» »

Koliko je X€ nakazanih na S.P. efektivno?

Koliko je X€ nakazanih na S.P. efektivno?

technolog ::

Ker vem, da vas kar nekaj dela pogodbeno, mam vprašanje za mojstre, kot ste.

Recimo, da se nekomu nakaže na s.p. XEUR na uro za polni delovni čas (recimo 30EUR evrov da bomo lažje govorili, je pa številka izmišljena), koliko je to efektivno neto, primerljivo z nekom, ki je zaposlen?

Upoštevajte:
* da si plača enake pokojninske prispevke
* da si vzame dopust
* da si plača prevoz na delo (50EUR)
* da ima pol ure plačanega odmora za malico (in plačano malico)
* da ima občasno bolniško
* da dobi regres
* da plača čisto vse prispevke, torej tudi računovodjo in naslov, kamor prijavi s.p.

Se pravi hočem približen efektiven neto znesek, ki bi bil v nulo primerljiv, se pravi v smilsu denarja, ki ga lahko neseš v Špar in ga zapraviš. Ni treba upotevat tega, da ne dobiš odpravnine in imaš težave pri vzemanju kredita in ostalih malenkosti.

p.s.: Recimo da je sp normiran.

Mavrik ::

Ker ma s.p. pavšalne stroške je vse to odvisno od tega koliko letno zaslužiš. Isto je z pravo plačo, saj je vse odvisno od dohodninske lestvice a ne?
The truth is rarely pure and never simple.

technolog ::

No, zato sem pa rekel, da recimo da dobiš 30EUR na uro. Moja ocena je nekje 15EUR, mogoče pa tudi, da sem se uštel, ker nimam pojma.

Zgodovina sprememb…

Mavrik ::

"30EUR na uro" je popolnoma neuporabna številka, ker ne pove nič koliko boš zaslužil v letu. Na nivoju celega prihodka se določa dohodninska lestvica a ne? Tako da recimo povej koliko je letni bruto za katerega primerjaš in če imaš kake olajšave (froci, etc.).
The truth is rarely pure and never simple.

technolog ::

Za polni delovni čas tudi piše v originalnem postu. Torej mamo to definirano. Otrok ni, tako da verjetno samo splošna olajšava aplicira tukaj. Aja, s.p. pa je recimo normiran, ker se to kao najbolj splača. Recimo, da se :)

Se pravi neka zob za zob primerjava med zaposlenim za polni delovni čas in med nekom, ki dela čisto isto prek s.p-ja.

Zgodovina sprememb…

pirat ::

Rabimo podatek o tem, koliko znese skupaj letno. Urna bruto postavka '30 EUR' nam zal ne pove nič. Zakaj? Kot samostojni podjetnik si z dohodnino obdavčen zelo podobno kot fizična oseba. In ce na leto realiziras recimo 5.000 EUR, kjer znaša efektivna dohodninska stopnja precej pod 16% je to precej drugače kot ce je tvoj letni prihodek recimo 200.000 EUR, kjer se ti dohodninska stopnja približuje 50%....
In od tega je v končni fazi tudi odvisno, koliko potem dejansko 'lahko neseš v Spar'.... Pri samostojnih podjetnikih vedno primerjaj letne zneske.

technolog ::

Ok, 30EUR na uro za polni delovni čas je torej 250 delovnih dni krat 8 ur, torej 2000 ur, torej 60.000EUR bruto na leto. Normiran s.p., če je pomenbno. Dejanski stroški, ki jih lahko prikažeš, so jasno zanemarljivi, mogoče nakup novega monitorja ali laptopa.

Sam jst bi rad, da bi v to primerjavo vključli tud to, da si vse ugodnosti, kot recimo plačan dopust, občasno bolniško, plačano malico plačaš potem enakovredno iz svojega žepa. Se pravi 60.000EUR je potem bruto bruto.

Zgodovina sprememb…

Miha 333 ::

Natančno je težko reči, ker je odvisno od zelo veliko faktorjev, ampak v grobem pa: bruto plača zaposlenega s prispevki delodajalca (II. bruto) + nadomestila (prevoz, prehrana, bruto regres) + obratovalni stroški s.p.-ja (računovodstvo, banka, amortizacija opreme, ogrevanje, elektrika, telefon, internet ...). Takšen znesek moraš fakturirati (imeti toliko prometa), da je tvoj neto dohodek primerljiv z neto dohodkom zaposlenega z enako bruto plačo.

Si pa še vedno na slabšem kot zaposleni, saj če zapreš s.p. praktično ni šans za nadomestilo za brezposelnost pri Zavodu za zaposlovanje, ovrednotiti je verjetno treba tudi to.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: Miha 333 ()

technolog ::

Ja, sej recimo da to ignoriramo, torej da ni nadomestila za brezposelnost, da ni odpravnine, da težje dobiš kredit, ker je to težko ovrednotit v denarju.

