» »

Kredit vezan na švicarske franke

Kredit vezan na švicarske franke

««
3 / 34
»»

perci ::

thramos je izjavil:

GregiB je izjavil:


Perci je lepo napisal... banke vire za kreditiranje išče med prebivalstvom, a tega ponavadi ni dovolj, zato se zadolžuje pri drugih bankah, bodisi državnih ali komercialnih. In ponavadi plasira kredite tako, kot jih najema. Banke so konzervativne in načeloma ne prevzemajo nobenega tveganja oz. so proti vsem tveganjem zavarovana. "Ceno" zavarovanja tveganja pa zaračunajo kreditojemalcu, torej, če so banke ponujale kredite vezane na CHF pomeni, da so tudi bančni viri bili v CHF, zato so tudi lahko ponudile LIBOR. Ker pa tečaja niso hedgale, je valutno tveganje v celoti padlo na kreditojemalca.


A pol če bi frank padel na 50% vrednosti napram €, banke ne bi čutile nobene škode?

V zvezi s tvojim kreditom ne.

GregiB ::

thramos je izjavil:

A pol če bi frank padel na 50% vrednosti napram €, banke ne bi čutile nobene škode?
Praviloma ne. Prepričan sem, da imajo vse kredite, ki so jih banke kreditojemalcem dale v CHF tudi same najete z CHF klavzulo, saj sicer kreditojemalcem ne bi ponudile LIBOR, kot variabilno obrestno mero. Iz tega vidika so vsi pozitivni, kot negativni učinki nihanja menjalnih tečajev v korist oz. škodo kreditojemalca.
You're not stuck in traffic.... You are the traffic!

perci ::

Banke bi čutile problem v nenadnih valutnih spremembah na drugih področjih. Npr. na tem, da ti nisi več sposoben odplačevati kredita in da ti morajo prodat nepremičnino na že tako zafilanem nepremičninskem trgu. Skratka, tveganje, da ne boš odplačal kredita.

Po drugi stranki evropske banke ob nizkem tečaju CHF razmišljajo o malo bolj pogumnih vlaganjih v švicarsko gospodarstvo. Ob visokem pa razmišljajo o podpiranju izvozno naravnanega gospodarstva - torej predvsem tistih podjetij, ki imajo švicarske kupce.

Seveda, kot je GregiB povedal, so pri tem zelo konzervativne. Zelo zelo.

Roadkill ::

frankenstein je izjavil:

Pri nas jamramo in se med seboj prepiramo o tem kdo ima prav, ljudje ki bi se mogli s tem ukvarjati so modro tiho- njih se ne tiče( to je stvar banke in revčkov, ki so nasedli bankam). Kaj pa mi? Bomo še naprej jamrali, ali se bomo združili in naredili korak naprej?

Bogi revčki.

Kaj pa mi, ki smo kredite vzeli v EUR? Nam boste vi nakazali % od dohodnine?
Ü

mitja73 ::

En dober tvit:
@si_supervizor: Dokler so bili mkrediti v svicarjih ugodnejsi od tistih v €, potrosniki niso jamrali...zdaj pa jok, da so bili zavedeni... #slovenceljni

PandaFlow2 ::

mitja73 je izjavil:

En dober tvit:
@si_supervizor: Dokler so bili mkrediti v svicarjih ugodnejsi od tistih v €, potrosniki niso jamrali...zdaj pa jok, da so bili zavedeni... #slovenceljni


Ista zgodba kot s Civilno iniciativo Apače... Dokler so bili manj obdavčeni kot če bi delali v Sloveniji je bilo vse OK, ko jih pa nekdo poizkusi obdavčiti - pazi, banda! - enako kot če bi bili zaposleni v Sloveniji, je pa treba naredit revolucijo...

Okapi ::

Prekleta država!

samotest ::

PandaFlow2 je izjavil:

mitja73 je izjavil:

En dober tvit:
@si_supervizor: Dokler so bili mkrediti v svicarjih ugodnejsi od tistih v €, potrosniki niso jamrali...zdaj pa jok, da so bili zavedeni... #slovenceljni


Ista zgodba kot s Civilno iniciativo Apače... Dokler so bili manj obdavčeni kot če bi delali v Sloveniji je bilo vse OK, ko jih pa nekdo poizkusi obdavčiti - pazi, banda! - enako kot če bi bili zaposleni v Sloveniji, je pa treba naredit revolucijo...


