» »

Linux vs. Windows; v prihodnosti...

Linux vs. Windows; v prihodnosti...

«
1
2 3

Microsoft ::

Malo sem si ogledal neko temo o Linux-u in ugotovil, da kar nekaj uporabnikov SloTecha uporabljajo oz. vsaj skuša OS Linux.
Potem sem še v neki reviji prebral nek komentar, ki pravi, da bo v roku 5 let Linux-ova osnova za OSje premagala Windows-ovo... No, to je bila bolj ko ne špekulacija.

In sedaj me zanima, kaj po vašem mnenju se bo v prihodnoti uporabljalo kot OS za domačo uporabao, serverje, šole, ... :\

Jaz si pač težko ustvarim neko objektivno mnenje, ker Linux ne poznam nitn 1%. O Microsoftovih izdekih pa vem saj nekaj malega vem...

Drgače bom pa kljub nepoznavanju Linuxa poskušal dati moje mnenje. In to je, da bodo Windows OSji na nekaterih področjih dominantni še naprej. S tem predvsem mislim na domačo uporabo in serverje. Za kakšne raziskovalce in podobno pa ne.

Razlog za takšno mnenje je v tem, da ne vidim razloga, zakaj neka skupina ljudi iz Redmonda ne bi skupaj spravila nek konkreten OS. Pri tem predvidevam, da imajo kar precejšen zalogaj $$$, tako da kupovanje razno raznih SW izumov (licence) ne bi smela biti težava...
Konec koncev, če je ta Linux-s tako dober, ga lahko uporabijo kot osnov in kombinirajo z svojim dosedanjimi OSji.

In kakšno je vaše mnenje?


by Miha

p.s.:Če bo že kdo odgovoril na to tem, prosim, da ne bo v stilu: xxx Osji sux, yyy OSji rulez!
s8eqaWrumatu*h-+r5wre3$ev_pheNeyut#VUbraS@e2$u5ESwE67&uhukuCh3pr

hruske ::

hm. linux in odprta koda sta nedvomno povzročila revolucijo. Tako pri izbiranju softwera, kakor pri trudu mikrosofta, da ga izboljša.

Tako da bitka se šele pričenja.

Linux lahko zstonj ponudi veliko. Windows je drag in ima super podlago za viruse. Trenutno je migracija na linux dokaj modna, kaj bo čez nekaj let se ne ve. Linux je stabilen, a ima švoh multimedijsko in igričarsko podporo.

Samo linuxa kot osnove ne smejo kopirati, če nočejo kode pokazati širnemu svetu.

PARTyZAN ::

Linux SAM je stabilen ja...kaj pa ko na njem laufa kde? Pa ni več:)) To je tko k da bi jest reku da je DOS stabilen:D

kopernik ::

Partyzan:
od kje to tebi ?

JimiBtn:
Nihče ne ve, kaj se bo zgodilo. Zase lahko rečem le, da zastonj dobim vse, kar rabim za svoje delo. Zato ne vidim razloga za nakup microsoftovega programja. Pomembna mi je le stabilnost mojega sistema in možnost razvijanja oz. programiranja. Za kak dokument mi je dovolj open office, za urejanje kake slike(web strani) pa gimp. Torej, Linux mi za 0 SIT nudi dovolj za udobno delo.

LoneWolf ::

Spodaj opisan pogled na Linux / Windows je izkljucno stalisce avtorja. Vse morebitne proteste, pozive na linc in nove zametke svetih vojn preusmerite naravnost v Recycle Bin ali /dev/null. Hvala.

Linux in Windows v osnovi izhajata iz nasprotujocih si strani in se zdaj srecujeta nekje na sredini.

Windows ima za seboj ze precej zgodovine, v zacetku je bil zasnovan kot enouporabniski sistem, kjer so vedno bili enostavnost za uporabnika, vsestranska podprtost in kompatibilnost na prvem mestu. To, na kar Microsoft v zacetnih letih razvoja ni racunal in kar ga danes predvsem tepe je dejstvo, da se je z razsirjenostjo Windows pojavila tudi scena, ki ji je v najvecjo zabavo sesuvat stvari in delat skodo. Varnost, povezljivost ter krotenje neukih in skodozeljnih uporabnikov se v Okna dodaja sele v zadnjih letih ob boomu interneta.

Linux na drugi strani izhaja iz UNIX strezniskih sistemov. Je bistveno mlajsi, od vsega zacetka je zasnovan kot vecuporabniski sistem, kjer je mrezna povezljivost samoumevna, po drugi strani pa je zacel kot dokaj spartansko okolje, takorekoc iz nule kar se tice kompatibilnosti z drugimi okolji, z malo podpore tako v gonilnikih kot aplikacijah, in v osnovi neprimeren za koncnega uporabnika brez primerne stopnje znanja. Ce bo cilj masovna razsirjenost, bo Linux in odprtokodna scena verjetno tudi morala priti do spoznanja, da je pisanje programske opreme za resne uporabnike nekoliko drugacno od razvoja za entuziaste, in zahteva se marsikaj vec poleg trenutnega navdiha in zanimanja volunterjev - od primerne podpore in garancije za obstoj v prihodnosti, do izobrazevanja uporabnikov. Trenutno je Linux kot desktop OS primeren predvsem za nezahtevne domace uporabnike in pisarniska okolja, ki skusajo minimizirat stroske za programsko opremo na racun izkoriscanja volunterskega dela. Linux danes dela predvsem na izboljsevanju prijaznosti, enostavnosti, skusa dopolnit bazo gonilnikov in podporo strojni opremi, pridobit vec aplikacij in ponudit kaj vec tudi domacim desktop uporabnikom (multimedija, igre,...) - skratka vse to, kar Windows ze ima, hkrati pa zadrzat stabilnost in zanesljivost.

IMHO, v tem je tudi catch za Linux. Z vecino stvari, s katerimi se Linux danes hvali in hkrati v smehu s prstom kaze kot pomanjkljivosti Oken se bo srecal tudi sam, v tistem trenutku, ko doseze cilj postat razsirjen operacijski sistem ne samo za entizuaste ampak za splosno rajo. Ko/ce enkrat zacne vsaka tajvanska kletna firma pisat gonilnike sumljive kakovosti za Linux, ko/ce uporabniki zacnejo zahtevat enostavnost in zdruzljivost programske in strojne opreme v enaki meri kot se to ze zdaj samoumevno pricakuje v Windows, in nenazadnje ko/ce enkrat zacne vsak trotel, ki zdaj slepo odpira priponke v posti, uporabljat Linux, pisci virusev in hackerji pa iskat pomanjkljivosti in luknje v Linuxu z enako vnemo kot to sedaj pocnejo v Oknih, bo Linux v grobem pristal precej na istem kot je zdaj Windows, od sesuvanja pa tja do virusov. IMO.

SXR ::

Vse morebitne proteste, pozive na linc in nove zametke svetih vojn preusmerite naravnost v Recycle Bin ali /dev/null
Pol si pa daj roke na ušesa in govori la la la la ;).

Hehe, saj se samo hecam. Zelo objektiven post. Mogoče bodo nekateri navijači začeli podajat rešitve za določene težave in prenehali zlivat gnojnico (na en al pa drug OS). Sam sem mnenja, da je vsako orodje uporabno le če ga uporablja sposoben uporabnik. Nikoli pa mi ni bila všeč kritika brez poznavanja zadeve in osnove zanjo. :D
You can talk rationaly about kernel design, the issue of free-ness is emotional.

Thomas ::

OS je zbirka programov, za povezovanje različnih strojnih (sub)komponent. To je vse.

Če imaš Total Commander, potem je to zunanji dodatek k OS. Še mnogo drugih je, naprimer gonilniki posegajo kar globoko v samo srce OSa. Simulator Windowsow na Linuxu nadalje pripomore k brisanju meje med obema.

V prihodnosti se bo pojavilo še veliko radikalnejših posegov, novih "delnih" in "celotnih" OSov, centralnost zadeve bomo prerasli. Podobno kot smo obvezno brkljanje po karticah in drobovju mašin.

Dober OS je neviden za uporabnika, vse teče gladko.
Man muss immer generalisieren - Carl Jacobi

Thomas ::

No, rad bi rekel to, da pojmovanje OSa kot nečesa za vse čase najpomembnejšega - k čemur sta nagnjeni obe vojskujoči se strani - je cuzanje suhe veje.

