» »

Plačevanje preživnine

Plačevanje preživnine

«
1
2 3

harmony ::

Dober prijatelj ima žal družinske težave katere se očitno ne da rešiti na pameten način.

Zadnji korak, katerega bi naredil je ločitev. To pa prinese potem plačevanje preživnine (za 2 otroka - stara manj kot 5 let), katero bi si prijatelj ob minimalni plači težko privoščil.

Kako je ta znesek zakonsko določen? Ali se preživnino plača tudi takrat, ko npr. žena poda ločitev in ne mož? Ali se lahko kako dokaže, maltretiranje (psihično) s strani žene? Namreč žena mu postavlja kar ene pogoje...in dejansko z njim manipulira...

Gre se za dokaj resno zadevo, saj prijatelj nima veliko pametnih možnosti ali ostati s tako ženo in trpeti to sranje celo življenje ali se enostavno ločiti in ponovno zaživeti. Ampak, če bo moral plačevati npr. preživnino 300+€ je dejansko potem še samo za na cesto, saj bi mu ostalo točno 0 za življenje.

ZaphodBB ::

A zdaj mu ni treba pa nič plačevat za otroke?

Preživnino plačuje starš, ki nima skrbništva staršu, ki ima skrbništvo. V teoriji in v praksi pri normalnih ljudeh, bi ga morali otroci koštati enako - ne glede na to ali živijo pri njem ali kje drugje.
"Naši dedje so se borili za to, da lahko odločamo
o lastni usodi - ne o usodi drugih ljudi." -jype

Invictus ::

Kolega naj zaprosi za skupno skrbništvo in ima polovične stike. Potem preživnine ni treba plačevat. Ker bod

Seveda se morata pa s tem oba strinjati. Kar pa zna bit problem.

Drugače bo pa dobil zelo minimalnmo preživnino reda 100 EUR ali celo manj ...
"Life is hard; it's even harder when you're stupid."

http://goo.gl/2YuS2x

Magic1 ::

Kaj pri nas se ne gre deljenega skrbništva, predvidevam da ti potem ni potreba plačevati preživnine. Moraš pa plačat pol vrtca in jih seveda žvet, ko so pri tebi. Idk.
Magic

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Magic1 ()

NonPlusUltra ::

harmony je izjavil:



Zadnji korak, katerega bi naredil je ločitev. To pa prinese potem plačevanje preživnine (za 2 otroka - stara manj kot 5 let), katero bi si prijatelj ob minimalni plači težko privoščil.

In kaj bi ta prijatelj dejansko sploh rad? Se ločil in ne plačeval preživnine za otroka? A zdaj ne da ničesar zanju?
Hoče deljeno skrbništvo? Hoče on skrbništvo? Hoče, da ima skrbništvo žena? Kaj sploh? Tako ali drugače, karkoli od trojega se zgodi, za otroka je odgovoren tudi on in plačeval bo. V katerem primeru najmanj? Ja, to je najbolj pomembno vprašanje, ne pa to, koliko časa bo po ločitvi preživel z otrokoma.

Znesek preživnine določi sodišče, plačuje pa se jo do otrokovega 18. ali 26. leta, če se redno šola.
"Preživnina mora biti primerna za zagotavljanje uspešnega telesnega in duševnega razvoja otroka in mora zajemati stroške njegovih življenjskih potreb, zlasti stroške bivanja, hrane, oblačil, obutve, varstva, izobraževanja, vzgoje, oddiha, razvedrila in drugih posebnih potreb otroka."
"For a long time now I haven't existed. I'm utterly calm.
No one distinguishes me from who I am."

Zgodovina sprememb…

NLight ::

Za oba skupaj... Mislim da je najbolje da pokličeš na CSD in jih vprašaš... Kolikor je meni znano sodišče očetu po zakonu sme določiti tako preživnino, da oče še vedno s svojimi prihodki lahko preživi... Vem da je nekaj v stilu 1/3 plače, vendar v primeru minimalnih prihodkov so stvari drugačne...

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: NLight ()

NonPlusUltra ::


Začeli ste z nekimi direktnimi napadi na mojega prijatelja, ki si ubistvu želi normalno življenje, samo kaj če, če ima pri hiši hudiča.

Človek zasluži smdrljivo minimalno plačo, zato jaz sprašujem zanjega koliko je ta znesek, da lahko človek gre nekam na svoje in zaživi normalno življenje.

Saj ni on kriv, če mu žena nima vseh kolescev v glavi.



Če ima pri hiši hudiča, naj se pač loči.
Točnega zneska tu gor ne boš izvedel, ker je preveč faktorjev, ki ga določajo. Višina plače, delež skrbništva, potrebe otrok ... Tudi če zdaj zasluži minimalno plačo, se to v prihodnosti lahko spremeni: zamenja službo, zasluži več, vloži se lahko tožba za zvišanje preživnine. Če bo imela skrbništvo žena, naj računa na minimalno 200 eur za oba.
Ne, ni on kriv, če žena nima vseh kolesc v glavi - še manj pa so krivi otroci, da so se rodili zaradi trenutnih sebičnih želja staršev.
"For a long time now I haven't existed. I'm utterly calm.
No one distinguishes me from who I am."

Zgodovina sprememb…

  • odbrisal: Mavrik ()

Mavrik ::

Izbrisane opozarjam da je bilo vprašanje zelo konkretno.
The truth is rarely pure and never simple.

NonPlusUltra ::

Magic1 je izjavil:

Kaj pri nas se ne gre deljenega skrbništva, predvidevam da ti potem ni potreba plačevati preživnine. Moraš pa plačat pol vrtca in jih seveda žvet, ko so pri tebi. Idk.


Samo pol vrtca? Pol šolskih stroškov do 26. leta, pol stroškov interesnih dejavnosti, plesne vaje, glasbena šola, krožki, šola v naravi, izleti, računalniki, kartuše, kolo, rolerji, počitnice, kasneje avto, izpit, kar se otroku pač nudi ... Vse na pol. Kaj pa oblačila in hrana, ko so pri tebi? Tudi to upoštevaj. Na nekem forumu so preračunali, da takšni povprečni stroški na otroka, če mu starši nudijo vse našteto, znašajo v povprečju 450-500 eur na mesec.
"For a long time now I haven't existed. I'm utterly calm.
No one distinguishes me from who I am."

