» »

Vrednost denarja včasih

Vrednost denarja včasih

1
2
3

MeGreat ::

Zazidljiva zemlja ter raznorazni prispevki so se podražili, sam material se je mogoče še relativno pocenil.

40 let nazaj je dedek dal za 1000m^2 zazidljive parcele v Ljubljani (3km izven centra LJ) svojo letno plačo, bil je pa zidar. Danes to pač ni mogoče z povprečno plačo

tintorel ::

Povprečni ljudje so bili bolj vajeni skromnosti in so vse sile usmerili v bajto. Torej, nič morja, nič smučanja, skoraj nič kulture. Sodelavec mi je pravil, da se ne spominja tistih 15-ih let zabitih v bajto, ker ni doživel nič drugega. Ali pa tista: "Ko zaslišim mešalec za malto, mi gre kar na bruhanje".

Kolikor se spomnem, s papirji (gradbena dovoljenja,...) ni bilo vse tako dosledno kot je zdaj. Po več letih od vselitve so šele skompletirali papirje. Tudi s podmazovanjem.

Direktne primerjave takratnih razmer z današnjimi so mimo. Se je preveč vse spremenilo.

gruntfürmich ::

mislim da so bajto enostavno zgradili samo tisti v 80h, ko so jim stalali kredite in jih je požrla inflacija. taki se potem kurčijo kako ne morš bajte postavit.
moja sta jo kakih 10 let prej, pa sta jo hudo težko skupi spravla...
"Namreč, da gre ta družba počasi v norost in da je vse, kar mi gledamo,
visoko organizirana bebavost, do podrobnosti izdelana idiotija."
Psiholog HUBERT POŽARNIK, v Oni, o smiselnosti moderne družbe...

PrihajaNodi ::

fosil je izjavil:

Glede samogradnje in pomoči je še en zelo pomemben dejavnik.
Včasih so se službe končale že ob 2h, najkasneje 3h popoldne. Potem si lahko na hiši oddelal še vsaj pol šihta.
Danes med tednom ne moreš naredit nič.
Ostanejo ti kvečjemu vikendi, kar je bolj malo.
Zato boš tudi težje dobil brezplačno pomoč.


To sem že omenil pa so me zbrisali.

Vikende se dela še danes in enostavno ni časa da bi še sam kako kopalnicov naredil, kaj šele bajto. Aja tudi to sem omenil da so imela večja podjetja vikende v toplicah na Hrvaškem in so delavci med dopusti hodili tja za teden ali dva.

Yugoslavija kot taka daleč od tega da je bila slaba, UKC je bil med top zdravstvenimi ustanovami, tam se je zdravil celo Tito, danes vemo kaj je. Tudi tehnološko Yuga ni bila slaba.

gruntfürmich je izjavil:

mislim da so bajto enostavno zgradili samo tisti v 80h, ko so jim stalali kredite in jih je požrla inflacija. taki se potem kurčijo kako ne morš bajte postavit.
moja sta jo kakih 10 let prej, pa sta jo hudo težko skupi spravla...



Ni res to. Za svoje lahko rečem da so kupili hišo na parceli brez kreditov. Oče obrtnik, mama navadna delavka v Iskri.

Zgodovina sprememb…

Okapi ::

Pa ko se omenja poceni parcele in dovoljenja ne pozabit, da je bilo pol hiš zgrajenih na črno, potem se jih je pa naslednjih 40 let počasi legaliziralo, ker bi bila narodna katastrofa, če bi hoteli vse dosledno podreti.

Invictus ::

Predvsm naši ta stari niso toliko jamrali kot mladina danes ampak so zadeve naredili.

Saj nihče ni vedel da bo kredite požrla inflacija ko so jih vzeli. Nihče ni tega vedel.
"Life is hard; it's even harder when you're stupid."

http://goo.gl/2YuS2x

PrihajaNodi ::

Invictus je izjavil:

Predvsm naši ta stari niso toliko jamrali kot mladina danes ampak so zadeve naredili.

Saj nihče ni vedel da bo kredite požrla inflacija ko so jih vzeli. Nihče ni tega vedel.


Se je pa dalo tudi brez njih. Danes? Danes so ljudje srecni za sluzbo in 600€.

Okapi je izjavil:

Pa ko se omenja poceni parcele in dovoljenja ne pozabit, da je bilo pol hiš zgrajenih na črno, potem se jih je pa naslednjih 40 let počasi legaliziralo, ker bi bila narodna katastrofa, če bi hoteli vse dosledno podreti.


Katastrofa je bila ukinitev SDK-ja, ker so vedeli zakaj.

Zgodovina sprememb…

Utk ::

Invictus je izjavil:


Saj nihče ni vedel da bo kredite požrla inflacija ko so jih vzeli. Nihče ni tega vedel.