Podobno kot so včasih hoteli da se razumeš še na hardware, če pišeš programe. Ni ti treba nič vedeti o hardwareu in čedalje manj tudi o OSu. To je samo servis, ki mora tiho, skromno, neopazno in brezhibno teči v ozadju. Bom dal eno politično primero. To da se naš Državni Zbor mora ukvarjati s tehničnimi službami DZ, ki zamujajo roke, ki ne zrihtajo mikrofonov ipd., je samo znamenje nezrelosti. Ko stvar postane utečena - po kakšnih 20 letih??? - tega ozadja niti opazimo ne več. Vsa predstava je potem samo še med poslanci. Tako kot je OS pomemben samo toliko časa, dokler ga še biksa.
Man muss immer generalisieren - Carl Jacobi

iration ::

Windowsi bojo imeli prednost točno do dneva, dokler se bodo dali zastojn dobiti na netu. S9icer pa se mi WinXP zdijo dober korak k OS-u, kateremu se ni treba preveč posvečati.
Tudi jaz bi imel kakšno pravico rad v življenju. Npr. pravico do tega, da delam
12 ur na dan in sem za to nagrajen s strani delujočega ekonomskega prostora, ne
pa kaznovan s strani Salmoneličevih gremlinov. - NavadniNimda

Brane2 ::

Linux bo IMHO pojedel Winse ne v petih ampak verjetno ze v dveh letih.
Da bo Linux postal vodilna stvar, sem trdil ze pred tremi leti.

Pa ne zaradi samih tehnicnih razlik, ampak zaradi odprtosti.

Vse vec ljudi se z njim ukvarja in posledicno temu nastaja vse vec novih stvari. Te privabljajo nove ljudi, ki potem ustvarjajo se novejse stvari itd.

Tehnicno gledano je Linux precej klasicna zadeva. Vsebuje marsikak kos kode, ki je star par desetletij. Linux vlece korenine iz Unixa in je sploh univerzalen.
Dela na mnogih strojih, od rocne ure do superracunalnikov in vsem vmes.

Ravno nekaj dni nazaj sem instaliral nek CAD program za elektroniko, ko se je pri instalaciji ustavilo. ZAvihal sem rokave, pogledal v source in odpravil trivialno napako, pa se v tem trenutku niti ne stejem za programerja. V C/C++ se niti ugriznil nisem...
Tega pri Windows instalaciji nikoli nisem dozivel. Tam ce stvari ne delajo, nimas kaj naredit...

SXR ::

Dober OS je neviden za uporabnika, vse teče gladko
Vse v redu in prav. Vendar potem se prestaviš na realna tla in izveš, da ni tako. Linux, pa tudi Windows ni tak OS. Linux je sicer stabilen sitem in uporaben tudi za procesiranje v realnem času (tudi zato ker se ga da oklestit in priredit po lastni potrebi) vendar so Windowsi (zaenkrat in še vedno) bolj prijazni za povprečnega uporabnika ter bolj razširjeni med ljudmi. Oba sta napredovala v obeh pogledih vendar zaenkrat je upporabnik tisti, ki naredi razliko.
You can talk rationaly about kernel design, the issue of free-ness is emotional.

SXR ::

Tega pri Windows instalaciji nikoli nisem dozivel. Tam ce stvari ne delajo, nimas kaj naredit...
:D :\
You can talk rationaly about kernel design, the issue of free-ness is emotional.

Brane2 ::


OS je zbirka programov, za povezovanje različnih strojnih (sub)komponent. To je vse.


To je sicer res, a danes pojmujemo pod pojmom Linux se vse tiste spremne stvari, kot je denimo masa stvari iz GNUjevega portfolia (glibc, gcc, gdb, razna druga orodja, jeziki itd itd), ceprav je Linux v bistvu samo kernel, torej majhen delcek vsega. Kolikorkoli se Stallman tolce po prsih, je vprasanje kje bi danes bil GNU in FSF, ce ne bi bilo Linuxa ali "GNU/Linuxa", kot rad poudarja Stallman...

Dodatne komponente so pa kockice mozaika, ki tvorijo lahko gradnike programa. Danes nihce vec ne bo sel pisat svojih knjiznic za kompresijo ampak bo vzel zlibc. Tudi za matematicne rutine velja podobno, pa za delo z datotekami, virtualnim pomnilnikom itd itd itd. Seveda so sistemske knjiznice tudi za Winse, a zanje ne bos dobil sourcea kar tako. Ce ti torej knjiznica z matematicnimi funkcijami ne bo vsec, je ne mores prilagodit, lahko samo napises svojo verzijo...

Dokaj v redu stvar je, da vsi gradijo iz obstojecih kockic in pri tem ustvarjajo nove, ki jih lahko seveda uporabijo nasledniki za svoj mozaik itd. Ker so stvari pri Linuxu (no, vecina) pod GPL/LGPL in podobnimi licencami, nihce ne skriva svojih rezultatov in so te da povezovati naprej...

wishmaster ::

Sam tud mislim da bo linux prevladal v nekaj letih.Linux programirajo ljudje ki za to niso veliko plačani,pa izdelajo stabilno zadevo.Pri MS so pa programerji bogati,potem še pa hroščev nočejo odpravit.Če gledamo MS OS-e od windows 95 lahk opazimo da ni prevelikih sprememb.Si pa lahk pogledaš linux iz 1996 leta in leta 2003 in vidiš kakšen je napredek.Linux je slovel po težavah z USB-jem,SCSIJEM.Ti problemi so že rešeni.Linux res ni primeren za igre,je pa primeren za strežnike,pisarne.Vedet je pa treba da so cel vmesnik izdelali sami.MS ga je ukradel os2/warpu.Sam nasprotujem temu da v linuxu ne bi delovali programi za windowse.Če se bo to zgodilo bodo poleg programov se zaganjali še virusi ki so pisani za windowse in takrat bi postal linux isti drek kot windows (glede varnosti).Pri linuxu imaš odprto kodo,tako da lahko sam kaj spremeniš in dosti hitro kot pri windowsih kaj zatupiš.To je tudi slabost in hkrati prednost linuxa(odprta koda).Finančno se bolje splača namestit linuxa in postavit strežnik.Na MS žalost že kar veliko strežnikov laufa pod linuxom.Veliko ljudem se linux zdi čuden,ker so navajeni windowsov.Za mene je windows OS za otroke(nameščanje programov,nastavitve -osnovne).Pri NTjih se zadeva že kar zakomplicira.
GIGABYTE GA-K8NXP-SLI,AMD ATHLON 64 X2 4200+,4x1024 RAM (GEIL)
5xWD2000JS(200 GB),Gigabyte Radeon 3870 ...

Poldi112 ::

Jaz vidim pomemben napredek pri windowsih od leta 1995 naprej. Tudi vmesnik, ki ga je ms kao ukradel os/2 je bil od win3.1. Razvijali so ga pa oboji. Sploh so pa idejno vsi jemali od apple-a.
Osebno dvomim da bo Linux postal vecinski os za domaco rabo prej kot v 5 petih.

kopernik ::

Prvi GUI so naredili pri Xeroxu. klik

DMouse ::

Jest bi rekel tako, Linux bi poleg uradnega jedra moral imeti še uradne knjižnice za delo z GUI, ni mi važno ali je to qt ali gnome, le da so zadeve poenotene. Problem, kot ga danes vidim pri Linuxu je namreč v tem, da so nekateri programi narejeni za KDE, drugi za Gnome, tretji za nekaj drugega, na koncu pa iz tega nastane cela zbrka. Druga stvar, razvijalce aplikacij bi bilo potrebno navaditi, da ne uporabljajo vedno najnovejših knjižnic, ker je nadležno za vsako malenkost posodabljati cel sistem (recimo iz KDE 3.0 na 3.1.2 samo zaradi enega programa, ki pač hoče najnovejšo verzijo knjižnic, pa čeprav jih sploh ne rabi). Pri Windowsih tega problema enostavno ni, zbirka klicev za ustvarjanje oken, povezovanje na internet in vse drugo, kar se z operacijskih sistemom da narediti, se skoraj ni spremenila. Dodali so nekaj novih, ampak če teh klicev program ne uporablja, ga boš lahko pognal na Win 95, 98, ME, NT4, 2k, XP in 2k3!!!
In še moje mnenje glede razširjenosti: čez 5 let Linuxa za desktop ne bo uporabljalo več kot 10% (če ne štejemo poslovnega okolja) ljudi.

Microsoft ::

No, nekaj pa je le bilo dogovorov. :))

Je pa takole. Dokler bom jaz dal za grafično kartico 50kSIT (nekateri še več), bom pričakoval, da mi prikazuje 3D grafiko z vsaj 35slikami/sejkundo, z zelo natančnim izrisovanjem vsega možnega, glajenje robov, izostritev textur, ...

Skrtaka, jaz hočem sem pa tja zaigrati kako konkretno igro. In če mi to Linux ne omogoča, potem res ne vidim razloga, zakaj bi Linux prevladal na tem področju.

Vprašanje je res, kdaj bodo začeli izdelovati stvari od A do Ž, ki bodo tekle na Linuxu. Recimo za Winse se dobi tolko programov, da sploh neveš, kaj bi. Skratka, podpora je velika.

