» »

Linux 24 let kasneje

Linux 24 let kasneje

Slo-Tech - Če smo že pri visokih obletnicah ... včeraj zvečer je minilo 24 let od Linusove prve javne najave njegovega brezplačnega in odprtokodnega UNIX klona za domače računalnike. Iz nje je ob pomoči številnih zanesenjakov (ter sčasoma tudi podjetij) do danes zrasel moderni in zelo uspešni operacijski sistem GNU/Linux.

Zgodba z njim najbrž ne bi mogla biti bolj drugačna od tiste o nastanku Oken 95 v Redmondu. Linus Torvalds je začel povsem sam, ko je bil še študent računalništva na Helsinški univerzi. Tam se je jeseni 1990 prvič spoznal z UNIX-om (DEC-ovim Ultrixom), ki mu je bil zelo všeč, vendar pa ni tekel na navadnemu smrtniku dosegljivem računalniku. Zato se je odločil, da bo naredil svojo verzijo. Takoj v začetku naslednjega leta je uspel napraskati dovolj denarja za svoj prvi AT PC (Intel 386, 4MB RAMA, 40MB diska) in je v skladu z navodili iz Tannenbaumovega učbenika in njemu priloženega vzorčnega operacijskega sistema Minix začel z eksperimentiranjem. Najprej je spisal preprosti task switcher, iz česar je sčasoma zraslo jedro. Nato mu je dodal terminalski emulator ter tega povezal z modemom, da je lahko kar od doma bral novice z univerzitetnega NNTP strežnika. Sčasoma je želel od tam tudi prenesti kakšno datoteko, zato si je spisal preprosti gonilnik za svoj trdi disk. Vse skupaj je skušal ohraniti čim bolj podobno uradnemu UNIX (POSIX) standardu. Koda je bila napisana večinoma v C-ju, precej pa v zbirniku za Intelov 80386, ker se je sproti učil še programiranja za to arhitekturo.

Sistemu je dal delovno ime "linux" - Linusov Unix. Vendar ga sprva ni želel poimenovati po sebi, ker se je bal, da bo med kolegi na fakulteti izpadel preveč bahaško. Razmišljal je nekje v smeri "Freax", v smislu "Free Unix". Na koncu je odločitev o imenu "zacementiral" kolega s fakultete, ki mu je posodil nekaj prostora na fakultetnem ftp strežniku, in mu pri tem namenil mapo "/pub/os/linux/". Ime "linux" je tako ostalo v njegovi prvi najavi sistema na novičarskem seznamu comp.os.minix v avgustu 1991. Omenjena verzija 0.01 je imela malo več kot 10.000 vrstic kode.

Sistem je v tej inačici preizkusilo nekaj 10 ljudi. Zanimalo jih je predvsem, kako ta "UNIX" usposobiti na svojih lastnih domačih računalnikih (Amigah idr.). Linus jim je rekel, da bo težko, ker je njegova koda zelo specifična prav za Intelov 386. A očitno so vztrajali :). Linus je nato začel dobivati vedno več popravkov in jih integrirati v kodo sistema. V začetku naslednjega leta je kodo prelicenciral na Stallmanovo licenco GPL 2, ki je omogočala "zanimivo" kombinacijo pravic do popravljanja in prodaje Linuxa, a pod pogojem, da je njegova koda, s popravki vred, ostala odprta (tj. da je bila priložene distribuciji). To dejstvo je proti koncu desetletja, ko je bil Linux že zelo zmogljiva beštija z jedrom 2.2, GNU paketom UNIX programja, X11 grafičnim vmesnikom, omogočilo njegovo uporabo v komercialnih okoljih in dodobra doprineslo k nastanku celotnega "stacka" odprtokodne enterprise programske opreme po modelu brezplačne osnovne različice s plačljivo premium različico s podporo. Danes ta ekosistem poganja vsaj polovico oblačnih strežnikov, na katerih gostujejo vse te čudovite internetne storitve, ki jih imate tako radi, polovico mobilnih telefonov ter dve tretjini tablic, ter sicer majhen, a vztrajen delež namiznih računalnikov.

101 komentar

«
1
2 3

D3m0r4l1z3d ::

torej bo kmalu kakšen film o njemu ali mora prej umreti? človek je več od vsakega Cukerhriba in gizdalina Jobsa
ETN Wallet addr.: etnkGuvhDzR7Dh8us4e69VStubGbmQHrh5pe2fnpNDhEhX5
A1nCWrFBMK2NmkycgVN4sAwhvY8YyNNbF6KUSJyFZ99QKU8phCn
Cryptopia ref. link: https://www.cryptopia.co.nz/Register?referrer=Anymalus

Highlag ::

Ne ga srat, njegova firma ni zaslužila miljard..... Bi prej dobil film, če bi koga ubil.
Never trust a computer you can't throw out a window

slo-weby001 ::

Fantje film že obstaja : "The Code: Story of Linux documentary" In je v celoti na Youtubu če ste željni ogleda. Priporočam ;) Lp

Thuban ::

čin čin!
I'm sorry, Dave. I'm afraid I can't do that.

dexterboy ::

Bralci čestitajo in pozdravljajo :D

Spisano na prenosniku pod Linuxom. V sobivanju z win7, ampak zagon slednjega traja 15 minut. Majke mi 8-) Če izberem Linux, pa je v 5 minutah ready to go :)

P.S.: Ko sem se rodil daljnega 71', je bilo na tem planetu 4 milijarde ljudi. Pa sem jih kot pobič srečal kar nekaj... "zaostalih". Danes jih sobiva 7 milijard pa še 100 milijonov čez. Tako, čez palec, bi pričakoval, da jih bo pa danes procentualno več... "naučenih". Pa žal ni tako. Zakaj? Ne wem. Ampak ravno zaradi tega, ker so danes ljudje "zabiti", procent Linuxa ne bo zrastel. Da bi samo malo "mučnuli svojom glavom" in ugotovili, da Linux pokriva 90% vseh opravil, ali pa še več... "jok brate, odpade"...

