» »

Raspberry Pi za HTPC

Raspberry Pi za HTPC

zee ::

Zivjo,
Zanima, ce lahko Raspberry Pi nadomesti Applov Mac Mini kot streaming server za avdio/video vsebine.

Trenutna situacija: Mac Mini preko LAN-a dostopa do vsebin na NAS-u, ki jih nato preko Plexa posilja na kliente (tipicno eden do dva). Ker pa omenjeni Mini pozre kar nekaj elektricne energije in je v splosnem overkill za te namene, me zanima, ce je Raspberry Pi dovolj spodobna alternativa. V prihodnosti bo omenjeni Raspbery Pi kakopak prikljucen na TV.

Kaksne so vase izkusnje?

Hvala vnaprej!

P.S.: V idealnem primeru bi se znebil tako Applove Time Capsule kot Minija. Funkcije prvega bi prevzel NAS, funkcije drugega pa Mini.
zee
Linux: Be Root, Windows: Re Boot
Giant Amazon and Google Compute Cloud in the Sky.

trnvpeti ::

J1800 kot nas in se priklopljen hkrati na tv.
Pozre 7w in se cena ugodna

zee ::

NAS ze imam (Synology DS212+), nadgraditi bi moral samo diskovje.

Priklop na TV zaenkrat se ni nujno potreben (pac ... treba najprej TV nabavit).
zee
Linux: Be Root, Windows: Re Boot
Giant Amazon and Google Compute Cloud in the Sky.

trnvpeti ::

pol nabavi xiaomi tv, pa ne bos rabil rpi-ja

zee ::

Rpi je znatno cenejsi. 8-)

Pa malo igrackanja vedno pase. >:D
zee
Linux: Be Root, Windows: Re Boot
Giant Amazon and Google Compute Cloud in the Sky.

trnvpeti ::

:)
pol ne bi rabil sprasevat

zee ::

Glavno vprasanje je, ce je Rpi dovolj zmogljiv, da bo lahko streamal vsebine iz NAS-a na drug racunalnik po LAN-u.
zee
Linux: Be Root, Windows: Re Boot
Giant Amazon and Google Compute Cloud in the Sky.

stuffy ::

Je, na njega naložiš openelec ter XBMC in zadeva preizkušeno deluje...tudi FULL HD.

trnvpeti ::

men je bil rpi(sem obupal nad njim) pri raznih 1080p(prek xbmc) švoh pri nekaterih pa presenetljivo ok

v tvojem primeru bi startal na odroid u3 ali pa a80,
se bos lahko isto igral :)

ce pa imas tocen namen startat na rpija, pa ne vem zakaj se nisi nabavil, posebej ko je cena minimalna

zee ::

@stuffy: Hvala. Gledal sem sicer variante s Plexom, ki mi je nekako blizje, saj ga ze uporabljam na Miniju.

@trnvpeti:
O nadgradnji trenutnega sistema razmisljam ze nekaj casa. Sprva sem namrec mislil, da bo treba nadgraditi NAS ali ga zamenjati s kaksnim streznikom (npr. HP Microserver ali kaj podobnega), ceprav se zdi, da bi lahko bil ze Rpi dovolj. Glavni razlog za nadgradnjo je, da imam doma precej slabo ali neizkoriscene opreme.
zee
Linux: Be Root, Windows: Re Boot
Giant Amazon and Google Compute Cloud in the Sky.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: zee ()

trnvpeti ::

ok, v tvojem primeru nas prevzame in btsync, in torrent, pa verjetno se kaj

jz sem vse te naprave resil z enim j1800

zee ::

j1800


Kdo to dela? Google pravi, da menda MSI.
zee
Linux: Be Root, Windows: Re Boot
Giant Amazon and Google Compute Cloud in the Sky.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: zee ()

trnvpeti ::

zee je izjavil:

j1800


Kdo to dela? Google pravi, da menda MSI.

cisto vseeno kaj bos vzel
msi, asrock , gigabyte, biostar,...

zee ::

Hvala za razlago.
zee
Linux: Be Root, Windows: Re Boot
Giant Amazon and Google Compute Cloud in the Sky.

