» »

Pregrevanje cpuja in glasna graficna

Pregrevanje cpuja in glasna graficna

gazer ::

Zdravo fanje, pred kratkim mi je kolega zrihtal za super nizko ceno procesor 4790k, pa sem rekel da ga bom vzel. Ko sem ga namestil ter vklopil je v biosu kazalo že 40 C. Sem pa že 2x ponovil nanos paste. Paste sem dal za polovico graha. Kaj bi lahko bila težava? Druga težava je pa da se grafična kartica ob zagonu takoj da na max speed in zveni kot jet engine, v biosu nisem videl te možnosti da bi spremenil.

boset ::

kakšne so pa kaj specifikacije ??

Hladilnik za procesor?
grafična?

napiši malo več o sistemu, ki ga imaš.
Main Desktop:
i9 14900k | EK Custom loop S480 | Asus APEX Encore Z790 | RTX4090 Strix OC
G.Skill 32Gb DDR5 7200 | WD_Black 850XNVMe | ThorII 1200W

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: boset ()

gazer ::

Procesor: i7 4790k
Hladilnik: Noctua d15
Matična: msi gaming 9 ac
Grafa: gtx 770 gigabyte windforce
Ram corsair 2x4 gb Corsair Vengence

boset ::

Procesor bi moral imeti k večjemu 25 max 30C,
če si ga dvakrat nameščal/mazal, pa si siguren da si vredu namestil hladilnik?

Za grafično ti pa ne vem svetovat, v najslabšem primeru, si na frišno naloži OS
jaz bi osebno posodobil bios matične in clean install operaciskega.
Main Desktop:
i9 14900k | EK Custom loop S480 | Asus APEX Encore Z790 | RTX4090 Strix OC
G.Skill 32Gb DDR5 7200 | WD_Black 850XNVMe | ThorII 1200W

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: boset ()

gazer ::

Mislim da je pravilno nameščen. Je pa kar dober zategnjen. Kolikokrat pa lahko obrišem cpu z 90% alkoholom?

solatko ::

Katero pasto si uporabil. Bela silikonska je zanič. Kar se tiče grafične, jo moraš vsake toliko razdreti in očistiti rebra hladilnika in zamenjati termalno pasto. Pazi, da boš zamenjal tudi vse termalne trakove, tam kjer so nameščeni (boš videl, ko boš odstranil hladilnik).
Ti pa priporočam, da to opravi nekdo, ki se na te stvari spozna, saj je hlajenje bistveno za dobro počutje mašine in se ni za igrat s temi zadevami, saj so posledice praviloma drage (scvrta grafična).
Delo krepa človeka

gazer ::

uporabil sem pasto ki je od noctua nh d15. Sploh ni stara pasta...

AapocalypseE ::

Za super nizko ceno si dobil super vroč procesor. Možno, da se je prejšnji lastnik igral z delidom.

Ni ga kar tako dal za prenizko ceno...

LJ4L ::

Kaka pa je bila ta cena?
LP from LJ

gazer ::

Cena je bila 260€ in procesor je bil nov zapkiran še z origiginal coolerjem ter brez sledi uporabe

solatko ::

boset - i7 950 podnožje 1366 v idlu med 40 in 45 stopinjami, v ful max 70. i7 na vseh podnožjih niti slučajno niso hladni. Dober hladilnik odvaja temperaturo, če je procesor vroč, mora bit še bolj vroč hladilnik in to na otip lepo čutiš. Če pa ti sensor kaže visoko temperaturo procesorja, hladilnik pa ni vroč, je precej narobe namestitev ali celo zanič hladilnik, kar se zgodi redko, se pa.

gazer - 40 stopinj pri zagonu, je čisto normalna temperatura, saj pri zagonu v bios, selftest požene vsa jedra na 100% za nekaj trenutkov. Kakšne so temperature pri full obremenitvi? Če se gibljejo pod 80 in je hladilnik tako vroč, da ne moreš dražati prsta gor, potem je zadeva normalna.
Imaš morda ohišje z napajalnikom zgoraj? Če imaš takega, je tudi to lahko vzrok za visoke temperature, ker se zrak okoli procesorja ne menja dovolj hitro in ti ventilatorji vroč zrak vrtijo v tistem prostoru, med napajalnikom in RAM-i ter DVD enoto.
V tem primeru, tudi super hladilnik, ne more opravit svoje funkcije.
Delo krepa človeka

gazer ::

@solatko Kako naj stestiram full load? AIDA, Burntest...?

hojnikb ::

intelburn test.
#brezpodpisa

boset ::

Solatko
imam isti proc + machoB in je cpu temp na 24c (pasta Arctic Cooling MX-2)
sem pustil čez noč prižgan pc in zjutraj preveril temperaturo....

