» »

Najemnine vs. lastništvo nepremičnine

Najemnine vs. lastništvo nepremičnine

««
20 / 21
»»

Okapi ::

Meni je pa "všeč", da gre 95% tistih, ki živijo s cimri, na svoje takoj, ko gredo lahko. In 90% tistih, ki si lahko privoščijo nakup stanovanja, se odloči za nakup, ne za najem. Kdo bi vedel, zakaj?:-)

jype ::

Okapi> Meni je pa "všeč", da gre 95% tistih, ki živijo s cimri, na svoje takoj, ko gredo lahko. In 90% tistih, ki si lahko privoščijo nakup stanovanja, se odloči za nakup, ne za najem. Kdo bi vedel, zakaj?:-)

Primarno zato ker ne znajo računat.

thramos ::

Zato ker višje cenijo (navidezno) varnost lastne nepremičnine, kot pa razmeroma majhno finančno korist najema. Vsekakor posledica velikega vpliv okolja, kjer so zaradi zgodovinskih razlogov praktično vsi lastniki.

Pithlit ::

Mhm. Ziher. Vsi. Ker smo kmetavzarski tepci ki ne znamo računat. In pol nam vi očitate da posplošujemo.
Life is as complicated as we make it...

jype ::

Pithlit> Vsi.

Tako je. Brez izjeme (Razen McDonaldsa).

Utk ::

jype je izjavil:

Všeč mi je, kako lastniki pojma nimate, da več kot polovica mladih v Ljubljani živi v najemu skupnih stanovanj.

Všeč mi je tudi, da sploh ne razumete, kako enostavna je selitev za nekoga, ki se slabo razume s cimri, k drugim cimrom.


Meni je pa všeč kako romantično si to predstavljajo tisti, ki tega nikoli niso sprobali. Resničnost je pa veliko bolj kruta.

jype ::

Utk> Meni je pa všeč kako romantično si to predstavljajo tisti, ki tega nikoli niso sprobali. Resničnost je pa veliko bolj kruta.

Če s tem misliš mene, misliš napačnega.

Tear_DR0P ::

Utk je izjavil:

Meni je pa všeč kako romantično si to predstavljajo tisti, ki tega nikoli niso sprobali. Resničnost je pa veliko bolj kruta.


Kako zelo kruta?
S povprečno mesečno plačo, moram brez pomoči staršev in/ali partnerja delati vsaj 20 let (beri še opombe), da si lahko kupim stanovanje. V tem času nimam izbire in moram najemati stanovanje. Nekje v vmesni točki se mi morda splača najeti kredit, ker bo mesečno odplačilo preostanka cenejše kot najemnina. S tem da do izračuni v tej temi pokazali, da je še zelo daleč točka, ko se najema kredita slpača.
Si ciljal na tako kruta?

Opombe:

  • s predpostavko, da mi uspe privarčevati 500 EUR mesečno in preživeti mesec z ostalih 480 EUR.

  • Če pa na varčevanje še upoštevam 3% letnih obresti in 25% obdavčitve na obresti, ki presegajo 1000 EUR - ker nimam pojma o vlaganju, privarčevan denar dajem v vezano vlogo na banki - je točka, ko si bom lahko privoščil stanovanje oddaljena le 16 let

  • seveda mi mesečno med samostojnim življenjem in na nihajočem trgu uspe privarčevati zgolj med 200 in 250 EUR, tako da je nakup stanovanja oddaljen med 32 in 40 leti

"Figures don't lie, but liars figure."
Samuel Clemens aka Mark Twain

Rupa ::

Pithlit je izjavil:


V glavnem... s takimi argumenti ne pridemo nikamor. Kot tudi ne pridemo nikamor če začnemo sem not firme mešat (ker zanje veljajo povsem druga pravila igre).

Se moram še enkrat oglasit, čeprav se zavedam, da tako kot prvič, ko sem se oglasil, pri tebi ne bo pomagalo.
Spet ti ni prav, da nekdo prinaša v igro spremenljivke, ki tebi niso všeč. Ko je nekdo omenil kredit, si takoj skakala, da nimamo kaj mešati zraven kreditov. Zdaj nekdo omeni firme in ti bi spet to skenslala.
Preberi še enkrat naslov (ki ne omejuje debate na fizične osebe, ki pri 30. skeširajo stanovanja) in dopusti, da obstajajo situacije, okoliščine in pogoji, ko je najem veliko boljši od nakupa. Tako kot to velja tudi obratno.
Tako bo debata bolj konstruktivna in ne le navijaško opravičevanje lastnih dejanj vsake strani, ker potem bodo vsi, ki so kupili nepremičnino, razlagali, kako je to super, tisti, ki pa najemajo, pa da je najem najboljša stvar po narezanemu kruhu. To je brezveze.