GTX970 ::

j1800/ j1900 sta intel procesorja iz serije Bay Trail, s tem da je zadnji skoraj 1x hitrejši, cena pa ni 1x višja.

http://ark.intel.com/products/78866/Int...
http://ark.intel.com/products/78867/Int...

http://www.cpubenchmark.net/cpu.php?cpu...
http://www.cpubenchmark.net/cpu.php?cpu...

ena j1900 rešitev (2x sata, vga, dvi, hdmi):
https://geizhals.at/asrock-q1900m-90-mx...

ostale:
https://geizhals.at/?fs=j1900&in=
Razlike so v številu sata portov, kakšen ram uporablja (sodimm oz ddr3 low voltage), kateri audio čip je gor, število video/lan priključkov.


Kaj od tega se dobi v SG ne vem, boš moral sam raziskati.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: GTX970 ()

Mavrik ::

stuffy je izjavil:

Je, na njega naložiš openelec ter XBMC in zadeva preizkušeno deluje...tudi FULL HD.


Ker ti niso ljudje odgovorili:

Sem zamenjal ostareli Boxee Box z Raspberry Pijem in deluje zelo vredu. Laufam najnovejši OpenELEC in je zadeva stabilna in popolnoma zadovoljivo hitra. Imam receiver, ki podpira DTS in vse ostalo, tako da RPiju ni treba dekodirati avdia sploh, 1080p video pa zmore brez večjih težav odkar so praktično vse vsebine v H.264/AAC/MKV.

Je pa bilo nekaj malenkosti, na katere je bilo treba paziti:

- Hitrost SD kartice se MOČNO pozna! Slaba (poceni) SD kartica bo poskrbela, da bo XBMC tako štekal, da bo neuporaben. Ne šparati pri tem (še posebej ker ne rabiš velike 8 GB je čisto dovolj, samo naj bo hitra.)
- Media center distroji ponovem tečejo pri povečani frekvenci ARM jedra, kar opazno izboljša odzivnost (XBian teče pri 840MHz CPU / 275 Core / 400MHz RAM). Zaradi tega nisem mel težav s stabilnostjo.
- Dogajalo se mi je, da je receiver izgubil sinhronizacijo pribl. 1x na uro (zvok je zginil za kako sekundo in DTS napis z njim) - potrebno je bilo povečati moč signala za HDMI v config fileu in je postalo ok.
- Če hočeš meti gor Wifi boš moral uporabiti kvaliteten in močen napajalni adapter (2A).
- AirPlay je na XBMC nekoliko hroščat


To je to, meni dobro služi skupaj s Chromecastom kot primarni media center in neke potrebe po menjavi nimam. Je pa res da se verjetno situacija spremeni če nimaš DTS receiverja, ker dekodiranje DTS audia vzame kar precej (dokaj šibkega) RPi CPUja.
The truth is rarely pure and never simple.

zee ::

@Mavrik:
Hvala za temeljit in izcrpen odgovor. Wirelessa na Rpi ne bom dajal, ker bom predvidoma uporabljal kar zicno mrezo. Nekaj sem tudi bral o problemih z XBMC in iOS napravami. Menda namrec ni na voljo klienta (jailbreak verzije niso relevantne), kar zmanjsa "dodano vrednost" XBMC-ja.
zee
Linux: Be Root, Windows: Re Boot
Giant Amazon and Google Compute Cloud in the Sky.

samotest ::

Jaz sem zelo zadovoljen z RPI za HTPC, uporabljam sicer še Xbian 1.0Beta. Deluje več kot 1 leto.

Da dodam možne neprijetnosti, kot sem jih opazil z mojo uporabo:
- uporabljam tudi za backup (rsync, TimeMachine) in ko se zažene, ne dela nič drugega .. recimo internet radio kaže, kot da dela, a ni zvoka, dokler ne ustavim in ponovno startam stream.
- prenos preko mreže na RPI priklopljen zunanji disk je počasen. Številke sicer zavisijo od elementov, a je tudi problem hkratne rabe Eth/USB v RPIju, četud se da nekaj dobit glede na uporabljen filesystem in dodatne hacke. V praksi pri meni to lahko pomeni tudi 1MB/s.
- občasno zgubi CEC povezavo in moram ali RPI ali TV restartat. Ampak recimo 1x na mesec se to zgodi. Je pa to top feature zame.

zee ::

Time Machine ne bo problematicen, ker bo tekel samostojno na NAS-u.
zee
Linux: Be Root, Windows: Re Boot
Giant Amazon and Google Compute Cloud in the Sky.