Ni, so pa "vedeli", da bojo imeli službo, za zmeraj. Pa banke tudi. Danes bi že to marsikomu dost pomenilo.

cekr ::

Ne vem, kaj toliko omenjate kredite.
Mojedva tastara sta vse skup spravila brez pufov. Je pa res, da takrat kar precej let nisem videl morja, tudi pomislit nisem smel nanj. No, se navadiš. Ni bilo krize.
Sedaj morate imeti vse. Polno stvari je, kjer bi se dalo prav lepo priti skozi tudi s precej manjšimi izdatki. Vsak naj pri sebi razmisli, ali res rabi na vsake pol leta nov mobitel, ali res rabi najdražji paket, ali je res tako težko narediti par korakov peš... Mobitel je samo prispodoba za cel kup izdelkov, za katere se zaradi "ugleda", porabi preveč denarja. Mojedva otročaja sta sicer težko sprejela, ko sem jima rekel, naj si dražje mobitele kar narišeta. Mi pa sedaj data prav, ker imata manj skrbi, da bi kakšen nepridiprav prišel do njune lastnine.

Sam sem svojo hišo tudi spravil skupaj brez pufov. Sem pa imel zemljišče. Kar je res vse občutno pocenilo. Seveda moja hiša ne stoji sredi LJ ampak mnogo km ven.

Ne moreš pa računat, da boš prišel do poceni nepremičnine kar v centru Zokigrada. To pa pozabi.
Sinclair ZX Spectrum [Zilog Z80A - 3.5 MHz, 48kB, dvojni kasetofon,
TV-OUT, radirke, Sinclair-Basic], Sinclair ZX-81 [Z80A, 3.25MHZ, 1kB]

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: cekr ()

marvin42 ::

Nekateri še vedno idealizirajo zgodovino. Danes ni do hiše nič težje priti kot včasih. Problem današnjega sveta je v tem, ker je "treba" imeti cel kup stvari, ki jih naši starši niso rabili imeti, zato so več lahko dali na stran.
Mostly Harmless

cekr ::

marvin42 je izjavil:

Nekateri še vedno idealizirajo zgodovino. Danes ni do hiše nič težje priti kot včasih. Problem današnjega sveta je v tem, ker je "treba" imeti cel kup stvari, ki jih naši starši niso rabili imeti, zato so več lahko dali na stran.


Se popolnoma strinjam.

Se je kdo danes pripravljen za svoje stanovanje odpovedat 10 let morja?
Mislim da ne.
Včasih se je to dogajalo.
Sinclair ZX Spectrum [Zilog Z80A - 3.5 MHz, 48kB, dvojni kasetofon,
TV-OUT, radirke, Sinclair-Basic], Sinclair ZX-81 [Z80A, 3.25MHZ, 1kB]

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: cekr ()

PrihajaNodi ::

marvin42 je izjavil:

Nekateri še vedno idealizirajo zgodovino. Danes ni do hiše nič težje priti kot včasih. Problem današnjega sveta je v tem, ker je "treba" imeti cel kup stvari, ki jih naši starši niso rabili imeti, zato so več lahko dali na stran.


Tudi to, pa delavnik od 7 do 15, vikendi fraj, redna placa, nobenih skrbi, zdravstvo na nivoju. Denar niti ni bil pomemben toliko takrat, vedno se je nekaj delalo, ustvarjalo.

cekr je izjavil:

marvin42 je izjavil:

Nekateri še vedno idealizirajo zgodovino. Danes ni do hiše nič težje priti kot včasih. Problem današnjega sveta je v tem, ker je "treba" imeti cel kup stvari, ki jih naši starši niso rabili imeti, zato so več lahko dali na stran.


Se popolnoma strinjam.

Se je kdo danes pripravljen za svoje stanovanje odpovedat 10 let morja?
Mislim da ne.
Včasih se je to dogajalo.


Odvisno kje. Ce je imela firma na Hrvaske apartma ni bilo potrebe, ker si dal prakticno samo za benz pa hrano ki si jo imel seboj.

Zgodovina sprememb…

cekr ::

Saj se danes tudi dela. Samo preveč si pod vplivom medijev.
Kdor pa danes ne bi delal, tudi v '70-'80-ih ne bi.

Apartmaji na morju pa tudi niso bili vsem na voljo.
Je bilo pa tudi škoda tistih par dni, ker si lahko v tem času marsikaj postoril.
Sinclair ZX Spectrum [Zilog Z80A - 3.5 MHz, 48kB, dvojni kasetofon,
TV-OUT, radirke, Sinclair-Basic], Sinclair ZX-81 [Z80A, 3.25MHZ, 1kB]

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: cekr ()

PrihajaNodi ::

Dela kaj? Teveja ne gledam, tudi novic in tracev ne berem.

cekr ::

PrihajaNodi je izjavil:

Dela kaj? Teveja ne gledam, tudi novic in tracev ne berem.