Magic1 ::

Od kdaj pa imajo otroci od staršev na minimalcu vse?!? Najbolje da kar NoNickName plača razliko.
Magic

BigWhale ::

NonPlusUltra je izjavil:

Na nekem forumu so preračunali, da takšni povprečni stroški na otroka, če mu starši nudijo vse našteto, znašajo v povprečju 450-500 eur na mesec.


To so narobe izracunali. First hand experience. Poleg tega starsi prakticno nikoli ne nudijo kr vsega. Predvsem zato ker otrok ne more vsega poceti. :)

Damiani ::

Zneski prezivnin so, glede na stroske, zelo zalostni http://www.mddsz.gov.si/si/uveljavljanj...

Splosna formula za izracun prezivnine ne obstaja, naj pa bi bilo v duhu da se zivljenski standard otrok ne poslabsa.

Koliko bo tvoj prijatelj placeval, je stvar sodisca in udelezencev. Jest osebno sem se z bivso dogovoril mimo sodisca. Predlagal sem znesek, ki se mi je zdel realen, glede na moje dohodke, z upostevanjem potreb otroka. Ona se je s tem strinjala. S tem zneskom sva sla na sodisce, kjer so nama pritrdili.

Harmony, glede na tvoj nacin vprasanja, predvidevam da je tvojemu prijatlu najpomembnejse da cim ugodneje pride skozi locitev. Mi je pa grozno, da glede kako njegova zena "grdo" dela z njemu, ni v skrbeh za svoja otroka. V kaksnem okolju ju zeli pustiti z minimalno prezivnino.

V mojem primeru bi lahko prisel cez brez prezivnine ampak s tem nisem zelel zgubiti stik z mojim otrokom. Ne zelim si dopustiti da me cez 20 let pride sin pogledat kaksen kreten je njegov oce. Zelim da ima sine cim lepse zivljenje, ne glede na to da ne moreva z njegovo materjo skupaj shajat.

NonPlusUltra ::

Magic1 je izjavil:

Od kdaj pa imajo otroci od staršev na minimalcu vse?!? Najbolje da kar NoNickName plača razliko.

Vse? Sem mislila, da sem bila dovolj jasna:
počitnice, kasneje avto, izpit, kar se otroku pač nudi ... Vse na pol
"For a long time now I haven't existed. I'm utterly calm.
No one distinguishes me from who I am."

NonPlusUltra ::

BigWhale je izjavil:

NonPlusUltra je izjavil:

Na nekem forumu so preračunali, da takšni povprečni stroški na otroka, če mu starši nudijo vse našteto, znašajo v povprečju 450-500 eur na mesec.


To so narobe izracunali. First hand experience. Poleg tega starsi prakticno nikoli ne nudijo kr vsega. Predvsem zato ker otrok ne more vsega poceti. :)

Kaj od zgoraj naštetega se ti zdi nemogoče? Dve interesni dejavnosti hkrati?
Koliko ima povprečen slovenski osnovnošolec interesnih dejavnosti? Absolutno preveč, a to je moje osebno mnenje.
Btw, žal se vsi starši ne zavedajo, da otrok ne more vsega početi.
"For a long time now I haven't existed. I'm utterly calm.
No one distinguishes me from who I am."

Aston_11 ::

harmony je izjavil:

Kako je ta znesek zakonsko določen? Ali se preživnino plača tudi takrat, ko npr. žena poda ločitev in ne mož? Ali se lahko kako dokaže, maltretiranje (psihično) s strani žene? Namreč žena mu postavlja kar ene pogoje...in dejansko z njim manipulira...


Zakonsko ni določen. Lahko je 50, lahko je 200, lahko je 300 mesečno. Zakon pravi, glede na potrebe otroka in zmožnosti starša. Če je otrok vajen hoditi na Havaje in porabiti 1000 EUR mesečno, bo to izhodišče za določitev preživnine. Sodišče po uradni dolžnosti določi višino preživnine, ko odloči, pri kom bo otrok, kar se zgodi ob razvezi, če starš tega ne zahteva že s razvezno tožbo. Maltretiranje ima vezo samo pri določanju, pri komu bo otroku bolje. Sploh ni dileme. Ločiti se mora, ker tako življenje je sranje.

NonPlusUltra ::

Aston_11 je izjavil:

harmony je izjavil:

Kako je ta znesek zakonsko določen? Ali se preživnino plača tudi takrat, ko npr. žena poda ločitev in ne mož? Ali se lahko kako dokaže, maltretiranje (psihično) s strani žene? Namreč žena mu postavlja kar ene pogoje...in dejansko z njim manipulira...


Zakonsko ni določen. Lahko je 50, lahko je 200, lahko je 300 mesečno. Zakon pravi, glede na potrebe otroka in zmožnosti starša. Če je otrok vajen hoditi na Havaje in porabiti 1000 EUR mesečno, bo to izhodišče za določitev preživnine. Sodišče po uradni dolžnosti določi višino preživnine, ko odloči, pri kom bo otrok, kar se zgodi ob razvezi, če starš tega ne zahteva že s razvezno tožbo. Maltretiranje ima vezo samo pri določanju, pri komu bo otroku bolje. Sploh ni dileme. Ločiti se mora, ker tako življenje je sranje.

Mogoče se prijatelju obeta skrbništvo nad otrokoma. Navijam zanj. :-)
"For a long time now I haven't existed. I'm utterly calm.
No one distinguishes me from who I am."

NLight ::

NonPlusUltra je izjavil:

Magic1 je izjavil:

Od kdaj pa imajo otroci od staršev na minimalcu vse?!? Najbolje da kar NoNickName plača razliko.

Vse? Sem mislila, da sem bila dovolj jasna:
počitnice, kasneje avto, izpit, kar se otroku pač nudi ... Vse na pol


Od kdaj pa AVTO spada pod obvezne za življenje nujne potrebščine? Halo? Otroku se nudi kar se mu lahko. Verjetno ne boš kupila otroku ganc nov BMW za 65 000€, medtem ko ti voziš 15 let starega cliota?

NonPlusUltra ::

NLight je izjavil:

NonPlusUltra je izjavil:

Magic1 je izjavil:

Od kdaj pa imajo otroci od staršev na minimalcu vse?!? Najbolje da kar NoNickName plača razliko.

