» »

Kdo piše Linuxovo jedro

1
2
»

avister ::

driver_x je izjavil:

A si še kdo od vas sam prevaja jedro?


Ne. Tako kot pri tebi, se je nazadnje prevajal čez noč na navitem cyrix-u, da mi je potem še cel dal piskalo v ušesih :)

Invictus ::

driver_x je izjavil:

A si še kdo od vas sam prevaja jedro?

Že dolgo nisem počel, je pa koristno narediti monolitno jedro, ker se precej hitreje naloži kot tisti usrani moduli.

Razen seveda če imaš SSD. Pol je pač precej vseeno.
"Life is hard; it's even harder when you're stupid."

http://goo.gl/2YuS2x

driver_x ::

Zadnje čase se mi ne da več ukvarjati s tem. Poleg tega pa uporabljam lastniške Nvidijine gonilnike z dependensiji na točno določeno verzijo kernela, tako da ne vem, kako bi zadeva sploh funkcionirala. Očitno postaja Linux preveč uporabniku prijazen za kaj takega.

Poldi112 ::

>Že dolgo nisem počel, je pa koristno narediti monolitno jedro, ker se precej hitreje naloži kot tisti usrani moduli.

Za tole boš pa rabil kakšen relevanten link pripopati.
Where all think alike, no one thinks very much.
Walter Lippmann, leta 1922, o predpogoju za demokracijo.

driver_x ::

Poldi112 je izjavil:

>Že dolgo nisem počel, je pa koristno narediti monolitno jedro, ker se precej hitreje naloži kot tisti usrani moduli.

Za tole boš pa rabil kakšen relevanten link pripopati.


Saj to smo počeli že v pradavnini. Koliko se te stvari poznajo danes, ne vem. Ko pa sem Linux uporabljal na 300MHz Celeronu je bilo pa pomembno, da so bile stalne zadeve (IDE driverji in podobno) prevedene v jedro, kar se je uporabljalo redkeje (npr. kakšne zunanje naprave) je bilo prevedeno v module, ves ostali HW, ki ga nisi imel, pa je bil popolnoma izključen.

Invictus ::

Poldi112 je izjavil:

>Že dolgo nisem počel, je pa koristno narediti monolitno jedro, ker se precej hitreje naloži kot tisti usrani moduli.

Za tole boš pa rabil kakšen relevanten link pripopati.

Ko imaš monolitno jedro 800k z vsemi gonilniki in protokoli,ki jih rabiš, ki se na 486 z 40 MB diska naloži v 2 minutah, potem začneš kleti nad prekletimi moduli, ki preverjajo vse sranje, ki ga nimaš.

Ja, marsikdo tukaj se še rodil ni ko sem že prevajal jedro ...
"Life is hard; it's even harder when you're stupid."

http://goo.gl/2YuS2x

Poldi112 ::

A, sklicevanje na lastno avtoriteto. Tudi sam sem prevajal jedro, ko je bila za to še potreba (cca 10 let nazaj). In moja izkušnja je, da neprimerno bolj pomaga, če prevedeš jedro za konkretno arhitekturo, ki jo imaš, kot to, ali si zapekel moduje v jedro ali ne.

Tako da še enkrat, a lahko podaš en relevanten link, kjer je jasno nakazano, da ti moduli upočasnijo sistem.
Where all think alike, no one thinks very much.
Walter Lippmann, leta 1922, o predpogoju za demokracijo.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Poldi112 ()

Smurf ::

boolsheat je izjavil:


Linux ni RT OS in za automatizacijo ni primeren, tu imaš npr. QNX.

On topic, koliko kode commitajo NSA in podobne agencije?

Z rt-preempt (ali pa rtaijpm) je precej blizu RT OS, toliko da zadostuje za 99.99% regulacijskih primerov (jitter v velikosti us).

Invictus ::

Ja, sklicevanje na lastno avtoriteto.

In predvsem na znanje računalništva, kjer pač vemo (vsaj tisti, ki se jim približno sanja kako dela računalnik in OS) da preverjanje naprav, ki jih notri ni, pač terja čas.
"Life is hard; it's even harder when you're stupid."

http://goo.gl/2YuS2x

avister ::

Mislim, da sem tudi jaz onemogočal vse module, ki niso bili v uporabi. Verjetno se je poznalo pri zagonu - ne bom pa trdil.

Katere distribucije ste poganjali (me - slackware) ?

Poldi112 ::

>Ja, sklicevanje na lastno avtoriteto.