Ironično, da se nam šele v kapitalizmu izkaže, da imamo problem s komunizmom - to je da bi bili enaki ..recimo pri obdavčitvi :)

perci ::

shamo - kaj točno ima komunizem z obdavčitvijo?

samotest ::

Misljena je enakost, enakost obdavcitve v tem primeru.

kow ::

Ce sedaj menjas kredit, je to ekvivalent prodajanja delnic ob gospodarski krizi/recesiji. Premislit moras oz. ocenit kaksen je dolgorocen ravnotezen tecaj. Od tega je odvisno ali kredit menjas. Jaz ga ne bi.

kow ::

Odvisno je seveda tudi kaj ponudi banka pri menjavi kredita.

McMallar ::

Mogoce se ena informacija - svicarska nacionalna banka je ze pred kaksnim mesecem uvedla negativne obrestne mere za depozite visje od 100.000 CHF da bi preprecila ogromen dotok denarja iz Rusije zaradi mocnega padanja rublja. Obresti na navadne racune so minimalne (cca. 0.1%) in obstaja majhna moznost da bodo vpeljali negativne obresti tudi za osebne racune.

Je pa bila odprava kapice veliko presenecenje tudi tu v Svici - vrste pred menjalnicami so bile dolge tudi po vec kot 10m za nakup EUR (precej boljsi tecaj kot banke) in ta vikend so bili ogromni zastoji na mejah ker so vsi hodili v Francijo in Nemcijo v soping...
Why can't a programmer tell the difference between Halloween and Christmas?
Because OCT31 = DEC25

joze67 ::

Okapi je izjavil:

Prekleta država!

Janša je kriv. In/ali murgelski palčki.

jusv ::

Meni pa se ne zdi tako slaba opcija menjava v evrski kredit, zlasti za tiste, ki imajo dolgoročen kredit. Res je, višje so obresti na € kot na CHF, ampak tak se izogneš vse te valutne vojne in lahko dalje mirno spiš.
Pa nevem, od kod vam zdaj prevalitev krivde na banke. Te so ponujale to storitev za prebivalce, kot opcijo. Nihče ni nikoga silil v to. Če so te nizke obresti in valutno tveganje pritegnile, ne pa stabilen kredit na evrih, pol so si kreditojemalci sami krivi, in je BV druge krivit za svoja dejanja.
Pametne smo podnevi z lučjo iskali!

Okapi ::

Po mojem bi se morali tisti s krediti v švicarjih zmeniti z onimi, ki imajo v švicarjih depozite, kako ukrepati. Me prav zanima, kaj bi se uspeli dogovoriti.:))

O.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Okapi ()

Wrop ::

Okapi je izjavil:

Po mojem bi se morali tisti s krediti v švicarjih zmeniti z onimi, ki imajo v švicarjih depozite, kako ukrepati. Me prav zanima, kaj bi se uspeli dogovoriti.:))

O.


Stvar percepcije. Tisti, ki imajo sedaj depozit so proti, da bi dobiček delili, tisti, ki imajo kredit bi bili za, da se izguba porazdeli.
Če bi isti ljudje bili ravno v obratni situaciji pa bi zavzeli ravno obratno stališče.
Smešno je to, da so nekateri ljudje proti nacionalizaciji izgub, potem, pa imajo sami izgubo, krivno iščejo pri drugih. Spet ta prekleta država. Niso mi povedali, da lahko tečaj pade. Izbral sem samo boljšo možnost, ker v evrih ni bilo tako nizkih obrestnih mer, pa take fore.

perci ::

Okapi, zlobnež :D

Jusv - povprečn folk je glup. Zato mamo regulatorne inštitucije (npr. Banka Slovenije), ki so tukaj zato, da glup folk obvarujejo pred lastnimi glupimi odločitvami.

