» »

Vprašanje glede lastništva oz. posedovanja fotk

Vprašanje glede lastništva oz. posedovanja fotk

«
1
2

Pithlit ::

Vprašanje je bolj za rezidenčne pravnike kot neka čisto laična mnenja (takšno že imam).

Zadeva je sledeča. V bolnici je kirurg med operacijo napravil par slik (no, tam okol 100). Jaz bi rada te slike imela dasiravno niso pretirano lepe (pač, mesarjenje pa to). Vodstvo bolnice mi teh slik noče posredovati. Zdaj me zanima ali imam jaz kakšno pravno podlago da te slike pridobim, glede na to da sem na njih kot model... pa glede na to da jim nisem dala nikakršne ekskluzive do uporabe teh slik (dala sem le pisno dovoljenje da se lahko slika)?

Vodstvo bolnice se izgovarja na strah da bi v primeru objave slik (z moje strani) potencialni pacienti pobegnili (ker bi pač videli to 'mesarsko klanje'). Seveda oni ne vidijo nobenega problema v tem da točno te slike sami objavljajo (je pa res da so slike brez kakršnihkoli osebnih podatkov oz. ne omogočajo identifikacije).
Life is as complicated as we make it...

Ziga Dolhar ::

Tvoja pravica je ključno odvisna od besedila soglasja, ki si ga podpisala. Avtorska pravica privzeto pripade avtorju, ne objektu fotografije.
https://dolhar.si/

Pithlit ::

Podpisala sem da se lahko fotografira v izobraževalne namene. To je vse. Ne rabim pa avtorskih pravic. Rada bil le imela slike da si jih ob priliki lahko pogledam.
Life is as complicated as we make it...

mitja73 ::

Lastnik je bolnica in pa zavarovalnica ki je plačala poseg.
Če bi bila samoplačniško pa so slike tvoje.

poweroff ::

Mitja, na podlagi česa to trdiš?

Avtorska pravica sicer nastane s trenutkom stvaritve in pripade avtorju, ki je slike posnel. Ti kot objekt slikanja pa lahko daš soglasje za slikanje, vendar je to soglasje danes načeloma precej neodvisno od avtorske pravice, še zlasti pa to velja v tvojem primeru, ko te iz slike ni možno identificirat.

Zgodovinsko gledano sta sicer avtorska pravica in pravica do zasebnosti precej povezani (npr. Pavesich proti New England Life Insurance Co. iz 1905, kjer so fotografijo Paola Pavesicha uporabili za reklamo za življenjsko zavarovalnico brez njegovega soglasja. Ampak danes sta ti dve pravici že precej ločeni. Zato bi bilo najbolje, da napišeš točno besedilo soglasja, ki si ga podpisala.
sudo poweroff

Pithlit ::

Avtor je kirurg.

Zavarovalnica nima kaj žokat zraven pa da se na glavo postavijo, ne glede na to kdo je poseg plačal. Niti bolnica nima, načeloma, kaj žokat.

Točno besedilo soglasja? "Dovoljujem fotografiranje v izobraževalne namene." Če se torej slike pjavijo kjerkoli nepovezano z izobraževanjem... jih v tistem momentu spravim na sodišče. Soglasja v reklamne ali zabavne namene nisem dala in mi na kraj pameti ne pade da bi ga.

Ampak mene zanima izključno to ali lahko od vodstva bolnice kakorkoli zahtevam da mi predajo kopije (slike so, seveda, v digitalni obliki) slik, oz. jih dajo na vpogled. Nikakor ne mislim izpodbijati avtorstva.

Mimogrede, obstaja par slik iz katerih je identifikacija možna... čeprav je bilo podano ustno zagotovilo da se teh slik ne bo nikjer uporabljalo.
Life is as complicated as we make it...

jype ::

Pravnih možnosti za pridobit fotografij nimaš.

Jaz sem vnaprej rekel, da lahko slikajo, če jaz potem lahko gledam. Za domov mi jih niso dali.

mitja73 ::

poweroff je izjavil:

Mitja, na podlagi česa to trdiš?
.


Praksa, pojdi se samoplačniško slikat v isto ustanovo in slike dobiš ti kot plačnik/naročnik.

Janac ::

Pithlit, upam da dobiš fotke!

poweroff ::

mitja73 je izjavil:

Praksa, pojdi se samoplačniško slikat v isto ustanovo in slike dobiš ti kot plačnik/naročnik.

Se pravi nakladaš v tri krasne. ;)
sudo poweroff

Pithlit ::

mitja73 je izjavil:

poweroff je izjavil:

Mitja, na podlagi česa to trdiš?
.