Vse? Sem mislila, da sem bila dovolj jasna:
počitnice, kasneje avto, izpit, kar se otroku pač nudi ... Vse na pol


Od kdaj pa AVTO spada pod obvezne za življenje nujne potrebščine? Halo? Otroku se nudi kar se mu lahko. Verjetno ne boš kupila otroku ganc nov BMW za 65 000€, medtem ko ti voziš 15 let starega cliota?

Jaz prav gotovo ne, ker nimam otrok. Pa tudi, če bi jih imela, bi bil avtomobil njihov strošek.

Kje pa sem napisala, da so tiste stvari življenjsko nujne potrebščine? Napisala sem: "kar se otroku pač nudi" - mišljeno pa je bilo v smislu polovice stroškov za stvari, za katere se vsaka posamezna starša, po svojih sposobnostih seveda in njunem lastnem mnenju, razmišljanju in prepričanju, odločita, da jih bosta otroku nudila. Nisem govorila o konkretnem primeru op-jevega prijatelja. Sem mislila, da sem bila dovolj jasna, očitno sem mislila narobe.
Ponavaljam, to ni moje mnenje, ker lastnih izkušenj nimam, govora je bilo o nekem POVPREČNEM izračunu, na nekem forumu. Dajte malo bolj natančno brati, ljudje.
"For a long time now I haven't existed. I'm utterly calm.
No one distinguishes me from who I am."

NLight ::

Preživnina se gleda v tistih za življenje nujno potrebnih dobrinah... Razni računalniki, mobiteli in avtomobili ne spadajo zraven... Ti povprečni izračuni so larifari, predvsem zato ker ženske v večini primerov preživnino hočejo zase in jim je zato vedno "premalo".

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: NLight ()

Aston_11 ::

NLight je izjavil:

Preživnina se gleda v tistih za življenje nujno potrebnih dobrinah... Razni računalniki, mobiteli in avtomobili ne spadajo zraven...

Ne drži. Lahko daš pa vir za tole, če ga najdeš. Kredibilen vir ala zakon, sodna praksa.

NLight ::

Aston_11 je izjavil:

NLight je izjavil:

Preživnina se gleda v tistih za življenje nujno potrebnih dobrinah... Razni računalniki, mobiteli in avtomobili ne spadajo zraven...

Ne drži. Lahko daš pa vir za tole, če ga najdeš. Kredibilen vir ala zakon, sodna praksa.


Praviš da našteti predmeti spadajo pod "MUST HAVE" rubriko? Kje piše da mora otrok imeti najnovejši računalnik, mobitel? Kje piše da mora starš otroku kupiti avto? Nobeno sodišče tega ne bo upoštevalo. Otroku se lahko zahoče marsikaj, danes ta igrača, jutri druga, pa ti tudi 5000€ preživnine ni dovolj. In sodišče naj bi to upoštevalo? Nope. Sodišče preživnino določi na podlagi plače, kaj otrok hoče jih ne zanima. Tudi ko starša nista ločena otrok ne dobi vsega kar si zahoče, zakaj bi bilo pri ločenih kaj drugače?

NonPlusUltra ::

NLight je izjavil:

Preživnina se gleda v tistih za življenje nujno potrebnih dobrinah... Razni računalniki, mobiteli in avtomobili ne spadajo zraven... Ti povprečni izračuni so larifari, predvsem zato ker ženske v večini primerov preživnino hočejo zase in jim je zato vedno "premalo".

Saj pravim, svetujem op-jevemu prijatelju, da zahteva skrbništvo. In potem bo prejemal preživnino za otroka on. :-)
"For a long time now I haven't existed. I'm utterly calm.
No one distinguishes me from who I am."

NLight ::

Pravico do preživljanja ureja Zakon o zakonski zvezi in družinskih razmerjih ZZZDR. Zakon določa, kdo so upravičenci ter kdo zavezanci, torej gre za zakonsko pravico in dolžnost. Starši so dolžni preživljati svoje otroke do polnoletnosti, tako da v skladu s svojimi sposobnostmi in zmožnostmi zagotovijo življenjske razmere potrebne za otrokov razvoj do polnoletnosti, če se redno šolajo pa najdlje do dopolnjenega šestindvajsetega leta starosti.

LJ4L ::

Aston_11 da se malo vmešam v tole. Od kdaj se pri ločenem skrbništvu deli VSE stroške 50/50? Tiste "osnovne" zadeve seveda. Ampak to da bi se delil stroški telefonov računalnikov celo avtov?! Umm še nisem slišal da bi to bilo nujno za otroka in njegovo preživetje :) Te zadeve se kupi po dogovoru (recimo vsak nekaj) odvisno od razmer. OP pa seveda lahko poskuša dobiti skrbništvo in pol lahko on "kasira" od bivše ;)
LP from LJ

Aston_11 ::

NLight je izjavil:

Aston_11 je izjavil:

NLight je izjavil:

Preživnina se gleda v tistih za življenje nujno potrebnih dobrinah... Razni računalniki, mobiteli in avtomobili ne spadajo zraven...

Ne drži. Lahko daš pa vir za tole, če ga najdeš. Kredibilen vir ala zakon, sodna praksa.


Praviš da našteti predmeti spadajo pod "MUST HAVE" rubriko? Kje piše da mora otrok imeti najnovejši računalnik, mobitel? Kje piše da mora starš otroku kupiti avto? Nobeno sodišče tega ne bo upoštevalo. Otroku se lahko zahoče marsikaj, danes ta igrača, jutri druga, pa ti tudi 5000€ preživnine ni dovolj. In sodišče naj bi to upoštevalo? Nope. Sodišče preživnino določi na podlagi plače, kaj otrok hoče jih ne zanima. Tudi ko starša nista ločena otrok ne dobi vsega kar si zahoče, zakaj bi bilo pri ločenih kaj drugače?

Ni must have. Vendar če ves ta luksus ima, se preživnina določi tako, da se lukus ohrani. Vir: sodna praksa- išči si sam. Če so pri otroku bogati, bo preživnina višja kot pri revežih. Verjetno logično? Pojma nimaš, kaj določi sodišče. Sploh ni važno, kaj otrok hoče, bistveno je, da se mu položaj ohrani. Išči si po sodni praksi, ne da se mi preganjat s laiki.