Mavrik ::

Jap, priklapljanje diskov na RPi se načeloma ne konča dobro - USB throughput ni kaj hiter in tudi napajanja ne zagotavlja kaj dosti čez tisto.
The truth is rarely pure and never simple.

trnvpeti ::

moras vedeti nekaj:
ko zacnes uporabljati xbmc, ga bos uporabljal z plugini se za kaj drugega
in za to je meni bil rpi presvoh

vrossi46 ::

Imaš pa alternativo RPi ju in sicer BananaPi

http://www.allnet.de/bananapi/

trnvpeti ::

vrossi46 je izjavil:

Imaš pa alternativo RPi ju in sicer BananaPi

http://www.allnet.de/bananapi/

tam je pa problem z xbmc

vrossi46 ::

Zakaj problem,če ga prodajajo z inštaliranim?

http://www.snogard.de/index.php?artikel...

trnvpeti ::

vrossi46 je izjavil:

Zakaj problem,če ga prodajajo z inštaliranim?

http://www.snogard.de/index.php?artikel...

mam bananapi, in mi ne dela
kaj je pa instalirano na tem linkanem?

vrossi46 ::

A ne piše XBMC?
Oprosti,ma se ne razumem ful

Ej trnvpeti, vidim da si mi ti odgovoril za NAS z tem BananaPi,kako bi pa to pol lahko uporabil in upravljal za NAS?
Pa kak link za BananoPi da si naročim.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: vrossi46 ()

_pobesneli_ ::

Jaz imam Rpi z OpenElec že več kot leto. OpenElec imam na USB ključu in ne na spominski kartici, kartico imam samo za boot.
Poleg tega imam še Dvb-t ključ in gledam vse prek maline. Tako da sem kupil en rabljen 42" tv in dodal malino. Zadeva laufa 24/7 brez problema. Hladim pa z ventilatorjem ker je navito na 1000Mhz. Na 7 portnem usb hubu imam še zunanji disk in WiFi ključek, ker imam daljinca kar na ipadu. Dvb-t ima grozno velike prenose podatkov in mi je delalo probleme če sem dal wifi in dvb-t na hub. tako imam sedaj dvb-t direkt v malino in dela brez problema. Drugače je kockalo, ker ni bilo dovolj prenosa.

Rabljen tv 42" in malina me je stalo 150€, dela pa bolje kot recimo philipsov netTv + xtreamer
Gregor

driver_x ::

Jaz sem uporabljal RPija z OpenElecom in Raspbmcjem. Oboje je delalo zadovoljivo, razen par malenkosti:

- vgrajeni predvajalnik je imel težave s prikazovanjem podnapisov v 3D filmih
- kadar filma nisem gledal od začetka, ampak od tam kjer sem prejšnjič nehal, je RPi rabil kar nekaj minut, da je film prevrtel
- kadar sam ripam BD diske, jih ne prekodiram. Pri takih MKVjih (25-40gb) se je predvajanje zatikalo.

Sedaj imam namesto RPija NUC-a z i3, ki je uporaben tudi kot računalnik v dnevni sobi.

hojnikb ::

rPi je super zadeva, samo video je treba skonvertat v ac3. Ker stvar nima aktivnega strojnega dekoderja za DTS (hardware je, licence pa ne), se bogi arm procesor dobesedno davi z transcodanjem avdia in zato potem vseskup šteka. Za video je pa stvar več kot dovolj, ker ima itk 1080p strojni dekoder.

Torej če odbiješ DTS videe, imaš super media center za male pare. Vržeš gor RaspBMC in maš že vse pošlihtan. Pa še hdmi cec podpira, tako da nerabiš extra dalinca. Priporočam še pa kako kvalitetno sd kartico (al pa eno majhno za firmware in potem boot na usb kjuč) in polnilec.

vrossi46 je izjavil:

A ne piše XBMC?
Oprosti,ma se ne razumem ful

Ej trnvpeti, vidim da si mi ti odgovoril za NAS z tem BananaPi,kako bi pa to pol lahko uporabil in upravljal za NAS?
Pa kak link za BananoPi da si naročim.