Praksa, pojdi se samoplačniško slikat v isto ustanovo in slike dobiš ti kot plačnik/naročnik.

Na podlagi česa trdiš da je lastnik bolnica in zavarovalnica. Nekako je logično da če plačaš za slikanje pol slike tudi dobiš.
Life is as complicated as we make it...

mihec87 ::

Gre se za fotke operacije in ne slike rentgena itd..

Mehmed ::

Pithlit je izjavil:


Mimogrede, obstaja par slik iz katerih je identifikacija možna... čeprav je bilo podano ustno zagotovilo da se teh slik ne bo nikjer uporabljalo.


Zakaj jih potem sploh imajo? A ni logicno, da ne naredis takih oz. ce jih ze jih zbrises, ne pa jah imam ampak ne bom uporablju, castna pionirska.

Pithlit ::

mihec87 je izjavil:

Gre se za fotke operacije in ne slike rentgena itd..

Ja, in? Na podlagi česa je lahko lastnik bolnica in/ali zavarovalnica?
Life is as complicated as we make it...

Ziga Dolhar ::

Na podlagi avtorske pravice, ki pripada avtorju.
https://dolhar.si/

Zgodovina sprememb…

mihec87 ::

Pithlit je izjavil:

mihec87 je izjavil:

Gre se za fotke operacije in ne slike rentgena itd..

Ja, in? Na podlagi česa je lahko lastnik bolnica in/ali zavarovalnica?

V bistvu sem omenil ker je v par postih zasledit da niso iste slike v mislih..

Arctander ::

Hm, kaj pa ZVOP-1 in pravica do pridobitve kopije osebnih podatkov?

Če si na fotkah prepoznavna, potem takšne fotke vsebujejo osebne podatke in bi ti morali izročiti kopije.

Pithlit ::

Ziga Dolhar je izjavil:

Na podlagi avtorske pravice, ki pripada avtorju.

Avtor je kirurg.

Arctander je izjavil:

Če si na fotkah prepoznavna, potem takšne fotke vsebujejo osebne podatke in bi ti morali izročiti kopije.

Sem le na nekaterih (veliki manjšini).
Life is as complicated as we make it...

Zgodovina sprememb…

  • spremenila: Pithlit ()

Okapi ::

Kirurg je lastnik moralnih avtorskih pravic, materialne ima pa bolnica, ali morda zavarovalnica, če je posebej plačala stroške slikanja.

Phantomeye ::

Pithlit je izjavil:

Vprašanje je bolj za rezidenčne pravnike kot neka čisto laična mnenja (takšno že imam).

Zadeva je sledeča. V bolnici je kirurg med operacijo napravil par slik (no, tam okol 100). Jaz bi rada te slike imela dasiravno niso pretirano lepe (pač, mesarjenje pa to). Vodstvo bolnice mi teh slik noče posredovati. Zdaj me zanima ali imam jaz kakšno pravno podlago da te slike pridobim, glede na to da sem na njih kot model... pa glede na to da jim nisem dala nikakršne ekskluzive do uporabe teh slik (dala sem le pisno dovoljenje da se lahko slika)?

Vodstvo bolnice se izgovarja na strah da bi v primeru objave slik (z moje strani) potencialni pacienti pobegnili (ker bi pač videli to 'mesarsko klanje'). Seveda oni ne vidijo nobenega problema v tem da točno te slike sami objavljajo (je pa res da so slike brez kakršnihkoli osebnih podatkov oz. ne omogočajo identifikacije).


Ekskluzivo za uporabo lahko ponudi zgolj nosilec (materialnih) avtorskih pravic. Ne pa objekt na fotografiji. Tvoja 'moč' se začne in konča pri izjavi ali dovoliš slikanje v namen izobraževanja ali ne dovoliš. Ostalo je načeloma izven tvojega dosega, če se avtor tako odloči.

Govori s kirurgom, mogoče ti bo on odstopil kopije (pod mizo).

korenje3 ::

Pithlit je izjavil:

Podpisala sem da se lahko fotografira v izobraževalne namene. To je vse. Ne rabim pa avtorskih pravic. Rada bil le imela slike da si jih ob priliki lahko pogledam.


torej je vse odvisno od lastnika slik, to pa nisi ti.
in pa o avtorski pravicah... to velja za tiste ki slikajo, ne pa za slikane.
i9-12900k; 32GB DDR5-6000 CL36; Nvidia RTX 3080 ti;
Gigabyte Aorus z690 master; Be Quiet Dark Power 12 1000W

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: korenje3 ()

Pithlit ::

Okapi je izjavil:

Kirurg je lastnik moralnih avtorskih pravic, materialne ima pa bolnica, ali morda zavarovalnica, če je posebej plačala stroške slikanja.