PS: sem še v bios šel pogledat in kaže 28c
Main Desktop:
i9 14900k | EK Custom loop S480 | Asus APEX Encore Z790 | RTX4090 Strix OC
G.Skill 32Gb DDR5 7200 | WD_Black 850XNVMe | ThorII 1200W

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: boset ()

SuperVeloce ::

OP ni povedal, kako preverja temperature in kakšne so napetosti/frekvence. Temperatura v biosu ni merodajna, ker je višja, kot bi bila pri idle v windows
ryzen 5900x, MSI 5700xt Gaming X, 2x16GB 3600CL16, 850evo+860qvo, Fractal Mini C

solatko ::

boset - Imaš računalnik v hladilniku, pri sobni temperaturi, ki presega 20 stopinj, je že po defaultu temperatura procesorja 20+, ko prižgeš računalnik, si pa eden redkih, kateremu se procesor segreje samo za 5 stopinj.:(

gazer - Program ni pomemben, važno je, da se vsa jedra obremeni s 100%-ti. Lahko uporabiš tudi Aido.

Pri procesorju je važna zgornja temperatura, ki jo doseže pri polni obremenitvi. Intelov Prescot je imel že v idle temperature okoli 50+ stopinj, vendar v full, ob dobrem hladilniku, ni presegel 85 stopinj.
Enako se je dogajalo z nekaterimi
Delo krepa človeka

boset ::

res je sobe nimam pretirano ogrete (nikoli čez 20C, razen poleti), pa še okno je odprto, sedaj je Cpu na 42c, (homeworld2 remaster v ozadju)
ohišje pa imam odprto.
Main Desktop:
i9 14900k | EK Custom loop S480 | Asus APEX Encore Z790 | RTX4090 Strix OC
G.Skill 32Gb DDR5 7200 | WD_Black 850XNVMe | ThorII 1200W

54j0 ::

Glede grafične kartice - vse gigabyte windforce ženejo ventilator na max (ali morda 80%, hm), dokler se ne zažene gonilnik v windows.

gazer ::

Ja grafična je bila problem driver tako da to sem porihtal, zdaj dela zelo tiho :D
Problem pa je še vedno z procesorjem. Moram stestirat na intelburn test pa javim.

AapocalypseE ::

Lahko tudi, da je pasta pod IHS-om problem in nima stika. DELID in stvar je rešena, če ne boš našel druge rešitve.

solatko ::

42 stopinj s pognano igro v ozadju, ni nikakršen problem za katerikoli i7. Ne vemo pa kakšne so temperature v full load in če mu računalnik izklopi zaradi toplote.
Delo krepa človeka

gazer ::

Sem dal na intel burn(v2.54) test pa je fan pognalo na samo 900rpm-ov in hladilo pod 60. Niti enkrat nad 60. Dal sem pa max stress level, pa all threads, times to run:5
Zdi se mi malo premalo glede da je v googlu z 5 zavihtki zdaj 39C?

prime95 pa je 67-73 za pol ure laufa.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: gazer ()

AapocalypseE ::

Glede na to, da nimaš OC procesorja, so stopinje visoke s prime95, sploh z Noctua D15.

Slabi stik med IHS-om in sredico procesorja.

Med zagnanim prime95 potipaj hladilna rebra od hladilnika, če se segrejejo.

gazer ::

Rebra so malo topla niso pa vroča da jih nebi mogel držati. Zrak pa je kar vroč ven piha ker segreje sobo ko je 20C na 24C

Aja pa kaj je IHS?

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: gazer ()

AapocalypseE ::

IHS je tisti del procesorja, ko namažeš termalno pasto gor, da dobi stik s hladilnikom.

Pod tem IHS-om pa je termalna pasta, ki povezuje sredico in IHS.

Ker ima dosti uporabnikov visoke temperature in morajo biti čim nižje, sploh ko se OC-a procesor, se naredi DELID.