Čaki mal, tole pišem že celo večnost. O, fak, nisem še updejtu status na fejsiču :))
Ko ne gre več, ko se ustavi, RESET Vas spet v ritem spravi.

StarMafijec ::

In kako na Linuxu se poganjanjajo kaki pisarniški programi ali pa Adobe Acrobat in Illustrator zadeve ter programi za obdelavo filmov?

Gikica ::

D3m0r4l1z3d je izjavil:

torej bo kmalu kakšen film o njemu ali mora prej umreti? človek je več od vsakega Cukerhriba in gizdalina Jobsa

Meni je zelo všeč film Revolution OS. Drugače pa vse najboljše Linux! In še na mnoga leta.
Resistance is futile! Firefox and Thunderbird will prevail!

Dr_M ::

Sistem je v tej inačici preizkusilo nekaj 10 ljudi.


V 24 letih se ni kaj dosti spremenilo. (desktop jasno, da se ne bo kdo vzgal)
The reason why most of society hates conservatives and
loves liberals is because conservatives hurt you with
the truth and liberals comfort you with lies.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Dr_M ()

7982884e ::

dexterboy je izjavil:

Bralci čestitajo in pozdravljajo :D

Spisano na prenosniku pod Linuxom. V sobivanju z win7, ampak zagon slednjega traja 15 minut. Majke mi 8-) Če izberem Linux, pa je v 5 minutah ready to go :)

P.S.: Ko sem se rodil daljnega 71', je bilo na tem planetu 4 milijarde ljudi. Pa sem jih kot pobič srečal kar nekaj... "zaostalih". Danes jih sobiva 7 milijard pa še 100 milijonov čez. Tako, čez palec, bi pričakoval, da jih bo pa danes procentualno več... "naučenih". Pa žal ni tako. Zakaj? Ne wem. Ampak ravno zaradi tega, ker so danes ljudje "zabiti", procent Linuxa ne bo zrastel. Da bi samo malo "mučnuli svojom glavom" in ugotovili, da Linux pokriva 90% vseh opravil, ali pa še več... "jok brate, odpade"...

Čaki mal, tole pišem že celo večnost. O, fak, nisem še updejtu status na fejsiču :))

prvič, če bi si ubodel nov laptop za 500€, se bi ti vsak OS bootal v 10 sekundah.
drugič, da ljudje ne uporabljajo linuxa na njihovih računalnikih ni posledica zabitosti, ampak bolj posledica distribucij linuxa. sicer pa kot nekdo z računalom, ki se zaganja 5-15 minut, težko modruješ o tem, kaj hoče povprečen uporabnik.

Thuban ::

dexterboy je izjavil:

Spisano na prenosniku pod Linuxom. V sobivanju z win7, ampak zagon slednjega traja 15 minut. Majke mi 8-) Če izberem Linux, pa je v 5 minutah ready to go :)


ojej, prosim pridi v modern svet in zamenjaj svoj pentium 4 za Intel i5 ali AMD A10. Temu dodaj še ssd in bo _vsak_ sistem zagnan v 10 sekundah.
I'm sorry, Dave. I'm afraid I can't do that.

dexterboy ::

@7982884e; to je Acer Aspire 5552, ki je bil 400 ojrov v Eleclercu. Le ram sem nadgradil na 8 GB, disk je isti od prvega dne, 500 GB. Če bi hotel povprečen uporabnik videti Linux, bi si vzel uro časa in kaj prebral na to temo. Ampak v današnjem svetu je to utopija? Napisal sem čase bootanja zato, da sem prikazal, kakšna je lahko razlika me dvema OS-ema. Težko, da ne vem, kaj bi ordinary user želel. Dnevno dajem support 400 zaposlenim, pa tudi MCDST nisem ravno kupil na tržnici, ker še nisem slišal za plagiat na MS izpitih.

@Draconis, ni noben oldy pentium, je kar AMD athlon II X2P340 :)
Ko ne gre več, ko se ustavi, RESET Vas spet v ritem spravi.

ledd ::

Ne razumem zakaj ni "open document format" standard za uporabo?

johnnyyy ::

Čestitke, ter da bi tako deloval še naprej.

Testman42 ::

Highlag je izjavil:

Ne ga srat, njegova firma ni zaslužila miljard.....


Ravno to, druge firme so zaradi njega *prihranile* miljarde.
Glede na to kje vse je Linux v tem trenutno prisoten, sem trdno prepričan, da je seštevek vseh prihrankov precej večji od profitov še tako dobičkonosnih podjetij.
(\__/) This is Bunny. Copy and paste bunny
(='.'=) into your signature to help him gain
(")_(") world domination.

sisemen ::

"X11 grafičnim vmesnikom"

A to je nekaj s čimer se je za hvalit? :))

Jaz bi probal pomesti pod preprogo, ker od tega lahko samo zves kako se, sicer arhitekturno ucinkovito, grafično reprezentacijo, z dodajanjem brezveznih eye candyev zhebe to te mere, da ljudje raje uporabljajo VNC za remote dostop.

Testman42 je izjavil:

Glede na to kje vse je Linux v tem trenutno prisoten, sem trdno prepričan, da je seštevek vseh prihrankov precej večji od profitov še tako dobičkonosnih podjetij.