Ampak recimo, delodajalc hoče dat zate 60.000EUR bruto bruto. Pika. Koliko dobiš od tega prek s.p.ja, če si plačaš dopust in vse ostalo iz žepa (jasno, ker hočemo imet raven teren za primerjavo)?

Zgodovina sprememb…

Okapi ::

Upoštevati je treba še plačan dopust, plačane pol ure vsak dan za malico, plačani prazniki, pa recimo 14 dni bolniške ... Vsega tega kot sp nimaš, skupaj pa nanese recimo 2 meseca letno, ko zaposleni dobiva plačo za nič dela, sp pa ne.

technolog ::

Točno tako kot si rekel. Sploh se ne zavedmo, koliko ugodnosti imaš kot zaposleni. In Okapi, koliko bi ti rekel, da je potem primerljivo da dejansko dobiš iz recimo 30€ na uro za polni delovni čas? Recimo 10€? 15€?

Okapi ::

Sem freelancer in raje ne računam tega, ker bi padel v depresijo8-)

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Okapi ()

Miha 333 ::

Čez palec, pol vzame država, pol od ostanka pa gre za stroške. Se pravi ostane četrtina, če govorimo o čistem netu.

Okapi ::

Čez palec bi rekel, da mora sp zaslužiti 30% več kot je bruto bruto plača (oziroma iz tega preračunana urna postavka), da pride z netom na isto kot zaposleni (vključno z enako visoko penzijo nekoč).

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Okapi ()

technolog ::

Zakaj po teh s.p. izračunih na internetu pride normiran s.p. toliko ugodnejši kot ostali dve vrsti?

Okapi ::

Odvisno, koliko imaš dejanskih stroškov. 80% normiranih stroškov je davčno kar v redu, če jih imaš dejansko samo recimo 30%.

Je pa treba še nekaj dodati - pri (zelo) visokih plačah je pa sp precej na boljšem od zaposlenega, ker ima za prispevke socialno kapico, ki je zaposleni nima.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Okapi ()

technolog ::

Ja, dejansko kot običajen zaposleni, ki tudi ponavadi nima ravno veliko stroškov. Jst sam hočem primerjat normaln job in nakazilo prek s.pja. In kok bi ti rekel, da je odgovor, če imaš normiran s.p.? Verjetno potem več kot samo četrtina, kot je rekel Miha.

Yohan del Sud ::

Še mojih 5 centov, glede na to da sem po 14-ih letih zaprl s.p. Vedno si v škodi. Ne glede na to, kje si na lestvici. Glavna prednost je, da si v teoriji bolj okreten. No ja, tudi v praksi, če znaš to izkoristit. Še posebej v posameznih nišah so tudi druge pozitivne (ampak spet časovno omejene) računice - razni sezonci ponavadi - pa tudi kakšne druge niše se najbrž splačajo z dobrim računovodjem in svetovalcem in veliko dela.

Jebeno prekerstvo.

Pa še da malo kontriram mihatu 333. Dobil sem za 6 mesecev nadomestila iz zavoda za priznanih 10 let delovne dobe. Prvi razlog je vplačevanje zavarovalnine za primer nezaposlenosti (poglej postavke, se mi zdi, da je okrog 1,5 uer mesečno sedaj) in pa drugi je seveda, da razloge za zaprtje utemeljeno predstaviš birokratom. Sam sem igral na karto, da sem bil tehnološki presežek sam sebi. Kar je bilo res, prekerc lahko enostavno in hitro izgubi okretnost in pade dol, posledično ostane brez vsega.

BTW. Iščem normalno službo. Karkoli. Samo ne prekerstva. Too old for that shit.
www.strancar.com

Zgodovina sprememb…

Miha 333 ::

Yohan del Sud je izjavil:


Pa še da malo kontriram mihatu 333. Dobil sem za 6 mesecev nadomestila iz zavoda za priznanih 10 let delovne dobe. Prvi razlog je vplačevanje zavarovalnine za primer nezaposlenosti (poglej postavke, se mi zdi, da je okrog 1,5 uer mesečno sedaj) in pa drugi je seveda, da razloge za zaprtje utemeljeno predstaviš birokratom. Sam sem igral na karto, da sem bil tehnološki presežek sam sebi. Kar je bilo res, prekerc lahko enostavno in hitro izgubi okretnost in pade dol, posledično ostane brez vsega.