Tega ne delaj sam in če se odločiš za to, ga nesi nekomu, ki to naredi tako kot treba.

Zgodovina sprememb…

SuperVeloce ::

Temperature so ok za 4790k. Ne delaj delida, ker nimaš tako hudih temperatur. To se dela, če se boš šel navijanje nad 1,3V. haswelli pač imajo problem s prenosom toplote in tale ti deluje na 4,2ghz turbo na vseh jedrih v intel burn test. Voltaže so zelo verjetno tam okoli 1,2V (kar je že kar visoko za stock haswell). Zadnje prime95 (small FFTs) verzije pa dvignejo temperature še višje od intelburntest zaradi avx2. Meni celo na 4790 (non-k 3,6-4ghz) ni hotelo držati 3,8 turbo (ampak 3,7) na vseh jedrih, dokler nisem turbo power targeta dvignil iz 84 na 90+ watt TDP.
ryzen 5900x, MSI 5700xt Gaming X, 2x16GB 3600CL16, 850evo+860qvo, Fractal Mini C

Zgodovina sprememb…

AapocalypseE ::

I7 4790K ima normalno 4GHz oz. s turbo 4.4GHz.

Stopinje lahko znižaš tudi, če znižaš voltažo, ker stock da previsoke volte glede na frekvenco.

Moj 3570K dela na 4GHz pri 1.068V brez problema. Če bi pustil stock volte, bi bilo cca. 1.2V kar pa je preveč za takšno frekvenco in stopinje bi bile dosti višje.

Zgodovina sprememb…

SuperVeloce ::

Ok pustmo zaenkrat undervolting/overclocking, dokler OP ne ugotovi ali so njegove temperature normalne pod določeno napetostjo, frekvenco in loadom (kar zelo verjetno so, odvisno od tega, kakšno napetost ima njegov primerek).

Drugače pa turbo pri intelu nikoli ni bil tako enostaven. 4ghz ti intel garantira pod vsakim loadom, tudi če bi polno obremenil z avx2 instrukcijami, kar pa v domačem okolju nikoli ne bo.

Intelov Turbo pri tem procesorju (če to ne prevzame osnovna plošča):
1 jedro 4.4ghz
2 jedri 4.4ghz
3 jedra 4.3ghz
4 jedra 4.2ghz

In tole načeloma drži, dokler ne prebiješ intelovega TDP (pri tem procesorju 88W TDP, intelovo grafiko ima zelo verjetno izključeno) ali dosežeš tj.max.
Pri 4ghz bi s tem procesorjem zlahka gnal na 1.1V (oz. mogoče celo kot ti stabilno na 1.05V kljub HTju), potem pa potrebna voltaža začne vztrajno rasti (recimo 0.05V za vsakih 100mhz pri nekem povprečnem primerku procesorja od nekje 4.2ghz naprej)
ryzen 5900x, MSI 5700xt Gaming X, 2x16GB 3600CL16, 850evo+860qvo, Fractal Mini C

Zgodovina sprememb…

gazer ::

Torej kaj naj jaz zdaj še pogledam? Napetost ter,frekvenco Kje lahko vidim napetost in frkvenco. V BIOSU kr?
Moram pa še dodati, da saj če je noctua na full speed potem so core temps 24-30, ampak potem je že kot, da avion mimo pelje. Bral sem razne forume pa ljudje nimajo preko 1000rpm-a pa jim procesor ne gre preko 25C na idle. Nebi moglo biti tako pri meni, ali je to odvisno od čipa?

GTX970 ::

http://www.noctua.at/main.php?show=prod...
2x 140 mm vent na 1500 rpm ni ravno jet takeofff.

SuperVeloce ::

gazer je izjavil:

Torej kaj naj jaz zdaj še pogledam? Napetost ter,frekvenco Kje lahko vidim napetost in frkvenco. V BIOSU kr?
Moram pa še dodati, da saj če je noctua na full speed potem so core temps 24-30, ampak potem je že kot, da avion mimo pelje. Bral sem razne forume pa ljudje nimajo preko 1000rpm-a pa jim procesor ne gre preko 25C na idle. Nebi moglo biti tako pri meni, ali je to odvisno od čipa?