Lahko se pa pretvarjamo, da povprečen državljan razume tveganje, ki ga je sprejel s takim kreditom. Tudi to je možnost.

Za ponazoritev:
Jemanje kredita v švicarjih je približno tako, kot da si pri banki sposodiš denar in potem greš s tem denarjem na forex trgovati z valutnimi križi in na polno shortas švicarja.

Nobenmu povprečnemu državljanu z vsaj nekaj soli v glavi, ne bo na kraj pameti prišlo, da bi počel kaj takega (ker sploh ne razume tega). Kredit v švicarjih je pa isto, samo da to storitev nudijo "zaupanja vredne" banke. Oni v bankah ja vedo kaj delajo in nas ne bodo na suho zavajali, ne???

thramos ::

Nanny state

Poslušajmo percija folk, glupi smo (razen njega?), zato rabimo državo, da nas vodi za roko. Pridružujem se Mihi in Okapiju, prekleta država.

Tomas 33 ::

Če se prav spomnim, so bili krediti do 2007 vezani na tujo valuto (EUR, CHF) in si bil v vsakem primeru pod valutnim tveganjem in si se pač odločil za ugodnejšega (nekateri za manj tveganega).
Na hrvaškem je verjetno tako še danes, in se lahko ti, za razliko od nas, upravičeno pritožujejo čez državo. In zaradi tega hrvaška vlada tu bolj angažira.

Jaz osebno sem leta 2007 za stanovanjski kredit z odprtimi rokami vzel v EUR (manj tveganja; valutna konverzacija pri nakazilu,...). Smo se pa tudi pogovarjali o CFH in je svetovalka kar dobro opisala pasti te možnosti (NLB).

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: Tomas 33 ()

Okapi ::

Tomas 33 je izjavil:

Če se prav spomnim, so bili krediti do 2007 vezani na tujo valuto (EUR, CHF) in si bil v vsakem primeru pod valutnim tveganjem in si se pač odločil za ugodnejšega (nekateri za manj tveganega).

To je sicer res, ampak tolar je bil vezan na evro že od 2004. Pred tem je pa dejansko bilo nemogoče zanesljivo reči, katera valuta je varnejša, kar se jemanja kredita tiče. Ne spomnim pa se, kdaj so ti krediti v frankih postali aktualni.

Tomas 33 ::

To je sicer res, ampak tolar je bil vezan na evro že od 2004. Pred tem je pa dejansko bilo nemogoče zanesljivo reči, katera valuta je varnejša, kar se jemanja kredita tiče. Ne spomnim pa se, kdaj so ti krediti v frankih postali aktualni.


Res je, hotel sem pa poudarit razliko med Slovenijo in Hrvaško.

So pa banka takoj zaslužile pri konverzaciji valut, zato so (verjetno) propagirale CHF.

sotekmovalec ::

NO danes so me z banke že klicali kredit je v odobravanju. Stroškov mi ni so zaračunali notar pa bo tudi kao cenejši ker imajo z njim pogodbo. Bomo vidli.
Jaz sem se tak odločil kot sem napisal, aja pomagali pa so mi v hisafinanc.si v mariboru. Vredi dečki. Očitno nekatere banke sedaj lepo izbirajo stranke na tej podlagi, moja plača je okoli jurja in so me lepo sprejeli. Meni je takrat "moja"banka res lepo povedla ko sem švicarja jemal da se zna obrok precej povišat v času kredita zaradi tečajev. Jebiga sem rekel glavno dfa je v štartu poceni. In je bilo veliko let poceni. Zdaj pa je kot je. Lahko bi spet čakal in modroval kot mnogi pa nisem. Zato sem šel na EUR, požrl to šolo. Glavno da imam kredit. Pri novi banki ki so mi jo svetovali so kredit podaljšali za 4,5 let tako da imam enak obrok kot prej. Zdaj vsaj mirno spim, res da 4,5 let bolj dolgo... Vzel pa sem fiksno obrestno mero, ker bo tudi eurobor šel verjetno gor so rekli.
tomo

Utk ::

Na Hrvaškem je to drugače. Tam tudi avto naročiš po eni ceni, plačaš ga pa po tečaju proti euro na dan ko ga plačaš. Samo da je kuna proti euru še kar stabilna. No, sej tudi pri nas je blo isto, davno nazaj.

jan_g ::

Če se prav spomnim, so bili krediti do 2007 vezani na tujo valuto (EUR, CHF) in si bil v vsakem primeru pod valutnim tveganjem in si se pač odločil za ugodnejšega (nekateri za manj tveganega).