Če pogleda OS Win XP Pro, bi težko rekel kako čez ta OS. V njem je tolko integriranih stvari, da jih mogoče uporabljam 5%. Ravno včeraj sem prebral, da ti OSji omogočajo, da mi nekdo iz Nove Zelandije popravi nastavitve OSjev. To gre nekako tako, kot Remote Desktop. Istočasno pa se z njim lahko menim, kaj je narobe, kaj še naj popravi in podobno.
Tako da dvomim, da ima Linux (kot sem že zgoraj napisal, ga ne poznam) toliko integriranih bonbončkov.

Potem je tu res, da je Linux zastonj. Vendar nevem, kako lahko nekja navdušencev iz vsega sveta sestavi nek OS, ki bi naj bil boljaš kot Windows OS, in potem to praktično podari.
Mislim, da je dosti več volje za neke dobre produkte tam, ko je denar.

Pa to, da se graja predvsem Winse je po moje razumljivo, saj je to nek zelo razširjen produkt. Recimo OSje od MAC se ne kritizira ako veliko, ker pač ni veliko uporabnikov v Sloveniji.
Če se dobro spomnem, je bila pred kratkim anketa, kak pridete na internet. Če se prav spomnem, je IE 6.0 gladko zmagal.
In potem bodo hekerji rajši pisali program za take stvari, ki so zelo razširjene, saj bojo s tem prizadeli več ljudi. Menda ja ne bojo vlagali tone ur, da bodo potem za 15min onesposobli 5 ljudi iz celega spleta.:\

Tako, da za domačo uporabo je moja napoved ta, da dokler ne bojo igrce (vsaj 90% iger) teklo na Linux-o, bo Win OS glavni OS pri hiši.

Glede serverjev pa težje kaj napovem. Niti ne poznam Win 2k3 Server niti podobne stvari iz strani Linux-a.
Vendar tu vidim oviro spet pri tem, da če bodo Win OS pri hiši, zakaj ne bi server tudi temeljil kar na istem sistemu?
Pa tisti, ki ste imeli možnost pognat 180dni triala z Win 2k3 ste imeli kaj težav z vdori, sesuvanjem in podobno?

No, zdej naj pa še kdo drug nadaljuje, da ne bom samo jaz pisal.;)


by Miha
s8eqaWrumatu*h-+r5wre3$ev_pheNeyut#VUbraS@e2$u5ESwE67&uhukuCh3pr

Zgodovina sprememb…

Brane2 ::

Mislim,da si malo zasel z lastne teme. Razlagas, kaj potrebujes sedaj, v temi, ki se ukvarja s prihodnostjo Linuxa.

In drugic, ves se veliko premalo. Tako o Winsih kot o Linuxu. Remote uporavljanje sistemov je bilo na Unixu mozno in na siroko uporabljano se preden je Bill Gates napisal prvi DOS, kaj sele Win 3.1.

Tudi system update je mala malica. Vprasanje je, kdo neki bi si zelel kaj takega. Verjetno hoces na svojem racunalniku kontrolo sam. Kje je poanta, da nekdo na Novi Zelandiji odloca o tem, kaj in kdaj se bo instaliralo na tvojem stroju ?

Poleg tega lahko na freshmeatu itd ze danes na Linuxu najdes kup stvari, ki jih na Winsih ne bos.

Kar se obilja programov za Winse tice, se meni to niti ne zdi taksno obilje. Glede na to, da se ukvarjas z elektroniko, mi lahko najdes en dober CAD program za elektroniko na WInsih ?

Se preden reces "Protel" ali "Accel EDA" se zavedaj, da oba staneta krepko cez $8.000 in da bi za podobne denarje tudi na Linuxu nasel marsikaj, ce pa denar ni problem in rabis raketo, potem bi mocnejse resitve nasel na Unixu in s zelo verjetno tudi Linuxu.

Ce te pa zanima zastonj resitev, je tudi tu Linux v prednosti. Na svojem stroju imam GEDA in PCB programa, ki nista _state_of_the_art, a delujeta cisto spodobno. Pravzaprav dalec boljse od vsega, kar sem videl v "zastonj" razredu na WInsih, pa tudi od vsega do recimo 500 EUR. How about that ?

To, da nimas tak framerate v Quakeu se ne pomeni, da stvar zaradi tega se ne bo prodrla na trgu.

In BTW: nVidia driverji delajo na Linux perfektno. Ne bi rekel, da so ravno slabsi od Win driverjev.
ATIjevih se nisem probal, sem pa slisal da tudi niso slabi, da se izboljsujejo.

Nekdo je omenjal instalacijske probleme. Teh prakticno ni vec, ker moderne Linux distribucije poskrbijo za te zadeve. Vsaj denimo Suse je. Ce si si zazelel cesa in je YAST vedel za to, si poklikal zadevo in YAST je opravil svoje.

Sedaj uporabljam podoben sistem na Gentooju. Mogoce malce vec dela kot z Win posodobitvijo (ali pa tudi ne) a definitivno vec kontrole...

Kar se prijaznosti desktopa tice, res ne vem, kaj manjka denimo KDE okolju. KDE 3.2 je sploh zakon. Revno vceraj sem se denimo igral z aRts Builderjem- metek orodje za sestavljanje zvocnih efektov. Dol sem padu. Da so sli to vdelat v samo KDE okolje...

BTW: Tebe so do pred kratkim denimo morili ravno problemi sinteze zvoka. Definitivno si preberi navodila za aRts in si oglej omenjeni program...

Je pa se maljon drugih biserov v Open Source kraljestvu...

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Brane2 ()

moj_nick ::

Ne bom nobenega citiral, bom kar prosto povedal.

Linux podpira remote desktop tako, kot ga Windows še dolgo ne bo. Lahko uporabljaš, inštaliraš (nekdo ti mora cd vstavit), popravljaš sistem od kateregakoli mesta na zemlji in s katerimkoli OSem (tudi Windows).

Vse funkcije, ki jih omogočajo najnovejše grafične so podprte v Linuxu in _delajo_. Izjema so le ATI drajverji, ki pa se bojo v nekaj mesecih popravili in pa nepodpora DirectX-u. In še nekaj poudarjam: OpenGL igre, ki delujejo tako v Windowsih, kot v Linuxu, tečejo hitreje v slednjem! Problem je le pri izdelovalcih igric.

Ne vidim, zakaj ne bi smeli uporabljat najnovejših librarijev, saj omogočajo čimvečji izkoristek fićrov in BUGFIXOV. Pametni program za upravljanje programov (apt, portage) ti sam poskrbi za vse librarije in dependencije. Ti samo rečeš, kaj rabiš in to tudi dobiš, če pa nočeš vedet, da ti je update-alo librarije, pa poženeš v --silent mode-u;) Libraryji sami pa so kompatibilni s starim software-om.

Če uporablja kdo stable programe in se mu sesuvajo ima problem med ekranom in stolom.

Naj mi nekdo pove, kateri hardware ne dela v Linuxu (razen winmodemi), ker jaz res ne vem, od kod vam ta domišljija.


Ko me bo kdo spljuval, bom še kaj rekel;)
110111001001010001010000

Microsoft ::

Brane2, si me kar prepričal v to, da si moram dat ta Linux gor, pa prečekirat to zadevo. Zdele mam sam neke težave z Data Recovery (114GB podatkov je v piz**). Ko to orihtam, bom spet poskusu dat gor Linux-e.;)

Pa kot sm že reku, o Linuxu ne vem praktično nič, zato samo predvidevam, kaj ta OS lahko in kaj ne.

Glede iger se nismo dober razumeli. Jst racimo rad igram BF 1942 DEMO. Ga bom lahko po namestitvi RedHat 8.0 igral?

No, po prebranem je zanimivo, da se ta Linux ni še bolj prijel.:\ Mogoče so za to krivi taki kekeci, kot sem jaz (Moj OS je MS produkt).:D
Mogoče je problem tudi v tem, da so (smo) otroci odraščali ob WinOSjih in se nam je nekako udomačil. S časom smo potem nadgradili mašino z OSjem istega proizvajalca in s tem še bolj turdili pripadnost tem OSju.


Offtopic:
Pa še nekaj. Ker se na Linux ne spoznam, me zanima, če RedHat 8.0 izgleda tako kot Winsi? Pa kako naj nastavim, da bom lahko na začetku izbral, ker OS hočem zagnat?
Kaj je KDE?


by Miha
s8eqaWrumatu*h-+r5wre3$ev_pheNeyut#VUbraS@e2$u5ESwE67&uhukuCh3pr

Zgodovina sprememb…

kopernik ::

JimiBtn:

Recimo za Winse se dobi tolko programov, da sploh neveš, kaj bi. Skratka, podpora je velika.


Mislim, da je ravno obratno. Za linux je toliko vsega, da se ven ne vidiš. Kar pa zame, sploh ni poanta. Jaz ne potrebujem 100k različnih programov, temveč jih redno uporabljam do 20 (ali pa še manj). Rekel bi, da je to pomembno za večino uporabnikov. Da imajo tisto, kar potrebujejo. Če je pa npr. frame rate v 3D igrah v enem sistemu kaj višji ali ne ... take stvari so pomembne za manjšino uporabnikov.