Zida se še vedno veliko.
So bili pa vedno ljudje, ki so jamrali na veliko.
Vedno so pa čakali, da jim kdo drug kaj naredi.
Sinclair ZX Spectrum [Zilog Z80A - 3.5 MHz, 48kB, dvojni kasetofon,
TV-OUT, radirke, Sinclair-Basic], Sinclair ZX-81 [Z80A, 3.25MHZ, 1kB]

PrihajaNodi ::

Zida ja potem pa pridejo do faze tri zmanjka denarja, mamo tu okoli en kup takih bajt. Se ne gre za jamranje, sam bi pac raje zivel v Yugi.

marvin42 ::

PrihajaNodi je izjavil:



Tudi to, pa delavnik od 7 do 15, vikendi fraj, redna placa, nobenih skrbi, zdravstvo na nivoju. Denar niti ni bil pomemben toliko takrat, vedno se je nekaj delalo, ustvarjalo.

cekr je izjavil:


Se popolnoma strinjam.
Se je kdo danes pripravljen za svoje stanovanje odpovedat 10 let morja?
Mislim da ne.
Včasih se je to dogajalo.


Odvisno kje. Ce je imela firma na Hrvaske apartma ni bilo potrebe, ker si dal prakticno samo za benz pa hrano ki si jo imel seboj.


Večina mojih sošolcev je bila prvič na morju v 4. razredu osnovne šole, ko smo šli v šolo v naravi. Jaz sem imel to srečo, da sem par mesecev šel prvič na morje s starši. Vsi, tako jaz, kot sošolci, smo imeli starše, ki so delali v podjetjih, ki so imeli službene prikolice/apartmaje. Ampak tudi to je bil prevelik luksuz.

In ko si omenil zdravstvo - cca 35 let nazaj sem večkrat staro mamo spremljal pri zdravniku. Vrste so bile take, da sva se včasih že na pragu obrnila in šla domov, ker sva vedela, da ne bova prišla na vrsto.

Dejstvo je, da so si včasih ljudje privoščili DOSTI MANJ. Zdaj si privoščijo DOSTI VEČ (še cigani, ki so vsi na sociali, imajo fancy telefone), hkrati pa jamrajo da ne spravijo skupaj hiše. Odpovedat se telefonom, internetu, televiziji, dopustu, vsem stvarem, ki so na tak ali drugačen način luksuz (niso nujne za preživetje) in hiša bo takoj bolj realen cilj. Ampak treba se je pa seveda vprašati - ali se splača trpeti, samo zato, da si v hiši? Po moje seveda ne, ampak nekateri tukaj na forumu bodo vseeno jamrali, ker si ne morejo privoščiti nečesa kar niti ni v njihovem interesu imeti.
Mostly Harmless

PrihajaNodi ::

Dajte si v glave vtupit da telefon ni merilo. Merilo je dober delavnik, hisa brez kredita, placa 3k. Vse ostalo je brezpredmetno. En kup kitajske robe.

Marvin42 si v najemniskem stanovanju?

cekr ::

PrihajaNodi je izjavil:

Zida ja potem pa pridejo do faze tri zmanjka denarja, mamo tu okoli en kup takih bajt. Se ne gre za jamranje, sam bi pac raje zivel v Yugi.



Veliko bi jih rado živelo v Yugi, pa sploh ne vejo zakaj. Sedaj tudi Yuga ne bi bila več taka.
Nihče si pa ne prizna, da so biti takrat mladi. Sedaj so pa stari nergači.

Nekaj sem prej še pozabil napisat, kar je veljalo.
Ljudje so po šihtu naredili še en šiht. Kdor je kaj znal narediti, je to počel.
Tako je bila zaslužena še ena ali dve plači.
Danes je to delo na črno. Še marsikdo to počne danes, samo bolj potiho.
Tako so tudi nastale hiše.

PrihajaNodi je izjavil:

Dajte si v glave vtupit da telefon ni merilo. Merilo je dober delavnik, hisa brez kredita, placa 3k. Vse ostalo je brezpredmetno. En kup kitajske robe.

Marvin42 si v najemniskem stanovanju?


"Telefon" je samo prispodoba za mnogo nepotrebnih in iznadstandardnih reči.
Sinclair ZX Spectrum [Zilog Z80A - 3.5 MHz, 48kB, dvojni kasetofon,
TV-OUT, radirke, Sinclair-Basic], Sinclair ZX-81 [Z80A, 3.25MHZ, 1kB]

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: cekr ()

marvin42 ::

PrihajaNodi je izjavil:


Marvin42 si v najemniskem stanovanju?


Ne, sem v svojem. Kupil sem si ga sam, brez tuje pomoči. Že od nekdaj je moja plača pod slovenskim povprečjem. Sem pa skromen. Zato nakup stanovanja niti ni bil nek hud stresen dogodek.
Mostly Harmless

PrihajaNodi ::

marvin42 je izjavil:

PrihajaNodi je izjavil:


Marvin42 si v najemniskem stanovanju?


Ne, sem v svojem. Kupil sem si ga sam, brez tuje pomoči. Že od nekdaj je moja plača pod slovenskim povprečjem. Sem pa skromen. Zato nakup stanovanja niti ni bil nek hud stresen dogodek.