LJ4L je izjavil:

Aston_11 da se malo vmešam v tole. Od kdaj se pri ločenem skrbništvu deli VSE stroške 50/50? Tiste "osnovne" zadeve seveda. Ampak to da bi se delil stroški telefonov računalnikov celo avtov?! Umm še nisem slišal da bi to bilo nujno za otroka in njegovo preživetje :) Te zadeve se kupi po dogovoru (recimo vsak nekaj) odvisno od razmer. OP pa seveda lahko poskuša dobiti skrbništvo in pol lahko on "kasira" od bivše ;)
Vprašanje je napačno zastavljeno. Nikjer ni določeno, da je to za otroka nujno, vendar če so mu starši to zagotavljali, je to izhodišče. Glejte si sodno prakso, je polno tega.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Aston_11 ()

vostok_1 ::

Jp, jz predlagam naj zahteva skrbništvo zanju. Če pa hoče prišparat na otrocih....je pa običen dirtbag.


Seriously, a je res tako čudaško, da ko debatiram z žensko o imetju družine, zahtevam popolnoma razjasnjene pojme in vse določeno za vsaj 18 let vnaprej?

NLight ::

@Aston in @urli - Vajine trditve ne držijo... Če so starši bogati imajo najverjetneje veliko plačo in iz tega naslova tudi večja preživnina (1/3 plače)... Če je starš na minimalcu mu država po zakonu ne sme odvzet za preživetje nujno potreben denar...

129. člen
Preživnina se določi glede na potrebe upravičenca in materialne ter pridobitne
zmožnosti zavezanca.


Obstajajo situacije, ko ima preživljalec precejšnje premoženje v obliki nepremičnin ali v obliki kakšnega drugega premoženja, ki neposredno sicer ne prinaša mesečnih donosov, hkrati pa ima (uradno prikazane) nizke mesečne dohodke. V takšnih primerih se sodišča odločijo za določitev nizke preživnine (ki odgovarja izkazanim nizkim dohodkom) in pri tem pa se dejansko zanemari zakonsko določen kriterij za določitev preživnine - materialna substanca.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: NLight ()

NonPlusUltra ::

NLight je izjavil:

Pravico do preživljanja ureja Zakon o zakonski zvezi in družinskih razmerjih ZZZDR. Zakon določa, kdo so upravičenci ter kdo zavezanci, torej gre za zakonsko pravico in dolžnost. Starši so dolžni preživljati svoje otroke do polnoletnosti, tako da v skladu s svojimi sposobnostmi in zmožnostmi zagotovijo življenjske razmere potrebne za otrokov razvoj do polnoletnosti, če se redno šolajo pa najdlje do dopolnjenega šestindvajsetega leta starosti.

Kaj si hotel s tem povedati? Da nekdo z minimalno plačo ni sposoben in zmožen zagotoviti življenjskih razmer, potrebnih za otrokov razvoj? Nekaj bo moral plačevati, kolikor bo določilo sodišče, če pa bo v naslednjih 12-20 letih zamenjal službo in zaslužil več, bo plačeval še več (če bo prišlo do zahtevka).

Mimogrede, če že omenjaš ZZZDR, namerno ali nenamerno si spregledal, da taisti zakon, pod življenjske razmere potrebne za otrokov razvoj, poleg osnovnih (stanovanje, hrana, oblačila), zajema tudi stroške, beri boldane in velike besede (velja tudi za vse ostale, ki trdite, da ti stroški ne spadajo sem):
Preživnina mora biti primerna za zagotavljanje uspešnega telesnega in duševnega razvoja otroka in MORA zajemati stroške njegovih življenjskih potreb, ZLASTI stroške bivanja, hrane, oblačil, obutve, varstva, izobraževanja, vzgoje, oddiha, razvedrila in drugih posebnih potreb otroka.

Za tiste, ki ne razumete, to pomeni, da so stroški otrokovih življenjskih potreb: stroški bivanja, hrane, oblačil, obutve, varstva, izobraževanja, vzgoje, oddiha, razvedrila in drugih posebnih potreb.

Računalnik spada pod izobraževalne stroške, kolo pod razvedrilo, počitnice pod oddih.
"For a long time now I haven't existed. I'm utterly calm.
No one distinguishes me from who I am."

NLight ::

@Aston - Kako pa komentiraš družine kjer je zaradi recesije luksuz padel? Eden ali oba starša ostala brez službe. Otrokoma se je standard seveda znižal. Bi moralo zato sodišče posredovat? Luksuz je relativen pojem. Danes ga imaš, jutri ne več.

@NoNickName - Računalnik spada pod izobraževanje? Kako so se pa pred 30 leti izobraževali, ko ni bilo računalnikov? Ali se pa sploh niso? Obstajajo knjižnice, kjer se da uporabljat računalnik. Računalnik NE SPADA pod izobraževanje. Sem spadajo kvečjemu knjige, zvezki, pisala. Razvedrila - razvedrilo je lahko tudi tek, mar ne? Kje piše da mora biti kolo? Počitnice pa je samoumevno da jih omogočiš otroku, ne glede na preživnino. In drugih posebnih potreb - sem ne spadajo luksuzne dobrine, ampak je verjetno mišljen npr. voziček, če je otrok invalid...

Sicer pa ko že omenjaš računalnik - lahko je tisti najcenejši z bolhe za 35EUR... Ne rabi biti najnovejša tehnologija za 1350EUR... Vse te zadeve so zelo relativne, eno je nekaj kupiti (in s tem si izpolnil "obveznost"), spet drugo pa kupiti da bo otrok s tem zadovoljen.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: NLight ()

NonPlusUltra ::

NLight je izjavil:

@Aston in @urli - Vajine trditve ne držijo... Če so starši bogati imajo najverjetneje veliko plačo in iz tega naslova tudi večja preživnina (1/3 plače)... Če je starš na minimalcu mu država po zakonu ne sme odvzet za preživetje nujno potreben denar...

In kolikšna je višina tega zneska, po tvoje?
A otroku lahko starš odreče za preživetje nujno potreben denar?
Dajmo malo ugibati. Koliko bi recimo ti, če bi bil na njegovem mestu, dal za preživnino za ta dva otroka, če bi ostala pri mami? Da vidimo, o čem sploh debatiramo tu.
"For a long time now I haven't existed. I'm utterly calm.
No one distinguishes me from who I am."

