» »

Učinkovitost pranja

Učinkovitost pranja

sinko999 ::

Zanima me sledeče, kakšen je učinek pranja kadar je vhodna voda 20 stopinj in jo potem stroj segreje na svojih 60 in da celi program skozi.
Ali pa če damo v začetku že 40 stopinj v pralni stroj in jo potem stroj segreje na svojih 60 in da celi program skozi.

Govora je programu bombaž 60 stopinj s predpranjem.

Oče ki je bil tiskar blaga mi pravi da se madeži pri 40 stopinjah zapečejo na tkanino pri 20 pa se odpustijo.
Vprašanje pa je zdaj kaj je res ?!? A imamo kakega strokovnjaka tudi s tega področja če ne me pa napotite kam drugam.

LP
Ni? ni ve?no !

Aston_11 ::

Očitno je ata stručko, vprašaj njega. Po moje je bolje, da da cel program skozi, ker traja dlje, drugače zna biti, da ti program skrajša, ker je voda že topla in bi ti tisti čas, ko ti segreva, že/še pralo.

mojca ::

Za druge madeže ne vem, vsekakor pa se z visoko temperaturo zafrkneš, če želiš odstraniti madeže krvi (krvavo tkanino praviloma že pred pranjem nekaj časa namakaš v mrzli vodi; pri visoki temperaturi kri koagulira - ko enkrat opereš z visoko temperaturo, je tak madež skoraj nemogoče naknadno odstraniti).

Zgodovina sprememb…

  • spremenila: mojca ()

gruntfürmich ::

sekiraš se po nepotrebnem. stroj itq najprej butne noter 20stC vodo in tam namaka cote, če jo želiš dlje jo prej vrži v lovur. 40st pa načloma nobeden stroj nima na vhodu. če pa imaš zajebane madeže na cotah pa to itq že takoj ko se zamažeš slečeš in daš namakat, ali pa s kakšnim namenskim čistilom namažeš pred pranjem.
predpranje pa je dandanes že čisto mimo, imho, če to pomeni program ki ima v oba prekata prašek...
"Namreč, da gre ta družba počasi v norost in da je vse, kar mi gledamo,
visoko organizirana bebavost, do podrobnosti izdelana idiotija."
Psiholog HUBERT POŽARNIK, v Oni, o smiselnosti moderne družbe...

sinko999 ::

Pralni stroj imam kar priklopljen na toplo vodo, segrejo mi jo sončni kolektor in da ne kurim elektrike za segretje vode... sem kar dal mešalni ventil na vhod pralnega stroja pa ga nastavil na 40 stopinj.
Tisto za kri sem vedel , nasplošno za kak prah , šmir/masti , opilki od rezanja z kotno brusilko etc... od trave ... v tej smeri
Ni? ni ve?no !

imagodei ::

mojca je izjavil:

Za druge madeže ne vem, vsekakor pa se z visoko temperaturo zafrkneš, če želiš odstraniti madeže krvi (krvavo tkanino praviloma že pred pranjem nekaj časa namakaš v mrzli vodi; pri visoki temperaturi kri koagulira - ko enkrat opereš z visoko temperaturo, je tak madež skoraj nemogoče naknadno odstraniti).

Če danes pralni praški, ki so polni encimov, ne zmorejo odstraniti madeža krvi, pol pa res ne vem...
- Hoc est qui sumus -

STASI ::

Dober odstranjevalec madežev je Radenska.
"WAR IS PEACE, FREEDOM IS SLAVERY, IGNORANCE IS STRENGTH"

abcčdefghijklmnoprsštuvzž

;-) ::

sinko999 je izjavil:

Pralni stroj imam kar priklopljen na toplo vodo, segrejo mi jo sončni kolektor in da ne kurim elektrike za segretje vode... sem kar dal mešalni ventil na vhod pralnega stroja pa ga nastavil na 40 stopinj.
Tisto za kri sem vedel , nasplošno za kak prah , šmir/masti , opilki od rezanja z kotno brusilko etc... od trave ... v tej smeri


Tako isto imam narejeno tudi jaz. 40 stopinj na vhodu in cao, je pa to salabajzerska resitev za take ki nas topla voda "nic" ne stane in bi jo do 40 pralni stroj grel brezveze sam.