Če se jaz prav spomnim, je bilo možno tudi pred 2007 vzeti kredit v domači valuti s t.i. temeljno obrestno mero (TOM). So pa bili taki krediti izrazito neugodni napram EUR ali CHF kreditom, ker je bil TOM visok.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: jan_g ()

Pithlit ::

Tomas 33 je izjavil:

Smo se pa tudi pogovarjali o CFH in je svetovalka kar dobro opisala pasti te možnosti (NLB).

Sej to so vsi kolkor tolk normalni svetovalci vsem kreditojemalcem povedali.... ampak so mnogi slišali samo to kar je sotekmovalec povedal: "Jebiga sem rekel glavno dfa je v štartu poceni." *kačing!* Zdaj se pa francoze delajo.

Glede Hypo (k je malo na tapeti tukaj)... dve svetovalki (no, svetovalka pa šefica podružnice) sta povsem korektno opozorilii na tveganje CHF.
Life is as complicated as we make it...

St235 ::

sotekmovalec je izjavil:

NO danes so me z banke že klicali kredit je v odobravanju. Stroškov mi ni so zaračunali notar pa bo tudi kao cenejši ker imajo z njim pogodbo. Bomo vidli.
Jaz sem se tak odločil kot sem napisal, aja pomagali pa so mi v hisafinanc.si v mariboru. Vredi dečki. Očitno nekatere banke sedaj lepo izbirajo stranke na tej podlagi, moja plača je okoli jurja in so me lepo sprejeli. Meni je takrat "moja"banka res lepo povedla ko sem švicarja jemal da se zna obrok precej povišat v času kredita zaradi tečajev. Jebiga sem rekel glavno dfa je v štartu poceni. In je bilo veliko let poceni. Zdaj pa je kot je. Lahko bi spet čakal in modroval kot mnogi pa nisem. Zato sem šel na EUR, požrl to šolo. Glavno da imam kredit. Pri novi banki ki so mi jo svetovali so kredit podaljšali za 4,5 let tako da imam enak obrok kot prej. Zdaj vsaj mirno spim, res da 4,5 let bolj dolgo... Vzel pa sem fiksno obrestno mero, ker bo tudi eurobor šel verjetno gor so rekli.
tomo


pa si preveril koliko višja je fiksna obrestna mera? Al si se pustil še enkrat nategnit? Ker ko sem jemal kredit pred par leti je bila razlika med fiksno in variabilno obrestno mero okol 5%, kar pa euribor zlepa ne bo dobil.

fikus_ ::

Te dni sem po radiu mimogrede poslušal nekega finančneka svetovalca, ki je dejal, da je po njegovem najboljša opcija, da odplačila za 2 do 3 leta konvertiraš v EUR po sedanjem tečaju, ostali del pa ostane v CHF. Tako da v tem času plačuješ v EUR po sedanjem menjalnem tečaju, potem pa naj bi se tečaj umiril in plačuješ po starem naprej.

Ne verjamem, da bodo Švicarji dolgo prenesli tako drag CHF. Njihovo gospodarstvo bo enostavno predrago, pa tudi EUR se bo moral okrepiti. Tako da zgornja ideja je spet špekuliranje. Pa tudi nasvete je enostavno dajati v tem primeru, ker nasvetodajalca nič ne stane, če se zmoti!

Invictus ::

Edina špekulacija je ali bo CHF še naraščal ali ne.

Če ne bo, potem ni potrebe po konvertiranju kredita, ker ne zgubiš nič večl kot zdaj. Seveda če bo, potem si prihranil.

Seved pa ne boš nič naredil, če bo vrednost CHF padla. Takrat se boš tolkel po glavi, zakaj sem konvertiral.

Vse ostalo je navadno bluzenje.