Glede nazadovanja računalništva zaradi Linuxa in vseh OSov, ki niso postali mainstream zaradi njega, ne moreš govoriti o prihranku ampak kvečemu o veliki izgubi. Če pa začneš seštevati koliko denarja in višine plač so zaradi koncepta open sourca izgubili developerji, je pa škoda neizmerljiva. Edini cepci, ki delajo zastonj... komaj čakam, da mi bo kdo prišel položiti ploščice v kopalnico zastonj... Od Linuxa so imeli edino korist korporacije in na pol sposobni administratorji, ki so lahko zaradi njegovih pomanjkljivosti in prodajanja megle prišli do lepih denarcev, na škodo developerjev, se razume.

Naj kernel živi še mnoga leta, distribucije pa naj ena za drugo čimprej crknejo. S šalabajzerji, ki jih sestavljajo vred...

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: sisemen ()

iggy ::

dexterboy je izjavil:

@7982884e; to je Acer Aspire 5552, ki je bil 400 ojrov v Eleclercu. Le ram sem nadgradil na 8 GB, disk je isti od prvega dne, 500 GB. Če bi hotel povprečen uporabnik videti Linux, bi si vzel uro časa in kaj prebral na to temo. Ampak v današnjem svetu je to utopija? Napisal sem čase bootanja zato, da sem prikazal, kakšna je lahko razlika me dvema OS-ema. Težko, da ne vem, kaj bi ordinary user želel. Dnevno dajem support 400 zaposlenim, pa tudi MCDST nisem ravno kupil na tržnici, ker še nisem slišal za plagiat na MS izpitih.

@Draconis, ni noben oldy pentium, je kar AMD athlon II X2P340 :)



Sepravi je tukaj primerjava v kateri Windows potegne krajšo čisto naključna? ;)
Hey, you're fat!

radiokills ::

Glede nazadovanja računalništva zaradi Linuxa in vseh OSov, ki niso postali mainstream zaradi njega, ne moreš govoriti o prihranku ampak kvečemu o veliki izgubi.


Hehe, po tej logiki je Windows kriv za mali procent Linuxa na desktopih, ga je zasenčil in Linux ni nikoli postal mainstream.

Če pa začneš seštevati koliko denarja in višine plač so zaradi koncepta open sourca izgubili developerji, je pa škoda neizmerljiva.


Če pa začneš seštevati koliko denarja in višine plač so zaradi koncepta open sourca pridobili developerji, je pa so zaslužki neizmerljivi.

Ajde, na dan s ciframi in alternativnimi scenariji. Kako bi torej bilo če FOSS ne bi bilo?

Arctander ::

Če bo MS z Windows nadaljeval v smeri SaaS, manjšanja zasebnosti, prevzemanja oblasti nad uporabnikovim računalnikom in uvajanjem naročniškega modela, se zna z iztekom podpore za Win7 začeti povečevati število home userjev na Linuxu.

jlpktnst ::

sisemen je izjavil:

"X11 grafičnim vmesnikom"

A to je nekaj s čimer se je za hvalit? :))

Jaz bi probal pomesti pod preprogo, ker od tega lahko samo zves kako se, sicer arhitekturno ucinkovito, grafično reprezentacijo, z dodajanjem brezveznih eye candyev zhebe to te mere, da ljudje raje uporabljajo VNC za remote dostop.

Testman42 je izjavil:

Glede na to kje vse je Linux v tem trenutno prisoten, sem trdno prepričan, da je seštevek vseh prihrankov precej večji od profitov še tako dobičkonosnih podjetij.


Glede nazadovanja računalništva zaradi Linuxa in vseh OSov, ki niso postali mainstream zaradi njega, ne moreš govoriti o prihranku ampak kvečemu o veliki izgubi. Če pa začneš seštevati koliko denarja in višine plač so zaradi koncepta open sourca izgubili developerji, je pa škoda neizmerljiva. Edini cepci, ki delajo zastonj... komaj čakam, da mi bo kdo prišel položiti ploščice v kopalnico zastonj... Od Linuxa so imeli edino korist korporacije in na pol sposobni administratorji, ki so lahko zaradi njegovih pomanjkljivosti in prodajanja megle prišli do lepih denarcev, na škodo developerjev, se razume.

Naj kernel živi še mnoga leta, distribucije pa naj ena za drugo čimprej crknejo. S šalabajzerji, ki jih sestavljajo vred...


Mogoče, hkrati je pa odprta koda edini način, da lahko konkuriramo v svetu. Ker imamo na voljo zastonj platformo in dobre reči se vedno gradijo na plečih predhodnih generacij... zaprta koda povsod bi danes pomenila samo to, da ne bi mogel sploh nič z malo IT firmo, ubili bi te z licenčninami.

Pa pomisli koliko profitira celotno človeštvo, ker ni treba čisto vsega napisat znova vsakič, ene reči lahko celo ponovno uporabimo namesto da bi pisali identične programe all over again. Izgubijo developerji? Da, vendar je tvoj argument na nivoju ludistov - dajmo razbit vse stroje ker nam jemljejo delo.

Če že kaj prinaša izgubo nam direktno je to Microsoft. Ker ima v primežu javno upravo in šolstvo smo prisiljeni kupovati doma in v firmah ravno njihov sofware. Nekako smo talci teh .doc in .docx datotek. Učitelj v šoli reče, da moraš obvezno oddat nalogo v .doc formatu? Zakaj, da bodo v ZDA pobrali še več našega denarja?

Pa še nekaj, vedno, VEDNO se pozabi na GNU. Če GNU ne bi obstajal, Linuxa kot takega ne bi bilo nikoli. Seveda je pa navsezadnje Linux to česar pri GNU projektu niso imeli...