Miha 333 ::

;-) je izjavil:

sinko999 je izjavil:

Pralni stroj imam kar priklopljen na toplo vodo, segrejo mi jo sončni kolektor in da ne kurim elektrike za segretje vode... sem kar dal mešalni ventil na vhod pralnega stroja pa ga nastavil na 40 stopinj.
Tisto za kri sem vedel , nasplošno za kak prah , šmir/masti , opilki od rezanja z kotno brusilko etc... od trave ... v tej smeri


Tako isto imam narejeno tudi jaz. 40 stopinj na vhodu in cao, je pa to salabajzerska resitev za take ki nas topla voda "nic" ne stane in bi jo do 40 pralni stroj grel brezveze sam.

Nočem strašiti, ampak vem za 2 primera, ko je zaradi priklopa stroja (ki ima samo priključek za hladno vodo) na toplo vodo začela puščati priključna cev pralnega stroja. Ker je narejena za hladno vodo.

;-) ::

Jaz sem jih ob nakupu menjal za daljse in drugacne ampak 40 stopinj dvomim da kaj vecjega naredi cevi

francek1 ::

Boljši stroji itak ne perejo več z vodo ampak s peno, ki jo stroj prej pripravi v generatorju pene. Tako da se bo treba updejtat...
Kdor se je že rodil učen se lahko reži...

korenje3 ::

Aston_11 je izjavil:

Očitno je ata stručko, vprašaj njega. Po moje je bolje, da da cel program skozi, ker traja dlje, drugače zna biti, da ti program skrajša, ker je voda že topla in bi ti tisti čas, ko ti segreva, že/še pralo.

vsi pralni stroji perejo glede na čas, ne pa na doseženo temperaturo. zato ne bo nič manj časa pralo.

francek1 je izjavil:

Boljši stroji itak ne perejo več z vodo ampak s peno, ki jo stroj prej pripravi v generatorju pene. Tako da se bo treba updejtat...


ne bluzi. imaš pralne praške, ki delajo peno in pralne praške ki jo ne delajo. pena predstavlja problem pri pranju, ker lahko da senzor ne izklopi in se čas cikla lahko podaljša tudi za pol ure. pralni praški ki se penijo so predvsem za pranje volne.
i9-12900k; 32GB DDR5-6000 CL36; Nvidia RTX 3080 ti;
Gigabyte Aorus z690 master; Be Quiet Dark Power 12 1000W

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: korenje3 ()

francek1 ::

korenje3 je izjavil:

Aston_11 je izjavil:

Očitno je ata stručko, vprašaj njega. Po moje je bolje, da da cel program skozi, ker traja dlje, drugače zna biti, da ti program skrajša, ker je voda že topla in bi ti tisti čas, ko ti segreva, že/še pralo.

vsi pralni stroji perejo glede na čas, ne pa na doseženo temperaturo. zato ne bo nič manj časa pralo.

francek1 je izjavil:

Boljši stroji itak ne perejo več z vodo ampak s peno, ki jo stroj prej pripravi v generatorju pene. Tako da se bo treba updejtat...


ne bluzi. imaš pralne praške, ki delajo peno in pralne praške ki jo ne delajo. pena predstavlja problem pri pranju, ker lahko da senzor ne izklopi in se čas cikla lahko podaljša tudi za pol ure. pralni praški ki se penijo so predvsem za pranje volne.

Ne pametuj, če nimaš pojma! Program seveda počaka, da dobi od termo senzorja informacijo, da je voda segreta na izbrano temperaturo. O pranju s peno pa spodnji video za nepismene...
Kdor se je že rodil učen se lahko reži...