Edino vprašanje je, ali si Švica lahko privošči močan frank ali ne ... Ampak očitno je gospodarstvo dovolj dobro da si lahko ...
"Life is hard; it's even harder when you're stupid."

http://goo.gl/2YuS2x

Okapi ::

Pa misliš da banke to omogočajo? Da tako balinaš s kreditom? Bi rekel, da ne, oziroma ti take konverzije tako zaračunajo, da se sigurno ne splača. Poleg tega nimaš kristalne krogle, da bi vedel, kdaj je treba iti na drugo valuto, in če zamudiš, ali si prezgoden, je znova ves trud zaman.

Invictus ::

Seveda omogočajo.

Samo plačaš ... Banke ti naredijo vse ....
"Life is hard; it's even harder when you're stupid."

http://goo.gl/2YuS2x

perci ::

thramos je izjavil:

Nanny state

Poslušajmo percija folk, glupi smo (razen njega?), zato rabimo državo, da nas vodi za roko. Pridružujem se Mihi in Okapiju, prekleta država.

Dobro preberi, kaj sem napisal. Drugače res glup izpadeš.

Če sem špekuliral, ko sem jemal kredit v švicarjih, sem špekulant (s čemer ni nič narobe). Če pa nisem vedel, da s tem špekuliram, sem glup. Žal, to je boleča resnica.

thramos ::

Če si ti glup, ne posplošuj gluposti še na ostale. Glede na nizek odstotek ljudi, ki je vzelo kredit v frankih (pa še med temi je verjetno kar veliko špekulantov), glupost ni tako razširjena kot se tebi zdi.

perci ::

Posplošujem jo na tiste, ki so shortali CHF, ne da bi to vedeli.

Koliko je takih ljudi ne vem, prav tako tudi ti ne.

Vsekakor pa ne gre za nek majhen odstotek ljudi. Od ljudi, ki ji jaz poznam in imajo aktivne kredite, jih je več kot 50% na CHF.

Ravno danes sem se pogovarjal s sodelavko, ki na račun kredita v CHF (20 letnega) puši že leta. In ko sem jo vprašal, če namerava konvertirati v EUR, mi pove, da so zadevo preučili in da se ne splača. Da zna tudi EURIBOR (pazi to: ne EUR ampak EURIBOR) zrasti. Kaj naj rečem drugega kot bog pomagaj?

To je tko kot v igralnici. Popušiš že skoraj vse, zato si sposodiš dodaten denar, da boš pokril izgube in staviš vse na črno.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: perci ()

noraguta ::

PandaFlow2 je izjavil:

mitja73 je izjavil:

En dober tvit:
@si_supervizor: Dokler so bili mkrediti v svicarjih ugodnejsi od tistih v €, potrosniki niso jamrali...zdaj pa jok, da so bili zavedeni... #slovenceljni


Ista zgodba kot s Civilno iniciativo Apače... Dokler so bili manj obdavčeni kot če bi delali v Sloveniji je bilo vse OK, ko jih pa nekdo poizkusi obdavčiti - pazi, banda! - enako kot če bi bili zaposleni v Sloveniji, je pa treba naredit revolucijo...

ne povsem drugače je. taisti so že prej plačevali več, sedaj pa spet plačujejo več.
Pust' ot pobyedy k pobyedye vyedyot!

SasoS ::

Okapi je izjavil:

Pa misliš da banke to omogočajo? Da tako balinaš s kreditom? Bi rekel, da ne, oziroma ti take konverzije tako zaračunajo, da se sigurno ne splača. Poleg tega nimaš kristalne krogle, da bi vedel, kdaj je treba iti na drugo valuto, in če zamudiš, ali si prezgoden, je znova ves trud zaman.


Saj lahko hedgaš, kupiš za par k€ švicarjev, potem pa nakazuješ tisto kar je ugodneje v danem momentu :D

noraguta ::

Okapi je izjavil:

Po mojem bi se morali tisti s krediti v švicarjih zmeniti z onimi, ki imajo v švicarjih depozite, kako ukrepati. Me prav zanima, kaj bi se uspeli dogovoriti.:))

O.

sej to se je vedl, zadnje par let kaj bo. tud vsak je imel možnost premostit kredit v drugo valuto.
Pust' ot pobyedy k pobyedye vyedyot!

thramos ::

perci je izjavil:

Posplošujem jo na tiste, ki so shortali CHF, ne da bi to vedeli.