Torej nisi sposoben sproducirati relevantnega vira. Tudi prav.
Where all think alike, no one thinks very much.
Walter Lippmann, leta 1922, o predpogoju za demokracijo.

zee ::

Osebno sem vedno imel monolitno jedro s podporo za module. Glavni vzrok je sicer takrat bil, da se mi ni dalo zezat z orodji, ki naredijo boot image.
zee
Linux: Be Root, Windows: Re Boot
Giant Amazon and Google Compute Cloud in the Sky.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: zee ()

boolsheat ::

Smurf je izjavil:

boolsheat je izjavil:


Linux ni RT OS in za automatizacijo ni primeren, tu imaš npr. QNX.

On topic, koliko kode commitajo NSA in podobne agencije?

Z rt-preempt (ali pa rtaijpm) je precej blizu RT OS, toliko da zadostuje za 99.99% regulacijskih primerov (jitter v velikosti us).


A zanimivo, ne poznam tega. Kako je pa ta zadeva razvita in zanesljiva v primerjavi z konkurenco, npr. FreeRTOS, WinCE?

pegasus ::

technolog je izjavil:

Poznavanje linuxa oz. njega administracije (tudi zelo dobro) ti ne prinese skoraj ničesar.
Dvigni svoj standard za definicijo "dobrega" poznavanja administracije linuxa. Kolikor gledam naokrog, jih pod mojo definicijo "dobro" spada zelo malo, pravzaprav premalo ljudi. In ja, dober admin zna tudi po kernelu vrtat.

BigWhale ::

Invictus je izjavil:


Ko imaš monolitno jedro 800k z vsemi gonilniki in protokoli,ki jih rabiš, ki se na 486 z 40 MB diska naloži v 2 minutah, potem začneš kleti nad prekletimi moduli, ki preverjajo vse sranje, ki ga nimaš.

Ja, marsikdo tukaj se še rodil ni ko sem že prevajal jedro ...


Invictus je izjavil:

Ja, sklicevanje na lastno avtoriteto.

In predvsem na znanje računalništva, kjer pač vemo (vsaj tisti, ki se jim približno sanja kako dela računalnik in OS) da preverjanje naprav, ki jih notri ni, pač terja čas.


Joj, dej ne nabijaj no. Pejdi nazaj v leto 1993, pa si compilaj svoj kernel, ce ti pase. Dans pa ni prav nobene potrebe vec po tem in je vec problemov kot koristi.

c3p0 ::

Smo leta 1995 prevajali jedro, ja, še mogoče kdaj do 2003, Slackware, RedHat, bil je še neki Yggdrasil...

Zdaj pa ga več ne, ker ni potrebe, ali kake vidne prednosti. In ker je preveč strežnikov v upravljanju za nepotrebno delo.

driver_x ::

c3p0 je izjavil:

Smo leta 1995 prevajali jedro, ja, še mogoče kdaj do 2003, Slackware, RedHat, bil je še neki Yggdrasil...

Zdaj pa ga več ne, ker ni potrebe, ali kake vidne prednosti. In ker je preveč strežnikov v upravljanju za nepotrebno delo.


Žal se sedaj tudi v družbi ne moreš več pohvaliti s tem, da sam prevajaš jedro.

c3p0 ::

Tudi včasih se nisi mogel, niso razumeli kaj to sploh je, še računalničarji. Vsak poskus razlage je garantiral takojšnje zehanje. Če je kdo videl v živo, pa ni bilo kaj dosti boljše, pač nek "tekst je letel čez ekran", na 486 še dokaj počasi.

driver_x ::

c3p0 je izjavil:

Tudi včasih se nisi mogel, niso razumeli kaj to sploh je, še računalničarji.


Saj ravno zato, ker niso razumeli, se je vsem zdelo še bolj učeno!

Invictus ::

driver_x je izjavil:


Žal se sedaj tudi v družbi ne moreš več pohvaliti s tem, da sam prevajaš jedro.

Pa tudi res je da večina Linuxašev danes ne ve kaj je jedro in kaj je prevajanje ...
"Life is hard; it's even harder when you're stupid."

http://goo.gl/2YuS2x

Smurf ::

boolsheat je izjavil:

Smurf je izjavil:

boolsheat je izjavil:


Linux ni RT OS in za automatizacijo ni primeren, tu imaš npr. QNX.

On topic, koliko kode commitajo NSA in podobne agencije?

Z rt-preempt (ali pa rtaijpm) je precej blizu RT OS, toliko da zadostuje za 99.99% regulacijskih primerov (jitter v velikosti us).


A zanimivo, ne poznam tega. Kako je pa ta zadeva razvita in zanesljiva v primerjavi z konkurenco, npr. FreeRTOS, WinCE?