Da, pogoj je plačevanje prispevka za primer brezposelnosti, pri s.p.-jih je to opcijsko. Ter razlog prenehanja mora biti tak, da prenehanje ni po tvoji krivdi ali volji, v kar moraš prepričati birokrate. Nisem napisal, da je nemogoče.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: Miha 333 ()

sumoborac ::

Torej en kratek izračun:
Zaposlen za polni delovni čas: povprečno 172 ur/mesec, skupaj 228 dni dela + 20 dni dopusta + 10 dni bolniške (delovni dnevi)
Neto plača cca 1000 EUR (malce nad povprečjem) = 12.000 EUR letno
Malca = 6,12 EUR/dan (max) * 228 dni = cca. 1350 EUR
Regres = minimalna plača + za dve pivi = 600 EUR
SKUPAJ PRIHODEK NETO: 13950 EUR
SKUPAJ STROŠEK BRUTO BRUTO: CCA 22.000 EUR
Če ni otrok in ostalih prihodkov, je dohodnina okoli 0 EUR (+/-100 EUR)
Torej zaslužek urne postavke NETO: 13950 EUR / (228 dni * 7,5h) = 8,15 EUR/h
Urna postavka delodajalca: ~13 EUR

Samozaposlen v S.P.:
Letno dela 228 dni po 7.5h/dan (enako kot zaposlen). Zasluži 13 EUR/h, ni davčni zavezanec, normiran S.P.
SKUPAJ PRIHODEK BRUTO: 22500 EUR
Povprečna plača (ker ni prvo leto s.p. se upošteva že "dobiček" iz prejšnega leta) + računovodstvo + osnovni stroški: 1700 EUR = 20.400 EUR letno
Plačilo normiranih odhodkov: 4% celotnega prometa = 900 EUR
SKUPAJ PRIHODEK NETO: 12000 EUR (plača) + cca 1200 EUR = 13200 EUR / 228 dni * 7.5h = 7,7 EUR/h


Torej pri isti urni postavki na dolgi rok s.p. zasluži cca. 6% manj.

Zdej naj pa kdo pove kje vse sem se zmotu :)
Prid sm al pa tm ostan...

Mavrik ::

technolog je izjavil:

Ok, 30EUR na uro za polni delovni čas je torej 250 delovnih dni krat 8 ur, torej 2000 ur, torej 60.000EUR bruto na leto. Normiran s.p., če je pomenbno. Dejanski stroški, ki jih lahko prikažeš, so jasno zanemarljivi, mogoče nakup novega monitorja ali laptopa.

Sam jst bi rad, da bi v to primerjavo vključli tud to, da si vse ugodnosti, kot recimo plačan dopust, občasno bolniško, plačano malico plačaš potem enakovredno iz svojega žepa. Se pravi 60.000EUR je potem bruto bruto.


Okej, izhajamo z naslednjih predpostavk - imaš s.p. odprt prvo leto in so prispevki minimalni. Imaš normiran s.p. Na mesec te to stane:

1.) 330,15 EUR za prispevke (202,53 EUR za PIZ, 124,30 EUR za ZZ, cca 3,5EUR za ostal crap). V celem letu plačaš 3.961,80 EUR prispevkov.
2.) Ker praviš da boš zaslužil 60.000EUR. Ker imaš normiran s.p. ti nakupovanje monitorjev in ostalega ne koristi nič - stroški so avtomatično 80% prihodka, kar pomeni da je obdavčljiva masa 12.000 EUR. Na teh 12.000 EUR plačaš 20% davka - 2.400EUR.

Skupaj v letu si tako od 60.000EUR vrednosti v izdanih računih obdržal 60.000 - 3.961,80 - 2.400,00 = 53.638,2 EUR. Naslednje leto se ti bodo prispevki ustrezno dvignili - če boš zaslužil 60.000 bodo okoli 500-520EUR namesto 330.

SRCjev izračun kaže da boš s 60.000 EUR bruto plače odnesel domov 32.467,44 EUR neto plače. Poleg pa jasno še regres in ostale bonuse, ki ti pa jih naj kdo drug izračuna, ki jih pozna.
The truth is rarely pure and never simple.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Mavrik ()

Okapi ::

Drugo leto se ti prispevki dvignejo, tudi če zaslužiš 0. Plačuje se jih pač z enim letom zamika.
Pravilen izračun je 38% prispevkov (tudi zato, ker hočeš imeti enako penzijo kot zaposleni), 4% dohodnine, 10% za dopust, 5% za bolniško, 5% za praznike in pavzo za malico, 10% za regres in malico, 10% za dejanske stroške (vse na okroglo zaokroženo). Se pravi recimo 75% procentov od plačila daš stran in dobiš "pravi" neto - eno četrtino od tistega, kar ti stranke plačajo.

O.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Okapi ()

technolog ::

Torej raje kot za 30EUR bruto na uro bi se bilo bolje zaposliti v podjetu za četrtino tega, torej 7EUR. Res tako hudo?

p.s.: 30EUR je hipotetično, realno bi bilo bližje 18.