Potem ne ves kako je ce si najemnik. Placujes upravitelja, lastnin ti lahko stalno gnjavi, stroski so lahko enormni, stalen stres pri novem iskanju.

cekr je izjavil:

PrihajaNodi je izjavil:

Zida ja potem pa pridejo do faze tri zmanjka denarja, mamo tu okoli en kup takih bajt. Se ne gre za jamranje, sam bi pac raje zivel v Yugi.



Veliko bi jih rado živelo v Yugi, pa sploh ne vejo zakaj. Sedaj tudi Yuga ne bi bila več taka.
Nihče si pa ne prizna, da so biti takrat mladi. Sedaj so pa stari nergači.

Nekaj sem prej še pozabil napisat, kar je veljalo.
Ljudje so po šihtu naredili še en šiht. Kdor je kaj znal narediti, je to počel.
Tako je bila zaslužena še ena ali dve plači.
Danes je to delo na črno. Še marsikdo to počne danes, samo bolj potiho.
Tako so tudi nastale hiše.

PrihajaNodi je izjavil:

Dajte si v glave vtupit da telefon ni merilo. Merilo je dober delavnik, hisa brez kredita, placa 3k. Vse ostalo je brezpredmetno. En kup kitajske robe.

Marvin42 si v najemniskem stanovanju?


"Telefon" je samo prispodoba za mnogo nepotrebnih in iznadstandardnih reči.


Se enkrat, kitajska krama je danes poceni, stanovanje in bencin pa drago.
Zakaj je lahko prisel delavec na svoje je bilo pa ze obrazlozeno. Sicer pa Svica je se vedno svica in tudi Yuga bi lahko bila, kot svica.

Zgodovina sprememb…

marvin42 ::

PrihajaNodi je izjavil:

marvin42 je izjavil:

PrihajaNodi je izjavil:


Marvin42 si v najemniskem stanovanju?


Ne, sem v svojem. Kupil sem si ga sam, brez tuje pomoči. Že od nekdaj je moja plača pod slovenskim povprečjem. Sem pa skromen. Zato nakup stanovanja niti ni bil nek hud stresen dogodek.


Potem ne ves kako je ce si najemnik. Placujes upravitelja, lastnin ti lahko stalno gnjavi, stroski so lahko enormni, stalen stres pri novem iskanju..


Nič bat, sem bil tudi najemnik. In stanovanje sem kupil za najvišjo možno ceno, danes bi bilo pol ceneje, torej bi si ga še dosti lažje kupil. Starši so me pač navadili skromnosti. Brez odrekanja (v glavi) živim brez marsikatere zadeve, ki je tebi "a must have".
Mostly Harmless

GGGGG ::

Zida ja potem pa pridejo do faze tri zmanjka denarja, mamo tu okoli en kup takih bajt. Se ne gre za jamranje, sam bi pac raje zivel v Yugi.


Jaz še danes gledam kup bajt narejenih 30, 40 let nazaj, ki še vedno nimajo fasade.

PrihajaNodi ::

Marvin42 must have je zaradi dela, ne pa preseravanja. Luksuz je zame knjiga in telefon na off, ce gremo ze na osebni nivo.

cekr ::

PrihajaNodi je izjavil:

marvin42 je izjavil:

PrihajaNodi je izjavil:


Marvin42 si v najemniskem stanovanju?


Ne, sem v svojem. Kupil sem si ga sam, brez tuje pomoči. Že od nekdaj je moja plača pod slovenskim povprečjem. Sem pa skromen. Zato nakup stanovanja niti ni bil nek hud stresen dogodek.


Potem ne ves kako je ce si najemnik. Placujes upravitelja, lastnin ti lahko stalno gnjavi, stroski so lahko enormni, stalen stres pri novem iskanju.

cekr je izjavil:

PrihajaNodi je izjavil:

Zida ja potem pa pridejo do faze tri zmanjka denarja, mamo tu okoli en kup takih bajt. Se ne gre za jamranje, sam bi pac raje zivel v Yugi.



Veliko bi jih rado živelo v Yugi, pa sploh ne vejo zakaj. Sedaj tudi Yuga ne bi bila več taka.
Nihče si pa ne prizna, da so biti takrat mladi. Sedaj so pa stari nergači.

Nekaj sem prej še pozabil napisat, kar je veljalo.
Ljudje so po šihtu naredili še en šiht. Kdor je kaj znal narediti, je to počel.
Tako je bila zaslužena še ena ali dve plači.
Danes je to delo na črno. Še marsikdo to počne danes, samo bolj potiho.
Tako so tudi nastale hiše.

PrihajaNodi je izjavil:

Dajte si v glave vtupit da telefon ni merilo. Merilo je dober delavnik, hisa brez kredita, placa 3k. Vse ostalo je brezpredmetno. En kup kitajske robe.

Marvin42 si v najemniskem stanovanju?


"Telefon" je samo prispodoba za mnogo nepotrebnih in iznadstandardnih reči.


