» »

Zakaj jajce in zajec in piščanec?

Zakaj jajce in zajec in piščanec?

Azz_Kikr ::

Iskal sem po dolgem in počez na internetu in našel ne teh podatkov. Torej, res me zanima, zakaj barvamo jajca (od kod to izvira in kdaj se je to začelo?), kakšno vezo z Veliko nočjo imajo zajci in piščančki?
In zakaj hren in šunka?
Hvala vnaprej, Azz_Kikr
If sometimes you feel yourself little, useless, offended and depressed, always remember that you were once the fastest and most victorious sperm in your group!

Klemenn ::

zanimivo..da znam odgovort :P

sem gledal eno oddajo...baje da zato..ker se je en umetnik pred davnimi časi..na ta praznik spomnu da bi kralju naredu nek lušn jajc..pa je zato naredu vsako leto en jajc...naredu jih je ene 30 se mi zdi..in potem je to prešlo na ljudi..zdej pa vidš:D

za zajce n piščance ne vem...

hren = žeblji s katerimi so jezusa pribili na križ
šunka = njegovo telo? :\

Matek ::

Jajca so po cerkvenem običaju Kristusove solze in so v osnovi bila vsa pobarvana v rdeče, potem se je stvar skomercializirala v pisane oblike. Glede zajcev pa ne vem.
Bolje ispasti glup nego iz aviona.

Luka Percic ::

Zajci so prišli kasneje- sej v sloveniji se še zdaj niso dobro primli..

sketch ::

Hja, tale velika noč je meni eden bolj nesmiselnih cerkvenih praznikov. Kristusa so križali, potem pa kar naenkrat dobimo zajčke in pobarvana jajčka (še otrokom ni jasno v čem je trik, zajci ne valijo jajca?) ter piščančke. Zakaj je tako, bi si lahko razlagali na več načinov - meni se zdi najbolj sprejemljiv oni, ki pravi, da je cerkev enostavno zamenjala en poganski praznik s svojim. In je logično; velika noč je pomladi (and you know, spring is just nature saying "Everybody fuck now!"), ko vse raste in se razvija, vse ostalo pa so simboli plodnosti. Saj še danes rečemo, da se "plodijo ko' zajci", pri jajcih in piščančkih pa ne moreš bit kaj bolj očiten. Hren in šunka in potica - so pa pač tradicionalne dobrote, s katerimi prosljvaljmo festival obilja in plodnosti.

lp
s.
Adapt and overcome.

.smidge. ::

Jaz sem pa slisu za razlago da jajca simbolizirajo kaplje krvi, kako si ces potem razlagat rdeco barvo - solze so prozorne:\
Jst se bom smeju na sirokoooo ...

Yoda Master ::

No Kristus je krvavi pot potil.

undefined ::

> Jaz sem pa slisu za razlago da jajca simbolizirajo kaplje krvi, kako si ces potem razlagat rdeco barvo - solze so prozorne

A so solze kri? :\

CaqKa ::

a je kakšna boljša razlaga zakaj zajci?

Sumo ::

Glavo grem stavit, da so si zajce izmislili američani, tako kot božička za božič. Vse skomercializirajo, barabe kapitalistične.;(

Mercier ::

Ja, barabe ameriške, zajčke so si izmislili. :D

Solze sicer res niso kri in so "prozorne", ampak so pa kipi, ki točijo krvave solze sekira v med vsaki fari. (hint ;)

Roadkill ::

Zajci prihajajo iz anglije in to še iz časa saxonov (se mi zdi), so pa simbol plodnosti (se množijo k zajci).
That's that.
Easter se pa imenuje po eni saxonski boginji plodnosti (Estara al neki podobnga).
Kasneje sta se praznika pač združila (easter bi moral biti na spomladanski ekvinokcij-enakonočje).
Valjenje jajc po gribu predstavlja valjenje kamna stran od kristusovega groba.

Polovico podatkov sem se delni izmislil, ker sem zaspan :)

DavidJ ::

Pustite se ene 5x vdarit v f00k0 pa boste vidli rdeče solze (če še boste vidli).

:)
"Do, or do not. There is no 'try'. "
- Yoda ('The Empire Strikes Back')

Arkadij ::

Ja zajci so simbol plodnosti...to sm tud že jst slišu...samo zakaj so pa pr velki noči zraven pa ne vem.

freserovski ::

ne, jajce so simboli za kristosove rane (kaplje krvi), ki jih pa mora bit 5, ker je on tudi mel 5 ran, no, nekaj takega...
Problemi so, problemi bodo! Kurc jih gleda!!


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Slovenska tradicionalna hrana (strani: 1 2 )

Oddelek: Loža
8721519 (19868) ales85
»

Najljubša hrana, pijača (strani: 1 2 )

Oddelek: Loža
5114449 (12800) gzibret
»

tikanje babic in dedkov v vzgojo naših otrok in krščanstvo (strani: 1 2 3 )

Oddelek: Problemi človeštva
1088747 (6569) cbelica
»

Passion of the Christ in politika (strani: 1 2 )

Oddelek: Loža
805949 (4473) 2nemesis
»

Hrana za Homo Sapiensa (strani: 1 2 3 4 )

Oddelek: Znanost in tehnologija
19711815 (9918) Thomas

Več podobnih tem