» »

V Jugoslaviji se je živelo bolje

V Jugoslaviji se je živelo bolje

Temo vidijo: vsi
««
56 / 74
»»

Slopek ::

Ne! Za flat ni blo treba sparat. Telefonov ni bilo, vsi aparati so delovali precej dlje in z malim servisom, si zivljensko dobo lepo podaljsal...cunj pa.niti 1x nisem kupoval v bekotu ali pa cevljev v borovu. Je imela planika adidas in modela wimbeldon, ivan lendl :)

Slopek ::

Pa se to...folk nikoli ni znal delat z denarjem, saj ga tega namerno nikoli niso zares naucili. In ja, kriva je politika in kapitalizem. Sam ne morem verjeti, da leta 2020 obstaja drzavna sluzba, ki te poslje na drug kontinent streljat soljudi. Ampak dnar je pa dober, bo rekel kapitalist, an.

D3m ::

V Venezueli se je socializem zgodil, ker prebivalci niso imeli čisto nič, od ameriškega črpanja nafte.


V vsakem primeru ne bi dobili denar, ker ga kupci nafte ne bi plačali.

Pa če so desni ali levi.

P.S.

Vidim, da je David spet v čistilni akciji bil.
|HP EliteBook|R5 6650U|

12c0 ::

DjJuvan je izjavil:

Ali pa je bil folk nasplošno manj razvajen in niso razmetaval denarja vsako sezono za nove čevlje, nove cunje, nov ajfon, nov televizor, etc.., ker so raje šparal za stanovanje in enkrat letno morje. Danes pa noben več ne zna delat z dnarjem, vsi bi vlekli socialne transferje, krivdo za to pa se meče na politike in "kapitalizem". Lep kazatelj razvajenosti je stalno kofetkanje in pušenje čikov. Ni poceni šport to dvoje.
Kamermani, ki ne znajo tolmačiti računov za vodo, niso dovolj izobraženi in načitani, da bi lahko debatirali o takih temah.
Kapitalizem je vir vsega slabega v sodobnem svetu, neoliberalizem pa je še mnogo slabši, a nekateri tega niti v času koronakrize niste sposobni videt, ker ste ideološko oprani.

Scaramouche1 ::

12c0 je izjavil:

DjJuvan je izjavil:

Ali pa je bil folk nasplošno manj razvajen in niso razmetaval denarja vsako sezono za nove čevlje, nove cunje, nov ajfon, nov televizor, etc.., ker so raje šparal za stanovanje in enkrat letno morje. Danes pa noben več ne zna delat z dnarjem, vsi bi vlekli socialne transferje, krivdo za to pa se meče na politike in "kapitalizem". Lep kazatelj razvajenosti je stalno kofetkanje in pušenje čikov. Ni poceni šport to dvoje.
Kamermani, ki ne znajo tolmačiti računov za vodo, niso dovolj izobraženi in načitani, da bi lahko debatirali o takih temah.
Kapitalizem je vir vsega slabega v sodobnem svetu, neoliberalizem pa je še mnogo slabši, a nekateri tega niti v času koronakrize niste sposobni videt, ker ste ideološko oprani.


v redu in kateri je potem sistem ki nas bo rešil?

#000000 ::

Jest sem v tistem času vzel seboj v avstijo kolega oz. sošolca iz OŠ ki še NIKOLI ni bil na zahodu do takrat.

peljal sem ga v KGM in Bill-o v borovljah, tip je kupil pralni prašek samo zaradi CASIO ure, ko sem mu reku ejga na blagajni lahko kupiš takih ur na tone za 35 šilingov oz Dinarjev ker je bila menjava 1-1 je skor znorel.

Ne bom pozabil nikol (je na žalost pokojni) ko je po okoliških lokalih še mesece razlagal, kako je doživel prvo pot na zahod, prinesel kr nekaj robe domov, zparavu pa ze tri pizze ni v Ljubljani.

SI moreš predstavljati kako se je odzival ko sem ga prvič vzel seboj v MUCHEN germanija, in ko je videl v Metroju (München) Jagode na paletah sredi februarja ? ter vrečko desetih kajzerc za ENO NEMŠKO MARKO ? SI lahko kdo to predstavlja, pomojem ne, ker ste vsi skup premladi, kdor pa si lahko, pa ve da JUGA je bila prisilna tvorba, kjer so živeli dobro samo švercarji ki si imeli zveze in tisti pri koritu.

IN ja res je jest sem bil ta švercar, sem šel v lokal in vprašu če ma kdo cajt in potni list da gre z mano na free izlet v avstrijo, seveda vsak je lahko prnesu nazaj dve kile kofeta, ampak cariniki so brez besed spoščal tud mene ki sem imel po 5 kil na glavo, kaka kilca je ostala tam al pa rajš kaka flaša ipd.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: #000000 ()

Mr.B ::

Za dragega bigwili admina, ki ga bolijo dejsta in ne realnos..
Se 1x v google vpisi
in old days everything was better

http://letmegooglethat.com/?q=in+old+da...

No ko bo admin bigwili kliknil nostalgijo, ki ga poveze z vsakim drugim linkom na dr.psiholog, bo morda nehal brisat komcepte, ki so izven lastnega dosega.
Morda bo pa cas da objavino Pub api iz githuba in integriramo z z azure funcion, kjer imas potem 10k postov zaston.
France Rejects Genocide Accusations Against Israel in Gaza,
To accuse the Jewish state of genocide is to cross a moral threshold

dexterboy ::

khm... rahlo off topic, ampak ali je že kje bila narejena primerjalna študija onesnaževanja okolja med dostavljavcem mleka ali pa vso proizvodnjo, ki nastane skozi izdelavo plastik fantastik embalaž za mleko? Steklo nima ovir pri reciklaži, tetrapak embalaže pa... Spomnil sem se tega skozi napis v spodnji sliki.
 The morning milkman was one of the best things back in the day

The morning milkman was one of the best things back in the day


on topic; je kdo primerjal takratno in današnjo mladino? Imam občutek, da se danes otrokom ni potrebno posebej "matrati", če se pojavi težava takšne ali pa drugačne vrste. Konec koncev vse je le "en klic" stran. Ko sem bil majhen, sem moral porivati kolo, če mi je počila guma. Danes pa... ampak to je samo ena od primerjav...
Ko ne gre več, ko se ustavi, RESET Vas spet v ritem spravi.