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: jlpktnst ()

sisemen ::

jlpktnst je izjavil:

Da, vendar je tvoj argument na nivoju ludistov - dajmo razbit vse stroje ker nam jemljejo delo.


Lol... ne, moj argument je na nivoju, dajmo zaračunavat za svoje delo, zato da ne bodo namesto nas zaračunavali sistemski administratorji, integratorji,... ki sedaj poberejo smetano, večino dela pa opravijo drugi.

sisemen ::

jlpktnst je izjavil:

Če že kaj prinaša izgubo nam direktno je to Microsoft. Ker ima v primežu javno upravo in šolstvo smo prisiljeni kupovati doma in v firmah ravno njihov sofware.


Tebe ne moti Microsoft. Tebe moti, da moraš za software plačat, da moraš nekomu dejansko za njegovo delo nekaj dati. Koliko si v zivljenju doniral developerjem ki pišejo odprto kodo? (nakazilo prosim)

Vse skupaj ste s tem freeloaderstvom privlekli do nivoja, da boste imeli na koncu zastonj windowse, bodo pa natlačeni z vsem možnim spywarom, reklamami itd. Enako kot android. Me prav zanima kaksen bo Ubuntu cez nekaj let...

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: sisemen ()

sisemen ::

jlpktnst je izjavil:

Mogoče, hkrati je pa odprta koda edini način, da lahko konkuriramo v svetu. Ker imamo na voljo zastonj platformo in dobre reči se vedno gradijo na plečih predhodnih generacij... zaprta koda povsod bi danes pomenila samo to, da ne bi mogel sploh nič z malo IT firmo, ubili bi te z licenčninami.


Slab argument, preden se je razpaslo delo zastonj, so majhne firme še vedno bile in jih ni nič ubilo. Ne bi pa mogle živeti firme, kjer nekdo nekaj pošraufa po nekaj config fajlih in potem proda naprej kot zlato, po drugi strani pa ne vrne ničesar v nasprotno smer, tistemu, ki je dejansko zadevo naredil. In če propadejo ni nič slabega, bo na račun tega preživeli nekaj firm, ki pa dejansko počnejo še kaj drugega.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: sisemen ()

sisemen ::

jlpktnst je izjavil:

da bi pisali identične programe all over again.


Tudi neumnost. Knjižnice naj bodo lepo plačljive. Ne bo treba nikomur pisati "over and over again". Bodo pa plačali za delo, ki ga je opravil nekdo drug.

71GA ::

Sem učitelj in ker ni sredstev, je bil Linux edini način, da za pouk elektronike zagotovim tudi računalnike z modernim operacijskim sistemom (kernel redno posodabljam). Windows uporabniki zavržejo popolnoma preveč strojne opreme, ki jo lepo poberem in vgradim v svoje mašine - hvala bogu za 4 proste RAM reže. Če veš, kaj potrebuješ, potem je Linux prava rešilna bilka. Na dolgi rok Windows ne bo zmogel takega tempa kot Linux, katerega bistvo je ravno evolucija. Hvala Linus. =)

dexterboy ::

@71GA; če boš še kdaj rabil takšne delujoče računalnike, mi kar na PM piši. Pri nas smo vrgli, in še bomo, stran opremo, ki pod Linuxom laufa BP. Kako to vem? Ker sem jih sam sestavil, od vseh odpisanih sem vzel 25 brezhibnih in na celerončku 2.4 namestil Lubuntu. Pol smo jih prodali pod interni odkup, polovico pa kolega ni dovolil, da jih odpeljemo na odpad. Je rekel, da sem preveč dela vložil (zastonj nočne, popoldanske...) in nam krasijo omare na hodniku 8-)
No, za te PC-je pa ne bom napisal, v kolikšnem času prideš na namizje :))
Vem pa zakaj so šle v odpis. Ker pod winsi delo ni bilo več možno, oz. bi moral vložiti preveč denarja, da bi jih spravili v zadovoljivo stanje...

Vsem ostalim, ki udrihate po Linuxu, bi pa spomnil na eno stvar; znanje MORA biti zastonj.
Ko ne gre več, ko se ustavi, RESET Vas spet v ritem spravi.

krneki0001 ::

Imam kar nekaj različnih distribucij linuxa doma. Med drugim tudi original knjigo s cd-jem in na njem verzijo 1.01 openSUSE (verjetno nekje iz leta 1996).
Asrock X99 Extreme 4 | Intel E5-2683V4 ES | 64GB DDR4 2400MHz ECC |
Samsung 250GB M.2 | Asus 1070 TI | 850W Antec | LC Tank Buster

Tarzan ::

sisemen je izjavil:

... Me prav zanima kaksen bo Ubuntu cez nekaj let...


Četudi bi ratal komplet spyware v kar kot praviš sam evoluirajo Windowsi, bi se našel nekdo drug (v bistvu so že, cel kup jih je), ki bi ustvaril lastno distribucijo, ki vohunjenja ne bi vključevala. Ko bi Ubuntu preteral, bi izgubil uporabnike, ki bi šli na distribucijo, ki bi bila uporabnikom bolj blizu. As easy as that.

PS: Ubuntu je že nekaj poskušal z integracijo Amazonovih storitev (štacune) v sistem en čas nazaj in je to s parimi popravki hitro letelo ven. Če ni bil celo kar prvi večji skupek popravkov na ta način failane verzije. Uporabniki in predvsem skupnost razvijalcev je skočila v zrak, da bližnjica do Amazon stora nima na namizju kaj iskati in je šla. Enako bi šli tudi ostali poskusi.