Utk ::

Tear_DR0P je izjavil:

Utk je izjavil:

Meni je pa všeč kako romantično si to predstavljajo tisti, ki tega nikoli niso sprobali. Resničnost je pa veliko bolj kruta.


Kako zelo kruta?
S povprečno mesečno plačo, moram brez pomoči staršev in/ali partnerja delati vsaj 20 let (beri še opombe), da si lahko kupim stanovanje. V tem času nimam izbire in moram najemati stanovanje. Nekje v vmesni točki se mi morda splača najeti kredit, ker bo mesečno odplačilo preostanka cenejše kot najemnina. S tem da do izračuni v tej temi pokazali, da je še zelo daleč točka, ko se najema kredita slpača.
Si ciljal na tako kruta?

Opombe:

  • s predpostavko, da mi uspe privarčevati 500 EUR mesečno in preživeti mesec z ostalih 480 EUR.

  • Če pa na varčevanje še upoštevam 3% letnih obresti in 25% obdavčitve na obresti, ki presegajo 1000 EUR - ker nimam pojma o vlaganju, privarčevan denar dajem v vezano vlogo na banki - je točka, ko si bom lahko privoščil stanovanje oddaljena le 16 let

  • seveda mi mesečno med samostojnim življenjem in na nihajočem trgu uspe privarčevati zgolj med 200 in 250 EUR, tako da je nakup stanovanja oddaljen med 32 in 40 leti


Lahko bi bilo tudi huje. Lahko dobiš jypa za cimra. Ja, lahko se odseliš, ampak komu se da s tem ukvarjat, spet.
Ampak to nima vseeno nobene veze s tem kaj se bolj splača.
Če si sam, pa tako ne rabiš stanovanja zase.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Utk ()

njyngs ::

Popravite me če se motim, a ni tako, da ti mora po odplačilu mesečnega obroka kredita od plače ostati neto dobrih 600€ - ni to pogoj za kreditiranje (sploh pri večjih kreditih)?

thramos ::

Tear_DR0P je izjavil:



Kako zelo kruta?
S povprečno mesečno plačo, moram brez pomoči staršev in/ali partnerja delati vsaj 20 let (beri še opombe), da si lahko kupim stanovanje.


Kruta? 120k € za nepremičnino za eno osebo? Za ta denar dobiš skoraj povsod po Sloveniji hišo, v prestolnici pa več kot 70 m² veliko stanovanje. Sicer dvomim, da ena oseba to potrebuje, ampak da s povprečno plačo v manj kot 20 letih prideš do lastne velike nepremičnine, se mi ne zdi kruto.

Buggy ::

Meni se bo drugo leto maja isteklo 10 let kredita v CHF cca 500€, zena ga je istocasno vzela malce manj in sicer v EUR. Parcelo 2000m2 (takrat se nezazidljivo) sem par let pred dejansko gradnjo, kupil za manj kot je stal takrat 3 leta star rabljen avto srednjega razreda.

Ker je imel takrat Marles tezave z avstrijskim pogodbenikom in so imeli zacasno zaustavljeno izdobavo his na zahodni trg, sem pravi cas vzel tipsko montazno hiso na kljuc (110m2) v akciji, naredil kletne prostore do prve plosce (60m2) v lastni reziji, zamenjal plinsko pec s pecjo na pelete + toplotno crpalko za sanitarno vodo.
Oba sva v sluzbi, od starsev sva res dobila cca 10% celotne investicije (pod crto z vsemi papirji in vkljucno s parcelo je stalo vse cca 100K€). V hisi smo bili v pol leta od pricetka gradnje (montaznega dela). Prej ziveli v centru LJ 44m2. Zaradi specifike stanovanja (kotni - pritlicni) so bili tekoci stroski vecji kot kasneje v hisi. Najemnina je bila cca tretjino kredita.

Ce bi se se enkrat odlocal in ce bi vse tako casovno sovpadalo potem bi brez pomisleka ponovil odlocitev...trenutno pa sumim, da za gradnjo, nakup parcele in najem kredita niso tako ugodni pogoji kot so bili takrat.

Pithlit ::

Rupa je izjavil:

Ko je nekdo omenil kredit, si takoj skakala, da nimamo kaj mešati zraven kreditov.

Zato ker kredit != lastništvo. Pa se lahko vsakih pet minut oglašaš. Pa tudi s kreditom se marsikdaj zadeva splača.

Rupa je izjavil:

Zdaj nekdo omeni firme in ti bi spet to skenslala.