NLight ::

NonPlusUltra je izjavil:

NLight je izjavil:

@Aston in @urli - Vajine trditve ne držijo... Če so starši bogati imajo najverjetneje veliko plačo in iz tega naslova tudi večja preživnina (1/3 plače)... Če je starš na minimalcu mu država po zakonu ne sme odvzet za preživetje nujno potreben denar...

In kolikšna je višina tega zneska, po tvoje?
A otroku lahko starš odreče za preživetje nujno potreben denar?
Dajmo malo ugibati. Koliko bi recimo ti, če bi bil na njegovem mestu, dal za preživnino za ta dva otroka, če bi ostala pri mami? Da vidimo, o čem sploh debatiramo tu.


Za njegov položaj ne morem govoriti, lahko pa povem za svoj finančni položaj... Otroku bi omogočil vse, kar je v mejah normale in mojih finančnih zmožnostih. Kaj pomeni v mejah normale - tisto, kar se pričakuje od staršev da omogočijo otroku. Vse kar potrebuje da pride do svojega kruha. Dva meseca počitnic na Havajih torej odpadejo, avto ravno tako.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: NLight ()

NonPlusUltra ::

NLight je izjavil:

NonPlusUltra je izjavil:

NLight je izjavil:

@Aston in @urli - Vajine trditve ne držijo... Če so starši bogati imajo najverjetneje veliko plačo in iz tega naslova tudi večja preživnina (1/3 plače)... Če je starš na minimalcu mu država po zakonu ne sme odvzet za preživetje nujno potreben denar...

In kolikšna je višina tega zneska, po tvoje?
A otroku lahko starš odreče za preživetje nujno potreben denar?
Dajmo malo ugibati. Koliko bi recimo ti, če bi bil na njegovem mestu, dal za preživnino za ta dva otroka, če bi ostala pri mami? Da vidimo, o čem sploh debatiramo tu.


Za njegov položaj ne morem govoriti, lahko pa povem za svoj finančni položaj... Otroku bi omogočil vse, kar je v mejah normale in mojih finančnih zmožnostih. Kaj pomeni v mejah normale - tisto, kar se pričakuje od staršev da omogočijo otroku. Vse kar potrebuje da pride do svojega kruha. Dva meseca počitnic na Havajih torej odpadejo, avto ravno tako.

Sam si citiral ZZZDR, še posebej si se zapičil v 129. člen. Tu zgoraj trdiš, da staršu na minimalcu država po zakonu ne sme odvzet za preživetje nujno potreben denar.
Glede na to, da se preživnina določa samo glede na plačo staršev, ne pa na kake druge okoliščine (lastništvo premičnin, nepremičnin, drugo premoženje), lahko govoriš tudi za njegov položaj, glede na to, da je povedal, da je na minimalcu.

Sicer pa, vprašala sem te, koliko bi dal za preživnino ti, če bi bil na njegovem mestu, na to lahko odgovoriš, glede na to, da veš vse nujno potrebne podatke, v bistvu edinega potrebnega (poleg otrokovih potreb) za določilo preživnine: osebni dohodek.

Torej, ponavljam čisto hipotetično vprašanje: si na minimalcu, tvoja dva otroka ostaneta pri mami, imata normalne (ne luksuzne) življenjske potrebe. Koliko bi dal za oba za preživnino, če bi sam lahko določil? Znesek v eur?
(Pa recimo, da niti tebi, niti materi ni treba živeti v najemu, da imata vsak svoj avtomobil in vsak svojo službo z minimalcem. - Čeprav se vse to sploh ne upošteva na sodišču pri določanju preživnine.)
"For a long time now I haven't existed. I'm utterly calm.
No one distinguishes me from who I am."

ZaphodBB ::

Mene bi bilo sram, če bi dajal manj kot 200€ na glavo.
"Naši dedje so se borili za to, da lahko odločamo
o lastni usodi - ne o usodi drugih ljudi." -jype

NLight ::

NonPlusUltra je izjavil:

NLight je izjavil:

NonPlusUltra je izjavil:

NLight je izjavil:

@Aston in @urli - Vajine trditve ne držijo... Če so starši bogati imajo najverjetneje veliko plačo in iz tega naslova tudi večja preživnina (1/3 plače)... Če je starš na minimalcu mu država po zakonu ne sme odvzet za preživetje nujno potreben denar...

In kolikšna je višina tega zneska, po tvoje?
A otroku lahko starš odreče za preživetje nujno potreben denar?
Dajmo malo ugibati. Koliko bi recimo ti, če bi bil na njegovem mestu, dal za preživnino za ta dva otroka, če bi ostala pri mami? Da vidimo, o čem sploh debatiramo tu.


Za njegov položaj ne morem govoriti, lahko pa povem za svoj finančni položaj... Otroku bi omogočil vse, kar je v mejah normale in mojih finančnih zmožnostih. Kaj pomeni v mejah normale - tisto, kar se pričakuje od staršev da omogočijo otroku. Vse kar potrebuje da pride do svojega kruha. Dva meseca počitnic na Havajih torej odpadejo, avto ravno tako.

Sam si citiral ZZZDR, še posebej si se zapičil v 129. člen. Tu zgoraj trdiš, da staršu na minimalcu država po zakonu ne sme odvzet za preživetje nujno potreben denar.
Glede na to, da se preživnina določa samo glede na plačo staršev, ne pa na kake druge okoliščine (lastništvo premičnin, nepremičnin, drugo premoženje), lahko govoriš tudi za njegov položaj, glede na to, da je povedal, da je na minimalcu.

Sicer pa, vprašala sem te, koliko bi dal za preživnino ti, če bi bil na njegovem mestu, na to lahko odgovoriš, glede na to, da veš vse nujno potrebne podatke, v bistvu edinega potrebnega (poleg otrokovih potreb) za določilo preživnine: osebni dohodek.

Torej, ponavljam čisto hipotetično vprašanje: si na minimalcu, tvoja dva otroka ostaneta pri mami, imata normalne (ne luksuzne) življenjske potrebe. Koliko bi dal za oba za preživnino, če bi sam lahko določil? Znesek v eur?
(Pa recimo, da niti tebi, niti materi ni treba živeti v najemu, da imata vsak svoj avtomobil in vsak svojo službo z minimalcem. - Čeprav se vse to sploh ne upošteva na sodišču pri določanju preživnine.)