Zgodovina sprememb…

DjJuvan ::

12c0 je izjavil:

DjJuvan je izjavil:

Ali pa je bil folk nasplošno manj razvajen in niso razmetaval denarja vsako sezono za nove čevlje, nove cunje, nov ajfon, nov televizor, etc.., ker so raje šparal za stanovanje in enkrat letno morje. Danes pa noben več ne zna delat z dnarjem, vsi bi vlekli socialne transferje, krivdo za to pa se meče na politike in "kapitalizem". Lep kazatelj razvajenosti je stalno kofetkanje in pušenje čikov. Ni poceni šport to dvoje.
Kamermani, ki ne znajo tolmačiti računov za vodo, niso dovolj izobraženi in načitani, da bi lahko debatirali o takih temah.
Kapitalizem je vir vsega slabega v sodobnem svetu, neoliberalizem pa je še mnogo slabši, a nekateri tega niti v času koronakrize niste sposobni videt, ker ste ideološko oprani.


Če si nepismen in strašni teoretik zarote, ker mi ne verjameš na besedo glede številk iz računa, potem ti res ni pomoči, tudi če bi ti scan računa priložil. Še vedno boš našel nek izgovor. #ravnozemljaš
EDIT: Evo, samo zate;

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: DjJuvan ()

Jarno ::

Mnogi ne razumejo, da se je npr. v osemdesetih letih prejšnjega stoletja zanimivo živelo, ker so to pač bila osemdeseta. V Jugoslaviji na območju Slovenije je bila tujina (Avstrija, Italija) na dosegu, meje pa niso bile zaprte, zato so ti zanimivi časi pronicali tudi k nam.

Glede brezposelnosti ena anekdota s Kube, ko je npr. v eni trgovinici 5mx7m zaposlenih 10 ljudi, imeli so en zrjavel hladilnik, notri pa sumljiv kos mesa, ki ga nihče ne kupi. V Yugi je so v primerljivi trgovini delali trije trgovci, danes bi morda eden. Powered by TopčiderTM.

Tukaj se marsikdo dere "Jugislavija je bankrotirala" itd., pa ne razume, kaj je to BMK mentaliteta in Tito je rekel znajdi se princip. Danes ne gre skozi, tudi in predvsem na srečo, je pa že marsikdo naveličan potrošništva in ko se spomni časov, ko je bil še vzhičen luzerski potrošnik, se mu ti zdijo bolji.
#65W!

zmaugy ::

solatko je izjavil:

BigWhale - Odločilna je bila ta z nafto, saj nam je dejansko sesulo devizno bilanco, ker nafta je morala bit, saj je bilo praktično vse na ta energent.
Naraščanja nacionalizma, ni mogel ustaviti nihče več, saj so ga podpihovali verski voditelji.

hr_natakar - Carska rusija je bila najrevnejša kraljevina v tistih časih. Razvoj se je začel šele z leninom, ko se je pospravilo aristokracijo, ki je potrošila vse resurse Rusije, za lastno zabavo.

Okapi - Jaz blodim, slovenska delegacija je pa zapustila sejo CK ZKJ zaradi zahtev Miloševiča po spremembi ustave in sicer iz ena republika+AP en glas, v en človek en glas, razlagaj si kakor koli hoćeš, je to želja po prevladi največjega naroda. Na vseh voljenih položajih, bi imeli Srbi svoje ljudi na vrhu, ker jih je bilo največ.

GargaSmrk - Še eden, ki so mu v demokraciji oprali glavo. V yugi nisi imel kaj dosti bogatih ljudi, je pa bila večina v povprečju ali malo čez. Titovi dediči niso dedovali nič, ker ni bilo nič njegovega razen osebni TR. Kakšna je bilanca naših politikov in prisklednikov?

zmaugy - slovenščina ni bila podrejena, bila je eden od uradnih jezikov, samo Slovenci smo hlapci in smo se potrudili, da smo se s tujci pogovarjali v njihovem jeziku.
SH je bila obvezni predmet v 4. razredu osnovne šole, sicer smo pa vsi brali stripe in romane v SH, ker slovenskih, razen Miki Mustra ni bilo.
Zakreditirana je Slovenija veliko bolj, kot je bil njen del iz yuge. Zato ne nakladaj, saj ti verjamejo samo SDS svečkarji.
Pravkar se z Nodijem kregata celo stran glede prevozov, v yugi ni bil problem prit na katerokoli letališče iz katerega koli dela sveta in potem pravite, kako smo yugonostalgiki zaostali, ko trdimo, da je bilo za širše ljudske množice, veliko bolje, kot je po sedanjih državah bivše yuge, sedaj.

perci - Slovenščina je bila uradni jezik v SFRJ in vsak organ na katerega si naslovil uradni dopis, si je moral organ preskrbeti prevod, vem, ker smo za obnovitev FIAT-a Balila letnik 1926, morali v Beograd poslati uradni dopis muzeja Bistra, da smo lahko uvozili nov motor, ki so ga imeli v Občinah.


1. Dejstvo je, da je bila SH obvezni predmet v osnovni šoli. In da slovenščina ni bila obvezni predmet v osnovni šoli v Srbiji. Lahko skočiš na glavo, pa to ostane.
2. Slovenija svoj dolg lahko servisira, Juga ga ni zmogla. To je vse, kar je važno. Zdaj lahko ponucaš tisto svečko proti bolečinam.
3. Lokalni javni prevoz v umazanih vlakih in avtobusih je bil veliko bolj frekventen, kot je zdaj. Se je le večina folka furala s stoenkami in yugeci in je bilo treba imeti alternativo, ko je kanta zjutraj crknila. Po drugi strani je zdaj v vsaki vukojebini kakšen poceni taksi, ki lahko tudi staro mamo odpelje v trgovino in nazaj.

Pa še tale link za razmislek:

https://ourworldindata.org/tourism

Tisto na koncu, kako je bilo boljše za širše ljudske množice v vseh republikah kot je danes, lej, za Slovenijo to ne velja. Morda še ena svečka proti bolečinam? Menda jih imajo na SDSu...
Biseri...
PS: MENSA klub ST, obvoz. ŠIC! Ne zanimajo me vaše neštetokrat reciklirane
neumnosti.