Raje mi odgovori na tole: če ne bi mogel dobiti piratske verzije windowsev, kaj bi si zbral (pri tem moraš upoštevati, da tudi nadgradnje windowsev z novimi verzijami niso poceni)? To je pomembno vprašanje, ker bi s tem pokazal, koliko si pripravljen plačati za višji frame rate v 3d igrah.

Poldi112 ::

Linux bo prodiral pocasi. Ampak siril se bo ker ga bodo firme in sole pocasi zacele uporabljat. In potem, ko ga bo znal uporabljat tudi zaposleni v firmi in njegov sin v soli, se bo razsiril tudi na domaco rabo. Do takrat bo pa v domeni veselkotov.

Brane2 ::

JimmyBitn:

Na Linuxu pricakuj dejstvo, da te caka veliko branja.

Ja, lahko si pocis gor tazadnji Rehat ali Suse, samo to brez razumevanja stvari ni to. Ce te skrbi, ali stvar zgleda kot Winsi, potem definitivno bodi pripravljen na ucenje.

Mogoce bi kazalo zacet s katero od omenjenih variant in o nekaj mesecih ucenja preit na kak Debian, Gentoo ali kaj podobnega.

Suse in RH sta dobra, ker sta pac full nacickana in ubogega Win userja ne opali infarkt ze med instalacijo, vendar vdelani avtomatizmi, ki delajo stvari namesto tebe tudi odpovedo. Takrat si v tezjem polozaju od uporabnikov bolj spartanskih Linux distribucij. Ker ti je avtomatika odpovedala, moras stvari urediti rocno (tega pa ne znas), poleg tega pa se moras boriti s pokvarjeno avtomatiko, ki bo skusala "popraviti" zadeve.

No, ce nisi glih "talent" in ce se v podrobnosti sploh ne mislis nikoli spuscat, sta mogoce tudi to dobri izbiri....

Drugace pa je bila enkrat tema "Debian Linux za Workstation" ali nekaj takega, kjer je Gandalfar pomagal nadobudnim zacetnikom.
O Debianu sicer ne vem kaj vec, zame obstaja samo Gentoo, a kot slisim je Debian precej podoben...

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Brane2 ()

Brane2 ::


Offtopic:
Pa kako naj nastavim, da bom lahko na začetku izbral, ker OS hočem zagnat?
Kaj je KDE?


Pri Linuxu ti je vse modularno. Izbira OSa ob zagonu je stvar bootloaderja. V glavnem se za ta namen uporabljata dva programa- LILO(LInux LOader) in GRUB (GReat Unified Bootloader). Oba sta O.K. a baje je GRUB precej boljsi. Sam sem vcasih uporavljal LILO, sedaj pa nekaj let samo GRUB.

Za oba je multiboot mala malica, le nastavit ju je treba. Vendar pa Suse (za RH ne vem) ze ob instalaciji poskrbi za to in postavi GRUB tako, da se to da.

Priporocam ti, da razrezes svoj disk tako, da pustis na njemu tri particije proste. Ena naj bo velika parsto MiB ( tim boot particija), ena naj bo recimo 2x vecja od kolicine RAM-a, ki ga imas v masini (za swap) in tretja naj bo solidne velikosti-recimo pardeset GiB ( root particija).

Nato zastartas Suseja s CDja, te particije sformatiras itd in nadaljujes instalacijo...

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Brane2 ()

Microsoft ::

kopernik, doma imam originalen Win95 in Win 98. Res pa je, da Win XP ni med njimi. Samo sedaj, ko sem študent, so ti OSji zame free.
Sedaj sem pa tako na Win 2k, ki so, kot sem že napisal, za študente free.

Recimo, da je MS monopolist na področju OSjev in da ima kar nekaj denarja. Zakaj potem ne kupi kakšen pomemben del (tu mislim na software) Linux-a, dobi licenso in ga začne prodajati.
No, meni se zdi tako, kot da MS sedaj gleda, kako mu bo nek Linux odškrnal velik del možnih kupcev. Čudno res, da MS nič ne naredi, da se to ne bi zgodilo.
Pa je mogoče, da je največ OSjev(s tem mislim na MS Windows) v uporabi prav v EU. V enki drugi temi je bilo nekaj napisanega v smislu, da v ZDA vlada MAC (non MS OS). Mogoče na to kaže tudi to, da v 7.th Heaven Camdon uporablja MACa pa še ona bejba pri Sex v mestu.:D :P :D
In če MS sedja izgubi še trg v EU, potem je ja na lepi poti, da propade?

Recimo, če je Telekom na področju ponujanja ADSL v SLoveniji uspešen monopolist, zakaj pa ne bi bil tudi MS pri OSjih?:D

Glede napovedi kakeršnih koli sprememb lahko rečem, da bo šele leto 2020 tisto, ko bomo lahko rekli, da je Linux splošno razširjen OS v Evropi!:\ Pa še to ne verjamem, da se bo zgodilo tako hitro, če se sploh bo.

................................................................................................................
Offtopic:
Brane2, tale Recovery Data mi zdele tako dolgo že dela, pa je šele kakih 5% končal. Ko bo to fertik, se lotim RedHat 8.0. Glede GRUBa sem imel neke težave. Pred tem, ko ga nisem imel, mi je pa RedHat ponudil kater OS naj izberem, vendar ni bilo Win 2k med njimi. :(
Pa ko se je zagnal, sem prišel v "DOS" okolje. Tam pa ne poznam niti enega ukaza, da bi saj prešaltal na "Windows" okolje.
Glede diska. Zakaj particija velikosti nekaj nekaj 100MB in kateri format? Pa zakaj ona particija velikosti par dest GB? Kolker se spomnem, celotna inštalacij RedHat porabi nekje 5GB.


by Miha
s8eqaWrumatu*h-+r5wre3$ev_pheNeyut#VUbraS@e2$u5ESwE67&uhukuCh3pr

Zgodovina sprememb…

Brane2 ::


Tale Recovery Data mi zdele tako dolgo že dela, pa je šele kakih 5% končal. Ko bo to fertik, se lotim RedHat 8.0. Glede GRUBa sem imel neke težave. Pred tem, ko ga nisem imel, mi je pa RedHat ponudil kater OS naj izberem, vendar ni bilo Win 2k med njimi. :(


GRUBu je glede verzije Winsev vseeno. Stvar samo preda kontrolo Windows loaderju, katerikoli ta že je.


Pa ko se je zagnal, sem prišel v "DOS" okolje. Tam pa ne poznam niti enega ukaza, da bi saj prešaltal na "Windows" okolje.


To je odvisno od tega, ali Windows okolje sploh imas in od verzije tvojega Linuxa.

Poskusi v tem vrstnem redu :

telinit 5 ( to te sprav na runlevel 5. Ce imas definirano, da se takrat zazenejo X-i, se pac bodo)

kdm (uvodni loader v KDE okolje, kjer te stvar vprasa za username&password, preden te spusti v KDE )

gdm (isto, vendar v GNOME verziji.

startx (podobna zadeva, ki zaszarta X-e in pozene bodisi kdm, gdm ali kak drug boot manager)



Glede diska. Zakaj particija velikosti nekaj nekaj 100MB in kateri format? Pa zakaj ona particija velikosti par dest GB? Kolker se spomnem, celotna inštalacij RedHat porabi nekje 5GB.


Tamala particija se uporablja samo med bootanjem mashine. Tam je kernel in se tistih nekaj stvari, ki so potrebne ob bootu. Ponavadi se to sformatira v ext2 formatu.
Ext2 je ze dolgo let uporabljan na Linuxu in je sploh neproblematicen...

Glavno particijo pac daj tako veliko, kot mislis da bos rabil z nekaj rezerve. jaz mam ponavadi malo vecje diske na masinah, zato odrezem malo vec. Nikoli ne ves, za kaj bos rabil. Mogoce bos hotel imeti na masini tudi vse source in ti so zajetni, mogoce bos rabil plac za druge podatke itd.
Ko imas enkrat particije definirane in ti zmanjka placa, je precejsnja muka...
Sicer se da particije tudi spreminjati s posebnim programom, samo s tem se ne igram...

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Brane2 ()

Microsoft ::

Sicer se da particije tudi spreminjati s posebnim programom, samo s tem se ne igram...

Točno s tem sem si jaz pokvaril particijo in zdej dela Data Recovery.:D

kdm (uvodni loader v KDE okolje, kjer te stvar vprasa za username&password, preden te spusti v KDE )

Mislim, da sem tu že bil in sem nekako pozabil geslo. :) Bom ob naslednji inštalaciji bolj previden, ko bom nastavljal te stvari.;)



by Miha
s8eqaWrumatu*h-+r5wre3$ev_pheNeyut#VUbraS@e2$u5ESwE67&uhukuCh3pr

Zgodovina sprememb…

Gandalfar ::

Jimi: offtopic si .. ce imas tehnicne tezave jih resuj v drugi, temu namenjeni temi.


