» »

edavki.durs.si

edavki.durs.si

perci ::

Furs bo obdelal vse naenkrat, ko jih bo poslal v zaledje, kjer se odmeri dohodnina.

DamijanD ::

Aaaa, hvala za info.

perci ::

Težave z novimi verzijami brskalnikov, naj bi bile rešene. Prav tako je sedaj captcha ločena od podpisne komponente, tako da za uporabo username/password ne rabiš več nalagat vtičnikov, komponent in podobnega sranja. Za fizične osebe bi moralo to kar precej poenostavit zadeve. Podjetja zaenkrat ostajajo tam, kjer so.

https://edavki.durs.si/OpenPortal/Pages...

poweroff ::

Preden začnem izgubljati čas... zadeva deluje tudi na Linuxu?
sudo poweroff

perci ::

Morala bi - z uname in pass - brez certifikata.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: perci ()

perci ::

Ha, sprobal. Oddaja dokumentov deluje tudi na telefonu (android + chrome).

Buggy ::

poweroff je izjavil:

Preden začnem izgubljati čas... zadeva deluje tudi na Linuxu?


S pravilno nastavljeno Oracle javo 8 na Fedora in Ubuntu, zadnje dve verzije v aktualnih FF in Chrome bo slo sigurno. Ce bos podpisoval v Chrome-u, moras osebni cert dodati se v Java shrambo potrdil.

Ganon ::

Ob registraciji sem kliknil, da nimam IID številke, ker nisem našel lanskega informativnega izračuna. Piše, da mi bodo poslali aktivacijsko kodo. Zdaj sem ga našel in me zanima, če lahko to kako popravim. Ne bi rad čakal več dni, da se bom lahko končno prijavil.

kuglvinkl ::

A probat ne moreš?
Your focus determines your reallity

Ganon ::

Če se želim prijaviti, mi javi tole:

Napaka: Vaše digitalno potrdilo ni prijavljeno za uporabo.
Pred prvo uporabo portala eDavki morate prijaviti digitalno potrdilo za uporabo.

kuglvinkl ::

Ganon je izjavil:

Če se želim prijaviti, mi javi tole:

Napaka: Vaše digitalno potrdilo ni prijavljeno za uporabo.
Pred prvo uporabo portala eDavki morate prijaviti digitalno potrdilo za uporabo.


Pa saj ti nočeš prijavo z digitalnim cetifikatom. Kaj pa piše v navodilih?
Your focus determines your reallity

Ganon ::

Čudno je vse skupaj. Rad bi preveril najnovejši informativni izračun, ki je baje že na voljo na njihovi strani. Registriral sem se pod "Nov uporabnik - registracija uporabniškega računa".

https://edavki.durs.si/OpenPortal/Pages...

Digitalno potrdilo imam - POSTArCA.

kuglvinkl ::

če imaš potrdilo, potem ne rabiš imetio vstopa brez potrdila :). Se pravi, uredi si regitsracijo s poštarco.

Aja, sam še nimam IIDja na eDavkih, pa bom v prvi tranši.
Your focus determines your reallity

Zgodovina sprememb…

harvey ::

Ganon je izjavil:

Čudno je vse skupaj. Rad bi preveril najnovejši informativni izračun, ki je baje že na voljo na njihovi strani. Registriral sem se pod "Nov uporabnik - registracija uporabniškega računa".

https://edavki.durs.si/OpenPortal/Pages...

Digitalno potrdilo imam - POSTArCA.

Samo izvedeš prvo prijavo in registracijo certifikata in ne rabiš nobenih uporabniških imen in gesel ter kod.
Ar scáth a chéile a mhaireann na daoine.
------

Ganon ::

Preverjanje komponente za podpisovanje, prosimo počakajte ...
Komponenta za digitalno podpisovanje potrebuje na sistem nameščeno Javo™ in v brskalniku omogočen in delujoč vtičnik Java™.


Moram namestiti Javo? Ne bi rad ničesar nameščal. :|

kuglvinkl ::

oh joj, kakor so si pač zamislili in upoštevali ljudi, ki nočejo nič namestiti. Pa saj te vpraša, če je treba namestiti...
Your focus determines your reallity

perci ::

https://www.zurnal24.si/slovenija/velik...

Sicer butasto senzacionalističen članek ampak...težav s podpisno komponento - no more.

MrStein ::

Hmm, a so spremenili kake zakone?
Ali so prej po nepotrebnem "silili" s podpisovanjem?
Motiti se je človeško.
Motiti se pogosto je neumno.
Vztrajati pri zmoti je... oh, pozdravljen!

perci ::

Jah, moje mnenje je, da je bilo nepotrebno, jap.