2dark ::

Slopek je izjavil:

Ne! Za flat ni blo treba sparat. Telefonov ni bilo,


Za flat ni blo potrebno šparat, ker si ga dobil v najme za nizko najmneino od firme v kateri si delal.

A stacionarni teleofni niso obstajali?
(\___/)
(> _ <)
(>&#127851; )

Slopek ::

Djjuvan, ti pa fajn skrbis za higieno v teh casih al pa delfine vzgajas doma :)

2dark je izjavil:

Slopek je izjavil:

Ne! Za flat ni blo treba sparat. Telefonov ni bilo,


Za flat ni blo potrebno šparat, ker si ga dobil v najme za nizko najmneino od firme v kateri si delal.

A stacionarni teleofni niso obstajali?

Sevesa so, ampak zanj ni blo treba tolk sparat, pa ceprav so bli prikljucki en cas, svinjsko dragi, ce me spomin ne vara. Sploh pa je misljen telefon v zepu in menjava tega, na vsake dve leti.

Zgodovina sprememb…

  • odbrisal: BigWhale ()

qwertyy ::

Glede srbohrvaščine ne razumem zakaj pizdakate. Meni je logično, da če je večina narodov v jugi govorila v SH, da je to tudi uradni jezik in se je pač tistih 2 milijona slovencev temu moglo prilagoditi. Kar pa niti ni bilo težko, ker sta jezika zelo podobna. Poleg tega se je bralo srbohrvaške stripe, gledalo filme itd., tako da smo se tega naučili že pasivno.

zmaugy ::

qwertyy je izjavil:

Glede srbohrvaščine ne razumem zakaj pizdakate. Meni je logično, da če je večina narodov v jugi govorila v SH, da je to tudi uradni jezik in se je pač tistih 2 milijona slovencev temu moglo prilagoditi. Kar pa niti ni bilo težko, ker sta jezika zelo podobna. Poleg tega se je bralo srbohrvaške stripe, gledalo filme itd., tako da smo se tega naučili že pasivno.

In zakaj bi mi to moralo biti boljše kot zdaj, ko vsepovsod lahko govorim slovensko in tudi zahtevam od vseh uradnikov isto?
Naslov teme...
Biseri...
PS: MENSA klub ST, obvoz. ŠIC! Ne zanimajo me vaše neštetokrat reciklirane
neumnosti.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: zmaugy ()

winterriver ::

Razen ze napisanega, pa tudi zbrisanega, je zanimivo, da je OP potegnil ven statistike celotne Jugoslavije, zivimo pa v Sloveniji, primerja situacijo celotne juge s sedanjim stanjem v Sloveniji.

Dejansko so vse te statistike in navedbe samo nesmiselen sum in nimajo nikakrsne vrednosti, razen tega, ko danes kdo rece, da je bilo v Jugoslaviji bolje, govori o podrocju Slovenije, kjer je bila situacija bistveno boljsa od kaksnega juga.

Da bi zadeva imela kakrsnokoli vrednost bi bilo treba primerjati statistike Slovenije takrat in jo primerjati s Slovenijo danes z upostevanjem zeitgeista takrat in danes, sicer se pac primerja hruske in jetije.

#000000 je izjavil:

ter vrečko desetih kajzerc za ENO NEMŠKO MARKO ?


No to bi pa tudi jaz rad videl danes, 1 DEM je okrog 50 centov. Za ta denar danes dobis morda eno kajzerico.

Zgodovina sprememb…

2dark ::

Slopek je izjavil:


Sevesa so, ampak zanj ni blo treba tolk sparat, pa ceprav so bli prikljucki en cas, svinjsko dragi, ce me spomin ne vara. Sploh pa je misljen telefon v zepu in menjava tega, na vsake dve leti.


Telefonski prikluček je bil v jugi svinjsko drag. Vedno, do konca ratoada jugoslavije. Mi, ko delavska familija si ga nismo mogli privoščit. Mislim, da je bila cena približno 1000 nemških mark. (MOja mama je kot frizerka imela plačo leta 1986- 87 enakovredno 110 nemškim markam) .. Telefon se je v SFRj smatral za luksuz.

Sta pa moja dva 1988 kupila popolnoma novo zastavo 101 model Scala živo rdeče barve. :)
(\___/)
(> _ <)
(>&#127851; )

Zgodovina sprememb…

  • odbrisal: BigWhale ()

Slopek ::

2dark je izjavil:

Slopek je izjavil:


Sevesa so, ampak zanj ni blo treba tolk sparat, pa ceprav so bli prikljucki en cas, svinjsko dragi, ce me spomin ne vara. Sploh pa je misljen telefon v zepu in menjava tega, na vsake dve leti.


Telefonski prikluček je bil v jugi svinjsko drag. Vedno, do konca ratoada jugoslavije. Mi, ko delavska familija si ga nismo mogli privoščit. Mislim, da je bila cena približno 1000 nemških mark. (MOja mama je kot frizerka imela plačo leta 1986- 87 enakovredno 110 nemškim markam) .. Telefon se je v SFRj smatral za luksuz.

Sta pa moja dva 1988 kupila popolnoma novo zastavo 101 model Scala živo rdeče barve. :)

A videorekorder ste imeli? Ta je stal od 600dem naprej. Ob koncu 80s, je bil prisoten v mnogih domovih. Tudi gorenje jih je delal. Mi doma nismo imeli telefona, ker ga fotr zaradi sluzbe ni hotel. Ti mi ni predstavljalo problemov pri druzenju, dogovarjanju, zmenkarijah. Danes ima vsak svoj telefon, kar je samo ovira na zmenku in tudi sicer.

Zgodovina sprememb…

  • odbrisal: BigWhale ()

IL_DIAVOLO ::

Slovenija je imela zlate case od osamosvojitve pa vse do uvedbe eura. Potem pa se je zacelo predrago zivljenje.

Slopek ::

IL_DIAVOLO je izjavil:

Slovenija je imela zlate case od osamosvojitve pa vse do uvedbe eura. Potem pa se je zacelo predrago zivljenje.

Jp, tolarji so bili zakon. Se kdo spomni, kako so govorili, da ne bo nic drugace, italijani so nas svarili, da nam bodo vse podrazili, pokradli, potem pa cez noc, kava iz 90-120tolarjev, na 1eur(240sit). Da o nafti, benzinu in drugih dobrinah ne govorim.

winterriver ::

IL_DIAVOLO je izjavil:

Slovenija je imela zlate case od osamosvojitve pa vse do uvedbe eura. Potem pa se je zacelo predrago zivljenje.