Sicer pa se komentar na tvoja razmisljanja o tem, ce ti bo bf delal. Ne, ne bo ti in ni potrebno, da ti dela. Tako kot ti igre za playstation2 ne delajo ti tudi bf ne bo delal. Ko se bo proizvajalec zavestno odlocil podpreti kaksno drugo platformo (primer Quake, UT,..) bo pa delal.

Reso ::

Linux ima po mojem mnenju v prihodnosti samo dve veliki prednosti pred microsoftom.
Linux je zastonj in v prihodnosti bodo v njem delali skoraj vsi programi in ga bo zato veliko ljudi uporabljalo.
Microsoft je ogromna firma in zato tudi malo počasna glede popravkov in inovacij. Na tem področju linux microsofta takoj prehiti saj ima ogromno novih stvari ki za razvoj potrebujejo le kak mesec medtem ko microsoft isto stvar razvija eno leto.

Če se bo linux skomercializiral pa bodo tudi na njem virusi;(

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Reso ()

roscha ::

Jimi:

>>>Samo sedaj, ko sem študent, so ti OSji zame free.

A je to res? Mislim da jih dobite po ugodni ceni ne pa zatonj.

>>>Recimo, da je MS monopolist na področju OSjev in da ima kar nekaj denarja. Zakaj potem >>>ne kupi kakšen pomemben del (tu mislim na software) Linux-a, dobi licenso in ga začne >>>prodajati.

Smem vprašat kaj študiraš, ko take neumnosti pišeš? Imam občutek da kako zelo ezoterično stvar, kjer ni treba nobene knjige odpret in ničesar prebrat. Preberi si GNU/GPL licenco in ti bo jasno zakaj MaliMehki tega ne stori.



Še malo "on" topic.

Prihodnost Linuxa je relativno svetla, glede na to da ga po svetu podpira vse več FIRM in ne več samo garažnih firmic. IBM, Novell, ... Tudi free koda se lažje piše s polnim želodcem kot s praznim. Beri programerji morajo od nečesa živet. In če to sceno podpirajo vplivna podjetja, ne bo kar tako crknila. Sploh pa ima IBM Malega mehkega v želodcu že od časov OS/2 Warp naprej. Če koga zanima zakaj, naj vpraša, drugače to ne spada sem.

Zakaj pa ljudje bolj množično ne migrirajo na GNU LINUX pa je več razlogov.

Najprej domači uporabniki:

1. Današnja mularija je tako "možgansko mrtva" za kar je kriv M$, da je že klikanje z miško izjemen intelektualni napor.
Linux med inštalacijo 2x zahteva tudi uporabo tipkovnice (kreiranje gesla za root-a in kreiranje uporabnika) in vreči se v tak intelektualni izziv ni dano vsakomur. (Ok malo sarkazma ne škoduje, mnenje o nameščanju "lahkih in zahtevnih" distribucij delim z Branetom, glej par postov višje)
2. V prmeru da bi domači uporabniki MORALI kupit vse programje, ki ga imajo nameščenega, bi kaj hitro začeli uporabljat zakrnele možgane in razmišljat v smeri ali uporabljat GNU Linux varianto ali ne.
Evo čisto na pamet: Win XP + Office 2003 summa summarum cca 200 tisočakov.

Kaj se sedaj bolj splača? En mesec garat kot črna živina in ta denar nakazat malemu mehkemu, ali pa namestit Linux, prebrat malo dokumentacije, LEŽERNO in na komot delat en mesec, zaslužit SAMO 100 jurjev ki pa ostanejo tebi. (ok malo pretiravam ampak nekako tako v resničnem svetu stvari stojijo)

Gremo še na firme:
(tukaj bo zadeva povsem subjektivna, pisal bom SAMO s stališča firme v kateri sem zaposlen, drugače se razglablanje lahko precej razvleče)

1. Linux fina stvar, trenutno v uporabi kot router /firewall
2. Na ostalih mašinah pa je zaenkrat na žalost no-go (evo to velja tudi za večino ostalih firm)
Zakaj?
a)Program za fakturiranje, ki je sicer zelo oh in sploh, na Linuxu ne dela. Niti pod emulacijo. Ima pa en bombonček. Baza je na Borlandovem Interbase, ki pa ima v open sourcu brata: Firebird (pa ne mozilla). Prenos baze na Linux platformo je seveda v teku. Verjetno bo zadeva povsem zaživela v roku 14 dni...

b) Komercilaist se ukvarja z določenimi HW zadevami, ki načeloma delujejo tudi pod Linuxom, a požre preveč časa in modeli se prehitro menjujo da bi se non stop s tem igračkal, torej Linux odpade

c) Serviserji potrebujemo par špecialnih aplikacij, ki delujejo samo na windowsih. Grr!

Evo če rešim teh par problemov, preselim vso firmo na linux platformo. Na žalost zaenkrat ni izvedljivo. In tako je tudi v večini drugih firm.

Je pa storjen že prvi korak. M$ office je nadomestil Openoffice, uporabo MikrosoftExploderja in AuvaLooka pa sem prepovedal.(no v bistvu sem pobrisal bližnice, kar je za uporabnike isto hehe) Uporabljajo Mozillo. Mali čivkanja je bilo pri uvajanju Open Offica, pa so se hitro navadili, sploh po tem, ko sem jim zagotovil da lahko otanejo na MS officu, če ga vsak plača sam!


Toliko zaenkrat, sicer je malo zmedeno tole vse skup, pa mislim da boste vseeno dojeli poanto.

jype ::

Linux je ze dalec pred Windows.

Ste kdaj videli MacOS X? Ce ja, potem vam bo jasno, zakaj se Mac userji tako visoko nosijo: windows UI zgleda tako kot kupcek blata v primerjavi z Aqua. No, MacOS X je unix, nad njim je pa apple napisal orodja, ki nepismenim omogocajo, da uporabljajo racunalnik.

Enako se lahko naredi na linuxu, vendar tega nihce ne opravi profesionalno (razen par firm, ki za to kar ok zaracunajo, na primer Lindows). Ker vecina ljudi, ki delajo z Linuxom, dobi delovno okolje v sluzbi, ali pa si ga znajo urediti sami, se pac nihce tega ne loti. Obstaja veliko projektov, ki bi radi to poceli, a so bodisi ideolosko obremenjeni, bodisi jim manjka ljudi, bodisi jim manjka znanja.

Sam uporabljam MacOS X in KDE. KDE je bistveno mocnejsi desktop, a posledicno tudi zahtevnejsi za uporabo. Windows UI se z obema zelo tezko primerja, razen ce po instalaciji Windows porabimo nekaj dni, da UI tako pretepemo, da postane znosen. Ker je Windows treba pogosto instalirat in je premikanje podatkov bolece zapleteno, je dvodnevno prilagajanje okolja za mnoge nesprejemljivo.

Oracle pravi, da se Windows ne splaca. Windows streznikov sicer ne bo vedno manj, ampak tudi vedno vec jih ne bo. Linux strezniki rastejo ze 5 let kot gobe po dezju. Apache je zdaj ze dosegel world domination. Zanimivo je, da Microsoft kar naprej sponzorira neke neodvisne raziskave, ki razlagajo, kako so Windows cenejsi od Linuxa. Potem pride tehnicni direktor elektro severna amerika ali nekaj podobnega, in rece "no, actually Windows is quite expensive compared to Linux". Komu boste verjeli?

Ja, jasno je, da bodo Windows se vedno rulali po balkanu, ko ni treba nikomur kupit licence, pa da bo veliko uporabnikov zaradi inercije se desetletja uporabljalo Windows, pa da bo mularija, ki hoce spilat igrce pac mamico pa ocita nazicala za Windowse pa novo masino z novo graficno kartico. Za resno delo se bo Windows uporabljal vedno manj.

Dejstvo je, da nihce noce svojih podatkov tipkat v program, ki te podatke pretvori v nekaj, kar je last Microsofta. Nihce noce vsako leto ali dve zmetati skozi okno par sto jurjev zato, ker je nekompatibilen z ostalimi, ki so vrgli skozi okno par sto jurjev. In dejstvo je, da so Windows totalno nevaren sistem. Tudi ce Microsoft kdaj dokonca svoje platforme prihodnosti, bo takrat Linux ze na vecini naprav, in potem ne bo nobenega razloga, zakaj ne bi bil linux se na osebnih racunalnikih.