Se enkrat, kitajska krama je danes poceni, stanovanje in bencin pa drago.
Zakaj je lahko prisel delavec na svoje je bilo pa ze obrazlozeno. Sicer pa Svica je se vedno svica in tudi Yuga bi lahko bila, kot svica.


Tudi brez kitajske krame se da preživeti.
Moraš tudi pomislit, koliko privarčuješ pri času, ki ga "ne"porabiš z neko igračko. Če je nimaš, lahko počneš kaj bolj koristnega.
Tako je bilo včasih. Ljudje nekaj niso imeli oz. sploh ni obstajalo. Zato so lahko delali in bili veseli v svojem početju. Sedaj se vrtiš za telefonom in zabijaš čas. Ki je zelo dragocen.
Ta čas bi lahko že narisal svojo in sosedov hišico.
Sosedu načrt prodal in bi imel že za pol komunalnega prispevka. Ja, tako se je včasih počelo.

Primerjava Švica in Yuga. Ha, ha.
Yugos pride v Švico se drži vseh njihovih pravil. Še jezika se nauči.
Uvedeš švicarske zakone v Yugo. Se bo kdo držal tistih zakonov? Nihče. Če se pa bo kdo, se bodo pa delali norca iz njega.
To se lepo vidi, ko so hodili v Slovenijo. Lepo so pričali po svoje in tudi delali tako.
Le zakaj je tako? To je že vedel Cankar.
Ravno danes pred menoj ena natur Srbijanka pred menoj prodajalki nekaj razlaga v svojem jeziku.
Prodajalka pa kar po njeno nazaj.
Le zakaj? Bi tudi Srbijanec tako v Belgradu naredil?
Sinclair ZX Spectrum [Zilog Z80A - 3.5 MHz, 48kB, dvojni kasetofon,
TV-OUT, radirke, Sinclair-Basic], Sinclair ZX-81 [Z80A, 3.25MHZ, 1kB]

Invictus ::

PrihajaNodi je izjavil:

Marvin42 must have je zaradi dela, ne pa preseravanja. Luksuz je zame knjiga in telefon na off, ce gremo ze na osebni nivo.

Če imaš pol tako zahtevno službo, zahtevaj boljše plačilo.

Za dostopnost 24x7 se plača precej več.

Če si normalno plačan, si lahko v enem letu kupiš stanovanje v Ljubljani. Jaz sem si ga. Brez pufov.

Hišo na periferiji pa recimo z 9 mesečnim delom. Za ceno 70 - 80k.
"Life is hard; it's even harder when you're stupid."

http://goo.gl/2YuS2x

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Invictus ()

marvin42 ::

PrihajaNodi: najine potrebe bova zelo težko spravila na skupni imenovalec. Pa da ne bo pomote - razumem kaj hočeš povedati. Ampak glede na to, da očitno v življenju trpiš, sklepam da si naredil eno ali pa obe od naslednjih napak:
a) v življenju si postavil previsoke cilje
b) izbral si napačno pot za izpolnitev svojih ciljev
Ne vem koliko si star, ampak če nisi ravno senior, lahko tako a) kot b) še velikokrat spremeniš.
Mostly Harmless

PrihajaNodi ::

cekr je izjavil:

PrihajaNodi je izjavil:

marvin42 je izjavil:

PrihajaNodi je izjavil:


Marvin42 si v najemniskem stanovanju?


Ne, sem v svojem. Kupil sem si ga sam, brez tuje pomoči. Že od nekdaj je moja plača pod slovenskim povprečjem. Sem pa skromen. Zato nakup stanovanja niti ni bil nek hud stresen dogodek.


Potem ne ves kako je ce si najemnik. Placujes upravitelja, lastnin ti lahko stalno gnjavi, stroski so lahko enormni, stalen stres pri novem iskanju.

cekr je izjavil:

PrihajaNodi je izjavil:

Zida ja potem pa pridejo do faze tri zmanjka denarja, mamo tu okoli en kup takih bajt. Se ne gre za jamranje, sam bi pac raje zivel v Yugi.



Veliko bi jih rado živelo v Yugi, pa sploh ne vejo zakaj. Sedaj tudi Yuga ne bi bila več taka.
Nihče si pa ne prizna, da so biti takrat mladi. Sedaj so pa stari nergači.

Nekaj sem prej še pozabil napisat, kar je veljalo.
Ljudje so po šihtu naredili še en šiht. Kdor je kaj znal narediti, je to počel.
Tako je bila zaslužena še ena ali dve plači.
Danes je to delo na črno. Še marsikdo to počne danes, samo bolj potiho.
Tako so tudi nastale hiše.

PrihajaNodi je izjavil:

Dajte si v glave vtupit da telefon ni merilo. Merilo je dober delavnik, hisa brez kredita, placa 3k. Vse ostalo je brezpredmetno. En kup kitajske robe.

Marvin42 si v najemniskem stanovanju?


"Telefon" je samo prispodoba za mnogo nepotrebnih in iznadstandardnih reči.