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: francek1 ()

suncer ::

Pena je načeloma slaba stvar pri pranju kateregakoli materiala. Zmanjšuje površinsko učinkovitost detergentov, zrak je pač inerten. V pralnih in pomivalnih strojih se je otepamo ker dela samo težave.
V čistilnih napravah trosijo protipenilce z razlogom.

Pena je dobrodošla le pri ročnem pranju, ker se tako lahko zelo dobro prodaja. Sam učinek pomivanja pa je kljub temu slabši.

Samusng eco primerja hladno pranje pri 15°C in toplo pranje pri 40°C. Seveda bodo prihranki. Vendar večinoma na račun ogrevanja vode.

Nekih razlik tako ali tako ne bo.
Ogromna količina pene pomeni da mečeš stran detergent. Toliko o eco.

Nekako so rešili problem slabega mešanja detergenta s vodo, ki se je velikokrat izpral direktno v odtok.
Bo pa problem preprosto v aparatu ki dozira peno, kjer se bodo nabrali ostanki. Super za serviserje.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: suncer ()

korenje3 ::

francek1 je izjavil:

korenje3 je izjavil:

Aston_11 je izjavil:

Očitno je ata stručko, vprašaj njega. Po moje je bolje, da da cel program skozi, ker traja dlje, drugače zna biti, da ti program skrajša, ker je voda že topla in bi ti tisti čas, ko ti segreva, že/še pralo.

vsi pralni stroji perejo glede na čas, ne pa na doseženo temperaturo. zato ne bo nič manj časa pralo.

francek1 je izjavil:

Boljši stroji itak ne perejo več z vodo ampak s peno, ki jo stroj prej pripravi v generatorju pene. Tako da se bo treba updejtat...


ne bluzi. imaš pralne praške, ki delajo peno in pralne praške ki jo ne delajo. pena predstavlja problem pri pranju, ker lahko da senzor ne izklopi in se čas cikla lahko podaljša tudi za pol ure. pralni praški ki se penijo so predvsem za pranje volne.

Ne pametuj, če nimaš pojma! Program seveda počaka, da dobi od termo senzorja informacijo, da je voda segreta na izbrano temperaturo. O pranju s peno pa spodnji video za nepismene...


ta video je za glupe, ne pa za nepismene. našel si eno in edino firmo ki ima neko "novost" v svojih strojih brez kakršnega koli boljšega učinka za proizvajanje mahurčkov pred fazo pranja. in ti seveda kao "boljši stroji imajo ... bla bla".

čist tko naš 25 let star candy naredi toliko pene po 30 sekundah, da gre ven iz dozatorja, če dam 2 merici notri.
i9-12900k; 32GB DDR5-6000 CL36; Nvidia RTX 3080 ti;
Gigabyte Aorus z690 master; Be Quiet Dark Power 12 1000W

gruntfürmich ::

pena verjetno res ni nič kaj super dobrega za pranje. ker pena ni nič drugega kot tekočina + zrak. torej morajo za peno v detergent, ki je vezivo med polarnimi in nepolarnimi zadevami, dodati še zadevo ki na vse to veže še zrak. skratka morda malo mimo zadeva.
zato imho raje kot te neke novotarije nek preizkušen dober klasičen pralni stroj...
"Namreč, da gre ta družba počasi v norost in da je vse, kar mi gledamo,
visoko organizirana bebavost, do podrobnosti izdelana idiotija."
Psiholog HUBERT POŽARNIK, v Oni, o smiselnosti moderne družbe...

Magic1 ::

Seveda zna stroj začet puščat, če nanj priklopiš vodo, ki ima 60°C-80°C. Ali moraš poskrbet, da ni dovodna voda več kot 40°C, ali pa kupiš stroj, ki ima dva priključka(če imajo sploh takega). Glede madežev, jih moraš pa pred pranjem sanirati. Sej tega ni toliko.
Magic

Brane22 ::

Mene so učili, da pena pomnogoteri učinek pranja, ker da se na opnah mehurčkov dogajajo zanimive reči, razmerje površina/volumen pa je gromozansko, sploh v procesih, kjer je izmenjava plinov dobrodošla ( in recimo zajem kisika iz zraka).