Na bananaPi nebo xbmc nikol normalno delal, ker ma allwinner chipset. Ti kitajčki so pa nardil tist svoj dekoder za video tako, da dela sam z tistm njihovim playerjom na droidu...
#brezpodpisa

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: hojnikb ()

zee ::

hardware je, licence pa ne


Grrr. A jaz kot uporabnik pa ne morem priti do te licence? ;(
zee
Linux: Be Root, Windows: Re Boot
Giant Amazon and Google Compute Cloud in the Sky.

hojnikb ::

nope.
Fora je, ker fundacija nemore nič zdilat z DTSjem. Oni bi kamot lahko prodajal extra licence, tako kot to delajo z mpeg2...
#brezpodpisa

zee ::

Eh. To je pa malo brez veze.

Hvala za pojasnilo.
zee
Linux: Be Root, Windows: Re Boot
Giant Amazon and Google Compute Cloud in the Sky.

hojnikb ::

sicer pa naj bi mel devi od openelec-a že kar nekaj časa dostop do tega >:D
#brezpodpisa

zee ::

Bojda ali dejansko?
zee
Linux: Be Root, Windows: Re Boot
Giant Amazon and Google Compute Cloud in the Sky.

zee ::

Dve potencialni resitvi za problem z DTS-om: prva in druga.

Plex torej kao "zna".
zee
Linux: Be Root, Windows: Re Boot
Giant Amazon and Google Compute Cloud in the Sky.

Mavrik ::

zee je izjavil:


Plex torej kao "zna".


Vsak napol moderen TV ali receiver zna DTS dekodirati sam... tako da preden se sekiraš preveri a tvoj TV podpira DTS. Potem vklopiš samo "passthrough" in te neha brigat to ;)
The truth is rarely pure and never simple.

zee ::

Drzi, vendar je to verjetno se kako pomembno, ce vsebine streamas na drug racunalnik/iPad/... in ne na TV?
zee
Linux: Be Root, Windows: Re Boot
Giant Amazon and Google Compute Cloud in the Sky.

Mavrik ::

zee je izjavil:

Drzi, vendar je to verjetno se kako pomembno, ce vsebine streamas na drug racunalnik/iPad/... in ne na TV?


Em... kako točno bi pa to zgledalo v kombinaciji z RPi kot HTPC? Oz. kako si ti predstavljaš in kaj bi imel RPi poleg pri takem razporedu? Končno dekodiranje vedno dela naprava, ki stvar dejansko predvaja, računalniki, iPadi in vse ostalo so pa večinoma čisto dovolj hitri da znajo tisti DTS dekodirati. Težava je samo na RPi ker ima relativno šibek procesor in procesor nima hardwarskega dekoderja aktiviranega za DTS. Za to pa, kot sem rekel, lahko preprosto zvok pošlješ kodiran čez HDMI na napravo (TV ali sprejemnik), ki potem ta zvok dekodira namesto RPija.
The truth is rarely pure and never simple.

zee ::

Em... kako točno bi pa to zgledalo v kombinaciji z RPi kot HTPC? Oz. kako si ti predstavljaš in kaj bi imel RPi poleg pri takem razporedu? Končno dekodiranje vedno dela naprava, ki stvar dejansko predvaja, računalniki, iPadi in vse ostalo so pa večinoma čisto dovolj hitri da znajo tisti DTS dekodirati. Težava je samo na RPi ker ima relativno šibek procesor in procesor nima hardwarskega dekoderja aktiviranega za DTS. Za to pa, kot sem rekel, lahko preprosto zvok pošlješ kodiran čez HDMI na napravo (TV ali sprejemnik), ki potem ta zvok dekodira namesto RPija.


OK. Stekam zdaj.