Se enkrat, kitajska krama je danes poceni, stanovanje in bencin pa drago.
Zakaj je lahko prisel delavec na svoje je bilo pa ze obrazlozeno. Sicer pa Svica je se vedno svica in tudi Yuga bi lahko bila, kot svica.


Tudi brez kitajske krame se da preživeti.
Moraš tudi pomislit, koliko privarčuješ pri času, ki ga "ne"porabiš z neko igračko. Če je nimaš, lahko počneš kaj bolj koristnega.
Tako je bilo včasih. Ljudje nekaj niso imeli oz. sploh ni obstajalo. Zato so lahko delali in bili veseli v svojem početju. Sedaj se vrtiš za telefonom in zabijaš čas. Ki je zelo dragocen.
Ta čas bi lahko že narisal svojo in sosedov hišico.
Sosedu načrt prodal in bi imel že za pol komunalnega prispevka. Ja, tako se je včasih počelo.

Primerjava Švica in Yuga. Ha, ha.
Yugos pride v Švico se drži vseh njihovih pravil. Še jezika se nauči.
Uvedeš švicarske zakone v Yugo. Se bo kdo držal tistih zakonov? Nihče. Če se pa bo kdo, se bodo pa delali norca iz njega.
To se lepo vidi, ko so hodili v Slovenijo. Lepo so pričali po svoje in tudi delali tako.
Le zakaj je tako? To je že vedel Cankar.
Ravno danes pred menoj ena natur Srbijanka pred menoj prodajalki nekaj razlaga v svojem jeziku.
Prodajalka pa kar po njeno nazaj.
Le zakaj? Bi tudi Srbijanec tako v Belgradu naredil?


Ti ocitno nisi bil se izven Slovenije? Arabci in kitajci se v Avstraliji pogovarjajo po arabsko in kitajsko. Turki v Nemciji pa tursko.
Ravno zaradi taksne mentalitete kot jo imas smo kjer smo.

cekr ::

Ha, ha.
Kar precej let sem bil v Baden-Badnu. Dovolj, da vem, kako to deluje.
Pa še sedaj hodim gor pa v trgovini ne težim s slowenisch.

Če se med seboj pogovarjajo po svoje, je to njihova pravica.
Ne more pa nek prišlek uzurpirat domačine s svojimi navadami.
Jezik je še najmanjši problem.
Sinclair ZX Spectrum [Zilog Z80A - 3.5 MHz, 48kB, dvojni kasetofon,
TV-OUT, radirke, Sinclair-Basic], Sinclair ZX-81 [Z80A, 3.25MHZ, 1kB]

PrihajaNodi ::

Pojdi v Avstralijo v Paramato. Se ti bo zdelo da si na Kitajskem.

cekr ::

PrihajaNodi je izjavil:

Pojdi v Avstralijo v Paramato. Se ti bo zdelo da si na Kitajskem.


Saj ni to samo tam.
Sam zase vem, če nekam pridem, se obnašam tako, kot se moram tam.
V Nemčiji mi je to sicer lahko, kje drugje bi pa trpel. Vseeno bi se pa držal pravil.
Sinclair ZX Spectrum [Zilog Z80A - 3.5 MHz, 48kB, dvojni kasetofon,
TV-OUT, radirke, Sinclair-Basic], Sinclair ZX-81 [Z80A, 3.25MHZ, 1kB]

PrihajaNodi ::

Kaj pa so po tvoje bosanci drugacni od svicarjev?

Zgodovina sprememb…

Gandalfar ::

Offtopic sta

digitalcek ::

Invictus je izjavil:


Če si normalno plačan, si lahko v enem letu kupiš stanovanje v Ljubljani. Jaz sem si ga. Brez pufov.


Če si normalno plačan (550-800 evrov mesečno), si stanovanja v Ljubljani (70.000-120.000 in več) ne moreš kupiti niti z dvajsetletnim varčevanjem. Ne pa enoletnim...

Če ti ostane (pri omenjenih dohodkih 550-800) mesečno 100 evrov, si čarovnik.
10 let = 12.000 prihrankov.
20 let = 24.000 prihrankov.

Ali pa sem kaj zamešal in mi matematika več ne gre?

Okapi ::

Zamešal si, da je tu par frajerjev, ki mislijo, da je 10 jurjev "normalna plača.">:D
O.

Invictus ::

Predvsem so vsi zamešali da ni treba vedno delati za plačo.

Če pač težš k redni službi za nedoločen čas v Sloveniji, potem to res ne gre.

Če pa pogledaš malo okoli izven Slovenije, se da pa brez problemov.
"Life is hard; it's even harder when you're stupid."

http://goo.gl/2YuS2x

digitalcek ::

Invictus je izjavil:


Če pa pogledaš malo okoli izven Slovenije, se da pa brez problemov.


Ja, ampak takih Slovencev, ki delajo v tujini in toliko zaslužijo, zna biti manj kot 1%.
Niso vsi v upravnih odborih največjih svetovnih bank (250.000 evrov letno)... Niti niso vsi Pipistreli.