Otroci bodo pa kupili Wintendo.

moj_nick ::

Jimi: piši v moj oddelek za take stvari

roscha: glede na to, da bo program za fakturiranje pod gpl licenco, se priporočam ;)
110111001001010001010000

Microsoft ::

roscha, stvari so zastonj. Vendar je v pogodbi en "haklc". Ponovno nameščanje Winsow po izteku študentskega statusa ni dovoljeno. Se pravi, da Winse namestiš, pa jih lahka nameščene uporabljaš dokler elektrike ne zmanjka. No, tako sem jaz pogodbo razumel.:\

Glede MS Office 2003 je res, da je cena že kar konkretna. Lahko pa rečem to, da če uporabljaš neke Office 97, si z njim prav tako sposoben narediti nek spis ali pa tabelo. Tako, da ni potrebno kupovati ravne Office 2003.

Me pa pri tem Linuxu zanima, kdo sploh "stoji" za tem? Je to kakšno podjetje ali kaj? Ker nekdo more posodablajt SW, da je kompatibilen z HW opremo. In če jas prav razumem, je potem še samo vprašanje časa, kdaj bodo izdelovalci HW opreme ponudili drajverej za Linux okolje. In potem je Linux na konju....

Glede tistega, da je danes že klikanje z miško naporno, bi rekel, da je posledica razvoja. Včasih so v šolo hodili peš, danes pa ni nobena redkost, če se dijak(i) pripelje v šolo z (lastnim) avtom.
Tudi pri SW opremi je že šlo recimo v smeri avtomatskeg nalaganja drajverjev (Win XP) in podobno. In verjetno bodo nekateri procesi v prihodnjosti še bolj poenostavljeni.

Mi je pa telih nekaj postov dalo občutek, da je Linux v velikem zagonu, tako da nekja je že na tem.
No, in kaj mislite, da se bo na področju OSjev zgodilo v ZDA?

Dobil sem še eno informacijo glede OSjev v Sloveniji. Vse slovenske državne službe bi naj uporabljale OSje in ostale produkte podjetja Microsoft. To bi naj sestavljalo skupaj t.i. hrbtenico.
Hm, in kako bodo kaj tu zamenjali sistem iz Windws na Linux?

Pa še neko vprašanje. Od kje potem Microsoftu toliko $$$? Sploh, če predpostavim, da se za domačo uporabo pretežno uporabljajo "odprtokodni" Osji.:\



by Miha
s8eqaWrumatu*h-+r5wre3$ev_pheNeyut#VUbraS@e2$u5ESwE67&uhukuCh3pr

kihc ::

Jaz se popolnoma strinjam z roscho in tistim o možgansko mrtvi mulariji :D , ker je naokoli mene toliko "brihtnih" ljudi, ki se daljo naznansko pametne, ko pa je treba narediti kaj kar ni povazno z "klik" te gleda kot da si z drugega planeta.

Najbrž ima veliko uporabnikov s-tja podobne izkušnje.
x

Azrael ::

IMHO je največji današnji problem Linux distribucij (in prednost MS) pomanjkanje tiste prijaznosti in navidezne lahkosti uporabe takoj na začetku, pri nameščanju OSa in programja. How to branje in prevelika strokovnost odganja mnoge, pri Win pa lepo CD daš v enoto, nekaj klikov, vnos kode in čez 1 uro ali še prej, že dela. Če temu nebi bilo tako, tisti ki redno formatirajo disk in nameščajo Win OS, ki se jim redno sesipa, bi se namesto tega raje poglobili v problem in problem odpravili, tako pa sploh ni treba nič misliti, format c: in gremo....

Drugi problem Linux OS je preveč različnih distribucij za isti namen, ki so za nameček še rahlo nezdružljive med seboj in se tepejo za prevlado in si namesto tega samo odžirajo deleže in pri začetnikih delajo zmedo.

Ko bo (kdaj, ne ve ne bog ne ciganka) Linux postal to kar je Win, potem bo tudi zlobne kode zanj kar mrgolelo...

Saj me boste verjetno linčali, ampak ali je kdo pomislil na možnost, da MS v veliki tajnosti pripravlja nekaj v zvezi z Linux-om ? Tiste čudne tožbe proti odprti kodi, imenom..., pripravljajo nek teren, MS nikoli ne razmetava z denarjem, ampak zmerom gleda, da ga bo imel na koncu še malo več. Imam občutek, da MS pripravlja nek Lindows (ne pod tem imenom), ki bo temeljil na Win in bo v stanju poganjati Linux programje, ali še bolje OS, ki bo imel Win izgled in uporabo, sestavljen iz komponent Linux-a. Konec koncev pri MS so mogoče marsikaj, samo neumni pa ziher niso.

LP, Azrael
Nekoč je bil Slo-tech.

roscha ::

moj_nick:
Narobe si me razumel. No pa tudi slabo sem formuliral. Program za fakturiranje je proprietary. (www.vasco.si) Dobra lastnost je le to, da ima bazo ki jo lahko furaš na open source programu. Sam klient pa na žalost deluje le na wintendu...

Tisti prenos baze se vrši lokalno v naši firmi. Pač znebili se bomo Win mašine in Borland Interbase in šaltali na Linux + Firebird. Klienti ostanejo na win. :'(

Jimi:
Daj malo pogooglaj, da ne boš traparij klatil tle gor.
Za Linuxom ne stoji nihče. Pisanje kernela kot takega koordinira Torvalds + še ene par osebkov, podobno je z drugimi projekti (koordinatorji so seveda drugi). Pa preberi si že GPL licenco.


Proizvajalci HW opreme naredijo boljše delo, če open source community dajo vpogled v tehnično ozadje njihovega HW kot da sami mažejo drajverje. Kvaliteta izdelka (driverja) je tako neprimerno boljša.

Avtomatizem.. Hehe, ne kvasi neumnosti. Preizkusi Knoppix, pa boš videl da tudi Linux to zna. Ampak obstaja HUDA razlika med njim in win. Če se ti v Linuxu stvari ne delujejo se DA pogledat zakaj ne delujejo, imaš loge in to uporabne, ne pa kot v windreku, kjer zvaš da je prišlo do izjemno hude napake in se sedaj lahko sladko je8eš. In še je takih stvari, samo ni namen da ti tukaj razlagam. Preizkusi. In ob Linuxu ne razmisljaj po Mikrosoftovsko pa bo.
Če se voziš zavtomobilom tudi ne razmišljaš enako kot ko se voziš z čolnom mar ne?


Od kod M$-ju denar? Pa dobro a se ti zajebavaš a si v resnici študent. kaj zavraga sploh študiraš, ko take neumnosti sprašuješ. Ne ne bom ti odgovoril. Premisli, saj ni težko... Samo namig, če bi ljudje tudi doma kupovali winkrep, bi to za Malegamehkega pomenilo samo VEČ denarja nič drugega.

Aja pa še tole, mi je ravno prišlo na misel. M$ je expert, kako ti stvar prodat 2x. W2k Server + recimo 20 W2kProf. Licence: 1xW2k server + 20xW2kProf. Če pa hočeš to še zares uporabit in med sabo povezat (ja zakaj smo pa kupili W2kServ. če ne zaradi AD??) MORAŠ ŠE 1x plačat licence (kot da že ne bi enkrat vsega skup plačal) Tako da lahko še 1x plačaš 20 licenc, da se z PLAČANIMI winzi povežeš na PLAČAN server. Podn. (no ok licenc je praviloma lahko tudi manj, odvisno ali imaš per seat ali per server način licenciranja)
No saj zgoraj povedano je itak za 99% tukaj prisotnih španska vas, ampak tako je. Malimehki rulz a? No na to temo bi se dalo še marsikaj povedat. recimo že o osnovni stvari nezmožnosti kreiranja (zahtevnejših) pravic uporabniku, če ni prijavljen v domeno, za kar pa sledi zgoraj našteto. Z drugo besedo daj muchos $$$. In še in še je tega.

Priporočam branje linka v mojem podpisu!



Azrael:
M$ bo lansiral lastno Linux distribucijo? A se ti zajebavaš? Pa za koji kura** bi plačeval nek zmazek ki bi ga ustvaril M$ če lahko za 0$ dobim bolšo stvar? In emulacija win platforme tudi ni nič novega. Da ti pomagam: www.google.com/linux vpiši naslednje produkte: wine, winex, crossover office

Če še ne veš, M$ se je zelo uspešno ubadal z Unixom imenovanim Minix. Tako zelo uspešno da tega skoraj nihče ne ve.

Pri M$ so točno to kar trdiš da niso. SO neumni. Žal. Firma je dosegla točko, kjer je taka vrtoglava rast kot so jo poznali do sedaj enostavno nemogoča. Linux je samo dober izgovor... In namesto da bi si uporabnike pridobivali z nižanjem cen, samo zaostrujejo licenčne pogoje. Po principu izmolzimo tiste ki jih (še) lahko.


Uff dost bo, pa še povsem me je zaneslo...

Gandalfar ::

Jimi: jao .. kolk napacnih predstav..

Se pravi, da Winse namestiš, pa jih lahka nameščene uporabljaš dokler elektrike ne zmanjka. No, tako sem jaz pogodbo razumel.