Zato ker gredo kreteni na primeru firme prepričevat fizične osebe da se jim nakup ne splača. In direkt ignorirajo dejstvo da za firme veljajo povsem druga pravila igre. Je že bilo razloženo zakaj in kako.

Rupa je izjavil:

dopusti, da obstajajo situacije, okoliščine in pogoji, ko je najem veliko boljši od nakupa. Tako kot to velja tudi obratno.

To jaz dopuščam. Povedano že n-krat. Tudi tebi direkt v fris. Moti me ker nekateri obratno ne dopuščajo pod nobenim pogojem. In ko se en tak oglasi vskočim še jaz. Tko kot takrat ko je Tilen tako zmagovalno privlekel mariborski McDonalds v temo (in hkrati falil kar nekaj dejstev)... pa sploh ne dvomim da se McD-ju splača najem.

njyngs je izjavil:

Popravite me če se motim, a ni tako, da ti mora po odplačilu mesečnega obroka kredita od plače ostati neto dobrih 600€ - ni to pogoj za kreditiranje (sploh pri večjih kreditih)?

Ostat ti mora minimalna plača (neto). Dajo pa ti, načeloma, največ za dve tretjini tvoje plače (neto) - torej če maš 3k plače (neto) ti dajo do 2k kredita (in ti ostane več od minimalca). Je pa mal glupo da se ta neto gleda (oz. kolk maš ti nakazano). Ker sem not pridejo še potni pa malce pa vsega boga dodatkov ki so lahko mimogrede ukinjeni... Tko da pri kreditu it na nož, ni brihtno.
Life is as complicated as we make it...

Zgodovina sprememb…

  • spremenila: Pithlit ()

Pithlit ::

Buggy je izjavil:

trenutno pa sumim, da za gradnjo, nakup parcele in najem kredita niso tako ugodni pogoji kot so bili takrat.

Ma trenutni pogoji so kar podobni (če izvzamemo akcijske cene, pa tudi te se najde). Glede parcel in gradnje sploh ni nekih problemov. Problem so krediti... ker so trenutno približno tolk ugodni kot, recimo, 5 let nazaj (al pa 8) in je euribor nizek... to pomeni le eno: da banke 'ugodnost' kredita uravnavajo s tistim svojim pribitkom. Torej, 5 let nazaj (al pa 8), je bil euribor visok pa pribitek nizek (zdaj imajo ti krediti nizek euribor in nizek pribitek, ter so tako izjemno poceni). Zdaj pa je euribor nizek in pribitek visok (tko da kredit stane približno tolk kot 5 let nazaj), ko pa se euribor zviša bo pa štala (visok euribor + visok pribitek = drag kredit). Rešitev je reprogram kredita.
Life is as complicated as we make it...

thramos ::

Res je, ampak da bi se euribor v kratkem času (recimo 5 let) drastično zvišal je precej malo verjetno. V času 30 letnega kredita je ta verjetnost sicer višja, ampak višanje referenčnih obrestnih mer ponavadi pride v kompletu (oz. kot posledica) z zagonom gospodarstva. Kar ponavadi, seveda ni nujno, pomeni tudi višje prihodke.

Sicer pa tudi dolgoročno višanje Euriborja ni dejstvo, na Japonskem recimo so referenčne obrestne mere nizke že dve desetletji ...

Buggy ::

Ma trenutni pogoji so kar podobni (če izvzamemo akcijske cene, pa tudi te se najde). Glede parcel in gradnje sploh ni nekih problemov.


Mozno ja. Res ze kar lep cas vec ne spremljam scene v tem fohu...sem bil pa svoj cas popolnoma na tekocem in sem skoraj doktoriral iz vseh se tako neznatno povezanih stvari, da sem se pri gradnji cimbolj priblizal optimumu. Se trenutno najvecji gradbeni forum sem s kolegi zasnoval, ker takrat ni bilo za dobiti kaksne kredibilne informacije iz prve roke ;)

Kar se parcel tice, sem na nasem koncu spremljal sceno in trenutno je ni vec za dobiti (zazidljive) ali pa je cena zanjo skoraj ze podobna ceni same grednje. Meni je bilo pomembno, da je parcela malo odmaknjena od "centra", kjer je prisotna lokalna infrastruktura (sola, vrtec, zdravstveni dom, trgovina, posta, banka) pesaka ali pa s kolesom (otroci)...in da je parcela v dometu cca 1 ure voznje, kjer imava z zeno sluzbo.
Takratna cena montazne hise na kljuc je bila resnicno zelo ugodna ...saj je takrat preracunano kvadrat zakljucene celote prisel dobrih 500€, medtem ko so se stara stanovanja v blokih prodajala po 2000€ m2 in naprej...nenazadnje pa je splosna klima sedaj dosti manj optimisticna kot pa je bila takrat, da bi se odlocil za podoben korak.