Seveda. Ob prihodu eura so vse barabe, ki so karkoli prodajale/preprodajale, pocasi dvignile cene, place pa so vsi prikladno pozabili. Ce bi takrat fiksirali cene izdelkov na place in % dviga cen direktno zrcalili na visino place, bi se zadeva cisto ok iztekla, zdaj smo pa pac v sranju, ko so cene na robu tega, da si lahko dovolj mase ljudi to se lahko privosci.

Samo se en dokaz, da neoliberalizem ne deluje.

Drzava je na polno zahebala, da ni preko zakonodaje spushala, da se mora delovna razmerja sklepati v obliki minimalne place * faktor. Trga sicer ne sme uravnavati, lahko pa bi s tem uravnavala rast plac glede na rast cen in obdrzala razmerja plac med poklici, hkrati pa preprecila masovno ropanje prebivalstva preko cen izdelkov (ker bi z vsakim dvigom preprodajalci tvegali, da jim bo zaradi tega zrasla masa plac).

Zgodovina sprememb…

2dark ::

Slopek je izjavil:


A videorekorder ste imeli? Ta je stal od 600dem naprej. Ob koncu 80s, je bil prisoten v mnogih domovih. .


Ja. Znamke GOLDStar ( kupljen tam nekje 87 al 88 ).. Dobra zadeva. Je imel opcijo snemanja na videokasete. konec 80-ih je bil bum glede videotek in gledanja filmov.

Moj stric, ki je živel v nemčiji je na dopust zraven prinesel videorekorder in sem tako lahko gledal doma 1986 Rambo 1 in 2.

Ko smo že pri telefonih. Stric je imel v 80-ih v svojem mercedezu 190 model, avto telefon, ki pa ga seveda v jugi ni mogel uporabljat. Na meji so zaklenili, ključek pa v kuverto.
(\___/)
(> _ <)
(>&#127851; )

Zgodovina sprememb…

  • odbrisal: BigWhale ()

2dark ::

IL_DIAVOLO je izjavil:

Slovenija je imela zlate case od osamosvojitve pa vse do uvedbe eura. Potem pa se je zacelo predrago zivljenje.


No, bili so tudi precej zlati časi v obdobju 86-90. Ni blo več zategnjeno, Marsikaj se je sprostilo, cariniki niso več striktno težili glede prešvercane robe.. v tistem obdobju vsaj slovenci vstopimo v delno civilzacijo, saj se pojavijo po domovih satelitske antene, videorekoredki, osebni računalniki ( prevladovali so commodorjiji 64 zaradi igric, spectrumi, amige so bile po moje redke, ker so bile drage , nisem poznal nobenga , ki bi imel applovega, žepne watch and play igrice ).. Zagotovo sem še kaj pozabil..

pa na rtv 2 progamu so testo oddajali angleški program Sky one, ki je imel dnevno zahodne risanke, ki jih na naših
tv progmramih nismo bili nikoli deležni+ ( bravestarr, m.a.s.k. transformersi, inšpektor gadget... ) .. izjema pri nas je bil zgolj he-man.

Prva leta osamosvojitve zagotovo niso bila zlata. Plače so bile nizke.
(\___/)
(> _ <)
(>&#127851; )

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: 2dark ()

zmaugy ::

2dark je izjavil:

Slopek je izjavil:


Sevesa so, ampak zanj ni blo treba tolk sparat, pa ceprav so bli prikljucki en cas, svinjsko dragi, ce me spomin ne vara. Sploh pa je misljen telefon v zepu in menjava tega, na vsake dve leti.


Telefonski prikluček je bil v jugi svinjsko drag. Vedno, do konca ratoada jugoslavije. Mi, ko delavska familija si ga nismo mogli privoščit. Mislim, da je bila cena približno 1000 nemških mark. (MOja mama je kot frizerka imela plačo leta 1986- 87 enakovredno 110 nemškim markam) .. Telefon se je v SFRj smatral za luksuz.

Sta pa moja dva 1988 kupila popolnoma novo zastavo 101 model Scala živo rdeče barve. :)


Sam priključek je bil cca 3500 DEM. Pa sam si moral skopat jarek do glavnega voda. Govorim za 1980ta. Toliko smo plačali mi.
Biseri...
PS: MENSA klub ST, obvoz. ŠIC! Ne zanimajo me vaše neštetokrat reciklirane
neumnosti.

Zgodovina sprememb…

  • odbrisal: BigWhale ()

Slopek ::

Mi smo imeli pa imeli takrat popolnoma eksoticno firmo samsung. Stal je 800dem, hehe. Za starse lahko recem, da so ziveli bolj umirjeno on manj stresno zivljenje. Je tako zivljenje boljse?

2dark ::

zmaugy je izjavil:



Sam priključek je bil cca 3500 DEM. Pa sam si moral skopat jarek do glavnega voda. Govorim za 1980ta. Toliko smo plačali mi.


No. Cene se res ne spomnim. Se pa spomnim, da je bil drag v pravem pomenu. Mislim, da vam je Telekom potem tudi povrnil del kupnine?
(\___/)
(> _ <)
(>&#127851; )

Zgodovina sprememb…

  • odbrisal: BigWhale ()

PrihajaNodi ::

Slopek je izjavil:

In mesa ni bilo na pretek, zato se je pujsek dal v skrinjo. Celo zimo smo bili brez sezonske zelenjave, sadja. Le kako, smo zdrzali ob rdeci pesi in ostalih kislih, vlozenih vrtninah. Ampak verjetno takrat tudi ostali svet, ni jedel zelene solate sredi januarja, oz., pri -15°C.
DjJuvan, odvisno za kaj tisti evro rabis prihranit. Danes za plenice, hrano, takrat pa za kaj precej manj zivljenjsko pomembnega. Mogoce je bilo treba nasparat 1000dem, za nov toshibin vhs recorder ;)



Bingo! Sam mislim da ne bodo razumeli poante.
#OstaniDoma
#StaiAcasa
#SpikajmoSEvsi

c3p0 ::

Mi smo telefon dvojček imeli že od 80., eni redkih, večina sošolcev ga ni imela in smo klicali včasih tudi njihove sosede, da smo koga dobili na telefon. Prednost je bila, če je kateri v družini delal za PTT, si dobil priključek zelo poceni, če ne zastonj.