Čakaj. Bolnica ima avtorsko pravico zgolj zato ker so njeni prostori pa zato ker daje kirurgu plačo? Zavarovalnica pa zato ker kao krije stroške posega (tehnično jih ne, da samo denar, naprej se pa bolnica odloča kam bo ta denar šel)?

Kirurg je lastnik fotoaparata. In spominske kartice. Fotografiral je on. Pa 'motiv' je tudi on urejal. Je torej še vedno lastnik 'le' moralnih avtorskih pravic?

Phantomeye je izjavil:

[Ekskluzivo za uporabo lahko ponudi zgolj nosilec (materialnih) avtorskih pravic. Ne pa objekt na fotografiji. Tvoja 'moč' se začne in konča pri izjavi ali dovoliš slikanje v namen izobraževanja ali ne dovoliš. Ostalo je načeloma izven tvojega dosega, če se avtor tako odloči.

Govori s kirurgom, mogoče ti bo on odstopil kopije (pod mizo).

Ja sej to mi je jasno (skozi debato). Ampak mi debata odpira nova vprašanja. Na kakšni podlagi lahko vodstvo bolnice kirurgu prepove deljenje slik (z mano, v tem primeru)? Če ne vidim slik, kakšno kontrolo imam jaz nad tem kaj se objavlja in kaj ne (glede na to da je poseg trajal 5.5ur... in da jaz nisem bila prisebna... se je lahko slikalo marsikaj)? Zakaj vodstvo bolnice kot razlog za nedeljenje fotografij navaj strah pred potencialno izgubo pacientov namesto da bi lepo rekli da pač jaz nimam pravne podlage ("se bojimo da si bodo pacienti, ki si želijo ta poseg, premislili če bodo videli slike")? Zakaj jim ni noben problem deliti fotk posnetih izven operacijske? Something smells fishy...

No, trenutno ni še panike. Imam par dokumentov še za pridobit. Zdaj vem da nimam pač kaj s pravniki 'groziti'.
Life is as complicated as we make it...

jype ::

Pithlit> Kirurg je lastnik fotoaparata. In spominske kartice. Fotografiral je on. Pa 'motiv' je tudi on urejal. Je torej še vedno lastnik 'le' moralnih avtorskih pravic?

Če je to počel med delovnim časom so materialne avtorske pravice običajno od njegovega delodajalca.

Aston_11 ::

Pithlit je izjavil:

Na kakšni podlagi lahko vodstvo bolnice kirurgu prepove deljenje slik (z mano, v tem primeru)?
Če prav pomnim, avtorsko delo, ki ga naredi delavec, gre delodajalcu. Podlaga je delovno razmerje.

Pithlit je izjavil:

Zdaj vem da nimam pač kaj s pravniki 'groziti'.
Boca vina + faktor prepričevanje (se mu lepo nasmeješ, ga pogledaš z očkami...).

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Aston_11 ()

Pithlit ::

jype je izjavil:

Če je to počel med delovnim časom so materialne avtorske pravice običajno od njegovega delodajalca.

To mi je pa nekaj novega. In dejansko (ako je to res) postavlja zelo resen precedens. Ker je potem vse kar počnemo med delovnim časom last delodajalca. Tudi, recimo, en čisto oseben, intimen mail ki ga spišeš ko imaš 2 minuti lufta.

Ne vem, težko verjamem. Lahko pa da delodajalec na to gleda selektivno in si lasti pravice nad enimi slikami, nad drugimi pa ne.
Life is as complicated as we make it...

Ziga Dolhar ::

ZASP, 101. člen

DELOVNO RAZMERJE

Avtorsko delo iz delovnega razmerja

101. člen

(1) Kadar avtorsko delo ustvari delojemalec pri izpolnjevanju svojih obveznosti ali po navodilih delodajalca (avtorsko delo iz delovnega razmerja), se šteje, da so materialne avtorske pravice in druge pravice avtorja na tem delu izključno prenesene na delodajalca za deset let od dokončanja dela, če ni s pogodbo drugače določeno.

(2) Po preteku roka iz prejšnjega odstavka pripadejo pravice iz prejšnjega odstavka delojemalcu, s tem da delodajalec lahko zahteva njihov ponovni izključni prenos proti plačilu primernega nadomestila.
https://dolhar.si/

Zgodovina sprememb…

Pithlit ::

Prav. Kaj pa ko avtorsko delo ni usvarjeno v okviru izpolnjevanja obveznosti oz. po navodilih delodajalca?
Life is as complicated as we make it...