Pithlit ::

Buggy je izjavil:

nenazadnje pa je splosna klima sedaj dosti manj optimisticna kot pa je bila takrat, da bi se odlocil za podoben korak.

To je res. Za tiste ki nihajo med optimizmom pa pesimizmom so zdajšnji časi res slabi. Za realiste pa groznih razlik ni.

Buggy je izjavil:

Takratna cena montazne hise na kljuc je bila resnicno zelo ugodna ...saj je takrat preracunano kvadrat zakljucene celote prisel dobrih 500€

Ja ampak moraš upoštevat (po tvojih besedah) da je bila cena akcijska. Pa da je bila kupna moč (in posledično spremljajoči stroški) glih malček drugačna. Jaz sem 6 let nazaj za bajto dala 800€/m².
Life is as complicated as we make it...

PandaFlow2 ::

@jype: Še najbolj "všeč" mi je, da druga polovica mladih zapravlja obscene količine denarja za stroške za vzdrževanje lastnih stanovanj, obresti ali najemnino, ker si sploh ne predstavljajo, kako je videti udobno sodobno življenje.


Seveda, ker nekdo, ki je v lastnem (najetem ali lastniškem) stanovanju, pa res ne ve kako izgleda udobno življenje. Lastna kopalnica, spalnica, kuhinja, dnevna soba, shramba, hodnik, predsoba in balkon oz. atrij pa res nista udobna...

@jype: Všeč mi je tudi, da sploh ne razumete, kako enostavna je selitev za nekoga, ki se slabo razume s cimri, k drugim cimrom.


Selitve so bolj enostavne kot prebivanje v lastnem stanovanju? Explain.

@Pithlit: Ostat ti mora minimalna plača (neto). Dajo pa ti, načeloma, največ za dve tretjini tvoje plače (neto) - torej če maš 3k plače (neto) ti dajo do 2k kredita (in ti ostane več od minimalca). Je pa mal glupo da se ta neto gleda (oz. kolk maš ti nakazano). Ker sem not pridejo še potni pa malce pa vsega boga dodatkov ki so lahko mimogrede ukinjeni... Tko da pri kreditu it na nož, ni brihtno.


To, da nekatere banke gledajo potne stroške kot del neta ni slaba ideja. Primer - imaš d.o.o. kjer dosti potuješ in od svojih strank dobiš skupaj 3k€ na mesec, ki jih lahko nameniš svoji plači. Si boš izplačeval 3k bruto bruto plače ali boš raje del porabil za potne stroške (dnevnice), ki ti po ZDR pripadajo in ti jih delodajalec (tvoj d.o.o.) mora plačevati?

Malica pri plačah višjih od povprečne predstavlja bolj ali manj drobiž, dnevnice in kilometrino pa dvomim da še lahko znižajo, ker se že tako ali tako v večini sveta ne da več živeti s tistimi 32€/40$ kolikor je povprečna dnevnica za tujino (minus odbitki za zajtrk ipd.).

Pithlit ::

PandaFlow2 je izjavil:

To, da nekatere banke gledajo potne stroške kot del neta ni slaba ideja.

U bistvu niti ni važno kaj banke gledajo. Zakolje se na koncu itak vsak sam. Problem pri kreditu je to da gre marsikdo na maksimum možen... pol pa kar naenkrat nekje zgine kakih 100€ dodatkov (ker, recimo, država špara pa ukine oz. bolj realno računa potne stroške policistom) in si v zosu.
Life is as complicated as we make it...

mihaf ::

thramos je izjavil:

120k € za nepremičnino za eno osebo? Za ta denar dobiš skoraj povsod po Sloveniji hišo, v prestolnici pa več kot 70 m² veliko stanovanje.


70 kvadratov za 120.000? Hm, kje v LJ?

Iskalnik na nepremicnine.net vrže nekaj rezultatov. Marsikatero stanovanje, ki se oglašuje kot 70 kvadratov, je manjše (je že pravilo, da v kvadraturi oglašujejo balkone, shrambe, kleti ...).
Poleg tega velika večina stanovanj potrebuje kompletno obnovo - nekateri sicer pišejo, da imajo obnovljeno stanovanje, na ogledu pa ugotoviš, da so ga le prebelili in zamenjali eno stikalo. Torej ti vsaj 10.000 ali raje 20.000 € vložka ne uide.

thramos ::

Prvi, ki sem ga prej našel: http://www.nepremicnine.net/nepremicnin.... Lahko tud rečemo vsaj 60 m?, še vedno veliko za eno osebo.