Tr0n ::

...and still useless for gaming. :)

stara mama ::

Tr0n je izjavil:

...and still useless for gaming. :)

Not exactly!
Res da ni najnovejših naslovov, se pa najdejo.
In dokazujejo da ni nobenegqa problema, le zanimanja ni pravega.

Ker mulc pač raj inštalira windows in gre nažigat igre.
Geek pa raj instalira gentoo in mu je to igra.

njyngs ::

Kako useless, če mi pa nekaj naslovov iz Steama deluje brez zatikanja z enakimi nastavitvami kot na Win8 in 10...

Sicer pa, če hočeš, najdeš za vsak OS precej slabosti. V vojni je isto, vsi se borijo za pravo stran. Odvisno je samo, na kateri strani si. Nehajte že s tem nakladanjem OS vs OS, ker zgledate kot eni bebci, ki ne razumejo, da imajo ljudje različne potrebe in želje. Še vedno pa trdim, da je čisto vsak OS več kot dovolj dober za povprečnega Janeza.

Če hočem kupit iPhone, me noben nakladač ne bo prepričal kontra za Galaxy S6. Ali vice versa.
KHM https://www.youtube.com/watch?v=dQw4w9WgXcQ

Markoff ::

sisemen je izjavil:

Glede nazadovanja računalništva zaradi Linuxa in vseh OSov, ki niso postali mainstream zaradi njega, ne moreš govoriti o prihranku ampak kvečemu o veliki izgubi. Če pa začneš seštevati koliko denarja in višine plač so zaradi koncepta open sourca izgubili developerji, je pa škoda neizmerljiva. Edini cepci, ki delajo zastonj... komaj čakam, da mi bo kdo prišel položiti ploščice v kopalnico zastonj... Od Linuxa so imeli edino korist korporacije in na pol sposobni administratorji, ki so lahko zaradi njegovih pomanjkljivosti in prodajanja megle prišli do lepih denarcev, na škodo developerjev, se razume.
Naj kernel živi še mnoga leta, distribucije pa naj ena za drugo čimprej crknejo. S šalabajzerji, ki jih sestavljajo vred...

Nekateri v prostem času radi programirajo, drugi igrajo igre, tretji seksajo, četrti se ga zadevajo s poljubno substanco, peti dirkajo po cestah, ...če so se sami odločili programirati, s tem ne ogrožajo nikogar, v sebi pa ponotranijo občutek povezanosti z družbo in dodajanjem neke vrednosti v skupen projekt. Ne vem, zakaj bi bila to izguba časa ali denarja, konec koncev imajo praktično vsi tudi plačane službe. Za pisanje bolj ali manj proprietary SW. To so tisti isti developerji, ki naj bi imeli po tvojem škodo zaradi adminov, ki ne znajo uporabljati dela, ki ga ti developerji razvijejo off-duty. Če bi bilo res tako, misliš, da bi developerji nadaljevali s svojimi off-duty aktivnostmi?

Sicer pa niso edini, ki delajo brezplačno. Tudi humanitarni delavci delajo zastonj (z izjemo nekaterih v RK in UNICEF). Pa starši, ko vzgajajo otroke. Pa sošolci na šolah in fakultetah, ki si medsebojno pomagajo. Simbioza npr.

Sami idioti. V tej luči tvojega komentarja in osebo, ki ga spisala, pač bolje ne ocenjevati, kajne?
Antifašizem je danes poslednje pribežališče ničvredneža, je ideologija ničesar
in neizprosen boj proti neobstoječemu sovražniku - v zameno za državni denar
in neprofitno najemno stanovanje v središču Ljubljane. -- Tomaž Štih, 2021

black ice ::

Simbioza je svojevrsten 'fenomen', katerega sam ne bi enačil z ostalim prostovoljnim delom.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: black ice ()

Markoff ::

Arctander je izjavil:

Če bo MS z Windows nadaljeval v smeri SaaS, manjšanja zasebnosti, prevzemanja oblasti nad uporabnikovim računalnikom in uvajanjem naročniškega modela, se zna z iztekom podpore za Win7 začeti povečevati število home userjev na Linuxu.

Samo, če/ko:
1. bo Windows 7 že tako kompromitiran z malware-om, da bo že vsak neuki uporabnik razumel, da mora ASAP migrirati na nekaj drugega
2. bo praksa MS, ki jo opisuješ, trajna in je ne bodo spremenili (verjetno pa jo bodo zaradi negativnega odziva trga)
3. bo ne samo Linux GUI dovolj podoben GUI Winsov (XP ali 7) - v vseh pogledih, vključno z raznimi control paneli - temveč tudi ali predvsem, ko bo ODF de facto standard za hrambo datotek Office-like programja. Vsi ostali pomembni formati (AVI, MP3, MKV, PDF, ZIP, ...) so namreč že davno tega standardizirani
4. bo ogromna večina storitev oblačnih oz. spletnih - vsaj poslovno pa temu še dolgo ne bo tako
Antifašizem je danes poslednje pribežališče ničvredneža, je ideologija ničesar
in neizprosen boj proti neobstoječemu sovražniku - v zameno za državni denar
in neprofitno najemno stanovanje v središču Ljubljane. -- Tomaž Štih, 2021

damjanster ::

>Danes ta ekosistem poganja vsaj polovico oblačnih strežnikov....

Jaz mislim, da je delež bližje 90%+. Katera firma si pa danes lahko privošči plačevati OS licence za zagon oblačnih/spletnih storitev?