Zgodovina sprememb…

jernejl ::

Podoben izračun sem v neki drugi temi že prilepil, pa se bom kar citiral (moja primerjava je pokazala, da je 25€ urna postavka nekje primerljiva s 1300€ neto plače, seveda ob določenih predpostavkah, ki precej vplivajo na končno vrednost).


Redno zaposleni delavec dela največ 7,5 ur dnevno.
Kot podjetnik boš imel pa še nekaj režije (birokracija, računovodstvo; sestavljanje ponudb, računov; iskanje posla in sestanki, ki niso plačani; čas, ko si na izobraževanju...).

Tukaj je nek izračun, ki ga lahko uporabiš:
http://spizracun.appspot.com/ure_dnevno...
Če vnesem urno postavko 25€ in 6 plačanih ur dnevno, ter 45 prostih dni (25 dni dopusta, ostalo pa bolniška, prazniki in čas za obisk kake konference...), je letni prihodek 32.400€.

32400€ bruto letno
-1296 dohodnina
-8481 prispevki (toliko prispevkov se plačuje za delavca, ki ima 1200€ neto plače)
-1200 prevoz (100€ na mesec)
-1350 malica (6€ na dan)
-2500 sredstva za delo (računalniki, programska oprema), izobraževanja, stroški TRR


skupaj: 17.535€

Če to delimo na 13 delov (zaposleni dobi poleg plače še regres, pa morda še kakšno božičnico), dobimo 1350€ neto na mesec.
S tem, da zaposleni dobi še odpravnino ob odpovedi in uporablja službeno pisarno (če kot s.p. rabiš pisarno, moraš zgornjim stroškom prišteti še najemnino) ter lažje dobi kredit.

technolog ::

Pa to je računano za normiran s.p.? Ker dejansko samo ta tip s.p.ja je dejansko primerljiv z zaposlitvijo, ker noben zaposelenec nima več kot 20% stroškov?

Drgač pa pohvalno, celo na težave pri kreditu si mislil.

Mavrik ::

Ne pozabi tudi prišteti to, da je "zaposlitev" preko s.p.ja v nasprotju z zakonodajo in če te inšpekcija dobi boš plačal debelo za nazaj :)

Vsekakor maš kot zaposlena oseba bistveno več privilegijev in pravic.
The truth is rarely pure and never simple.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Mavrik ()

Okapi ::

Kot sp pa imaš (lahko) več svobode. Več svobode imaš že pri razpolaganju z denarjem (del tistega, kar zaposleni obvezno vplačuje za penzijo lahko vložiš recimo v bitcoine, ali karkoli pač). Delaš lahko od doma, s poljubnim urnikom, dopust si vzameš, kadar hočeš, in poljubno dolgega, delaš lahko na plaži na Baliju ... Seveda je pa vse odvisno od tega, kaj dejansko počneš. Če si "zaposlen prek espeja", kar omenja Mavrik, si glede dolžnosti na istem kot redno zaposleni, samo pravic imaš veliko manj.

O.

Super Sonic ::

Ne pozabi tudi prišteti to, da je "zaposlitev" preko s.p.ja v nasprotju z zakonodajo in če te inšpekcija dobi boš plačal debelo za nazaj :)

To je malo (brez veznega) strašenja, sicer pa kar zadeto v kapico kako poteka izračun. Namreč Inšpektorat za delo mora najprej presoditi delovno razmerje (80% računov na eno in isto podjetje je nekje meja). Delo med istim delavcem-izvajalcem in delodajalcem-naročnikom se lahko nadaljuje le po odpravi nepravilnosti, torej s sklenitvijo delovnega razmerja. Če se delovno razmerje ne sklene, je nadaljnje opravljanje dela nezakonito, delodajalec pa je odgovoren za prekršek, za katerega se lahko izreče globa.

http://www.unija.si/news/763/95/Dileme-...

Tako, da na prvo žogo to ni čisto tako kot se govori, je pa dejstvo, da LAHKO plačaš debelo za nazaj v kolikor potem ne izpolniš zahtev, ki jih poda inšpektorat.
Photography is an immediate reaction, drawing is a meditation.
http://www.youtube.com/watch?v=O2WKoN8K6nI&feature=share

Miha 333 ::

technolog je izjavil:

Torej raje kot za 30EUR bruto na uro bi se bilo bolje zaposliti v podjetu za četrtino tega, torej 7EUR. Res tako hudo?


Po mojih izkušnjah, da.

Sedaj pa primerjaj recimo nekega obrtnika s.p., ki legalno opravi storitev s ceno 30 € + DDV, da lahko neto zasluži ~8 EUR ter na drugi strani fušarja, ki ponudi ceno brez DDV, se pravi 30 EUR in jih 30 tudi pospravi v žep, za stranko (fizično osebo) pa je še vedno cenejši. Takšno odžiranje dela je velik problem in se strinjam, da je treba po delu na črno udariti z vsemi sredstvi.