Tilen ::

Hvala za bump te teme. Sem vložil IREK-21 in dobil tudi srečko. :)
413120536c6f76656e696a612c20642e642e

Lonsarg ::

Če mene prašaš tole ni ok, dobiš od človeka davčno in emšo pa že imaš dostop. To so zdaj gore nekega osebja v raznih državnih ustanovah(npr zdravstvo), ki se lahko kar v edavke vseh ljudi s katerimi imajo opravka prijavljajo če so firbčni...

jype ::

Lonsarg je izjavil:

dobiš od človeka davčno in emšo pa že imaš dostop
Ne?

Mare2 ::

jype je izjavil:

Lonsarg je izjavil:

dobiš od človeka davčno in emšo pa že imaš dostop
Ne?

In kaj boš s tem? Če hočeš, ti povem davčno številko, in mi še kak davek plačaš. :)
http://bit.ly/Navodilo123 Podpora za N26 Mastercard za Slovenijo

perci ::

Lonsarg je izjavil:

Če mene prašaš tole ni ok, dobiš od človeka davčno in emšo pa že imaš dostop. To so zdaj gore nekega osebja v raznih državnih ustanovah(npr zdravstvo), ki se lahko kar v edavke vseh ljudi s katerimi imajo opravka prijavljajo če so firbčni...

Ni tako.

MH0 ::

perci je izjavil:

Jah, moje mnenje je, da je bilo nepotrebno, jap.

Seveda, ker podpis, ki ste ga imeli ni vreden prebite pare. Vsiljenemu software-u je uporabnik moral dati svoj certifikat, da se podpiše NEKAJ.

OracleDev ::

na SURSu so se na določenih aplikacijah tut odločil tko. Jim dam čist prav, namesto da se "help desk" ukvarja z vsebinsko in tehnično pomočjo aplikacijam so se v 90% ukvarjal s podpisno komponento

perci ::

Vsiljenemu software-u je uporabnik moral dati svoj certifikat, da se podpiše NEKAJ.

Vedno si v xml-u lahko preveril, kaj si podpisal.

Sicer je pa pri uporabi spletnih storitvah vedno tako, da mora obstajati zaupanje do ponudnika storitev. Če ga ni, potem imaš problem.

jype ::

Mare2 je izjavil:

In kaj boš s tem?
Pravimo mu, da davčna in/ali EMŠO nista dovolj za pridobitev dostopa.

perci ::

Seveda ni. Lahko se identificiraš s številko informativnega izračuna dohodnine ali pa si po pošti naročiš enkratno geslo na dom in se identificiraš z njo.

St235 ::

Lahko se identificiraš s številko informativnega izračuna dohodnine

Čaki, a s številko, ki je bila napisana na list papirja in vržena v nabiralnik brez vsake potrditve prejema?

MrStein ::

Če gesla nisi sprejel, ga pač ne boš uporabil.
Motiti se je človeško.
Motiti se pogosto je neumno.
Vztrajati pri zmoti je... oh, pozdravljen!

perci ::

St235 je izjavil:

Lahko se identificiraš s številko informativnega izračuna dohodnine

Čaki, a s številko, ki je bila napisana na list papirja in vržena v nabiralnik brez vsake potrditve prejema?


Ne bit tako šokiran. Na tem istem listu papirja so napisani tudi vsi tvoji dohodki, prispevki, v tujini plačan davek....skratka, vse, kar je relevantno za odmero dohodnine. Skratka, če pride v nepooblaščene roke, imaš večji problem kot samo prijava v edavke.

Mimogrede, ta nova funkcionalnost ne uvaja uporabniškega imena in gesla - to je bilo že prej. Zgolj pri pravnih osebah dodatno omogoča, da se odda dokumente tudi brez podpisa (torej brez uporabe podpisne komponente).

St235 ::

Ne bit tako šokiran. Na tem istem listu papirja so napisani tudi vsi tvoji dohodki, prispevki, v tujini plačan davek....skratka, vse, kar je relevantno za odmero dohodnine. Skratka, če pride v nepooblaščene roke, imaš večji problem kot samo prijava v edavke.


slednjega sem se zavedal, nisem pa si mislil, da to omogoča tudi dostop do edavkov in oddajanje dokumentov v imenu "žrtve". Sam sem pač vedno uporabljal digitalno potrdilo. Tako, da samo podatki o dohodkih, so praviloma precej manj problematični kot to, da nekdo lahko dostopa do tvojega profila na edavkih.

Zgolj pri pravnih osebah dodatno omogoča, da se odda dokumente tudi brez podpisa (torej brez uporabe podpisne komponente).

Ta del se mi zdi smiseln, pod pogojem, da je identiteta uporabnika ustrezno preverjena. Torej, če pridem noter z digitalnim potrdilom, potem res ni potrebe po podpisovanju dokumentov s taistim potrdilom.

MH0 ::

perci je izjavil:

Vsiljenemu software-u je uporabnik moral dati svoj certifikat, da se podpiše NEKAJ.