Vseeno, za večja, neobnovljena starejša (> 30 let) stanovanja v Ljubljani je 1.5k € na m? uporabne površine kar realna cena danes.

Invictus ::

mihaf je izjavil:


70 kvadratov za 120.000? Hm, kje v LJ?

Šiška 2 minuti od Tivolija. Sem kupil stanovanje za 100k. Sicer bom dal noter 10k za obnovo, ampak potem bo stanovanje tip-top.

71m2 uporabne površine ...
"Life is hard; it's even harder when you're stupid."

http://goo.gl/2YuS2x

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Invictus ()

mihaf ::

Invictus je izjavil:

mihaf je izjavil:


70 kvadratov za 120.000? Hm, kje v LJ?

Šiška 2 minuti od Tivolija. Sem kupil stanovanje za 100k. Sicer bom dal noter 10k za obnovo, ampak potem bo stanovanje tip-top.

71m2 uporabne površine ...


10.000 € za obnovo je malo. Torej ne bo kompletna obnova.

Je stanovanje vpisano v ZK (pa ne po deležih)? Ima stavba upravnika? Ni v polkleti ali mansardno? Za koliko se je stanovanje oglaševalo?

Pithlit ::

Invictus je izjavil:

Šiška 2 minuti od Tivolija. Sem kupil stanovanje za 100k. Sicer bom dal noter 10k za obnovo, ampak potem bo stanovanje tip-top.

Pazi zdej... "anekdota!" "robni primer!" "ne velja!"

mihaf je izjavil:

10.000 € za obnovo je malo. Torej ne bo kompletna obnova.

Po čem pa to sklepaš? Odvisno je od stanja nepremičnine. 10k je jahko povsem dovolj. Mi smo v komplet obnovo bajte vložili cca. 5k. Pa je v to všteta nova kuhinja, nova peč, nov dimnik, nove talne obloge, nižanje stropa v kuhinji, preurejanje postavitve sob v enem nadstropju (premikanje zidov in, posledično, na novo vlečeni kabli za el, net in tv... pa delno tudi nove cevi za vodo).

Spet odvisno od tega kdo ti dela, recimo. Jaz sem večino nardila sama. Razen vode in elektrike (pa luknje za dimnik). Saj se da argumentirat da nisem upoštevala cene dela (ki bi strošek ziher najmanj podvojilo... že sama kuhinja je narjena povsem na mero - masivna). Ampak mene to ne zanima. Kar znam naredim sama. Kar si upam se naučim (polagat ploščice pa knauf... pa rezat 2.5m dolga zrcala po dolžini). Kar si ne upam pa prepustim drugim (moje znanje iz polaganja el. napeljav je bolj vprašljivo, pa me mal skrbi da se bo kaj vnelo čez par let, tko da to raje prepustim komu drugemu. Isto z vodo.). Prav tako prepustim drugim vsa dela za katera nimam primernih orodij.

Tko da... hja, 10k je lahko vrh glave.
Life is as complicated as we make it...

thramos ::

Pa saj te cene niso nobena redkost. Evo po minuti iskanja, v Fužinah, kjer so razmeroma draga stanovanja in z izpolnjenimi tvojimi pogoji za 128k € oglaševane cene 74 m? (seveda bruto) http://www.nepremicnine.net/nepremicnin..., čez Ljubljanico pa v Štepanjcu za 125k (cena ni zadnja ;)) 86 m?. http://www.nepremicnine.net/nepremicnin.... V manj zloglasnih soseskah so cene včasih ;) še nižje.

Glede cene za obnovo pa ... če vse narediš sam in če je tvoj čas zastonj, potem je seveda poceni. Realno gledano pa je za greneralno obnovo potrebno računati okoli 500€ na m?. Nekdo bo dal več, drug manj. Kdor bo vse naredil sam ne bo dal nič.

Pithlit ::

thramos je izjavil:

če je tvoj čas zastonj

Če delaš v prostem času je tvoj čas že po definicij zastonj. Je pa res da se marsikomu ne da. Pa mogoče raje pred TV visijo in gledajo 24ur. Ne vem. Vem zase da lahko svoj čas porabim koristneje kot pa da u luft gledam (no, tud to paše včasih).
Life is as complicated as we make it...

thramos ::

Če delaš, potem po definiciji ta čas ni prosti čas ;). Poanta v tej temi je ta, da je potrebno za generalno obnovo 40 let stare nepremičnine v povprečju vložiti 500 EUR na m?. Denarja. Da z lastnim delom ta strošek zamenjaš za svoj čas in trud je po moje jasno vsem, za debato o vrednotenju svojega prostega časa pa je verjetno prostor kje drugje.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: thramos ()

Buggy ::

Poanta v tej temi je ta, da je potrebno za generalno obnovo 40 let stare nepremičnine v povprečju vložiti 500 EUR na m?