Daj pisi bolj smiselne stavke... dokler elektrike ne zmanjka.. hoces rect, da ti sistem zgine, ko ti eleketrike zmanjka? :>


Glede MS Office 2003 je res, da je cena že kar konkretna. Lahko pa rečem to, da če uporabljaš neke Office 97, si z njim prav tako sposoben narediti nek spis ali pa tabelo. Tako, da ni potrebno kupovati ravne Office 2003.


Jah, ce bos v Word97 odprl dokument Worda2003 bo izgledal tako kot, ce bi ga odprl v OpenOfficu.. zakaj ze ne uporabljas openoffica?

Me pa pri tem Linuxu zanima, kdo sploh "stoji" za tem? Je to kakšno podjetje ali kaj? Ker nekdo more posodablajt SW, da je kompatibilen z HW opremo. In če jas prav razumem, je potem še samo vprašanje časa, kdaj bodo izdelovalci HW opreme ponudili drajverej za Linux okolje. In potem je Linux na konju....


Tule se postavi ideja cisto na glavo. Nimas konzorcijev, ki bi tepla proizvajalce, ce ne bodo naredili gonilnikov ampak imas kupcek (ok, kr velik kup) ljudi (od tega jih veliko placujejo podjetja), ki razvijajo jedro. K temu lahko vsakdo prispeva. To je to. Podobno je ALSA projekt za zvocne kartice itd. Te stvari so dejansko standardne. Poglej si mal LSB (linux standard base) projekt.

Glede tistega, da je danes že klikanje z miško naporno, bi rekel, da je posledica razvoja. Včasih so v šolo hodili peš, danes pa ni nobena redkost, če se dijak(i) pripelje v šolo z (lastnim) avtom.


Pa se ti zdi, da je to nujno ali ja samo stvar razvade in lenobe?


Tudi pri SW opremi je že šlo recimo v smeri avtomatskeg nalaganja drajverjev (Win XP) in podobno. In verjetno bodo nekateri procesi v prihodnjosti še bolj poenostavljeni.


Nihce temu ne oporeka. Ampak, ce ti zadeva napise, da vpisi root geslo za popravilo oz. pritisni Ctrl+D pa menda bos ja vedel kaj naredit? Ali bos v nedogled drzal enter in se cudil, da se nic ne dogaja?


Mi je pa telih nekaj postov dalo občutek, da je Linux v velikem zagonu, tako da nekja je že na tem.
No, in kaj mislite, da se bo na področju OSjev zgodilo v ZDA?


Cisto vseeno je kaj se bo v Ameriki zgodilo. Dokler bodo programi, ki jih uporabljam DFSG free mi to zadostuje. (Seveda bom vesel, ce bo kaj pozitivnega..) Amerika tu dejansko ni faktor kakor recimo pri MS opremi.


Dobil sem še eno informacijo glede OSjev v Sloveniji. Vse slovenske državne službe bi naj uporabljale OSje in ostale produkte podjetja Microsoft. To bi naj sestavljalo skupaj t.i. hrbtenico.
Hm, in kako bodo kaj tu zamenjali sistem iz Windws na Linux?


Tako, da je trenutno v veljavi nek zakon ali nekaj, ki daje pri vseh javnih razpisih prednost odpri kodi in imajo podjetja, ki ponudijo resitve na podrocju odprte kode prednost oz. so visje ocenjene glede na razpisne pogoje.. tole sem malo cudno povedal. Razpisi se sedaj pisejo tako, da imajo odprtokodne resitve prednost. Eventuelno bo slo vse na odprte resitve.


Pa še neko vprašanje. Od kje potem Microsoftu toliko $$$? Sploh, če predpostavim, da se za domačo uporabo pretežno uporabljajo "odprtokodni" Osji.


OEM licence in podjetja.

|CyGNUS-x ::

Drgače bom pa kljub nepoznavanju Linuxa poskušal dati moje mnenje. In to je, da bodo Windows OSji na nekaterih področjih dominantni še naprej. S tem predvsem mislim na domačo uporabo in serverje. Za kakšne raziskovalce in podobno pa ne.

Kaj ni večina servejev, ki temelji na UNIX OS?


Lp
Ni in ne more biti nobenega drugega načina za preizkušanje
resnične moči kapitalistične države kot je vojna.

trs ::

Samo par popravkov ... ;)

@JimiBtn

Ne si dajat gor RedHat 8.0, ker je ze dokaj staro. Naprimer, 9.0 je ze dolgo vzunaj. Zadnji RedHat pa se imenuje Fedora Core 1(to naj bi bil kao RH 10.0)...

@roscha

Minix ni od Microsofta. Ce se ne motim je bil Ultrix tisti unix, katerega je microsoft KUPIL. Minix je cisto solski Unix, ki ga je spisal Andy Tanenbaum (nek profesor racunalnistva na ne vem kateri univerzi) s katerim se je Linus kregal o prednostih monoliticnih in micro kernelih ... In celo !se mi zdi!, da je bil Minix tisti OS, na kateremu se je zacelo pisat Linux. Ne v smislu, da je Linus vzel source codo od Minixa, ampak da je source codo za prvi Linux pisal na Minixu :)

root987 ::

Ubistvo imajo Linux, freebsd, netbsd&co večinski delež kar se strežnikov tiče. 70% IIRC
"Myths which are believed in tend to become true."
--- George Orwell

trs ::

Hehe, sorry, ni bil Ultrix, Xenix je bil ;) http://www.unix.org/what_is_unix/histor...

Brane2 ::

Azrael:

Nekaj takega sem trdil pred leti. Rekel sem, da je Linux postal resna groznja M$u ne zato kar je, ampak zato kar bo in kako hitro napreduje.

Takrat sem spekuliral, da bi bila optimalna poteza za M$, da naredi nekaj nepricakovanega. Da se recimo pojavi na trgu s svojim Minuxom in konkurira standardnim odprtokodnim resitvam.

Minux bi lahko ze takrat uporabil njihoivo znanje in driverje za vso periferijo, kar bi mu dalo prednost. Lahko bi imel tudi povsem delujoc Windows emulator, ki bi bil svetlobno leto pred Wineom.

Ce bi user hotel hitrejsi in bolj spoliran *nix, bi se pac odrekel odprti kodi in si omislil Minux. ALi pa bi lahko bila cela zadeva (minus mogoce driverji itd) celo Open source...

Pa se je folk smejal. " kaksen M/L/inux neki. Tega nihce ne bo uporabljal".

Zanimiva pri Linuxu se mi zdi ta nejevernost ljudi. Tri leta nazaj folk sploh ni resno racunal nanj. Bil je nekaj takega kot PS2-igraca za geeke in otroke, ki nikoli ne bo resen racunalnik.

Sedaj je veliko vec ljudi dejanjsko preizkusilo Linux, kot jih je tri leta nazaj sploh slisalo besedo "Linux" in je stevilo uporabnikov skokovito naraslo, a Linux spet "nikoli ne bo" to in ono...

Mogoce res ne, ampak kako to lahko tako zagotovo predvidite ?

Tudi ne vidim, zakaj bi trajalo 20 let za njegov uspeh. Stvari so pa ja preproste. Gremo v EU in glede na naso industrijo itd je pisanje softverja ena od nasih svetlih tock. Nasi programerji so lahko dobri in poceni.
Ce bomo pa hoteli dejanjski denar od tega, bomo morali spostovati intelektualno lastnino. Ne mores racunat za svojo kodo, pri tem pa naveliko krast tujo...

Zato se bodo predpisi pri nas prav kmalu zaceli spreminjati, kmalu zatem pa se bo bo poostrilo tudi izvajanje le teh. Takrat bo Linux bistveno bolj zanimiv tudi doma.

marS ::

:D Brez panike!:D
Računalniška okolja so bila od vedno heterogena, M$ je prevladoval tam od win 3.1 do win-XP. Sedaj, v zadnjih dveh letih je vedno več mešanih okolij. Z explozijo OpenSourceja pa se bo zadeva še bolj pomešala ne samo na pcje ampak tudi na vse žive mobilne in ostale multimedijske naprave.

:| po drugi strani pa bo za nek software vedno potrebno plačat :( mogoče se bodo zadeve le nekoliko umirile in ne bo več take M$ dominacije.
...no more heroes...
https://ilbis.com/

Gandalfar ::


>>>Recimo, da je MS monopolist na področju OSjev in da ima kar nekaj denarja. Zakaj potem >>>ne kupi kakšen pomemben del (tu mislim na software) Linux-a, dobi licenso in ga začne >>>prodajati.

Smem vprašat kaj študiraš, ko take neumnosti pišeš? Imam občutek da kako zelo ezoterično stvar, kjer ni treba nobene knjige odpret in ničesar prebrat. Preberi si GNU/GPL licenco in ti bo jasno zakaj MaliMehki tega ne stori.