Okapi ::

Potem te pa lahko odpustijo, ker v službenem času počneš nekaj za svoj račun.>:D

Zgodovina sprememb…

  • odbrisal: bluefish ()

Pithlit ::

To pa še malo bolj dvomim kot to da je, po defaultu, vse kar narediš na šihtu last delodajalca.
Life is as complicated as we make it...

Phantomeye ::

Pithlit je izjavil:

To pa še malo bolj dvomim kot to da je, po defaultu, vse kar narediš na šihtu last delodajalca.


Sej ni. Samo, če je delodajalec (bolnica) naročil kirurgu naj slika, potem je fotografiranje opravil v sklopu svojih službenih nalog in ne za svoj album. Drugo je, če je tebe slikal v lastne namene. Npr. kirurg pripravlja učbenik, članek za objavo (lahko je tudi oboje, za arhive bolnice in zase ... na strokovni ravni, ne, again, za domačo zbirko).

Zgodovina sprememb…

Pithlit ::

Phantomeye je izjavil:

Samo, če je delodajalec (bolnica) naročil kirurgu naj slika

Ni. Vsaj kakor je bilo meni razloženo.
Life is as complicated as we make it...

Mehmed ::

A ima smisel se osredotocat na delodajalca? Na koncu bosta verjetno kirurgova tako bolnica kot kaka medicinska fakulteta, pa med enim sihtom slika za drugega. Potem pa gruntat cigave so pravice, ce ne njegove, od unega k ga placa ta cajt al unega, ki mu naroci slike itd.

Ce ni skrivnost zakaj sploh soglasanje s tem slikanjem?

Pithlit ::

Zato ker se mi zdi kul da se naši kirurgi učijo tudi kake nove tehnike namesto da se šlepajo na zastarelih in popolnoma neprimernih. Pač ne gre se za rutinske zadeve.
Life is as complicated as we make it...

Phantomeye ::

Pithlit je izjavil:

Phantomeye je izjavil:

Samo, če je delodajalec (bolnica) naročil kirurgu naj slika

Ni. Vsaj kakor je bilo meni razloženo.


Če je pobuda za fotografiranje prišla s kirurga in ne bolnice, zakaj si pa potem spraševala osebje? Vprašaj kirurga.

Pithlit ::

Ja koga pa misliš da sem? Njemu je vodstvo prepovedalo deljenje fotk... ampak samo tistih iz operacijske, za ostale jih očitno ne briga. Kakšen je njihov razlog sem pa tudi že navedla. V glavnem je precej fishy vse skupaj.

Nima grozne veze... bom morala najprej tistih par dokumentov na kup spravit pa bom pol naprej gruntala kaj in kako.
Life is as complicated as we make it...

nevone ::

Meni se zdi nedopustno, da nisi upravičena do tistih fotografij.

Verjetno pa so oni zakonsko pokriti. Tako da, če greš v spor z njimi, boš verjetno žal morala iti do instance, ki ureja zakone.

o+ nevone
Either we will eat the Space or Space will eat us.

jype ::

nevone> Meni se zdi nedopustno, da nisi upravičena do tistih fotografij.

Meni tudi in jaz ponavadi vpogled v posnetke zahtevam vnaprej, pa do zdaj še nisem slišal, da mi jih ne bi smeli pokazat.

Pithlit> Ni. Vsaj kakor je bilo meni razloženo.

Hja, če gre za fotografiranje za namene izobraževanja, potem je delodajalec tisti, ki drži avtorske pravice. Smotrno bi bilo sicer imeti zakonodajo urejeno tako, da če nekoga financira davkoplačevalski denar, so njihovi avtorski izdelki, podobno kot v ZDA, last javnosti.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: jype ()

Pithlit ::

jype je izjavil:

Hja, če gre za fotografiranje za namene izobraževanja, potem je delodajalec tisti, ki drži avtorske pravice.

Razloženo je bilo da se gre za osebno zbirko kirurga... ki pa si kljub temu pridržuje pravico do objave v primeru da se odloči objavit kakšen strokoven članek na to temo.

Lahko pa da se mi je kdo gladko zlagal.
Life is as complicated as we make it...

jype ::

Pithlit> Razloženo je bilo da se gre za osebno zbirko kirurga...

Prepričan sem, da pravno gledano delodajalec kirurga lahko doseže lastništvo fotografij, posnetih med opravljanjem dela za tega istega delodajalca, če gre za posnetke, povezane z delom.

