš denar, zapreš še bančni račun.

Od kje folku ideja da s.p.ja ne moreš zapreti?
"Life is hard; it's even harder when you're stupid."

http://goo.gl/2YuS2x

Mavrik ::

Invictus je izjavil:

Ne bluzim, take so moje izkušnje.


Potem so tvoje izkušnje zelo omejene.

stalker: Nobenega računa ti ne izstavljaš. Ti se s pogodbo zmeniš z naročnikom kaj bo narejeno in za koliko, on tebi denar nakaže in to je to. Pri avtorski pogodbi (in ti kot fizična oseba) koncepta računa ni. Se pa zavedaj da bodo morebitne izterjave z ZDA problem če se te odločijo nategniti (kar bi bile tudi pri s.p.).
The truth is rarely pure and never simple.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Mavrik ()

St235 ::

stalker je izjavil:

Na FURSu so mi vse razložili, kako je s samoprijavo, tako da glede plačila davkov ni problema.
Invictus, račun moram jaz izstavit, ne on. SP bi bil idealen ampak se mi zaenkrat še ne izplača, ker bom imel mesečno premale dohodke. Omenil sem mu ta "copyright contract" in je bil za, samo mu moram izstaviti račun. Lahko bi mi tudi nakazal direkt na PP brez računa, ampak se gre za malo večji znesek, zato bom raje legalno uredil in šel tudi do kakega pravnika.
Kako je pa s temi freelancer stranmi? Bi bilo to tudi primerno zame, njega in FURS?


Skleneš pogodbo. Pogodba je osnova za plačilo. Na podlagi tega mu potem izdaš poročilo, ki ima tudi specifikacijo stroškov. On ti nakaže denar, ti urediš z FURS.

As simple as that, tako da ne poslušaj tega jokanja okrog odpiranja spja za eno ali dve pogodbi.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: St235 ()

Invictus ::

Mavrik je izjavil:


Potem so tvoje izkušnje zelo omejene.

Takoj, ko imaš kako drugo obliko pogodbe, kot izstavljen račun firme, se za njih malo zakomplicira računovodstvo. Zato ti kar vnaprej rečejo, odpri firmo...

Kar je dolgoročno tudi edina pametna varianta. Sam potem ostalih variant niti nisem šel raziskovat. Odpreš firmo, lahko tudi nekje v davčni oazi in imaš mir.
"Life is hard; it's even harder when you're stupid."

http://goo.gl/2YuS2x

Invictus ::

Glede na to da gre za podjetje iz ZDA, mislim da bodo oni avtomatsko odvedli 30% davka IRS. In ti moraš potem dokazovati da jim tega ni treba. Je že teklo o tem tema nekje tukaj.

Skratka več papirologije. In tega nočejo. Ali pa zaenkrat še ne vedo kaj jih čaka ;).

Če ne delaš ravno za 500 EUR, ampak za znesek, višji od 2k EUR, se ti za en mesec splača odpreti s.p.
"Life is hard; it's even harder when you're stupid."

http://goo.gl/2YuS2x

webmaher ::

Mavrik je izjavil:



stalker: Nobenega računa ti ne izstavljaš. Ti se s pogodbo zmeniš z naročnikom kaj bo narejeno in za koliko, on tebi denar nakaže in to je to. Pri avtorski pogodbi (in ti kot fizična oseba) koncepta računa ni. Se pa zavedaj da bodo morebitne izterjave z ZDA problem če se te odločijo nategniti (kar bi bile tudi pri s.p.).


vse podobno le naročnik je v Nemčiji...delal zanj že, samo, da sem imel avtorsko pogodbo s firmo v Sloveniji...
te firme zdaj ni več, naročnik iz Nemčije pa bi še rabil moje usluge...šlo naj bi za vsaj 2-letno sodelovanje cirka 500-700€ bruto...
Kaj narediti:

1.) podpisati avtorsko pogodbo in naročnik plača vse dajatve v Nemčiji meni pa nakaže neto direkt na bančni račun in jaz to prijavim FURSu in doplačam še razliko...

2.) poslati račun iz firme v Abu Dabiju in iti s kamelo do sedeža firme in dobiti ves keš na roke :))

Invictus ::

Odpri mormiran s.p. dokler je še :).

Kar se tiče Abu Dabija, kaj misliš da tam ne poznajo kartic?
"Life is hard; it's even harder when you're stupid."

http://goo.gl/2YuS2x


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Prijava dohodkov, zasluženih preko freelance dela

Oddelek: Loža
101654 (991) Invictus
»

Freelance (strani: 1 2 )

Oddelek: Loža
5014384 (12111) djmisq
»

Remote programiranje - prejetje plačila (strani: 1 2 )

Oddelek: Programiranje
5114342 (11692) M.B.
»

Postranski dohodek

Oddelek: Loža
359603 (8449) Vikking
»

Kdo lahko koristi avtorsko pogodbo?

Oddelek: Loža
257643 (6640) fosil

Več podobnih tem