Smurf ::

Miha 333 je izjavil:

technolog je izjavil:

Torej raje kot za 30EUR bruto na uro bi se bilo bolje zaposliti v podjetu za četrtino tega, torej 7EUR. Res tako hudo?


Po mojih izkušnjah, da.

Sedaj pa primerjaj recimo nekega obrtnika s.p., ki legalno opravi storitev s ceno 30 € + DDV, da lahko neto zasluži ~8 EUR ter na drugi strani fušarja, ki ponudi ceno brez DDV, se pravi 30 EUR in jih 30 tudi pospravi v žep, za stranko (fizično osebo) pa je še vedno cenejši. Takšno odžiranje dela je velik problem in se strinjam, da je treba po delu na črno udariti z vsemi sredstvi.

Ce imas normiran S.P, 30EUR*8ur/dan*200dni/na leto (stejem dopust, bolniske sem notri) = 57600€.
Ko odplacas prispevke in dohodnino ti ostane okoli 49k€....
Seveda imas verjetno se kaksne druge stroske (laptop, prevoz, malica), ampak tole je svetlobna leta od 8EUR/h.

Ales ::

Smurf je izjavil:

... ti ostane okoli 49k€....
Seveda imas verjetno se kaksne druge stroske (laptop, prevoz, malica), ampak tole je svetlobna leta od 8EUR/h.

Kaj če bi prebral prejšnje izračune v temi in potem komentiral..? Oz. če se ne strinjaš z njimi, povej s čim konkretno se ne strinjaš?

111111111111 ::

In jaz sem ravno razmišljal, da je čas iti na svoje, sedaj so me pa tile vaši izračuni prestrašili. :(

Vidim da sem s postavko 12€+ čisto mimo užgal. Najnižja meja je 12€ to je po mojih izračunih 800€ neto/mesec + 800 regresa in 19 dni dopusta. Urna postavka pač raste premosorazmerno z zahtevnostjo dela oz. projekta. Kje sem ga pobiksal?

Miha 333 ::

Sicer se lahko izgubljamo v izračunih, ampak kot že napisano, na grobo moraš za primerljiv zaslužek pri enaki bruto plačo zaračunati (brez DDV) znesek bruto plače zaposlenega s prispevki delodajalca (II. bruto) + nadomestila (prevoz, prehrana, bruto regres) + obratovalni stroški s.p.-ja (tu se hitro kaj pozabi).

Upoštevaj tudi ostalo, na primer, če boš v bolniški in ne boš mogel delati, od česa boš živel prvih 30 delovnih dni bolniške?

Okapi ::

Super Sonic je izjavil:

Namreč Inšpektorat za delo mora najprej presoditi delovno razmerje (80% računov na eno in isto podjetje je nekje meja). Delo med istim delavcem-izvajalcem in delodajalcem-naročnikom se lahko nadaljuje le po odpravi nepravilnosti, torej s sklenitvijo delovnega razmerja. Če se delovno razmerje ne sklene, je nadaljnje opravljanje dela nezakonito, delodajalec pa je odgovoren za prekršek, za katerega se lahko izreče globa.
Število računov v resnici ni pomembno. Pomembno je, kako je to delo videti. Če kot sp delaš v pisarni od stranke, na njenem računalniku, ob devetih do petih ... je to s stališča zakonodaje prepovedano. Če delaš doma, kadar se ti zahoče, kolikor hočeš, je vse OK, tudi če delaš izključno za eno samo stranko.

O.

Okapi ::

Zavajajoča razlika recimo nastane, ker kot normirani sp plačuješ recimo minimalne prispevke (kot osnova se šteje samo 20% zaslužka, ker so ostalo pač stroški, tudi če jih v resnici nimaš toliko). Dokler je vse OK, si na boljšem od zaposlenega, te pa hitro udari po žepu pri daljših bolniških, in predvsem, ko greš v penzijo.

V glavnem, 25% neto je kar dober približek za normiranega espeja, ki vlaga tudi v spodobno penzijo in bi rad imel mesec dni (plačanega) dopusta.

O.

M.B. ::

Pa še ena lepa prednost s.p.-ja je fleksibilnost. Je zunaj lepo vreme pa si naredo dovolj ur že pa greš lepo ven. Ali pa je praznik, pa vreme slabo, pa ti je ravno za delat pa pač delaš čeprav je praznik in si fraj enkrat drugič ko ti to bolj ustreza.

Sam si sproti beležim koliko je delovnih ur ta mesec, pa koliko sem jih že oddelal in pol vidim, če si lahko kaj fraj vzamem al ne.