Vcasih je potrebno razmisliti, ce je taksno nepremicnino (hiso), ki je potrebna tako generalne obnove sploh smiselno obnavljati (streha, hidro-toplotna izolacija, nove strojne instalacije, centralna, parketi, ploscice...), saj ti ostane samo kalup vprasljive kakovosti.
Podreti in naredis novo je vcasih ceneje in hitreje pa se funkcionalnost prostorov je prilagojena tebi na kozo, res pa je da se stvari ne mores lotiti postopoma (denarno in casovno), kot bi se v primeru obnove.

Pri stanovanju v bloku pa nekako ne vidim kako bi strosek obnove lahko prisel 500€ na kvadratni meter 8-O

mihaf ::

thramos je izjavil:

Pa saj te cene niso nobena redkost. Evo po minuti iskanja, v Fužinah, kjer so razmeroma draga stanovanja in z izpolnjenimi tvojimi pogoji za 128k € oglaševane cene 74 m? (seveda bruto) http://www.nepremicnine.net/nepremicnin..., čez Ljubljanico pa v Štepanjcu za 125k (cena ni zadnja ;)) 86 m?. http://www.nepremicnine.net/nepremicnin.... V manj zloglasnih soseskah so cene včasih ;) še nižje.

Glede cene za obnovo pa ... če vse narediš sam in če je tvoj čas zastonj, potem je seveda poceni. Realno gledano pa je za greneralno obnovo potrebno računati okoli 500€ na m?. Nekdo bo dal več, drug manj. Kdor bo vse naredil sam ne bo dal nič.


Nisem rekel, da se ne najde 70 kvadratov za 120.000. Ampak. Primer, ki si ga navedel iz Fužin. 128.000, pa recimo, da se dogovoriš za 120.000. Stanovanje je sigurno manjše kot 70 kvadratov uporabne površine, skupaj z obnovo pa si takoj na 130.000 ali 140.000.

Kar nekaj takih stanovanj sem namreč videl v živo. Praktično vse potrebno obnove (sploh pri stanovanjih, kjer ni fotografij).
Sem preveril na Gusovem portalu pogodbene cene za zadnje tri mesece, Fužine. Vsote niso nizke, 130.000, tudi 145.000 za 70 uporabne površine.
Tudi moje osebne izkušnje kažejo na precej zasoljene cene.

thramos ::

Moje pa nasprotno. Seveda najdeš 150k za 70 m?, prav tako pa jih najdeš za 80k. In Fužine so med dražjimi primerljivimi soseskami. Nikjer pa nisem trdil, da stanovanja niso potrebne obnove (in to drage).

Ampak moj post je bil odgovor na post, kjer se jamra o 120k € za nepremičnino. Namen ni bil, da se sedaj prepirava o tem, koliko dobiš v Ljubljani za 120k ampak v tem, da povsod po Sloveniji dobiš za ta denar bivalno površino, ki je bistveno večja (verjetno se bova strinjala, da tudi v Ljubljani brez težav dobiš za ta denar recimo 55 kvadratov), kot jo ima povprečen Slovenec (če se ne motim cca 27 m?). Za Ljubljano prav tako povprečni neto plači lahko prišteješ dobrih 100 €, praktično povsod drugje pa so cene nepremičnin bistveno nižje.

In ja, če pri temeljiti prenovi od stanovanja ostanejo samo stene (kar je pri tako starih in nevzdrževanih velikokrat potrebno), zlahka prideš do 500€ na meter. Računic je na netu polno.

Pithlit ::

Oglaševana cena je lahko precej različna od dejanske (v mojem primeru je bila oglaševana 150k, recimo). Tu se pogovarjamo o dejanskih cenah, oglaševane nam ne pomagajo.

thramos je izjavil:

In ja, če pri temeljiti prenovi od stanovanja ostanejo samo stene (kar je pri tako starih in nevzdrževanih velikokrat potrebno), zlahka prideš do 500€ na meter. Računic je na netu polno.

Na žalost se to lahko komot pripeti tudi pri novih stanovanjih...
Life is as complicated as we make it...

Zgodovina sprememb…

  • spremenila: Pithlit ()

Vitez ::

Lastništvo se splača, če deduješ ali ti stanovanje nekdo podari. najem je cenejša opcija od vseh kreditov itd.

Invictus ::

mihaf je izjavil:


10.000 € za obnovo je malo. Torej ne bo kompletna obnova.

Seveda bo. Še estrihe sem vn vrgel nekje.

mihaf je izjavil:


Je stanovanje vpisano v ZK (pa ne po deležih)? Ima stavba upravnika? Ni v polkleti ali mansardno? Za koliko se je stanovanje oglaševalo?