Koliko je takih ljudi ne vem, prav tako tudi ti ne.

Vsekakor pa ne gre za nek majhen odstotek ljudi. Od ljudi, ki ji jaz poznam in imajo aktivne kredite, jih je več kot 50% na CHF.

Ravno danes sem se pogovarjal s sodelavko, ki na račun kredita v CHF (20 letnega) puši že leta. In ko sem jo vprašal, če namerava konvertirati v EUR, mi pove, da so zadevo preučili in da se ne splača. Da zna tudi EURIBOR (pazi to: ne EUR ampak EURIBOR) zrasti. Kaj naj rečem drugega kot bog pomagaj?

To je tko kot v igralnici. Popušiš že skoraj vse, zato si sposodiš dodaten denar, da boš pokril izgube in staviš vse na črno.


Odstotek kreditov v frankih je razmeroma majhen - pod 20 %. Javni podatki Banke Slovenije. Kolikšen delež je tistih, ki se niso zavedali tveganja res lahko samo ugibamo, ampak glede na pričevanja (tudi soforumašov), da so jim bila tveganja predstavljena, po mojem zelo majhen. Bistveno večji je verjetno delež tistih, ki so ali toliko denarja nujno potrebovali, ali pa so upali na najboljše.

noraguta ::

Invictus je izjavil:

Edina špekulacija je ali bo CHF še naraščal ali ne.

Če ne bo, potem ni potrebe po konvertiranju kredita, ker ne zgubiš nič večl kot zdaj. Seveda če bo, potem si prihranil.

Seved pa ne boš nič naredil, če bo vrednost CHF padla. Takrat se boš tolkel po glavi, zakaj sem konvertiral.

Vse ostalo je navadno bluzenje.

Edino vprašanje je, ali si Švica lahko privošči močan frank ali ne ... Ampak očitno je gospodarstvo dovolj dobro da si lahko ...

švica se lahko z svojo valuto dejansko igra kot ji paše. pa ne bo trpela še nekaj časa ne. dejansko je bilo za švico bolj nevarno vzdrževanje (pre)šibkega franka in gredo v izravnavo. kakšno vezo ima vse skupaj z dolarjem in nafto mi ni jasno ampak zna bit kaj na tem.

thramos je izjavil:

perci je izjavil:

Posplošujem jo na tiste, ki so shortali CHF, ne da bi to vedeli.

Koliko je takih ljudi ne vem, prav tako tudi ti ne.

Vsekakor pa ne gre za nek majhen odstotek ljudi. Od ljudi, ki ji jaz poznam in imajo aktivne kredite, jih je več kot 50% na CHF.

Ravno danes sem se pogovarjal s sodelavko, ki na račun kredita v CHF (20 letnega) puši že leta. In ko sem jo vprašal, če namerava konvertirati v EUR, mi pove, da so zadevo preučili in da se ne splača. Da zna tudi EURIBOR (pazi to: ne EUR ampak EURIBOR) zrasti. Kaj naj rečem drugega kot bog pomagaj?

To je tko kot v igralnici. Popušiš že skoraj vse, zato si sposodiš dodaten denar, da boš pokril izgube in staviš vse na črno.


Odstotek kreditov v frankih je razmeroma majhen - pod 20 %. Javni podatki Banke Slovenije. Kolikšen delež je tistih, ki se niso zavedali tveganja res lahko samo ugibamo, ampak glede na pričevanja (tudi soforumašov), da so jim bila tveganja predstavljena, po mojem zelo majhen. Bistveno večji je verjetno delež tistih, ki so ali toliko denarja nujno potrebovali, ali pa so upali na najboljše.

"problem" so bolj tisti z dolgoročnimi krediti, katerim je obrok parlet nazaj smešno padel sedaj pa nevarno povečal. kdor je špekuliral vmes je pa pač špekulant.
Pust' ot pobyedy k pobyedye vyedyot!