Linux najdeš še v "smart" napravah - TV, pečica, večina mrežnih usmerjevalnikov in stikal. Me prav zanima kako bi danes izgledal internet, če linuxa sploh ne bi bilo.

klinker ::

Bi blo pa nekaj drugega.
Linux je ok, mainstream pa ne bo, dokler je kompaktibilnost HWja tako katastrofalna kot je. Na enem HWju tece ok, na drugem pa grozno.
Enako velja za pro SW. Audio, foto in video editing nimata nobenega normalnega supporta.
Je pa za povprecnega Janeza ok, za posurfat, kak movie pogledat al pa glasbo poslusat...pod pogojem da placa nekega geeka da mu zadevo usposobi in dalje nudi support ko kaj kreshne zaradi kake posodobitve :)
Tisti ki pa trdite da je woho hitrejsi od Winsew...kaj ste na zadnje vidli Visto al XP al se kaj starejsega? Ker 8 in 10 delata bolje od vsake distribucije ki sem jo sprobal.
Skratka...geeki ki vam je veselje drkat na OS verjamem da vam je vsec, ostali pa se ne mislimo jebat s samim OSom da bo delalo vse kot je treba. Dejte ze dojet da vecina hoce stvar ki dela OOB, ne pa konstantno drkanje po sistemu in goiglat za resitvami.

damjanll ::

Tudi vecina domacih routerjev tece na linuxu.

konspirator ::

dexterboy je izjavil:

Bralci čestitajo in pozdravljajo :D

Spisano na prenosniku pod Linuxom. V sobivanju z win7, ampak zagon slednjega traja 15 minut. Majke mi 8-) Če izberem Linux, pa je v 5 minutah ready to go :)

P.S.: Ko sem se rodil daljnega 71', je bilo na tem planetu 4 milijarde ljudi. Pa sem jih kot pobič srečal kar nekaj... "zaostalih". Danes jih sobiva 7 milijard pa še 100 milijonov čez. Tako, čez palec, bi pričakoval, da jih bo pa danes procentualno več... "naučenih". Pa žal ni tako. Zakaj? Ne wem. Ampak ravno zaradi tega, ker so danes ljudje "zabiti", procent Linuxa ne bo zrastel. Da bi samo malo "mučnuli svojom glavom" in ugotovili, da Linux pokriva 90% vseh opravil, ali pa še več... "jok brate, odpade"...

Čaki mal, tole pišem že celo večnost. O, fak, nisem še updejtu status na fejsiču :))

Če se w7 zaganajo 15 minut imaš disk zanič ali totalno zapacan win install.
Na 10 let starem enojedrniku se v virtualcu w7 postavijo v 4 minutah.
--

Egidij88 ::

Adobe programi delajo na Ubuntu? (Illustrator, Photoshop...)

trnvpeti ::

debian8, 2G rama, 32G ssd za 17eur nov, celeron bga1168(komplet masina cca 160eur z davkom) zagon v palemoon z 100(da se bolj poudarim 10 sekund) zavihki v _10sekundah_(pol je sleep funkcija v uporabi)
instalacija iz kljucka ajde recmo 10-15minmin(vkljucno z libreoffice, wps office(ji je bolj vsec), gimp,vlc,...) z vsemi delujocimi driverji(grafika, wifi,...) in nastavitvami(ikone se pomecejo v dock, plugini za palemoon,zraven monitorja se hdmi na tv za filme ,...)
za eno staro(mal cez 4o in je ze babica) mamo , ki se nikoli ni videla(ali pa delala) linuxa, nima nikakrsnih tezav, in jih tudi ne bo imela(posodobitve)

680x0 ::

Preveč se osredotočate na Linux kot desktop OS.

Linux je zadnjih 24 let platforma za razvoj odprte kode, na kateri slonijo najbolj popularni operacijski sistemi danes - Android, iOS, OS X - pravzaprav vsi OSi, ki niso Windows.

cegu ::

StarMafijec je izjavil:

In kako na Linuxu se poganjanjajo kaki pisarniški programi ali pa Adobe Acrobat in Illustrator zadeve ter programi za obdelavo filmov?


Ko bo država bolj fašistična in ti ne bodo več brezplačni na travniku, te to najbrž ne bo več zanimalo :)

jlpktnst ::

klinker je izjavil:

Bi blo pa nekaj drugega.
Linux je ok, mainstream pa ne bo, dokler je kompaktibilnost HWja tako katastrofalna kot je. Na enem HWju tece ok, na drugem pa grozno.
Enako velja za pro SW. Audio, foto in video editing nimata nobenega normalnega supporta.
Je pa za povprecnega Janeza ok, za posurfat, kak movie pogledat al pa glasbo poslusat...pod pogojem da placa nekega geeka da mu zadevo usposobi in dalje nudi support ko kaj kreshne zaradi kake posodobitve :)
Tisti ki pa trdite da je woho hitrejsi od Winsew...kaj ste na zadnje vidli Visto al XP al se kaj starejsega? Ker 8 in 10 delata bolje od vsake distribucije ki sem jo sprobal.
Skratka...geeki ki vam je veselje drkat na OS verjamem da vam je vsec, ostali pa se ne mislimo jebat s samim OSom da bo delalo vse kot je treba. Dejte ze dojet da vecina hoce stvar ki dela OOB, ne pa konstantno drkanje po sistemu in goiglat za resitvami.


Firme ki ne naredijo gonilnikov same ali pa pomagajo pri ustvarjanju le-teh jih pač nimajo oz. so precej slabi. Ubistvu enako kot na drugih platformah.

680x0 je izjavil:

Preveč se osredotočate na Linux kot desktop OS.

Linux je zadnjih 24 let platforma za razvoj odprte kode, na kateri slonijo najbolj popularni operacijski sistemi danes - Android, iOS, OS X - pravzaprav vsi OSi, ki niso Windows.