Jaz bi na njegovem mestu vzel enega otroka k sebi, pa je problem rešen. Če bi pa moral dat preživnino z minimalno plačo bi pa to bilo 150EUR (za oba skupaj), toliko namreč sodišče ponavadi dosodi (100 - 150EUR) za minimalno plačo. Pri tem sem za minimalno plačo vzel 550EUR...

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: NLight ()

NonPlusUltra ::

NLight je izjavil:


Če bi pa moral dat preživnino z minimalno plačo bi pa to bilo 150EUR (za oba skupaj), toliko namreč sodišče ponavadi dosodi (100 - 150EUR) za minimalno plačo.

Ok.
Torej, poglejmo, kaj praviš. Najprej trdiš, da država človeku na minimalcu ne sme odvzeti za preživetje nujno potrebnih sredstev. Recimo, da ima ta človek na minimalcu (zaradi lažjega izračuna) 600 eur, ti bi dal za dva otroka 150 eur --> to pomeni, da smatraš, da je za človekovo preživetje nujno potrebnih sredstev 450 eur.
Hkrati pa smatraš, da je za preživetje 1 otroka nujno potrebnih sredstev 150 eur (ker pol prispeva mati). Zdaj se sprašujem: zakaj smatraš, da so za očeta nujno potrebna sredstva za preživetje trikrat višja kot otrokova? Odrasla oseba 450, otrok 150 eur?
Res, odrasla oseba poje precej več, je pa otroška hrana ponavadi bolj specifična in zato dražja. Verjemi, da so oblačila za otroke ravno tako draga, kot tista za odrasle. Res me zanima, katere življenjske stroške imaš ti v mislih? In ne pozabi, hipotetično oče ne živi v najemu, nima kreditov in ima avtomobil.

Prosim, predstavi mi stroške za tista nujno potrebna sredstva za očeta in potem še tiste za otroka. Res me zanima, kako si prišel to tako velike diskrepance med enim in drugim.
"For a long time now I haven't existed. I'm utterly calm.
No one distinguishes me from who I am."

Zgodovina sprememb…

NLight ::

Zato ker oče najverjetneje ne živi več pod isto streho kot mati in mora zato plačat elektriko, vodo, plin, komunalna sredstva in ostale stanovanjske dodatke. Vsaj enkrat na mesec mora tankat (predvidevamo da živi 20km od službe).

Otroka pa ne plačujeta zase posebej zgoraj naštete stroške ampak to mati plača v sklopu svojega bivanja. Na kratko, vsak starš pokrije zgoraj naštete stroške, in vsak prispeva recimo 150€ za otroka. To znese 300€ za oba otroka skupaj mesečno, kar je več kot dovolj za preživetje. Malica v šoli stane 65€, ekskurzije pa tudi niso vsak mesec. Vrtec 100€ (za starše na minimalcu ceneje, če sta dva otroka skupaj pa še dodaten popust). Hrane skupaj ne pojesta za 100€. Oblek se tudi ne kupuje vsak mesec.

NonPlusUltra ::

NLight je izjavil:

Zato ker oče najverjetneje ne živi več pod isto streho kot mati in mora zato plačat elektriko, vodo, plin, komunalna sredstva in ostale stanovanjske dodatke. Vsaj enkrat na mesec mora tankat (predvidevamo da živi 20km od službe).

Otroka pa ne plačujeta zase posebej zgoraj naštete stroške ampak to mati plača v sklopu svojega bivanja. Na kratko, vsak starš pokrije zgoraj naštete stroške, in vsak prispeva recimo 150EUR za otroka. To znese 300EUR za oba otroka skupaj mesečno, kar je več kot dovolj za preživetje. Malica v šoli stane 65EUR, ekskurzije pa tudi niso vsak mesec. Vrtec 100EUR (za starše na minimalcu ceneje, če sta dva otroka skupaj pa še dodaten popust). Hrane skupaj ne pojesta za 100EUR. Oblek se tudi ne kupuje vsak mesec.

Se zavedaš kake neumnosti si zdaj začel pisati?
To nima nobene zveze s preživnino. Če mati plačuje SVOJE stroške, to ne pomeni, da otrok nima teh stroškov oziroma potreb. Sicer pa, a otroci se ummivajo z reciklirano vodo, katera ostane po maminem kopanju? A smeti se ne plačajo na število oseb pri vas? Misliš, da je potrebno za ogrevanje stanovanja, kjer živita dva manj kot 6-letna otroka, toliko stopinj, kot tam, kjer živi en odrasel? Misliš, da porabiš za kuhanje hrane za 1 osebo toliko plina kot za 3 osebe, še posebej, če sta med temi dva mala otroka?
Tankanja za v službo ne moreš šteti v te nujno življenjske potrebe, dokler v službi dobiš vrnjen denar za prevoz na delo. Ko si že tako lepo seštel otrokove stroške, lahko predstaviš in sešteješ še očetove?
Po tvojem je s hrano, obleko in vrtcem poskrbljeno za vse otrokove potrebe? Zgoraj si napisal, citiram: "Vse kar potrebuje, da pride do svojega kruha."
Se pravi, po tvojem je obleka, hrana in vrtec vse, kar potrebuje, da pride do svojega kruha? Imaš otroke?
"For a long time now I haven't existed. I'm utterly calm.
No one distinguishes me from who I am."

Zgodovina sprememb…

vostok_1 ::

Otrok IMO, do nekje 16 leta starosti ne potebuje več kot 150 - 200EU mesečno za vzdrževat. (govorimo v tem, da živi pri starših, ima krito zavarovanje itd.)
Kar seveda ne pomeni, da moraš šparat, ampak bodimo realni. Streha nad glavo je, hrana je, zdravstveno je, šolske potrebščine (med katere spada tudi PC) niso tak big deal, prevoz bodisi bus bodisi starši, telefonska naročnina, žepnina.

Seveda, iphoni in fensi počitnice odpadejo, ampak hej, pretiravat tudi ni pametno. Bi pa otroku seveda želel dati vse kar je potrebno za uravnotežen razvoj.