Vedno si v xml-u lahko preveril, kaj si podpisal.

Sicer je pa pri uporabi spletnih storitvah vedno tako, da mora obstajati zaupanje do ponudnika storitev. Če ga ni, potem imaš problem.

Takšna "povratnica" ni nič vredna.
Če želiš digitalni podpis oddaje podatkov, ki bo morda kaj veljal moraš:
1. Pobrati podatke.
2. Omogočiti izvoz podatkov. (Lepo bi bilo, če ne samo v en format.)
3. Izvoz na strežniku podpisati, da stranka ne more spremeniti podatkov.
4. Napisati nekaj navodil za podpisovanje ampak vseeno stranki prepustiti izbiro orodja za podpisovanje.
5. Upload s strani stranke podpisanega dokumenta.
6. Download ponovno s strani strežnika podpisanega dokumenta, da ima stranka dokazilo o oddaji.

Tako naredim jaz, če zahtevajo podpisovanje. Kar se pa mene tiče pa bi rekel, da je za identifikacijo popolnoma dovolj prijava v sistem ampak naročnik je kralj. :-) Ti boš pa vedel kaj se zahteva za upravni postopek.

poweroff ::

perci je izjavil:

https://www.zurnal24.si/slovenija/velik...

Sicer butasto senzacionalističen članek ampak...težav s podpisno komponento - no more.

Oooo, kako lepo!

Grem kar malo davkov plačat. Z veseljem. 8-)
sudo poweroff

barakus ::

O huuudo, tole je pa velik plus za vse! Pozdravljam tiste na Fursu, ki so to speljali!

Lonsarg ::

jype je izjavil:

Mare2 je izjavil:

In kaj boš s tem?
Pravimo mu, da davčna in/ali EMŠO nista dovolj za pridobitev dostopa.

O pa res, zamešal sem s SI-PASS avtentikacijo na e-upravi kjer je bila emša in davčna dovolj. Za e-davek je res potrebna še tista cifra iz dokumenta.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Lonsarg ()

dronyx ::

St235 je izjavil:

Ta del se mi zdi smiseln, pod pogojem, da je identiteta uporabnika ustrezno preverjena. Torej, če pridem noter z digitalnim potrdilom, potem res ni potrebe po podpisovanju dokumentov s taistim potrdilom.

Nisem prepričan če se lahko tako enostavno to rešuje. Na kakšen način bom jaz lahko čez čas dokazoval, da nisem oddal takega dokumenta, kot ga imajo oni v informacijskem sistemu oziroma da ga ni kdo kasneje spremenil, zamenjal, popravil, ali pa se je vsebina spremenila zaradi kakšne računalniške napake? Pri elektronsko podpisanem dokumentu jaz pričakujem, da se da kasneje preveriti ne samo kdo je podpisnik ampak tudi ali je res podpisal točno ta dokument oziroma da dokument ni bil spremenjen.

St235 ::

Kako pa to dokazuješ pri 1001 drugem elektronskem ali papirnatem dokumentu?

Se strinjam, da elektronski podpis jamči verodostojnost dokumenta itd..., podobno kot se to na papirju dela s parafami, overitvami itd. Samo za večino stvari je to preprosto overkill.

dronyx ::

Seveda odvisno od primera in od zakonodaje, kaj dopušča. Zadeve se pa zapletejo ko pride do zlorab ali primerov na sodiščih, ko pa se lahko tudi presoja verodostojnost elektronskih dokumentov. Tam boš pa težko karkoli dokazoval z wordovim dokumentom, ki ima na koncu pripet skeniran podpis.

perci ::

Bos pa zadevo dokazoval s strezniskimi logi. Ne misli, da so sodišča tako toga, da bi bil podpisan dokument edino relevanten.

Se navadne emaile epostevajo brez problema.

MH0 ::

perci je izjavil:

Bos pa zadevo dokazoval s strezniskimi logi. Ne misli, da so sodišča tako toga, da bi bil podpisan dokument edino relevanten.

Se navadne emaile epostevajo brez problema.


S "strežniškim logom" boš dokazal, da stranka ve kaj si s svojo lastno podpisno komponento elektronsko podpisal v njenem imenu? Kako? Po moje ne. Ti bodo pa verjeli, to pa ja. :-)

dronyx ::

Kaj sodišča verjamejo je eno. Jaz jih tudi cel kup poznam ki verjamejo, da je elektronski podpis nek info na dokumentu, kjer je navedeno kdo ga je podpisal in številka certifikata. Ti so celo prepričani, da se da tak podpis natisnit na papir, izvirnik v elektronski obliki pa pobrišeš, ker ti zmanjka prostora na strežniku za e-arhiv. Drugo pa je ko pridejo na vrsto sodni izvedenci in začnejo razlagat kaj pomenijo posamezni členi v Zakonu o elektronskem poslovanju in elektronskem podpisu. Tu se zna potem pa grdo zaplesti.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: dronyx ()

St235 ::

MH0 je izjavil:

perci je izjavil:

Bos pa zadevo dokazoval s strezniskimi logi. Ne misli, da so sodišča tako toga, da bi bil podpisan dokument edino relevanten.