Za storitve obratovalni stroški niso tak vlki. Računovodstvo rabiš mogoče konec leta. Drugače je ena oddaja mesečno na edavke (kjer rabiš mogoče edino I.T. da si stvar usposobiš :) ) pa je to to. Pa račun izdaš. Sam delam na OSS programju tako da teh stroškov nimam. Internet in elektrika so pa v najemnini. Tako da jih posebej tudi ne morem v stroške računat.
Everyone started out as a newbie.
Sadly only a handful ever progress past that point.

Mavrik ::

111111111111 je izjavil:


Vidim da sem s postavko 12€+ čisto mimo užgal. Najnižja meja je 12€ to je po mojih izračunih 800€ neto/mesec + 800 regresa in 19 dni dopusta. Urna postavka pač raste premosorazmerno z zahtevnostjo dela oz. projekta. Kje sem ga pobiksal?


IMO kot firma nimaš kaj računati manj kot 50EUR na uro pri projektnem delu, ker si drugače delaš dejansko izgubo. Neplačanih ur in dodatnih stroškov pri freelancanju je kar precej.
The truth is rarely pure and never simple.

Super Sonic ::

Število računov v resnici ni pomembno. Pomembno je, kako je to delo videti. Če kot sp delaš v pisarni od stranke, na njenem računalniku, ob devetih do petih ... je to s stališča zakonodaje prepovedano. Če delaš doma, kadar se ti zahoče, kolikor hočeš, je vse OK, tudi če delaš izključno za eno samo stranko.


No, to pa nisem vedel; vzeto na znanje, če drži.
Photography is an immediate reaction, drawing is a meditation.
http://www.youtube.com/watch?v=O2WKoN8K6nI&feature=share

Ice-Heki ::

Zakaj sploh želiš odpreti s.p., če boš delal samo za enega delodajalca?

Moje mnenje je, da če boš imel s.p. boš sicer na koncu meseca lahko dobil kak EUR več na svoj račun (posledica kreativnega računovodstva), ampak to se ne splača (na dolgi rok). Če boš želel imeti enak neto, boš moral v podjetje pošiljati višje fakture, kot če bi bil v podjetju zaposlen (zaradi obratovalnih stroškov s.p.-ja + dopust + bolniška).

technolog je izjavil:

Ampak recimo, delodajalc hoče dat zate 60.000EUR bruto bruto.

Mogoče še pogled z druge strani:

Kot rečeno, delodajalec bo zate v celem letu (vključno z dopustom, malico, prevozom in regresom) namenil 60.000 EUR.
To pomeni, da bo tvoja neto plača približno 2.342 EUR, tvoja bruto plača 4.210 EUR in bruto strošek delodajalca 4.787 EUR.
Drži? Ne pozabi, da v tem primeru delodajalec plačuje še za tvojo mizo, souporabo pisarne in njeno ogrevanje, itd.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Ice-Heki ()

Okapi ::

V bistvu je treba računati efektivne ure, ne plačanih. Recimo konkretno, ker imam ravno številke pri roki. Leta 2014 je bilo uradno 2088 plačanih ur pri 40 urnem delovnem tednu. Redno zaposleni so pa efektivno delali okoli 1800 ur (lahko tudi manj, če so bili bolj bolehne sorte, ali z majhnimi otroki). In to če šteješ 8 ur na dan, ne 7,5, kot je zares.

Skupaj plačanih dni je bilo leta 2014 261.
- 9 prazniki
- 20 dopust
- 5 bolniška
-----
227 dni (x 8 = 1816 ur).
Če upoštevaš 7,5 urni delovnik, pride celo samo 1700 efektivnih ur na leto.

Se pravi dobijo zaposleni od oka 15-20% več plačanih ur, kot jih v resnici naredijo. Kot sp moraš torej bodisi prikazati več ur, kot jih dejansko narediš, oziroma urno postavko nastaviti za 15-20% višjo samo na račun praznikov, dopusta in bolniških.

Če torej upoštevamo 38% prispevkov (da se po penziji izenačiš z zaposlenim), 20% za zgoraj omenjene praznike/dopuste/bolniške, 10% za malico, prevoz in regres (kar se zaposlenemu ne šteje v bruto plačo) in 12% za dejanske stroške obratovanja, si pri 80%, ki si jih moral sp odšteti od bruta, da dobi realen neto, primerljiv z zaposlenim. Še 5% slabše, kot sem prej naračunal. Pa recimo, da je teh 5% nagrada, da si sam svoj gospod, in se vrnemo na tistih 25% neta iz osnovnega "izračuna".

Če dobi redno zaposleni jurja neto na mesec (+malica itd), mora sp na koncu meseca dobiti 4 jurje na trr, da je, kar se zaslužka tiče, povsem enakopraven zaposlenemu.