SeMiNeSanja ::

Po moje marsikatera ženska misli, kako bo ob ločitvi fino obrala bodočega bivšega, pa še lepo preživnino zraven odkasirala, tako da bo ostalo še za kakšen par čevljev zanjo, pa kakšno oblekico. Te so definitivno preveč telenovel gledale.

Dejansko so preživnine, ki jih določi sodišče mizerne, poleg tega pa zna marsikateri partner še zaglumiti, da je v slabši finančni situaciji, kot v resnici je.

Zaradi česa se dva ločujeta, pri tem ne igra prav nobene vloge, pa če je eden tepel drugega, skakal čez plot, ali pa se je preprosto razmerje 'razšlo'.

Standard ženske in otrok se po ločitvi vsekakor spremeni - na slabše (razen v primerih, ko je bil mož brezposeln in je morala ženska še njega živeti s svojo plačo). Niso zaman vse tiste zgodbice o materah samohranilkah in njihovi težki situaciji.

Seveda se najdejo na moški strani tudi kakšne izjeme, ki prostovoljno prispevajo več, kot jim je odredilo sodišče. Vendar so to izjeme, ne pa pravilo, čeprav bi po komentarjih tu lahko sklepal, da bi večina še zadnjo srajco dala za otroke. Ko jo je treba dati, večina stisne rep med noge!

Da bi se kar nekaj določilo, da naj bivši partner prispeva 50% stroškov je čista znanstvena fantastika. Če je človek na minimalcu ali celo na socialni, mu pač ne morejo nič vzeti. Tudi če si je ustvaril novo družino, mu ne morejo vzeti nevem kakšne zneske.

Prepogosto vse skupaj postane igra mačke z mišjo. Ženska lahko zbira račune, s katerimi dokazuje kolikšni so stroški in tožari za povišanje preživnine. Ampak 'iztrži' pa lahko samo takrat kaj konkretnega, če si je tip našel spodobno službo in se mu je standard povišal.

Potem pa imaš še tiste skopuške privatnike, ki si izplačujejo minimalca, ostale prihodke pa si izplačujejo preko dnevnic in podobnih for, da ja nebi bilo videti, da bi se jim lahko kaj odvzelo.

Ja, bilo bi prelepo, če bi vsak starš vedel, kaj je dobro za njegove otroke - toda če se je mnogo njih ločilo ravno zaradi tega, ker niso vedeli, kaj je dobro za otroke (alkohol, nasilje,...), kako boš pričakoval, da se bodo pa kasneje spreobrnili?

Je pa morda res, da tista miselnost, ki sem jo navedel na začetku (še čeveljci in oblekica iz preživnine) na moški strani povzroči nek odpor. Vsakič, ko bo prišel po otroke in videl bivšo z novimi čevlji, se bo spraševal, če morda pa le ni zapravila denar namenjen otrokom, za svoje lastne 'potrebe'. Bolj ko je 'gospa' bila zapravljiva pred ločitvijo in bolj ko je blodila o tem, kako ga bo obrala, bolj sumničav bo pogled na nove čevlje, torbico, telefon,...

Eni omenjajo 200€, da naj bi bilo dovolj za dva otroka. Mogoče, če bivša stanuje pri starših, oblačila dobi od sestre, zelenjavo pridela na vrtu,..... Drugače pa se za 200€ ne pride prav daleč. Otroka je treba tudi kdaj peljati v kino, gredo na rojstne dneve sošolcev, nekateri bi tudi radi imeli svoje kolo, morda se celo želijo ukvarjati s kakšnim športom, ki ni ravno poceni, bog ne daj, da je treba še kakšnega inštruktorja plačevati. Še huje pa je, če imajo otroci zdravstvene težave, pa je treba kupovati kakšna zdravila, pripomočke, terapije,..... V takem primeru je tistih 200€, kot da se ti nekdo posmehuje.
Kar precej žensk boste srečali pred Karitasom, ker drugače preprosto ne zmorejo obleči in nahraniti sebe in otroke.

Se mi pa zdi bedno, da nekdo tuhta, kako bi se lahko izognil plačilu preživnine.
Bedni so tudi predlogi, da naj vzame enega otroka k sebi, drugega pa naj njej pusti. Pa kakšni ljudje ste to, da bi še otroke razdvajali, samo da bi kakšen cent prišparali?
Če si mora bivša dobesedno trgati od ust, da preživi otroke, se lahko tudi tip potrudi in po najboljših močeh prispeva za otroke. Če danes ne more, bo pa morda lahko jutri, ko si bo popravil situacijo.
Otroci ob ločitvi že tako trpijo. Res ni treba, da zaradi izogibanja preživnini še bolj. Niso oni nič krivi, če se partnerja ne moreta več prenašati.

Invictus ::

@SeMiNeSanja

Tukaj si se spravil pljuvat dostikrat samo na tipe ...

Ampak v polovici primerov so tudi ženske krive za ločitev. Nekatere gredo ker si najdejo drug k****. Pa se dostikrat izkaže da gredo tudi na slabše ... Potem pa hop bo bivšem za čim večjo preživnino.

Kar se otrok tiče, pa velja sledeče ...

Posle jebanja nema kajanja ...
"Life is hard; it's even harder when you're stupid."

http://goo.gl/2YuS2x

SeMiNeSanja ::

@Invictus - razlog za ločitev nima popolnoma nobene veze z preživnino - niso otroci krivi za to, kar ta stari zganjajo.

Ampak če pomisliš na enega tipa, ki se mu fučka za otroke, se meni zdi, da je 200€ preklemansko niska cena, ki jo bi imel za plačati mesečno, da ima 'mir pred njimi'.

Tisti, ki pa mu je res hudo za otroke, pa bo ob vikendih, ki jih ima z njimi, šel na izlete, v kino,.... prevzel bo stroške kakšnega hobija, itd. itd. Skupno to na koncu lahko nanese tudi več kot še enkrat toliko kot MORA plačati - ampak se mu bo zdelo vredno vsakega centa.

Odvisno kakšen človek si...

harmony ::

Prebral sem vse vase komentarje in vec ali manj je ze filozofiranje, obsojanje...