Beseda!

dexterboy je izjavil:

@71GA; če boš še kdaj rabil takšne delujoče računalnike, mi kar na PM piši. Pri nas smo vrgli, in še bomo, stran opremo, ki pod Linuxom laufa BP. Kako to vem? Ker sem jih sam sestavil, od vseh odpisanih sem vzel 25 brezhibnih in na celerončku 2.4 namestil Lubuntu. Pol smo jih prodali pod interni odkup, polovico pa kolega ni dovolil, da jih odpeljemo na odpad. Je rekel, da sem preveč dela vložil (zastonj nočne, popoldanske...) in nam krasijo omare na hodniku 8-)
No, za te PC-je pa ne bom napisal, v kolikšnem času prideš na namizje :))
Vem pa zakaj so šle v odpis. Ker pod winsi delo ni bilo več možno, oz. bi moral vložiti preveč denarja, da bi jih spravili v zadovoljivo stanje...

Vsem ostalim, ki udrihate po Linuxu, bi pa spomnil na eno stvar; znanje MORA biti zastonj.


Prosim ne metat računalnike stran (če so uporabni), raje jih podarite tule http://racunalniki.duh-casa.si/

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: jlpktnst ()

Invictus ::

680x0 je izjavil:

Preveč se osredotočate na Linux kot desktop OS.

Linux je zadnjih 24 let platforma za razvoj odprte kode, na kateri slonijo najbolj popularni operacijski sistemi danes - Android, iOS, OS X - pravzaprav vsi OSi, ki niso Windows.

OSX ima BSD jedro, ki nima nobene veze z Linuxom, tudi licenca je drugače (BSD).

Linux tudi ni del GNU ekosistema, ampak so pač zanesenjaki prevedli večino (vse) GNU UNIX orodij tudi za Linux. GNU jedro je Hurd ...
"Life is hard; it's even harder when you're stupid."

http://goo.gl/2YuS2x

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Invictus ()

680x0 ::

Invictus je izjavil:

680x0 je izjavil:

Preveč se osredotočate na Linux kot desktop OS.

Linux je zadnjih 24 let platforma za razvoj odprte kode, na kateri slonijo najbolj popularni operacijski sistemi danes - Android, iOS, OS X - pravzaprav vsi OSi, ki niso Windows.

OSX ima BSD jedro, ki nima nobene veze z Linuxom, tudi licenca je drugače (BSD).

Linux tudi ni del GNU ekosistema, ampak so pač zanesenjaki prevedli večino (vse) GNU UNIX orodij tudi za Linux. GNU jedro je Hurd ...


Vem da GNU ni Linux in da je GNU obstajal že pred Linuxom. Hkrati pa ne moremo mimo dejstva, da je prav Linux s svojo razširjenostjo zadnjih 15-20 let najbolj gnal razvoj GNU in odprtokodnega programja, ne BSD in ostali Unixi.

Markoff ::

Zanimivo bi bilo vedeti, kateri OS uporabljajo proizvajalci vozil za posamezne kontrolne računalnike in za centralni računalnik, preko katerega s storitvami upravlja uporabnik. Res da neposrednega vpliva na uporabo OS na desktopih to ne bo imelo, bo pa OS kot tak verjetno pridobil ogromno, ampak res ogromno razvijalcev (če jih že doslej ni imel). Vozila pač ne bodo več "samo" multimedijski centri, v kar so jih že skoraj pretvorili, temveč samovozeči multimedijski centri. In ker bo treba varnost sistema izpiliti do absurda, bosta zanesljiv OS in razvijalska platforma kritična za uspeh.
Antifašizem je danes poslednje pribežališče ničvredneža, je ideologija ničesar
in neizprosen boj proti neobstoječemu sovražniku - v zameno za državni denar
in neprofitno najemno stanovanje v središču Ljubljane. -- Tomaž Štih, 2021

Thuban ::

Arctander je izjavil:

Če bo MS z Windows nadaljeval v smeri SaaS, manjšanja zasebnosti, prevzemanja oblasti nad uporabnikovim računalnikom in uvajanjem naročniškega modela, se zna z iztekom podpore za Win7 začeti povečevati število home userjev na Linuxu.


ja, zagotovo. Če drugega ne bo pač dualboot ali pa win v virtualki za poslovne namene. Zasebnost pač mora bit.
I'm sorry, Dave. I'm afraid I can't do that.

krneki0001 ::

Za zasebnost potegni kabel za mrežo iz računalnika. Drugače je nimaš. Tudi google ni nič boljši od MS-a kar se tiče zasebnosti.
Asrock X99 Extreme 4 | Intel E5-2683V4 ES | 64GB DDR4 2400MHz ECC |
Samsung 250GB M.2 | Asus 1070 TI | 850W Antec | LC Tank Buster

trnvpeti ::

ne obstaja samo ms in google

jlpktnst ::

Invictus je izjavil:

680x0 je izjavil:

Preveč se osredotočate na Linux kot desktop OS.

Linux je zadnjih 24 let platforma za razvoj odprte kode, na kateri slonijo najbolj popularni operacijski sistemi danes - Android, iOS, OS X - pravzaprav vsi OSi, ki niso Windows.

OSX ima BSD jedro, ki nima nobene veze z Linuxom, tudi licenca je drugače (BSD).

Linux tudi ni del GNU ekosistema, ampak so pač zanesenjaki prevedli večino (vse) GNU UNIX orodij tudi za Linux. GNU jedro je Hurd ...


Ja, Linux ni del GNU ekosistema, je pa GNU del vsake distribucije. Brez GNU projekta Linuxa enostavno ni.

------------- pa par odgovorov kolegu kapitalistu goraj:

sisemen je izjavil:

jlpktnst je izjavil:

Da, vendar je tvoj argument na nivoju ludistov - dajmo razbit vse stroje ker nam jemljejo delo.