V praksi je lahko sicer tudi nekaj manj, da ne bo zgledalo preveč kruto. Recimo od tistih 38% za socialne prispevke je samo 24,35% za penzijo, zdravsteno si pa zavarovan enako, ne glede na to, koliko plačaš. Se pravi lahko plačuješ minimalne prispevke in sam dodatno (po možnosti pametno) vlagaš za penzijo, pa boš na koncu na istem kot zaposleni. Recimo da na ta račun zmanjšamo razliko za 5%. Pa recimo, da upoštevamo 15% in ne 20% na račun dopusta in bolniških, in za 5% zmanjšamo še stroške obratovanja, če jih res skoraj nič nimamo (če recimo delaš doma, z računalnikom, ki bi ga itak imel). Iz 75% pridemo na 60%, se pravi ostane 40% za neto.

V tem blažjem primeru mora sp na mesec zaslužiti 2500, da je enakovreden zaposlenemu s 1000 neto plače.

O.

technolog ::

No, nekaj takega, kot je napisal Okapi, sem želel že iz prve. Ko bi le bili računovodje tako pametni, kot je on. Hvala!

Maš pol sicer še stvari, ki jih je težko kvantificirat, kot je odpravnina, zavarovanje za delo na delovnem mestu, dodatne težave pri kreditu, oprema na delovnem mestu (ki jo moraš sicer sam kupit na stroške).

Se pravi po ta hudem scenariju je odgovor nekako, da ti ostane neto četrtina, v blagem primeru pa 40%. Torej, če rečemo, da ostane cirka tretjina, ne falimo dosti. Vem, da ni fiksno, ker je dohodnina progresivno obdavčena.

Zgodovina sprememb…

Okapi ::

Ja, višjo kot ima zaposleni plačo, bolj se splača biti sp, deloma zaradi socialnih prispevkov (ki pri zaposlenem niso omejeni navzgor, pri sp pa so) in deloma zaradi dohodnine. Recimo en hiter izračun, če si kot sp ravno še na meji za normirce, se pravi 100.000 EUR letno.
- 4% za dohodnino - 4000.
- 2060 evrov mesečno za prispevke (socialna kapica) = 24720 EUR
-----
71280 EUR.

Najvišje prispevke sem računal, da si po penziji in nadomestilu bolniške enakovreden zaposlenemu. V resnici je pri 100.000 bruto zaslužka treba plačati samo 650 evrov prispevkov mesečno (ker se odšteje 80% normiranih stroškov in ostane 1700 evrov bruto "plače").

Odštejemo 15% (od 100.000) za zaradi dopustov, praznikov, bolniških, in zaokrožimo navzdol - ostane 56.000.

Stroški obratovanja so načeloma fiksni, se pravi je odstotek manjši od tistih 12%, kolikor sem jih upošteval pri prejšnjem izračunu. Recimo da porabiš 500 evrov na mesec za računalnik, elektriko, papir, računovodstvo ..., se pravi 6000 na leto. Ostane 50.000 evrov.

Odšteti je treba še malico, regres, recimo še 5000 evrov na leto, in pristaneš pri 45.000 evrih čistega, oziroma 3750 evrov mesečno.

Zdaj pa poglejmo, koliko neta dobi zaposleni, če so stroški delodajalca 100.000 evrov letno (se pravi bruto bruto plača 8333 evrov). Spletni kalkulator naračuna 3700 evrov mesečne plače. Če nimaš otrok, je treba doplačati še približno 250 evrov dohodnine mesečno, se pravi ostane 3450 EUR neto.

Pri takšni plači se torej že splača biti sp.

Če hočeš kot sp priti do 100.000 prihodkov letno, mora biti tvoja efektivna ura 55 evrov bruto, in delati moraš poln delovni čas.

Pri višjih zaslužkih se računica "pokvari" oziroma zelo zakomplicira, ker ne moreš biti več normiranec. V marsikaterem primeru se ti sploh ne splača več zaslužiti, ker ne moreš skupaj spravit za 80% stroškov, in bo tvoj dejanski neto precej nižji.

O.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Okapi ()

technolog ::

Se pravi 55 bruto, če ne jemlejš bolniške, dopusta in časa za malico. Če si to jemlješ, potem pa moraš zaslužiti sorazmerno dosti več na uro, recimo 80. Prav ali ne?

Zgodovina sprememb…

Okapi ::

Ne, 55 evrov z upoštevanimi bolniškimi, dopustom in vsem. 55 evrov urna postavka x 1800 efektivnih ur letno = 99.000 €.

Super Sonic ::

Zakaj sploh želiš odpreti s.p., če boš delal samo za enega delodajalca?