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: noraguta ()

Vitez ::

Roadkill je izjavil:

Par let nazaj je bilo varčevanje vezano na CHF zelo popularno. Mislim, da se zdajle precej folka tepe po glavi.


Kdor je neumen in rad špekulira, naj svojo neumnost pač plača.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: Vitez ()

noraguta ::

zakaj saj sedaj proftirajo?
Pust' ot pobyedy k pobyedye vyedyot!

perci ::

Niti varčevanje niti jemanje kreditov v tuji valuti ni pametno. Oz. je špekuliranje.

Seveda to velja, če je tvoja valuta relativno stabilna kot npr. EUR, CHF, USD, JPY.

Če bi švicar padel bi pa varčevalci popušili.

Je pa res, da je bistveno bolj pametno špekulirat s svojim denarjem, kot s sposojenim.

noraguta ::

perci je izjavil:

Niti varčevanje niti jemanje kreditov v tuji valuti ni pametno. Oz. je špekuliranje.

Seveda to velja, če je tvoja valuta relativno stabilna kot npr. EUR, CHF, USD, JPY.

Če bi švicar padel bi pa varčevalci popušili.

Je pa res, da je bistveno bolj pametno špekulirat s svojim denarjem, kot s sposojenim.

varčevalci so itak pušnili, ko se je švicarska banka odločila, da frank nebo rastel par let nazaj.
Pust' ot pobyedy k pobyedye vyedyot!

thramos ::

perci je izjavil:

Niti varčevanje niti jemanje kreditov v tuji valuti ni pametno. Oz. je špekuliranje.

Seveda to velja, če je tvoja valuta relativno stabilna kot npr. EUR, CHF, USD, JPY.

Če bi švicar padel bi pa varčevalci popušili.

Je pa res, da je bistveno bolj pametno špekulirat s svojim denarjem, kot s sposojenim.


Vse je špekuliranje. Če strmoglavi valuta v kateri varčuješ, pa četudi je domača, si čisto enako na slabšem. Samo več družbe imaš.

perci ::

Varčevanje v svoji valuti na varčevalnem računu ni špekuliranje.

In ne, ni isto, če ti strmoglavi tvoja valuta. Ker ti boš kruh v SLO še vedno lahko kupoval za 1 EUR tako kot prej. Edino švicarskih izdelkov ne boš mogel. Ali morda kupuješ švicarski kruh in mleko?

Zdej, če stvari ne poznaš, vprašaj, pa ti bomo razložili. Ni pa treba glasno pametovat, da ti moramo potem ostali razlagat, zakaj se motiš.

nejcek74 ::

sicer malo samoreklamem kok je tip fejst, ampak recimo da mu 85% verjamem
Drugace pa mislim: slovencem nam je vsem manjkalo financne vzgoje, moji generaciji (recimo da sem opolnoletil z osamosvojitvijo) se posebej. Primarni vzorci kreditojemalcev so bili nasi starsi in stari starsi, kjer pri kreditu ni bil problem kako ga odplacat (inflacija) ampak kako stanovanjski kredit preliti da si lahko kupis TAS-ovega golfa ali opelico iz IDE. Zato zagovarjam nekoliko visjo stopnjo nanny state-a kot ga imajo v zahodnih sosedah. Ampak ocitno je, da pri najemanju kreditov v svicarjih preprosto zaslepila njihova pozresnost.
Vem pa, da tudi sam nisem imel kaj dosti pojma, dokler nisem imel obsezne debate z osebo, ki se s tem poklicno ukvarja. In ja, kredit se jemlje v valuti kjer imas placo ali pa ce si odgovajra, da imas sam v lasti vecjo kolicino druge valute (v tem primeru CHF).
Pa slovenski (in hrvaski) varcevalci sploh niso v najslabsem polozaju. V moji okolici imam cloveka , ki je v 45 minutah izgubil 14 miljonov (frankov), pa drugega, ki je naslednji dan ugotovil, da je osebno bankrotiral: zaradi igranja s Forex vzvodi in platformami, ki ne prikazujejo pravih vrednosti. Govorijo tudi o primerih, ko naj bi avtomaticna prodaja usekala s casovnim stemplom, za katerega se je kasneje izkazalo, daje bilo razmerje 0,0015 in ne 0,89 al kok je bila kao najnizja vrednost.
Drugace pa, pred nadaljnimi ukrepi se vsekakor splaca pocakat na odgovor ECB-ja v naslednjih tednih.