Papirji urejeni. Sem že vpisan kot je treba. In povsem normalen blok ...
"Life is hard; it's even harder when you're stupid."

http://goo.gl/2YuS2x

noraguta ::

Buggy je izjavil:

Poanta v tej temi je ta, da je potrebno za generalno obnovo 40 let stare nepremičnine v povprečju vložiti 500 EUR na m?


Vcasih je potrebno razmisliti, ce je taksno nepremicnino (hiso), ki je potrebna tako generalne obnove sploh smiselno obnavljati (streha, hidro-toplotna izolacija, nove strojne instalacije, centralna, parketi, ploscice...), saj ti ostane samo kalup vprasljive kakovosti.
Podreti in naredis novo je vcasih ceneje in hitreje pa se funkcionalnost prostorov je prilagojena tebi na kozo, res pa je da se stvari ne mores lotiti postopoma (denarno in casovno), kot bi se v primeru obnove.

Pri stanovanju v bloku pa nekako ne vidim kako bi strosek obnove lahko prisel 500€ na kvadratni meter 8-O

nekje se plačuje to sproti v fond za splošne stvari in stane le obnova notranjosti, pri bajti je pa vse na tebi, tako po tempu kot po vložku. na konucu približno podobne cifre. upravljalci praviloma niso poceni. se čudim, da se jih šele sedaj vlači po medijih. po drugi strani je pa dotrajana inštalacija v blokih svojevrstna loterija, kjer ti lahko priteče voda skozi luč, od soseda dva štuka višje, za generalno obnovo pa praktično ni možnosti. potem se pa štuka malo tukaj malo tam.(vsaj moje izkušnje iz podnajemništva v bloku). ampak nazaj na temo po 40ih letih se da v hiši ohranit marsikaj kar je še vredno, če je vsaj v osnovi še funkcionalno. tu je pa potem vprašanje podleganja trendom. druga plat je pa, da se greš lažje sistem sam svoj mojster, če ti to paše. enim je drugim spet ne.
Pust' ot pobyedy k pobyedye vyedyot!

GregiB ::

No, v teh dneh se kaže tudi beda kreditojemalcev, ki so se do grla zakreditirali, da bi si kupili nepremičnino... žal v napačni valuti...
You're not stuck in traffic.... You are the traffic!

Tilen ::

Bodo vsaj ugotovili, da je najem cenejši.
413120536c6f76656e696a612c20642e642e

Okapi ::

Ja, zlasti oni, ki so lani prihranke vložili v bitcoine.>:D

libreus ::

Še vedno ne razumem kje boste živeli čez 30 let, ko ne boste več v službi ... še vedno najem!?

mr1two ::

Zakaj pa ne?

Konec koncev si lahko z denarjem, ki ti ostaja sproti to tudi privoščiš. Da ne omenjam popolnega nesekiranja glede odplačevanja kredita in frustracij, ko se zgodijo kakšni pomembni premiki v službi ali kaj podobnega. Ni malo primerov, ko ljudje vzamejo kredit, ki si ga ne morejo privoščiti. Pri najemnini ne tvegaš nobenih dolgoročnih posledic. Če pred vselitvijo ne pogruntaš, da ne bo zneslo, to lahko vidiš že po mesecu ali dveh in pač zamenjaš, greš nekam kjer je ceneje.
Poleg tega ti kot najemniku nikoli ni potrebno skrbeti za izdatne stroške, kot je recimo prekrivanje strehe- to je na lastniku.

Kupoval ne bom nikoli, če bodo pogoji ugodni bom gradil- vendar ne iz ceglov in betona ampak iz lesa. Do takrat komot preživim z najemom, ker se lahko tudi jutri ob izgubi službe vrnem v rodni kraj, brez dolgov in brez stresa. Tudi avtomobila ne bom kupoval, če si ga ne morem privoščiti. Raje furam "kanto" za 2k € kot da vzamem kredit za novo "kanto", ki terja 10k+ in jo odplačujem 5 let. Po 5 letih bo pa itak kanta, denarja pa ne bo.

Ljudje se premalo zavedajo vrednosti življenja brez pretiranega pojedanja živcev.
Uporaba troblje v avtu povzroči krčenje možganov.

Okapi ::

mr1two je izjavil:

Do takrat komot preživim z najemom, ker se lahko tudi jutri ob izgubi službe vrnem v rodni kraj,

Skratka, še en, ki se lahko dela pametnega in drugim soli pamet, ker so njegovi starši z lastništvom dovolj velike nepremičnine (v rodnem kraju) poskrbeli, da ima zagotovljeno streho nad glavo.

thramos ::

In kaj bi bilo drugače (razen seveda, da bi verjetno za streho nad glavo plačeval več) če bi vzel kredit?