Hvala se enkrat!
zee
Linux: Be Root, Windows: Re Boot
Giant Amazon and Google Compute Cloud in the Sky.

driver_x ::

Jaz za strimanje na iPade uporabljam AirVideo. V tem primeru pa podatke prekodira že strežnik. Zadeva že nekaj let deluje BP.

gazibo ::

trnvpeti je izjavil:

J1800 kot nas in se priklopljen hkrati na tv.
Pozre 7w in se cena ugodna



Imam J1800N, ki ga uporabljam namensko kot uTorrent in file server. Ker je kista prklopljena na TV (nek 42" LG TV) sem ga vceraj prvic za foro probal kot HTPC in sem bil presenecen kako smooth spila BR filme (ne remux, ne transcode, ampak cel, cca 40GB, BR backup folder - Edge of Tomorrow), z Kodi 14 (beri XBMC 14 alpha ). Tako da moj glas za future proof, poceni, tih in low energy (10w max) sistemu gre BayTrail procu.

Pokombiniras BayTrail plato z Fractal Design Node 304 in imas soliden, super poceni 6-bay NAS/HTPC/Time Machine backup strojcek.

Samo moja 0.2c

misek ::

hojnikb je izjavil:

sicer pa naj bi mel devi od openelec-a že kar nekaj časa dostop do tega
Res je. In koncept je enak kot za MPEG-2 licenco, torej ključ vezan na sistem. Ni pa to široko uporabljeno, saj očitno nikoli ne bo prišlo v uporabo. Šlo je samo za testiranje delovanja.

zee ::

gazibo je izjavil:


Imam J1800N, ki ga uporabljam namensko kot uTorrent in file server. Ker je kista prklopljena na TV (nek 42" LG TV) sem ga vceraj prvic za foro probal kot HTPC in sem bil presenecen kako smooth spila BR filme (ne remux, ne transcode, ampak cel, cca 40GB, BR backup folder - Edge of Tomorrow), z Kodi 14 (beri XBMC 14 alpha ). Tako da moj glas za future proof, poceni, tih in low energy (10w max) sistemu gre BayTrail procu.

Pokombiniras BayTrail plato z Fractal Design Node 304 in imas soliden, super poceni 6-bay NAS/HTPC/Time Machine backup strojcek.

Samo moja 0.2c


To bila sicer optimalna resitev, vendar mi potem ostane kup strojne opreme, ki je nimam kam dati. Dodatno se bojim, da tisti Celeroncek ne bi bil sposoben furati ZFS-a, ki ga bi potem uporabil za hrambo podatkov.
zee
Linux: Be Root, Windows: Re Boot
Giant Amazon and Google Compute Cloud in the Sky.

gazibo ::

Uporabljas ZFS ? Kaj imas za eno masino ? Sem predkratkim tudi sam ciljal v to smer

GTX970 ::

Potem najdi J1900 + mobo, ki podpira 16 gb rama (ASRock modeli).

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: GTX970 ()

zee ::

ZFS uporabljam na sluzbenem racunalniku iz podpisa. Ce bi imel vec RAM-a, bi definivno vklopil se deduplikacijo, tako pa sem se moral zadovoljiti samo s kompresijo.
zee
Linux: Be Root, Windows: Re Boot
Giant Amazon and Google Compute Cloud in the Sky.

GTX970 ::

Samo za zfs se toplo priporoča ecc ram, ki ga Bay Trail ne podpira.

debata na st:
https://slo-tech.com/forum/t603203/49

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: GTX970 ()

zee ::

Tudi to. :(

Ker pa sem pred kratkim dozivel bitrot, dejansko zelim uporabljati datotecni sistem, ki bo taksne zadeve odkril in sproti popravljal.
zee
Linux: Be Root, Windows: Re Boot
Giant Amazon and Google Compute Cloud in the Sky.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: zee ()

GTX970 ::

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: GTX970 ()


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Raspberry Pi (strani: 1 2 3 488 89 90 91 )

Oddelek: Strojna oprema
4534761542 (22303) Master_Yoda
»

Raspberry Pi & alternative (strani: 1 2 3 422 23 24 25 )

Oddelek: Strojna oprema
1205250809 (10025) pierch
»

Raspberry Pi 2 - malina na steroidih z Okni (strani: 1 2 )

Oddelek: Novice / Znanost in tehnologija
8525911 (16510) rebro
»

Kateri NAS? (Network Attached Storage) (strani: 1 2 3 4 )

Oddelek: Kaj kupiti
19365147 (53578) levaky
»

Prodali že dva milijona Raspberry Pi (strani: 1 2 )

Oddelek: Novice / Procesorji
8824572 (19469) hojnikb

Več podobnih tem