V industriji se precej mnozicno uporablja (imas tudi izpeljane linux distribucije, kot je http://www.linuxcnc.org/). Pri zanesljivosti te ponavadi skrbi ali ti lahko vse skupaj crkne in pa kako hitro lahko stvar reguliras zasnesljivo (ne da bi skippal kaksen sample). Ce imas jitter nekaj us, lahko mirne volje reguliras do 10khz, kar zadostuje za vecino regulacij (in fact vecina regulacij na svetu je precej pod 1 khz, pac mehanski sistemi so pocasni). Sam sistem po sebi je zanesljiv (pac linux se ti ne bo obesil kar za brezveze). Je pa precej pametno startati iz minimalnega sistema, da ti kaksen driver ne dela stale in zmeraj je potrebno dobro stestirati specificen hardware. Pa pri programiranju moras upostevati smernice za real time. To govorim za resno industrijsko uporabo, za vecino domace uporabe bi verjetno zadostoval ze navaden rpi brez patcha.

Po mojih izkusnjah se tak sistem izkaze bolje od WinCE in slabse od FreeRTOS. Je pa res, da v kaksno detaljno primerjavo (na nivoju znanstvenega clanka) nisem sel delati.

Poldi112 ::

Invictus je izjavil:

driver_x je izjavil:


Žal se sedaj tudi v družbi ne moreš več pohvaliti s tem, da sam prevajaš jedro.

Pa tudi res je da večina Linuxašev danes ne ve kaj je jedro in kaj je prevajanje ...


Ah daj no, ne moreš vseh soditi po sebi :)
Where all think alike, no one thinks very much.
Walter Lippmann, leta 1922, o predpogoju za demokracijo.

Invictus ::

Poldi112 je izjavil:

Invictus je izjavil:

driver_x je izjavil:


Žal se sedaj tudi v družbi ne moreš več pohvaliti s tem, da sam prevajaš jedro.

Pa tudi res je da večina Linuxašev danes ne ve kaj je jedro in kaj je prevajanje ...


Ah daj no, ne moreš vseh soditi po sebi :)

Saj jih ne. Zato pač moj post >:D.
"Life is hard; it's even harder when you're stupid."

http://goo.gl/2YuS2x

AndrejO ::

Invictus je izjavil:

Poldi112 je izjavil:

>Že dolgo nisem počel, je pa koristno narediti monolitno jedro, ker se precej hitreje naloži kot tisti usrani moduli.

Za tole boš pa rabil kakšen relevanten link pripopati.

Ko imaš monolitno jedro 800k z vsemi gonilniki in protokoli,ki jih rabiš, ki se na 486 z 40 MB diska naloži v 2 minutah, potem začneš kleti nad prekletimi moduli, ki preverjajo vse sranje, ki ga nimaš.

Heh, od l. 1995 do danes smo že malo napredovali. Opis razloga je napačen že najmanj 10+ let verjetno pa še več.

Invictus je izjavil:

Ja, marsikdo tukaj se še rodil ni ko sem že prevajal jedro ...

Morda bi vseeno lahko malo osvežil svoje znanje, da ne bi prodajal zastarelih informacij.

Sicer pa gre zgodba tako:
- Včasih (cca. 1995, 1996) si moral vedeti katere module naložiti, da boš imel funkcionalen sistem in ena rešitev je bila, da poskusiš naložiti vse.
- Brihtne buče so zelo hitro ugotovile, da to pač ne bo šlo in so ustvarile aplikacije, ki so pregledale vodila in nato naložile samo tiste module, ki so potrebni (kudzu in discover - cca. 1997 in naprej).

Pa je šla tvoja razlaga po vodi...

No, do danes je bil vems še hotplug iz katerega je na koncu zrasla današnja kombinacija dogodkov in udev. ISA vodilo je umrlo, ACPI pa je postal delujoč standard. Monolitno jedro z minimalnim zahtevanim seznamom gonilnikov se bo še vedno naložilo hitreje, kot pa navadno + moduli, vendar pa ta razlika v času nima več nič s tvojo predpotopno izkušnjo.
1
2
»


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Google želi poenotiti jedri Linuxa in Androida

Oddelek: Novice / Operacijski sistemi
4312326 (8491) c3p0
»

Linus nekaj časa ne bo skrbel za nove verzije Linuxovega jedra

Oddelek: Novice / Operacijski sistemi
258974 (5622) zee
»

Vse najboljše, Linux!

Oddelek: Novice / Operacijski sistemi
4917759 (14578) Kenpachi
»

Izšlo jedro Linux 3.3 (strani: 1 2 )

Oddelek: Novice / Operacijski sistemi
5614944 (12108) Icematxyz
»

Tri četrtine Linuxove kode napisali profesionalci (strani: 1 2 3 )

Oddelek: Novice / Ostala programska oprema
13611901 (8294) driver_x

Več podobnih tem