Poleg tega se na takem "položaju" ne moreš oblačiti na Karitasu, kupovati v Aldiju in živeti v turški ali albanski četrti...
Hočem reči: če tak zasluži 15.000 mesečno, od tega porabi 13.500. Najmanj toliko. Ker mora živeti hohštaplersko. Ker mu tako narekuje status in okolje...

Večina Slovencev v tujini pa šljaka za 1200 do (recimo) do 3000 evrov mesečno. In potem seveda od tega odbijejo stroške.

Niso vsi Kickstarter "uspešneži"... Še zdaleč ne.

Invictus ::

digitalcek je izjavil:


Hočem reči: če tak zasluži 15.000 mesečno, od tega porabi 13.500. Najmanj toliko. Ker mora živeti hohštaplersko. Ker mu tako narekuje status in okolje...

Da se čisto lepo živeti z 1500 EUR na mesec. Bom že vedel. Ljudje ki dosti zaslužijo, znajo ponavadi bolje delati z denarjem kot tisti ki ga imajo malo.

Sicer pa ne služim 15k/mesec. Mogoče naslednje leto.
"Life is hard; it's even harder when you're stupid."

http://goo.gl/2YuS2x

digitalcek ::

Invictus je izjavil:


Da se čisto lepo živeti z 1500 EUR na mesec. Bom že vedel. Ljudje ki dosti zaslužijo, znajo ponavadi bolje delati z denarjem kot tisti ki ga imajo malo.


Seveda. Ampak živeti s 1500 pomeni prihraniti največ 200 ali 300 evrov.

In spet (matematika!) traja projekt nakupa stanovanja najmanj 20 let. Ti pa si govoril o enem letu...

Invictus ::

digitalcek je izjavil:


Seveda. Ampak živeti s 1500 pomeni prihraniti največ 200 ali 300 evrov.

In spet (matematika!) traja projekt nakupa stanovanja najmanj 20 let. Ti pa si govoril o enem letu...

Kje si zgrešil tisto da se zasluži 10k/mesec? Ostane 8,5K?

Mislim da je to dovolj za stanovanje v enem letu ...

Kdaj bo večina Slovencev nehala biti omejena v svoji glavi ...?
"Life is hard; it's even harder when you're stupid."

http://goo.gl/2YuS2x

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Invictus ()

Tear_DR0P ::

marvin42 je izjavil:

... nekateri tukaj na forumu bodo vseeno jamrali, ker si ne morejo privoščiti nečesa kar niti ni v njihovem interesu imeti.

Težava je seveda v tem, da poslušamo pravljice, kako je bilo včasih fajn, vsak si je lahko hišo postavil, šel na morje in bil zdrav. Tistih "groznih zgodb", o družinah, ki so morale narediti prizidek k hiši staršev, ker niso dobile stanovanja, o družinah, kjer so štirje člani spali v zakonski postelji v eni sobi, ker več ni bilo, o življenju brez tople vode, o družinah brez avtov in o ljudeh, ki so svoje prvo "lastno" stanovanje dobili šele pri 35+ letih pa ne slišimo. Zato se nam danes zdi, kako je bilo včasih fajn in kako nam je danes grozno.
"Figures don't lie, but liars figure."
Samuel Clemens aka Mark Twain

Matako ::

Okapi je izjavil:

Tudi včasih parcele niso bile ravno poceni. Mnogi so gradili na svoji, se pravi podedovani, ali od sorodnikov.



Rezultat so pa lepote slovenske urbanistike in posledično jamranje zakaj ni busa, zakaj je cesta v našo volkofukijo slaba, zasuta z zemljskimi plazovi... in sranje v greznico namesto kanalizacije)

Osebno smatram slovenski gradbeni entuziazem za ne-ekološki, neprilagojen način samo-uresničitve.

Tako da folk... ne zidajte več novih bajt. Je že polno.
/\/\.K.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Matako ()

Invictus ::

Matako je izjavil:


Rezultat so pa lepote slovenske urbanistike in posledično jamranje zakaj ni busa, zakaj je cesta v našo volkofukijo slaba, zasuta z zemljskimi plazovi ipd.

Osebno smatram slovenski gradbeni entuziazem za ne-ekološki, neprilagojen način samo-uresničitve.

Tako da folk... ne zidajte več novih bajt. Je že polno.

To je čisto res.

Praktično imaš bajte kjerkoli se je kdo spomnil. Siecr je marsikatera črna gradnja, ampak saj bodo vse legalizirali.

Urbanistično načrtovanje je še zelo v povojih v Sloveniji.
"Life is hard; it's even harder when you're stupid."

http://goo.gl/2YuS2x

Okapi ::

Na drugi strani pa, če imaš zemljo, zakaj ne bi smel na njej postavit hiše? 10.000 let so lahko mesta in vasi in vse vmes nastajali brez urbanizma.

GGGGG ::

Hočem reči: če tak zasluži 15.000 mesečno, od tega porabi 13.500. Najmanj toliko. Ker mora živeti hohštaplersko. Ker mu tako narekuje status in okolje...


