» »

Ali je "spolna zrelost" res edini kriterij za pridobitev volilne pravice

Ali je "spolna zrelost" res edini kriterij za pridobitev volilne pravice

1 2
3
»

sheeshkar ::

Smurf je izjavil:

sheeshkar je izjavil:


Znanstvena raziskava, ki sem jo odkril na internetih in je očitno nisi prebral, pa spet drugače:

"The idea that intelligence can be measured by IQ tests alone is a fallacy according to the largest single study into human cognition which found that it comprises of at least three distinct mental traits.

IQ tests have been used for decades to assess intelligence but they are fundamentally flawed because they do not take into account the complex nature of the human intellect and its different components, the study found."

Torej ne samo, da je daleč od perfektnega, dejansko ne meri inteligence, ampak samo en del, torej je izpeljevanje kakršnihkoli zaključkov na podlagi IQ testov napačno.

Sej je vsem jasno, da z IQjem ne meris glasbenega in kuharskega talenta, niti noben ni trdil, da je IQ sveti gral vsega.

Kar pa ne pomeni, da testi niso uporabni. Recimo na tehnicnem podrocju ti pride visji IQ precej prav. Sicer smo pa imeli o tem ze veliko debat na tem forumu in si ji lahko preberes, da se ne bomo ponavljali.

Vendar v tej debati ne razpravljamo o uporabnosti IQ testov na drugih področjih (kjer so lahko uporabni), govorimo o uporabi IQ testov za omejevanje volilne pravice, kar pa skušam s pomočjo virov argumentirati kot napačno, ker takšne inteligence IQ test ne more izmeriti (torej je v tem primeru neuporaben).

garamond ::

Tale navedena raziskava ni "znanstvena raziskava", ampak novinarski članek.
Treba je linkati vsaj na povzetek raziskave, ki je bila objavljena v strokovni reviji.

sheeshkar ::

garamond je izjavil:

Tale navedena raziskava ni "znanstvena raziskava", ampak novinarski članek.
Treba je linkati vsaj na povzetek raziskave, ki je bila objavljena v strokovni reviji.

Tako kot ostali udeleženci te debate, ki svoje argumente vedno podkrepijo z znanstvenimi članki? Jaz sem linkal na članek, objavljen v kredibilnem viru (in ne iz kakšnega conspiracy theory bloga), ki povzema rezultate tiste raziskave. Ostali svoje argumente vlečejo iz riti. Sploh pa nisem edini z mnenjem, da je IQ test neprimeren za omejevanje volilne pravice, sem pa vsaj linkal na nek vir (tudi če ne ustreza vsem tvojim idealom).

m0LN4r ::

Predlagam, da se od 14. leta dalje mora opraviti Izpit iz volilne pravice. Veljavnost 4 leta.
Predlagam še izpit za kandidate za vsako področje posebej in rezultati se naj napišejo zravn imen javno.
https://www.youtube.com/user/m0LN4r

garamond ::

sheeshkar je izjavil:

garamond je izjavil:

Tale navedena raziskava ni "znanstvena raziskava", ampak novinarski članek.
Treba je linkati vsaj na povzetek raziskave, ki je bila objavljena v strokovni reviji.

Tako kot ostali udeleženci te debate, ki svoje argumente vedno podkrepijo z znanstvenimi članki? Jaz sem linkal na članek, objavljen v kredibilnem viru (in ne iz kakšnega conspiracy theory bloga), ki povzema rezultate tiste raziskave. Ostali svoje argumente vlečejo iz riti. Sploh pa nisem edini z mnenjem, da je IQ test neprimeren za omejevanje volilne pravice, sem pa vsaj linkal na nek vir (tudi če ne ustreza vsem tvojim idealom).
Saj sem tudi jaz mnenja, da je IQ test na splošno neprimeren kriterij za volilno pravico. Če ne bi napisal, da gre za znanstveno raziskavo (kar ne gre, kljub temu da je članek objavljen v zaupanja vrednem mediju), sploh ne bi ničesar omenil.

MIlton ::

Za volitve je potrebna sposobnost kriticnega branja in pridobivanja verodostojnih informacij ter oblikovanja cim bolj objektivnega mnenja na podlagi le-teh. In za vse to je IQ definitivno relevanten indikator.

nevone ::

Za volitve je potrebna sposobnost kriticnega branja in pridobivanja verodostojnih informacij ter oblikovanja cim bolj objektivnega mnenja na podlagi le-teh. In za vse to je IQ definitivno relevanten indikator.


Morda je to potreben pogoj, ni pa zadosten.

Se pa ljudje itak samoizločajo, tako da ne gredo na volitve.

o+ nevone
Either we will eat the Space or Space will eat us.

Zgodovina sprememb…

  • spremenila: nevone ()

bluefish ::

Kaj ko bi se problema lotili s kakega drugega vidika in ne silili v omejevanje volilne pravice folka zaradi nekih relativno subjektivnih dejavnikov? Navsezadnje v številnih demokracijah po svetu zadeva funkcionira in se kvečjemu išče načine, kako poenostaviti potek takih in drugačnih izkazov volje ljudstva.

m0LN4r ::

Deluje tu pa tam, ker niso Slovenija.
https://www.youtube.com/user/m0LN4r

nevone ::

Deluje tu pa tam, ker niso Slovenija.


Vsaj to. Nekateri so prepričani, da ne deluje nikjer.

o+ nevone
Either we will eat the Space or Space will eat us.
1 2
3
»


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Predčasne volitve 2014 (strani: 1 2 3 4 5 )

Oddelek: Problemi človeštva
20150930 (47243) Invictus
»

Primerjava dveh koalicijskih pogodb (strani: 1 2 )

Oddelek: Novice / Avtorsko pravo
9828512 (19428) vidz81
»

Omejitev volilne pravice? (strani: 1 2 3 )

Oddelek: Problemi človeštva
13018539 (16683) BlueRunner
»

Regnat Populos (strani: 1 2 )

Oddelek: Problemi človeštva
788768 (7127) Luka Percic

Več podobnih tem