Je pa verjetno potreben mehanizem za reciklažo pene - da mehurčke, ko se zasitijo, skolabiraš, pustiš da nosilna tekočina opravi svoje in jih nato spet zgeneriraš -dokler seveda nivo umazanije v nosilcu ne naraste toliko, da se film ne obdrži več.

korenje3 ::

gruntfürmich je izjavil:

pena verjetno res ni nič kaj super dobrega za pranje. ker pena ni nič drugega kot tekočina + zrak. torej morajo za peno v detergent, ki je vezivo med polarnimi in nepolarnimi zadevami, dodati še zadevo ki na vse to veže še zrak. skratka morda malo mimo zadeva.
zato imho raje kot te neke novotarije nek preizkušen dober klasičen pralni stroj...


pena pomaga ublažiti udarce tkanine pri pranju, zato praški za pranje volne in svile ipd namerno delajo peno.

Brane22 je izjavil:

Mene so učili, da pena pomnogoteri učinek pranja, ker da se na opnah mehurčkov dogajajo zanimive reči, razmerje površina/volumen pa je gromozansko, sploh v procesih, kjer je izmenjava plinov dobrodošla ( in recimo zajem kisika iz zraka).

Je pa verjetno potreben mehanizem za reciklažo pene - da mehurčke, ko se zasitijo, skolabiraš, pustiš da nosilna tekočina opravi svoje in jih nato spet zgeneriraš -dokler seveda nivo umazanije v nosilcu ne naraste toliko, da se film ne obdrži več.


ja poveča volumen, tako da se lahko umazanija lažje potuje iz tkanine v prazen prostor.
i9-12900k; 32GB DDR5-6000 CL36; Nvidia RTX 3080 ti;
Gigabyte Aorus z690 master; Be Quiet Dark Power 12 1000W

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: korenje3 ()

suncer ::

Brane22 je izjavil:

Mene so učili, da pena pomnogoteri učinek pranja, ker da se na opnah mehurčkov dogajajo zanimive reči, razmerje površina/volumen pa je gromozansko, sploh v procesih, kjer je izmenjava plinov dobrodošla ( in recimo zajem kisika iz zraka).

Je pa verjetno potreben mehanizem za reciklažo pene - da mehurčke, ko se zasitijo, skolabiraš, pustiš da nosilna tekočina opravi svoje in jih nato spet zgeneriraš -dokler seveda nivo umazanije v nosilcu ne naraste toliko, da se film ne obdrži več.


Slabo so te učili.
Razmerje je nepomembno, ker je gostota vode z detergentom približno 1000-10000x večja kakor gostota mehurčka. Tudi gromozansko razmerje tu ne pomaga potem.

Tekoči kisik pomešan z bencinom gori dosti bolje, kar eksplozivno, kakor bencin in kisik.
Uplinjen bencin in kisik pa je ponovno eksploziven.



pena pomaga ublažiti udarce tkanine pri pranju, zato praški za pranje volne in svile ipd namerno delajo peno.

Ali pa jo delajo zaradi marketinga.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: suncer ()


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Kateri pralni stroj (strani: 1 2 3 4 5 6 7 8 )

Oddelek: Loža
358155585 (3837) IL_DIAVOLO
»

Pralni stroj - preveč programov (strani: 1 2 )

Oddelek: Loža
8011088 (8329) Furbo
»

Kateri pralno sušilni stroj kupiti? (strani: 1 2 )

Oddelek: Loža
7839838 (34175) MasterSPi
»

Kavbojke se perejo ali ne? (strani: 1 2 )

Oddelek: Loža
7513281 (9935) Buggy
»

Smrdi perilo in pralni stroj?

Oddelek: Loža
4925210 (23446) gruntfürmich

Več podobnih tem