Jebesh linux .. vzames pa BSD in dobis OSX.. komercialni operacijski sistem zgrajen na BSD-ju. Vzame Microsoft nekaj podobnega zapre notr vse propriety resitve in ima dovolj dobro kompatibilnost z linuxom in windowsi. Vendar ne vem zakaj bi to hotel storiti. Njihov sistem je z vsako razlicico veliko boljsi in je bolj problem komercialnega/ekonomskega sistema kot samega razvoja.

Sicer je pa znano, da se bo vedno vec usmerjalo v storitve in manj v prodajo tako, da se Microsoft lepo preusmeri na konzole, iskalnike, portale, disney + microsoft za distribucijo vsebin itd. in jim je lahko vseeno za izgubo dominacije proti linuxom. Preusmeri se na druge trge in tam naprej sluzi denar.

Microsoft ::

Damn, zdele sem mal pogleda, kaj se na TV dogaja, pa set tolko odgovorov natresli, da sm se komi prebil čez vse.:D

roscha:
Glede GPL licence. A je na CDjih kompleta RedHat 8.0. Mam 3 CDje za inštalirat, 2 Source CDja pa 1 Update CD.
Pa da se ti ne bo spet čudno zdelo, kaj to sprašujem. Nikol še nism mel Linuxa, tak da nevem, kaj vse to vsebuje, čemu je namenjeno, kje je kaj,...:P

Drgae kje MSju denar, jaz ne vem. Verjamem, da mu kaka podjeta in javni zavodi kar veliko prinašajo denar. Samo če je tako, da Linux ispodriva MS Osje, potem bi morali občututi upad dohodka.
Kako je pa z licencami pa to, pa res ne vem. Tudi ne vem, ali potem podjetje sklene "partnerstvo" z MSjem za določen čas, kar bi onemogočilo predhoden prejod na Linux.
Tako da o tem, kje ustvarja Ms biznise, jaz ne poznam. Lahko samo sklepam.

Glede tistega, da prodajo večkrat nkeo stvar. Tega jaz ne poznam, tako da težko kaj rečem. Se pa strinjam, da tiste licence res niso kaj "človeške". Sicer nisem bral celotne licence, sem pa prebral izseke, preveden v slovenščino in so le te skrajno zahrbtne.
To navadnemu uporabniku ne pomeni kaj dosti samo podjetja pa potem res lahko nastradajo.

Gandalfar:
Tistso, kako dolgo ti je dovoljeno uporabljati OS. Ponovno jih lahko namestoš samo takrat, ko si študent. To zgleda nekao tako, da ko si zadnji dan uradno študent, na sveže namestiš OS in upaš, da bodo zdržali čim dlje. Ko jih dokončno "pofuraš" in je potrebno ponovno nameščanje le teh, moraš kupiti licenco.

OpenOffice ne uporabljam iz dveh razlogov.
Prvi je ta, da ne rabim kaj dosti urejevalnika besedil. Excel nevem, če sem skupaj uporabljal 1h (razen za gledanje cenika Mlacoma). Tako, da uporabljam skoraj izključno Word in še to le za odpiranje kakih textov in podobno. Prav tako PowerPoint, ki ga uporabljam samo za gledanje kakšnih for.
Druga stvar je ta, da imam v smet "blokado", ki se ji reče ISDN. No, internet imam, samo, da bi si pa dol vlekel neke SW, je pa prepočasi. Tudi težje sledim novostim, ker je pač prepočasna stavr in že norim ob odpiranju strani, kaj šele DLjanju >10Mb stvari. (Sorry, offtopic...)

Glede furanja v šolo za avtom je takole. S tem mislim predvsem na to, da je takim ljudem bolje ponuditi nov avto, kot pa nove copate (s tem mislim na biznis).
In isto je tako, da neko podjetje rajši ponuje OS, ki temelji na klikanju, kot pa da bi ponudili nek OS, kjer bi se bilo potrebno učiti neke ukaze že samo za to, da bi ugasnil računalnik. No, saj tako jaz mislim.:\
Pa tudi, če enkega otorka posadiš za PC, bo to lažji korak za njega. Pokažeš mu miš, gumba na miši pa gremo. In bo že začel malo klikato po ekranu.:D
No, dvomim, da bi bilo uspešnejše približevanje računalnika otrokom.
In konc koncev, kdo si ne želi enostavne uporabe naprave.? Če pa kdo želi neko zahtevno uporabo, kjer bo še kaj drugega počel, kot samo klikanje, bo pa že kaj sebi primernega našel.:\

Pa tisto, da je potrebno pritisniti Ctrl+D ali pa napisati neko geslo. No, to definitivno ni težko opravilo. In tudi ni nekaj, za kar bi moral biti nek stručko. Samo ne pozabit, da se ljudje enkrat prvič srečajo s temi napravami. V Funny Links je bila ena zanimiva povezava, kjer serviserji pripovedujejo, kako imajo nekateri tipko "Any Key", kako traja minuto, da pritisne Enter in podobno.
Samo, če bodo potrošniki potarnali nad tem, jim bodo mogoče ustregli proizvajalci OSjev.:\
Pa da ne boš mislil, da s tem mislim, da naj recimo dvo-klik spremenijo v enojni klik.:D Ampak druge zadeve.

Glede tega, da ima open source prednost pri raznih porjektih, nisem vedel. Zanimivo.8-)

|CyGNUS-x:
Nevem, na katerem sistemu temleji več serverjev. Verjamem pa, da je to ne MS produkt.

trs:
Trenutno imam samo RedHat 8.0. Bi DLjal še kaj drugega in sprobal, vendar ISDN ne dopušač hitrejšega prenosa, kot 64k.:P

Brane2:
20 let prehoda iz enega OS na drugega sem pač nekako zbral. Res nisem zbiral podatkov 1000 let, da sem to napovedal. Vendar večinski preskok na Linux bi nekako pomenilo propad kar veliko OS produktov. In za to sem postavil to številko, ker pač ne verjamem, da bi nekemu gigantu speljali miljardne biznie v 3 letih.

marS:
Za tebe pa nimam nobonega odgovora.:D


Simpl vprašanej. Če bo začel MS izgubljati konkreten delež na OS trgu, kaj se bo zgodilo s ceno le teh? Se bo povečala ali zmanjšala?:\


by Miha
s8eqaWrumatu*h-+r5wre3$ev_pheNeyut#VUbraS@e2$u5ESwE67&uhukuCh3pr

Matev ::

men je pa čist vseen ker OS mam .... sm da DELA

in dokler na winsih vse kokrtok dela al pa vsaj miga hejjjj


in na linuksu nič ne dela hejjjjj

bi mogu bit pa res blond da bi linuks gor dal če mi pol ne bi delal


to je tko kot recimo kak eksotični brskalnik za net - sej je lahko majhen pa dober pa hiter - sam kaj če ti pol foruma ne kaže tko kot bi mogu .... če ne dela ne dela in konc pa nej bo še tok stabilen in ekstra hiter

Gandalfar ::

Bad je, ko vecina folka, ko postavi osnovne winse mora potegnt se ene 15 ukradenih/scrakanih programov in se potem s tistim jebejo se par dni, da zrihtajo vse kot dela. Zato mi je tako fajn, da imam skoraj vse na hitrih streznikih in takoj dosegljivo.

Seveda, ce kaj 'zivljenjsko pomembnega' ni na linuxu oz. ti ni do tega pac ostanes na winshi..

Matev ::

si ne predstavlam da bi mogu za en pism al pa eno prošnjo spisat
uporablat aplikacije prek mreže - serverjev.... hej.... get real

word pod miško (me sploh ne zanima kje je sam da je dosegliv 356 dni na leto in 24 ur na dan - mislim da nben spletni strežnik ne dosega tega ratinga)
natipkaš pa ikonco z printerjem klofneš pa je

zakaj bi si življenje komplicirali če ni treba

pa nej mi kdo reče da sem debil.... če nočem brat navodil

Gandalfar ::

narobe si me razumel..

ni se mi treba sekirat kje bom dobil aplikacijo, ker recem apt-get install openoffice.org in je v vsakih drzavi par mirrojev, ki mi jo bodo z veseljem posredovali, instaliram in je potem kot word katerega CD nikoli ne najdes kadar ga najbolj nujno rabis
«
1
2 3


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Vedno debelejši in neokretnejši linux? (strani: 1 2 3 4 5 )

Oddelek: Novice / Ostala programska oprema
21911319 (11319) CCfly
»

Razmišljanje: zakaj Linux ne uspe na namiznih računalnikih?

Oddelek: Novice / Ostala programska oprema
302758 (2758) Mr.B
»

Sovražim Linux, prosim prepričajte me da ga imam rad! (strani: 1 2 3 4 )

Oddelek: Operacijski sistemi
16710194 (7285) SOLMILE
»

L I N U X

Oddelek: Operacijski sistemi
181625 (1308) nsignific
»

Linux kot igričarski sistem?

Oddelek: Novice / Ostala programska oprema
252745 (2745) CaqKa

Več podobnih tem