Prvi VCR leta 91 in smo bili tudi eni prvih, prej smo po pouku ostajali v šoli in si ogledali kak film (verjetno 5. VHS kopija, če slika ni letela, je bilo že kar OK), doživetje tedna. Sošolci so cel teden gnjavili, da smo si ogledali valeto. ;)

Nostalgija, ja.

2dark ::

Slopek je izjavil:

Mi smo imeli pa imeli takrat popolnoma eksoticno firmo samsung. Stal je 800dem, hehe. Za starse lahko recem, da so ziveli bolj umirjeno on manj stresno zivljenje. Je tako zivljenje boljse?


Je. Jaz sem imel možnost leta 1988 obiskat za 1 teden teto v Zahodni nemčiji in prvič videl stvari, ki jih slovenija ni imela v 80ih in smo jih dobili šele v 90-ih

Bencinski servisi na katerih se je prodajalo vse -- v sklopu servisa tudi gostinjski lokal, postrežba hrane
nakupovalni centri tipa interšpar
kabelska televizija s 150 programi ( mi smo mel doma na analogno anteno, ki je lovila 4 programe ( tv slo 1, 2, htv 1 in 2 ) :)
Prvič sem imel možnost poizkusit kellogsove riževe kosmiče s čokolado choco pops :) in nesquikov prah za mešanje z mlekom z okusom jagode ( tega nimamo niti dons v ponudbi )
(\___/)
(> _ <)
(>&#127851; )

zmaugy ::

2dark je izjavil:

zmaugy je izjavil:



Sam priključek je bil cca 3500 DEM. Pa sam si moral skopat jarek do glavnega voda. Govorim za 1980ta. Toliko smo plačali mi.


No. Cene se res ne spomnim. Se pa spomnim, da je bil drag v pravem pomenu. Mislim, da vam je Telekom potem tudi povrnil del kupnine?


Ja, so potem v Sloveniji presodili, da je bilo tisto odiranje in je moral Telekom vrniti del tega. Se mi pa zdi, da so več kot PTT pokasirali mešalci dreka in megle na Krajevnih skupnostih, ki so pobirali reket na telefonske priključke.
Biseri...
PS: MENSA klub ST, obvoz. ŠIC! Ne zanimajo me vaše neštetokrat reciklirane
neumnosti.

Zgodovina sprememb…

  • odbrisal: BigWhale ()

2dark ::

PrihajaNodi je izjavil:

Slopek je izjavil:

In mesa ni bilo na pretek, zato se je pujsek dal v skrinjo. Celo zimo smo bili brez sezonske zelenjave, sadja. Le kako, smo zdrzali ob rdeci pesi in ostalih kislih, vlozenih vrtninah. Ampak verjetno takrat tudi ostali svet, ni jedel zelene solate sredi januarja, oz., pri -15°C.
DjJuvan, odvisno za kaj tisti evro rabis prihranit. Danes za plenice, hrano, takrat pa za kaj precej manj zivljenjsko pomembnega. Mogoce je bilo treba nasparat 1000dem, za nov toshibin vhs recorder ;)


.


Plenice so bile v jugi pralne. Tako je to.

Ne vem za tebe. Mi smo mel pri obeh starih starših kmetije in mesa je bilo vedno v izobilju, ker v 80-ih ni blo treba več prijavljat domači zakol, če si hotu ubit par prašičev na leto.

Sicer ne vem, kaj je bi,lo narobe z kislim zeljem, ( mi smo imeli v kleti eno veliko posodo kislega zelja. Se spomnim, kako smo ga z nogami tlačili ) in seveda repo.

To, da ni bilo pozimi banan me pa ni motilo. Sem jih bil izjemno vesel, ko so bile. Smo znali vsaj malo cenit zadeve. Dons nam je pa ravno, ker imamo vse dostopno celo leto.
(\___/)
(> _ <)
(>&#127851; )

zmaugy ::

c3p0 je izjavil:

Mi smo telefon dvojček imeli že od 80., eni redkih, večina sošolcev ga ni imela in smo klicali včasih tudi njihove sosede, da smo koga dobili na telefon. Prednost je bila, če je kateri v družini delal za PTT, si dobil priključek zelo poceni, če ne zastonj.

Prvi VCR leta 91 in smo bili tudi eni prvih, prej smo po pouku ostajali v šoli in si ogledali kak film (verjetno 5. VHS kopija, če slika ni letela, je bilo že kar OK), doživetje tedna. Sošolci so cel teden gnjavili, da smo si ogledali valeto. ;)

Nostalgija, ja.


Mi smo koristili fotrov službeni telefon - tipično socialistično. Mi je dal ključe od pisarne in hiše, v kateri je bila pisarna in sem šel popoldne tja in klicaril sošolce in prijatelje iz cele Jugoslavije. Zame zastonj.
Dolgo časa ni hotel imeti telefona doma, ker potem ne bi imel nikoli mira s službo.
Biseri...
PS: MENSA klub ST, obvoz. ŠIC! Ne zanimajo me vaše neštetokrat reciklirane
neumnosti.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: zmaugy ()

2dark ::

zmaugy je izjavil:



Ja, so potem v Sloveniji presodili, da je bilo tisto odiranje in je moral Telekom vrniti del tega. Se mi pa zdi, da so več kot PTT pokasirali mešalci dreka in megle na Krajevnih skupnostih, ki so pobirali reket na telefonske priključke.

Tako, tako. Podoben nateg je telekom izvedel v sloveniji, ko je zahteval v začetku, da je potrebno imeti ADSl, šele nato lahko imaš VDSl.

Osebno telefona sploh nisem pogrešal. S prijatelji smo se en dan prej dogoovrili, daj se dobimo in kaj bomo počeli. Dobri stari časi. In seveda nismo zamujali, ker nismo smeli. Dons pa folk pokliče, da bo zamudil :D. ker lahko.

Pa v kinih so porniče predvajal. :)) Smo šli zjutraj v šolo mimo kinodvorane in na deski zunaj slike iz porno filmov.