Okapi ::

Za osvežitev spomina preberi še enkrat naslov teme. Je v njem omenjen kakšen kredit?

O.

GregiB ::

Okapi je izjavil:

Za osvežitev spomina preberi še enkrat naslov teme. Je v njem omenjen kakšen kredit?


Uf, ta je pa dobra... tema piše o primerjavi lastništva in najema nepremičnine. V RS je nujno, če že ne kar folklora za nakup vzeti kradit, kar je eden od glavnih argumentov v naslovni temi. In rizik, s katerim se kreditojemalci soočajo je eden od glavnih faktorjev odločanja. BTW, je kje v temi omenjeno lastništvo staršev, ki ga omenjaš v svojem prejšnem postu?
You're not stuck in traffic.... You are the traffic!

thramos ::

Okapi je izjavil:

Za osvežitev spomina preberi še enkrat naslov teme. Je v njem omenjen kakšen kredit?

O.


Za osvežitev spomina si preberi še enkrat celotno temo, v kateri je bilo parkrat razložena problematika stroškov kredita pri nakupu nepremičnine. Če ne bo šlo, pa vsaj post na katerega si repliciral, kjer izpostavljen en vidik te problematike.

marceb ::

hm gede na debato, mene bolj zanima točka preloma, kako drago stanovanje kupiti oziroma posledično kako veliko stanovanje. Trenutno sem v zelo ugodnem najemu, praktično v centru lj, in razmišljam če bi se odločil kupiti stanovanje, za koliko naj se "stegnem". Ali naj z našparanim kupim garsonjero ali naj vzamem še nekaj kredita zraven pa kupim 2 sobno, razlike so precej majhne, enkrat ko začneš gledat večja stanovanja.

TESKAn ::

Če ne veš kaj rabiš in ti je trenutno OK, dajaj denar na stran. Ko boš vedel, kaj rabiš in da to ne bo samo "jaz bi pa tudi imel svojo bajto/stanovanje", pa kupi.
Uf! Uf! Je rekel Vinetou in se skril za skalo,
ki jo je prav v ta namen nosil s seboj.

Okapi ::

GregiB je izjavil:

In rizik, s katerim se kreditojemalci soočajo je eden od glavnih faktorjev odločanja. BTW, je kje v temi omenjeno lastništvo staršev, ki ga omenjaš v svojem prejšnem postu?

Tveganje najemnikov je v resnici večje, predvsem pa dolgotrajnejše. Kupec se, ko je enkrat kredit odplačan, reši tveganja, najemnik pa bo ves čas trepetal, da ob izgubi službe izgubi tudi streho nad glavo.

In ne zdaj na plan privleči bogastva, ki ga ima najemnik, ker je spretno vlagal prihranke. Kako spretni so v povprečju ljudje pri tovrstnih finančnih odločitvah lahko med drugim spremljamo v temi o "švicarskih" kreditih.

jype ::

Okapi> Tveganje najemnikov je v resnici večje

Ne, ni. Tak občutek imajo tisti, ki ne znajo računat.

Okapi> Kupec se, ko je enkrat kredit odplačan, reši tveganja

Ne, se ga ne. Tak občutek imajo tisti, ki nimajo stika z realnostjo.

Okapi> najemnik pa bo ves čas trepetal, da ob izgubi službe izgubi tudi streho nad glavo.

Ne, ne bo, ker je najemnina dolgoročno znatno cenejša. Butast najemnik pa ne bo trepetal iz istega razloga, kot ne trepeta butast lastnik, čeprav bi v resnici moral.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: jype ()

GregiB ::

Okapi je izjavil:

Tveganje najemnikov je v resnici večje, predvsem pa dolgotrajnejše.

Res? Pojdi na FB in poišči skupino kreditojemalcev v švicarjih... med njimi ni niti enega najemnika... sami lastniki... Trpijo že od 2008...
You're not stuck in traffic.... You are the traffic!
««
20 / 21
»»


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Oddajanje stanovanja v najem je bajno dobičkonosen posel! (strani: 1 2 3 4 5 )

Oddelek: Loža
21058681 (40214) Mato989
»

Nakup stanovanja kot naložba (strani: 1 2 3 48 9 10 11 )

Oddelek: Loža
504109113 (62086) tommy300
»

Stanovanjski kredit - izračun (strani: 1 2 3 )

Oddelek: Loža
11132150 (29192) Ganon
»

Kako živeti? (strani: 1 2 )

Oddelek: Problemi človeštva
9015290 (13593) Matako

Več podobnih tem