Sicer je odvisno od sobne temperature, ampak verjetno kaj več od 30-35°c na jedrih nebi smelo biti pri 20-22°c v sobi. Dol si potegnu cpu-z (in hwmonitor) in poglej, kakšno frekvenco in napetost imaš v idle. Lahko da ti windows prisili visoko frekvenco (recimo performance profil, je potrebno nastaviti drugače)
ryzen 5900x, MSI 5700xt Gaming X, 2x16GB 3600CL16, 850evo+860qvo, Fractal Mini C

Zgodovina sprememb…

AapocalypseE ::

Turbo daj OFF, ker je nepotreben.

Nastavi v biosu na 4GHz in znižaj voltažo na min. da še je procesor stabilen in to je to.

To je največ kar lahko narediš brez DELID-a.

gazer ::

Pa naj gre v k***c vse. Danes sem vklopil računalnik in mi je samo vsekalo močno v napajalniku...-.- Upam da ni efektiralo novega procesorja pa matične, ker nič ne dela. Mislite, da to spada pod garancijo, če kr naenkrat poči pa neha delat? Drugače pa bom probal zamenjati zdaj še napajalnik, potem pa dalje.

GTX970 ::

Katerega imaš ?
Intel cpu težko pokvariš brez kladiva.

gazer ::

Procesor je 4790k, če si pa mislil napajalnik pa je 'bil' Coolermaster b600w

ST-777 ::

gazer je izjavil:

napajalnik pa je 'bil' Coolermaster b600w
Napajalnik je eden od najpomembnejših komponent v compu, Coolermaster b600w je poceni zato tudi takšen komentar enega od lastnikov tega napajalnika: "You get what you pay for with power supplies and this one broke on me after a month. My advice, pay the extra £20 and get a decent PSU, this really isn't worth it.

A PSU isn't something you should be skimping on, not if your computer is at least semi-decent. This was only intended as a stopgap for me and it couldn't even survive the two months I needed it for. Silly thing is, I wasn't really surprised by that, the only way you can manufacture PSU's this cheap is by using cheaper parts and you'll pay the cost of that when it gives up on you in far less time than a better one would have." http://www.amazon.co.uk/product-reviews...

Seasonic je ena od firm, ki izdeluje kakovostne napajalnike, če misliš kupiti novega.

GTX970 ::

Poceni ?
Pri mlacomu stane 54 eur
http://www.mlacom.si/cooler-master-b600...

xfx 550 ts 68 (se je letos lepo podražil iz 55)
http://www.mlacom.si/xfx-ts550-550w-80p...

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: GTX970 ()

ST-777 ::

gazer je izjavil:

Cena je bila 260€ in procesor je bil nov zapkiran še z origiginal coolerjem ter brez sledi uporabe
Zelo ugoden nakup, uporabniki Intel i7-4790K hvalijo tudi na: "This CHIP is awesome.. yeah I have been AMD users for years. This was part of full upgrade from Phenom II 965. The chip is just great great great, runs my stuff FAST... I over did my build hope it last 8 to 10 years considering my Phenom 965 lasted 5. Everything I have done long Plays of Diablo 3 and Civilization 5 maxed setting earth and ai, some testing with COD black ops, Grid AutoSport ... Asus AI and HwMonitor both measure about top temp during gaming load 4.4ghz 39~40 degrees... 29~30 at idle usage" http://www.newegg.com/Product/Product.a...

ST-777 ::

gazer je izjavil:

Torej kaj naj jaz zdaj še pogledam? Napetost ter,frekvenco Kje lahko vidim napetost in frkvenco.
Uporabi program CPU-Z, koristen je tudi zato, ker lahko na podlagi podatkov, ki jih da ta program preveriš, če je procesor morda ponarejen. To je sicer majhna verjetnost, vendar so na trgu tudi ponarejeni. Eden od njih je i7-4770k.

Hands on a fake intel core i7-4770k:


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Slabo hlajenje, slab overclock ali eden od slabših procesorjev?

Oddelek: Navijanje
162323 (1719) Crossfire
»

Visoke temparature pri vodnem hlajenju?! (strani: 1 2 )

Oddelek: Pomoč in nasveti
517103 (6038) m0LN4r
»

i7 4790K pregrevanje

Oddelek: Strojna oprema
273734 (3300) All
»

Navijanje (strani: 1 2 )

Oddelek: Navijanje
5611850 (10562) wate
»

Kako naviti i7 2600K ? (strani: 1 2 )

Oddelek: Navijanje
9120736 (15280) m0LN4r

Več podobnih tem