Lol... ne, moj argument je na nivoju, dajmo zaračunavat za svoje delo, zato da ne bodo namesto nas zaračunavali sistemski administratorji, integratorji,... ki sedaj poberejo smetano, večino dela pa opravijo drugi.

Malo si poglej koliko odprte kode pride izpod rok ljudi, ki so plačani za to, da jo naredijo. Kot programer/razvijalec/integrator imam preveč dela, ne premalo. Če si nefleksibilen in bi raje vse pisal iz nule je pa to tvoj problem. Dandanes je edini način za preživetje fleksibilnost. Ludist je ludist.

sisemen je izjavil:

jlpktnst je izjavil:

Če že kaj prinaša izgubo nam direktno je to Microsoft. Ker ima v primežu javno upravo in šolstvo smo prisiljeni kupovati doma in v firmah ravno njihov sofware.


Tebe ne moti Microsoft. Tebe moti, da moraš za software plačat, da moraš nekomu dejansko za njegovo delo nekaj dati. Koliko si v zivljenju doniral developerjem ki pišejo odprto kodo? (nakazilo prosim)

Vse skupaj ste s tem freeloaderstvom privlekli do nivoja, da boste imeli na koncu zastonj windowse, bodo pa natlačeni z vsem možnim spywarom, reklamami itd. Enako kot android. Me prav zanima kaksen bo Ubuntu cez nekaj let...


Freeloadanje? Windows imam že zadnjih 10 let licenčen kjer ga imam. Uporabljam samo še licenčne reči, samo zakaj bi za vsako reč človek plačal? Zakaj ne bi bilo kaj v skupno dobro človeštva? To se meni pač zdi blesav sistem totalnega kapitalizma, ki ne vodi nikamor. Mene ne moti Microsoft, to je res. Moti me, da smo v primežu zaprtih programov. Moti me, da mora plačati vsak za software, katere pa sploh NE RABI. Moti me način kako te prisilijo v to. Gre za tipično kapitalistično foro - navadimo neko na servis, nakar dvignemo ceno.

Kaj ima android s čimerkoli? To je politika Googla. Uporabljaš google, evo ti spyware, njihov poslovni model. Res mi ni jasno kako si to povezal z odprto kodo... ker je Android odprta koda? Tisti del, ki je odprta koda ima precej manj (oz nič) spywarea, IN TO LAHKO PREVERIŠ. Zaprti del pa... kdo ve?

sisemen je izjavil:

jlpktnst je izjavil:

Mogoče, hkrati je pa odprta koda edini način, da lahko konkuriramo v svetu. Ker imamo na voljo zastonj platformo in dobre reči se vedno gradijo na plečih predhodnih generacij... zaprta koda povsod bi danes pomenila samo to, da ne bi mogel sploh nič z malo IT firmo, ubili bi te z licenčninami.


Slab argument, preden se je razpaslo delo zastonj, so majhne firme še vedno bile in jih ni nič ubilo. Ne bi pa mogle živeti firme, kjer nekdo nekaj pošraufa po nekaj config fajlih in potem proda naprej kot zlato, po drugi strani pa ne vrne ničesar v nasprotno smer, tistemu, ki je dejansko zadevo naredil. In če propadejo ni nič slabega, bo na račun tega preživeli nekaj firm, ki pa dejansko počnejo še kaj drugega.


Delo zastonj? Kdo dela zastonj? Hitro iskanje najde to: http://www.techrepublic.com/article/for...

Kar ne razumeš je, da je ravno odprta koda priložnost za slovenske male firme. Je pa seveda problem, da imamo očitno na trgu polno okorelih ITjevcev, ki so se pozabili izobraževati in znajo samo Oracle forms ter podobne skozlarije. Kolikor vem res precej primanjkuje znalcev s področja gnu/linux sistemov. Hja, firme, kjer nekdo "pošraufa config file" za velik denar pač obstajajo, ampak vedno so in vedno bodo. Tudi v svetu brez odprte kode. Za obstoj takih firm rabiš podjetja brez znanja kako to naredit sam in tega bo vedno dovolj.

sisemen je izjavil:

jlpktnst je izjavil:

da bi pisali identične programe all over again.


Tudi neumnost. Knjižnice naj bodo lepo plačljive. Ne bo treba nikomur pisati "over and over again". Bodo pa plačali za delo, ki ga je opravil nekdo drug.


Saj te nihče ne sili, da svoje izdelke podariš. Lahko jih veselo prodajaš, kaj je težava?

Očitno imaš težavo indoktriniranih od kapitalizma. Vse mora bit naprodaj? Zakaj? Potem se tudi zavzemaš da se odvzame pravica do nabiranja gob in gozdnih plodov ter prost dostop do gozdov, ker zakaj bi bilo nekaj zastonj? Predlagaš, da se omogoči prodaja morja in obale, ker zakaj nekdo ne mogel lastit obale? V tvojem svetu bi se splačalo kupit en odsek na poti na Triglav in zaračunavat prehod čez zemljo, vendar na srečo ne živimo v tvojem svetu.
«
1
2 3


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Vzroki v kernelu Linuxa da na njem ne delajo Win aplikacije (strani: 1 2 )

Oddelek: Programiranje
766672 (5039) BlueRunner
»

Primerjava operacijskih sistemov

Oddelek: Operacijski sistemi
64441 (4291) ;-)
»

Je Linus Torvalds res oče Linuxa?

Oddelek: Novice / Ostala programska oprema
403514 (3514) rfmw
»

Linux vs. Windows; v prihodnosti... (strani: 1 2 3 )

Oddelek: Loža
1199174 (7340) poweroff

Več podobnih tem