Tole je bedarija. 3 ali 4 članska Družina lahko v Sloveniji živi precej luksuzno s 4 do 5k na mesec. Seveda se da zapraviti VELIKO več. Ampak to, da nekdo s 15k eur zapravi 13,5k je prej izjema kot pravilo. Govorim za Slovenijo. Če živiš v SF Bay area je seveda teh 15k životarjenje.

Matako ::

Okapi je izjavil:

Na drugi strani pa, če imaš zemljo, zakaj ne bi smel na njej postavit hiše? 10.000 let so lahko mesta in vasi in vse vmes nastajali brez urbanizma.


V bistvu v Evropi niti ne... kljub temu da je bila gostota prebivalstva smešno nizka si imel vedno kar precej težav postaviti lopo kjerkoli, je hitro prišel kak plemič, lokalni džajo, karkoli že in izdatno zamoril. :D

Ok, je pa res, da nekoč je bilo samo po sebi koristno, da so ljudje gradili strnjeno - "top-shit" obdelovalne zemlje je v resnici bilo vedno malo (jo je bilo škoda) in brez traktorjev tudi ni bilo praktično da bi bila naselja razpršena.

Jaz uporabljam besedo "urbanizem" bolj pogovorno, kot pojav (izgled naselij) ne politiko postavljanja v prostor.
/\/\.K.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Matako ()

IL_DIAVOLO ::

Saj pa hise ni treba postavit v 1 mesecu, ce le imas kje spat :P

Mene bolj zanima, kako se odlociti za taksno stvar, sploh ce imas doma dosti dela, ampak bi rad sel za sebe, kjer ti noben me govori, kaj in kako bos delal.

Invictus ::

Okapi je izjavil:

Na drugi strani pa, če imaš zemljo, zakaj ne bi smel na njej postavit hiše? 10.000 let so lahko mesta in vasi in vse vmes nastajali brez urbanizma.

Se strinjam.

Ampak potem ne jamraj če ti država noče pripeljati vode, elektrike, kanalizacije , ceste in interneta ... In to celo zastonj. Če boš plačal vse te zadeve in tudi njihovo vzdrževanje, potem si mirno lahko postaviš bajto kjer ti srce poželi.

GGGGG je izjavil:


Tole je bedarija. 3 ali 4 članska Družina lahko v Sloveniji živi precej luksuzno s 4 do 5k na mesec. Seveda se da zapraviti VELIKO več. Ampak to, da nekdo s 15k eur zapravi 13,5k je prej izjema kot pravilo. Govorim za Slovenijo. Če živiš v SF Bay area je seveda teh 15k životarjenje.

Tudi v SF Bay arei se z 15k/mesec živi precej v redu.

Moj bivši šef je tam in ima lepo najeto hišo ter mulca na kolidžu. Ni neke panike z denarjem.

Edino kar je drago so nepremičnine. Pač ne kupiš ampak najameš. Hrana je malo dražja, ker pač ne kupuješ v Wallmartu, ampak O.K. Cunje, krama, računalniki, vse to je tam ceneje kot v Sloveniji. Sploh ker je skoraj vsaka trgovina online.

Kdaj bodo Slovenci potegnili glave iz svojih riti in videli da tujina ni 5x dražja za normalno življenje od Slovenije? Ampoak da je včasih celo cenejša ...
"Life is hard; it's even harder when you're stupid."

http://goo.gl/2YuS2x

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Invictus ()

Okapi ::

Invictus je izjavil:


Ampak potem ne jamraj če ti država noče pripeljati vode, elektrike, kanalizacije , ceste in interneta ... In to celo zastonj. Če boš plačal vse te zadeve in tudi njihovo vzdrževanje, potem si mirno lahko postaviš bajto kjer ti srce poželi.

Kot prvo - nič ne jamram. Kot drugo - ne moreš. Marsikdo bi z največjim veseljem postavil hišo z lastnim izvirom vode, malo čistilno napravo, greznico, sončnimi celicami na strehi ali mlinčkom za elektriko na potoku. Od države ne bi hotel nič, še kaj bi ji plačal, da ga pusti pri miru, pa preprosto ne moreš. Lahko v Kanadi, marsikje v ZDA, Avstraliji in še kje, pri nas pa ni šans.

PrihajaNodi ::

Invictus kje ti zivis? Vcasih taksne szteljas da clovreku ni cisto jasno. Ti bi najraje siviljo iz mure poslal v it sektor v tujino kjer bo dobila super duper placo. Nevem kaj delas, ampak mislim da se ti zdi da moras imeti vse prav kot kak majhen otrok.

Zgodovina sprememb…

1
2
3


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Vsi, ki ste gradili hiše - se je splačalo? (strani: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 )

Oddelek: Loža
43275424 (61223) damirj79
»

Najemnine vs. lastništvo nepremičnine (strani: 1 2 3 418 19 20 21 )

Oddelek: Loža
1029164648 (134593) thramos

Več podobnih tem