:))
(\___/)
(> _ <)
(>&#127851; )

Zgodovina sprememb…

  • odbrisal: BigWhale ()

dexterboy ::

Telekom; v samostojni Sloveniji sem dal uradno povpraševanje za priključek v centru Zokigrada. Uraden odgovor je bil, da nimajo prostih kapacitet. Pa mi je fotr v službi omenil, da pozna enega na Telekomu, ki lahko zrihta priključek, bi me pa koštalo 5000 tolarjev.
En teden kasneje ( SEDEM KOLEDARSKIH DNI ) po tem, ko me je v nabiralniku čakal uraden odgovor o zasedenih kapacitetah, je bil tehnik v našem stanovanju.
Kasneje sem vzel ISDN. Na šest obrokov po 20.000 tolarjev. Da sem lahko bil na netu in je mama lahko istočasno klicala okoli...
Ko ne gre več, ko se ustavi, RESET Vas spet v ritem spravi.

Zgodovina sprememb…

Mr.B ::

Jarno je izjavil:

Mnogi ne razumejo, da se je npr. v osemdesetih letih prejšnjega stoletja zanimivo živelo, ker so to pač bila osemdeseta. V Jugoslaviji na območju Slovenije je bila tujina (Avstrija, Italija) na dosegu, meje pa niso bile zaprte, zato so ti zanimivi časi pronicali tudi k nam.

Glede brezposelnosti ena anekdota s Kube, ko je npr. v eni trgovinici 5mx7m zaposlenih 10 ljudi, imeli so en zrjavel hladilnik, notri pa sumljiv kos mesa, ki ga nihče ne kupi. V Yugi je so v primerljivi trgovini delali trije trgovci, danes bi morda eden. Powered by TopčiderTM.

Tukaj se marsikdo dere "Jugislavija je bankrotirala" itd., pa ne razume, kaj je to BMK mentaliteta in Tito je rekel znajdi se princip. Danes ne gre skozi, tudi in predvsem na srečo, je pa že marsikdo naveličan potrošništva in ko se spomni časov, ko je bil še vzhičen luzerski potrošnik, se mu ti zdijo bolji.

Yugoslavija je bankrotirala. Kakšen občutek si pa ti imel, je pač ta, da je Jugoslavija imela dovolj pol, da je nafutrala narod, zato se snađi.

Realnost je pa :
In particular our memory tends to forget about the bad events in our past and we have a tendency to rehearse and dwell on the good things that happened in the past, we retell them a lot more often, so we reinforce the good memories. We tend to remember the great songs or cars or football players from the ‘old days’ and forget all the bad ones.

Številke so pa drugo.
France Rejects Genocide Accusations Against Israel in Gaza,
To accuse the Jewish state of genocide is to cross a moral threshold

dexterboy ::

Mr. B, osebno nimam na Yugo full veliko lepih spominov. Je pa iz ljudi naredila osebnosti, ki so bile samostojne in se niso ustrašile okolja, v katerem so bila podvržena. Medtem pa današnji mladci in milenijci znajo več ali manj samo jokati. Seveda obstajajo izjeme, to je jasno.
Ko ne gre več, ko se ustavi, RESET Vas spet v ritem spravi.

2dark ::

dexterboy je izjavil:

Medtem pa današnji mladci in milenijci znajo več ali manj samo jokati. Seveda obstajajo izjeme, to je jasno.



Današnja mladina, ko pade po betonu se odjoka na urgenco. Mi smo mal šnopsa gor polili po okrvavljenem kolenu.
(\___/)
(> _ <)
(>&#127851; )

Mr.B ::

2dark je izjavil:

PrihajaNodi je izjavil:

Slopek je izjavil:

....


.


Plenice so bile v jugi pralne. Tako je to.

Ne vem za tebe. Mi smo mel pri obeh starih starših kmetije in mesa je bilo vedno v izobilju, ker v 80-ih ni blo treba več prijavljat domači zakol, če si hotu ubit par prašičev na leto.

Sicer ne vem, kaj je bi,lo narobe z kislim zeljem, ( mi smo imeli v kleti eno veliko posodo kislega zelja. Se spomnim, kako smo ga z nogami tlačili ) in seveda repo.

To, da ni bilo pozimi banan me pa ni motilo. Sem jih bil izjemno vesel, ko so bile. Smo znali vsaj malo cenit zadeve. Dons nam je pa ravno, ker imamo vse dostopno celo leto.



Plenice so bile v jugi pralne. Tako je to.

Danes imaš standard , da se ti s tem ni potrebno ukvarjat.

Ne vem za tebe. Mi smo mel pri obeh starih starših kmetije in mesa je bilo vedno v izobilju, ker v 80-ih ni blo treba več prijavljat domači zakol, če si hotu ubit par prašičev na leto.

Tisti ki ga niso imeli, niso imeli tudi izobilja, kot praviš...

To, da ni bilo pozimi banan me pa ni motilo. Sem jih bil izjemno vesel, ko so bile. Smo znali vsaj malo cenit zadeve. Dons nam je pa ravno, ker imamo vse dostopno celo leto
To da stari ne vzgajajo, ker gledajo 150 kanalov na TV-ju, in FB-jajo, ni posledica da so banane vedno na voljo.
France Rejects Genocide Accusations Against Israel in Gaza,
To accuse the Jewish state of genocide is to cross a moral threshold

zmaugy ::

2dark je izjavil:

zmaugy je izjavil:



Ja, so potem v Sloveniji presodili, da je bilo tisto odiranje in je moral Telekom vrniti del tega. Se mi pa zdi, da so več kot PTT pokasirali mešalci dreka in megle na Krajevnih skupnostih, ki so pobirali reket na telefonske priključke.

Tako, tako. Podoben nateg je telekom izvedel v sloveniji, ko je zahteval v začetku, da je potrebno imeti ADSl, šele nato lahko imaš VDSl.

Osebno telefona sploh nisem pogrešal. S prijatelji smo se en dan prej dogoovrili, daj se dobimo in kaj bomo počeli. Dobri stari časi. In seveda nismo zamujali, ker nismo smeli. Dons pa folk pokliče, da bo zamudil :D. ker lahko.

Pa v kinih so porniče predvajal. :)) Smo šli zjutraj v šolo mimo kinodvorane in na deski zunaj slike iz porno filmov.

:))


Itak. Pa odločil si se, da boš šel k prijatelju na obisk in ko si pripešačil ali prikolesaril tja, si šele videl, če je sploh doma.
Biseri...
PS: MENSA klub ST, obvoz. ŠIC! Ne zanimajo me vaše neštetokrat reciklirane
neumnosti.