Prijatelj ima svoje otroke rad bolj kot samega sebe. Po fotkah na fb, video objavah je to oce, katerega bi si vsak otrok zelel. Seveda vsi se zrtvujemo / zrtvujejo za svoje otroke (vsaj vecina mislim), ampak vcasih je treba tudi temu narediti konec in pomisliti tudi na samega sebe.

Vprasanje sem postavil, da prijatelj dobro razmisli kako dalje, saj kot sem ze povedal na zacetku je tole dokaj tezka situacija, ce zasluzis samo minimalca. Ze brez placevanja kakrsnekoli prezivnine je tesko ziveti samostojno zivljenje, kaj sele s placevanjem prezivnine.

Skupno gospodinjstvo ter skupni stroski so le nekaj drugega, ampak tudi to je en sam sit, ce ti baba iz dneva v dan tezi, te psihicno maltretira...

Bellzmet ::

Glede preživnine ne vem. Ampak glede na tvoj prvi post naj se čimprej loči. Ker če že tako zgodaj (otroci stari do 5 let) tako zelo "škripa" v odnosu potem je po moje no go za naprej. Isto bo potem naredil čez 5 let s tem, da bo vmes še življenjsko zalogo živcev pokuril.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: Bellzmet ()

Invictus ::

SeMiNeSanja je izjavil:


Ampak če pomisliš na enega tipa, ki se mu fučka za otroke, se meni zdi, da je 200€ preklemansko niska cena, ki jo bi imel za plačati mesečno, da ima 'mir pred njimi'.

Pomisli še na ženske ki otroke izkoriščajo za manipulacijo z bivšim. In za svoje udobno življenje preko visoke preživnine ...

Kot sem rekel, niso samo tipi prasci. Obstajajo tudi svinje ...
"Life is hard; it's even harder when you're stupid."

http://goo.gl/2YuS2x

Vitez ::

Meni se zdi predvsem problematično, da sploh prihaja do takih situacij. Da se par, ki ima male otroke, razhaja v grdih okoliščinah. Meni to pomeni, da so imeli povsem lahkomiselno otroke s človekom, s katerim sploh niso za skupaj. Dvomim, da je dvema prvo ful dobro skupaj, čez 5 let se pa sovražita. Možno je tudi, da eni mislijo, da bodo skozi otroke reševali zvezo, ki že v štartu škripa. Bogi otroci, kaj morajo potem preživljati zaradi lahkomiselnosti staršev, ki si niso ustrezno izbrali partnerja.

Bellzmet ::

Eh tako obsojanje je brezpredmetno. Takšne stvari se pač dogajajo in ne gre samo za lahkomiselnost in neodgovornost staršev. Oprosti, se pa tvoj post bere kakor nedeljska maša.

Šimpanz ::

Harmony hecno sem mi zdi da ima model zelo rad svoje otroke, plačeval pa ne bi nič? Pa kaj če je na minimalcu, kaj pa če je na minimalcu tudi žena, kdo bo pa potem plačeval za njih. Sodišče bo dosodilo kolikšna je pravična preživnina, ampak pod 100 eur mislim da ne gredo (kolega ki je tudi na minimalcu plačuje 109 eur).

harmony ::

Šimpanz je izjavil:

Harmony hecno sem mi zdi da ima model zelo rad svoje otroke, plačeval pa ne bi nič? Pa kaj če je na minimalcu, kaj pa če je na minimalcu tudi žena, kdo bo pa potem plačeval za njih. Sodišče bo dosodilo kolikšna je pravična preživnina, ampak pod 100 eur mislim da ne gredo (kolega ki je tudi na minimalcu plačuje 109 eur).

Kdo pa je rekel, da ne bi placeval nic? Sem to kje napisal?

A je toliko resko razumeti vprasanje? Ma ne bom ponavljal vprasanja. Konec koncev odgovore sem ze dobil in so osnova za nadaljne razmisljanje.

Cifix63 ::

Ne vem ali odgovore na avtorjevo vprašanje o preživnini podajate iz lastnih izkušenj (vsaj nekdo) ali ste le nekje nekaj pač o tem slišali.

S tem je v realnosti tako. Preživnina se za otroke plača ne glede na to koliko kdo zasluži. Celo več. Preživnino sodišče določi in le ta se mora plačevati tudi, če nekdo nima nobenega prihodka ne le, da je zaposlen. Sodišče se s tem sploh ne ukvarja(!) kje bo nekdo "našel" ta denar. Sliši se nekomu neverjetno ampak tako je. Vem iz prve roke in je več kot 100%.
Življenje lahko za nekoga postane v trenutku nadvse trdo, brutalno in res skrajno neprizanesljivo, le dovolj smole moraš imeti.

Tako da @harmony, bojim se, da tvojega prijatelja ne čakajo glede financ nič kaj prijazni časi

p.s.
Večina vas je najbrž videla tisti ameriški film (bil je uspešnica) kjer se bogat moški in ženska, na začetku noro zaljubljena, na koncu po hiši lovita z nožem, v eni sceni visita na lestencu in padeta v globino - in poskušata eden drugega ubiti.
Ljubezen in sovraštvo loči tanka stena iz opeke debele le 5 cm!
Težko je to razumeti ko imaš 25, 30 let.

Vitez ::

Cifix63 je izjavil:


p.s.
Večina vas je najbrž videla tisti ameriški film (bil je uspešnica) kjer se bogat moški in ženska, na začetku noro zaljubljena, na koncu po hiši lovita z nožem, v eni sceni visita na lestencu in padeta v globino - in poskušata eden drugega ubiti.
Ljubezen in sovraštvo loči tanka stena iz opeke debele le 5 cm!
Težko je to razumeti ko imaš 25, 30 let.


Najbrž je nauk ta, da ne greš delat otrok, ko si noro zaljubljen, ampak ko si že kolk tolk ziher, da je to to.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: Vitez ()
«
1
2 3


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo

Zanikanje ocetovstva - pogodba (strani: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 )

Oddelek: Loža
43269935 (62067) koyotee
»

Podhranjena otroka - zbiranju sredstev, obveščanje medijev in javnosti (strani: 1 2 3 )

Oddelek: Loža
10124212 (13168) stara mama
»

Višina preživnine (oče ima S.P in plačuje 70€) (strani: 1 2 3 4 5 )

Oddelek: Loža
24741151 (35172) St235

Več podobnih tem