(Če bi na okenski polici okna bolnišnice pristal beloglavi orel, pa bi ga kirurg fotografiral, bi seveda stvar lahko bila drugačna.)

nevone ::

Podpisala sem da se lahko fotografira v izobraževalne namene.


Komu si to podpisala, bolnišnici ali kirurgu osebno?

Ampak se bojim, da je vseeno komu. Zagotovo ti pravno-formalo avtor ni dolžan predati svojega izdelka. Bi pa bilo lepo od njega, če bi ti vseeno te fotografije dal ali vsaj prodal.

Vendar, če si podpisala, da se jih lahko uporabi v izobraževalne namene, mu jih pravno-formalno spet ni treba, razen če ti dokažeš, da jih boš uporabljala v izobraževalne namene.

o+ nevone
Either we will eat the Space or Space will eat us.

Pithlit ::

Bomo nehal pametovat...
Life is as complicated as we make it...

nevone ::

Bomo nehal pametovat...


Seveda, ker smo prišli do končnega odgovora.

o+ nevone
Either we will eat the Space or Space will eat us.

jype ::

Jaz upam da to pomeni, da je dobila fotke.

Ziga Dolhar ::

Pithlit, le nasvet - pošlji zdravniku oz. zdravstvenemu zavodu (zelo) prijazen dopis, v katerem pojasniš, da razumeš, da avtorska pravica pripada zdravniku oziroma zavodu. Da pa jih vseeno prosiš, če ti glede na zelo osebno naravo posega, ki bo tudi zaznamovalo tvoje življenje, vseeno lahko posredujejo fotografije. Pojasniš še, da slik ne boš objavljala ali drugače širila.

p.s.: Ne vem, za kakšen poseg je šlo tokrat; lahko le domnevam, da je kako povezan s tvojimi prejšnjimi.
https://dolhar.si/

Pithlit ::

nevone je izjavil:

Seveda, ker smo prišli do končnega odgovora.

U bistvu nismo. Sem že parkrat povedala da pač rabim še par dokumentov spravit skupaj (ko sem odprla temo sem pač upala da mi ne bo treba).

jype je izjavil:

Jaz upam da to pomeni, da je dobila fotke.

Ne (še).

Ziga Dolhar je izjavil:

Pithlit, le nasvet... Pojasniš še, da slik ne boš objavljala ali drugače širila.

p.s.: Ne vem, za kakšen poseg je šlo tokrat; lahko le domnevam, da je kako povezan s tvojimi prejšnjimi.

Mah jim kar povem da podpišem NDA (sploh mi na kraj pameti ne pade da bi jih komurkoli kazala - ne vem sploh zakaj se tega bojijo, še posebej pa ne vem zakaj se karkoli bojijo glede na to da sem z rezultatom zelo zadovoljna).

In ja, je povezan. Čez 1.12. sem šla čez cilj.
Life is as complicated as we make it...

Ziga Dolhar ::

Čestitke :).
https://dolhar.si/

Pithlit ::

Hvala >:D
Life is as complicated as we make it...

nevone ::

U bistvu nismo. Sem že parkrat povedala da pač rabim še par dokumentov spravit skupaj (ko sem odprla temo sem pač upala da mi ne bo treba).


Super, če ti rata. Ker koneckoncev si ti njim naredila uslugo, s tem ko si podpisala, da lahko fotografirajo.
Either we will eat the Space or Space will eat us.

Mare2 ::

Pomembno je kaj piše v dokumentu, ki si ga podpisala. Tega natančno mi ne vemo. Verjetno ni samo ena vrstica. :)
http://bit.ly/Navodilo123 Podpora za N26 Mastercard za Slovenijo

Pithlit ::

Ne boš verjel... Glede vprašanja je pomembna samo ena.
Life is as complicated as we make it...
«
1
2


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Sodišče Evropske unije: ponovna objava že objavljenih avtorskih del ni dovoljena (strani: 1 2 3 )

Oddelek: Novice / Avtorsko pravo
10427551 (21085) St235
»

Opice ne morejo imeti avtorskih pravic (strani: 1 2 3 )

Oddelek: Novice / Avtorsko pravo
14841821 (37581) AndrejO
»

Nemško sodišče dovolilo, da en partner po razhodu od drugega zahteva brisanje intimni (strani: 1 2 3 4 )

Oddelek: Novice / Zasebnost
17755829 (50995) BigWhale
»

Program kot avtorsko delo

Oddelek: Programiranje
184439 (3745) [D]emon
»

Norveški fotograf predstavljal fotografije iz banke posnetkov kot lastne (strani: 1 2 )

Oddelek: Novice / Avtorsko pravo
6417687 (13252) noraguta

Več podobnih tem