Zgodovina sprememb…

  • odbrisal: BigWhale ()

zmaugy ::

2dark je izjavil:

dexterboy je izjavil:

Medtem pa današnji mladci in milenijci znajo več ali manj samo jokati. Seveda obstajajo izjeme, to je jasno.



Današnja mladina, ko pade po betonu se odjoka na urgenco. Mi smo mal šnopsa gor polili po okrvavljenem kolenu.


Sam sem se s kolesom zaletel v nekoga (z novim golfom) od zadaj, kolo razbil, sam sem bil pa cel stolčen. Staršem se do kosila nisem pokazal in sem se igral takšen zunaj, potem pa panika in v ambulanto, ko sta me videla. Pa plačat popravilo avtomobila (sicer ni bilo ne vem kaj škode, še zdaj mi ni jasno, kako da je bil bicikl tako stolčen).
Biseri...
PS: MENSA klub ST, obvoz. ŠIC! Ne zanimajo me vaše neštetokrat reciklirane
neumnosti.

Jarno ::

Mr.B je izjavil:

Jarno je izjavil:

Mnogi ne razumejo, da se je npr. v osemdesetih letih prejšnjega stoletja zanimivo živelo, ker so to pač bila osemdeseta. V Jugoslaviji na območju Slovenije je bila tujina (Avstrija, Italija) na dosegu, meje pa niso bile zaprte, zato so ti zanimivi časi pronicali tudi k nam.

Glede brezposelnosti ena anekdota s Kube, ko je npr. v eni trgovinici 5mx7m zaposlenih 10 ljudi, imeli so en zrjavel hladilnik, notri pa sumljiv kos mesa, ki ga nihče ne kupi. V Yugi je so v primerljivi trgovini delali trije trgovci, danes bi morda eden. Powered by TopčiderTM.

Tukaj se marsikdo dere "Jugislavija je bankrotirala" itd., pa ne razume, kaj je to BMK mentaliteta in Tito je rekel znajdi se princip. Danes ne gre skozi, tudi in predvsem na srečo, je pa že marsikdo naveličan potrošništva in ko se spomni časov, ko je bil še vzhičen luzerski potrošnik, se mu ti zdijo bolji.

Yugoslavija je bankrotirala. Kakšen občutek si pa ti imel, je pač ta, da je Jugoslavija imela dovolj pol, da je nafutrala narod, zato se snađi.


Nisi živel v teh časih, statistike pa ti vsega ne znajo razložiti. Bolj gre za "osemdeseta" kot pa neko Yugo.
Žal oz. na srečo smo bli carji proti Čehoslovakom, Madžarom itd.
Žal pravim, ker je danes precej nostalgije, pri kateri pa partija ni bila nek dejavnik. Pač niso furali popolne zblojenosti, to pa je to.
#65W!

gruntfürmich ::

Jarno je izjavil:

...je pa že marsikdo naveličan potrošništva in ko se spomni časov, ko je bil še vzhičen luzerski potrošnik, se mu ti zdijo bolji.

ja, ampak zanimivo je da ljudje sploh ne razumejo, da je tisto njihovo šopingiranje v ita/aut, švercanje in črni trg ravno najbolj podivjano potrošništvo kar jih je možnih, brez pravil. totalno podivjan kapitalizem.
"Namreč, da gre ta družba počasi v norost in da je vse, kar mi gledamo,
visoko organizirana bebavost, do podrobnosti izdelana idiotija."
Psiholog HUBERT POŽARNIK, v Oni, o smiselnosti moderne družbe...

Mr.B ::

Jarno je izjavil:

Mr.B je izjavil:

Jarno je izjavil:

Mnogi ne razumejo, da se je npr. v osemdesetih letih prejšnjega stoletja zanimivo živelo, ker so to pač bila osemdeseta. V Jugoslaviji na območju Slovenije je bila tujina (Avstrija, Italija) na dosegu, meje pa niso bile zaprte, zato so ti zanimivi časi pronicali tudi k nam.

Glede brezposelnosti ena anekdota s Kube, ko je npr. v eni trgovinici 5mx7m zaposlenih 10 ljudi, imeli so en zrjavel hladilnik, notri pa sumljiv kos mesa, ki ga nihče ne kupi. V Yugi je so v primerljivi trgovini delali trije trgovci, danes bi morda eden. Powered by TopčiderTM.

Tukaj se marsikdo dere "Jugislavija je bankrotirala" itd., pa ne razume, kaj je to BMK mentaliteta in Tito je rekel znajdi se princip. Danes ne gre skozi, tudi in predvsem na srečo, je pa že marsikdo naveličan potrošništva in ko se spomni časov, ko je bil še vzhičen luzerski potrošnik, se mu ti zdijo bolji.

Yugoslavija je bankrotirala. Kakšen občutek si pa ti imel, je pač ta, da je Jugoslavija imela dovolj pol, da je nafutrala narod, zato se snađi.


Nisi živel v teh časih, statistike pa ti vsega ne znajo razložiti. Bolj gre za "osemdeseta" kot pa neko Yugo.
Žal oz. na srečo smo bli carji proti Čehoslovakom, Madžarom itd.
Žal pravim, ker je danes precej nostalgije, pri kateri pa partija ni bila nek dejavnik. Pač niso furali popolne zblojenosti, to pa je to.


Nostalgije je veliko, ker večina teh zablojenih držav tipa Čehoslovaške, danes no se bo potrebno potruditi.
Pustimo da se je delo na črno smatralao kot normalni vr prihodkov.. Danes ga pa ne toleriramo(-jo) te uradniki, ker potem ni za zapitke.

Do takrat pa....
In particular our memory tends to forget about the bad events in our past and we have a tendency to rehearse and dwell on the good things that happened in the past, we retell them a lot more often, so we reinforce the good memories. We tend to remember the great songs or cars or football players from the ‘old days’ and forget all the bad ones.
France Rejects Genocide Accusations Against Israel in Gaza,
To accuse the Jewish state of genocide is to cross a moral threshold

kuall ::

Slovenija je tako v centru evrope, tako blizu Italije in Avstrije, da bi morali biti mi 2x bolj razviti kot pa smo, če ne bi bilo jebenih komunistov, ki so nas bremzali. Zaradi te bližine nam je šlo kljub komunizmu dobro.
Pa če bi se zdej spokali bi nam šlo tudi bolje, nas še zmeraj bremzajo.