Se navadne emaile epostevajo brez problema.


S "strežniškim logom" boš dokazal, da stranka ve kaj si s svojo lastno podpisno komponento elektronsko podpisal v njenem imenu? Kako? Po moje ne. Ti bodo pa verjeli, to pa ja. :-)


nič bolj kot če boš mahal s šopom papirja na katerem je podpis na zadnji strani od 20ih. pač odvisno od papirja in ostalih okoliščin.

Elektronski podpis vsekakor je višja stopnja verodostojnosti, samo za vsakodnevno poslovanje je bolj kot ne overkill. Si predstavljaš, da bi privqatno podjetje zahtevalo elektronski podpis, ko jih prosiš, če ti lahko sporočijo koliko stane kila kruha?

Tudi pri papirnem poslovanju imaš možnosti overitev, parafiranja, žigov in ne vem še česa, pa to v dnevno ni smiselno uporabljat.

perci ::

Lakotnik je lepo povedal.

dronyx ::

St235 je izjavil:

...nič bolj kot če boš mahal s šopom papirja na katerem je podpis na zadnji strani od 20ih.

Sam osebno za pomembne dokumente raje vidim da mi pošljejo lepo na papirju s podpisom in po možnosti še žigom. V takem primeru vsaj z veliko verjetnostjo vem, da imajo tudi pri sebi eno tako kopijo nekje v omari in da je ne bodo kar tako izgubili, kar se zlahka zgodi elektronskim dokumentom.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: dronyx ()

perci ::

Ne vem... Zadnjič so na sodišču lepo izgubili oporoke v fizični obliki - epic fail. Omare gor ali dol.

Če imaš ti pri sebi elektronski izvod (govorim o pravem, s kvalificiranim digitalnim potrdilom podpisane izvodu) ima ta popolnoma enak status kot fizičen dokument.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: perci ()

Mavrik ::

St235 je izjavil:


Elektronski podpis vsekakor je višja stopnja verodostojnosti, samo za vsakodnevno poslovanje je bolj kot ne overkill. Si predstavljaš, da bi privqatno podjetje zahtevalo elektronski podpis, ko jih prosiš, če ti lahko sporočijo koliko stane kila kruha?


Glede na to da elektronski podpis epošte ali PDFja zahteva par klikov in sem precej delal s podjetji, ki elektronsko podpisujejo VSE svoje dokumente... ja si komot predstavljam. V bistvu bi trdil da je elektronsko podpisovanje vse tvoje korespodence dobra praksa, ki je ni težko uvesti.

A ti misliš da mora računalnik za generiranje in enkripcijo hasha poklicati notarja al kaj? :P
The truth is rarely pure and never simple.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Mavrik ()

St235 ::

zanimivo, da je bila potem to na eDavkih cela znanstvena fantastika, glede na to kako enostavno je vse skupaj.

Vidim pa da obvaladas brezvezno posplosevanje, ker jaz sem pa delal s precej podjetji, ki se jim s te ne da ubadat pri vsakem emailu.

Predvsem pa nihce od mene ni zahteval da jim posiljam elektronsko podpisane banalne dokumente/emaile, o cemer sem govoril v svojem postu.

Ima pa vsak seveda pravico podpisovat dokumente kot mu pase. Tudi vsak list papirja, ki ga imas v hisi lahko das overit, ce zelis.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: St235 ()

DamijanD ::

V bistvu bi morali vsi OSi + brskalniki podpirati podpisovanje out of the box. Torej naloga uporabnika je samo, da na OS oz v brskalnik namesti certifikat. Brez nekih zunanjih komponent ipd. Tako da bi lahko imeli povsem standardni javascript klic, ki bi sprožil postopek podpisovanja.


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Nameščanje podpisne komponente za Edavke

Oddelek: Pomoč in nasveti
364716 (2585) Bellzmet
»

Prijava računa v tujini

Oddelek: Loža
156432 (3556) Ales
»

Digitalno potrdilo - SIGENCA, problem

Oddelek: Pomoč in nasveti
208505 (6269) fulgur
»

Najdena resna varnostna ranljivost v AJPESovi podpisni komponenti (strani: 1 2 3 4 5 )

Oddelek: Novice / Varnost
20176207 (58761) jukoz
»

FURS in Telemach priporočata uporabo starih luknjičastih brskalnikov (strani: 1 2 )

Oddelek: Novice / Brskalniki
9236091 (30241) mojca

Več podobnih tem