perci ::

V redu je napisal.

noraguta ::

euro banka bi morala že odgoorit ob ruski krizi ko je pobezljal dolar in padla nafta, sedaj je to brezveze. švica se je samo skorigirala glede na trg.
Pust' ot pobyedy k pobyedye vyedyot!

aiko ::

first_line je izjavil:

Saj s tem se pa strinjam, da se te kredite nekaj omehča na podlagi zavajanja bank. Sem skoraj 100% da ljudem niso govorili da obstaja verjetnost da frank zraste, ampak so jim pod nos turili samo papir na katerem je pisalo poceni denar, ugodno, akcija, zaupajte nam...


Ko sem jemal stanovanjski kredit (leta 2007), sem obiskal 9 različnih bank, vse so mi naredile prvo EUR izračun kredita, šele ko sem omenil za CHF so mi naredili tudi izračun za CHF kredit in vse, razen Sparkasse so me opozorile na valutno tveganje in mi tak kredit odsvetovale. Odgovor je bil, da je najmanj rizično dolgoročni kredit jemat v valuti, v kateri pride plača... In čeprav sem bil 80% za CHF kredit, sem si po obisku bank premislil in vzel kredit vezan na Eure.

Tako da banke v 99% opozorijo na tveganje, samo marsikdo to raje presliši ker je trenutni tečaj pač "ugoden"...

noraguta ::

aiko je izjavil:

first_line je izjavil:

Saj s tem se pa strinjam, da se te kredite nekaj omehča na podlagi zavajanja bank. Sem skoraj 100% da ljudem niso govorili da obstaja verjetnost da frank zraste, ampak so jim pod nos turili samo papir na katerem je pisalo poceni denar, ugodno, akcija, zaupajte nam...


Ko sem jemal stanovanjski kredit (leta 2007), sem obiskal 9 različnih bank, vse so mi naredile prvo EUR izračun kredita, šele ko sem omenil za CHF so mi naredili tudi izračun za CHF kredit in vse, razen Sparkasse so me opozorile na valutno tveganje in mi tak kredit odsvetovale. Odgovor je bil, da je najmanj rizično dolgoročni kredit jemat v valuti, v kateri pride plača... In čeprav sem bil 80% za CHF kredit, sem si po obisku bank premislil in vzel kredit vezan na Eure.

Tako da banke v 99% opozorijo na tveganje, samo marsikdo to raje presliši ker je trenutni tečaj pač "ugoden"...

ja samo takrat še švica ni na veliko štampala frankov, da bi vzdrževala razmerje z evrom. kar je počela zadnjih par let sedaj si tega preprosto več ne morejo privoščiti, po drugi strani pa najbrž špekulirajo in za poceni natisnjene franke nabavljajo trenutno precenjene dolarje. vrjetno pa tudi nekaj valute jemlejo iz obtoka. pač probajo izkoristit momentalno vezanje Evrope na ameriško joško...
Pust' ot pobyedy k pobyedye vyedyot!
««
3 / 34
»»


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Stanovanjski kredit (strani: 1 2 3 443 44 45 46 )

Oddelek: Loža
2254376681 (3282) OZZY
»

Vzeti stanovanjski kredit s fiksno ali spremenljivo obrestno mero? (strani: 1 2 3 4 5 6 )

Oddelek: Loža
29465194 (11542) Lonsarg
»

Nakup stanovanja howto manual (odločanje, krediti, obrestne mere, zanke, napake)

Oddelek: Loža
4713242 (6006) Invictus
»

Kredit za stanovanje (strani: 1 2 )

Oddelek: Loža
7416266 (13802) 3p
»

prenos stanovanjskega kredita iz CHF v EUR

Oddelek: Loža
317581 (3558) samotest

Več podobnih tem