Slopek ::

Kaj sploh je razvoj in kdo pravi, da je pot, po kateri clovestvo stopa prava? Meni se vse bolj dozdeva(sem kar preprican), da internet, tablice in banane to vsekakor niso in smo zabluzili, ze davno tega.

Mr.B ::

Slopek je izjavil:

Kaj sploh je razvoj in kdo pravi, da je pot, po kateri clovestvo stopa prava? Meni se vse bolj dozdeva(sem kar preprican), da internet, tablice in banane to vsekakor niso in smo zabluzili, ze davno tega.

Še en ki je živel na kreditih drugih, samo zunanji diverzivni elementu so bili krivi, za uničenje sanj.
France Rejects Genocide Accusations Against Israel in Gaza,
To accuse the Jewish state of genocide is to cross a moral threshold

kuall ::

Slopek je izjavil:

Kaj sploh je razvoj in kdo pravi, da je pot, po kateri clovestvo stopa prava? Meni se vse bolj dozdeva(sem kar preprican), da internet, tablice in banane to vsekakor niso in smo zabluzili, ze davno tega.


Razvoj je vse, kar je nasprotje Severne Koreje ali Venezuele.

Cruz ::

kuall je izjavil:

Slopek je izjavil:

Kaj sploh je razvoj in kdo pravi, da je pot, po kateri clovestvo stopa prava? Meni se vse bolj dozdeva(sem kar preprican), da internet, tablice in banane to vsekakor niso in smo zabluzili, ze davno tega.


Razvoj je vse, kar je nasprotje Severne Koreje ali Venezuele.
In kjer bogati postajajo samo še bogatejši, revni pa dobijo samo drobtinice? Svoboden trg je zelo svoboden, ja. :)

No, saj kapitalisti ste zagovorniki evgenike, tako da se razume iz kje izvirajo vaši umotvori.
One of the most moral acts is to create a space in which life can move forward.

Mr.B ::

Cruz je izjavil:

kuall je izjavil:

Slopek je izjavil:

Kaj sploh je razvoj in kdo pravi, da je pot, po kateri clovestvo stopa prava? Meni se vse bolj dozdeva(sem kar preprican), da internet, tablice in banane to vsekakor niso in smo zabluzili, ze davno tega.


Razvoj je vse, kar je nasprotje Severne Koreje ali Venezuele.
In kjer bogati postajajo samo še bogatejši, revni pa dobijo samo drobtinice? Svoboden trg je zelo svoboden, ja. :)

No, saj kapitalisti ste zagovorniki evgenike, tako da se razume iz kje izvirajo vaši umotvori.

A misliš da tega ni bilo v Jugoslaviji, sedaj se samo ne skriva.
France Rejects Genocide Accusations Against Israel in Gaza,
To accuse the Jewish state of genocide is to cross a moral threshold

solatko ::

DjJuvan - Danes se kofetka, takrat smo pa hodili ob nedejah k Pečarič na kosilo.

zmaugy - Javni uslužbenci, ki so imeli stik s strankami so morali znati slovensko, na primorskem tudi italjansko in v prekmurju madžarsko. Nehaj nakladat, ker so že vsi vagoni polni.

winterriver - Tudi ljudje na jugu, so takrat živeli veliko bolje, kot v svojih državah, živijo danes, tako, da je vseeno ali omenjaš celoto ali samo dele bivše države.

Mr.B - Veliko manj je bilo tega, ker smo imeli finančno policijo (SDK), poleg tega je imela KP obvezno članarino (glede na višino plače do 10%-ov bruto plače), partijskim funkcionarjem pa je višino plač, tako kot vojski in carini, določal Beograd, glede na povprečno plačo rapublike. Slovenski carinik je imel enkrat višjo plačo, kot makedonski, enako je bilo pri funkcionarjih in oficirjih). Danse imaš nešteto strank, ki se financirajo iz državnega ali občinskih proračunov, nadzora porabe pa ni. Denarne korupcije je bilo manj, so pa bile prijateljske vezi, jaz tebi, ti meni, brez zaslužkov. Oče je gradil hišo v času, ko je vsega materiala primanjkovalo. Cegli, cement, siporex,.. je bilo plačano redno, dobava je bila veliko hitrejša, ker smo pač imeli v družini veliko prijateljev, ki so delali na različnih mestih.
Samo en primer - za Golfa, se je čakalo leto do dve, kolega je rabil, za službo avto in je pot potekala tako - en kolega je klical prijatelja v TAS-u, ta mu je rekel, avto dobiš takoj, če mi zrihtaš Adria-ino prikolico iz NM. Drug kolega je poklical prijatelja v Adria-i, prikolica je šla takoj na vlak, čez dva dni je bil nov Golf v LJ.

Takih in podobnih zadev, bi lahko spisal na tisoče, v glavnem je point v tem, da, če si bil družaben človek, ni bilo problem dobiti karkoli v yugi, če pa si bil mona, si pač čakal v vrsti, tako kot vsi, ki so bili mone, brez prijateljev.

Nisi rabil bit strankarski človek, da si dobil službo ali iskano robo, ni bilo treba podkupovati (kakšno skupno pitje pivca v to sigurno ne šteje). Najbolj trdoživi so bili birokrati, pri katerih pa dejansko nidi dobil nič, tudi, če si s koverto skakal okoli, ker se jim enostavno ni dalo, vzeti tvojo vlogo naprej, delali pa so nekaj gradbenih dovoljenj/mesec.
Delo krepa človeka
««
56 / 74
»»


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo

Novodobno suženjstvo (strani: 1 2 3 4 5 )

Oddelek: Problemi človeštva
21919389 (11352) 2dark
»

Socializem po ameriško (3): Foxconnova tovarna v Wisconsinu

Oddelek: Novice / Rezultati
4216008 (12752) FireSnake
»

Kaj ima Slovenija boljšega od Jugoslavije? (strani: 1 2 3 411 12 13 14 )

Oddelek: Problemi človeštva
68091931 (77613) Karaya 52
»

odraščanje v socializmu¸ (strani: 1 2 3 )

Oddelek: Loža
10419462 (17215) Matako

Več podobnih tem