Jaz osebno? Jaz imam doo in sp. Sp (normirc) mi zelo odgovarja, ker lahko služim še poleg svojega dela v podjetju.
Photography is an immediate reaction, drawing is a meditation.
http://www.youtube.com/watch?v=O2WKoN8K6nI&feature=share

Okapi ::

Če popravim zgornji račun s prispevki, ki jih moraš obvezno plačati, je takole.
100.000 evrov zaslužka
- 4000 € dohodnine
- 7800 € prispevkov (650 mesečno)
- 15.000 € za plačan dopust, praznike in bolniške
- 6000 € za dejanske stroške dela
- 5000 € za malico, regres...
------
Ostane zaokroženo navzdol 60.000 ali 5000 € mesečno.

Pri tem izračunu si sicer na slabšem pri penziji, recimo da 500 € mesečno pametno vložiš za pokojnino, in ti ostane 4500 € neto mesečno, ali okroglega jurja več, kot dobi neto zaposleni (pri enakih stroških, 100.000 €, za delodajalca).

O.

Okapi ::

Vsi ti računi seveda veljajo izključno za intelektualno delo, pri katerem imaš zelo malo dejanskih stroškov. Pri kakršnikoli proizvodnji ali trgovini, tudi pri večini storitvenih dejavnosti (frizer, taksi, bife ...), ali če moraš recimo veliko potovati, so dejanski stroški dela višji in ti ostane sorazmerno manj za neto "plačo". Če so stroški dela veliko višji, se seveda ne splača biti normiranec in potem je računica že spet čisto drugačna, v igri pa je takrat že tudi "ustvarjalno računovodstvo" in dovolj "spretni" lepo služijo, uradno imajo pa izgubo.

O.

Yohan del Sud ::

Uh, če smem se navezat na intelektualno delo ... Vem so kalkulatorji tu naokrog, ampak kam (trenutno) tu vmes - med redno službo in (bolj ali manj forsiran) s.p. - padejo avtorske pogodbe. Če že lahko vprašam profija.
www.strancar.com

Okapi ::

Sicer je odvisno, kdo in kaj točno dela, ampak gre nekako takole. Od bruto honorarja se plača 24,35% za pokojnino in 6,83% za zdravstveno zavarovanje, + 25% akontacije dohodnine od 90% bruto honorarja (10% so normirani stroški). Del prispevkov plača naročnik, del prispevkov izvajalec. V glavnem, če hočeš dobiti 500 evrov neto, mora biti bruto honorar (oziroma strošek naročnika) jurja, na pamet "izračunano". Natančno številko izveš šele na koncu leta, ko lahko izračunaš dejansko dohodnino.

AFAIK se splača imeti popoldanski sp, če imaš več kot samo zgolj zelo občasne avtorske dohodke (in si zaposlen). Če si brezposeln, pa tudi ne moreš živeti od avtorskih pogodb, ker ti bo davkarija ali kakšna inšpekcija rekla, da opravljaš dejavnost in se moraš ustrezno registrirati (se pravi odpreti sp ali kaj podobnega). Se tudi bolj splača, zaradi 80% normiranih stroškov in posledično samo 4% dohodnine, vsaj če s honorarji zaslužiš toliko, da lahko pokriješ 350 evrov prispevkov mesečno.

Če sem se kje zmotil, me bo že kdo popravil;)

O.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Okapi ()

M.B. ::

Primerjava med avtorsko in s.p
Pri avtorski moraš zgleda kljub 6% za zdravstveno zavarovanje si le to še posebej plačevat. Ti pa celo teče delovna doba zgleda če zaslužiš več kot 9500€ bruto letno.
Na drugi strani bodo morali honorarci kljub plačevanju že omenjenega novega zdravstvenega prispevka v višini 6,36 odstotka še naprej plačevati tudi prispevek za obvezno zdravstveno zavarovanje (zdaj znaša 14 evrov, s 1. februarjem se bo zvišal na 23 evrov). Pravice do nadomestil za bolniško, porodniško in starševsko nadomestilo honorarci nimajo.

Dobra novica za honorarce pa je, da se jim bo plačevanje pokojninskih prispevkov štelo v pokojninsko dobo. Če bodo imeli letno okrog 9.500 evrov bruto honorarja, bodo imeli leto dni pokojninske dobe, ob nižjih prispevkih pa sorazmerno manj.


Nevem pa če še to drži, ker to je lanski članek. Novejših pa nisem našo.
Everyone started out as a newbie.
Sadly only a handful ever progress past that point.


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Normiranci so rak rana naše ljube Slovenije (strani: 1 2 3 414 15 16 17 )

Oddelek: Problemi človeštva
823160258 (125078) jype
»

Delo preko oDeska (strani: 1 2 )

Oddelek: Loža
518924 (7350) neznanko
»

S.P. ali zaposlitev

Oddelek: Loža
133464 (3082) m0LN4r
»

informacije glede ustanovitve podjetja (strani: 1 2 3 )

Oddelek: Loža
10619177 (16714) wind

Več podobnih tem